aptitude - en to eu translation catalogue (709 entries)

en: 
     Tasks are groups of packages which provide an easy way to select a predefined set of packages for a particular purpose.
eu: 
     Atazek eskatutako eginkizuna betetzen duten pakete aukeraketa bat instalatzeko aukera ematen dute

en: 
    Curses version: %s
eu: 
    Curses bertsioa: %s

en: 
    Dependency information will be shown.
eu: 
    Dependentzi argibideak erakutsiko dira.

en: 
    Dependency information will not be shown.
eu: 
    Dependentzi argibideak ez da erakutsiko.

en: 
    NCurses version: %s
eu: 
    NCurses bertsioa: %s

en: 
    Size changes will be shown.
eu: 
    Tamaina aldaketeak erakutsiko dira.

en: 
    Size changes will not be shown.
eu: 
    Tamaina aldaketeak ez dira erakutsiko.

en: 
    Versions will be shown.
eu: 
    Bertsioak erakutsiko dira.

en: 
    Versions will not be shown.
eu: 
    Bertsioak ez dira erakutsiko.

en:                   This aptitude does not have Super Cow Powers.
eu:                   Aptitude honek ez ditu Super Behi potererik.

en:        aptitude [options] <action> ...
eu:        aptitude [aukerak] <ekintza> ...

en:   Actions (if none is specified, aptitude will enter interactive mode):
eu:   Ekintzak (ez bada batenbat ematen, aptitude modu interaktibora pasako da);

en:   Options:
eu:   (0)aukerak:

en:  (provided by %F)
eu:  (%F-k dakar)

en:  --with(out)-recommends	Specify whether or not to treat recommends as
                    strong dependencies
eu:  --with(out)-recommends	Ezarri gomendioak(iradokizunak) dependetzia
                    indartsu bezala erabiltzea ala ez

en:  -D             Show the dependencies of automatically changed packages.
eu: -D              Erakutsi automatikoki aldatutako paketeen dependentziak.

en:  -F format      Specify a format for displaying search results; see the manual
eu:  -F format      Ezarri emaitzetan erabili nahi duzun formatua, manuala begiratu

en:  -O order       Specify how search results should be sorted; see the manual
eu:  -O ordena       Ezarri bilaketa emaitzak nola sailkatzea nahi duzun, manuala begiratu

en:  -P             Always prompt for confirmation or actions
eu:  -P             Beti galdetu berrespen edo ekintzetan

en:  -S fname: Read the aptitude extended status info from fname.
eu: -S fizena: fizena-ren aptitude hedatutako egoera irakurri.

en:  -V             Show which versions of packages are to be installed.
eu:  -V             Erakutsi paketeen zein bertsio instalatua izango den.

en:  -Z		    Show the change in installed size of each package.
eu:  -Z		    Erakutsi insstalatutako pakete bakoitzaren tamaina aldaketa.

en:  -d             Only download packages, do not install or remove anything.
eu:  -d             Paketeak deskargatu bakarrik, ez ezer ezabatu edo instalatu.

en:  -f             Aggressively try to fix broken packages.
eu: -f              Apurturiko paketeak modu indartuan konpontzen saiatzen da.

en:  -h             This help text
eu:  -h             Laguntza testu hau

en:  -i      : Perform an install run on startup.
eu:  -i      : Abiaraztean instalazio bat egin.

en:  -o key=val     Directly set the configuration option named 'key'
eu:  -o key=val     Zuzenean 'key' izeneko konfigurazio ukera ezarri

en:  -s             Simulate actions, but do not actually perform them.
eu:  -s             Ekintzak egiteko itxura egin baina ez ekintzik egin orain.

en:  -t [release]   Set the release from which packages should be installed
eu: -t [banaketa]    Paketeak zein banaketatik instalatuko diren ezartzen du.

en:  -u      : Download new package lists on startup.
eu:  -u      : Abiaraztean pakete zerrenda berria deskargatu.

en:  -v             Display extra information. (may be supplied multiple times)
eu:  -v             Argibide xehetuak erakutsi.(bein baino gehiagotan erabil daiteke)

en:  -w width       Specify the display width for formatting search results
eu:  -w width       Ezarri pantaila zabalera bilaketa emaitza formatuetarako

en:  -y             Assume that the answer to simple yes/no questions is 'yes'
eu:  -y             Bai edo ez moduko galdera simpleetan erantzuna baiezkoa (yes) dela ezarri

en:  [ %i%% ] (%sB/s, %s remaining)
eu:  [ %i%% ] (%sB/s, %s falta dira)

en:  [ %i%% ] (stalled)
eu:  [ %i%% ] (geraturik)

en:  [Working]
eu: [Lanean]

en:  [held]
eu:  [hizoztu]

en:  autoclean    - Erase old downloaded package files
eu:  autoclean    - Ezabatu aurrerago deskargaturiko pakete fitxategiak

en:  changelog    - View a package's changelog
eu:  changelog    - Pakete baten aldaketa erregistro bistaratu

en:  clean        - Erase downloaded package files
eu:  clean        - Ezabatu deskargaturiko pakete fitxategiak

en:  dist-upgrade - Perform an upgrade, possibly installing and removing packages
eu:  dist-upgrade - Eguneraketa bat egin, ziurrenik paketak instalatu eta ezabatuaz

en:  download     - Download the .deb file for a package
eu:  download     - Deskargatu pakete batentzat .deb fitxategia

en:  forbid-version - Forbid aptitude from upgrading to a specific package version.
eu:  forbid-version - aptitude pakete baten bertsio jakin batera eguneratzea galerazten du.

en:  forget-new   - Forget what packages are "new"
eu:  forget-new   - Ahaztu zein pakete den "berria"

en:  hold         - Place packages on hold
eu:  hold         - Paketeak hizoztu

en:  install      - Install/upgrade packages
eu:  install      - Paketeak instalatu/eguneratu

en:  markauto     - Mark packages as having been automatically installed
eu:  markauto     - Markatu automatikoki instlatuak izan diren fitxategiak

en:  or
eu: edo

en:  purge        - Remove packages and their configuration files
eu:  purge        - Paketeak eta haien konfigurazio fitxategiak ezabatu

en:  remove       - Remove packages
eu:  remove       - Paketeak ezabatu

en:  search       - Search for a package by name and/or expression
eu:  search       - Bilatu pakete bat izen edo/eta espresio batez.

en:  show         - Display detailed information about a package
eu:  show         - Bistaratu pakete baten azalpen zehatzak

en:  unhold       - Cancel a hold command for a package
eu:  unhold       - Ezeztatu pakete baten hizoztu komandoa

en:  unmarkauto   - Mark packages as having been manually installed
eu:  unmarkauto   - Markatu eskus instalaturik izan diren paketeak

en:  update       - Download lists of new/upgradable packages
eu:  update       - Pakete berri/eguneragarrien zerrenda deskargatu

en:  upgrade      - Perform a safe upgrade
eu:  upgrade      - Eguneraketa ziur bat egin

en:  which is a virtual package.
eu: pakete  birtual bat dena

en: "%s" exists in the package database, but it is not a
    real package and no package provides it.
eu: "%s" existitzen da pakete databasean, baina ez da egiazko
    pakete bat eta ez du beste pakete batek ekartzen.

en: "%s" is a virtual package provided by:
eu: "%s" pakete birtual bat da eta beste honetan dator:

en: #Broken
eu: #Apurtua

en: #Broken: %ld
eu: #Apurtua: %ld

en: %B%s%b cannot be upgraded now, but if it could be, it would still be held at version %B%s%b.
eu: %B%s%b ezin da orain eguneratu, baina ahal izatekotan ere, %B%s%b bertsioan mantendu beharko zen.

en: %B%s%b could be upgraded to version %B%s%b, but it is being held at version %B%s%b.
eu: %B%s%b paketea %B%s%b bertsiora eguneratu daiteke, baina %B%s%b bertsioan hizozturik dago.

en: %B%s%b is currently installed.
eu: %B%s%b dagoeneko instalaturik dago.

en: %B%s%b is not currently installed.
eu: %B%s%b ez dago instalaturik.

en: %B%s%b was installed automatically;  it is being removed because all of the packages which depend upon it are being removed:
eu: %B%s%b automatikoki instalatu zen;  eta orain ezabatua izango da berarekiko dependentziak zituzten pakete guztiak ezabatuak izango direlako.

en: %B%s%b will be automatically installed to satisfy the following dependencies:
eu: %B%s%b automatikoki instalatua izango da hurrengo dependentziak betetzeko:

en: %B%s%b will be automatically removed because of dependency errors:
eu: %B%s%b dependentzia erroreak direla eta ezabatua izango da:

en: %B%s%b will be downgraded.
eu: %B%s%b atzeratu egingo da.

en: %B%s%b will be installed.
eu: %B%s%b instalatua izango da.

en: %B%s%b will be re-installed.
eu: %B%s%b berrinstalatua izango da.

en: %B%s%b will be removed.
eu: %B%s%b ezabatu izango da.

en: %B%s%b will be upgraded from version %B%s%b to version %B%s%b.
eu: %B%s%b eguneratu izango da %B%s%b bertsiotik %B%s%b bertsiora.

en: %B%s%b will not be upgraded to the forbidden version %B%s%b.
eu: %B%s%b ez da eguneratuko %B%s%b bertsio debekatura.

en: %B%s%b will not be upgraded to version %B%s%b, to avoid breaking the following dependencies:
eu: %B%s%b ezin da  %B%s%b bertsiora eguneratu, hurrengo dependentziak ez buskatzearren:

en: %i/%i mines  %d %s
eu: %i/%i mina  %d %s

en: %lu downgraded,
eu: %lu atzeraturik,

en: %lu packages upgraded, %lu newly installed,
eu: %lu pakete eguneratorik, %lu berri instalaturik

en: %lu reinstalled,
eu: %lu berrinstalaturik,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
eu: %lu ezabatu eta %lu ez dira eguneratu.

en: %s %s compiled at %s %s
eu: %s %s, %s %s-en konpilaturik

en: %s is already installed at the requested version (%s)
eu: %s dagoneko eskatutako bertsioan (%s) instalaturik dago

en: %s is an essential package!
    
