dselect - en to sv translation catalogue (278 entries)

en: 
    
    Move around with ^P and ^N, cursor keys, initial letters, or digits;
    Press <enter> to confirm selection.   ^L redraws screen.
sv: 
    
    Använd ^P och ^N, piltangenter, första bokstäver eller siffror.
    Tryck <Enter> för att bekräfta val. ^L ritar om skärmen.

en: 
    
    Read-only access: only preview of selections is available!
sv: 
    
    Skrivskyddat läge: du kan bara titta på innehållet!

en: 
    Press <enter> to continue.
sv: 
    Tryck <Enter> för att fortsätta.

en:   -- %d%%, press
sv:   -- %d%%, tryck

en:   --help                     Show this help message.
      --version                  Show the version.
      --license | --licence      Show the license.
sv:   --help                     Visa det här hjälpmeddelandet.
      --version                  Visa versionen.
      --license | --licence      Visa licensen.

en:  (alphabetically)
sv:  (alfabetiskt)

en:  (avail., priority)
sv:  (tillg., prioritet)

en:  (avail., section)
sv:  (tillg., avdelning)

en:  (by availability)
sv:  (efter tillgänglighet)

en:  (by priority)
sv:  (efter prioritet)

en:  (by section)
sv:  (per avdelning)

en:  (by status)
sv:  (efter status)

en:  (status, priority)
sv:  (status, prioritet)

en:  (status, section)
sv:  (status, avdelning)

en:  does not appear to be available
sv:  verkar inte vara tillgänglig

en:  mark:+/=/- terse:v help:?
sv:  markera:+/=/- koncis:v hjälp:?

en:  mark:+/=/- verbose:v help:?
sv:  markera:+/=/- pratsam:v hjälp:?

en:  or
sv:  eller

en:  terse:v help:?
sv:  koncis:v hjälp:?

en:  verbose:v help:?
sv:  pratsam:v hjälp:?

en: !Bug!
sv: !Fel!

en: %-*s %s%s%s;  %s (was: %s).  %s
sv: %-*s %s%s%s;  %s (var: %s).  %s

en: %s %s packages
sv: %s %s paket

en: %s %s packages in section %s
sv: %s %s paket i avdelning %s

en: %s %s packages without a section
sv: %s %s paket utan avdelning

en: %s for more
sv: %s för mer

en: %s packages in section %s
sv: %s i avdelning %s

en: %s packages without a section
sv: %s paket utan avdelning

en: %s to go back
sv: %s återgår

en: (It left a coredump.)
sv: (Lämnade minnesutskrift.)

en: (no clientdata)
sv: (ingen klientdata)

en: * Highlight: One line in the package list will be highlighted.  It indicates
      which package(s) will be affected by presses of `+', `-' and `_'.
    
    * The dividing line in the middle of the screen shows a brief explanation of
      the status of the currently-highlighted package, or a description of which
      group is highlighted if a group line is.  If you don't understand the
      meaning of some of the status characters displayed, go to the relevant
      package and look at this divider line, or use the `v' key for a verbose
      display (press `v' again to go back to the terse display).
    
    * The bottom of the screen shows more information about the
      currently-highlighted package (if there is only one).
    
      It can show an extended description of the package, the internal package
      control details (either for the installed or available version of the
      package), or information about conflicts and dependencies involving the
      current package (in conflict/dependency resolution sublists).
    
      Use the `i' key to cycle through the displays, and `I' to hide the
      information display or expand it to use almost all of the screen.
sv: * Markeringsrad: En rad i paketlistan kommer att markeras. Den anger vilka
      paket som kommer att påverkas om "+", "-" och "_" trycks.
    
    * Avdelningslinjen i mitten av skärmen visar en kort förklaring av det nu
      markerade paketets status, eller en beskrivning av vilken grupp som markeras
      om markeringsraden står på en sådan rad. Om du inte förstår betydelsen av
      någon av statussymbolerna som visas kan du gå till paketet och titta på
      avdelningslinjen, eller använda "v" för att slå på det pratsamma läget
      (tryck "v" igen för att återgå till den koncisa visningen).
    
    * Den nedre delen av skärmen visar ytterligare information om det nu markerade
      paketet (om endast ett paket markerats).
    
      Den kan visa den utökade beskrivningen av paketet, detaljer om intern paket-
      information (antingen för den installerade eller den tillgängliga versionen
      av paketet), eller information om konflikter och beroenden som gäller det
      aktuella pektet (i underlistor där konflikter/beroenden hanteras).
    
