nano 1.2.0 - en to da translation catalogue (304 entries)

en: 
     Compiled options:
da: 
     Oversættelsesflag:

en: 
    Buffer written to %s
da: 
    Bufferen skrevet til %s

en: 
    No %s written (too many backup files?)
da: 
    Ingen %s skrevet (for mange sikkerhedskopifiler?)

en: 
    Press return to continue starting nano
da: 
    Tryk retur for at fortsætte opstart af nano

en:    DIR: ...
da:    KAT:...

en:   File: ...
da:   Fil:...

en:  (to replace)
da:  (at erstatte)

en:  DIR:
da:  KAT:

en:  Email: nano@nano-editor.org	Web: http://www.nano-editor.org/
da:  E-post: nano@nano-editor.org	Hjemmeside: http://www.nano-editor.org/

en:  GNU nano version %s (compiled %s, %s)
da:  GNU nano version %s (oversat %s, %s)

en:  Modified
da:  Ændret

en:  View
da:  Se

en:  [Backup]
da:  [Sikkerhedskopi]

en:  [Backwards]
da:  [Bagud]

en:  [Case Sensitive]
da: [Versalfølsom]

en:  [DOS Format]
da:  [DOS-format]

en:  [Mac Format]
da:  [Mac-format]

en:  [Regexp]
da:  [Regudtr]

en:  nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor: The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages. The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     The notation for shortcuts is as follows: Control-key sequences are notated with a caret (^) symbol and are entered with the Control (Ctrl) key.  Escape-key sequences are notated with the Meta (M) symbol and can be entered using either the Esc, Alt or Meta key depending on your keyboard setup.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
da:  hjælpetekst for nano
    
     Tekstredigereren nano er skabt for at efterligne funktionaliteten og brugervenligheden i tekstredigereren UW Pico. Det findes fire hoveddele i redigereren: Øverste linje viser programmets versionsnummer, navnet på filen som redigeres, og om filen er ændret eller ej. Efter dette findes hovedvinduet som viser filen som redigeres. Statuslinjen er tredje linje fra underkanten og viser vigtige meddelelser. De nederste to linjer viser de almindeligste kommandoer som bruges i tekstredigereren.
    
     Notationen for kommandoer er som følger: Sekvenser med Kontrol-tast skrives med en cirkumfleks (^) og trykkes samtidigt med Kontrol-tasten (Ctrl). Escape-sekvenser skrives med metategnet (M) og angives enten med Esc-, Alt- eller Meta-tasten afhængig af dine tastaturindstillinger. Følgende tastekombinationer er tilgængelige i redigererens hovedvindue. Alternative taster vises inden i parentes:

en: "%s" is a directory
da: "%s" er et katalog

en: "%s" not found
da: "%s" kunne ikke findes

en: "%s..." not found
da: "%s..." kunne ikke findes

en: "start=" requires a corresponding "end="
da: "start=" kræver et tilsvarende "end="

en: (ignored, for Pico compatibility)
da: (ignoreret, for Pico-kompatibilitet)

en: (more)
da: (mere)

en: +LINE
da: +LINJE

en: --fill=[#cols]
da: --fill=[antal-tegn]

en: --operatingdir=[dir]
da: --operatingdir=[kat]

en: --tabsize=[num]
da: --tabsize=[tal]

en: -T [num]
da: -T [tal]

en: -o [dir]
da: -o [kat]

en: -r [#cols]
da: -r [antal-tegn]

en: Aborted
da: Afbrudt

en: All
da: Alle

en: Append
da: Tilføj ved enden

en: Append Selection to File
da: Tilføj udvalg til fil

en: Append to the current file
da: Tilføj til enden på aktuel fil

en: Auto indent
da: Automatisk indrykning

en: Auto save on exit, don't prompt
da: Gem automatisk ved afslutning, spørg ikke

en: Auto wrap
da: Automatisk linjeombrydning

en: Automatically indent new lines
da: Indryk automatisk nye linjer

en: Back
da: Bagud

en: Back up original file when saving
da: Sikkerhedskopiér oprindelig fil ved gemning

en: Backing up file
da: Sikkerhedskopierer fil

en: Backspace
da: Slet baglæns

en: Backup File
da: Sikkerhedskopiér fil

en: Backup existing files on save
da: Sikkerhedskopiér ekisterende filer ved gemning

en: Bad quote string %s: %s
da: Dårlig anførselsstreng %s: %s

en: Bad regex "%s": %s
da: Dårligt regulært udtryk "%s": %s

en: Brought to you by:
da: Præsenteres af:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the TAB key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
da: Hjælpetekst for skimmer gå til katalog
    
     Indtast navnet på det katalog, som du vil gennemse.
    
