aptitude 0.4.4 - en to fi translation catalogue (1000 entries)

en: 
     Tasks are groups of packages which provide an easy way to select a predefined set of packages for a particular purpose.
fi: 
    Tehtävät ovat pakettiryhmiä, jotka tarjoavat helpon tavan valita ennalta määritelty joukko tiettyyn käyttötarkoitukseen liittyviä paketteja.

en: 
     These packages have not yet been classified in debtags.
fi: 
    Näillä paketeilla ei ole debtags-merkkiä.

en: 
    Curses version: %s
fi: 
    Curses-versio: %s

en: 
    Dependency information will be shown.
fi: 
    Riippuvuustiedot näytetään.

en: 
    Dependency information will not be shown.
fi: 
    Riippuvuustietoja ei näytetä.

en: 
    NCurses version: %s
fi: 
    NCurses-versio: %s

en: 
    Size changes will be shown.
fi: 
    Kokojen muutokset näytetään.

en: 
    Size changes will not be shown.
fi: 
    Kokojen muutoksia ei näytetä.

en: 
    Versions will be shown.
fi: 
    Versiot näytetään.

en: 
    Versions will not be shown.
fi: 
    Versioita ei näytetä.

en:                   This aptitude does not have Super Cow Powers.
fi:                       Tällä aptitudella ei ole Lehmävoimia.

en:        aptitude [options] <action> ...
fi:        aptitude [valitsimet] <toiminto> ...

en:     %s in %d %s
fi:     %s ajassa %d %s

en:   %S*%N %s [version %s]%n
fi:   %S*%N %s [versio %s]%n

en:   Actions (if none is specified, aptitude will enter interactive mode):
fi:   Toiminnot (jos näitä ei anneta, aptitude siirtyy vuorovaikutteiseen tilaan):

en:   Options:
fi:   Valitsimet:

en:  (provided by %F)
fi:  (%F kattaa)

en:  --with(out)-recommends	Specify whether or not to treat recommends as
                    strong dependencies
fi:  --with(out)-recommends	Määritä, käsitelläänkö suosituksia
                    riippuvuuksina

en:  -D             Show the dependencies of automatically changed packages.
fi:  -D             Näytä automaattisesti muutettujen pakettien riippuvuudet.

en:  -F format      Specify a format for displaying search results; see the manual
fi:  -F muotoilu    Määritä hakutulosten näyttömuoto; katso käyttöopasta

en:  -O order       Specify how search results should be sorted; see the manual
fi:  -O järjestys   Määritä hakutulosten järjestys; katso käyttöopasta

en:  -P             Always prompt for confirmation or actions
fi:  -P             Kysy aina varmistusta tai toimintoa

en:  -S fname       Read the aptitude extended status info from fname.
fi:  -S tnimi: Lue aptituden laajennetut tilatiedot tiedostosta tnimi.

en:  -V             Show which versions of packages are to be installed.
fi:  -V             Näytä asennettavien pakettien versiot.

en:  -Z             Show the change in installed size of each package.
fi:  -Z		    Näytä asennetun koon muutos jokaisesta paketista.

en:  -d             Only download packages, do not install or remove anything.
fi:  -d             Älä asenna tai poista paketteja, ainoastaan nouda ne.

en:  -f             Aggressively try to fix broken packages.
fi:  -f             Yritä tosissaan korjata rikkinäisten pakettien riippuvuuksia.

en:  -h             This help text
fi:  -h             Tämä avustusteksti

en:  -i             Perform an install run on startup.
fi:  -i             Näytä toimenpideruutu käynnistettäessä.

en:  -o key=val     Directly set the configuration option named 'key'
fi:  -o avain=arvo  Anna suoraan asetuksen 'avain' arvo

en:  -q             In command-line mode, suppress the incremental progress indicators.
fi:  -q             Älä näytä edistymistä komentoriviltä käytettäessä.

en:  -s             Simulate actions, but do not actually perform them.
fi:  -s             Tulosta suoritettavat toiminnot, mutta älä suorita niitä.

en:  -t [release]   Set the release from which packages should be installed
fi:  -t [julkaisu]   Aseta julkaisu, josta paketit asennetaan

en:  -u             Download new package lists on startup.
fi:  -u             Aloita pakettiluettelon päivitys käynnistettäessä.

en:  -v             Display extra information. (may be supplied multiple times)
fi:  -v             Näytä lisätietoa (voidaan käyttää useita kertoja)

en:  -w width       Specify the display width for formatting search results
fi:  -w leveys      Määritä näytön leveys hakutuloksia varten

en:  -y             Assume that the answer to simple yes/no questions is 'yes'
fi:  -y             Vastaa yksinkertaisiin kyllä/ei-kysymyksiin kyllä.

en:  [ %i%% ] (%sB/s, %s remaining)
fi:  [ %i%% ] (%sB/s, %s jäljellä)

en:  [ %i%% ] (stalled)
fi:  [ %i%% ] (seisoksissa)

en:  [Working]
fi:  [Toimin]

en:  [held]
fi:  [jäissä]

en:  autoclean    - Erase old downloaded package files
fi:  autoclean    - Poista vanhat noudetut pakettitiedostot

en:  changelog    - View a package's changelog
fi:  muutosloki   - Näytä paketin muutosloki

en:  clean        - Erase downloaded package files
fi:  clean        - Poista noudetut pakettitiedostot

en:  dist-upgrade - Perform an upgrade, possibly installing and removing packages
fi:  dist-upgrade  - Päivitä sallien pakettien asennukset ja poistot

en:  download     - Download the .deb file for a package
fi:  download     - Nouda pakettitiedosto

en:  forbid-version - Forbid aptitude from upgrading to a specific package version.
fi:  forbid-version - Estä aptitudea päivittämästä pakettia määritettyyn versioon

en:  forget-new   - Forget what packages are "new"
fi:  forget-new   - Tyhjennä uusien pakettien ryhmä

en:  hold         - Place packages on hold
fi:  hold         - Jäädytä paketteja

en:  install      - Install/upgrade packages
fi:  install      - Asenna tai päivitä paketteja

en:  markauto     - Mark packages as having been automatically installed
fi:  markauto     - Merkitse paketteja automaattisesti asennetuiksi

en:  or
fi:  tai

en:  purge        - Remove packages and their configuration files
fi:  purge        - Poista paketteja asetustiedostoineen

en:  reinstall    - Download and (possibly) reinstall a currently installed package
fi:  reinstall    - Nouda ja (mahdollisesti) asenna uudelleen asennettu paketti

en:  remove       - Remove packages
fi:  remove       - Poista paketteja

en:  search       - Search for a package by name and/or expression
fi:  search       - Etsi paketteja nimellä tai lausekkeella

en:  show         - Display detailed information about a package
fi:  show         - Näytä paketin yksityiskohtaiset tiedot

en:  unhold       - Cancel a hold command for a package
fi:  unhold       - Peruuta paketin jäädytys

en:  unmarkauto   - Mark packages as having been manually installed
fi:  unmarkauto   - Merkitse paketteja käsin asennetuiksi

en:  update       - Download lists of new/upgradable packages
fi:  update       - Nouda uusien ja päivitettävien pakettien luettelo

en:  upgrade      - Perform a safe upgrade
fi:  upgrade       - Päivitä turvallisesti

en:  which is a virtual package.
fi: joka on näennäispaketti.

en: "%s" exists in the package database, but it is not a
    real package and no package provides it.
fi: "%s" löytyy pakettitietokannasta, mutta se ei ole
    oikea paketti eikä mikään paketti kata sitä.

en: "%s" is a virtual package provided by:
fi: "%s" on näennäispaketti, jonka kattaa

en: #Broken
fi: #Rikki

en: #Broken: %ld
fi: #Rikki: %ld

en: %B%s%b cannot be upgraded now, but if it could be, it would still be held at version %B%s%b.
fi: %B%s%b ei ole nyt päivitettävissä, mutta vaikka se olisikin, se jätettäisiin odottamaan versioon %B%s%b.

en: %B%s%b could be upgraded to version %B%s%b, but it is being held at version %B%s%b.
fi: Paketin %B%s%b voisi päivittää versioon %B%s%b, mutta se on jäädytetty versioon %B%s%b.

en: %B%s%b is currently installed.
fi: Paketti %B%s%b on asennettu.

en: %B%s%b is not currently installed.
fi: Pakettia %B%s%b ei ole asennettu.

en: %B%s%b was installed automatically;  it is being removed because all of the packages which depend upon it are being removed:
fi: %B%s%b asennettiin automaattisesti;  se poistetaan nyt, koska kaikki siitä riippuvat paketit poistetaan myös:

en: %B%s%b will be automatically installed to satisfy the following dependencies:
fi: %B%s%b asennetaan automaattisesti seuraavien riippuvuuksien takia:

en: %B%s%b will be automatically removed because of dependency errors:
fi: %B%s%b poistetaan automaattisesti riippuvuusristiriitojen takia:

en: %B%s%b will be downgraded.
fi: Paketti %B%s%b vanhennetaan.

en: %B%s%b will be installed.
fi: %B%s%b asennetaan.

en: %B%s%b will be re-installed.
fi: %B%s%b asennetaan uudelleen.

en: %B%s%b will be removed.
fi: %B%s%b poistetaan.

en: %B%s%b will be upgraded from version %B%s%b to version %B%s%b.
fi: %B%s%b päivitetään versiosta %B%s%b versioon %B%s%b.

en: %B%s%b will not be upgraded to the forbidden version %B%s%b.
fi: Pakettia %B%s%b ei päivitetä estettyyn versioon %B%s%b.

en: %B%s%b will not be upgraded to version %B%s%b, to avoid breaking the following dependencies:
fi: Pakettia %B%s%b ei päivitetä versioon %B%s%b, koska tämä rikkoisi seuraavat riippuvuudet:

en: %BDowngrade%b the following packages:%n
fi: %BVanhenna%b paketit:%n

en: %BInstall%b the following packages:%n
fi: %BAsenna%b paketit:%n

en: %BKeep%b the following packages at their current version:%n
fi: %BPidä%b paketit nykyisessä versiossaan:%n

en: %BRemove%b the following packages:%n
fi: %BPoista%b paketit:%n

en: %BUpgrade%b the following packages:%n
fi: %BPäivitä%b paketit:%n

en: %BWARNING%b: untrusted versions of the following packages will be installed!%n%nUntrusted packages could %Bcompromise your system's security%b.  You should only proceed with the installation if you are certain that this is what you want to do.%n%n
fi: %BVAROITUS%b: allaolevien pakettien asennettavat versiot eivät ole luotettuja!%n%nEpäluotettavat paketit voivat %Bvaarantaa järjestelmäsi turvallisuuden%b.  Sinun ei pitäisi jatkaa, ellet ole varma, että asennettavat versiot ovat kunnollisia.%n%n

en: %F: This version of %s is from an %Buntrusted source%b!  Installing this package could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
fi: %F: Tämä paketin %s versio %Bei%b ole luotettavasta lähteestä!  Paketin asennus voi mahdollistaa järjestelmäsi vaurioittamisen tai kaappauksen.

en: %d downgrade | %d downgrades
fi[0]: %d vanhennus
fi[1]: %d vanhennusta

en: %d install | %d installs
fi[0]: %d asennus
fi[1]: %d asennusta

en: %d keep | %d keeps
fi[0]: %d säilytys
fi[1]: %d säilytystä

en: %d removal | %d removals
fi[0]: %d poisto
fi[1]: %d poistoa

en: %d upgrade | %d upgrades
fi[0]: %d päivitys
fi[1]: %d päivitystä

en: %i/%i mines  %d %s
fi: %i/%i miinaa  %d %s

en: %ls: Menu  %ls: Help  %ls: Quit  %ls: Update  %ls: Download/Install/Remove Pkgs
fi: %ls: Valikko  %ls: Apu  %ls: Lopeta  %ls: Päivitä  %ls: Nouda/Asenna/Poista

en: %lu downgraded,
fi: %lu vanhennettua,

en: %lu packages upgraded, %lu newly installed,
fi: %lu päivitettyä pakettia, %lu uutta asennusta,

en: %lu reinstalled,
fi: %lu uudelleen asennettua,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
fi: %lu poistettavaa ja %lu päivittämätöntä.

en: %n%nSome files were not downloaded successfully.
fi: %n%nJoidenkin tiedostojen nouto epäonnistui.

en: %s %s compiled at %s %s
fi: %s %s käännöspäiväys %s %s

en: %s changes
fi: %s: muutokset

en: %s conflicts with %s
fi: %s on ristiriidassa %s:n kanssa

en: %s conflicts with %s [provided by %s %s]
fi: %s on ristiriidassa %s:n (%s %s kattaa) kanssa

en: %s depends upon %s
fi: %s riippuu %s:sta

en: %s deps
fi: %s: riippuvuudet

en: %s has no version named "%s"
fi: Paketilla %s ei ole versiota "%s"

en: %s info
fi: %s: tiedot

en: %s is already installed at the requested version (%s)
fi: Paketin %s pyydetty versio %s on jo asennettuna

en: %s is an essential package!%n%nAre you sure you want to remove it?%nType '%s' if you are.
fi: %s on välttämätön paketti!%n%nOletko aivan varma, että haluat poistaa sen?%nKirjoita '%s' jos olet.

en: %s is not an official Debian package, cannot display its changelog.
fi: %s ei ole virallinen Debian-paketti, joten sen muutoslokia ei voi näyttää.

en: %s is not currently installed, so it will not be reinstalled.
fi: Pakettia %s ei ole asennettu, joten sitä ei asenneta uudelleen.

en: %s is readable but not writable; unable to write configuration file.
fi: %s on luettavissa, mutta ei kirjoitettavissa; asetustiedostoa ei voi kirjoittaa.

en: %s obsoletes %s
fi: %s korvaa täysin %s:n

en: %s pre-depends upon %s
fi: %s esiriippuu %s:sta

en: %s recommends %s
fi: %s suosittelee %s:a

en: %s replaces %s
fi: %s korvaa %s:n

en: %s reverse deps
fi: %s: käänteisriippuvuudet

en: %s suggests %s
fi: %s ehdottaa %s:a

en: %s versions
fi: %s: versiot

en: %s%s; will be downgraded [%s -> %s]
fi: %s%s; vanhennetaan [%s -> %s]

en: %s%s; will be upgraded [%s -> %s]
fi: %s%s; päivitetään [%s -> %s]

en: %s: Apply
fi: %s: Toteuta

en: %s: Examine
fi: %s: Tutki

en: %s: Next
fi: %s: Seuraava

en: %s: Previous
fi: %s: Edellinen

en: %s; version %s will be installed
fi: %s; versio %s asennetaan

en: %s; version %s will be installed automatically
fi: %s; versio %s asennetaan automaattisesti

en: %s; will be installed
fi: %s; asennetaan.

