nano 1.9.99pre0 - en to nl translation catalogue (359 entries)

en: 
     Compiled options:
nl: 
     Gecompileerde opties:

en: 
    Buffer not written to %s: %s
nl: 
    Buffer is niet geschreven naar %s: %s

en: 
    Buffer not written: %s
nl: 
    Buffer is niet geschreven: %s

en: 
    Buffer written to %s
nl: 
    Buffer is geschreven naar %s

en: 
    Press Enter to continue starting nano.
nl: 
    Druk op Enter om verder te gaan met het starten van nano.

en:  (to replace)
nl:  (om te vervangen)

en:  (to replace) in selection
nl:  (om te vervangen) in selectie

en:  Email: nano@nano-editor.org	Web: http://www.nano-editor.org/
nl:  Email: <nano@nano-editor.org>	Web: http://www.nano-editor.org/
     Meld fouten in de vertaling aan <vertaling@vrijschrift.org>.

en:  GNU nano version %s (compiled %s, %s)
nl:  GNU nano  versie %s  (gecompileerd %s, %s)

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
nl:  De volgende toetsen zijn beschikbaar in 'Bestand zoeken'-modus:

en:  [Backup]
nl:  [Reservekopie]

en:  [Backwards]
nl:  [Achterwaarts]

en:  [Case Sensitive]
nl:  [Hoofdlettergevoelig]

en:  [DOS Format]
nl:  [DOS-indeling]

en:  [Mac Format]
nl:  [Mac-indeling]

en:  [Regexp]
nl:  [Reg.exp.]

en: "%.*s%s" not found
nl: '%.*s%s' niet gevonden

en: "%s" is a device file
nl: '%s' is een apparaat

en: "%s" is a directory
nl: '%s' is een map

en: "%s" not found
nl: '%s' niet gevonden

en: "start=" requires a corresponding "end="
nl: 'start=' vereist een bijbehorende 'end='

en: %sWords: %lu  Lines: %ld  Chars: %lu
nl: %swoorden: %lu  regels: %ld  tekens: %lu

en: (dir)
nl: (map)

en: (ignored, for Pico compatibility)
nl: (genegeerd, maar herkend wegens Pico)

en: (more)
nl: (meer)

en: (parent dir)
nl: (oudermap)

en: +LINE,COLUMN
nl: +REGEL,KOLOM

en: --backupdir=<dir>
nl: --backupdir=<map>

en: --fill=<#cols>
nl: --fill=<#kolommen>

en: --operatingdir=<dir>
nl: --operatingdir=<map>

en: --quotestr=<str>
nl: --quotestr=<tekst>

en: --speller=<prog>
nl: --speller=<programma>

en: --syntax=<str>
nl: --syntax=<tekst>

en: --tabsize=<#cols>
nl: --tabsize=<#kolommen>

en: -C <dir>
nl: -C <map>

en: -Q <str>
nl: -Q <tekst>

en: -T <#cols>
nl: -T <#kolommen>

en: -Y <str>
nl: -Y <tekst>

en: -o <dir>
nl: -o <map>

en: -r <#cols>
nl: -r <#kolommen>

en: -s <prog>
nl: -s <programma>

en: Aa
nl: AaOo

en: All
nl: Alle

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
nl: Verder zal het tweemaal op Esc drukken gevolgd door een decimaal getal van drie cijfers (van 000 tot 255) het teken met die waarde invoegen.
    
     De onderstaande toetscombinaties zijn beschikbaar in het hoofdvenster (alternatieve toetscombinaties staan tussen haakjes):

en: Append
nl: Achteraan toevoegen

en: Append Selection to File
nl: Selectie toevoegen achteraan bestand

en: Argument '%s' has an unterminated "
nl: Argument '%s' heeft een ongepaarde "

en: Auto indent
nl: Automatisch inspringen

en: Auto save on exit, don't prompt
nl: Automatisch opslaan bij afsluiten

en: Automatically indent new lines
nl: Automatisch inspringen van nieuwe regels

en: Back
nl: Terug

en: Background color "%s" cannot be bright
nl: Achtergrondkleur '%s' kan niet 'bright' zijn

en: Backup File
nl: Reservekopie maken

en: Backup files
nl: Reservekopieën maken

en: Backwards
nl: Achterwaarts

en: Bad quote string %s: %s
nl: Ongeldige aanhalingstekens-tekenreeks %s: %s

en: Bad regex "%s": %s
nl: Onjuiste reguliere expressie '%s': %s

en: Beg of Par
nl: Beg.v.alinea

en: Brought to you by:
nl: U gebracht door:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
nl: 'Naar map'-hulptekst
    