     Hvis tab-færdiggørelse ikke er deaktiveret kan du bruge Tab-tasten til at (forsøge at) automatisk færdiggøre katalognavnet.
    
     De følgende funktionstaster er tilstede i skimmeren gå til katalog-tilstand:

en: Can now UnJustify!
da: Kan nu lave ingen ombrydning!

en: Can't go outside of %s in restricted mode
da: Kan ikke gå uden for %s i begrænset tilstand

en: Can't insert file from outside of %s
da: Kan ikke indsætte fil fra ydersiden af %s

en: Can't move up a directory
da: Kan ikke gå et katalog op

en: Can't open "%s": %s
da: Kan ikke åbne "%s": %s

en: Can't write outside of %s
da: Kan ikke skrive uden for %s

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel the current function
da: Afbryd den aktuelle funktion

en: Cancelled
da: Afbrudt

en: Cannot add a color directive without a syntax line
da: Kan ikke tilføje farveordre uden en syntakslinje

en: Case Sens
da: Versalfølsom

en: Close
da: Luk

en: Close currently loaded file/Exit from nano
da: Luk nuværende indlæste fil/afslut nano

en: Color syntax highlighting
da: Farvefremhævelse af syntaks

en: Come on, be reasonable
da: Ja ja, vær nu rimelig

en: Command to execute
da: Kommando der skal udføres

en: Constant cursor position
da: Konstant markørposition

en: Constantly show cursor position
da: Vis markørposition hele tiden

en: Could not close %s: %s
da: Kunne ikke lukke %s: %s

en: Could not create a temporary filename: %s
da: Kunne ikke skabe et midlertidigt filnavn: %s

en: Could not create pipe
da: Kunne ikke oprette datakanal

en: Could not fork
da: Kunne ikke forgrene

en: Could not get size of pipe buffer
da: Kunde ikke få størrelse af datakanals-buffer

en: Could not invoke "%s"
da: Kunne ikke kalde '%s:'

en: Could not open %s for prepend: %s
da: Kunde ikke åbne %s for foranstilling: %s

en: Could not open %s for writing: %s
da: Kunde ikke åbne %s for skrivning: %s

en: Could not open file for writing: %s
da: Kunne ikke åbne filen for skrivning: %s

en: Could not pipe
da: Kunne ikke overføre i datakanal

en: Could not read %s for backup: %s
da: Kunde ikke åbne %s for sikkerhedskopiering: %s

en: Could not reopen %s: %s
da: Kunne ikke genåbne %s: %s

en: Could not set access/modification time on backup %s: %s
da: Kunne ikke sætte adgangs-/ændringstid på sikkerhedskopi %s: %s

en: Could not set owner %d/group %d on backup %s: %s
da: Kunne ikke sætte ejer %d/gruppe %d på sikkerhedskopi %s: %s

en: Could not set permissions %o on %s: %s
da: Kunne ikke sætte rettighederne %o på %s: %s

en: Could not set permissions %o on backup %s: %s
da: Kunne ikke sætte rettighederne %o på sikkerhedskopi %s: %s

en: Couldn't write backup: %s
da: Kunne ikke skrive sikkerhedskopi: %s

en: Creating misspelled word list, please wait...
da: Opretter ordliste med fejlstavelser, vent venligst...

en: Cur Pos
da: Akt. pos

en: Cut Text
da: Klip ud

en: Cut the current line and store it in the cutbuffer
da: Klip den aktuelle linje ud og gem den i udklipsbufferen

en: Cut to end
da: Klip ud til enden

en: DOS Format
da: DOS-format

en: Delete
da: Fjern

en: Delete the character to the left of the cursor
da: Fjern tegnet til venstre for markøren

en: Delete the character under the cursor
da: Fjern tegnet under markøren

en: Direction
da: Retning

en: Do regular expression searches
da: Lav søgninger med regulært udtryk

en: Don't convert files from DOS/Mac format
da: Konvertér ikke fra DOS/Mac-format

en: Don't follow symbolic links, overwrite
da: Følg ikke symbolske lænker, overskriv