    Are you sure you want to remove it?
    Type '%s' if you are.
eu: %s beharrezko pakete bat da
    
    Ziur al zaude ezabatu nahi duzula?
    %s idatzi ziur bazaude.

en: %s is not an official Debian package, cannot display its changelog.
eu: %s ez da Debian pakete ofizial bat, ezin da aldaketa erregistroa bistatu

en: %s is not currently installed, so it will not be reinstalled.
eu: %s ez dago instalaturik beraz ez da berrinstalatu behar.

en: %s%s; will be downgraded [%s -> %s]
eu: %s%s, atzeratu egingo da [%s -> %s]

en: %s%s; will be upgraded [%s -> %s]
eu: %s%s, eguneratu egingo da [%s -> %s]

en: %s: Menu  %s: Help  %s: Quit  %s: Update  %s: Download/Install/Remove Pkgs
eu: %s=Menua %s=Laguntza %s=Irten %s=Eguneratu %s=Deskargatu/Instalatu/Kendu

en: %s; version %s will be installed
eu: %s, %s bertsioa instalatua izango da.

en: %s; version %s will be installed automatically
eu: %s, %s bertsioa automatikoki instalatua izango da.

en: %s; will be purged
eu: %s, ezabatu izango da.

en: %s; will be purged because nothing depends on it
eu: %s, ezerk ez du behar eta ezabatu izango da.

en: %s; will be removed
eu: %s ezabatu izango da.

en: %s; will be removed because nothing depends on it
eu: %s, ezerk ez du behar eta desinstalatua izango da.

en: %sB bytes of disk space will be freed
eu: %sB bite diska leku hustuko dira

en: %sB of disk space will be used
eu: %sB diska leku erabiliko da

en: -o requires an argument of the form key=value, got %s
eu: -o gako=balioa antzerako argumentu bat behar du, %s erabiltzen

en: -u and -i may not be specified in command-line mode (eg, with 'install')
eu:  baliteke komando moduan -u eta -i ez erabili behar izatea (adib, 'install'-ekin)

en: -u and -i may not be specified with a command
eu: -u eta -i ezin dira komando batekin erabili

en: <N/A>
eu: <E/G>

en: <none>
eu: <batez>

en: ===============================================================================
    
    Log complete.
eu: ===============================================================================
    
    Erregistro osoa.

en: A little dart shoots out at you!  You are hit by a little dart!  --More--
eu: Dardo txiki batek jo zaitu!  Dardo hilgarri batek jo zaitu!  --Gehiago

en: A package-list update or install run is already taking place.
eu: Pakete zerrenda eguneraketa edo instalaketa bat abiarazirik dago dagoeneko.

en: Abort.
eu: Eten.

en: Ack!  Something bad happened while installing packages.  Trying to recover:
eu: Axk  Paketeak instalatzeroak okerreko zerbait gertatu da. Berreskuratzen saiatzen:

en: Action
eu: Ekintza

en: Actions
eu: Ekintzak

en: Administrative utilities (install software, manage users, etc)
     Packages in the 'admin' section allow you to perform administrative tasks such as installing software, managing users, configuring and monitoring your system, examining network traffic, and so on.
eu: Kudeaketarako lanabesak (softwarea instalatu, erabiltzaileak kudeatu, etab)
     Admin ataleko paketeak softwarea instalatu, erabiltzaileak kudeatu, zure sistema konfiguratu etamonitorizatu, sare trafikoa aztertu eta antzeko lanetarako aukera ematen dute.

en: Advance to the next item after changing the state of a package
eu: Hurrengora pasa pakete baten egoera aldatu ondoren

en: After unpacking %sB will be freed.
eu: Desenpaketatu ondoren %sB uztuko dira

en: After unpacking %sB will be used.
eu: Desenpaketatu ondoren %sB erabiliko dira

en: All Packages
eu: Pakete guztiak

en: All right, you win.
eu: Dena zuzena, zu irabazle.

en: Apply a filter to the package list
eu: Pakete zerrendari iragazi bat ezarri

en: Aptitude %s
    
    Copyright 2000 Daniel Burrows.
    
    aptitude comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details see 'license' in the
    Help menu.  This is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; see 'license' for details.
eu: Aptitude %s
    
    Copyright 2000 Daniel Burrows.
    
    aptitude GUZTIZ GARANATIARIK GABE banatzen da, xehetasunak Laguntza menuko lizentzia ikusi ditzazkezu. Hau Software librea da eta zenbait egoeratan (lizentzia ikusi xehetasunetarako) banatzeko aukera duzu.

en: Architecture:
eu: Arkitektura:

en: Archive
eu: Fitxategiak

en: Automatically fix broken packages before installing or removing
eu: Automatikoki konpondu apurtutako paketeak instalu edo ezabatu aurretik

en: Automatically installed
eu: Automatikoki instalaturik

en: Automatically remove unused packages matching this filter
eu: Ezabatu erabiligabeko paketeak automatikoki iruzkin hau erabiliaz

en: Automatically resolve dependencies of a package when it is selected
eu: Automatikoki ebatzi paketearen dependentziak instalatzerakoan

en: Automatically show why packages are broken
eu: Automatikoki bistarazi zergatik pakete bat apurtua dagoen

en: Automatically upgrade installed packages
eu: Automatikoki eguneratu instalaturik daude paketeak

en: Available versions of
eu: Honen bertsio erabilgarriak:

en: BROKEN
eu: APURTURIK

en: Bad action character '%c'
eu: '%c' karaktere ekintza okerra

en: Bad filter type '%s' (valid types are: 'missing')
eu: Iragazki mota okerra %s (mota egokiak :'missing')

en: Bad passthrough setting '%s' (use 'passthrough' or 'nopassthrough')
eu: «passthrough» %s konfigurazio okerra ('passthrough' edo 'nopassthrough' erabili)

en: Bad record encountered (Package=%s, Group=%s), skipping
eu: Grabaketa okerra aurkitu da (paketea=%s, Taldea=%s), albo batetara uzten

en: Bad record encountered (no Package or Group entry), skipping
eu: Baliogabeko erregistroa aurkiturik (pakete edo talde sarrera gabekoak), alde batetara uzten

en: Bad section name '%s' (use 'none', 'topdir', or 'subdir')
eu: "%s" sekzio izen okerra ('none', 'topdir', or 'subdir' erabili)

en: Badly formed expression
eu: Gaizki eraturako espresioa

en: Become root
eu: Root biurtu

en: Browse packages by category
eu: Paketeak sailez bistarazi.

en: Building view
eu: Ikuspegia eraikitzen

en: By-installed size sorting policies take no arguments
eu: Instalatutako tamainaz biltze politika ez du argumentorik onartzen

en: By-mode grouping policies take no arguments
eu: Motaz biltzeko politikak ez du argumentorik onartzen

en: By-name sorting policies take no arguments
eu: Izenez biltzeko polititkak ez du argumenturik onartzen

en: By-priority grouping policies take no arguments
eu: Lehentasunez biltze politikak ez du argumentorik onartzen

en: By-priority sorting policies take no arguments
eu: Prioritatez biltze politika ez du argumentorik onartzen

en: By-status grouping policies take no arguments
eu: Egoeraz biltzeko politikak ez ditu argumentorik onartzen

en: Can't execute sensible-pager, is this a working Debian system?
eu: Ezin da paginatzaile-sensiblea erabili, hau Debian sistema bat al da?

en: Can't find a package named "%s"
eu: Ez da "%s" izeneko paketerik aurkitu.

en: Can't get value of $HOME, using TMPDIR (insecure)
eu: Ezinda $HOME balioa lortu; TMPDIR erabiltzen (ez ziurra)

en: Can't open Aptitude extended state file
eu: Ezin da Aptitude hedatutako fitxategia ireki

en: Can't parse background "%s" of color "%s"
eu: Ezin da "%s" -ren "%s" atzeko planoko kolorea analizatu

en: Can't parse foreground "%s"of color "%s"
eu: Ezin da "%s" atzekaldeko "%s" kolorea analizatu

en: Cancel
eu: Utzi

en: Cancel any action on the selected package
eu: Aukeratutako paketean edozein ekintza ezeztatu

en: Cancel any action on the selected package, and protect it from future upgrades
eu: Aukeratutako paketean edozein ekintza ezeztatu eta aurreragotako eguneraketez babestu

en: CandVer
eu: KandBer

en: Cannot open Aptitude state file
eu: Ezin da Aptitude egoera fitxategia ireki

en: Cannot open package hierarchy file %s
eu: Ezin da pakete jerarkia fitxategi %s ireki

en: Change miscellaneous program settings
eu: Programaren beste ezarpen batzuk aldatu

en: Change the settings which affect how package dependencies are handled
eu: Pakete dependentziak kudeatzeko eraren ezarpenak aldatu

en: Change the settings which affect the user interface
eu: Erabiltzaile interfazeari dagozkion ezarpenak aldatu.

en: ChangeLog of %s
eu: %s-n erregistro aldaketak

en: Check for new versions of packages
eu: Arakatu paketeen bertsio berrien bila

en: Choose difficulty level
eu: Aukeratu zailtazun maila

en: Clean ^obsolete files
eu: Garbitu zaharkiturik^o fitxategiak

en: Cleaning while a download is in progress is not allowed
eu: Deskarga bat abiarazirik dagoenean ez da garbitzerik onartzen

en: Click!  You trigger a rolling boulder trap!  You are hit by a boulder! --More--
eu: Klik!  Arri borobileko trampa aktibatu duzu!  Arriak jo egin zaitu --Gehiago--

en: Close this display
eu: Itxi leiho hau

en: Closing the last view exits the program
eu: Azken ikuspegia ixtean programa utzi

en: Collections of software routines
     Packages in the 'libs' section provide necessary functionality for other software on the computer. With very few exceptions, you should not need to explicitly install a package from this section; the package system will install them as required to fulfill dependencies.
eu: Software rutina bilduma
     'libs' ataleko paketeek ordenagilu honetan instalatutako softwarrari behar dituen lanabesak ematen dizkio. Normalean zuk ez zenuke atal honetako paketerik eskuz aukeratu behar, pakete sistemak dependentziak betetzeko behar direnean instalatuko ditu.

en: Command shells and alternative console environments
     Packages in the 'shells' section include programs providing a command-line interface.
eu: Komando shella-k eta beste kontsola inguruneak
     'shell' ataleko paketeak komando intefazea gaitzen duten softwarea dakar.

en: Commands:
      y: continue with the installation
      n: abort and quit
      i: show information about one or more packages;
         the package names should follow 'i'
      c: show the Debian changelogs of one or more packages;
         the package names should follow 'c'
      d: toggle display of dependency information
      s: toggle display of changes in package sizes
      v: toggle display of versions
      e: enter the full visual interface
    
      You may also specify modifications to the set of package actions.
      To do so, type an action character followed by one or more package names
    or patterns.  The action will be applied to all packages. (you may specify
    additional actions; each will be applied to all packages that follow it)
    
    Actions:
      + : Install
      - : Remove
      _ : Purge
      = : Hold
eu: Komandoak:
      y: instalazioarekin jarraitu
      n: instalazioa eten eta irten
      i: ikusi pakete bat edo gehiagoren argibideak
         pakete izenak 'i' ondoren ipini
      c: ikusi pakete bat edo gehiagoren aldaketa erregistroa
         pakete izenak 'i' ondoren ipini
      d: Dependentzi argibide bistaratzea aldatu
      s: Pakete tamaina bistaratzea aldatu
      v:  Bertsio bistaratzea aldatu
      e: sar interfaze grafiko osoan
    
      Zuk paketeen gain egiteko ekintza taldearen aldaketak ezarri ditzazkezu.
      Hau egiteko, sar ekintza karaktere bat pakete edo patroi bat edo gehiagoz 
    jarraitua. Ekintza pakete guztietan egingo da. (ekintza gehigarriak ere ezarri
    ditzazkezu eta hauek pakete guztietan egingo dira)
    
    Ekintzak:
      + : Instalatu
      - : Ezabatu
      _ : Garbitu
      = : Hizoztu

en: Compiler: g++ %s
eu: Kompilatzailea: g++ %s

en: Compressed Size:
eu: Komprimituriko Tamaina

en: Compressed size:
eu: Komprimituriko tamaina:

en: Conflicts
eu: Gatazkak

en: Continue
eu: Jarraitu

en: Could not load game from %s
eu: Ezin dira %s-tik jokuak kargatu

en: Could not open file "%s"
eu: Ezin da "%s" fitxategia ireki

en: Could not regain the system lock!  (Perhaps another apt or dpkg is running?)
eu: Ezin da blokeo sistema berriz ebatsi (agian beste apt edo dpkg bat abiarazirik dago?)