     Voer de naam in van de map waar u naar toe wilt gaan.
    
     Als Tab-aanvulling niet uitgeschakeld is, kunt u de Tab-toets gebruiken om (te proberen) de mapnaam automatisch aan te laten vullen.
    
     De volgende toetsen zijn beschikbaar in 'Naar map'-modus:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
nl: 'Bestand zoeken'-hulptekst
    
     Voer het woord of de tekens in waar u naar wilt zoeken, en druk op Enter.  Als er een overeenkomst is voor de ingevoerde tekst, springt het scherm naar de plaats van de eerstvolgende overeenkomst.
    
     Een eventuele vorige zoektekst wordt tussen rechte haken na de zoekprompt getoond: op Enter drukken zonder tekst in te voeren herhaalt deze vorige zoekopdracht.

en: Can now UnJustify!
nl: Kan nu ON^Uitvullen!

en: Can't go outside of %s in restricted mode
nl: Kan niet buiten %s gaan in beperkte modus

en: Can't insert file from outside of %s
nl: Kan bestand van buiten %s niet invoegen

en: Can't move up a directory
nl: Kan niet naar bovenliggende map gaan

en: Can't write outside of %s
nl: Kan niet buiten %s opslaan

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cancel the current function
nl: Huidige functie annuleren

en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: Cannot add a color command without a syntax command
nl: Kan geen 'color'-commando verwerken zonder een 'syntax'-commando

en: Cannot prepend or append to a symlink with --nofollow set
nl: Kan met '--nofollow' niet aan een symbolische koppeling toevoegen

en: Cannot unset flag "%s"
nl: Kan vlag '%s' niet uitzetten

en: Case Sens
nl: Hfdlgevoelig

en: Close
nl: Sluiten

en: Close the current file buffer / Exit from nano
nl: Huidige buffer sluiten / Nano afsluiten

en: Color "%s" not understood.
    Valid colors are "green", "red", "blue",
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" and
    "black", with the optional prefix "bright"
    for foreground colors.
nl: Kleur '%s' is onbekend.
    Geldige kleuren zijn: 'red', 'green', 'blue',
    'magenta', 'yellow', 'cyan', 'black' en 'white',
    met voor voorgrondkleuren het optionele voorvoegsel 'bright'.

en: Color syntax highlighting
nl: Syntaxaanduiding met kleuren

en: Come on, be reasonable
nl: Kom, wees redelijk

en: Command "%s" not allowed in included file
nl: Commando '%s' is niet toegestaan in 'include'-bestand

en: Command "%s" not understood
nl: Commando '%s' is onbekend

en: Command to execute [from %s]
nl: Uit te voeren opdracht [vanuit %s]

en: Command to execute in new buffer [from %s]
nl: In nieuwe buffer uit te voeren opdracht [vanuit %s]

en: Constant cursor position display
nl: Voortdurende cursorpositieweergave

en: Constantly show cursor position
nl: Cursorpositie voortdurend tonen

en: Conversion of typed tabs to spaces
nl: Omzetting van getypte tabs naar spaties

en: Convert typed tabs to spaces
nl: Getypte tabs omzetten naar spaties

en: Copy Text
nl: Kopiëren

en: Copy the current line and store it in the cutbuffer
nl: Huidige regel kopiëren naar knipbuffer

en: Could not create pipe
nl: Kan niet doorsluizen

en: Could not fork
nl: Kan geen nieuw proces starten

en: Could not get size of pipe buffer
nl: Kan grootte van doorsluisbuffer niet bepalen

en: Could not pipe
nl: Kan niet doorsluizen

en: Count the number of words, lines, and characters
nl: Aantal woorden, regels en tekens in het bestand tellen

en: Creating misspelled word list, please wait...
nl: Aanmaken van lijst van verkeerd gespelde woorden, even geduld...