      Använd "i"-tangenten för att cykla genom de olika visningslägena, och "I"
      för att gömma informationsvisningen, eller utöka den till att använda nästan
      hela skärmen.

en: <null>
sv: <tom>

en: Abbrev.
sv: Förk.

en: Abort - quit without making changes
sv: Avbryt - sluta utan att ändra

en: Access method `%s'.
sv: Åtkomstmetod "%s".

en: Actions:
      access update select install config remove quit
sv: Åtgärder:
      access update select install config remove quit

en: All
sv: Alla

en: All packages
sv: Alla paket

en: Attributes:
sv: Attribut:

en: Avail.ver
sv: Tillg.ver

en: Available
sv: Tillgängliga

en: Available packages (not currently installed)
sv: Tillgängliga paket (ej installerade just nu)

en: Broken
sv: Trasiga

en: Brokenly installed packages
sv: Trasiga installerade paket

en: Choose the access method to use.
sv: Välj använd åtkomstmetod.

en: Colours:
sv: Färger:

en: Configure any packages that are unconfigured.
sv: Konfigurera paket som ännu ej konfigurerats.

en: Contrib
sv: contrib

en: Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
sv: Copyright © 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright © 2000,2001 Wichert Akkerman.

en: Cycle through information displays
sv: Gå genom informationsvisningarna

en: Debian `%s' package handling frontend version %s.
sv: Debian "%s" pakethanteringsgränssnitt version %s.

en: Dependency/conflict resolution - introduction.
    
    One or more of your choices have raised a conflict or dependency problem -
    some packages should only be installed in conjunction with certain others, and
    some combinations of packages may not be installed together.
    
    You will see a sub-list containing the packages involved.  The bottom half of
    the display shows relevant conflicts and dependencies; use `i' to cycle between
    that, the package descriptions and the internal control information.
    
    A set of `suggested' packages has been calculated, and the initial markings in
    this sub-list have been set to match those, so you can just hit Return to
    accept the suggestions if you wish.  You may abort the change(s) which caused
    the problem(s), and go back to the main list, by pressing capital `X'.
    
    You can also move around the list and change the markings so that they are more
    like what you want, and you can `reject' my suggestions by using the capital
    `D' or `R' keys (see the keybindings help screen).  You can use capital `Q' to
    force me to accept the situation currently displayed, in case you want to
    override a recommendation or think that the program is mistaken.
    
    Press <space> to leave help and enter the sub-list; remember: press `?' for help.
sv: Hantering av beroenden/konflikter - introduktion.
    
    Ett eller flera av dina val har orsakat en konflikt eller ett beroendeproblem -
    vissa paket bör endast installeras i samband med vissa andra, och vissa
    kombinationer av paket kan inte installeras samtidigt.
    
    Du kommer att se en underlista med de involverande paketen. Nedre halvan av
    skärmen visar relevanta konflikter och beroenden. Använd "i" för att cykla
    mellan dem, paketbeskrivningarna och den interna kontrollinformationen.
    
    En samling "föreslagna" paket har beräknats, och de ursprungliga
    inställningarna i denna underlista har satts till att matcha dessa, så att du
    helt enkelt kan trycka Enter för att acceptera valen om du vill. Du kan
    avbryta ändringarna som orsakade problemen och gå tillbaka till huvudlistan
    genom att trycka ett versalt "X".
    
    Du kan också stega genom listan och ändra inställningarna så att de blir mer
    vad du önskar, och du kan "förkasta" mitt förslag genom att använda versalt
    "D" eller "R" (se tangentbordshjälpen). Du kan använda versalt "Q" för
    att tvinga mig att acceptera nuvarande inställningar, om du önskar gå förbi
    rekommendationen, eller tycker att programmet misstagit sig.
    