en: Couldn't clean out list directories
eu: Ezin izan dira zerrendako karpetak ezabatu

en: Couldn't find a changelog for %s
eu: Ezin da %s-ren erregistro aldaketa fitxategi aurkitu

en: Couldn't find any package matching "%s", and more than 40
    packages contain "%s" in their description.
eu: Ez da aurkitu "%s" duen paketerik eta 40 paketea baino gehiagoren
    azalpenean "%s" agertzen da.

en: Couldn't find any package matching "%s".  However, the following
    packages contain "%s" in their description:
eu: Ez da aurkitu "%s" duen paketerik eta hurrengo paketeen
    azalpenean "%s" agertzen da:

en: Couldn't find any package whose name or description matched "%s"
eu: Bilatutako "%s" pareko izene edo azalpeneko paketerik ez da aurkitu.

en: Couldn't find package "%s", and more than 40
    packages contain "%s" in their name.
eu: Ezin da "%s" paketa aurkitu, eta 40 paketetik
    gora dute "%s" beren izenean.

en: Couldn't find package "%s".  However, the following
    packages contain "%s" in their name:
eu: Ezin da "%s" paketa aurkitu, eta hurrengo paketeak
    "%s" beren izenean dute:

en: Couldn't lock list directory..are you root?
eu: Ezin da direktorioa blokeatu. Root al zara ?

en: Couldn't open for writing
eu: Ezin da idazteko ireki

en: Couldn't parse layout: No column format specified for static item
eu: Ezin da aurkezpena analizatu: ez dazutabe formaturik ezarri elementu estatikoarentzat.

en: Couldn't parse layout: no height specified
eu: Ezin da aurkezpena analizatu: Ez da altuera ezarri

en: Couldn't parse layout: no row number specified
eu: Ezin da aurkezpena analizatu:  Ez da llerro zenbakirik ezarririk

en: Couldn't parse layout: no width specified
eu: Ezin da aurkezpena analizatu: Ez sa zabalera ezarri

en: Couldn't parse layout: unknown view item type "%s"
eu: Ezin da aurkezpena analizatu: ikuspegi "%s" modu ezezaguna

en: Couldn't read list of package sources
eu: Ezin da jatorri pakete zerrenda irakurri

en: Couldn't read list of sources
eu: Ezin da jatorri zerrenda irakurri

en: Couldn't read source list
eu: Ezin da jatorri zerrenda irakurri

en: Couldn't write state file
eu: Ezin da egoera fitxategia idatzi

en: Create a new default package view
eu: Pakete bistaratze berri bat sortu

en: Custom
eu: Pertsonalizatua

en: DL Size: %sB
eu: Desk. Tamaina %sB

en: DebSz
eu: DebTa

en: Del %s* %spartial/*
eu: Ezab %s* %spartial/*

en: Delete package files which can no longer be downloaded
eu: Ezabatu dafoenekeo deskargatu ezin diren fitxategiak

en: Delete package files which were previously downloaded
eu: Ezabatu lehen deskargaturiko pakete fitxategiak

en: Deleting downloaded files
eu: Deskargaturiko fitxategiak ezabatzen

en: Deleting obsolete downloaded files
eu: Deskargatutako fitxategi zaharkituak ezabatzen

en: Deleting obsolete downloaded files
eu: Deskargatutako fitxategi zaharkituak ezabatzen

en: Dep-generating grouping policies must be the tail of a chain
eu: «dep-generating» biltze politikak katearen amaiera egon behar dute.

en: Dep-generating grouping policies take no arguments
eu: «dep-generating» biltze politikak ez du argumentorik onartzen

en: Dependencies of %s
eu: %s-ren dependentziak

en: Depends
eu: Dependentziak

en: Description
eu: Azalpena

en: Description:
eu: Azalpena:

en: Development
eu: Garatzaileak

en: Development files for libraries
     Packages in the 'libdevel' section contain files required for building programs that use libraries in the 'libs' section.  You don't need packages from this section unless you want to compile software yourself.
eu: Liburutegiak garatzeko fitxategiak
     'libdevel' ataleko apketeak 'lib' ataletako programak erabiltzen dituzten liburutegia eraikitzeko beharrezko fitxategia dituzte.  Zuk zure kabuz softwarea konpilatzeko ez bada ez duzu software hau behar.

en: Didn't I already tell you that there are no Easter Eggs in this program?
eu: ¿No le he dicho ya que no hay ningún huevo de pascua en este programa?

en: DiskUsage
eu: DiskaErabilera

en: Display a preview of what will be done before doing it
eu: Bistarazu egitekoan gertatuko denaren aurreikuspegi bat.

en: Display more information about the selected package
eu: Aukeratutako paketeren argibide gehiago bistaratu

en: Display some available commands at the top of the screen
eu: Bistarazi erabilagarri dauden komando batzu pantailaren goikaldean

en: Display the Debian changelog of the selected package
eu: Bistarazi aukeratutako paketearen aldaketa erregistroa

en: Display the extended description area by default
eu: Erabili argibide xehetuen area lehentsi bezala

en: Do you want to continue? [Y/n/?]
eu: Jarraitzea nahi al duzu? [Y/n/?]

en: Documentation and specialized programs for viewing documentation
     Packages in the 'doc' section document parts of the Debian system, or are viewers for documentation formats.
eu: Dokumetazioa eta dokumentazioa ikusteko programa bereziak
     'doc' ataleko paketean Debian sistemako dokumentazio zatiak, edo dokumentu hauen formatu irakurleak dira.

en: Don't become root
eu: Ez root biurtu

en: DownloadSize
eu: DeskargaTamaina

en: Downloaded %sB in %s (%sB/s).
eu: %sB  %s segundutan (%sB/s) deskargaturik.

en: Downloaded %sB in %ss (%sB/s).
eu: %sB  %s segundutan (%sB/s) deskargaturik.

en: Downloaded package files have been deleted
eu: Deskargaturiko pakete fitxategiak ezabatuak izan dira

en: Downloading
eu: Deskargatzen

en: Downloading Changelog
eu: Deskargatzen Erregistro aldaketak

en: Downloading packages
eu: Paketeak deskargatzen

en: Downloading...
eu: Dekargatzen...

en: E: The update command takes no arguments
eu: E: update komandoak ez du argumentorik

en: ERROR
eu: ERROREA

en: Easy
eu: Erreza

en: Emulators and software to read foreign filesystems
     Packages in the 'otherosfs' section emulate hardware and operating systems and provide tools for transferring data between different operating systems and hardware platforms. (for instance, utilities to read DOS floppies, and utilities to communicate with Palm Pilots)
     .
     It is worth noting that CD burning software is included in THIS section.
eu: Emuladoreak eta kanpo fitxategi ststemak irakurtzeko softwarea
     'othersfs' ataleko paketeak hardware edo sistema abiarazleak emulatzen dituzte eta hardware plataforma eta sistema abiarazle desberdinen artean datuak bidaltzeko tresnak dira (adib. DOS disketean irakurtzeko lanabesak, eta PalmPilot-ekin harremanetan jartzeko tresnak).
     .
     CD-ak grabatzeko softwarea hemen dagoela esan behar da.

en: End-user
eu: Erabiltzaile aplikazioak

en: Enter the filename to load:
eu: Sartu kargatu behar den fitxategiu izena:

en: Enter the filename to save:
eu: Sartu gorde behar den fitxategiu izena:

en: Enter the new package grouping mechanism for this display:
eu: Sar ikuspegi honetan erakutsi behar den pakete taldetze mekanismo berria:

en: Enter the new package sorting mechanism for this display:
eu: Sar ikuspegi honetan erakutsi behar den pakete biltze mekanismo berria:

en: Enter the new package tree limit:
eu: Sartu pakete zuhaitz limite berria:

en: Er, there aren't any errors, this shouldn't have happened..
eu: Er, hemen ez dago errorerik,hau ezen gertatu beharko..

en: Error writing state file
eu: Errorea egoera fitxategia idazterakoan

en: Essential:
eu: Beharrezkoa:

en: Exactly one filter name must be provided as an argument to a filter policy
eu: Zehazki izen bat eman behar duzu izenez biltzeko iragazpen politikarentzat

en: Exit the program
eu: Programatik irten

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
eu: %sB %s segundutan deskargaturik (%sB/s).

en: File to log actions into
eu: Ekintzen erregistrorako fitxategia

en: Filename:
eu: Fitxategi Izena:

en: Find ^Again
eu: Bilatu ^Berriz

en: Find ^Broken
eu: ^Bilatu Apurtua

en: Find the next package with unsatisfied dependencies
eu: Bilatu betegabeko dependentziak dituen hurrengo paketea

en: First-character grouping policies take no arguments
eu: Lehen-hizkiz biltzeko politikak ez du argumentorik onartzen

en: Flag the currently selected package and its configuration files for removal
eu: Aukeratutako paketea eta bere konfigurazioak ezabatzeko markatu

en: Flag the currently selected package for installation or upgrade
eu: Aukeratutako paketea instalatu edo eguneratzeko markatu

en: Flag the currently selected package for removal
eu: Aukeratutako paketea ezabatzeko markatu

en: Forbid the candidate version of the selected package from being installed;
    newer versions of the package will be installed as usual
eu: Debekatu aukeratutako paketearen aukerako bertsioa instalatzea;
    bertsio berragoak era arruntean kudeatuko dira

en: Forbidden version
eu: Debekatutako bertsioa

en: Forget which packages are "new"
eu: Ahaztu zein pakete diren "berriak"

en: Forget which packages are "new" whenever packages are installed or removed
eu: Ahaztu zein diren pakete "berriak" nahi paketea intalaturik edo ezabaturik egon

en: Forget which packages are "new" whenever the package lists are updated
eu: Ahaztu zein diren pakete "berriak" nahi pakete zerrenda eguneraturik egon.

en: Games, toys, and fun programs
     Packages in the 'games' section are meant primarily for entertainment.
eu: Joko, jolas eta programa dibertigarriak
     joko ataleko paketeak bereiziki entretenigarriak dira.

en: Get:
eu: Hartu:

en: Global block encountered after first record, ignoring
eu: Bloke orokor bataurkiturik lehen erregistroaren ondoren, ez ikusia egiten

en: Got
eu: Hartu

en: HN too long
eu: HN luzeegia

en: HOLD
eu: HIZOZTU

en: HOLD, DEPENDENCIES
eu: HIZOZTU, DEPENDENTZIAK

en: Happy?
eu: Pozik?

en: Hard
eu: zaila

en: Hardware Support
eu: Hardware Onarpena

en: Height of board:
eu: Jokoaren altuera -

en: Help
eu: Laguntza

en: Hide the menubar when it is not being used
eu: Ezkutatu menu-barra erabilia ez denean

en: Hierarchy editor
eu: Jerarkia editorea

en: Hit
eu: Jo

en: I am aware that this is a very bad idea
eu: Hau oso ideia txarra ela ziur nago

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
eu: Ezin dut %s paketearen fitxategi bat aurkitu. Honek agian zuk paketea eskuz konpondu beharko duzula esan nahi dezake (arkitektura bat falta dela eta)

en: IMPORTANT: this log only lists intended actions; actions which fail due to
    dpkg problems may not be completed.
eu: GARRANTZITSUA: Erregistro honek egin nahi diren ekintzak erakusten
    ditu. Posible da ekintza batzuek dpkg arazorengatik ez osatzea.