en: %s; will be installed automatically
fi: %s; asennetaan automaattisesti

en: %s; will be purged
fi: %s; siivotaan

en: %s; will be purged because nothing depends on it
fi: %s; siivotaan, koska mikään ei riipu siitä

en: %s; will be removed
fi: %s; poistetaan.

en: %s; will be removed because nothing depends on it
fi: %s; poistetaan, koska mikään ei riipu siitä

en: %sB of disk space will be freed
fi: %s tavua levytilaa vapautuu

en: %sB of disk space will be used
fi: %s tavua levytilaa kuluu

en: '&M' to mark packages as automatically installed
fi: '&M' merkitäksesi paketteja automaattisesti asennetuiksi

en: '&m' to mark packages as manually installed
fi: '&m' merkitäksesi paketteja käsin asennetuiksi

en: '+' to install packages
fi: '+' asentaaksesi paketteja

en: '+M' to install packages and immediately flag them as automatically installed
fi: '+M' asentaaksesi paketteja ja merkitäksesi ne automaattisesti asennetuiksi

en: '-' to remove packages
fi: '-' poistaaksesi paketteja

en: ':' to keep packages in their current state without placing them on hold
fi: ':' säilyttääksesi paketteja nykyisessä tilassaan jäädyttämättä niitä

en: '=' to place packages on hold
fi: '=' jäädyttääksesi paketteja

en: '_' to purge packages
fi: '_' siivotaksesi paketteja

en: *** No more solutions available ***
fi: *** Ei muita ratkaisuja ***

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations is 'true'!
fi: *** VAROITUS ***   Sivuutan luottamuspuutteet koska
                       %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations on 'true'!

en: -> Leave the dependency "%s recommends %s" unresolved.
fi: -> Jätä riippuvuus "%s suosittelee %s:a" selvittämättä.

en: -o requires an argument of the form key=value, got %s
fi: -o:n argumentin on oltava muotoa avain=arvo; se oli %s

en: -u and -i may not be specified in command-line mode (eg, with 'install')
fi: Valitsimia -u ja -i ei voi käyttää komentorivitoiminnoissa

en: -u and -i may not be specified with a command
fi: Valitsimia -u ja -i ei voi käyttää komennon kanssa

en: <N/A>
fi: <???>

en: <none>
fi: <ei ole>

en: ===============================================================================
    
    Log complete.
fi: ===============================================================================
    
    Loki kirjoitettu.

en: A little dart shoots out at you!  You are hit by a little dart!  --More--
fi: Pieni tikka laukeaa!  Pieni tikka osuu sinuun!  --Lisää--

en: A package failed to install.  Trying to recover:
fi: Jonkin paketin asennus epäonnistui.  Yritän toipua:

en: A package-list update or install run is already taking place.
fi: Asennus tai pakettiluettelon päivitys on jo käynnissä.

en: Abandoning all efforts to resolve these dependencies.
fi: Lopetetaan yritykset ratkaista näitä riippuvuuksia.

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Abort Installation
fi: Keskeytä asennus

en: Abort.
fi: Keskeytys.

en: Accept this solution? [Y/n/q/?]
fi: Hyväksytkö tämän ratkaisun? [Kyllä=y/ei=n/lopeta=q/?]

en: Action
fi: Toimenpide

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Adjustments will cause the current solution to be discarded and recalculated as necessary.
fi: Muutokset hylkäävät nykyisen ratkaisun ja etsivät uuden, jos se on tarpeen.

en: Administrative utilities (install software, manage users, etc)
     Packages in the 'admin' section allow you to perform administrative tasks such as installing software, managing users, configuring and monitoring your system, examining network traffic, and so on.
fi: Järjestelmätyökalut (ohjelmien asennus, käyttäjien hallinta yms.)
     Admin-ryhmän paketit mahdollistavat erilaisia hallinnollisia tehtäviä kuten ohjelmien asennuksen, käyttäjähallinnon, asetuksien muokkaamisen, järjestelmän valvonnan, verkkoliikenteen tarkastelun jne.

en: Advance to the next item after changing the state of a package
fi: Siirry seuraavalle riville paketin tilan muutoksen jälkeen

en: After unpacking %sB will be freed.
fi: Levytilaa vapautuu %sB purkamisen jälkeen.

en: After unpacking %sB will be used.
fi: Levytilaa kuluu %sB purkamisen jälkeen.

en: All Packages
fi: Kaikki paketit

en: All right, you win.
fi: Olkoon menneeksi, sinä voitit.

en: Allowing the installation of %s version %s (%s)
fi: Sallin paketin %s version %s (%s) asennuksen

en: Allowing the removal of %s
fi: Sallin paketin %s poiston

en: Always
fi: Aina

en: Apply
fi: Toteuta

en: Apply ^Solution
fi: ^Toteuta ratkaisu

en: Apply a filter to the package list
fi: Rajoita näkyvien pakettien luetteloa suodattimella

en: Aptitude %s%n%nCopyright 2000-2005 Daniel Burrows.%n%naptitude comes with %BABSOLUTELY NO WARRANTY%b; for details see 'license' in the Help menu.  This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; see 'license' for details.
fi: Aptitude %s%n%nTehnyt Daniel Burrows vuonna 2000.%n%nAptitudella %BEI OLE TAKUUTA%b; yksityiskohdat näet valitsemalla 'lisenssi' Avustus-valikosta.  Tämä on vapaa ohjelma, joten saat vapaasti levittää sitä tietyin rajoituksin; 'lisenssi' antaa tarkemmat tiedot (englanniksi).

en: Architecture:
fi: Arkkitehtuuri:

en: Archive
fi: Arkisto

en: Audit ^Recommendations
fi: Näytä ^suosittelut

en: Automatically Installed
fi: Automaattisesti asennettu

en: Automatically fix broken packages before installing or removing
fi: Korjaa rikkinäiset paketit ennen asennusta tai poistoa

en: Automatically installed
fi: Automaattisesti asennettu

en: Automatically resolve dependencies of a package when it is selected
fi: Tyydytä asennettavaksi valitun paketin riippuvuudet automaattisesti

en: Automatically show why packages are broken
fi: Näytä syyt pakettien rikkoutumiseen

en: Automatically upgrade installed packages
fi: Päivitä asennetut paketit automaattisesti

en: Available versions of %s
fi: Paketin %s saatavilla olevat versiot

en: BROKEN
fi: RIKKI

en: Backtrace:
    %s
fi: Jäljitys:
    %s

en: Bad action character '%c'
fi: Virheellinen komentomerkki '%c'

en: Bad format parameter
fi: Virheellinen muotoilu

en: Bad number in format string: %ls
fi: Virheellinen luku muotoilussa: %ls

en: Bad number in format string: '%ls'
fi: Virheellinen luku muotoilussa '%ls'

en: Bad passthrough setting '%s' (use 'passthrough' or 'nopassthrough')
fi: Virheellinen läpäisyasetus '%s' (valitse 'passthrough' tai 'nopassthrough')

en: Bad record encountered (Package=%s, Group=%s), skipping
fi: Virheellinen tietue (paketti=%s, ryhmä=%s), sivuutan

en: Bad record encountered (no Package or Group entry), skipping
fi: Virheellinen tietue (ei paketti- eikä ryhmätietoja), sivuutan

en: Bad section name '%s' (use 'none', 'topdir', or 'subdir')
fi: Virheellinen ryhmän nimi '%s' (valitse 'none', 'topdir' tai 'subdir')

en: Badly formed expression
fi: Virheellinen lauseke

en: Become root
fi: Vaihda root-tunnukselle

en: Broken
fi: Rikki

en: Browse packages by category
fi: Selaa paketteja luokittain

en: Browse packages using Debtags data
fi: Selaa paketteja Debtags-tietoja käyttäen

en: Building tag database
fi: Rakennan merkkitietokantaa

en: Building view
fi: Rakennan näkymää

en: By-installed size sorting policies take no arguments
fi: Asennuskokolajittelutyyleille ei anneta argumentteja

en: By-mode grouping policies take no arguments
fi: Moodilajittelutyyleille ei anneta argumentteja

en: By-name sorting policies take no arguments
fi: Nimilajittelutyyleille ei anneta argumentteja

en: By-priority grouping policies take no arguments
fi: Tärkeyslajittelutyyleille ei anneta argumentteja

en: By-priority sorting policies take no arguments
fi: Tärkeyslajittelutyyleille ei anneta argumentteja

en: By-status grouping policies take no arguments
fi: Tilan mukaan lajiteltaessa ei käytetä argumentteja

en: By-version sorting policies take no arguments
fi: Versiolajittelutyyleille ei anneta argumentteja

en: Can't decode multibyte string after "%ls"
fi: Monitavumerkkijonon purku "%ls":n jäljestä epäonnistui

en: Can't decode wide-character string after "%s"
fi: Leveämerkkijonon purku "%s":n jäljestä epäonnistui

en: Can't execute sensible-pager, is this a working Debian system?
fi: En voi käynnistää sensible-pager:ia.  Onko tämä toimiva Debian-järjestelmä?

en: Can't find a package named "%s"
fi: En löytänyt pakettia "%s"

en: Can't open Aptitude extended state file
fi: En pystynyt avaamaan Aptituden tilatiedostoa

en: Can't search for ""
fi: Ei voi etsiä ehdolla ""

en: Canc^el pending actions
fi: ^Peruuta komennot

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel all pending installations, removals, holds, and upgrades.
fi: Peruuta kaikki määritetyt asennukset ja poistot

en: Cancel any action on the selected package
fi: Peruuta valitulle paketille määritetyt toiminnot

en: Cancel any action on the selected package, and protect it from future upgrades
fi: Peruuta valitulle paketille määritetyt toiminnot ja estä sen päivitys

en: Cancel the installation of %F
fi: Peruuta %F:n asennus

en: Cancel the removal of %F
fi: Peruuta %F:n poisto

en: CandVer
fi: Ehd.ver

en: Cannot open Aptitude state file
fi: En pystynyt avaamaan Aptituden tilatiedostoa

en: Cannot open package hierarchy file %s
fi: En pystynyt avaamaan pakettihierarkiatiedostoa %s

en: Cannot parse key description: %ls
fi: En ymmärrä näppäinkuvausta %ls

en: Change miscellaneous program settings
fi: Muuta sekalaisia asetuksia

en: Change the settings which affect how package dependencies are handled
fi: Muuta pakettien riippuvuuksien käsittelyyn vaikuttavia asetuksia

en: Change the settings which affect the user interface
fi: Muuta käyttöliittymään vaikuttavia asetuksia

en: ChangeLog of %s
fi: %s:n muutosloki

en: Check for new versions of packages
fi: Päivitä saatavilla olevien pakettien luettelo

en: Choose difficulty level
fi: Valitse vaikeustaso

en: Clean ^obsolete files
fi: Puhdista ^vanhentuneet tiedostot

en: Cleaning while a download is in progress is not allowed
fi: Puhdistusta ei voi tehdä noudon aikana

en: Click!  You trigger a rolling boulder trap!  You are hit by a boulder! --More--
fi: Klik!  Laukaiset murkula-ansan!  Murkula osuu sinuun! --Lisää--

en: Close
fi: Lopeta

en: Close this display
fi: Sulje tämä näkymä

en: Closing the last view exits the program
fi: Viimeisen näkymän sulkeminen poistuu ohjelmasta

en: Collections of software routines
     Packages in the 'libs' section provide necessary functionality for other software on the computer. With very few exceptions, you should not need to explicitly install a package from this section; the package system will install them as required to fulfill dependencies.
fi: Aliohjelmakirjastot
     Libs-ryhmän paketit tarjoavat toiminnallisuutta muille ohjelmistoille. Tästä ryhmästä ei yleensä ole tarpeen asentaa paketteja käsin, sillä paketointijärjestelmä asentaa ne automaattisesti riippuvuuksien tyydyttämiseksi.

en: Command shells and alternative console environments
     Packages in the 'shells' section include programs providing a command-line interface.
fi: Komentotulkit ja pääteympäristöt
     Shells-ryhmän paketit sisältävät komentoriviympäristön tarjoavia ohjelmia.

en: Commands:
fi: Komennot:

en: Compiler: g++ %s
fi: Kääntäjä: g++ %s

en: Compressed Size:
fi: Koko pakattuna:

en: Compressed size:
fi: Koko pakattuna:

en: Config Files Remain
fi: Asetustiedostot jäljellä

en: Conflicts
fi: Ristiriidat

en: Continue
fi: Jatka

en: Could not load game from %s
fi: Peliä ei voinut ladata %s:sta

en: Could not lock the cache file.  Opening in read-only mode; any changes you make to the states of packages will NOT be preserved!
fi: Varastotiedoston lukitus epäonnistui.  Pakettien tiloihin tekemäsi muutokset EIVÄT säily!

en: Could not open file "%s"
fi: Tiedoston "%s" avaus epäonnistui

en: Could not regain the system lock!  (Perhaps another apt or dpkg is running?)
fi: En saanut järjestelmälukitusta!  (Ehkä apt tai dpkg on ajossa muualta?)

en: Couldn't clean out list directories
fi: En pystynyt siivoamaan luettelohakemistoja

en: Couldn't find a changelog for %s
fi: En löytänyt paketin %s muutoslokia

en: Couldn't find any package matching "%s", and more than 40
    packages contain "%s" in their description.
fi: En löytänyt pakettia, jonka nimi sisältäisi merkkijonon "%s"
    ja yli 40 paketin kuvaus sisältää merkkijonon "%s".

en: Couldn't find any package matching "%s".  However, the following
    packages contain "%s" in their description:
fi: En löytänyt pakettia, jonka nimi sisältäisi merkkijonon "%s".
    Näiden pakettien kuvaus sisältää merkkijonon "%s":

en: Couldn't find any package whose name or description matched "%s"
fi: En löytänyt pakettia, jonka nimi tai kuvaus sisältäisi merkkijonon "%s".

en: Couldn't find package "%s", and more than 40
    packages contain "%s" in their name.
fi: En löytänyt pakettia "%s" ja yli 40 paketin
    nimessä on merkkijono "%s".

en: Couldn't find package "%s".  However, the following
    packages contain "%s" in their name:
fi: En löytänyt pakettia "%s".  Näiden pakettien
    nimet sisältävät merkkijonon "%s":

en: Couldn't lock list directory..are you root?
fi: En pystynyt lukitsemaan luettelohakemistoa - oletko varmasti root?