en: Cur Pos
nl: Positie

en: Cut Text
nl: Knippen

en: Cut from cursor to end of line
nl: Knippen vanaf cursor i.p.v. hele regel

en: Cut from the cursor position to the end of the file
nl: De hele rest van het bestand knippen (vanaf de cursor)

en: Cut the current line and store it in the cutbuffer
nl: Huidige regel knippen en bewaren in knipbuffer

en: Cut to end
nl: Knippen vanaf cursor

en: CutTillEnd
nl: RestKnippen

en: DIR:
nl: Map:

en: DOS Format
nl: DOS-indeling

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete the character to the left of the cursor
nl: Het teken links van de cursor verwijderen

en: Delete the character under the cursor
nl: Het teken onder de cursor verwijderen

en: Detect word boundaries more accurately
nl: Woordgrenzen nauwkeuriger bepalen

en: Directory for saving unique backup files
nl: Map voor opslaan van reservekopieën

en: Display the position of the cursor
nl: Huidige cursorpositie tonen

en: Display this help text
nl: Deze hulptekst tonen

en: Do quick statusbar blanking
nl: De statusregel snel wissen

en: Don't add newlines to the ends of files
nl: Geen regeleinde toevoegen aan einde van bestanden

en: Don't convert files from DOS/Mac format
nl: Bestanden niet omzetten uit DOS/Mac-indeling

en: Don't follow symbolic links, overwrite
nl: Symbolische koppelingen overschrijven

en: Don't look at nanorc files
nl: Eventuele nanorc-bestanden negeren

en: Don't show the two help lines
nl: Niet de twee hulpregels tonen

en: Don't wrap long lines
nl: Lange regels niet afbreken

en: Edit a replacement
nl: Vervanging bewerken

en: Enable alternate speller
nl: Deze spellingscontroleur gebruiken

en: Enable multiple file buffers
nl: Meerdere bestandsbuffers aanzetten

en: Enable smart home key
nl: Slimme Home-toets inschakelen

en: Enable suspension
nl: Proces-pauzering toestaan

en: Enable the use of the mouse
nl: Gebruik van de muis mogelijk maken

en: End
nl: Eind

en: End of Par
nl: Eind v.alinea

en: Enter line number, column number
nl: Geef regelnummer, kolomnummer

en: Error in %s on line %lu:
nl: Fout in %s op regel %lu:

en: Error invoking "%s"
nl: Fout tijdens aanroepen van '%s'

en: Error invoking "sort -f"
nl: Fout tijdens aanroepen van 'sort -f'

en: Error invoking "spell"
nl: Fout tijdens aanroepen van 'spell'

en: Error invoking "uniq"
nl: Fout tijdens aanroepen van 'uniq'

en: Error reading %s: %s
nl: Fout tijdens lezen van %s: %s

en: Error writing %s: %s
nl: Fout tijdens schrijven van %s: %s

en: Error writing temp file: %s
nl: Fout tijdens schrijven van tijdelijk bestand: %s

en: Execute Command
nl: Opdracht uitvoeren

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or a new buffer in multiple file buffer mode). If you need another blank buffer, do not enter any command.
    
     The following function keys are available in Execute Command mode:
nl: 'Externe opdracht'-hulptekst
    
     Voer de shell-opdracht in waarvan de uitvoer in het huidige bestand (of in een nieuwe buffer) ingevoegd moet worden.  Als u slechts een lege buffer nodig hebt, kies dan 'Nieuwe buffer' en voer geen opdracht in.
    