en: INSTALL
eu: INSTALATU

en: INSTALL, DEPENDENCIES
eu: INSTALATU, DEPENDENTZIAK

en: I^nformation
eu: I^nformazioa

en: If you select a package, an explanation of its current state will appear in this space.
eu: Zuk paketea bat aukeratzean bere egoeraren argibideak hemen agertu beharko lirateke.

en: Ignoring invalid keybinding "%s" -> "%s"
eu: Ez ikusia egiten baliogabeko errefentzi tekla "%s" -> "%s"

en: Imp
eu: Beha

en: Information about
eu: Informazioa honi buruz:

en: Information about %s
eu: %s-ri buruz argibideak

en: Initializing package states
eu: Pakete egoerak hasieratzen

en: InstSz
eu: InstTa

en: InstVer
eu: InstBer

en: Install Recommended packages automatically
eu: Instalatu Gomendatutako paketeak automatikoki

en: Installed Packages
     These packages are currently installed on your computer.
eu: Instalaturiko Paketeak
    -Pakete hauek instalaturik daude zure ordenagailuan.

en: Installing/removing packages requires administrative privileges, which
    you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
eu: Paketak instalu/ezabatzeak zuk une honetan ez dituzun kudeatzaiuile
    baimenak behar ditu. Root kontura aldatu nahi al duzu?

en: Internal Error, Ordering didn't finish
eu: Barne Errorea, Sailkatzea ez da maitu

en: Internal buffer overflow on package "%s" while writing state file
eu: "%s" paketea instalatzerakoan barne bufer gainez egoera fitxategia idazterakoan

en: Internal error: Default column string is unparsable
eu: Barne errorea: Lehentsitako zutabe katea analiza ezina da

en: Internal error: couldn't generate list of packages to download
eu: Barne errorea: Ezin da deskargatzeko pakete zerrenda sortu

en: Internal error: invalid value %i passed to cmdline_find_ver!
eu: Barne errorea:  cmdline_find_ver-ri %i baliogabeko parametroa eman zaio!

en: Interpreters for interpreted languages
     Packages in the 'interpreters' section include interpreters for languages like Python, Perl, and Ruby, and libraries for these same languages.
eu: Interpretaturiko hizkuntzentzat interpreteak
     'interpeters' ataleko paketeak Python, Perl eta Ruby antzerako hizkuntz interpretatuentzat interpreteak eta hizkuntza hauetako liburutegiak dira.

en: Invalid entry in color definition group: "%s"
eu: Kolore ezarpen taldean baliogabeko erregitroa aurkiturik: "%s"

en: Invalid entry in keybinding group: "%s"
eu: Baliogabeko erregistroa errefentzi tekla taldean: "%s"

en: Invalid grouping policy type '%s'
eu: Biltze polita mota baliogabea %s

en: Invalid operation %s
eu: Operazio baliogabea %s

en: Invalid option for interactive mode: -s
eu: Eukera baliogabeamodu interkatiboan: -s

en: Invalid response.  Please enter a valid command or '?' for help.
eu: Erantzun baliogabea. Mesedez sar ezazu baliozko komando bat edo '?' laguntzarako.

en: Invalid sorting policy type '%s'
eu: Baliogabea biltze politika mota:'%s'

en: Invalid tagless entry in color definition group: "%s"
eu: Baliogabeko etiketa gabeko sarrera kolore ezapen taldean: "%s"

en: Invalid zero-length grouping policy name
eu: Baliogabeko biltzen politika izen hutsa

en: Invalid zero-length sorting policy name
eu: Zerlo luze baliogabeaz biltze politika izena

en: KABOOM!  You step on a land mine.  --More--
eu: KABOOM!  Zure oina minaturiko lurrean.  --Gehiago--

en: Loading cache
eu: Katxea kargatzen

en: Localization
eu: Kokapena

en: LongAction
eu: EkintzaLuzea

en: LongState
eu: EgoeraLuzea

en: Lost
eu: Galdu

en: Maintainer
eu: Arduraduna

en: Maintainer:
eu: Arduraduna:

en: Mark ^Auto
eu: ^Auto markatu

en: Mark ^Manual
eu: Markatau ^Manuala

en: Mark ^Upgradable
eu: Eguneragarri Markat^u

en: Mark all upgradable packages which are not held for upgrade
eu: Markatu hizozturik ez dauden pakete eguneragarri guzitak eguneratzeko

en: Mark the selected package as having been automatically installed;
    it will automatically be removed if no other packages depend on it
eu: Markatu aukeratutako paketea automatiko instalatu balitz bezala;
    beste paketerik behar ez duenean automatikoki ezabatua izango da

en: Mark the selected package as having been manually installed;
    it will not be removed unless you manually remove it
eu: Markatu aukeratutako paketea eskuz instalatua izan balitz bezala;
    berau ez da ezabatuko zuk eskuz ezabatu artean

en: Media Change: Please insert the disc labeled '%s' in the drive '%s' and press enter
eu: Medio Aldaketa: Mesedez sar ezazu '%s' izeneko diska '%s' gailuan eta enter sakatu

en: Medium
eu: Erdi mailakoa

en: Minesweeper
eu: Mina-aurkitzailea

en: Minesweeper    %s in %d %s
eu: Mina-jokoa    %s %d%s-ean

en: Miscellaneous
eu: Bestelakoak

en: Miscellaneous software
     Packages in the 'misc' section have too unusual a function to be classified.
eu: Bestelako Softwarea
     'misc' ataleko paketeak sailkatzeko funtzio arraroegia dute.

en: Multiple descriptions found for group %s, ignoring one
eu: %s taldearentzat azalpen anitz aurkiturik, bat ez ikusia egiten

en: N/A
eu: E/G

en: Need exactly two colors in color definition "%s"
eu: Zehazki bi kolore behar dira "%s" koñore ezarpenean

en: Need to get %sB of archives.
eu: %sB Fitxategi eskuratu behar dira.

en: Need to get %sB/%sB of archives.
eu: %sB/%sB Fitxategi eskuratu behar dira.

en: New
eu: Berria

en: New Categorical ^Browser
eu: Sailkapen ^Berria Ikusi

en: New Package ^View
eu: (^V) Paketea Berriak Ikusi

en: New Packages
     These packages have been added to Debian since the last time you cleared the list of "new" packages. (choose "Forget new packages" from the Actions menu to empty this list)
eu: Pakete Berriak
    Pakete hauek debianera gehitu dira zuk azkenez pakete berrien zerrenda garbitu zenuenetik. (Aukeratu "Ahaztu pakete berriak" Ekintza menutik zerrenda garbitzeko)

en: No
eu: Ez

en: No candidate version found for %s
eu: Ez da %s-rentzat auekrako paketerikm aurkitu

en: No downloadable files for %s version %s; perhaps it is a local or obsolete package?
eu: Ezin da%s paketearen %s bertsioa deskargatu, agian pakete lokal edo zaharkitu bat da?

en: No hierarchy information to edit
eu: Ez dago editatzeko jerarkia argibiderik

en: No packages are scheduled to be installed, removed, or upgraded.
eu: Ez dago paketerik instalatu, ezabatu edo eguneratzeko aukeraturik.

en: No packages found -- enter the package names on the line after 'c'.
eu: Ez da paketerik aurkitu -- sar pakete izenak lerroan 'c'-ren ondoren.

en: No packages matched the pattern "%s".
eu: "%s" patroia betetzen duen paketerik ez da aurkitu.

en: No packages to show -- enter the package names on the line after 'i'.
eu: Ez dagop paketerik erkusteko -- sar pakete izenak 'i'-ren ondoren.

en: No packages will be installed, removed or upgraded.
    
    Some packages could be upgraded, but you have not chosen to upgrade them.
    Type "U" to prepare an upgrade.
eu: Ez dira paketerik instatu, ezabatu edo eguneratuko
    
    Zenbait pakete eguneratu daitezke baina zuk ez duzu eguneraketa aukeratu.
    "U" erabili danak eguneraketarako prestatzeko.

en: No packages will be installed, upgraded, or removed.
eu: Ez dira paketerik instalatu eguneratu edo ezabatuko.

en: Not Installed Packages
     These packages are not installed on your computer.
eu: Instalaturik Ez dauden Paketeak
    -Pakete hauek ez daude instalaturik zure ordenagailuan.

en: Note: "%s", providing the virtual package
          "%s", is already going to be installed.
eu: Oharra s
     s da - nOharra:"%s" pakete birtualak dakarren
          "%s" dagoeneko instalatu izango da.

en: Note: "%s", providing the virtual package
          "%s", is already installed.
eu: Oharra:"%s" pakete birtualak dakarren
          "%s" dagoeneko instalaturik dago.

en: Note: selecting "%s" instead of the
          virtual package "%s"
eu: Oharra: "%s" aukeratzen "%s"
           pakete birtualaren ordez.

en: Note: selecting the task "%s: %s" for installation
eu: Oharra: "%s: %s" ataza instalatzeko aukeratzen

en: Number of mines:
eu: Mina kopurua:

en: Numeric analysis and other mathematics-related software
     Packages in the 'math' section include calculators, languages for mathematical computation (similar to Mathematica), symbolic algebra packages, and programs to visualize mathematical objects.
eu: Zenabki analisi eta matematikekin zerikusia duten paketeak
     'math' ataleko paketeak kalkuladora, matematik konputazio hizkuntzak (Mathematica antzekoak), algebra seinu paketeak eta objetu matematikoak ikusteko programak dira.

en: Obsolete and Locally Created Packages
     These packages are currently installed on your computer, but they are not available from any apt source.  They may be obsolete and removed from the archive, or you may have built a private version of them yourself.
eu: Zaharkiturik edo lokalki sortutako Paketeak
     Paketea hauek dagoeneko zure ordenagailuan instalaturik daude, baina ez daude eskuragarr apt bidez. Ziurrenik zaharkiturik geratu dira eta ezaba ditzazkezu edo zuk eskuz sortutako pakete bertsio bat sortu zenuen.

en: Obsolete downloaded package files have been deleted
eu: Zaharkitutako deskargatutako paketeak ezabatuak izan dira

en: Obsolete libraries
     Packages in the 'oldlibs' section are obsolete and should not be used by new software.  They are provided for compatibility reasons, or because software distributed by Debian still requires them.
     .
     With very few exceptions, you should not need to explicitly install a package from this section; the package system will install them as required to fulfill dependencies.
eu: Liburutegi zaharkituak
     òldlibs' ataleko paketeak zaharkiturik daude eta ez lituzke software berriak erabili beharko. Konpatibilitate arrazoiak direla eta edo Debianek oraindik behar dituelako banatzen dira.
     .
     Oso kasu arrarotan ezik zuk ez zenuke eskuz atal honetako paketerik instalatu beharko, pakete kudeaketa sistemak instalatuko ditu behar izanez gero.

en: Obsoletes
eu: Zaharkiturik

en: Ok
eu: Ados

en: Okay, okay, if I give you an Easter Egg, will you go away?
eu: Ados, Pazko arrautza bat ematen badizut joango al zara?

en: Only one of -u and -i may be specified
eu: -u eta -i artean bat bakarrik ezarri dezakezu

en: Opt
eu: Auk

en: Options
eu: Aukerak

en: Ouch!  Got SIGABRT, dying..
eu: Ouch!  SIGABRT jasorik, hiltzen..

en: Ouch!  Got SIGQUIT, dying..
eu: Ouch!  SIGQUIT jasorik ,hiltzen..