en: Couldn't open "%s" for writing
fi: En pysty kirjoittamaan tiedostoon "%s"

en: Couldn't parse column definition
fi: En ymmärtänyt sarakkeen määrittelyä

en: Couldn't parse layout: No column format specified for static item
fi: En ymmärtänyt asettelua: Staattisella alkiolla ei ole sarakemuotoilua

en: Couldn't parse layout: encoding error in column descriptor
fi: En ymmärtänyt asettelua: sarakemuotoilussa koodausvirhe

en: Couldn't parse layout: no height specified
fi: En ymmärtänyt asettelua: korkeutta ei ole annettu

en: Couldn't parse layout: no row number specified
fi: En ymmärtänyt asettelua: rivinumeroa ei ole annettu

en: Couldn't parse layout: no width specified
fi: En ymmärtänyt asettelua: leveyttä ei ole annettu

en: Couldn't parse layout: unknown view item type "%s"
fi: En ymmärtänyt asettelua: "%s" on tuntematon tyyppi näkymäalkiolle

en: Couldn't read list of package sources
fi: En pystynyt lukemaan pakettivarastoluetteloa

en: Couldn't read list of sources
fi: En pystynyt lukemaan pakettivarastoluetteloa

en: Couldn't read source list
fi: En pystynyt lukemaan pakettivarastoluetteloa

en: Couldn't rebuild package cache
fi: Pakettivaraston uudelleenluonti epäonnistui

en: Couldn't transcode column definition
fi: Sarakemäärittelyn purku epäonnistui

en: Couldn't write state file
fi: En pystynyt kirjoittamaan tilatietoja

en: Create a new default package view
fi: Luo uusi oletusnäkymä

en: Custom
fi: Oma

en: DL Size: %sB
fi: Haun koko: %sB

en: DebSz
fi: Deb:n koko

en: Del %s %s [%sB]
fi: Tuhoa %s %s [%sB]

en: Del %s* %spartial/*
fi: Tuhoa %s* %spartial/*

en: Delete package files which can no longer be downloaded
fi: Poista pakettitiedostot, joita ei enää voi noutaa

en: Delete package files which were previously downloaded
fi: Poista aiemmin noudetut pakettitiedostot

en: Deleting downloaded files
fi: Poistan noudettuja tiedostoja

en: Deleting obsolete downloaded files
fi: Poistan vanhentuneita tiedostoja

en: Deleting obsolete downloaded files
fi: Poistan vanhentuneita noudettuja tiedostoja

en: Dep-generating grouping policies take no arguments
fi: Riippuvuuslajittelutyyleille ei anneta argumentteja

en: Dependencies of %s
fi: %s:n riippuvuudet

en: Depends
fi: Riippuvuudet

en: Description
fi: Kuvaus

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Development
fi: Ohjelmakehitys

en: Development files for libraries
     Packages in the 'libdevel' section contain files required for building programs that use libraries in the 'libs' section.  You don't need packages from this section unless you want to compile software yourself.
fi: Kirjastojen kehityskäyttö
     Libdevel-ryhmän paketit sisältävät tiedostoja, joita tarvitaan kehitettäessä Libs-ryhmän kirjastoja käyttäviä ohjelmia. Tarvitset tämän ryhmän paketteja vain, jos aiot itse kääntää ohjelmia.

en: Didn't I already tell you that there are no Easter Eggs in this program?
fi: Enkö jo sanonut, että tässä ohjelmassa ei ole mitään kätkettynä?

en: DiskUsage
fi: Levyn käyttö

en: Display a preview of what will be done before doing it
fi: Näytä suoritettavat toiminnot ennen niiden suoritusta

en: Display more information about the selected package
fi: Näytä lisätietoa valitusta paketista

en: Display some available commands at the top of the screen
fi: Näytä joitakin komentoja ruudun yläreunassa

en: Display the Debian changelog of the selected package
fi: Näytä valitun paketin Debian-muutosloki

en: Display the extended description area by default
fi: Näytä kuvausalue oletuksena

en: Do not display a warning when the first change is made in read-only mode
fi: Älä varoita muutoksista, vaikka niiden toteuttaminen ei onnistu

en: Do you want to continue? [Y/n/?]
fi: Haluatko jatkaa? [Kyllä=y/ei=n/?]

en: Do you want to ignore this warning and proceed anyway?
fi: Haluatko sivuuttaa tämän varoituksen ja jatkaa?

en: Documentation and specialized programs for viewing documentation
     Packages in the 'doc' section document parts of the Debian system, or are viewers for documentation formats.
fi: Käyttöohjeet ja niiden katseluun tarkoitetut ohjelmat
     Doc-ryhmän paketit sisältävät ohjeita Debian-järjestelmään tai sen osiin, tai ovat ohjetiedostojen katseluun tarkoitettuja ohjelmia.

en: Don't automatically remove unused packages matching this filter
fi: Älä poista tähän hakuehtoon täsmääviä paketteja automaattisesti

en: Don't become root
fi: Älä vaihda root-tunnukselle

en: Downgrade
fi: Vanhennus

en: Downgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
fi: Vanhenna %F [%s (%s) -> %s (%s)]

en: Downgrade the following packages:
fi: Vanhenna paketit:

en: Download Changelog
fi: Nouda muutosloki

en: DownloadSize
fi: Haun koko

en: Downloaded %sB in %s (%sB/s).
fi: Noudin %sB ajassa %s (%sB/s).

en: Downloaded %sB in %ss (%sB/s).
fi: Noudin %sB ajassa %ss (%sB/s).

en: Downloaded package files have been deleted
fi: Noudetut pakettitiedostot on poistettu

en: Downloading
fi: Nouto:

en: Downloading Changelog
fi: Noudan muutoslokia

en: Downloading packages
fi: Noudan paketteja

en: Downloading...
fi: Noudan...

en: E:
fi: Virhe:

en: E: The update command takes no arguments
fi: E: Komennolle update ei anneta argumentteja

en: ERR
fi: VRH

en: ERROR
fi: VIRHE

en: Easy
fi: Helppo

en: Emulators and software to read foreign filesystems
     Packages in the 'otherosfs' section emulate hardware and operating systems and provide tools for transferring data between different operating systems and hardware platforms. (for instance, utilities to read DOS floppies, and utilities to communicate with Palm Pilots)
     .
     It is worth noting that CD burning software is included in THIS section.
fi: Emulaattorit ja eri tiedostojärjestelmien käsittelyohjelmat
     Otherosfs-ryhmän paketit emuloivat laitteistoja ja käyttöjärjestelmiä sekä tarjoavat työkaluja tiedonsiirtoon eri käyttöjärjestelmien ja laitteistojen välillä (esimerkiksi DOS-levykkeiden lukuun tai Palm Pilot -laitteiden käsittelyyn)
     .
     Tämä ryhmä käsittää myös CD:iden poltto-ohjelmat.

en: Encoding of README|ISO_8859-1
fi: README-merkistö|ISO-8859-1

en: Encoding of help.txt|UTF-8
fi: help.txt-merkistö|UTF-8

en: Encoding of mine-help.txt|UTF-8
fi: mine-help.txt-merkistö|ISO-8859-1

en: End-user
fi: Loppukäyttäjä

en: Enter the filename to load:
fi: Syötä ladattavan tiedoston nimi:

en: Enter the filename to save:
fi: Syötä tallennustiedoston nimi:

en: Enter the new package grouping mechanism for this display:
fi: Syötä uusi ryhmittelytapa tälle näytölle:

en: Enter the new package sorting mechanism for this display:
fi: Syötä uusi pakettien lajittelutapa tälle näytölle:

en: Enter the new package tree limit:
fi: Syötä pakettipuulle uusi raja:

en: Er, there aren't any errors, this shouldn't have happened..
fi: Öö, mitään virheitä ei ole; näin ei olisi pitänyt käydä...

en: Err
fi: Virhe

en: Error generating local time (%s)
fi: Virhe paikallisaikaa selvitettäessä (%s)

en: Error while dumping resolver state
fi: Selvityksen tilan tallennuksessa tapahtui virhe

en: Error writing resolver state to %s
fi: Virhe kirjoitettaessa selvityksen tilatietoja tiedostoon %s

en: Error writing state file
fi: Virhe tilatietoja kirjoitettaessa

en: Essential
fi: Välttämätön

en: Essential:
fi: Välttämätön:

en: Exactly one filter must be provided as an argument to a filter policy
fi: Suodatintyylille on annettava täsmälleen yhden suodattimen nimi

en: Examine the currently selected solution to the dependency problems.
fi: Näytä valittu riippuvuusongelmien ratkaisu.

en: Exit the program
fi: Poistu ohjelmasta

en: Expected '(' after 'filter'
fi: 'filter':n jäljessä pitäisi olla '('

en: Expected '(' after 'pattern'
fi: 'pattern':n jäljessä pitäisi olla '('

en: Expected ',' or '(', got '%c'
fi: Odotin ',':a tai '(':a, oli '%c'

en: Expected a number after -q=
fi: -q=:n jäljessä tarvitaan luku

en: Expected a number after -q=, got %s
fi: -q=:n jäljessä tarvitaan luku, oli %s

en: Expected a version after "%s"
fi: Nimeä "%s" ei seurannut versio

en: Expected at least one package/version pair following '%c'
fi: '%c':ta pitäisi seurata ainakin yksi paketti-versio-pari

en: Expected no more than one argument to a tag grouping policy
fi: Lajittelutyylille saa antaa vain yhden argumentin

en: Expected policy identifier, got '%c'
fi: Odotin määrittelyn tunnistetta, oli '%c'

en: Failed to fetch %s: %s
fi: %s:n nouto epäonnistui: %s

en: Failure closing directory "%s"
fi: Hakemiston "%s" sulkeminen epäonnistui

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
fi: Noudin %sB ajassa %s (%sB/s)

en: File to log actions into
fi: Lokitiedoston nimi

en: File to which the resolver state should be dumped:
fi: Mihin tiedostoon selvityksen tila tallennetaan?

en: File to write resolver state to:
fi: Mihin tiedostoon selvityksen tila tallennetaan?

en: Filename:
fi: Tiedosto:

en: Find ^Again
fi: Etsi ^Uudestaan

en: Find ^Broken
fi: ^Hae rikkinäiset

en: Find the next package with unsatisfied dependencies
fi: Etsi seuraava paketti, jonka riippuvuudet eivät ole kunnossa

en: First-character grouping policies take no arguments
fi: Alkumerkkilajittelutyyleille ei anneta argumentteja

en: Flag the currently selected package and its configuration files for removal
fi: Merkitse valittu paketti asetustiedostoineen poistettavaksi

en: Flag the currently selected package for installation or upgrade
fi: Merkitse valittu paketti asennettavaksi tai päivitettäväksi

en: Flag the currently selected package for removal
fi: Merkitse valittu paketti poistettavaksi

en: Forbid the candidate version of the selected package from being installed; newer versions of the package will be installed as usual
fi: Estä valitun paketin ehdolla olevan version asennus; paketin uudemmat versiot asennetaan normaalisti

en: Forbidden version
fi: Estetty versio

en: Forget which packages are "new"
fi: Tyhjennä uusien pakettien ryhmä

en: Forget which packages are "new" whenever packages are installed or removed
fi: Tyhjennä uusien pakettien ryhmä paketteja asennettaessa tai poistettaessa

en: Forget which packages are "new" whenever the package lists are updated
fi: Tyhjennä uusien pakettien ryhmä pakettiluetteloita päivitettäessä

en: Formatting marker with missing format code
fi: Muotoilupaikka ilman muotoilumerkkiä

en: Freed %sB of disk space
fi: %sB levytilaa vapautettu

en: Games, toys, and fun programs
     Packages in the 'games' section are meant primarily for entertainment.
fi: Pelit ja muut hupiohjelmat
     Games-ryhmän paketit soveltuvat pääasiassa viihdekäyttöön.

en: Garbage
fi: Kerätty

en: Get:
fi: Nouda:

en: Global block encountered after first record, ignoring
fi: Ensimmäisen tietueen jälkeinen ylimmän tason lohko, sivuutan

en: Got
fi: Noudettu:

en: HN too long
fi: Nimi liian pitkä

en: HOLD
fi: JÄISSÄ

en: HOLD, DEPENDENCIES
fi: JÄISSÄ, RIIPPUVUUDET

en: Hard
fi: Vaikea

en: Hardware Support
fi: Laitteistotuki

en: Height of board:
fi: Laudan korkeus:

en: Help
fi: Apu

en: Hide the menubar when it is not being used
fi: Piilota valikkopalkki kun sitä ei käytetä

en: Hierarchy Editor
fi: Hierarkiamuokkain

en: Hierarchy editor
fi: Hierarkiamuokkain

en: Hit
fi: Löytyi

en: Hold
fi: Jäädytys

en: Hold [auto]
fi: Pito [autom]

en: I am aware that this is a very bad idea
fi: Kyllä, tiedän hyvin, että tämä on aivan onnettoman surkea ajatus

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
fi: En löytänyt pakettia %s vastaavaa tiedostoa. Sinun täytyy ehkä korjata tämä paketti käsin (puuttuvan arkkitehtuurin vuoksi).

en: IMPORTANT: this log only lists intended actions; actions which fail due to
    dpkg problems may not be completed.
fi: TÄRKEÄÄ: tässä lokissa on vain aiotut toimenpiteet; jos toimenpide
    epäonnistuu dpkg:n ongelmien takia, sitä ei välttämättä suoritettu.

en: INSTALL
fi: ASENNUS

en: INSTALL, DEPENDENCIES
fi: ASENNUS, RIIPPUVUUDET

en: I^nformation
fi: ^Tiedot

en: If you select a package, an explanation of its current state will appear in this space.
fi: Kun valitset paketin, selitys sen tämänhetkisestä tilasta annetaan tässä tilassa.

en: Ign
fi: Siv

en: Ignoring invalid keybinding "%s" -> "%s"
fi: Sivuutan virheellisen näppäinsidonnan "%s" -> "%s"

en: Imp
fi: Tär

en: Information about %s
fi: %s:n tiedot

en: Initializing package states
fi: Alustan pakettien tiloja

en: InstSz
fi: Asennuskoko

en: InstVer
fi: As.ver

en: Install
fi: Asennus

en: Install %F [%s (%s)]
fi: Asenna %F [%s (%s)]

en: Install Recommended packages automatically
fi: Asenna Suositellut paketit automaattisesti

en: Install [auto]
fi: Asennus [autom]

en: Install the following packages:
fi: Asenna paketit:

en: Installed
fi: Asennettu

en: Installed Packages
     These packages are currently installed on your computer.
fi: Asennetut paketit
     Tietokoneellesi asennettuna olevat paketit.