     De volgende toetsen zijn beschikbaar in 'Externe opdracht'-modus:

en: Execute external command
nl: Externe opdracht uitvoeren

en: Exit
nl: Afsluiten

en: Exit from nano
nl: Nano afsluiten

en: Exit from the file browser
nl: Bestandenlijst verlaten

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
nl: 'Bestandenlijst'-hulptekst
    
     De bestandenlijst kan worden gebruikt om op een visuele manier door de beschikbare mappen te bladeren en een bestand te selecteren.  U kunt de pijltjestoetsen of Page Up/Down gebruiken om door de bestanden te lopen, en S of Enter om het aangewezen bestand te kiezen of de aangewezen map binnen te gaan.  Kies de map ".." bovenaan de bestandenlijst om een niveau omhoog te gaan.
    
     De volgende toetsen zijn beschikbaar in 'Bestandenlijst'-modus:

en: File Name to Append to
nl: Achteraan toevoegen aan bestand

en: File Name to Prepend to
nl: Vooraan toevoegen aan bestand

en: File Name to Write
nl: Opslaan in bestand

en: File exists, OVERWRITE ?
nl: Bestand bestaat al, OVERSCHRIJVEN?

en: File to insert [from %s]
nl: In te voegen bestand [vanuit %s]

en: File to insert into new buffer [from %s]
nl: In nieuwe buffer in te voegen bestand [vanuit %s]

en: File:
nl: Bestand:

en: Find Other Bracket
nl: Naar bijbehorend haakje

en: Finished checking spelling
nl: Spellingscontrole is voltooid

en: First File
nl: Naar top

en: First Line
nl: Naar top

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
nl: Backspace/Delete-verwarring oplossen

en: Fix numeric keypad key confusion problem
nl: Toetsverwarring op numeriek bordje oplossen

en: For ncurses:
nl: Voor ncurses:

en: Forward
nl: Vooruit

en: FullJstify
nl: VolUitvullen

en: Get Help
nl: Hulp tonen

en: Go To Dir
nl: Naar map...

en: Go To Directory
nl: Naar map

en: Go To Line
nl: Naar regel...

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
nl: 'Naar regel'-hulptekst
    
     Voer het regelnummer in waar u naar toe wilt gaan, en druk op Enter.  Als er minder regels tekst zijn dan het ingevoerde getal, wordt u naar het einde van de tekst gebracht.
    
     De volgende toetsen zijn beschikbaar in 'Naar regel'-modus:

en: Go To Text
nl: Zoeken

en: Go to directory
nl: Naar een op te geven map gaan

en: Go to file browser
nl: Bestandenlijst tonen

en: Go to line and column number
nl: Naar op te geven regelnummer en kolomnummer gaan

en: Go to the first file in the list
nl: Naar het eerste bestand in de lijst gaan

en: Go to the last file in the list
nl: Naar het laatste bestand in de lijst gaan

en: Help mode
nl: Hulpregels

en: Home
nl: Begin

en: I can't find my home directory!  Wah!
nl: Kan de thuismap niet vinden!  Boehoe!

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
nl: Als u via markering tekst hebt geselecteerd en dan een zoek- en vervangactie doet, worden alleen de overeenkomsten in de geselecteerde tekst vervangen.
    
     De volgende toetsen zijn beschikbaar in 'Zoek/vervang'-modus:

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
nl: Als u een lege buffer nodig hebt, voer dan geen bestandsnaam in, of typ een niet-bestaande bestandsnaam, en druk op Enter.
    
     De volgende toetsen zijn beschikbaar in 'Bestand invoegen'-modus:

en: In Selection:
nl: In de selectie:

en: Indent Text
nl: Inspringen

en: Indent the current line
nl: Huidige regel laten inspringen

en: Insert File
nl: Bestand invoegen

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
nl: 'Bestand invoegen'-hulptekst
    
     Voer de naam in van een bestand dat ingevoegd moet worden op de plek van de cursor in het huidige bestand.
    