en: Ouch!  Got SIGSEGV, dying..
eu: Ouch!  SIGSEGV jasorik, hiltzen..

en: Ouch!  Got SIGTERM, dying..
eu: Ouch!  SIGTERM jasorik, hiltzen..

en: Package
eu: Paketea

en: Package %s is not installed, cannot forbid an upgrade
eu: %s paketea ez dago instalaturik, ezin da eguneratu

en: Package %s is not installed, so it will not be removed
eu: %s paketea ez dago instalaturik beraz, ezin da ezabatu.

en: Package %s is not upgradable, cannot forbid an upgrade
eu: %s paketea ez da eguneragarria, ezin da eguneratu

en: Package names provided by %s
eu: %s-k dakartzan pakete izenak

en: Package:
eu: Paketea:

en: Packages
eu: Paketeak

en: Packages being automatically held in their current state
     These packages could be upgraded, but they have been kept in their current state to avoid breaking dependencies.
eu: Dauden egoeran utziko diren paketeak
      Pakete hauek eguneratu daitezke baina dependentzi batenbat ez buskatzearren ez dira eguneratuko.

en: Packages being automatically installed to satisfy dependencies
     These packages are being installed because they are required by another package you have chosen for installation.
eu: Dependentziak betetzeko automatikoki instalatuko diren paketeak
     Pakete hauek zuk instalatzeko aukeratu duzun beste pakete batenbatek behar ditu, beraz automatikoki instalatuak izango dira.

en: Packages being deleted due to unsatisfied dependencies
     These packages are being deleted because one or more of their dependencies is no longer available, or because another package conflicts with them.
eu: Betegabeko dependentziak direla eta ezabatuko diren paketeak
     Paketea hauek beren depenedentzietako bat edo gehiago dagoeneko eskuragarri ez daudenez  edo beste pakete batekin liskarra dutelako ezabatuak izango dira.

en: Packages being held back
     These packages could be upgraded, but you have asked for them to be held at their current version.
eu: Hizoztutako paketeak
     Pakete hauek eguneratu daitezke baina zuk hizotuak dituzunez ez dira eguneratuak izango.

en: Packages being removed because they are no longer used
     These packages are being deleted because they were automatically installed to fulfill dependencies, and the planned action will result in no installed package declaring an 'important' dependency on them.
eu: Denbora luzean erabiliak izan ez direlako ezabatu egingo diren paketeak
    Paketea hauek automatikoki dependentzia batenbat betetzeko instalatuak izan ziren eta plantatutako ekintzak ez duenez pakete hauteriko dependentzia garrantzitsuik uzten, ezabatu egingo dira.

en: Packages converted from foreign formats (rpm, tgz, etc)
     Packages in the 'alien' section were created by the 'alien' program from a non-Debian package format such as RPM
eu: Beste formatu batetatik bihurturiko paketeak (rpm, tgz, etab)
     'alien' ataleko paketea debian pakete formatutik kanpo sortutak paketeak (RPM adibidez) alien lanabesa erabiliaz sortutakoak dira.

en: Packages depending on %s
eu: %s behar duten paketeak

en: Packages to be downgraded
     An older version of these packages than is currently installed will be installed.
eu: Atzeratu egingo diren paketeak
     Pakete hauentzako instalaturik dagoena baino bertsio zaharrago bat instalatuko da.

en: Packages to be installed
     These packages have been manually selected for installation on your computer.
eu: Instalatu egingo diren Paketeak-
    -Pakete hauek zure ordenagailuan instalatuak izan daitezen eskuz aukeraturik daude.

en: Packages to be reinstalled
     These packages will be reinstalled.
eu: Berrinstalatuko diren paketea
     Pakete hauek berrinstalatu egingo dira.

en: Packages to be removed
     These packages have been manually selected for removal.
eu: Ezabatzeko Paketeak
    -Pakete hauek ezabatzeko eskuz aukeratuak daude.

en: Packages to be upgraded
     These packages will be upgraded to a newer version.
eu: Eguneratu behar diren Paketeak-
     Pakete hauek bertsio berriago batetara eguneratuko dira.

en: Packages which are recommended by other packages
     These packages are not strictly required, but they may be necessary to provide full functionality in some other programs that you are installing or upgrading.
eu: Beste pakete batzuek aholkatutako paketeak
     Paketea hauek ez idra beharrezkoak zure sistemak egoki funtzionatzeko, baina instalatzen edo eguneratzen ari zaren pakete batenbatek osoki funtzionatzeko beharrezkoak ditu

en: Packages which are suggested by other packages
     These packages are not required in order to make your system function properly, but they may provide enhanced functionality for some programs that you are currently installing.
eu: Beste pakete batzuek aholkatutako paketeak
     Paketea hauek ez idra beharrezkoak zure sistemak egoki funtzionatzeko, baina berauek funtzio hedatu batenbat eman dezakete dagoeneko instalatzen ari zaren pakete batenbati.

en: Packages which depend on %s
eu: %s-z behar duten paketeak

en: Packages which set up your computer to perform a particular task
     Packages in the 'Tasks' section contain no files; they merely depend upon other packages. These packages provide an easy way to select a predefined set of packages for a specialized task.
eu: Atazek zure ordenagailua zeregin bat betetzeko prestatzen dute
      'Atazak' sekzioko paketeek ez dute fitxategirik, bakarrik beste pakete batzuenganako dependentziak. Pakete hauek zeregin jakin batetarako bildutako pakete batzuk instalatzeko era erraz eta azkarra ematen dute.

en: Packages with no declared section
     No section is given for these packages. Perhaps there is an error in the Packages file?
eu: Atal gabeko Paketeak
     Ez dago atalik pakete hauek sartzeko. Agian errore bat dago pakete fitxategian?

en: Packages with unsatisfied dependencies
     The dependency requirements of these packages will be unmet after the install is complete.
     .
     The presence of this tree probably indicates that something is broken, either on your system or in the Debian archive.
eu: Dependentziak betegabeko paketeak
     Pakete hauen dependentzi beharrak ez dira bete instalazio burutzerakoan.
     .
     Atal hau egoteak zure sisteman edo Debian fitxategi sisteman zerbait apurturik dagoela adierazten du.

en: Pause after downloading files
eu: Gelditu fitxategiak deskargatu ondoren

en: Perform all pending installs and removals
eu: Egin falta diren instalaketa eta ezabaketak

en: Perl interpreter and libraries
     Packages in the 'perl' section provide the Perl programming language and many third-party libraries for it. Unless you are a Perl programmer, you don't need to install packages from this section explicitly; the package system will install them if they are required.
eu: Perl interprete eta liburutegiak
     'perl' ataleko paketeak Perl programazio hizkuntza eta hirugarrenek eginiko honentzako liburutegiak dira. Zu ez bazara perl programatzailea ez dituzu pakete hauek atal honetan aukeratu beharko. Sistemak behar izan ezkero automatikoki instalatuko ditu.

en: Please insert the disc labeled "%s" into the drive "%s"
eu: Mesedez sartu "%s" izeneko diska "%s" irakurlean

en: Please insert the following disc into the drive "%s":
    %s
eu: Mesedez sar hurrengo diska "%s" irakulean : 
    %s

en: PreDepends
eu: Aurre-depentziak

en: Press Return to continue.
eu: Zanpatu return jarraitzeko.

en: Press return to continue.
eu: Zanpatu return jarraitzeko.

en: Preview of package installation
eu: Pakete instalazioaren aurreikuspena

en: Priority
eu: Lehentasuna

en: Priority %s
eu: Lehentasuna %s

en: Priority:
eu: Lehentasuna:

en: ProgName
eu: ProgIzena

en: ProgVer
eu: ProgBer

en: Programs for embedded systems
     Packages in the 'embedded' section are meant to run on embedded devices. Embedded devices are specialized hardware devices with much less power than a typical desktop system: for instance, a PDA, a cell phone, or a Tivo.
eu: Sistema integratuetarako programak
     'embedded' ataleko programak sistema integratuetan abiarazteko prestaturik daude. Sistema integratuak mahaigaineko sistema batek baino potentzia murritzagoko hardware gailu bereziak dira: adib, PDA bat, telefono mugikor bat...

en: Programs for faxmodems and other communications devices
     Packages in the 'comm' section are used to control modems and other hardware communications devices. This includes software to control faxmodems (for instance, PPP for dial-up internet connections and programs originally written for that purpose (zmodem/kermit), as well as software to control cellular phones, interface with FidoNet, and run a BBS.
eu: Faxmodem eta bestealako komunikazio gailuentrzako programak
     'comm' ataleko paketeak modemak eta bestelako komunikazio hardwarea kontrolatzeko erabiltzen da. Honek faxmodem-ak (era berean telefozko saretzeak PPP bidez baita jatorriz honetarako idatzi ziren programak ere (zmodem/kermit) kudeatzeko softwarea, telefono mugikorreak kontrolatzeko softwarea, BBS bat martxan jartzeko FidoNet sarera interfazea etabar dakartza.

en: Programs for working with circuits and electronics
     Packages in the 'electronics' section include circuit design tools, simulators and assemblers for microcontrollers, and other related software.
eu: Zirukuito eta elektronikan lan egiteko programak
     'electronics' ataleko paketeak zirkuituak diseinatzeko tresnak, simuladoreak, mikorkontroladoreentzat ensanbaldorak  eta hanekoak dira.dira

en: Programs stored outside the US due to export controls
     Packages in 'non-US' likely contain cryptography; a few implement patented algorithms. Because of this, they cannot be exported from the United States, and hence are stored on a server in the "free world".
     .
     Note: the Debian Project is currently merging cryptographic software into the US-based archives after consulting with legal experts about recent changes in export policies. Most packages which were formerly found in this section, therefore, are now in 'main'.
eu: Esportazio kontrolak direla eta AEB-tik kanpora kokatutako programak
     'non-US'  ataleko programek ziurrenik kriptografia dute, eta batebatek patentaturiko algoritmoak. Hau dela eta ezin dira AEB-rik kanpora esportatu. Arazo hau konpontzeko fitxategi hauek "Mundu libreko" zerbitzarietan daude kokaturik.
     .
     Oharra. DEbian proiektuak eta abogatuekin AEB-n eginiko esportazio arau aldaketak begiratu ondoren software hauetako batzu 'main' atalean sartzen ari da. Hau dela eta atal honetan aurkitzen ziren pakete gehienak orain 'main' atalean daude.

en: Programs to connect to and provide various services
     Packages in the 'net' section include clients and servers for many protocols, tools to manipulate and debug low-level network protocols, IM systems, and other network-related software.
eu: Zenbait sare zerbitzu eskaini eta aerabiltzeko progarmak
     'net' ataleko paketeak protokolo anitzentzako zerbitzari eta bezeroak , sare protokolo baxuak eraldatu eta arazteko lanabesak, eta sareei buruzko beste zenbait software dira.