en: Installing %s %s (%s)
fi: Asennan paketin %s %s (%s)

en: Installing/removing packages requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
fi: Pakettien asentaminen ja poisto vaativat ylläpitäjän oikeudet, joita sinulla ei ole.  Haluatko vaihtaa root-tunnukselle?

en: Internal Error, Ordering didn't finish
fi: Sisäinen virhe, järjestäminen ei onnistunut

en: Internal buffer overflow on package "%s" while writing state file
fi: Puskurin ylivuoto paketin "%s" kohdalla tilatietoja kirjoitettaessa

en: Internal error: Default column string is unparsable
fi: Sisäinen virhe: Sarakejonoa ei voi jäsentää

en: Internal error: couldn't generate list of packages to download
fi: Sisäinen virhe: en pystynyt muodostamaan luetteloa noudettavista paketeista

en: Internal error: invalid value %i passed to cmdline_find_ver!
fi: Sisäinen virhe: virheellinen arvo %i funktiolle cmdline_find_ver!

en: Internal error: unexpected null solution.
fi: Ohjelmavirhe: odottamaton tyhjä ratkaisu.

en: Interpreters for interpreted languages
     Packages in the 'interpreters' section include interpreters for languages like Python, Perl, and Ruby, and libraries for these same languages.
fi: Tulkattavien kielten tulkit
     Interpreters-ryhmän paketit käsittävät tulkkeja eri ohjelmointikielille (esim. Python, Perl, Ruby) ja kirjastoja näille kielille.

en: Invalid entry in keybinding group: "%s"
fi: Virheellinen alkio "%s" näppäinsidontaryhmässä

en: Invalid entry in style definition group: "%s"
fi: Virheellinen alkio "%s" tyylimäärittelyryhmässä

en: Invalid mine count; please enter a positive integer
fi: Virheellinen miinojen lukumäärä; anna positiivinen luku

en: Invalid null keybinding
fi: Virheellinen tyhjä näppäinsidonta

en: Invalid operation %s
fi: Virheellinen toiminto %s

en: Invalid response.  Please enter a valid command or '?' for help.
fi: Virheellinen komento.  Anna hyväksytty komento tai '?' saadaksesi apua.

en: Invalid response.  Please enter an integer between 1 and %d.
fi: Virheellinen syöte.  Anna luku 1:n ja %d:n väliltä.

en: Invalid response; please enter 'y' or 'n'.
fi: Virheellinen syöte; kirjoita joko 'y' (kyllä) tai 'n' (ei).

en: Invalid response; please enter one of the following commands:
fi: Virheellinen syöte; anna jokin seuraavista komennoista:

en: Invalid sorting policy type '%s'
fi: Lajittelutyylillä virheellinen tyyppi '%s'

en: Invalid tagless entry in style definition group: "%s"
fi: Virheellinen merkitsemätön alkio "%s" tyylimäärittelyryhmässä

en: Invalid zero-length sorting policy name
fi: Lajittelutyylin nimen pituus ei saa olla nolla

en: It appears that a previous version of aptitude left files behind in %s.  These files are probably useless and safe to delete.%n%nDo you want to remove this directory and all its contents?  If you select "No", you will not see this message again.
fi: Aptituden aiempi versio näyttää jättäneen tiedostoja hakemistoon %s.  Näillä tiedostoilla ei luultavasti ole käyttöä, ja ne voinee poistaa.%n%nHaluatko poistaa tämän hakemiston sisältöineen?  Jos valitset "Ei", tätä viestiä ei näytetä uudestaan.

en: KABOOM!  You step on a land mine.  --More--
fi: JUTUM!  Astut maamiinaan.  --Lisää--

en: Keep
fi: Säilytys

en: Keep %F at version %s (%s)
fi: Säilytä %F versiossa %s (%s)

en: Keep the following packages at their current version:
fi: Säilytä paketit nykyisessä versiossaan:

en: Leave the following dependencies unresolved:%n
fi: Jätä riippuvuudet selvittämättä:%n

en: Leave the following recommendations unresolved:
fi: Jätä suosittelut huomioimatta:

en: List Update
fi: Luettelopäivitys

en: Loading cache
fi: Lataan varastoa

en: Localization
fi: Paikallistaminen

en: LongAction
fi: Toimenpide kokonaan

en: LongState
fi: Tila kokonaan

en: Lost
fi: Häviö

en: MD5sum:
fi: MD5-summa:

en: MISSING TAG
fi: PUUTTUVA MERKKI

en: Maintainer
fi: Vastuuhenkilö

en: Maintainer:
fi: Vastuuhenkilö:

en: Manual
fi: Opas

en: Mark Up^gradable
fi: ^Merkitse päivitykset

en: Mark ^Auto
fi: ^Merkitse Automaatti

en: Mark ^Manual
fi: Merkitse ^Käsin

en: Mark all upgradable packages which are not held for upgrade
fi: Merkitse päivitettäväksi kaikki päivityskelpoiset ei-jäädytetyt paketit

en: Mark the selected package as having been automatically installed; it will automatically be removed if no other packages depend on it
fi: Merkitse valittu paketti automaattisesti asennetuksi; se poistetaan, jos mikään muu paketti ei riipu siitä

en: Mark the selected package as having been manually installed; it will not be removed unless you manually remove it
fi: Merkitse valittu paketti käsin asennetuksi; sitä ei poisteta, ellet poista sitä käsin

en: Match index %ls is too large; available groups are (%s)
fi: Indeksi %ls on liian suuri; ryhmät ovat (%s)

en: Match indices must be 1 or greater, not "%s"
fi: Indeksin on oltava 1 tai suurempi, "%s" ei käy

en: Media Change: Please insert the disc labeled '%s' in the drive '%s' and press enter
fi: Levynvaihto: Aseta levyke nimeltä '%s' asemaan '%s' ja paina enteriä

en: Medium
fi: Keskitaso

en: Minesweeper
fi: Miinaharava

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Miscellaneous software
     Packages in the 'misc' section have too unusual a function to be classified.
fi: Sekalaiset ohjelmistot
     Misc-ryhmä sisältää epätavallisen käyttötarkoituksen vuoksi luokittelemattomat paketit.

en: Missing arguments to 'pattern'
fi: 'pattern':n argumentit puuttuvat

en: Missing parameter number in format string
fi: Puuttuva luku muotoilussa

en: Multiple descriptions found for group %s, ignoring one
fi: Ryhmällä %s on yli yksi kuvaus, sivuutan yhden

en: N/A
fi: ???

en: Need to get %sB of archives.
fi: Tarvitsee noutaa %sB arkistoista.

en: Need to get %sB/%sB of archives.
fi: Tarvitsee noutaa %sB/%sB arkistoista.

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Never display this message again.
fi: Älä näytä tätä viestiä uudestaan.

en: New
fi: Uusi

en: New Categorical ^Browser
fi: ^Uusi luokkaselain

en: New Package
fi: Uusi paketti

en: New Package ^View
fi: Uusi paketti^näkymä

en: New Packages
     These packages have been added to Debian since the last time you cleared the list of "new" packages (choose "Forget new packages" from the Actions menu to empty this list).
fi: Uudet paketit
     Nämä paketit on lisätty Debianiin sen jälkeen kun viimeksi tyhjensit uusien pakettien ryhmän.  Valitse "Unohda uudet paketit" Toiminnot-valikosta tyhjentääksesi tämän ryhmän.

en: New ^Debtags Browser
fi: Uusi ^Debtags-selain

en: New ^Flat Package List
fi: Uusi ^yksitasoinen pakettiluettelo

en: Next
fi: Seuraava

en: No
fi: Ei

en: No broken packages.
fi: Ei rikkinäisiä paketteja.

en: No candidate version found for %s
fi: Paketista %s ei löytynyt ehdotettavaa versiota

en: No current or candidate version found for %s
fi: Paketista %s ei löytynyt mitään versiota

en: No downloadable files for %s version %s; perhaps it is a local or obsolete package?
fi: Paketin %s versiolle %s ei löydy noudettavia tiedostoja; ehkä se on paikallinen tai vanhentunut paketti?

en: No hierarchy information to edit
fi: Muokattavaa hierarkiatietoa ei ole

en: No longer requiring the installation of %s version %s (%s)
fi: En enää vaadi paketin %s version %s (%s) asennusta

en: No longer requiring the removal of %s
fi: En enää vaadi paketin %s poistoa

en: No more solutions.
fi: Ei muita ratkaisuja

en: No packages are broken.
fi: Mikään paketti ei ole rikki.

en: No packages are scheduled to be installed, removed, or upgraded.
fi: Mitään paketteja ei asenneta, päivitetä tai poisteta.

en: No packages found -- enter the package names on the line after 'c'.
fi: Paketteja ei löytynyt -- anna pakettien nimet 'c':n jälkeen.

en: No packages matched the pattern "%ls".
fi: Mikään paketti ei täsmännyt hakuehtoon "%ls".

en: No packages to show -- enter the package names on the line after 'i'.
fi: Ei näytettäviä paketteja -- anna pakettien nimet 'i':n jälkeen.

en: No packages will be installed, removed or upgraded.  Some packages could be upgraded, but you have not chosen to upgrade them.  Type "U" to prepare an upgrade.
fi: Mitään paketteja ei asenneta, poisteta tai päivitetä.  Jotkin paketit olisi mahdollista päivittää.  Paina "U" päivittääksesi nämä.

en: No packages will be installed, upgraded, or removed.
fi: Mitään paketteja ei asenneta, päivitetä tai poisteta.

en: No resolution found.
fi: Ratkaisua ei löytynyt.

en: No reverse dependencies
fi: Ei käänteisriippuvuuksia

en: No solution found within the allotted time.  Try harder? [Y/n]
fi: Ratkaisua ei löytynyt annetun ajan sisällä.  Yritetäänkö pitempään? [Kyllä=y/ei=n]

en: No solution to these dependency problems exists!
fi: Näitä riippuvuusongelmia ei ole mahdollista ratkaista!

en: No such package "%s"
fi: Pakettia "%s" ei ole olemassa

en: Not Installed
fi: Ei asennettu

en: Not Installed Packages
     These packages are not installed on your computer.
fi: Asentamattomat paketit
     Paketit, joita ei ole asennettu tietokoneellesi.

en: Not enough resources to create thread
fi: Resursseja ei ole tarpeeksi säikeen luontiin

en: Note: "%s", providing the virtual package
          "%s", is already going to be installed.
fi: Huom: "%s", joka kattaa näennäispaketin
          "%s", on jo asennettavana.

en: Note: "%s", providing the virtual package
          "%s", is already installed.
fi: Huom: "%s", joka kattaa näennäispaketin
          "%s", on jo asennettu.

en: Note: selecting "%s" instead of the
          virtual package "%s"
fi: Huom: valitsen paketin "%s" enkä
          näennäispakettia "%s"

en: Note: selecting the task "%s: %s" for installation
fi: Huom: valitsen tehtävän "%s: %s" asennettavaksi

en: Number of mines:
fi: Miinojen lukumäärä:

en: Numeric analysis and other mathematics-related software
     Packages in the 'math' section include calculators, languages for mathematical computation (similar to Mathematica), symbolic algebra packages, and programs to visualize mathematical objects.
fi: Matemaattiset ohjelmistot
     Math-ryhmän paketit käsittävät laskimia, matemaattiseen työskentelyyn tarkoitettuja kieliä, symbolisen laskennan ohjelmistoja ja ohjelmia matemaattisten olioiden hahmottamiseen.

en: Obsolete and Locally Created Packages
     These packages are currently installed on your computer, but they are not available from any apt source.  They may be obsolete and removed from the archive, or you may have built a private version of them yourself.
fi: Vanhentuneet ja paikalliset paketit
     Nämä ovat paketteja, jotka on asennettu tietokoneellesi, mutta joita ei löydy mistään aptin käyttämästä varastosta.  Ne voivat olla joko poistettu arkistoista vanhentuneina tai ne voivat olla itse kääntämiäsi paikallisia versioita.

en: Obsolete downloaded package files have been deleted, freeing %sB of disk space.
fi: Vanhentuneet pakettitiedostot on poistettu, %sB levytilaa vapautui.

en: Obsolete libraries
     Packages in the 'oldlibs' section are obsolete and should not be used by new software.  They are provided for compatibility reasons, or because software distributed by Debian still requires them.
     .
     With very few exceptions, you should not need to explicitly install a package from this section; the package system will install them as required to fulfill dependencies.
fi: Vanhentuneet aliohjelmakirjastot
     Oldlibs-ryhmän paketit ovat vanhentuneita eikä uusien ohjelmistojen tulisi käyttää niitä.  Ne ovat saatavilla vain yhteensopivuuden vuoksi tai koska jokin Debianin levittämä ohjelmisto vielä tarvitsee niitä.
     .
     Tästä ryhmästä ei yleensä ole tarpeen asentaa paketteja käsin, sillä paketointijärjestelmä asentaa ne automaattisesti riippuvuuksien tyydyttämiseksi.

en: Obsoletes
fi: Täydet korvaavuudet

en: Okay, okay, if I give you an Easter Egg, will you go away?
fi: Hyvä on, jos näytän jotain kätkettyä, lopetatko sitten?

en: Only one of -u and -i may be specified
fi: Valitsimia -u ja -i ei voi käyttää yhdessä

en: Opt
fi: Val

en: Options
fi: Asetukset

en: Ouch!  Got SIGABRT, dying..
fi: Auts!  Tuli SIGABRT, kuolen..

en: Ouch!  Got SIGQUIT, dying..
fi: Auts!  Tuli SIGQUIT, kuolen..

en: Ouch!  Got SIGSEGV, dying..
fi: Auts!  Tuli SIGSEGV, kuolen..

en: Ouch!  Got SIGTERM, dying..
fi: Auts!  Tuli SIGTERM, kuolen..

en: Package
fi: Paketti

en: Package %s is not installed, cannot forbid an upgrade
fi: Pakettia %s ei ole asennettu, joten päivitystä ei ole tarpeen estää

en: Package %s is not installed, so it will not be removed
fi: Pakettia %s ei ole asennettu, joten sitä ei poisteta

en: Package %s is not upgradable, cannot forbid an upgrade
fi: Paketti %s ei ole päivitettävissä, joten päivitystä ei ole tarpeen estää

en: Package Download
fi: Pakettien nouto

en: Package names provided by %s
fi: Paketin %s kattamat pakettinimet

en: Package:
fi: Paketti:

en: Packages
fi: Paketit

en: Packages being automatically held in their current state
     These packages could be upgraded, but they have been kept in their current state to avoid breaking dependencies.
fi: Automaattisesti jäädytetyt paketit
     Näille paketeille on olemassa uudempi versio, mutta ne jäädytetään nykyiseen versioonsa, jotta riippuvuudet eivät rikkoontuisi.