    Tryck <Blanksteg> för att lämna hjälpen och komma till underlistan. Kom ihåg:
    tryck "?" för hjälp.

en: Description
sv: Beskrivning

en: Display, part 1: package listing and status chars
sv: Visning, del 1: paketlistning och statussymboler

en: Display, part 2: list highlight; information display
sv: Visning, del 2: listmarkering, informationsvisning

en: EIOM
sv: FIGM

en: EOF before option name start
sv: filslut för valnamnets början

en: EOF before summary
sv: filslut före sammanfattning

en: EOF in index string
sv: filslut i indexsträng

en: EOF in option name
sv: filslut i valnamn

en: EOF in summary - missing newline
sv: filslut i sammanfattning - radslut saknas

en: Error
sv: Fel

en: Error:
sv: Fel:

en: Extra
sv: extra

en: Go to end of list
sv: Gå till listans slut

en: Go to top of list
sv: Gå till listans början

en: Help information is available under the following topics:
sv: Hjälpinformation finns för följande ämnen:

en: Help:
sv: Hjälp:

en: Imp
sv: Vik

en: Important
sv: viktiga

en: Install and upgrade wanted packages.
sv: Installera och uppgradera önskade paket.

en: Installed
sv: Installerade

en: Installed packages
sv: Installerade paket

en: Installed?
sv: Installerad?

en: Introduction to conflict/dependency resolution sub-list
sv: Introduktion till konflikt-/beroendehanteringsunderlistan

en: Introduction to method selection display
sv: Introduktion till metodvalsskärmen

en: Introduction to package selections
sv: Introduktion till paketvalen

en: Introduction to read-only package list browser
sv: Introduktion till den skrivskyddade paketlistebläddraren

en: Invalid %s `%s'
sv: Ogiltig %s "%s"

en: Keystrokes
sv: Tangenter

en: Keystrokes for method selection
sv: Tangenter för metodval

en: Make highlight less specific
sv: Gör markering mindre specifik

en: Make highlight more specific
sv: Gör markering mer specifik

en: Mark package(s) for deinstall and purge
sv: Markera paket för avinstallation och radering

en: Mark package(s) for deinstallation
sv: Markera paket för avinstallation

en: Mark package(s) for installation
sv: Markera paket för installation

en: Marked for
sv: Markerad för

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      Down-arrow, j         Up-arrow, k             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    
    Mark packages for later processing:
     +, Insert  install or upgrade      =, H  hold in present state
     -, Delete  remove                  :, G  unhold: upgrade or leave uninstalled
     _          remove & purge config
                                                 Miscellaneous:
    Quit, exit, overwrite (note capitals!):       ?, F1 request help (also Help)
     Return  Confirm, quit (check dependencies)   i, I  toggle/cycle info displays
       Q     Confirm, quit (override dep.s)       o, O  cycle through sort options
     X, Esc  eXit, abandoning any changes made    v, V  change status display opts
       R     Revert to state before this list      ^l   redraw display
       U     set all to sUggested state             /   search (Return to cancel)
       D     set all to Directly requested state  n, \  repeat last search
sv: Rörelsetangenter: Nästa/Föregående, Början/Slut, Upp/Ner, Framåt/Bakåt:
      Nedåtpil, j           Uppåtpil, k             flytta markeringsrad
      N, PgDn, blanksteg    P, PgUp, backsteg       rulla listan en sida
      ^n                    ^p                      rulla listan en rad
      t, Home               e, End                  början/slutet av listan
      u                     d                       rulla infotext en sida
      ^u                    ^d                      rulla infotext en rad
      B, vänsterpil         F, högerpil             panorera visning 1/3 skärm
      ^b                    ^f                      panorera visning ett tecken
    
    Markera paket för senare hantering:
     +, Insert  installera/uppgradera   =, H  håll i nuvarande tillstånd
     -, Delete  ta bort                 :, G  stäng av "håll":
     _          ta bort & radera konfig.            uppgradera/lämna oinstallerat
                                                 Diverse:
    Avsluta, lämna, skriv över (versaler!):       ?, F1 begär hjälp (även Help)
     Enter   Bekräfta, lämna (undersök beroenden) i, I  växla/cykla infovisningar
       Q     Bekräfta, lämna (ignorera beroenden) o, O  cykla sorteringsval
     X, Esc  Avsluta utan att genomföra ändringar v, V  ändra statusvisningsval
       R     Återgå till föregående tillstånd      ^l   rita om skärmen
       U     Ställ till föreslaget tillstånd        /   sök (Enter avbryter)
       D     Sätt alla till önskat tillstånd      n, \  repetera senaste sökningen

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      n, Down-arrow         p, Up-arrow             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    (These are the same motion keys as in the package list display.)
    
