shadow - en to fi translation catalogue (451 entries)

en: 		[-d home [-m]] [-s shell] [-c comment] [-l new_name]
fi: 		[-d kotihakemisto [-m]] [-s komentotulkki] [-c kommentti] [-l uusi_nimi]

en: 		[-d home] [-s shell] [-c comment] [-m [-k template]]
fi: 		[-d kotihakemisto] [-s komentotulkki] [-c kommentti] [-m [-k malli]]

en: 		[-f inactive] [-e expire ]
fi: 		[-f ei käytössä] [-e umpeutuu ]

en: 	Full Name: %s
fi: 	Koko nimi: %s

en: 	Home Phone: %s
fi: 	Kotipuhelin: %s

en: 	Room Number: %s
fi: 	Huoneen numero: %s

en: 	Work Phone: %s
fi: 	Työpuhelin: %s

en: 
    %s: %s is unchanged
fi: 
    %s: %s on ennallaan

en: 
    Login timed out after %d seconds.
fi: 
    Sisäänkirjautuminen aikakatkaistiin %d sekunnin kuluttua.

en: 
    System closed for routine maintenance
fi: 
    Järjestelmä on suljettu ylläpitotöiden ajaksi

en: 
    Type control-d to proceed with normal startup,
    (or give root password for system maintenance):
fi: 
    Näppäily control-d jatkaa tavallista käynnistystä,
    (tai kirjoita pääkäyttäjän salasana jos teet järjestelmän ylläpitoa):

en: 
    Warning: weak password (enter it again to use it anyway).
fi: 
    Varoitus: helposti arvattava salasana (kirjoita se uudestaan jos kuitenkin haluat sitä käyttää).

en: 
    [Disconnect bypassed -- root login allowed.]
fi: 
    [Yhteyden katkaisu ohitettu -- pääkäyttäjän kirjautuminen sallittu.]

en:        %s	-D [-g group] [-b base] [-s shell]
fi:        %s	-D [-g ryhmä] [-b kotihakemistojen juuri] [-s komentotulkki]

en:        %s [-A user,...] [-M user,...] group
fi:        %s [-A käyttäjä,...] [-M käyttäjä,...] ryhmä

en:        %s [-M user,...] group
fi:        %s [-M käyttäjä,...] ryhmä

en:        %s [-a user] group
fi:        %s [-a käyttäjä] ryhmä

en:        %s [-d user] group
fi:        %s [-d käyttäjä] ryhmä

en:        %s [-p] -r host
fi:        %s [-p] -r kone

en:        %s [-p] [-h host] [-f name]
fi:        %s [-p] [-h kone] [-f nimi]

en:        %s [-x max] [-n min] [-w warn] [-i inact] name
fi:        %s [-x enintään] [-n vähintään] [-w varoitus] [-i pois_käytöstä] nimi

en:        %s {-l|-u|-d|-S|-e} name
fi:        %s {-l|-u|-d|-S|-e} nimi

en:   %s on %s
fi:   %s päätteellä %s

en:   Choose a new password.
fi:   Valitse uusi salasana.

en:   Contact the system administrator.
fi:   Ota yhteys pääkäyttäjään.

en:  [%lds left]
fi:  [%lds jäljellä]

en:  [%lds lock]
fi:  [%lds lukko]

en:  from %.*s
fi:  päätteeltä %.*s

en:  groups=
fi:  ryhmät=

en:  is too long
fi: on liian pitkä

en:  on `%.100s'
fi:  päätteellä "%.100s"

en:  on `%.100s' from `%.200s'
fi:  päätteellä "%.100s" koneelta "%.200s"

en: %d failure since last login.  Last was %s on %s.
     | %d failures since last login.  Last was %s on %s.
fi[0]: %d epäonnistunut yritys edellisen sisäänkirjautumisen jälkeen.  Viimeisin oli %s päätteeltä %s.
fi[1]: %d epäonnistunutta yritystä edellisen sisäänkirjautumisen jälkeen. Viimeisin oli %s päätteeltä %s.