en: Packages being automatically installed to satisfy dependencies
     These packages are being installed because they are required by another package you have chosen for installation.
fi: Riippuvuuksien vuoksi automaattisesti asennettavat paketit
     Nämä paketit asennetaan, koska jokin asennettavaksi valitsemasi paketti riippuu niistä.

en: Packages being deleted due to unsatisfied dependencies
     These packages are being deleted because one or more of their dependencies is no longer available, or because another package conflicts with them.
fi: Tyydyttämättömien riippuvuuksien vuoksi poistettavat paketit
     Nämä paketit poistetaan, koska jokin niiden riippuvuuksista ei ole enää saatavilla, tai koska jokin toinen paketti on ristiriidassa niiden kanssa.

en: Packages being held back
     These packages could be upgraded, but you have asked for them to be held at their current version.
fi: Jäädytetyt paketit
     Näille paketeille on olemassa uudempi versio, mutta olet jäädyttänyt ne.

en: Packages being removed because they are no longer used
     These packages are being deleted because they were automatically installed to fulfill dependencies, and the planned action will result in no installed package declaring an 'important' dependency on them.
fi: Käyttämättömyyden vuoksi poistettavat paketit
     Nämä paketit poistetaan, koska ne asennettiin alunperin automaattisesti riippuvuuksia tyydyttääkseen, ja halutun toimenpiteen jälkeen näihin paketteihin ei ole enää 'tärkeitä' riippuvuuksia.

en: Packages converted from foreign formats (rpm, tgz, etc)
     Packages in the 'alien' section were created by the 'alien' program from a non-Debian package format such as RPM
fi: Toisista muodoista (rpm, tgz, yms.) muunnetut paketit
     Alien-ryhmän paketit ovat alien-ohjelman luomia jostain muusta kuin Debianin käyttämästä pakettimuodosta (esim. RPM).

en: Packages depending on %s
fi: %s:sta riippuvat paketit

en: Packages to be downgraded
     An older version of these packages than is currently installed will be installed.
fi: Vanhennettavat paketit
     Näistä paketeista asennetaan vanhempi versio kuin tällä hetkellä asennettuna oleva.

en: Packages to be installed
     These packages have been manually selected for installation on your computer.
fi: Asennettavat paketit
     Nämä paketit on käsin valittu asennettaviksi.

en: Packages to be reinstalled
     These packages will be reinstalled.
fi: Uudelleenasennettavat paketit
     Nämä paketit asennetaan uudelleen.

en: Packages to be removed
     These packages have been manually selected for removal.
fi: Poistettavat paketit
     Nämä paketit on käsin valittu poistettaviksi.

en: Packages to be upgraded
     These packages will be upgraded to a newer version.
fi: Päivitettävät paketit
     Nämä paketit päivitetään uudempaan versioon.

en: Packages which are recommended by other packages
     These packages are not strictly required, but they may be necessary to provide full functionality in some other programs that you are installing or upgrading.
fi: Paketit, joita muut paketit suosittelevat
     Nämä paketit eivät ole muiden riippuvuuksia, mutta niitä voidaan tarvita, jotta nyt asentamasi tai päivittämäsi ohjelmat tarjoaisivat kaikki ominaisuutensa.

en: Packages which are suggested by other packages
     These packages are not required in order to make your system function properly, but they may provide enhanced functionality for some programs that you are currently installing.
fi: Paketit, joita muut paketit ehdottavat
     Nämä paketit eivät ole välttämättömiä oikean toiminnan kannalta, mutta ne voivat antaa ylimääräistä toiminnallisuutta joillekin ohjelmille, joita olet nyt asentamassa.

en: Packages which depend on %s
fi: Paketista %s riippuvat paketit

en: Packages which set up your computer to perform a particular task
     Packages in the 'Tasks' section contain no files; they merely depend upon other packages. These packages provide an easy way to select a predefined set of packages for a specialized task.
fi: Paketit, jotka valmistavat tietokoneesi tiettyä tehtävää varten
     Tehtävät-ryhmään kuuluvat paketit eivät sisällä tiedostoja, vaan ainoastaan riippuvat toisista paketeista.  Tämä helpottaa valitsemaan joukon ennalta määriteltyjä paketteja, jotka liittyvät tiettyyn käyttötarkoitukseen.

en: Packages with no declared section
     No section is given for these packages. Perhaps there is an error in the Packages file?
fi: Ryhmättömät paketit
     Näille paketeille ei ole määritelty ryhmää.  Packages-tiedosto voi olla virheellinen.

en: Packages with unsatisfied dependencies
     The dependency requirements of these packages will be unmet after the install is complete.
     .
     The presence of this tree probably indicates that something is broken, either on your system or in the Debian archive.
fi: Paketit, joiden riippuvuuksia ei voi tyydyttää
     Näiden pakettien riippvuuksia ei voi tyydyttää.  Tämä yleensä merkitsee, että jotain on rikki, joko omassa järjestelmässäsi tai Debianin arkistossa.

en: Parameter numbers must be 1 or greater, not %ld
fi: Annettujen lukujen on oltava vähintään 1, %ld ei käy

en: Pause after downloading files
fi: Pidä tauko tiedostojen noudon jälkeen

en: Perform all pending installs and removals
fi: Suorita kaikki määritetyt asennukset ja poistot

en: Perform the actions contained in the currently selected solution.
fi: Toteuta valitun ratkaisun toimenpiteet.

en: Perl interpreter and libraries
     Packages in the 'perl' section provide the Perl programming language and many third-party libraries for it. Unless you are a Perl programmer, you don't need to install packages from this section explicitly; the package system will install them if they are required.
fi: Perl-tulkki ja kirjastot
     Perl-ryhmän paketit sisältävät Perl-ohjelmointikielen ja useita lisäkirjastoja sille. Vain Perl-ohjelmoijien tarvitsee asentaa tämän ryhmän paketteja käsin, sillä muissa tapauksissa paketointijärjestelmä asentaa ne automaattisesti tarvittaessa.

en: Please insert the disc labeled "%s" into the drive "%s"
fi: Aseta levyke nimeltä "%s" asemaan "%s"

en: PreDepends
fi: Esiriippuvuudet

en: Press Return to continue
fi: Paina Return jatkaaksesi

en: Press Return to continue.
fi: Paina Return jatkaaksesi.

en: Press return to continue.
fi: Paina return jatkaaksesi.

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Preview of package installation
fi: Pakettien asennuksen esikatselu

en: Previous
fi: Edellinen

en: Priority
fi: Tärkeys

en: Priority %s
fi: Tärkeys %s

en: Priority:
fi: Tärkeys:

en: ProgName
fi: OhjNimi

en: ProgVer
fi: OhjVer

en: Programs for embedded systems
     Packages in the 'embedded' section are meant to run on embedded devices. Embedded devices are specialized hardware devices with much less power than a typical desktop system: for instance, a PDA, a cell phone, or a Tivo.
fi: Ohjelmat sulautetuille järjestelmille
     Embedded-ryhmä sisältää sulautettuihin järjestelmiin suunniteltuja ohjelmia. Tällaiset järjestelmät ovat erikoistuneita laitteita, joiden teho on paljon pienempi kuin tavallisen pöytäkoneen. Esimerkkejä ovat kämmentietokoneet ja matkapuhelimet.

en: Programs for faxmodems and other communication devices
     Packages in the 'comm' section are used to control modems and other hardware communications devices. This includes software to control faxmodems (for instance, PPP for dial-up internet connections and programs originally written for that purpose, such as zmodem/kermit), as well as software to control cellular phones, interface with FidoNet, and run a BBS.
fi: Faksimodeemien ja muiden tiedonsiirtolaitteiden tarvitsemat ohjelmat
     Comm-ryhmän paketit soveltuvat modeemien ja muiden tiedonsiirtolaitteiden hallintaan.  Tämä käsittää faksimodeemien hallintaohjelmistot (esimerkiksi PPP:n käyttö Internet-yhteyteen puhelinlinjan välityksellä) sekä myös matkapuhelinten hallintaohjelmia, FidoNet-liittymän ja BBS-ohjelmistoja.

en: Programs for working with circuits and electronics
     Packages in the 'electronics' section include circuit design tools, simulators and assemblers for microcontrollers, and other related software.
fi: Piiri- ja elektroniikkaohjelmat
     Electronics-ryhmä sisältää piirisuunnittelutyökaluja, mikro-ohjaimien simulaattoreita ja assemblereita ynnä muita elektroniikkaohjelmistoja.

en: Programs stored outside the US due to export controls
     Packages in 'non-US' likely contain cryptography; a few implement patented algorithms. Because of this, they cannot be exported from the United States, and hence are stored on a server in the "free world".
     .
     Note: the Debian Project is currently merging cryptographic software into the US-based archives after consulting with legal experts about recent changes in export policies. Most packages which were formerly found in this section, therefore, are now in 'main'.
fi: Vientirajoitusten vuoksi USA:n ulkopuolella säilytettävät ohjelmat
     Non-US-ryhmän paketit tyypillisesti sisältävät salausohjelmistoja, mutta jotkut sisältävät patentoituja algoritmeja.  Näitä paketteja ei tästä syystä voi viedä ulos Yhdysvalloista, joten ne sijaitsevat "vapaassa maailmassa" olevalla palvelimella.
     .
     Huom: Debian on parhaillaan siirtämässä salausohjelmistoja Yhdysvalloissa sijaitsevaan pääarkistoon saatuaan lainopillisia neuvoja taannoisten vientirajoitusten höllentämisten jälkeen.  Useimmat ennen tässä ryhmässä olleet paketit ovat siis nykyään main-ryhmässä.

en: Programs to connect to and provide various services
     Packages in the 'net' section include clients and servers for many protocols, tools to manipulate and debug low-level network protocols, IM systems, and other network-related software.
fi: Verkkoyhteysohjelmat ja sekalaiset palvelinohjelmat
     Net-ryhmän paketit käsittävät asiakkaita ja palvelimia monille protokollille, työkaluja alhaisen tason verkkoprotokollien käsittelyyn ja vianpaikannukseen, pikaviestijärjestelmiä ja muita verkko-ohjelmistoja.

en: Programs to write, send, and route email messages
     Packages in the 'mail' section include mail readers, mail transport daemons, mailing list software, and spam filters, as well as various other software related to electronic mail.
fi: Sähköpostin kirjoitus-, lähetys- ja reititysohjelmistot
     Mail-ryhmän paketteja käytetään postin lukemiseen ja välitykseen, postilistojen pitoon, roskapostin suodatukseen sekä muuhunkin sähköpostiin liittyvään.

en: Programs which are not free software
     Packages in the 'non-free' section are not part of Debian.
     .
     These packages fail to meet one or more of the requirements of the Debian Free Software Guidelines (see below). You should read the license of programs in this section to be sure that you are allowed to use them in the way you intend.
     .
     For more information about what Debian considers to be Free Software, see http://www.debian.org/social_contract#guidelines
fi: Epävapaat ohjelmat
     Non-free-ryhmän paketit eivät kuulu Debianiin.
     .
     Nämä ohjelmat eivät täytä Debianin vapaaohjelmistoille asettamia ehtoja.  Ennen kuin käytät näitä ohjelmia, lue lisenssiehdot varmistaaksesi, että haluamasi käyttötapa on sallittu.
     .
     Saadaksesi lisätietoa, miten Debian ratkaisee ohjelmien vapauden, katso http://www.debian.org/social_contract#guidelines

en: Programs which depend on software not in Debian
     Packages in the 'contrib' section are not part of Debian.
     .
     These packages are Free Software, but they depend on software which is not part of Debian.  This may be because it is not Free Software, but is packaged in the non-free section of the archive, because Debian cannot distribute it at all, or (in rare cases) because no-one has packaged it yet.
     .
     For more information about what Debian considers to be Free Software, see http://www.debian.org/social_contract#guidelines
fi: Debianin ulkopuolisia ohjelmistoja tarvitsevat ohjelmat
     Contrib-ryhmän paketit eivät kuulu Debianiin.
     .
     Nämä paketit sisältävät vain vapaaohjelmia, mutta ne riippuvat Debianin ulkopuolisista ohjelmistoista.  Tämä ulkopuolisuus voi johtua siitä, että ohjelma ei ole vapaa ja sisältyy non-free-ryhmään tai siitä, että Debian ei saa levittää ohjelmaa lainkaan, tai (joskus harvoin) siitä, että kukaan ei ole vielä paketoinut ohjelmaa.
     .
     Saadaksesi lisätietoa, miten Debian ratkaisee ohjelmien vapauden, katso http://www.debian.org/social_contract#guidelines

en: Prompt for confirmation at exit
fi: Kysy varmistusta poistuttaessa

en: Provided by
fi: Kattavat

en: Provides
fi: Katetut

en: Provides: cannot be broken
fi: Katettu ei voi olla rikki

en: Python interpreter and libraries
     Packages in the 'python' section provide the Python programming language and many third-party libraries for it. Unless you are a Python programmer, you don't need to install packages from this section explicitly; the package system will install them if they are required.
fi: Python-tulkki ja kirjastot
     Python-ryhmän paketit sisältävät Python-ohjelmointikielen ja useita lisäkirjastoja sille. Vain Python-ohjelmoijien tarvitsee asentaa tämän ryhmän paketteja käsin, sillä muissa tapauksissa paketointijärjestelmä asentaa ne automaattisesti tarvittaessa.

en: README
fi: README.fi

en: REINSTALL
fi: UUDELLEENASENNUS

en: REMOVE
fi: POISTO

en: REMOVE, DEPENDENCIES
fi: POISTO, RIIPPUVUUDET

en: REMOVE, NOT USED
fi: POISTO, KÄYTTÄMÄTÖN

en: Ran out of time while trying to find a solution.
fi: Ratkaisun etsintään annettu aika loppui.