    Quit:
     Return, Enter    select this method and go to its configuration dialogue
     x, X             exit without changing or setting up the installation method
    
    Miscellaneous:
      ?, Help, F1      request help
     ^l                redraw display
      /                search (just return to cancel)
      \                repeat last search
sv: Rörelsetangenter: Nästa/Föregående, Början/Slut, Upp/Ner, Framåt/Bakåt:
      n, nedåtpil, j        p, uppåtpil, k          flytta markeringsrad
      N, PgDn, blanksteg    P, PgUp, backsteg       rulla listan en sida
      ^n                    ^p                      rulla listan en rad
      t, Home               e, End                  början/slutet av listan
      u                     d                       rulla infotext en sida
      ^u                    ^d                      rulla infotext en rad
      B, vänsterpil         F, högerpil             panorera visning 1/3 skärm
      ^b                    ^f                      panorera visning ett tecken
    (Detta är samma förflyttningstangenter som i paketlistan.)
    
    Avsluta:
     Enter   väljer denna metod och går till dess konfigurationsdialog
     x, X    avslutar utan att ändra eller ställa in installationsmetoden
    
    Diverse:
      ?, Help, F1   be om hjälp
     ^l             rita om skärmen
      /             sök (Enter avbryter)
      \             repetera senaste sökning

en: Move down
sv: Gå ner

en: Move up
sv: Gå upp

en: New
sv: Nya

en: Newly available packages
sv: Nya tillgängliga paket

en: No explanation available.
sv: Ingen förklaring finns.

en: Null colour specification
sv: Tom färgangivelse

en: Obsolete and local packages present on system
sv: Gamla och lokala paket som finns på systemet

en: Obsolete/local
sv: Gamla/lokala

en: Old mark
sv: Gammal markering

en: Opt
sv: Val

en: Optional
sv: valbara

en: Options:
      --admindir <directory>     Use <directory> instead of %s.
      --expert                   Turn on expert mode.
      --debug <file> | -D<file>  Turn on debugging, sending output to <file>.
      --colour | --color screenpart:[foreground],[background][:attr[+attr+..]]
                                 Configure screen colours.
sv: Flaggor:
      --admindir <katalog>       Använd <katalog> istället för %s.
      --expert                   Slå på expertläget.
      --debug <fil> | -D<fil>    Slå på felsökning, skicka utskrift till <fil>.
      --colour | --color screenpart:[foreground],[background][:attr[+attr+..]]
                                 Konfigurera skärmfärger.

en: Package
sv: Paket

en: Press <enter> to continue.
sv: Tryck <Enter> för att fortsätta.

en: Press ? for help menu, . for next topic, <space> to exit help.
sv: Tryck ? för hjälpmenyn, . för nästa ämne, <blanksteg> lämnar hjälpen.

en: Press a key from the list above, <space> or `q' to exit help,
      or `.' (full stop) to read each help page in turn.
sv: Tryck en tangent från listan ovan, <blanksteg>, "q" eller "Q" avslutar hjälpen,
      eller "." (punkt) för att läsa hjälpsidorna i sekvens.

en: Priority
sv: Prioritet

en: Purged
sv: Raderade

en: Purged packages and those never installed
sv: Raderade paket och de som aldrig installerats

en: Quit dselect.
sv: Lämnar dselect.

en: Quit without changing selected access method
sv: Avsluta utan att ändra vald åtkomstmetod

en: Quit, confirming without check
sv: Avsluta bekräftande utan kontroll

en: Quit, confirming, and checking dependencies
sv: Avsluta bekräftande och kontrollera beroenden

en: Quit, rejecting conflict/dependency suggestions
sv: Avsluta och strunta i förslagen

en: REINSTALL
sv: OMINSTALLERA

en: Rec
sv: Rek

en: Recommended
sv: rekommenderade

en: Redraw display
sv: Rita om bilden

en: Remove unwanted software.
sv: Ta bort oönskad programvara.

en: Removed
sv: Borttagna

en: Removed and no longer available packages
sv: Borttagna och ej längre tillgängliga paket

en: Removed packages (configuration still present)
sv: Borttagna paket (konfiguration kvar)

en: Repeat last search.
sv: Repetera senaste sökning.

en: Req
sv: Krv

en: Request help (cycle through help screens)
sv: Be om hjälp (gå genom hjälpskärmarna)

en: Request which packages you want on your system.
sv: Välj paket du vill ha på ditt system.