en: Programs to write, send, and route email messages
     Packages in the 'mail' section include mail readers, mail transport daemons, mailing list software, and spam filters, as well as various other software related to electronic mail.
eu: Eposta mezuak idatzi, bidali eta bideratze programak
     'mail' taleko apeketak eposta irakurleak, eposta bideratze deabruak, eposta zerrenda softwarea eta zabor-posta (spam) iruzkinak eta hauek erlazionaturiko softwarea dira

en: Programs which are not free software
     Packages in the 'non-free' section are not part of Debian.
     .
     These packages fail to meet one or more of the requirements of the Debian Free Software Guidelines (see below) You should read the license of programs in this section to be sure that you are allowed to use them in the way you intend.
     .
     For more information about what Debian considers to be Free Software, see http://www.debian.org/social_contract#guidelines
eu: Software librea ez diren Programak
     'non-free' ataleko paketeak ez dira Debianen parte.
     .
     Paketea hauek Debian Software Libre Gidaliburuak  (beherago ikusi) ez dituzte betetzen. Zuk atal honetako programen lizentziak irakurri beharko zenituzke erabili nahi dituzun bezala erabili ditzakezula jakiteko.
    Debianek zerri deitzen dion Software libre jakiteko eta hantzeko gauzetarako joan:http://www.debian.org/social_contract

en: Programs which depend on software not in Debian
     Packages in the 'contrib' section are not part of Debian.
     .
     These packages are Free Software, but they depend on software which is not part of Debian.  This may be because it is not Free Software, but is packaged in the non-free section of the archive, because Debian cannot distribute it at all, or (in rare cases) because no-one has packaged it yet.
     .
     For more information about what Debian considers to be Free Software, see http://www.debian.org/social_contract#guidelines
eu: Debian ez den softwarea behar duten Programak
     'contrib' ataleko programak ez dira Debianen zati.
     .
     Pakete hauek software librea dira, baina DEbianen zati ez den softwarea behar dute.  Hau software hori librea ez delako, baina 'non-free' atalean enpaketaturik dagoelako, Deabianek ezin duela software libre bezala banatu edo (gutxiengotan) software hori ez dagoelako enpaketaturik oraindik.
     .
     Debianek zerri deitzen dion Software libre jakiteko eta hantzeko gauzetarako joan:http://www.debian.org/social_contract

en: Prompt for confirmation at exit
eu: Berrespena eskatu irteterakoan

en: Provided by
eu: Nork egina:

en: Provides
eu: Dakar

en: Python interpreter and libraries
     Packages in the 'python' section provide the Python programming language and many third-party libraries for it. Unless you are a Python programmer, you don't need to install packages from this section explicitly; the package system will install them if they are required.
eu: Phyton interprete eta liburutegiak
     'phyton' ataleko paketeak Phyton programazio hizkuntza eta hirugarrenek eginiko honentzako liburutegiak dira. Zu ez bazara Phyton programatzailea ez dituzu pakete hauek atal honetan aukeratu beharko. Sistemak behar izan ezkero automatikoki instalatuko ditu.

en: README
eu: IRAKURRI

en: REINSTALL
eu: BERRINSTALATU

en: REMOVE
eu: EZABATU

en: REMOVE, DEPENDENCIES
eu: EZABATU, DEPENDENTZIAK

en: REMOVE, NOT USED
eu: EZABATU, ERABILI GABE

en: Reading extended state information
eu: Hesatutako egoera argibideak irakurtzen

en: Reading task descriptions
eu: Ataza deskribapenak irakurtzen

en: Really discard your personal settings and reload the defaults?
eu: Benetan zure ezarpen pertsonalñak ezabatu eta lehentsietara itzuli?

en: Really quit Aptitude?
eu: Benetan Aptitude itxi?

en: Recommends
eu: Gomendatutakoak

en: Reconfiguring %s
eu: %s berkonfiguratzen

en: Reload the package cache
eu: Pakete katxea Berritu.

en: Remove obsolete package files after downloading new package lists
eu: Ezabatu zaharkituriko pakete fitxategiak pakete zerrenda berria deskargatu ondoren

en: Remove the filter from the package list
eu: Pakete zerrendari iragazia kendu

en: Remove unused packages automatically
eu: Ezabatu erabiligabeko paketeak automatikoki

en: Repeat the last search
eu: Azken bilaketa errepikatu

en: Replaces
eu: Ordeztu

en: Reporting a bug in %s:
eu: %s-n arazo baten berri ematen

en: Req
eu: Esk

en: Reset all settings to the system defaults
eu: Berezarri ezarpen guztiak sistema lehenetsietara

en: Run 'su' to become root; this will restart the program, but your
    settings will be preserved
eu: Root bihurtzeko 'su' abiarazi.  Honek programa berabiarazi du
    baina ezarpenak gordeko dira.

en: Search
eu: Bilatu

en: Search for a package
eu: Pakete bat bilatu

en: Search for:
eu: Bilatu honentzat:

en: Search for:
eu: Bilatu hau:

en: Section
eu: Atala

en: Section:
eu: Sekzioa:

en: Security Updates
     Security updates for these packages are available from security.debian.org.
eu: Segurtasun eguneraketak
     Security.debian.org-en pakete hauentzako segurtasun eguneraketak daude eskuragarri.

en: Servers
eu: Zerbitzariak

en: Setup custom game
eu: Joku pertsonalizatua ezarri

en: Show partial search results (incremental search)
eu: Bistarazi bukatugabeko bilaketa erantzunak (bilaketa inkrementala)

en: Software for ham radio operators
     Packages in the 'hamradio' section are meant primarily for ham radio operators.
eu: Irratifrekuentzia operadoreentzat softwarea
     'hamradio' ataleko paketeak irratifrekuenzioa operadoreentzat daude pentsaturik.

en: Software for scientific work
     Packages in the 'science' section include tools for astronomy, biology, and chemistry, as well as other science-related software.
eu: Lan zientifikorako softwarea
     'science' ataleko paketeak astronomia, biologia, kimika eta beste zenbait zienzi buruzko softwarea dira.

en: Some broken packages could not be fixed!
eu: Buskatutako zenbait pakete ezin dira konpondu!

en: Some dependencies of %B%s%b are not satisfied:
eu: %B%s%b-ren dependentzi batzuek ez daude beterik:

en: Some packages are broken.  Try to fix them?
eu: Zenbait pakiete apurturik daude. Konpontzen saiatuko?

en: Some packages had unmet dependencies.  This may mean that you have
    requested an impossible situation or if you are using the unstable
    distribution that some required packages have not yet been created
    or been moved out of Incoming.
eu: Pakete batenbatek betegabeko dependentziak ditu. Hauk zuk ezinezko den
    egoera bat eskatu duzlako edo zuk distrbuzio ezegonkorra darabilkizu eta
    dependentzia pakete batenbat ez da sortu orindik edo sarreratik kanpo
    utzi da.

en: Some packages were broken and have been fixed
eu: Zenbait pakiete apurturik zeuden eta konponduak izan dira

en: Source Package:
eu: Iturburu Paketea:

en: State
eu: Egoera

en: Stop it!
eu: Gelditu!

en: Subprocess exited with an error -- did you type your password correctly?
eu: Azpiprozesua errore batez amaitu da - pasahitz egokia erabili al duzu?

en: Suggests
eu: Iradokiak

en: Tag
eu: Etiketa

en: Task grouping policies take no arguments
eu: Atazez biltze politikak ez du argumentorik onartzen

en: Tasks
eu: Atazak

en: Tasks/Tasks
eu: Atazak/Atazak

en: Text editors and word processors
     Packages in the 'editors' section allow you to edit plain ASCII text. These are not necessarily word processors, although some word processors may be found in this section.
eu: Testua editore eta prozezatzaileak
      Atal honetako paketak ASCII testuak editatzeko aukera ematen dute. Ez dira zergatik testu prozesatzaileak izan behar, baina testu prozesadore batzu atal honetan aurki daitezke.

en: Text processing utilities
     Packages in the 'text' section include text filters and processors, spelling checkers, dictionary programs, utilities to convert between character encodings and text file formats (eg, Unix and DOS), text formatters and pretty-printers, and other software which operates on plain text.
eu: Testua prozesatzeko tresnak
     'text' ataleko paketeakm testu iruzkin eta prozesadoreak, ortografia arakatzaileak, hiztegi programak, karaktere kodifikatu eta testu fitxategi formatu artean aldatzekoak, testu formatu egileak eta erlazionaturiko beste zenbait software dira.

en: The Debian base system
     Packages in the 'base' section are part of the initial system installation.
eu: Debian Oinarrizko Sistema
     'base' ataleko paketeak hasierako debian instalatzailearen parte dira.

en: The GNOME Desktop System
     GNOME is a collection of software which provides an easy-to-use desktop environment for Linux.  Packages in the 'gnome' section are part of the GNOME environment or closely integrated into it.
eu: GNOME Idazmahai sistema
     GNOME linux ingurunean idazmahai erabilterraz bat osatzen duen software bilduma bat da. 'gnome' ataleko paketeak GNOME inguruneko zatiak edo honekiko integraturiko programak dira.

en: The KDE Desktop System
     KDE is a collection of software which provides an easy-to-use desktop environment for Linux.  Packages in the 'kde' section are part of the KDE environment or closely integrated into it.
eu: KDE Idazmahai sistema
     KDE linux ingurunean idazmahai erabilterraz bat osatzen duen software bilduma bat da. 'kde' ataleko paketeak KDE inguruneko zatiak edo honekiko integraturiko programak dira.

en: The TeX typesetting system
     Packages in the 'tex' section are related to TeX, a system for producing high-quality typeset output.  They include TeX itself, TeX packages, editors designed for TeX, utilities to convert TeX and TeX output files to various formats, TeX fonts, and other software related to TeX.
eu: TeX letra-tipo sistema
     'tex' ataleko paketeak TeX-ekin erlazionaturik daude, kalitate handiko letra-tipo irteerak sortzeko sistema. Honek TeX bera, TeX paketeak, TeX-entzat diseinaturiko editoreak, TeX eta TeX ireteerak beste formatu batzutara biurtzko tresnak, TeX letra-tipoak eta erlazionaturiko beste zenbait software dakar.

en: The X window system and related software
     Packages in the 'x11' section include the core packages for the X window system, window managers, utility programs for X, and miscellaneous programs with an X GUI which were placed here because they didn't fit anywhere else.
eu: X window sistema eta erlazionaturiko softwarea
     'x11' atalak X window sistemarako pakete nagusia du, leiho kudeatzaileak, X-etarako lagungarri programak, eta beste X interfaze duren eta beste inon kokatu ezin ziren programa dakartza.

en: The board height must be a number
eu: Joko altuera zenbaki bat izan behar da

en: The board width must be a number
eu: Joko zabalera zenbaki bat izan behar da

en: The dart was poisoned!  The poison was deadly...  --More--
eu: Dardoak pozondurik zeuden!  Pozoia hilgarria zen...  --Gehiago--

en: The default display-limit for package views
eu: Pakete ikuspegirako lehenetsitako bistaratze muga

en: The default grouping method for package views
eu: Pakete ikuspegirako lehenetsitako taldekatze metodoa

en: The display format for package views
eu: Pakete ikuspegirako bistaratze formatua

en: The display format for the header line
eu: goikaldeko barrarentzako bistaratze formatua

en: The display format for the status line
eu: Egoera barra  bistaratze formatua

en: The following ESSENTIAL packages will be BROKEN by this action:
eu: Ekintza honek hurrego BEHARREZKO paketeak APURTU ditzake!

en: The following ESSENTIAL packages will be REMOVED!
eu: Hurrego BEHARREZKO paketeak EZABATU egingo dira!