en: Ran out of time while trying to resolve dependencies (press "%s" to try harder)
fi: Riippuvuuksien ratkaisuun annettu aika loppui (paina "%s" yrittääksesi pitempään)

en: Read the full user's manual of aptitude
fi: Näytä aptituden käyttöopas

en: Reading extended state information
fi: Luen tilatietoja

en: Reading task descriptions
fi: Luen tehtäväkuvauksia

en: Really Continue
fi: Jatka

en: Really discard your personal settings and reload the defaults?
fi: Haluatko varmasti hylätä omat asetuksesi ja korvata ne oletuksilla?

en: Really quit Aptitude?
fi: Haluatko varmasti lopettaa?

en: Recommendations
fi: Suosittelut

en: Recommended Packages
fi: Suositellut paketit

en: Recommends
fi: Suosittelut

en: Reconfiguring %s
fi: Asetan uudelleen pakettia %s

en: Reinstall
fi: Uudelleenasennus

en: Rejecting the installation of %s version %s (%s)
fi: Hylkään paketin %s version %s (%s) poiston

en: Rejecting the removal of %s
fi: Hylkään paketin %s poiston

en: Reload the package cache
fi: Lataa pakettivarasto uudelleen muistiin.

en: Remove
fi: Poisto

en: Remove %F [%s (%s)]
fi: Poista %F [%s (%s)]

en: Remove [auto]
fi: Poisto [autom]

en: Remove [unused]
fi: Poisto [käyttämätön]

en: Remove obsolete package files after downloading new package lists
fi: Poista vanhentuneet pakettitiedostot uusien pakettiluetteloiden noudon jälkeen

en: Remove the filter from the package list
fi: Poista pakettiluettelon suodatin

en: Remove the following packages:
fi: Poista paketit:

en: Remove unused packages automatically
fi: Poista käyttämättömät paketit automaattisesti

en: Removing %s
fi: Poistan paketin %s

en: Repeat the last search
fi: Toista edellinen haku

en: Replaces
fi: Korvaavuudet

en: Reporting a bug in %s:
fi: Ilmoitetaan viasta paketissa %s:

en: Req
fi: Pak

en: Requiring the installation of %s version %s (%s)
fi: Vaadin paketin %s version %s (%s) asennuksen

en: Requiring the removal of %s
fi: Vaadin paketin %s poiston

en: Reset all settings to the system defaults
fi: Palauta kaikki asetukset ohjelman oletusasetuksiin

en: Resolve Dependencies
fi: Selvitä riippuvuudet

en: Resolver
fi: Ratkaisin

en: Resolver state successfully written!
fi: Ratkaisimen tila tallennettu!

en: Resolving dependencies...
fi: Selvitän riippuvuuksia...

en: Run 'su' to become root; this will restart the program, but your settings will be preserved
fi: Vaihda root-tunnukselle komennolla 'su'.  Tämä käynnistää ohjelman uudelleen, mutta asetuksesi säilyvät nykyisellään.

en: Score is %d
fi: %d pistettä

en: Search
fi: Haku

en: Search backwards
fi: Etsi taaksepäin

en: Search backwards for:
fi: Etsi taaksepäin:

en: Search for solutions to unsatisfied dependencies
fi: Etsi ratkaisuja tyydyttämättömiin riippuvuuksiin

en: Search for:
fi: Etsi:

en: Search for:
fi: Etsi:

en: Search forwards
fi: Etsi eteenpäin

en: Section
fi: Ryhmä

en: Section:
fi: Ryhmä:

en: Security Updates
     Security updates for these packages are available from security.debian.org.
fi: Tietoturvapäivitykset
     Palvelimella security.debian.org on tietoturvapäivityksiä näille paketeille.

en: Select the first solution to the dependency problems.
fi: Näytä ensimmäinen ratkaisu riippuvuusongelmiin.

en: Select the last solution to the dependency problems that has been generated so far.
fi: Näytä toistaiseksi viimeinen löydetty ratkaisu riippuvuusongelmiin.

en: Select the next solution to the dependency problems.
fi: Näytä seuraava ratkaisu riippuvuusongelmiin.

en: Select the previous solution to the dependency problems.
fi: Näytä edellinen ratkaisu riippuvuusongelmiin.

en: Select the version of %s that should be used:
fi: Valitse haluamasi paketin %s versio:

en: Servers
fi: Palvelimet

en: Setup custom game
fi: Valmistele oma peli

en: Show partial search results (incremental search)
fi: Näytä väliaikatiedot hausta (päivittävä haku)

en: Software for ham radio operators
     Packages in the 'hamradio' section are meant primarily for ham radio operators.
fi: Radioamatööriohjelmat
     Hamradio-ryhmän paketit on tarkoitettu lähinnä radioamatööreille.

en: Software for scientific work
     Packages in the 'science' section include tools for astronomy, biology, and chemistry, as well as other science-related software.
fi: Tietelliset ohjelmistot
     Science-ryhmän paketit käsittävät työkaluja astronomiaan, biologiaan, kemiaan sekä muuhunkiin tieteisiin liittyvään.

en: Some dependencies of %B%s%b are not satisfied:
fi: Paketin %B%s%b kaikkia riippuvuuksia ei ole tyydytetty:

en: Some packages were broken and have been fixed:
fi: Jotkut paketit olivat rikki, mutta ovat nyt kunnossa:

en: Sorry, control modifiers may not be used with unprintable characters
fi: Valitan, tulostumattomille merkeille ei voi antaa Control-määrettä

en: Source Package:
fi: Lähdekoodipaketti:

en: State
fi: Tila

en: Std
fi: Vak

en: Stop it!
fi: Lopeta!

en: Subprocess exited with an error -- did you type your password correctly?
fi: Lapsiprosessi palautti virhekoodin -- kirjoititko salasanan oikein?

en: Suggest %F
fi: Ehdotuksena %F

en: Suggests
fi: Ehdotukset

en: TAGLESS PACKAGES
fi: MERKITTÖMÄT PAKETIT

en: TOP LEVEL
fi: YLIN TASO

en: Tag
fi: Merkki

en: Tags
fi: Merkit

en: Task grouping policies take no arguments
fi: Tehtävän mukaan lajiteltaessa ei käytetä argumentteja

en: Tasks
fi: Tehtävät

en: Tasks/Tasks
fi: Tehtävät/Tehtävät

en: Terminal policy "%s" should be the last policy in the list
fi: Päätössäännön "%s" pitäisi olla viimeinen sääntö

en: Text editors and word processors
     Packages in the 'editors' section allow you to edit plain ASCII text. These are not necessarily word processors, although some word processors may be found in this section.
fi: Tekstieditorit ja tekstinkäsittelyohjelmat
     Editors-ryhmän paketit mahdollistavat paljaan tekstin muokkaamisen. Tällaiset ohjelmat eivät välttämättä ole tekstinkäsittelyohjelmia, vaikka sellaisiakin tässä ryhmässä saattaa olla.

en: Text processing utilities
     Packages in the 'text' section include text filters and processors, spelling checkers, dictionary programs, utilities to convert between character encodings and text file formats (eg, Unix and DOS), text formatters and pretty-printers, and other software which operates on plain text.
fi: Ohjelmat tekstin kaikenlaiseen käsittelyyn
     Text-ryhmän paketit käsittävät tekstin suodattimia ja käsittelimiä, oikeinkirjoitustarkistimia, sanakirjaohjelmia, eri merkkikoodausten ja tekstitiedostomuotojen välisiä muuntimia, tekstin muotoilimia ja muita paljaan tekstin käsittelyyn tarkoitettuja ohjelmistoja.

en: The Debian base system
     Packages in the 'base' section are part of the initial system installation.
fi: Debianin perusta
     Base-ryhmän paketit ovat osa alkuperäistä asennusta.

en: The GNOME Desktop System
     GNOME is a collection of software which provides an easy-to-use desktop environment for Linux.  Packages in the 'gnome' section are part of the GNOME environment or closely integrated into it.
fi: GNOME-työpöytäympäristö
     GNOME on helppokäyttöisen Linux-työpöytäympäristön tarjoava kokoelma ohjelmistoja. Gnome-ryhmän paketit ovat joko osa GNOME-ympäristöä tai liittyvät siihen kiinteästi.

en: The KDE Desktop System
     KDE is a collection of software which provides an easy-to-use desktop environment for Linux.  Packages in the 'kde' section are part of the KDE environment or closely integrated into it.
fi: KDE-työpöytäympäristö
     KDE on helppokäyttöisen Linux-työpöytäympäristön tarjoava kokoelma ohjelmistoja. Kde-ryhmän paketit ovat joko osa KDE-ympäristöä tai liittyvät siihen kiinteästi.

en: The TeX typesetting system
     Packages in the 'tex' section are related to TeX, a system for producing high-quality typeset output.  They include TeX itself, TeX packages, editors designed for TeX, utilities to convert TeX and TeX output files to various formats, TeX fonts, and other software related to TeX.
fi: TeX-ladontajärjestelmä
     Tex-ryhmän paketit liittyvät kaikki TeX:iin, joka on korkealaatuista jälkeä tuottava ladontajärjestelmä.  Tämä sisältää TeX:in, TeX-paketteja, TeX:lle suunniteltuja editoreita, TeX:n käyttämien tiedostotyyppien muuntimia, kirjasimia TeX:lle sekä muita TeX:iin liittyviä ohjelmistoja.

en: The X window system and related software
     Packages in the 'x11' section include the core packages for the X window system, window managers, utility programs for X, and miscellaneous programs with an X GUI which were placed here because they didn't fit anywhere else.
fi: X-ikkunointijärjestelmä ja siihen liittyvät ohjelmistot
     X11-ryhmän paketit sisältävät X-ikkunointijärjestelmän ytimen, ikkunanhallintaohjelmia, X-hyötyohjelmia ja sekalaisia X-liittymää käyttäviä ohjelmia, jotka eivät sopineet muihin ryhmiin.

en: The apt cache file is not available; cannot auto-clean.
fi: Apt:n pakettivarasto ei ole saatavilla; en voi poistaa vanhentuneita pakettitiedostoja

en: The board height must be a positive integer
fi: Laudan koon on oltava positiivinen luku

en: The board width must be a positive integer
fi: Laudan leveyden on oltava positiivinen luku

en: The dart was poisoned!  The poison was deadly...  --More--
fi: Tikassa oli myrkkyä!  Myrkky tappaa...  --Lisää--

en: The default color may only be used as a background.
fi: Oletusväriä voi käyttää vain taustan värinä.

en: The default display-limit for package views
fi: Pakettinäkymien oletusnäyttöraja

en: The default grouping method for package views
fi: Pakettinäkymien oletusryhmittelytapa

en: The display format for package views
fi: Pakettinäkymien näyttötapa

en: The display format for the header line
fi: Otsikkorivin näyttötapa

en: The display format for the status line
fi: Tilarivin näyttötapa

en: The following ESSENTIAL packages will be BROKEN by this action:
fi: Tämä toiminto RIKKOO nämä VÄLTTÄMÄTTÖMÄT paketit:

en: The following ESSENTIAL packages will be REMOVED!
fi: Nämä VÄLTTÄMÄTTÖMÄT paketit POISTETAAN!

en: The following NEW packages will be automatically installed:
fi: Nämä UUDET paketit asennetaan automaattisesti:

en: The following NEW packages will be installed:
fi: Nämä UUDET paketit asennetaan:

en: The following actions will resolve these dependencies:
fi: Seuraavat toiminnot selvittävät nämä riippuvuudet:

en: The following actions will resolve this dependency:
fi: Seuraavat toiminnot selvittävät tämän riippuvuuden:

en: The following commands are available:
fi: Käytettävissä olevat komennot:

en: The following packages are BROKEN:
fi: Nämä paketit ovat RIKKI:

en: The following packages are RECOMMENDED but will NOT be installed:
fi: Näitä SUOSITELTUJA paketteja EI asenneta:

en: The following packages are SUGGESTED but will NOT be installed:
fi: Näitä EHDOTETTUJA paketteja EI asenneta:

en: The following packages are unused and will be REMOVED:
fi: Nämä paketit ovat käyttämättömiä ja POISTETAAN:

en: The following packages conflict with %B%s%b and will be broken by its installation:
fi: Nämä paketit ovat ristiriidassa paketin %B%s%b kanssa ja hajoavat, jos se asennetaan:

en: The following packages conflict with %B%s%b, or depend on a version of it which is not going to be installed.
fi: Nämä paketit ovat ristiriidassa paketin %B%s%b kanssa tai riippuvat sen sellaisesta versiosta, jota ei olla asentamassa.

en: The following packages conflict with %B%s%b:
fi: Nämä paketit ovat ristiriidassa paketin %B%s%b kanssa:

en: The following packages conflict with version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
fi: Nämä paketit ovat ristiriidassa paketin %B%2$s%b version %B%1$s%b kanssa ja hajoavat jos %s tehdään.

en: The following packages depend on %B%s%b and are broken:
fi: Nämä paketit riippuvat paketista %B%s%b ja ovat hajalla:

en: The following packages depend on %B%s%b and will be broken by its removal:
fi: Nämä paketit riippuvat paketista %B%s%b ja rikkoutuvat sen poistosta:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b, or conflict with the currently installed version:
fi: Nämä paketit riippuvat paketin %B%s%b muusta versiosta kuin tällä hetkellä asennettuna oleva %B%s%b tai ovat ristiriidassa tällä hetkellä asennetun version kanssa:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b:
fi: Nämä paketit riippuvat paketin %B%s%b versiosta, joka ei ole tällä hetkellä asennettu versio %B%s%b:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b which is not going to be installed.
fi: Nämä paketit riippuvat paketin %B%s%b sellaisesta versiosta, jota ei olla asentamassa.

en: The following packages depend on the currently installed version of %B%s%b (%B%s%b), or conflict with the version it will be %s to (%B%s%b), and will be broken if it is %s.
fi: Seuraavat paketit riippuvat paketin %B%s%b asennetusta versiosta %B%s%b tai ovat ristiriidassa version %B%4$s%b kanssa, johon %3$s tehdään.

en: The following packages depend on version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
fi: Nämä paketit riippuvat paketin %B%2$s%b versiosta %B%1$s%b ja hajoavat, jos %s tehdään.

en: The following packages have been automatically kept back:
fi: Nämä paketit on automaattisesti jätetty odottamaan:

en: The following packages have been kept back:
fi: Nämä paketit on jätetty odottamaan:

en: The following packages have unmet dependencies:
fi: Näillä paketeilla on tyydyttämättömiä riippuvuuksia:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
fi: Nämä paketit VANHENNETAAN:

en: The following packages will be REINSTALLED:
fi: Nämä paketit ASENNETAAN UUDESTAAN:

en: The following packages will be REMOVED:
fi: Nämä paketit POISTETAAN:

en: The following packages will be automatically REMOVED:
fi: Nämä paketit POISTETAAN automaattisesti:

en: The following packages will be upgraded:
fi: Nämä paketit päivitetään:

en: The list of sources could not be read.
fi: Pakettivarastojen luetteloa ei pystynyt lukemaan.