en: Required
sv: krävda

en: Revert to directly requested state for all packages
sv: Återgå till direkt föreslagna tillstånd för alla paket

en: Revert to old state for all packages
sv: Återgå till tidigare tillstånd för alla paket

en: Revert to suggested state for all packages
sv: Återgå till föreslagna tillstånd för alla paket

en: Screenparts:
sv: Skärmdelar:

en: Scroll backwards through help/information
sv: Rulla bakåt genom hjälp/information

en: Scroll backwards through help/information by 1 line
sv: Rulla tillbaka hjälpen/informationen en rad

en: Scroll backwards through list
sv: Rulla bakåt genom listan

en: Scroll backwards through list by 1 line
sv: Rulla tillbaka listan en rad

en: Scroll onwards through help/information
sv: Rulla framåt genom hjälp/information

en: Scroll onwards through help/information by 1 line
sv: Rullafram hjälpen/informationen en rad

en: Scroll onwards through list
sv: Rulla framåt genom listan

en: Scroll onwards through list by 1 line
sv: Rulla fram listan en rad

en: Search for ?
sv: Sök efter?

en: Search for a package whose name contains a string
sv: Sök efter paket vars namn innehåller en sträng

en: Section
sv: Avdeln.

en: Select currently-highlighted access method
sv: Välj nu markerad åtkomstmetod

en: Set your TERM variable correctly, use a better terminal,
    or make do with the per-package management tool %s.
sv: Ställ in din TERM-variabel korrekt, använd en bättre terminal
    eller lev med det per-pakethanterande verktyget %s.

en: Standard
sv: normala

en: Swap sort order priority/section
sv: Byt sorteringsordning prioritet/sektion

en: Terminal does not appear to support cursor addressing.
sv: Terminalen verkar inte tillåta marköradressering.

en: Terminal does not appear to support highlighting.
sv: Terminalen verkar inte tillåta ljusmarkering.

en: The line you have highlighted represents many packages; if you ask to install, remove, hold, etc. it you will affect all the packages which match the criterion shown.
    
    If you move the highlight to a line for a particular package you will see information about that package displayed here.
    You can use `o' and `O' to change the sort order and give yourself the opportunity to mark packages in different kinds of groups.
sv: Raden du har markerat representerar flera paket, om du ber om installation, borttagning, kvarhållning, etc. kommer det att påverka alla paket som matchar det visade kriteriet.
    
    Om du flyttar markeringen till en rad för ett specifikt paket kommer du att se information om det paketet här.
    Du kan använda "o" och "O" för att välja sorteringsordningen och ge dig själv möjligheten att markera paket i olika sorters grupper.

en: The top half of the screen shows a list of packages.  For each package you see
    four columns for its current status on the system and mark.  In terse mode (use
    `v' to toggle verbose display) these are single characters, from left to right:
    
     Error flag: Space - no error (but package may be in broken state - see below)
                  `R'  - serious error during installation, needs reinstallation;
     Installed state:   Space - not installed;
                         `*'  - installed;
                         `-'  - not installed but config files remain;
           packages in { `U'  - unpacked but not yet configured;
          these states { `C'  - half-configured (an error happened);
            are broken { `I'  - half-installed (an error happened).
     Old mark: what was requested for this package before presenting this list;
     Mark: what is requested for this package:
      `*': marked for installation or upgrade;
      `-': marked for removal, but any configuration files will remain;
      `=': on hold: package will not be processed at all;
      `_': marked for purge completely - even remove configuration;
      `n': package is new and has yet to be marked for install/remove/&c.
    
    Also displayed are each package's Priority, Section, name, installed and
    available version numbers (shift-V to display/hide) and summary description.
sv: Övre halvan av skärmen visar en lista över paket. För varje paket ser du fyra
    kolumner för deras nuvarande status och markering. I det koncisa läget (tryck
    "v" för att få pratsamt läge) är dessa enkla bokstäver, från vänster till
    höger:
    
     Felflagga: blanksteg  - inget fel (men paketet kan vara trasigt - se nedan)
                 "R"       - allvarligt fel vid installation, måste ominstalleras
     Tillstånd: blanksteg  - ej installerat
                    "*"    - installerat
                    "-"    - ej installerat, men konfigurationsfiler kvarstår
     paket i dessa { "U"   - uppackat, men ännu ej konfigurerat
         tillstånd { "C"   - halvt konfigurerat (ett fel uppstod)
        är trasiga { "I"   - halvt installerat (ett fel uppstod)
     Gammal markering: vad som önskades innan denna lista visades
     Markering: vad önskas för detta paket:
      "*": markerat för att installeras eller uppgraderas
      "-": markerat för att tas bort, men att behålla konfigurationsfilerna
      "=": håll: paketet kommer över huvud taget inte att hanteras
      "_": markerat för radering, även konfigurationsfiler kommer att tas bort
      "n": paketet är nytt har ännu inte markerats för någonting
    