     Als nano gecompileerd is met ondersteuning voor meerdere bestandsbuffers en u deze ingeschakeld hebt (met de optie -F of --multibuffer, of met de Meta-F toets of via een nanorc-bestand), dan wordt het in te voegen bestand in een aparte buffer geladen.  Gebruik dan Meta-< en > om tussen bestandsbuffers te schakelen.

en: Insert a newline at the cursor position
nl: Een regeleinde invoegen op de cursorpositie

en: Insert a tab at the cursor position
nl: Een tab invoegen op de cursorpositie

en: Insert another file into the current one
nl: Een ander bestand in het huidige invoegen

en: Insert the next keystroke verbatim
nl: Eerstvolgende toetsaanslag verbatim invoegen

en: Invoke the spell checker, if available
nl: Spellingscontrole oproepen (indien beschikbaar)

en: Justify
nl: Uitvullen

en: Justify the current paragraph
nl: Huidige alinea uitvullen

en: Justify the entire file
nl: Het gehele bestand uitvullen

en: Key invalid in non-multibuffer mode
nl: Toets is ongeldig in niet-multibuffermodus

en: Key invalid in view mode
nl: Toets is ongeldig in Kijkmodus

en: Last File
nl: Naar eind

en: Last Line
nl: Naar eind

en: Log & read search/replace string history
nl: Zoek/vervangteksten bewaren en gebruiken

en: Long line wrapping
nl: Terugloop van lange regels

en: Mac Format
nl: Mac-indeling

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
nl: Algemene Nano-hulptekst
    
     De nano editor is ontworpen om de functionaliteit en het gebruiksgemak van de Pico-editor te emuleren.  Het editorscherm bestaat uit vier onderdelen.  De bovenste regel toont nano's naam en versienummer, de naam van het huidige bestand, en of dit bestand gewijzigd is of niet.  Daaronder begint het eigenlijke editvenster waarin het bestand getoond wordt.  De derde regel van onderen is de statusregel en toont belangrijke berichten.

en: Mark Set
nl: Markering aangezet

en: Mark Text
nl: Markeren

en: Mark Unset
nl: Uitgezet

en: Mark text at the cursor position
nl: Tekst markeren vanaf huidige cursorpositie

en: Missing color name
nl: Ontbrekende kleurnaam

en: Missing flag
nl: Ontbrekende vlag

en: Missing regex string
nl: Ontbrekende reg.exp.-tekenreeks

en: Missing syntax name
nl: Ontbrekende syntaxnaam

en: Modified
nl: Gewijzigd

en: Mouse support
nl: Muisondersteuning

en: Move back one character
nl: Eén teken achteruit

en: Move back one word
nl: Eén woord achteruit

en: Move forward one character
nl: Eén teken vooruit

en: Move forward one word
nl: Eén woord vooruit

en: Move to the beginning of the current line
nl: Naar het begin van de huidige regel

en: Move to the beginning of the current paragraph
nl: Naar het begin van de huidige alinea

en: Move to the end of the current line
nl: Naar het eind van de huidige regel

en: Move to the end of the current paragraph
nl: Naar het eind van de huidige alinea

en: Move to the first line of the file
nl: Naar de eerste regel (top) van het bestand

en: Move to the last line of the file
nl: Naar de laatste regel (eind) van het bestand

en: Move to the matching bracket
nl: Naar bijbehorend haakje gaan

en: Move to the next line
nl: Naar de volgende regel

en: Move to the next screen
nl: Een schermvol verderscrollen

en: Move to the previous line
nl: Naar de voorgaande regel

en: Move to the previous screen
nl: Een schermvol terugscrollen

en: Multiple file buffers
nl: Meerdere bestandsbuffers

en: New Buffer
nl: Nieuwe buffer

en: New File
nl: Nieuw bestand

en: Next File
nl: Volgend bestand

en: Next Line
nl: Regel verder

en: Next Page
nl: Blad verder

en: Next Word
nl: Woord verder

en: NextHstory
nl: Volgende

en: Nn
nl: NnNn

en: No
nl: Nee

en: No Replace
nl: Zoeken

en: No conversion from DOS/Mac format
nl: Geen omzetting uit DOS/Mac-indeling

en: No current search pattern
nl: Nog geen zoekpatroon bekend

en: No matching bracket
nl: Geen overeenkomend haakje

en: No more open file buffers
nl: Geen andere open buffers

en: Non-blank characters required
nl: Niet-blanco tekens vereist

en: Not a bracket
nl: Is geen haakje

en: Option		GNU long option		Meaning
nl: Optie		Lange optie		Betekenis

en: Option		Meaning
nl: Optie		Betekenis

en: Option "%s" requires an argument
nl: Optie '%s' vereist een argument

en: Option is not a valid multibyte string
nl: Optie is geen geldige multibyte-tekenreeks