en: Don't look at nanorc files
da: Se ikke på nanorc-filer

en: Don't show help window
da: Vis ikke hjælpevindue

en: Don't wrap long lines
da: Ombryd ikke lange linjer

en: Down
da: Ned

en: Edit a replacement
da: Redigér en erstatning

en: Edit the previous search/replace strings
da: Redigér de foregående find og erstat-strenge

en: Enable alternate speller
da: Brug alternativ stavekontrol

en: Enable mouse
da: Brug mus

en: Enable multiple file buffers
da: Tillad flere fil-buffere

en: Enable suspend
da: Brug suspend

en: End
da: Slut

en: Enter line number
da: Angiv linjenummer

en: Error in %s on line %d:
da: Fejl i %s på linje %d:

en: Error invoking "sort -f"
da: Fejl ved kald af "sort -f"

en: Error invoking "spell"
da: Fejl ved kald af 'spell'

en: Error invoking "uniq"
da: Fejl ved kald af "uniq"

en: Errors found in .nanorc file
da: Fejl fundet i .nanorc-fil

en: Execute Command
da: Udfør kommando

en: Execute external command
da: Udfør ekstern kommando

en: Exit
da: Afslut

en: Exit from nano
da: Afslut nano

en: External Command Help Text
    
     This menu allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or a new buffer in multibuffer mode).
    
     The following keys are available in this mode:
da: Hjælpetekst for ekstern kommando
    
     Denne menu giver dig adgang til at indsætte uddata fra en kommando kørt af skallen i den aktuelle buffer (eller en ny buffer i multibuffer-tilstand).
    
     De følgende taster er tilgængelige i denne tilstand:

en: File "%s" is a device file
da: Filen "%s" er en enhedsfil

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
da: Hjælpetekst for filskimmer
    
     Filskimmeren bruges til at gennemse katalogstrukturen for at udvælge en fil til læsning eller skrivning. Du kan bruge piletasterne eller Page Up/Down til at skimme gennem filerne, og S eller retur for at vælge den udvalgte fil, eller indtaste det udvalgte katalog. For at gå et niveau op udvælges kataloget kaldet '..' i toppen af fillisten.
    
     De følgende funktionstaster er tilstede i filskimmeren:

en: File Name to Append to
da: Filnavn at tilføje på

en: File Name to Prepend to
da: Filnavn at foranstille på

en: File Name to Write
da: Filnavn at skrive

en: File exists, OVERWRITE ?
da: Filen eksisterer, OVERSKRIV?

en: File to insert [from %s]
da: Fil at indsætte [fra %s]

en: File to insert [from ./]
da: Fil at indsætte [fra ./]

en: File to insert into new buffer [from %s]
da: Fil at indsætte i ny buffer [fra %s]

en: File to insert into new buffer [from ./]
da: Fil at indsætte i ny buffer [fra ./]

en: File:
da: Fil:

en: Find Other Bracket
da: Find anden klamme

en: Find other bracket
da: Find anden klamme

en: Finished checking spelling
da: Stavekontrollen færdiggjordes

en: First Line
da: Første linje

en: Forward
da: Fremad

en: Get Help
da: Få hjælp

en: Go To Dir
da: Gå til katalog

en: Go To Line
da: Gå til linje

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
da: Hjælpetekst for gå-til-linje
    
     Indtast linjenummeret du ønsker at gå til, og tast retur. Hvis der er færre linjer i teksten end det tal du indtastede, vil du blive bragt hen til den sidste linje i filen.
    
     De følgende funktionstaster er tilstede i gå-til-linje-tilstand:

en: Go to a specific line number
da: Gå til et bestemt linjenummer

en: Go to directory
da: Gå til katalog

en: Go to file browser
da: Gå til filbladrer

en: Go to the first line of the file
da: Gå til filens første linje

en: Go to the last line of the file
da: Gå til filens sidste linje

en: Goto Cancelled
da: Gå til annulleret

en: Goto Directory
da: Gå til katalog

en: Help mode
da: Hjælpetilstand

en: History
da: Historik

en: Home
da: Hjem

en: I can't find my home directory!  Wah!
da: Jeg kan ikke finde mit hjemmekatalog! Hulk!

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
    
     If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
da: Hjælpetekst for indsæt fil
    
     Indtast navnet på en fil, der skal indsættes i den nuværende filbuffer på den aktuelle markørposition.
    