    Varje pakets prioritet, sektion, namn, installerad och tillgänglig version
    (skift-V för att visa/dölja) och sammanfattad beskrivning visas också.

en: This is free software; see the GNU General Public License version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
    See %s --license for copyright and license details.
sv: Detta program är fri programvara. Se GNU General Public License version 2
    eller senare för kopieringsvillkor. Det finns INGEN garanti.
    Se %s --licence för copyright och licensdetaljer.

en: Type dselect --help for help.
sv: Skriv dselect --help för hjälp.

en: Unclassified
sv: oklassificerade

en: Up to date installed packages
sv: Paket som är à jour

en: Up-to-date
sv: Aktuella

en: Update list of available packages, if possible.
sv: Uppdatera listan över tillgängliga paket, om möjligt.

en: Updated
sv: Uppdaterade

en: Updated packages (newer version is available)
sv: Uppdaterade paket (nyare version finns)

en: Usage: %s [<option> ...] [<action> ...]
sv: Användning: %s [<flagga> ...] [<åtgärd> ...]

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  Since you do not have the privilege necessary to update
    package states, you are in a read-only mode.  You can navigate around the
    list using the cursor keys (please see the `Keystrokes' help screen), observe
    the status of the packages and read information about them.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press `?' at
    any time for help.
    
    When you have finished browsing, press `Q' or <enter> to quit.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
sv: Välkomen till dselects huvudpaketlista.
    
    Du kommer att få se en lista över paket som är installerade eller tillgängliga
    för installation. Eftersom du inte har tillräcklig behörighet för att
    uppdatera informationen är du i skrivskyddat läge. Du kan navigera i listan
    med piltangenterna (se hjälpskärmen "Tangenter") och se på paketens status
    samt läsa information om dem.
    
    Du bör läsa listan över tangenter och förklaringen av visningen.
    Det finns mycket direkthjälp att tillgå, använd den - tryck "?" när som
    helst för hjälp.
    
    När du tittat färdigt trycker du "Q" eller <Enter> för att avsluta.
    
    Tryck <Blanksteg> för att lämna hjälpen och gå till listan nu.

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  You can navigate around the list using the cursor keys,
    mark packages for installation (using `+') or deinstallation (using `-').
    Packages can be marked either singly or in groups; initially you will see that
    the line `All packages' is selected.  `+', `-' and so on will affect all the
    packages described by the highlighted line.
    
    Some of your choices will cause conflicts or dependency problems; you will be
    given a sub-list of the relevant packages, so that you can solve the problems.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press `?' at
    any time for help.
    
    When you have finished selecting packages, press <enter> to confirm changes,
    or `X' to quit without saving changes. A final check on conflicts and
    dependencies will be done - here too you may see a sublist.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
sv: Välkomen till dselects huvudpaketlista.
    
    Du kommer att visas en lista över paket som är installerade eller tillgängliga
    för installation. Du kan navigera i listan genom att använda piltangenterna,
    markera paket för installation (med "+") eller avinstallation (med "-").
    Paket kan markeras antingen själva eller i grupper. Till att börja med kommer
    du att se att raden "Alla paket" är vald. "+", "-" osv. kommer att påverka
    alla paket som beskrivs av den markerade raden.
    Vissa av dina val kommer att orsaka konflikter eller beroendeproblem. Du kommer
    då att ges en dellista med relevanta paket, så att du kan lösa problemen.
    
    Du bör läsa listan över tangenter och förklaringen av visningen.
    Det finns mycket direkthjälp att tillgå, använd den - tryck "?" när som
    helst för hjälp.
    
    När du är färdig med dina val trycker du <Enter> för att bekräfta dina val,
    eller "X" för att avsluta utan att spara. En sista kontroll av konflikter
    och beroenden kommer att göras, och även här kan du komma att se en dellista.
    