en: The main Debian archive
     The Debian distribution consists of packages from the 'main' section. Every package in 'main' is Free Software.
     .
     For more information about what Debian considers to be Free Software, see http://www.debian.org/social_contract#guidelines
fi: Debianin varsinainen arkisto
     Debian-järjestelmä koostuu paketeista main-ryhmässä.  Jokainen main-ryhmän paketti sisältää ainoastaan vapaaohjelmistoja.
     .
     Saadaksesi lisätietoa, miten Debian ratkaisee ohjelmien vapauden, katso http://www.debian.org/social_contract#guidelines

en: The package cache is not available.
fi: Pakettivarasto ei ole saatavilla.

en: The package cache is not available; unable to download and install packages.
fi: Pakettivarasto ei ole saatavilla; paketteja ei voi noutaa tai asentaa.

en: The package index files are corrupted. No Filename: field for package %s.
fi: Pakettihakemisto on hajalla.  Paketilta %s puuttuu Tiedostonimi-kenttä.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
fi: Pakettiluettelon tai tilatiedoston avaaminen tai jäsennys epäonnistui.

en: The spikes were poisoned!  The poison was deadly...  --More--
fi: Piikeissä oli myrkkyä!  Myrkky tappaa...  --Lisää--

en: The version %s is available in the following archives:
fi: Versio %s on saatavilla arkistoista:

en: There are no Easter Eggs in this program.
fi: Tässä ohjelmassa ei ole mitään kätkettynä.

en: There really are no Easter Eggs in this program.
fi: Tässä ohjelmassa ei tosiaankaan ole mitään kätkettynä.

en: To continue, enter "%s"; to abort, enter "%s":
fi: Kirjoita "%s" jatkaaksesi, "%s" keskeyttääksesi:

en: To continue, type the phrase "%s":
fi: Kirjoita "%s" jatkaaksesi:

en: Toggle ^Approved
fi: ^Hyväksyntä

en: Toggle ^Rejected
fi: Hylkäys

en: Toggle whether the currently selected action is approved.
fi: Hyväksy/älä hyväksy valittua toimintoa.

en: Toggle whether the currently selected action is rejected.
fi: Hylkää/älä hylkää valittua toimintoa.

en: Too many arguments to by-section grouping policy
fi: Lajittelutyylille annettu liian monta argumenttia

en: Total Progress:
fi: Edistyminen:

en: Touching the cockatrice corpse was a fatal mistake.  --More--
fi: Ei olisi pitänyt koskea kukkoliskon raatoon.  --Lisää--

en: UNAVAILABLE
fi: EI SAATAVILLA

en: UNCATEGORIZED
fi: LUOKITTELEMATON

en: UNSATISFIED
fi: TYYDYTTÄMÄTÖN

en: URL to use to download changelogs
fi: URL josta muutoslokit noudetaan

en: Unable to correct dependencies, some packages cannot be installed
fi: En pysty korjaamaan riippuvuuksia; joitain paketteja ei voi asentaa

en: Unable to correct for unavailable packages
fi: En pystynyt toipumaan pakettien saavuttamattomuudesta

en: Unable to create temporary directory from template "%s": %s
fi: Tilapäishakemiston luonti kaavasta "%s" epäonnistui: %s

en: Unable to find a solution to apply.
fi: Toteutettavaa ratkaisua ei löytynyt.

en: Unable to find a version "%s" for the package "%s"
fi: En löydä versiota "%s" paketista "%s"

en: Unable to find an archive "%s" for the package "%s"
fi: En löydä arkistoa "%s" paketille "%s"

en: Unable to list files in "%s"
fi: En saa hakemiston "%s" tiedostoluetteloa

en: Unable to load debtags vocabulary, perhaps debtags is not installed?
fi: Debtags-varaston lataus epäonnistui, onko debtags asennettu?

en: Unable to load filename: the string %ls has no multibyte representation.
fi: Tiedostonimen lataus epäonnistui: merkkijonolla %ls ei ole monitavuesitystä.

en: Unable to locate package %s
fi: En löytänyt pakettia %s

en: Unable to look up your home directory, saving to /tmp/function_pkgs!
fi: En pääse kotihakemistoosi, tallennan tiedostoon /tmp/function_pkgs!

en: Unable to open %ls
fi: En pysty avaamaan tiedostoa %ls

en: Unable to open %s for writing
fi: En pysty kirjoittamaan tiedostoon %s

en: Unable to open %s to log actions
fi: En pystynyt avaaamaan %s:a lokitiedostoksi

en: Unable to open /usr/share/tasksel/debian-tasks.desc
fi: En pystynyt avaamaan tiedostoa /usr/share/tasksel/debian-tasks.desc

en: Unable to parse pattern %s
fi: En ymmärrä kaavaa %s

en: Unable to parse pattern after "%s"
fi: En löytänyt kaavaa "%s":n jäljestä

en: Unable to parse pattern at '%s'
fi: En löytänyt kaavaa '%s':sta

en: Unable to remove "%s"
fi: En voi poistaa hakemistoa "%s"

en: Unable to remove directory "%s"
fi: En pysty poistamaan hakemistoa "%s"

en: Unable to remove the old temporary directory; you should remove %s by hand.
fi: Tilapäishakemiston poisto epäonnistui; sinun on poistettava %s itse.

en: Unable to replace %s with new configuration file
fi: En pysty korvaamaan %s:a uudella asetustiedostolla

en: Unable to resolve dependencies!  Giving up...
fi: Riippuvuuksien selvitys epäonnistui!  Luovutan...

en: Unable to resolve dependencies.
fi: Riippuvuuksien selvitys ei onnistunut.

en: Unable to stat "%s"
fi: En pääse hakemistoon "%s"

en: Unable to transcode package display format after "%ls"
fi: Näyttömuotoilun purku "%ls":n jäljestä epäonnistui

en: Uncaught exception: %s
fi: Läpipäässyt poikkeus: %s

en: Unchanged
fi: Muuttamaton

en: Uncompressed Size:
fi: Koko purettuna:

en: Uncompressed size:
fi: Koko purettuna:

en: Undo
fi: Peruuta

en: Undo the last package operation or group of operations
fi: Peruuta viimeisin suoritettu toimi tai toimiryhmä

en: Unexpected ')'
fi: Pariton ')'

en: Unexpected empty expression
fi: Virheellisesti tyhjä lauseke

en: Unexpected end-of-file on standard input
fi: Vakiosyötevirta loppui odottamatta

en: Unexpected pattern argument following "keep-all"
fi: "keep-all":ia ei saa seurata kaava

en: Unexpectedly empty tree title after "%s"
fi: Tyhjä puun nimi odottamatta "%s":n jäljessä

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown action type: %s
fi: Tuntematon toimi: %s

en: Unknown alignment type '%s'
fi: Tuntematon sijoitusasema '%s'

en: Unknown command "%s"
fi: Tuntematon komento "%s"

en: Unknown dependency type: %s
fi: Tuntematon riippuvuuslaji: %s

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown formatting code '%lc'
fi: Tuntematon muotoilusääntö: '%lc'

en: Unknown grouping policy "%s"
fi: Tuntematon lajittelutyyli "%s"

en: Unknown pattern type: %c
fi: Tuntematon kaavatyyppi: %c

en: Unknown priority %s
fi: Tuntematon tärkeys %s

en: Unknown style attribute %s
fi: Tunnistamaton tyyliominaisuus %s

en: Unknown/Unknown
fi: Tuntematon/Tuntematon

en: Unmatched '('
fi: Pariton '('

en: Unmatched '(' in pattern grouping policy
fi: Pariton '(' kaavalajittelutyylin kuvauksessa

en: Unmatched '(' in sorting policy description
fi: Pariton '(' lajittelutyylin kuvauksessa

en: Unrecognized attribute name "%s"
fi: Tunnistamaton ominaisuus "%s"

en: Unrecognized color name "%s"
fi: Tunnistamaton värin nimi "%s"

en: Unrecognized input.  Enter either "%s" or "%s".
fi: Virheellinen syöte.  Kirjoita joko "%s" tai "%s".

en: Unrecognized tasks
fi: Tunnistamattomat tehtävät

en: Unterminated literal string after %s
fi: Loppumerkitön merkkijono %s:n jäljessä

en: Updating package lists
fi: Päivitän pakettiluetteloa

en: Updating the package lists requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
fi: Pakettiluettelon päivitys vaatii ylläpitäjän oikeudet, joita sinulla ei ole.  Haluatko vaihtaa root-tunnukselle?

en: Upgradable
fi: Päivitettävissä

en: Upgradable Packages
     A newer version of these packages is available.
fi: Päivitettävät paketit
     Näistä paketeista on saatavilla uudempi versio.

en: Upgrade
fi: Päivitys

en: Upgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
fi: Päivitä %F [%s (%s) -> %s (%s)]

en: Upgrade the following packages:
fi: Päivitä paketit:

en: Usage: aptitude [-S fname] [-u|-i]
fi: Käyttö: aptitude [-S tnimi] [-u|-i]

en: Use a 'status-line' download indicator for all downloads
fi: Näytä noutojen edistyminen vain tilarivillä

en: Use a minibuffer-style prompt when possible
fi: Näytä kehotteet alareunassa jos mahdollista

en: Usenet clients and servers
     Packages in the 'news' section are related to the Usenet distributed news system.  They include news readers and news servers.
fi: Usenet News -järjestelmän asiakas- ja palvelinohjelmat
     News-ryhmän paketit liittyvät Usenet News -järjestelmään.  Ryhmään kuuluu sekä lukimia että palvelimia.

en: User's Manual
fi: Käyttöopas

en: User's ^Manual
fi: ^Käyttöopas

en: Utilities and programs for software development
     Packages in the 'devel' section are used to write new software and work on existing software. Non-programmers who do not compile their own software probably do not need much software from this section.
     .
     It includes compilers, debugging tools, programmer's editors, source processing tools, and other things related to software development.
fi: Työkalut ja ohjelmat ohjelmistokehitykseen
     Devel-ryhmän paketteja käytetään uusien ohjelmien kirjoittamiseen ja vanhojen ohjelmien kanssa työskentelyyn.  Tämän ryhmän paketeista ei luultavasti suurin osa ole tarpeen, jos ohjelmia ei tarvitse kääntää.
     .
     Tämä ryhmä käsittää kääntäjiä, ohjelmointieditoreita, lähdekoodin käsittelytyökaluja ja muita ohjelmistokehitykseen liittyviä ohjelmia.

en: Utilities to create, view, and edit graphics files
     Packages in the 'graphics' section include viewers for image files, image processing and manipulation software, software to interact with graphics hardware (such as video cards, scanners, and digital cameras), and programming tools for handling graphics.
fi: Grafiikan luomis-, katselu- ja käsittelyohjelmat
     Graphics-ryhmän paketit sisältävät kuvien katseluohjelmia, käsittelyohjelmia, grafiikkalaitteiston (näyttökorttien, kuvanlukijoiden, digitaalikameroiden, yms.) käyttöön tarkoitettuja ohjelmia sekä ohjelmointityökaluja grafiikan käsittelyyn.

en: Utilities to play and record sound
     Packages in the 'sound' section include sound players, recorders, and encoders for many formats, mixers and volume controls, MIDI sequencers and programs to generate musical notation, drivers for sound hardware, and sound processing software.
fi: Äänentoisto- ja äänitystyökalut
     Sound-ryhmässä on paketteja äänentoistoon ja -nauhoitukseen, koodausohjelmia eri tiedostomuodoille, nuottien kirjoitusohjelmia, äänilaitteiston hallintaohjelmia, sekä muita äänen- ja musiikinkäsittelyohjelmia.

en: Various system utilities
     Packages in the 'utils' section are utilities whose purpose is too unique to be classified.
fi: Sekalaiset järjestelmätyökalut
     Utils-ryhmän paketeilla on liian kapea käyttötarkoitus, jotta niitä voisi luokitella.

en: Version-generating grouping policies take no arguments
fi: Versiolajittelutyyleille ei anneta argumentteja

en: Version:
fi: Versio:

en: Versions
fi: Versiot

en: View a list of frequently asked questions
fi: Näytä usein kysyttyjä kysymyksiä vastauksineen

en: View all the packages on the system in a single uncategorized list
fi: Katsele kaikkia järjestelmän paketteja ilman luokitteluja

en: View and/or adjust the actions that will be performed
fi: Näytä toiminnot, jotka suoritetaan, ja muuta niitä

en: View available packages and choose actions to perform
fi: Selaa saatavilla olevia paketteja ja suorita toimenpiteitä

en: View information about this program
fi: Tietoja tästä ohjelmasta

en: View next display
fi: Siirry seuraavaan näkymään

en: View packages that it is recommended that you install
fi: Selaa asennettavaksi suositeltuja paketteja

en: View packages which it is recommended that you install, but which are not currently installed.
fi: Näytä paketit, joita suositellaan asennettaviksi, mutta joita ei ole vielä asennettu.

en: View previous display
fi: Siirry edelliseen näkymään

en: View the detailed program manual
fi: Näytä ohjelman varsinainen käyttöohje

en: View the important changes made in each version of
fi: Näytä tärkeät muutokset, jotka on tehty kuhunkin versioon paketista

en: View the list of changes made to this Debian package.
fi: Näytä tähän Debian-pakettiin tehdyt muutokset.

en: View the on-line help
fi: Selaa sisäänrakennettua avustustekstiä

en: View the package which will be affected by the selected action
fi: Näytä paketti, johon valittu toiminto kohdistuu

en: View the progress of the package download
fi: Seuraa pakettien noudon edistymistä

en: View the progress of the package list update
fi: Seuraa pakettiluettelon päivityksen edistymistä

en: View the terms under which you may copy the program
fi: Näytä ohjelman kopiointiehdot

en: Views
fi: Näkymät

en: Virtual
fi: Näennäinen

en: Virtual Packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
fi: Näennäispaketit
     Näitä paketteja ei ole olemassa; ne ovat vain nimiä, jotka kertovat pakettien vaatimasta tai tarjoamasta toiminnallisuudesta.

en: Virtual packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
fi: Näennäispaketit
     Näitä paketteja ei ole olemassa; ne ovat vain nimiä, jotka kertovat pakettien vaatimasta tai tarjoamasta toiminnallisuudesta.z

en: W:
fi: Varoitus:

en: WARNING
fi: VAROITUS

en: WARNING: Performing this action will probably cause your system to break!
             Do NOT continue unless you know EXACTLY what you are doing!
fi: VAROITUS: Tämä toiminto luultavasti hajoittaa järjestelmäsi!
              ÄLÄ jatka, ellet tiedä VARMASTI, mitä teet!

en: WARNING: the package cache is opened in read-only mode!  This change and all subsequent changes will not be saved unless you stop all other running apt-based programs and select "Become root" from the Actions menu.
fi: VAROITUS: pakettivarastoon on vain lukuoikeus!  Nyt tekemääsi muutosta, eikä mitään tulevaakaan, ei tallenneta, ellet lopeta kaikkia muita apt-ohjelmia ja vaihda root-tunnukselle Toiminnot-valikosta.

en: WARNING: untrusted versions of the following packages will be installed!
    