     Hvis du har oversat nano med understøttelse for flere filbuffere, og aktiveret flere filbuffere med -F eller --multibuffer kommandolinjeflag eller Meta-F-skifteren eller brugt en nanorc-fil, vil indsætning af en fil få den til at blive indlæst i en separat buffer (brug Meta-< og > til at skifte mellem filbuffere).
    
     Hvis du har brug for endnu en tom buffer, så lad være med at indtaste et filnavn, eller indtast et ikke-eksisterende filnavn ved spørgsmålet og try Retur.
    
     De følgende funktionstaster er tilstede i Indsæt fil-tilstand:

en: Insert a carriage return at the cursor position
da: Indsæt en vognretur ved markørpositionen

en: Insert a tab character
da: Indsæt et tabulatortegn

en: Insert another file into the current one
da: Indsæt en anden fil i den nuværende

en: Invalid regex "%s"
da: Ugyldigt regulært udtryk "%s"

en: Invoke the help menu
da: Start hjælpmenuen

en: Invoke the spell checker, if available
da: Start stavekontrollen, hvis tilgængelig

en: Justify
da: Ombryd

en: Justify the current paragraph
da: Ombryd den aktuelle paragraf

en: Key illegal in VIEW mode
da: Tasten ugyldig i VISNINGstilstand

en: Key illegal in non-multibuffer mode
da: Tasten ugyldig i ikke-multibuffer-tilstand

en: Last Line
da: Sidste linje

en: Let ^K cut from cursor to end of line
da: Lad ^K klippe ud fra markøren til slutningen på linjen

en: Log & read search/replace string history
da: Log & læs streng-historik for find og erstat

en: Mac Format
da: Mac-format

en: Make the current search or replace case (in)sensitive
da: Slå versalfølsomhed til/fra i den aktuelle søgning eller erstatning

en: Mark Set
da: Markering sat

en: Mark Text
da: Markér tekst

en: Mark UNset
da: Markering fjernet

en: Mark text at the current cursor location
da: Markér tekst ved aktuel markørposition

en: Missing color name
da: Mangler farvenavn

en: Missing syntax name
da: Mangler syntaksnavn

en: Mouse support
da: Museunderstøttelse

en: Move back one character
da: Gå et tegn bagud

en: Move backward one word
da: Gå et ord bagud

en: Move down one line
da: Gå en linje ned

en: Move forward one character
da: Gå et tegn fremad

en: Move forward one word
da: Gå et ord fremad

en: Move to the beginning of the current line
da: Gå til begyndelsen på aktuel linje

en: Move to the end of the current line
da: Gå til enden på aktuel linje

en: Move to the next screen
da: Gå til næste skærm

en: Move to the previous screen
da: Gå til foregående skærm

en: Move up one line
da: Gå en linje op

en: Multiple file buffers
da: Flere fil-buffere

en: New Buffer
da: Ny buffer

en: New File
da: Ny fil

en: Next File
da: Næste fil

en: Next Page
da: Næste

en: Next Word
da: Næste ord

en: No
da: Nej

en: No Replace
da: Ingen erstatning

en: No conversion from DOS/Mac format
da: Ingen konvertering fra DOS/Mac-format

en: No matching bracket
da: Ingen tilsvarende klamme

en: No more open files
da: Ikke flere åbne filer

en: Not a bracket
da: Ikke en klamme

en: NumLock glitch detected.  Keypad will malfunction with NumLock off
da: NumLock-problem opdaget. Tasterne vil ikke fungere uden NumLock

en: Open next loaded file
da: Åbn næste indlæste fil

en: Open previously loaded file
da: Åbn tidligere indlæst fil

en: Option		Long option		Meaning
da: Flag		Langt flag		Betydning

en: Option		Meaning
da: Flag		Betydning

en: Prepend
da: Tilføj ved begyndelsen

en: Prepend Selection to File
da: Foranstil udvalg til fil

en: Prepend to the current file
da: Tilføj før begyndelsen på aktuel fil

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
da: Behold XON- (^Q) og XOFF- (^S) taster

en: Prev Page
da: Forrige

en: Prev Word
da: Foregående ord

en: Previous File
da: Foregående fil

en: Print version information and exit
da: Udskriv versionsinformation og afslut

en: Quoting string, default "> "
da: tAnførelsesstreng, normalt "> "