en: Prepend
nl: Vooraan toevoegen

en: Prepend Selection to File
nl: Selectie toevoegen vooraan bestand

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
nl: XON- en XOFF-toetsen behouden (^Q en ^S)

en: Prev Line
nl: Regel terug

en: Prev Page
nl: Blad terug

en: Prev Word
nl: Woord terug

en: PrevHstory
nl: Vorige

en: Previous File
nl: Vorig bestand

en: Print version information and exit
nl: Versie-informatie tonen en stoppen

en: Quoting string
nl: Te herkennen aanhalingstekens

en: Read %lu line | Read %lu lines
nl[0]: %lu regel gelezen
nl[1]: %lu regels gelezen

en: Read %lu line (Converted from DOS and Mac format) | Read %lu lines (Converted from DOS and Mac format)
nl[0]: %lu regel gelezen (omgezet uit DOS- en Mac-indeling)
nl[1]: %lu regels gelezen (omgezet uit DOS- en Mac-indeling)

en: Read %lu line (Converted from DOS format) | Read %lu lines (Converted from DOS format)
nl[0]: %lu regel gelezen (omgezet uit DOS-indeling)
nl[1]: %lu regels gelezen (omgezet uit DOS-indeling)

en: Read %lu line (Converted from Mac format) | Read %lu lines (Converted from Mac format)
nl[0]: %lu regel gelezen (omgezet uit Mac-indeling)
nl[1]: %lu regels gelezen (omgezet uit Mac-indeling)

en: Read File
nl: Inlezen

en: Reading File
nl: Inlezen van bestand

en: Recall the next search/replace string
nl: Volgende zoek/vervangtekst oproepen

en: Recall the previous search/replace string
nl: Vorige zoek/vervangtekst oproepen

en: Received SIGHUP or SIGTERM
nl: SIGHUP of SIGTERM ontvangen

en: Refresh
nl: Verversen

en: Refresh (redraw) the current screen
nl: Het huidige scherm verversen (opnieuw tekenen)

en: Regex strings must begin and end with a " character
nl: Reg.exp.-reeksen moeten beginnen en eindigen met een "-teken

en: Regexp
nl: Reg.exp.

en: Repeat last search
nl: Laatste zoekactie herhalen

en: Replace
nl: Vervangen

en: Replace a string or a regular expression
nl: Tekst vervangen

en: Replace this instance?
nl: Deze overeenkomst vervangen?

en: Replace with
nl: Vervangen door

en: Replaced %lu occurrence | Replaced %lu occurrences
nl[0]: %lu overeenkomst vervangen
nl[1]: %lu overeenkomsten vervangen

en: Requested fill size "%s" is invalid
nl: Gevraagde uitvulbreedte '%s' is ongeldig

en: Requested tab size "%s" is invalid
nl: Gevraagde tabgrootte '%s' is ongeldig

en: Restricted mode
nl: Beperkte modus

en: Reverse the direction of the search
nl: De zoekrichting omdraaien

en: Save backups of existing files
nl: Reservekopieën maken van bestaande bestanden

en: Save file under DIFFERENT NAME ?
nl: Bestand opslaan onder een ANDERE NAAM?

en: Save modified buffer (ANSWERING "No" WILL DESTROY CHANGES) ?
nl: Gewijzigde buffer opslaan? (bij "Nee" gaan ALLE WIJZIGINGEN VERLOREN)

en: Scroll Down
nl: Omlaag scrollen

en: Scroll Up
nl: Omhoog scrollen

en: Scroll down one line without scrolling the cursor
nl: Eén regel verderscrollen (cursor niet verplaatsen)

en: Scroll up one line without scrolling the cursor
nl: Eén regel terugscrollen (cursor niet verplaatsen)

en: Search
nl: Zoeken

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
nl: 'Zoeken/vervangen'-hulptekst
    
     Voer de woorden of tekens in waar u naar wilt zoeken, en druk op Enter.  Als er een overeenkomst is voor de ingevoerde tekst, springt het scherm naar de plaats van de eerstvolgende overeenkomst.
    