en: The following NEW packages will be automatically installed:
eu: Hurrengo pakete berri hauek automatikoki instalatu egingo dira:

en: The following NEW packages will be installed:
eu: Hurrengo paketak berriak INSTALATUAK izango dira:

en: The following packages are BROKEN:
eu: Hurrengo paketeak APURTURIK daude:

en: The following packages are RECOMMENDED but will NOT be installed:
eu: Hurrengo paketeak GOMENDATURIK daude baina EZ dira instalatuko:

en: The following packages are SUGGESTED but will NOT be installed:
eu: Hurrengo paketeak GOMENDATURIK daude baina EZ dira instalatuko:

en: The following packages are unused and will be REMOVED:
eu: Hurrengo apaketeak ez dira erabiltzen eta EZABATU egingo dira:

en: The following packages conflict with %B%s%b and will be broken by its installation:
eu: Hurrengo paketeek %B%s%b paketarekin liskarra dute eta hau instalatzerako buskatu litezke:

en: The following packages conflict with %B%s%b, or depend on a version of it which is not going to be installed.
eu: Hurrengo bertsioa %B%s%b-rekin liskarra du, edo instalatua izango ez den beste bertsio bat behar du.

en: The following packages conflict with %B%s%b:
eu: Hurrengo paketeek %B%s%b-rekin liskarra dute:

en: The following packages conflict with version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
eu: Hurrengo paketeak %B%s%b bertsiodun %B%s%b pakerearekin liskarra dute, eta buskatu litezke hau %s egingo balitz.

en: The following packages depend on %B%s%b and are broken:
eu: Hurrengo paketeek %B%s%b behar dute eta apurturik daude:

en: The following packages depend on %B%s%b and will be broken by its removal:
eu: Hurrengo paketeek %B%s%b behar dute eta apurturik egongo dira hau ezabatzen bada:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b, or conflict with the currently installed version:
eu: Hurrengo programek instalaturik dagoen  %B%s%b -ren beste %B%s%b bertsio bat behar dute,edo instalaturik dagoen bertsioarekin liskarra dute:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b:
eu: Hurrengo paketeek %B%s%b -ren bertsio bat behar dute,  instalturik dagoena %B%s%b da:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b which is not going to be installed.
eu: Hurrengo paketeek instatuko ez den %B%s%b bertsio bat behar dute.

en: The following packages depend on the currently installed version of %B%s%b (%B%s%b), or conflict with the version it will be %s to (%B%s%b), and will be broken if it is %s.
eu: Hurrengo pakettek instalatutako %B%s%b (%B%s%b) bwerioa behar dute, edo (%B%s%b) %s egin behar den bertsioarekin liskarra dute eta %s egiten bada buskatu egin litezke

en: The following packages depend on version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
eu: Hurrengo paketeak %B%s%b bertsiodun %B%s%b pakerea behar dute, eta buskatu litezke hau %s egingo balitz.

en: The following packages have been automatically kept back:
eu: Hurrengo paketeak automatikoki eguneratu gabe utziko dira:

en: The following packages have been kept back:
eu: Honako paketea hauek ez dira eguneratuko:

en: The following packages have unmet dependencies:
eu: Honako paketeek betegabeko dependentziak dituzte:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
eu: Hurrengo paketak ATZERATUAK izango dira:

en: The following packages will be REINSTALLED:
eu: Hurrengo paketak BERRINSTALATUAK izango dira:

en: The following packages will be REMOVED:
eu: Hurrengo paketak EZABATUAK izango dira:

en: The following packages will be automatically REMOVED:
eu: Hurrengo pakete berri hauek automatikoki EZABATU egingo dira:

en: The following packages will be upgraded:
eu: Hurrengo paketak EGUNERATUAK izango dira:

en: The list of sources could not be read.
eu: Ezin da jatorri zerrenda irakurri.

en: The main Debian archive
     The Debian distribution consists of packages from the 'main' section. Every package in 'main' is Free Software.
     .
     For more information about what Debian considers to be Free Software, see http://www.debian.org/social_contract#guidelines
eu: Debian oinarrizko fitxategiak
     Debian banaketa 'main' ataleko paketeez osatzen da. 'main' atalean dagoen software guztia software librea da. 
     .
    Debianek zerri deitzen dion Software libre jakiteko eta hantzeko gauzetarako joan:http://www.debian.org/social_contract

en: The number of mines must be a number
eu: Mina kopurua zenbaki bat izan behar da

en: The package index files are corrupted. No Filename: field for package %s.
eu: Pakete indize fitxategiak ondaturik daude. Ez dago fitxategi izena %s paketearentzat.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
eu: Pakete zerrenda edo egoera fitxategia ezin dira ireki edo analizatu.

en: The spikes were poisoned!  The poison was deadly..  --More--
eu: Puntak pozondurik zeuden!  Pozoia hilgarria zen...  --Gehiago--

en: There are no Easter Eggs in this program.
eu: Ez dago paskoa arrautzik programa honetan.

en: There really are no Easter Eggs in this program.
eu: Benetan, ez dago paskoa arrautzik programa honetan.

en: To continue, type the phrase "%s":
eu: Jarraitzeko idatzi "%s" esaldia:

en: Too many arguments to by-section grouping policy
eu: Ataletan biltzeko politikan parametro gehiegi

en: Total Progress:
eu: Guzt. Aurrerapenak:

en: Touching the cockatrice corpse was a fatal mistake.  --More--
eu: Ankasartze konponezina egin zenuen basiliskoa ikutzean.  --Gehiago--

en: UNAVAILABLE
eu: ESKURAEZINA

en: UNSATISFIED
eu: BETEGABE

en: URL to use to download changelogs
eu: deskarga erregistro aldaketak erabiltzeko URL-a

en: Unable to correct dependencies, some packages cannot be installed
eu: Ezin dira dependentziak konpondu, zenbait pakete ezin dira instalatu

en: Unable to correct for unavailable packages
eu: Ez da gai eskuragarri ez dauden paketeak konpontzeko gai

en: Unable to find a version "%s" for the package "%s"
eu: Ezin da "%s" betrsioa aurkitu "%s"paketearentzat.

en: Unable to find an archive "%s" for the package "%s"
eu: Ezin "%s" fitxategia aurkitu "%s" paketearentzat

en: Unable to open %s for writing
eu: Ezzinb da %s idazteko ireki

en: Unable to open %s to log actions
eu: Ezin da %s ireki ekintzak erregistratzeko

en: Unable to open /usr/share/tasksel/debian-tasks.desc
eu: Ezin da /usr/share/tasksel/debian-tasks.desc ireki

en: Unable to replace %s with new configuration file
eu: Ezin da %s konfigurazio fitxategi berriagatik aldatu

en: Uncompressed Size:
eu: Deskonprimituako Tamaina:

en: Uncompressed size:
eu: Deskonprimitutako tamaina:

en: Undo
eu: Desegin

en: Undo the last package operation or group of operations
eu: Desegin azke patekete ekintza edo ekintza taldea

en: Unexpected ')'
eu: Ez zen itxoiten ')'

en: Unexpected empty expression
eu: Espero ez zen espresio hutsa.

en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Unknown action type: %s
eu: Akzio mota ezezaguna: %s

en: Unknown alignment type '%s'
eu: '%s' Lerrokate mota ezezaguna

en: Unknown command "%s"
eu: Komando ezezaguna "%s"

en: Unknown dependency type: %s
eu: Dependentzi mota ezezaguna: %s

en: Unknown pattern type: %c
eu: Patroi mota ezezaguna: %c

en: Unknown priority %s
eu: Lehentasun ezezaguna: %s

en: Unknown/Unknown
eu: Ezezaguna/Ezezaguna

en: Unmatched '('
eu: Aurkitu ez den '('

en: Unmatched '(' in grouping policy description
eu: Parekorik gabe ( biltze politika azalpenean

en: Unmatched '(' in sorting policy description
eu: Ez da aurkitu '(' biltze politka azalpenean

en: Unrecognized tasks
eu: Ataza Ezezagunak

en: Updating package lists
eu: Pakete zerrenda eguneratzen

en: Updating the package lists requires administrative privileges, which
    you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
eu: Pakete zerrenda eguneratzeak zuk ez dituzun kudeatzaile baimenak behar ditu.
    Root kontura aldatu nahi al duzu?

en: Upgradable Packages
     A newer version of these packages is available.
eu: Pakete eguneragarriak
     Paketea hauen bertsio berriago bat dago eskuragarri.

en: Usage: aptitude [-S fname] [-u|-i]
eu: Erabilera: aptitude [-S fname] [-u|-i]

en: Use a 'status-line' download indicator for all downloads
eu: Erabili egoera-barraren deskarga bistaratzea deskarga guztientzat

en: Use a minibuffer-style prompt when possible
eu: Erabili minibuffer-moduko galderak posible denean

en: Usenet clients and servers
     Packages in the 'news' section are related to the Usenet distributed news system.  They include news readers and news servers.
eu: Usenet bezero eta zerbitzariak
     'news' ataleko paketeek Usenet banatutako berri-taldeen inguruko softwarea dira. Berri-talde irakurle eta zerbitzariak barne.

en: User's ^Manual
eu: Erabiltzailearen ^Manuala

en: Utilities and programs for software development
     Packages in the 'devel' section are used to write new software and work on existing software. Non-programmers who do not compile their own software probably do not need much software from this section.
     .
     It includes compilers, debugging tools, programmer's editors, source processing tools, and other things related to software development.
eu: Software garapenerako programa eta tresnak
     'devel' ataleko paketeak software berri idazteko edo egina dagoen softwarean lan egiteko dira. Programadore ez diren edo softwarea konpilatzen ez eduten erabiultzaileek ziurrenik ez dituzte atal honetako paketeak beharko.
     
     Konpiladoreak, arazpen tresnak, programatze editoreak, jatorriak prozesatzeko tresnak eta antzeko beste batzu dakartza.

en: Utilities to create, view, and edit graphics files
     Packages in the 'graphics' section include viewers for image files, image processing and manipulation software, software to interact with graphics hardware (such as video cards, scanners, and digital cameras), and programming tools for handling graphics.
eu: Fitxategi grafikoak sortu, ikusi eta editatzeko tresnak
     'graphics' ataleko paketeak irudi fitxatewgi ikusleak, irudi prozezatze eta editatze softwarea, hardware grafikoarekin (bideo txartelak, eskanerrak eta kamera digitalak bezalkoak) lan egiteko softwarea, eta grafikoak kudeatzeko programazio tresnak dira.

en: Utilities to play and record sound
     Packages in the 'sound' section include sound players, recorders, and encoders for many formats, mixers and volume controls, MIDI sequencers and programs to generate musical notation, drivers for sound hardware, and sound processing software.
eu: Soinua entzuneta egiteko tresnak
     'soun' ataleko paketeak soinua erreproduzitzaileak, grabatzaileak, birkodeaketaliak eta formatu anitzetako kodeatzaileak, nahasle eta bolumen kontrolak, MIDI sekuentzia jole eta notazio musikala egiteko programak, Soinu hardwarearentzako driberrak, eta audioa prozesatzeko softwarea dakar.

en: Various system utilities
     Packages in the 'utils' section are utilities whose purpose is too unique to be classified.
eu: Zenbait sistema lanabes
     'utils' ataleko paketeak sailkatzeko eginkizun zehatzegi bat daukate.

en: Version-generating grouping policies must be the tail of a chain
eu: «version-generating» biltze politikak katearen amaiera egon behar dute.

en: Version-generating grouping policies take no arguments
eu: «version-generating» biltze politikak ez du argumentorik onartzen

en: Version:
eu: Bertsioa:

en: Versions
eu: Bertsioak

en: View a list of frequently asked questions
eu: Ikusi sarriago galdetutako galderen zerrenda?