en: Read %d line | Read %d lines
da[0]: Læste %d linjer
da[1]: Læste %d linje

en: Read %d line (Converted from DOS format) | Read %d lines (Converted from DOS format)
da[0]: Læste %d linjer (Konverteret fra DOS-format)
da[1]: Læste %d linje (Konverteret fra DOS-format)

en: Read %d line (Converted from Mac format) | Read %d lines (Converted from Mac format)
da[0]: Læste %d linjer (Konverteret fra Mac-format)
da[1]: Læste %d linje (Konverteret fra Mac-format)

en: Read File
da: Læs fil

en: Reading File
da: Læser filen

en: Received SIGHUP or SIGTERM
da: Modtog SIGHUP eller SIGTERM

en: Refresh
da: Opdatér

en: Refresh (redraw) the current screen
da: Opdatér (genskriv) den aktuelle skærm

en: Refusing 0 length regex match
da: Afviser regex-træffer med længen 0

en: Regexp
da: Regudtr

en: Replace
da: Erstat

en: Replace Cancelled
da: Erstatning afbrudt

en: Replace failed: unknown subexpression!
da: Erstatning mislykkedes: ukendt deludtryk!

en: Replace text within the editor
da: Erstat tekst inden i tekstredigereren

en: Replace this instance?
da: Erstat denne forekomst?

en: Replace with
da: Erstat med

en: Replaced %d occurrence | Replaced %d occurrences
da[0]: Erstattede %d forekomster
da[1]: Erstattede %d forekomst

en: Save modified buffer (ANSWERING "No" WILL DESTROY CHANGES) ?
da: Gem ændret buffer (AT SVARE "Nej" VIL ØDELÆGGE ÆNDRINGER)?

en: Search
da: Søg

en: Search Cancelled
da: Søgningen annulleret

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, then hit enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the Search: prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
    
     The following function keys are available in Search mode:
da: Hjælpetekst for søgekommando
    
     Indtast de ord eller tegn, du vil lede efter, og tryk så retur. Hvis der er en træffer for teksten du indtastede, vil skærmen blive opdateret til stedet for den nærmeste træffer for søgestrengen.
    
     Den foregående søgestreng vil blive vist i kantparanteser efter Søg:-teksten. Hvis du taster retur uden at indtaste nogen tekst vil den foregående søgning blive udført. 
    
     De følgende funktionstaster er tilstede i søge-tilstand:

en: Search Wrapped
da: Søgningen genstartet fra begyndelsen

en: Search backwards
da: Søg bagud

en: Search for text within the editor
da: Søg efter tekst inden i tekstredigereren

en: Set fill cols to (wrap lines at) #cols
da: Ombryd linjer efter antal tegn

en: Set operating directory
da: Sæt behandlet katalog

en: Set width of a tab to num
da: Sæt bredden på et tabulatortegn til tal

en: Show the position of the cursor
da: Vis markørens position

en: Show this message
da: Vis denne meddelelse

en: Smooth scrolling
da: jævn rulning

en: Sorry, support for this function has been disabled
da: Desværre, understøttelse af denne funktion er blevet deaktiveret

en: Space
da: Mellemrum

en: Special thanks to:
da: Særlig tak til:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file.
    
     The following other functions are available in Spell Check mode:
da: Hjælpetekst for stavekontrol
    
     Stavekontrollen kontrollerer stavningen af al teksten i den nuværende fil. Når et ukendt ord findes, fremhæves det og en erstatning kan redigeres. Den vil så spørge for at erstatte alle tilfælde af det givne fejlstavede ord i den nuværende fil.
    
     De følgende andre funktioner er tilstede i stavekontrol-tilstand:

en: Spell checking failed: %s
da: Stavekontrollen mislykkedes: %s

en: Spell checking failed: unable to write temp file!
da: Stavekontrol mislykkedes: kan ikke skrive til midlertidig fil!

en: Start at line number LINE
da: Start ved linjenummer LINJE

en: Suspend
da: Suspendér

en: Switched to %s
da: Skiftede til %s

en: Syntax definition to use
da: Syntaksdefinition der skal bruges

en: Tab
da: Tabulator

en: Tab size is too small for nano...
da: Tabulatorstørrelsen er for lille til Nano...

en: Thank you for using nano!
da: Tak for at du bruger nano!

en: The Free Software Foundation
da: Free Software Foundation

en: The nano text editor
da: Tekstredigereren nano

en: This is the only occurrence
da: Dette er det eneste tilfælde

en: To Files
da: Til filer

en: To Spell
da: Stavekontr.