     Een eventuele vorige zoektekst wordt tussen rechte haken na de zoekprompt getoond: op Enter drukken zonder tekst in te voeren herhaalt deze vorige zoekopdracht.

en: Search Wrapped
nl: Zoeken is rondgelopen

en: Search for a string or a regular expression
nl: Tekst zoeken

en: Set operating directory
nl: Werkmap instellen

en: Set width of a tab to #cols columns
nl: Tabbreedte op dit aantal zetten

en: Set wrapping point at column #cols
nl: Uitvulbreedte op dit aantal zetten

en: Show this message
nl: Deze hulptekst tonen en stoppen

en: Smart home key
nl: Slimme Home-toets

en: Smooth scrolling
nl: Gladjes scrollen

en: Sorry, support for this function has been disabled
nl: Sorry, ondersteuning voor deze functie is uitgeschakeld

en: Space
nl: Spatie

en: Special thanks to:
nl: Speciale dank aan:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
nl: 'Spellingscontrole'-hulptekst
    
     Het spellingscontroleprogramma controleert de spelling van alle woorden in het huidige bestand.  Wanneer een onbekend woord wordt opgemerkt, zal het duidelijk aangegeven worden en kan een vervangend woord ingevoerd worden.  Daarna zal er gevraagd worden of elk voorkomen van het verkeerd gespelde woord vervangen moeten worden (in het hele huidige bestand, of alleen in de geselecteerde tekst als u tekst hebt gemarkeerd).
    
     De volgende toetsen zijn beschikbaar in 'Spellingscontrole'-modus:

en: Spell checking failed: %s
nl: Spellingscontrole is mislukt: %s

en: Spell checking failed: %s: %s
nl: Spellingscontrole is mislukt: %s: %s

en: Start at line LINE, column COLUMN
nl: Op deze regel (en deze kolom) beginnen

en: Suspension
nl: Proces-pauzering

en: Switch to the next file buffer
nl: Naar volgende bestandsbuffer schakelen

en: Switch to the previous file buffer
nl: Naar voorgaande bestandsbuffer schakelen

en: Switched to %s
nl: Omgeschakeld naar %s

en: Syntax "%s" has no color commands
nl: Bij syntax '%s' ontbreken 'color'-commando's

en: Syntax definition to use for coloring
nl: Te gebruiken syntax (voor kleuring)

en: Thank you for using nano!
nl: Dank u voor het gebruiken van nano!

en: The "default" syntax must take no extensions
nl: Bij het woordje 'default' horen geen extensies

en: The "none" syntax is reserved
nl: Het woordje 'none' is gereserveerd

en: The Free Software Foundation
nl: De Free Software Foundation

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     The notation for shortcuts is as follows: Control-key sequences are notated with a caret (^) symbol and can be entered either by using the Control (Ctrl) key or pressing the Escape (Esc) key twice.  Escape-key sequences are notated with the Meta (M-) symbol and can be entered using either the Esc, Alt, or Meta key depending on your keyboard setup.
nl: De onderste twee regels tonen de meest gebruikte sneltoetsen.
    
     De notatie voor de sneltoetsen is als volgt: Control-toetscombinaties worden genoteerd met een dakje (^) en kunnen worden ingevoerd ofwel door de Control-toets (Ctrl) te gebruiken ofwel door twee keer op Escape (Esc) te drukken.  Escape-toetscombinaties worden genoteerd met het Meta-symbool (M-) en kunnen worden ingevoerd met Esc of Alt of Meta, afhankelijk van uw toetsenbordinstelling.