en: View and/or adjust the actions that will be performed
eu: Egingo diren ekintzak bistarazi eta/edo ezarri

en: View available packages and choose actions to perform
eu: Pakete eskuragarriak ikusi eta egibeharreko ekintzak aukeratu

en: View information about this program
eu: Programa honi buruzko argibideak ikusi

en: View next display
eu: Ikusi hurrengo leihoa

en: View previous display
eu: Ikusi aurreko leihoa

en: View the detailed program manual
eu: Ikusi programaren manual zehaztua

en: View the important changes made in each version of the program
eu: Begiratu programen bertsio bakoitzean eginiko aldaketa garrantzitsuak

en: View the on-line help
eu: Ikusi sare bidezko laguntza

en: View the progress of the package download
eu: Pakete deskargaren aurrerapena ikusi

en: View the progress of the package list update
eu: Pakete zerrenda eguneraketen egoera bistarazi

en: View the terms under which you may copy the program
eu: Begiratu zein egoeratan zuk programa kopiatu dezakezun

en: Views
eu: Ikuspegiak

en: Virtual Packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
eu: Pakete-Birtualak
     Pakete hauek ez dira esistitzen; hauen izenak beste pakete batzuek erabiltzen dituzte funtzio batenbat eskatu edo emateko.

en: Virtual packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
eu: Pakete Birtualak
     Pakete hauek ez dira esistitzen; hauen izenak beste pakete batzuek erabiltzen dituzte funtzio batenbat eskatu edo emateko.

en: WARNING: Performing this action will probably cause your system to break!
             Do NOT continue unless you know EXACTLY what you are doing!
eu: KONTU: Ekintza hau egitak ziurreink zure sistema apurtuko du! 
             EZ JARRAITU ez badakizu ZEHATZ MEHATZ zer egiten ari zaren!

en: WEIRDNESS: unknown option code received
eu: arraroa: aukera ezezagun kodea jasorik

en: Warn when attempting to perform a privileged action as a non-root user
eu: Ohartu root baimenak behar dituen zerbait root ez den erabiltzaile bat bezala egiterakoan.

en: Warning: could not lock the cache file.  Opening in read-only mode
eu: Oharra; ezin da katxe fitxategia blokeatu.  Irakurketa moduan irekitzen

en: Warning: group %s is involved in a cycle
eu: Oharrra: %s taldea bukle baten zati da.

en: Waste time trying to find mines
eu: Minak aurkitzen saiatzen denbora pasa

en: Web browsers, servers, proxies, and other tools
     Packages in the 'web' section include Web browsers, Web servers and proxies, software to write CGI scripts or Web-based programs, pre-written Web-based programs, and other software related to the World Wide Web.
eu: Web kudeatzaileak, zerbitzariak, proxiak et beste zenbait tresna
     'web' ataleko programak besteak beste web kudeatzaileak, web zerbitzari eta proxiak, CGI skriptak idazteko programak edo Web-ean oinarritutako programak, aurre idatzitako web oinarritutako programak eta Webari erlazionaturiko beste zenbait tresna dira.

en: What is it?  It's an elephant being eaten by a snake, of course.
eu: Zer da hau? Hau elefante bat jaten ari den suge bat da, noski.

en: Width of board:
eu: jokoaren zabalera -

en: Will free %sB of disk space
eu: %sB disko leku hustuko dira

en: Will install %li packages, and remove %li packages.
eu: %li pakete instalatu; eta %li pakete ezabatuko dira.

en: Will use %sB of disk space
eu: %sB disko leku erabiliko dira

en: Won
eu: Irabazi

en: Would download/install/remove packages.
eu: Paketea dekargatu/instalatu/ezabatu-ko ditu.

en: Would forget what packages are new
eu: Zein pakete berri diren ahaztuko luke

en: Writing extended state information
eu: egoera argibide hedatuak idazten

en: Xtr
eu: Ext

en: Yes
eu: Bai

en: Yes, I am aware this is a very bad idea
eu: Bai, hau ideia txar bat dela ohartarzirik nago

en: You already are root!
eu: Zu dagoeneko root zara!

en: You are jolted by a surge of electricity!  --More--
eu: Elektrizitate deskarga batek jo zaitu!  --Gehiago--

en: You are not root and I cannot find any way
    to become root.  To reconfigure this package,
    install the menu package, the login package,
    or run aptitude as root.
eu: Zu ez zara rrot eta ezin dut zu root biurtzeko
    biderik. Pakete hau berkonfiguratzeko menu
    edo login paketa instalatu edo aptitude root
    bezala abiarazi.

en: You can only specify a package archive with an 'install' command.
eu: Install komandoaz zuk pakete fitxategi bat bakarriz ezarri dezakezu.

en: You can only specify a package version with an 'install' command.
eu: 'install' komandoaz pakete bertsio bakar bat instalatu daiteke.

en: You can only view changelogs of official Debian packages.
eu: Debian pakete ofizialen aldaketa erregistroa bakarrik bistaratu dezakezu

en: You cannot specify both an archive and a version for a package
eu: zuk bai fitxategia bai  paketearen bertsioa ezarri ditzakezu

en: You die...  --More--
eu: Zu hill... --Gehiago--

en: You fall into a pit!  --More--
eu: Zulo batetara erori zara  --Gehiago--

en: You feel here a cockatrice corpse.  --More--
eu: Basilisko gorputza sentitzen duzu.  --Gehiago--

en: You have won.
eu: Zuk irabazi duzu.

en: You land on a set of sharp iron spikes!  --More--
eu: Burdinezko punta zorrotz multzo batetara erortzen zara!  --Gehiago---

en: You lose!
eu: Galdu!

en: You may want to update the package lists to correct these missing files
eu: Zuk agian falta diren fitxategi hauek konpontzek pakete zerrenda eguneratu nahi duzu

en: You must choose one to install.
eu: Zuk instalatzeko bat aukeratu behar duzu.

en: You turn to stone... --More--
eu: Zu hari biurtu zara... --Gehiago--

en: Your wand of %s breaks apart and explodes!  --More--
eu: Zure %s barita magikoa apurtu eta mila zati egin da! --Gehiago--

en: [DOWNGRADE] %s %s -> %s
eu: [ATZERATU] %s %s -> %s

en: [Downloaded]
eu: [Deskargaturik]

en: [ERROR]
eu: [ERROREA]

en: [Hit]
eu: [Jo]

en: [IGNORED]
eu: [BAZTERTURIK]

en: [UPGRADE] %s %s -> %s
eu: [EGUNERATU] %s %s -> %s

en: ^About
eu: (^A)Honi buruz

en: ^Become root
eu: (^B) Root biurtu

en: ^ChangeLog
eu: (^C) Erregistroa

en: ^Changelog
eu: ^Aldaketa Erregistroa

en: ^Clean package cache
eu: (^C) Garbitu pakete katxea

en: ^Close
eu: (^C)Itxi

en: ^Dependency handling
eu: ^Dependentzi kudeaketa

en: ^Find
eu: ^Bilatu

en: ^Forbid Version
eu: ^Debekatutako Bertsioa

en: ^Forget new packages
eu: (^F) Ahaztu pakete berriak

en: ^Help
eu: (^H)Laguntza

en: ^Hold
eu: ^Hizoztu

en: ^Install
eu: ^Instalatu

en: ^Install/remove packages
eu: ^Paketeak Instalatu/Ezabatu

en: ^Keep
eu: ^Mantendu

en: ^License
eu: ^Lizentzia

en: ^Limit Display
eu: ^Bistaratze Mugatu

en: ^Miscellaneous
eu: (^M) Bestelakoak

en: ^Next
eu: Hurre^ngoa

en: ^Play Minesweeper
eu: (^P) Mina aurkitzailera jolastu

en: ^Prev
eu: (^P)Aurrekoa

en: ^Purge
eu: ^Garbitu

en: ^Quit
eu: ^(Q) Irten

en: ^Reload package cache
eu: ^(R) PAkete katxea berritu

en: ^Remove
eu: ^Ezabatu

en: ^Revert options
eu: Auke^rak Atzeratu

en: ^UI options
eu: ^UI aukerak

en: ^Un-Limit Display
eu: ^Bistaratze Muga kendu

en: ^Update package list
eu: ^Eguneratu pakete Zerrenda

en: broken
eu: apurturik

en: but %s is installed and it is kept back.
eu: baina %s instalaturik eta hizozturik dago.

en: but %s is installed.
eu: baina %s instalaturik dago

en: but %s is to be installed.
eu: baina %s ez dago instalaturik

en: but it is not installable
eu: baina ez da instalagarri

en: cold
eu: hotza

en: config-files
eu: config-fitxategiak

en: conflicts with
eu: ez dator bat honekin:

en: couldn't replace old state file
eu: Ezin da egoera fitxategi zaharra aldatu

en: death
eu: hil

en: delete
eu: ezabatu

en: depends on
eu: behar du

en: downgraded
eu: atzeraturik

en: download: you must specify at least one package to download
eu: deskargak: zuk pakete bat beintzat ezarri behar duzu deskargatzeko

en: half-config
eu: erdi-konfiguraturik

en: half-install
eu: erdi-instalaturik

en: hold
eu: hizoztua

en: install
eu: instalaturik

en: installed
eu: instalaturik

en: invisibility
eu: ikustezina

en: libsigc++ version: %s
eu: libsigc++ bertsioa: %s

en: log report
eu: Erregistro erreportea

en: magic missile
eu: misil majikoa

en: make_package_view: bad argument!
eu: make_package_view: argumentu okerra!

en: make_package_view: error in arguments -- bad column list for static item
eu: make_package_view: errorea argumentutan -- zutabe zerrenda edo elementu estatiko okerra

en: make_package_view: error in arguments -- two main widgets??
eu: make_package_view: errorea argumentuetan -- bi partaide nagusi??

en: make_package_view: no main widget found
eu: make_package_view: Ez da oinarrizko lanabesa aurkitu

en: mine-help.txt
eu: mina-laguntza.txt

en: no
eu: ez

en: no_key
eu: ez_gakoa

en: none
eu: batere ez

en: not a real package
eu: ez da pakete erreal bat

en: not installed
eu: ez instalaturik

en: not installed (configuration files remain)
eu: ez instalaturtik (konfigurazio fitxategiak daude)

en: obsoletes
eu: zaharkiturik

en: partially configured
eu: erdi konfiguraturik

en: partially installed
eu: erdi-instalaturik

en: polymorph
eu: polimorfikoa

en: pre-depends on
eu: aurretik behar du

en: purge
eu: garbitu

en: purged
eu: garbiturik

en: recommends
eu: gomendaturik

en: reinstall
eu: berrinstalatu

en: replaces
eu: aldaturik

en: search: You must provide at least one search term
eu: bilatu: Zuk beintzat bilaketa patroi bat eman behar duzu

en: second
eu: segundu

en: seconds
eu: segundu

en: secret door detection
eu: ate sekretu atzematea

en: sleep
eu: lo

en: striking
eu: greban

en: suggests
eu: iradokiri

en: unknown
eu: ezezaguna

en: unpacked
eu: Despaketatua

en: upgrade
eu: eguneratu

en: upgraded
eu: eguneraturik

en: virtual
eu: birtuala

en: virtual/virtual
eu: birtuala/birtuala

en: yes
eu: Bai

en: yes_key
eu: Bai_gakoa