en: Toggle insert into new buffer
da: Skift mellem indsætning i ny buffer eller ej

en: UnCut Txt
da: Ingen udklipning

en: UnJustify
da: Ingen ombrydning

en: Unable to open ~/.nano_history file, %s
da: Kunne ikke åbne ~/.nano_history-fil, %s

en: Unable to open ~/.nanorc file, %s
da: Kunne ikke åbne ~/.nanorc fil, %s

en: Unable to write ~/.nano_history file, %s
da: Kunne ikke åbne ~/.nano_history-fil, %s

en: Uncut from the cutbuffer into the current line
da: Indsæt fra udklipsbufferen i aktuel linje

en: Unjustify after a justify
da: Nulstil efter en ombryding

en: Up
da: Op

en: Usage: nano [+LINE] [GNU long option] [option] [file]
da: Brug: nano [+LINJE] [langt GNU-flag] [flag] <fil>

en: Usage: nano [+LINE] [option] [file]
da: Brug: nano [+LINJE] [flag] <fil>

en: Use "fg" to return to nano
da: Brug "fg" for at returnere til nano

en: Use alternate keypad routines
da: Brug alternative tastatur-rutiner

en: Use regular expressions
da: Brug regulære udtryk

en: View (read only) mode
da: Visningstilstand (skrivebeskyttet)

en: Where Is
da: Hvor findes

en: Window size is too small for nano...
da: Vinduestørrelsen er for lille til Nano...

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and hit Enter to save the file.
    
     If you have selected text with Ctrl-^, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
da: Hjælpetekst for skriv fil
    
     Indtast navnet som du ønsker at gemme den nuværende fil som, og tryk retur for at gemme filen.
    
     Hvis du har udvalgt tekst med Ctrl-^ vil du blive spurgt om du vil gemme kun den udvalgte del til en separat fil. For at begrænse risikoen for overskrivning af den aktuelle fil med kun en del af den er det nuværende filnavn ikke forvalgt i denne tilstand.
    
     De følgende funktionstaster er tilstede i Skriv fil-tilstand:

en: Write Selection to File
da: Skriv udvalg til fil

en: Write file in DOS format
da: Skriv fil ud i DOS-format

en: Write file in Mac format
da: Skriv fil ud i Mac-format

en: Write file out in DOS format
da: Skriver fil ud i DOS-format

en: Write file out in Mac format
da: Skriver fil ud i Mac-format

en: Write the current file to disk
da: Skriv den aktuelle fil til disk

en: WriteOut
da: Gem

en: Writing file in DOS format
da: Skriver fil i DOS-format

en: Writing file in Mac format
da: Skriver fil i Mac-format

en: Wrote %d line | Wrote %d lines
da[0]: Skrev %d linjer
da[1]: Skrev %d linje

en: XOFF ignored, mumble mumble.
da: XOFF ignoreret, mumle mumle.

en: XON ignored, mumble mumble.
da: XON ignoreret, mumle mumle.

en: Yes
da: Ja

en: Yy
da: JjYy

en: and anyone else we forgot...
da: og alle andre som vi har glemt...

en: argument %s has unterminated "
da: argument %s har uafsluttet "

en: color %s not understood.
    Valid colors are "green", "red", "blue", 
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" and 
    "black", with the optional prefix "bright".
da: farve %s ikke forstået.
    Gyldige farver er "green", "red", "blue", 
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" and 
    "black", med den valgfri forstavelse "bright".

en: command %s not understood
da: kommando %s ikke forstået

en: disabled
da: deaktiveret

en: enable/disable
da: aktivér/deaktivér

en: enabled
da: aktiveret

en: line %ld/%ld (%d%%), col %lu/%lu (%d%%), char %lu/%ld (%d%%)
da: linje %ld/%ld (%d%%), kol %lu/%lu (%d%%), tegn %lu/%ld (%d%%)

en: nano is out of memory!
da: nano har ikke mere hukommelse!

en: option %s requires an argument
da: valgmulighed %s kræver et argument

en: regex strings must begin and end with a " character
da: regex-strenge skal begynde og ende med et " tegn

en: requested fill size %d invalid
da: ønsket fyld-størrelse %d ugyldig

en: requested tab size %d invalid
da: ønsket tab-størrelse %d ugyldig