en: The nano text editor
nl: De nano teksteditor

en: This is the only occurrence
nl: Dit is de enige overeenkomst

en: To Files
nl: Bestandenlijst tonen

en: To Spell
nl: Spelling

en: Toggle appending
nl: Achteraantoevoegen aan-/uitzetten

en: Toggle backing up of the original file
nl: Maken van reservekopieën aan-/uitzetten

en: Toggle prepending
nl: Vooraantoevoegen aan-/uitzetten

en: Toggle the case sensitivity of the search
nl: Hoofdlettergevoeligheid aan-/uitzetten

en: Toggle the use of DOS format
nl: DOS-indeling aan-/uitzetten

en: Toggle the use of Mac format
nl: Mac-indeling aan-/uitzetten

en: Toggle the use of a new buffer
nl: Gebruik van een nieuwe buffer aan-/uitzetten

en: Toggle the use of regular expressions
nl: Gebruik van reguliere expressies aan-/uitzetten

en: Too many backup files?
nl: Te veel reservekopieën?

en: Two single-column characters required
nl: Twee enkelkoloms-tekens vereist

en: UnCut Text
nl: Plakken

en: UnJustify
nl: onUitvullen

en: Uncut from the cutbuffer into the current line
nl: Plakken vanuit knipbuffer naar de huidige regel

en: Unicode Input
nl: Invoer van Unicode

en: Unindent Text
nl: Terugspringen

en: Unindent the current line
nl: Huidige regel laten terugspringen

en: Unknown Command
nl: Onbekend commando

en: Unknown flag "%s"
nl: Onbekende vlag '%s'

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE,COLUMN] FILE]...
nl: Gebruik:  nano [OPTIES] [[+REGEL,KOLOM] BESTAND]...

en: Use "fg" to return to nano.
nl: Gebruik 'fg' om terug te keren naar nano.

en: Use bold instead of reverse video text
nl: Vet in plaats van invers gebruiken

en: Use of one more line for editing
nl: Extra regel voor bewerkingsvenster

en: Use one more line for editing
nl: Bewerkingsvenster een beetje vergroten

en: Verbatim Input
nl: Verbatim invoer

en: View
nl: Kijken

en: View mode (read-only)
nl: Kijkmodus (alleen lezen, geen bewerking)

en: Where Is
nl: Zoeken

en: WhereIs Next
nl: Verderzoeken

en: Whitespace display
nl: Weergave van witruimte

en: Window size is too small for nano...
nl: Schermformaat is te klein voor nano...

en: Word Count
nl: Woordentelling

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
nl: 'Bestand opslaan'-hulptekst
    
     Voer de naam in waaronder u de huidige bestandsbuffer op wilt slaan, en druk op Enter om het weg te schrijven.
    
     Als u tekst hebt gemarkeerd, dan wordt aangegeven dat alleen het geselecteerde deel opgeslagen wordt.  Om de kans te verkleinen dat u het huidige bestand op schijf overschrijft met slechts een deel ervan, is in deze modus de huidige bestandsnaam niet de standaardnaam.
    
     De volgende toetsen zijn beschikbaar in 'Bestand opslaan'-modus:

en: Write Selection to File
nl: Selectie opslaan in bestand

en: Write the current file to disk
nl: Huidige buffer op schijf opslaan

en: WriteOut
nl: Opslaan

en: Wrote %lu line | Wrote %lu lines
nl[0]: %lu regel geschreven
nl[1]: %lu regels geschreven

en: XOFF ignored, mumble mumble
nl: XOFF genegeerd, mmm-mmm

en: XON ignored, mumble mumble
nl: XON genegeerd, mmm-mmm

en: Yes
nl: Ja

en: Yy
nl: JjYy

en: and anyone else we forgot...
nl: en iedereen die we vergeten zijn...

en: disabled
nl: uitgezet

en: enable/disable
nl: aan-/uitzetten

en: enabled
nl: aangezet

en: line %ld/%ld (%d%%), col %lu/%lu (%d%%), char %lu/%lu (%d%%)
nl: regel %ld/%ld (%d%%), kolom %lu/%lu (%d%%), teken %lu/%lu (%d%%)

en: nano is out of memory!
nl: Onvoldoende geheugen voor nano!

en: version
nl: versie