    Untrusted packages could compromise your system's security.
    You should only proceed with the installation if you are certain that
    this is what you want to do.
fi: VAROITUS: allaolevien pakettien asennettavat versiot eivät ole luotettuja!
    
    Epäluotettavat paketit voivat vaarantaa järjestelmäsi turvallisuuden.
    Sinun ei pitäisi jatkaa, ellet ole varma, että asennettavat versiot
    ovat kunnollisia.

en: WEIRDNESS: unknown option code received
fi: OUTOA: tuntematon valitsin

en: Warn when attempting to perform a privileged action as a non-root user
fi: Varoita yritettäessä toimintoa, johon oikeudet eivät riitä

en: Warning: group %s is involved in a cycle
fi: Varoitus: ryhmä %s on osa ryhmäkehää

en: Waste time trying to find mines
fi: Hukkaa aikaa etsimällä miinoja

en: Web browsers, servers, proxies, and other tools
     Packages in the 'web' section include Web browsers, Web servers and proxies, software to write CGI scripts or Web-based programs, pre-written Web-based programs, and other software related to the World Wide Web.
fi: Seittiselaimet, -palvelimet, -välittimet yms. ohjelmat
     Web-ryhmän paketit ovat seittiselaimia, -palvelimia ja -välittimiä, CGI-toimintojen kirjoittamiseen tarkoitettuja ohjelmia, seittipohjaisia ohjelmia ja muita WWW:hen liittyviä ohjelmia.

en: What is it?  It's an elephant being eaten by a snake, of course.
fi: Mikäkö se on?  Sehän on boa-käärme, joka sulattaa elefanttia.

en: When an error occurs
fi: Virheen sattuessa

en: Width of board:
fi: Laudan leveys:

en: Will free %sB of disk space
fi: Vapauttaa %sB levytilaa

en: Will install %li packages, and remove %li packages.
fi: Asennetaan %li pakettia ja poistetaan %li pakettia.

en: Will not remove %s; you should examine the files in it and remove them by hand.
fi: En poista hakemistoa %s; tarkastele sen sisältämiä tiedostoja ja poista ne itse.

en: Will use %sB of disk space
fi: Vaatii %sB levytilaa

en: Won
fi: Voitto

en: Would download/install/remove packages.
fi: Noutaisi tai asentaisi tai poistaisi paketteja.

en: Would forget what packages are new
fi: Unohtaisi, mitkä paketit ovat uusia

en: Would free %sB of disk space
fi: Vapauttaisi %sB levytilaa

en: Writing extended state information
fi: Kirjoitan tilatietoja

en: Xtr
fi: Lis

en: Yes
fi: Kyllä

en: Yes, I am aware this is a very bad idea
fi: Kyllä, tiedän hyvin, että tämä on aivan onnettoman surkea ajatus

en: You already are root!
fi: Olet jo root!

en: You are jolted by a surge of electricity!  --More--
fi: Sähköshokkihoitoa pesee!  --Lisää--

en: You are not root and I cannot find any way to become root.  To reconfigure this package, install the menu package, the login package, or run aptitude as root.
fi: Et ole root enkä tiedä miten voisit päästä rootiksi.  Jotta voisit muokata asetuksia, asenna menu- tai login-paketti tai aja aptitudea root-tunnuksella.

en: You can only specify a package archive with an 'install' command.
fi: Vain 'install'-komennolle voi määrittää paketin arkiston.

en: You can only specify a package version with an 'install' command or a 'forbid-version' command.
fi: Vain 'install'- ja 'forbid-version'-komennoille voi määrittää paketin version.

en: You can only view changelogs of official Debian packages.
fi: Vain virallisten Debian-pakettien muutoslokit ovat saatavilla.

en: You cannot specify both an archive and a version for a package
fi: Et voi määrittää sekä arkistoa että versiota paketista

en: You die...  --More--
fi: Kuoolee...  --Lisää--

en: You fall into a pit!  --More--
fi: Putoat kuoppaan!  --Lisää--

en: You feel here a cockatrice corpse.  --More--
fi: Tunnet kukkoliskon raadon.  --Lisää--

en: You have won.
fi: Voitit.

en: You land on a set of sharp iron spikes!  --More--
fi: Putoat teräviin rautapiikkeihin!  --Lisää--

en: You lose!
fi: Hävisit!

en: You may also specify modification to the actions which will be taken.  To do so, type an action character followed by one or more package names (or patterns).  The action will be applied to all the packages that you list.  The following actions are available:
fi: Voit myös määrittää muutoksia suoritettaviin toimenpiteisiin kirjoittamalla toimintomerkin, jota seuraavat pakettien nimet (tai kaavat).  Toiminto suoritetaan kaikille luettelemillesi paketeille.  Käytössä olevat toiminnot ovat:

en: You may not modify the state of any package while a download is underway.
fi: Pakettien tiloja ei voi muokata noudon ollessa käynnissä.

en: You may want to update the package lists to correct these missing files
fi: Haluat ehkä päivittää pakettiluettelon korjataksesi nämä puuttuvat tiedostot

en: You must choose one to install.
fi: Yksi on valittava asennettavaksi.

en: You turn to stone... --More--
fi: Kivetyt... --Lisää--

en: Your wand of %s breaks apart and explodes!  --More--
fi: Sinun %ssauvasi hajoaa ja jysähtää!  --Lisää--

en: [%d(%d)/...] Resolving dependencies
fi: [%d(%d)/...] Selvitän riippuvuuksia

en: [DOWNGRADE] %s %s -> %s
fi: [VANHENNUS] %s %s -> %s

en: [Downloaded]
fi: [Noudettu]

en: [ERROR]
fi: [VIRHE]

en: [Hit]
fi: [Ohi]

en: [IGNORED]
fi: [SIVUUTETTU]

en: [UPGRADE] %s %s -> %s
fi: [PÄIVITYS] %s %s -> %s

en: ^About
fi: ^Tietoja

en: ^Become root
fi: Vaihda ^root-tunnukselle

en: ^Changelog
fi: Muutos^loki

en: ^Clean package cache
fi: Puhdista ^koko pakettivarasto

en: ^Close
fi: Su^lje

en: ^Dependency handling
fi: ^Riippuvuuksien käsittely

en: ^Examine Solution
fi: ^Näytä ratkaisu

en: ^FAQ
fi: ^UKK

en: ^Find
fi: ^Etsi

en: ^Find Backwards
fi: Etsi ^taaksepäin

en: ^First Solution
fi: Ensimmäinen ^ratkaisu

en: ^Forbid Version
fi: ^Estä versio

en: ^Forget new packages
fi: ^Unohda uudet paketit

en: ^Help
fi: ^Pika-apu

en: ^Hold
fi: ^Jäädytä

en: ^Install
fi: ^Asenna

en: ^Install/remove packages
fi: ^Asenna/poista paketteja

en: ^Keep
fi: Pala^uta

en: ^Last Solution
fi: ^Viimeinen ratkaisu

en: ^License
fi: ^Lisenssi

en: ^Limit Display
fi: ^Rajoita Näkymä

en: ^Miscellaneous
fi: ^Sekalaista

en: ^News
fi: ^Uutiset

en: ^Next
fi: ^Seuraava

en: ^Next Solution
fi: ^Seuraava ratkaisu

en: ^Play Minesweeper
fi: Pelaa miina^haravaa

en: ^Prev
fi: ^Edellinen

en: ^Previous Solution
fi: ^Edellinen ratkaisu

en: ^Purge
fi: ^Siivoa

en: ^Quit
fi: ^Lopeta

en: ^Reload package cache
fi: Lataa ^pakettivarasto uudelleen

en: ^Remove
fi: ^Poista

en: ^Revert options
fi: ^Palauta oletukset

en: ^UI options
fi: ^Käyttöliittymä

en: ^Un-Limit Display
fi: ^Laajenna Näkymä

en: ^Update package list
fi: ^Päivitä pakettiluettelo

en: ^View Target
fi: ^Näytä kohde

en: abort and quit
fi: keskeytä ja lopeta

en: accept the given package versions; display only solutions in which they occur.
fi: hyväksy pakettien annetut versiot; näytä vain ratkaisuja, joissa ne esiintyvät.

en: accept the proposed changes
fi: hyväksy ehdotetut muutokset

en: adjust the state of the listed packages, where ACTION is one of:
fi: muuta lueteltujen pakettien tilaa, missä TOIMINTO on yksi seuraavista:

en: broken
fi: rikki

en: but %s is installed and it is kept back.
fi: mutta %s on asennettu ja odottaa.

en: but %s is installed.
fi: mutta %s on asennettu.

en: but %s is to be installed.
fi: mutta %s on määrätty asennettavaksi.

en: but it is not installable
fi: mutta se ei ole asennettavissa

en: cold
fi: kylmyys

en: config-files
fi: asetustiedostot

en: conflicts with
fi: , ristiriita:

en: continue with the installation
fi: jatka asennusta

en: couldn't replace %s with %s
fi: %s:n korvaus %s:lla epäonnistui

en: death
fi: kuoleman

en: delete
fi: poistettu

en: depends on
fi: , riippuvuus:

en: downgraded
fi: vanhennus

en: download: you must specify at least one package to download
fi: nouto: ainakin yksi noudettava paketti on annettava

en: enter the full visual interface
fi: siirry kokoruudun käyttötilaan

en: examine the solution in the visual user interface
fi: tutki ratkaisua kokoruudun käyttöliittymässä

en: failed to remove %s
fi: %s:n poisto epäonnistui

en: failed to rename %s to %s
fi: %s:n nimeäminen %s:ksi epäonnistui

en: forbidden upgrade
fi: päivitys estetty

en: give up and quit the program
fi: poistu ohjelmasta

en: half-config
fi: asetus kesken

en: half-install
fi: asennus kesken

en: help.txt
fi: help-fi.txt

en: hold
fi: jäissä

en: iconv of %s failed.
fi: %s:n iconv epäonnistui.

en: install
fi: asenna

en: installed
fi: asennettu

en: invisibility
fi: näkymättömyys

en: libsigc++ version: %s
fi: libsigc++-versio: %s

en: log report
fi: loki

en: magic missile
fi: taikanuoli

en: make_package_view: bad argument!
fi: make_package_view: tuhma argumentti!

en: make_package_view: error in arguments -- bad column list for static item
fi: make_package_view: virhe argumenteissa -- väärä sarakelista kiinteälle alkiolle

en: make_package_view: error in arguments -- two main widgets??
fi: make_package_view: virhe argumenteissa -- kaksi päähärpätintä??

en: make_package_view: no main widget found
fi: make_package_view: päähärpätintä ei löydy

en: mine-help.txt
fi: mine-help-fi.txt

en: move to the next solution
fi: siirry seuraavaan ratkaisuun

en: move to the previous solution
fi: siirry edelliseen ratkaisuun

en: no
fi: ei

en: no_key
fi: n

en: none
fi: ei mitään

en: not a real package
fi: ei oikea paketti

en: not installed
fi: ei asennettu

en: not installed (configuration files remain)
fi: ei asennettu (asetustiedostot ovat olemassa)

en: obsoletes
fi: , täysi korvaus:

en: open: %d; closed: %d; defer: %d; conflict: %d
fi: avoinna: %d; ratkaistu: %d; siirretty: %d; ristiriitoja: %d

en: partially configured
fi: asetus kesken

en: partially installed
fi: osittain asennettu

en: polymorph
fi: muodonmuutos

en: pre-depends on
fi: , esiriippuvuus:

en: purge
fi: siivottu

en: purged
fi: siivottu

en: recommends
fi: , suositus:

en: reinstall
fi: asenna uudelleen

en: reject the given package versions; don't display any solutions in which they occur.
fi: hylkää pakettien annetut versiot; älä näytä ratkaisuja, joissa ne esiintyvät.

en: reject the proposed changes and search for another solution
fi: hylkää ehdotetut muutokset ja etsi toista ratkaisua

en: replaces
fi: , korvaus:

en: search: You must provide at least one search term
fi: search: Ainakin yksi hakuehto tarvitaan

en: second
fi: sekunti

en: seconds
fi: sekuntia

en: secret door detection
fi: salaoventunnistus

en: show information about one or more packages; the package names should follow the 'i'
fi: näytä tiedot yhdestä tai useammasta paketista; kirjoita pakettien nimet 'i':n jälkeen

en: show the Debian changelogs of one or more packages; the package names should follow the 'c'
fi: näytä Debianin muutoslokit yhdestä tai useammasta paketista; kirjoita pakettien nimet 'c':n jälkeen

en: sleep
fi: nukutus

en: striking
fi: isku

en: suggests
fi: , ehdotus:

en: toggle the display of changes in package sizes
fi: näytä/älä näytä muutoksia pakettien koissa

en: toggle the display of dependency information
fi: näytä/älä näytä riippuvuustietoja

en: toggle the display of version numbers
fi: näytä/älä näytä versionumeroita

en: unknown
fi: tuntematon

en: unpacked
fi: purettu

en: upgrade
fi: päivitä

en: upgraded
fi: päivitys

en: view an explanation of the changes in the solution
fi: näytä ratkaisun tekemät muutokset

en: virtual
fi: näennäinen

en: virtual/virtual
fi: näennäinen/näennäinen

en: y: %Fn: %Fq: %F,: %F.: %Fo: %Fe: %Fr pkg ver ...: %F%na pkg ver ...: %F%n<ACTION> pkg... : %F%n%F%F%F%F%F%F%F%F
fi: y: %Fn: %Fq: %F,: %F.: %Fo: %Fe: %F pkt ver ...: %F%na pkt ver ...: %F%n<TOIMINTO> pkt... : %F%n%F%F%F%F%F%F%F%F

en: yes
fi: on

en: yes_key
fi: y