    Tryck <Blanksteg> för att lämna hjälpen och gå till listan nu.

en: [A]ccess
sv: Åt[k]omst

en: [C]onfig
sv: [K]onfigurera

en: [I]nstall
sv: [I]nstallera

en: [Q]uit
sv: [A]vsluta

en: [R]emove
sv: [R]adera

en: [S]elect
sv: [V]älj

en: [U]pdate
sv: [U]ppdatera

en: [none]
sv: [ingen]

en: [not bound]
sv: [ej funnet]

en: [unk: %d]
sv: [okänd: %d]

en: a
sv: k

en: available version of control file info
sv: tillgänglig version av kontrollinfo för

en: available version of control info for
sv: tillgänglig version av kontrollinfo för

en: bUG
sv: FEL

en: c
sv: k

en: colour
sv: färg

en: colour attribute
sv: färgattribut

en: conflicts with
sv: krockar med

en: couldn't open debug file `%.255s'
sv: kunde inte öppna felsökningsfil "%.255s"

en: currently installed control info
sv: nu installerad kontrollinfo

en: depends on
sv: beror på

en: description
sv: beskrivning

en: description of
sv: beskrivning av

en: doupdate failed
sv: doupdate misslyckades

en: doupdate in SIGWINCH handler failed
sv: doupdate misslyckades i hanterare för fönsterändring

en: dselect - inspection of package states
sv: dselect - inspektion av paketstatus

en: dselect - list of access methods
sv: dselect - lista över åtkomstmetoder

en: dselect - main package listing
sv: dselect - huvudpaketlista

en: dselect - recursive package listing
sv: dselect - rekursiv paketlistning

en: dselect and dpkg can do automatic installation, loading the package files to be
    installed from one of a number of different possible places.
    
    This list allows you to select one of these installation methods.
    
    Move the highlight to the method you wish to use, and hit Enter.  You will then
    be prompted for the information required to do the installation.
    
    As you move the highlight a description of each method, where available, is
    displayed in the bottom half of the screen.
    
    If you wish to quit without changing anything use the `x' key while in the list
    of installation methods.
    
    A full list of keystrokes is available by pressing `k' now, or from the help
    menu reachable by pressing `?'.
sv: dselect och dpkg kan göra automatiska installationer genom att ladda paket-
    filerna från en av flera olika platser.
    
    Denna lista låter dig välja en av dessa installationsmetoder.
    
    Flytta markeringsraden till den metod du vill använda och tryck Enter. Nu
    kommer du frågas om krävd information för att genomföra installationen.
    
    När du flyttar markeringsraden visas en beskrivning av varje metod, om en
    sådan finns, på skärmens nedre halva.
    
    Om du önskar avsluta utan att ändra någonting kan du använda "x"-tangenten
    medan listan över installationsmetoder visas.
    
    En komplett lista av tangentbordsfunktioner får du om du trycker "k" nu eller
    från hjälpmenyn du når genom att trycka "?".

en: enhances
sv: utökar

en: error during read of method options file `%.250s'
sv: fel vid läsning av metodvalfil "%.250s"

en: error during read of option description file `%.250s'
sv: fel vid läsning av beskrivningsfil "%.250s"

en: error in regular expression
sv: fel i reguljärt uttryck

en: error reading acknowledgement of program failure message
sv: kunde inte läsa bekräftelse av meddelande om programs misslyckande

en: error reading keyboard in help
sv: fel vid läsning av tangentbordet i hjälpfunktionen

en: error reading options file `%.250s'
sv: fel vid läsning av flaggfil "%.250s"

en: error un-catching signal %d: %s
sv: kunde inte stänga av hantering av signal %d: %s

en: explanation of
sv: förklaring av

en: failed config
sv: misslyckad konfig.

en: failed to allocate colour pair
sv: kunde allokera färgpar

en: failed to block SIGWINCH
sv: kunde inte blockera fönsterändring

en: failed to create baselist pad
sv: kunde inte skapa baslisteflik

en: failed to create heading pad
sv: kunde inte skapa rubrikflik

en: failed to create info pad
sv: kunde inte skapa informationsflik

en: failed to create query window
sv: kunde inte skapa frågefönster

en: failed to create thisstate pad
sv: kunde inte skapa "detta tillstånd"-flik

en: failed to create title window
sv: kunde inte skapa titelfönster

en: failed to create whatinfo window
sv: kunde inte skapa informationfönster

en: failed to get old SIGWINCH sigact
sv: kunde inte hämta tidigare fönsteruppdateringshanterare

en: failed to get old signal mask
sv: kunde inte hämta gammal signalmask

en: failed to getch in main menu
sv: kunde inte läsa tecken i huvudmenyn

en: failed to re-block SIGWINCH
sv: kunde inte åter blockera fönsteruppdatering

en: failed to read option description file `%.250s'
sv: kunde inte läsa beskrivningsfil "%.250s"

en: failed to restore old SIGWINCH sigact
sv: kunde inte återställa tidigare fönsteruppdateringshanterare

en: failed to restore old signal mask
sv: kunde inte återställa gammal signalmask

en: failed to set new SIGWINCH sigact
sv: kunde inte sätta ny fönsteruppdateringshanterare

en: failed to unblock SIGWINCH
sv: kunde inte avblockera fönsteruppdatering

en: failed with an unknown wait return code %d.
sv: misslyckades med okänt väntekod %d.

en: getch failed
sv: getch misslyckades

en: got wrong child's status - asked for %ld, got %ld
sv: fick fel barns status - frågade efter %ld, fick %ld

en: half installed
sv: halvinstallerat

en: hold
sv: håll

en: index string too long
sv: indexsträng för lång

en: install
sv: installera

en: installation script
sv: installationsskript

en: installed
sv: installerat

en: installed control info for
sv: installerad kontrollinfo för

en: interrelationships
sv: beroenden

en: interrelationships affecting
sv: beroenden som påverkar

en: invalid search option given
sv: ogiltigt sökflagga given

en: ioctl(TIOCGWINSZ) failed
sv: ioctl(TIOCGWINSZ) misslyckades

en: keybindings
sv: tangentbordsbindningar

en: menu
sv: meny

en: method `%.250s' has name that is too long (%d > %d characters)
sv: metoden "%.250s" har ett namn som är för långt (%d > %d tecken)

en: new package
sv: nytt paket

en: newline before option name start
sv: nyrad före valnamns början

en: newline before summary
sv: radslut före sammanfattning

en: no description available.
sv: ingen beskrivning finns.

en: non-alphanum in option name
sv: icke-alfanumeriska tecken i valnamn

en: non-digit where digit wanted
sv: icke-siffra där siffra önskades

en: nonalpha where option name start wanted
sv: icke-bokstav där valnamnets början önskades

en: not installed
sv: ej installerat

en: pre-depends on
sv: beror i förväg på

en: provides
sv: tillhandahåller

en: purge
sv: radera

en: q
sv: a

en: query/setup script
sv: fråge-/inställningsskript

en: recommends
sv: rekommenderar

en: remove
sv: radera

en: removed (configs remain)
sv: borttaget (konfig. kvar)

en: replaces
sv: ersätter

en: returned error exit status %d.
sv: returnerade felkod %d.

en: s
sv: v

en: screen part
sv: skärmdel

en: suggests
sv: föreslår

en: syntax error in method options file `%.250s' -- %s
sv: syntaxfel i metodflaggfil "%.250s" -- %s

en: terminal lacks necessary features, giving up
sv: terminalen saknar funktioner som behövs, ger upp

en: unable to access method script `%.250s'
sv: kunde inte komma åt metodskript "%.250s"

en: unable to close new option file `%.250s'
sv: kunde inte stänga ny valfil "%.250s"

en: unable to ignore signal %d before running %.250s
sv: kunde inte ignorera signal %d innan %.250s startas

en: unable to install new option as `%.250s'
sv: kunde inte installera nytt val som "%.250s"

en: unable to open current option file `%.250s'
sv: kunde inte öppna aktuell valfil "%.250s"

en: unable to open new option file `%.250s'
sv: kunde inte öppna ny valfil "%.250s"

en: unable to open option description file `%.250s'
sv: kunde inte öppna beskrivningsfil "%.250s"

en: unable to read `%.250s' directory for reading methods
sv: kunde inte läsa katalogen "%.250s" för läsning av metoder

en: unable to read method options file `%.250s'
sv: kunde inte läsa metodflaggfilen "%.250s"

en: unable to run %.250s process `%.250s'
sv: kunde inte köra %.250s process "%.250s"

en: unable to stat option description file `%.250s'
sv: kunde inte ta status på beskrivningsfil "%.250s"

en: unable to wait for %.250s
sv: kunde inte vänta på %.250s

en: unable to write new option to `%.250s'
sv: kunde inte skriva ny valfil "%.250s"

en: unknown action string `%.50s'
sv: okänd åtgärdssträng "%.50s"

en: unpacked (not set up)
sv: uppackat (ej konf.)

en: update available list script
sv: skript för att uppdatera lista över tillgängliga paket

en: was interrupted.
sv: avbröts.

en: was terminated by a signal: %s.
sv: avbröts av signal: %s.

en: write error on standard error
sv: skrivfel på standard fel