en: %s is an invalid shell.
fi: %s ei kelpaa komentotulkiksi.

en: %s not found
fi: ei löydy %s

en: %s's Password:
fi: käyttäjän %s salasana:

en: %s: "%s" contains illegal characters
fi: %s: "%s" sisältää merkkejä joita ei saa käyttää

en: %s: %s
    (Ignored)
fi: %s: %s
    (Jätetään ottamatta huomioon)

en: %s: %s is a not a valid group name
fi: %s: %s ei kelpaa ryhmän nimeksi

en: %s: %s is not a unique name
fi: %s: %s ei ole yksikäsitteinen nimi

en: %s: %s is the NIS master
fi: %s: %s on NIS master

en: %s: %s not found in /etc/group
fi: %s: %s ei löytynyt tiedostosta /etc/group

en: %s: %s not found in /etc/passwd
fi: %s: tunnusta %s ei löydy tiedostosta /etc/passwd

en: %s: %s not owned by %s, not removing
fi: %s: tiedoston %s omistaja ei ole %s, ei poisteta

en: %s: %u is not a unique gid
fi: %s: %u ei ole yksikäsitteinen gid

en: %s: -O requires NAME=VALUE
fi: %s: -O vaatii NAME=VALUE

en: %s: -s and -r are incompatibile
fi: %s: -s ja -r eivät ole yhteensopivia

en: %s: Cannot determine your user name.
fi: %s: Ei pysty selvittämään mikä käyttäjätunnuksesi on.

en: %s: Cannot execute %s
fi: %s: Ei voi suorittaa %s

en: %s: Invalid entry: %s
fi: %s: Tietue ei kelpaa: %s

en: %s: Not a tty
fi: %s: Ei ole tty

en: %s: PAM authentication failed
fi: %s: PAM-tunnistus epäonnistui

en: %s: PAM chauthtok failed
fi: %s: PAM chauthtok epäonnistui

en: %s: Passwords do not match, try again.
fi: %s: Salasanat eivät ole samat, yritä uudelleen.

en: %s: Permission denied
fi: %s: Käyttö kielletty

en: %s: Permission denied.
fi: %s: Käyttö kielletty.

en: %s: Shadow passwords are not configured.
fi: %s: Varjosalasanat eivät ole käytössä.

en: %s: Shell %s not found.
fi: %s: Komentotulkkia %s ei löydy.

en: %s: Try again later
fi: %s: Yritä myöhemmin uudelleen

en: %s: Unknown user %s
fi: %s: Tuntematon käyttäjä %s

en: %s: WARNING!  Must be set-UID root!
fi: %s: VAROITUS!  On oltava suorita omistajan UID:llä ja omistajan on oltava root!

en: %s: You may not view or modify password information for %s.
fi: %s: Et voi katsoa tai muuttaa käyttäjän %s salasanaa.

en: %s: `%s' is the NIS master for this client.
fi: %s: tämän asiakaskoneen NIS-palvelin on "%s".

en: %s: can't chown %s
fi: %s: ei voi tehdä chown %s

en: %s: can't create %s
fi: %s: ei voi luoda %s

en: %s: can't create %s
fi: %s: ei voi luoda %s

en: %s: can't delete shadow group file
fi: %s: varjoryhmätiedostoa ei voi poistaa

en: %s: can't delete shadow password file
fi: %s: varjosalasanatietuetta ei voi poistaa

en: %s: can't get lock
fi: %s: lukkoa ei saatavissa

en: %s: can't get shadow lock
fi: %s: shadow-lukkoa ei saatavissa

en: %s: can't get unique gid
fi: %s: yksikäsitteistä gid:tä ei ole saatavilla

en: %s: can't get unique uid
fi: %s: ei löydy yksikäsitteistä uid:tä

en: %s: can't lock /etc/passwd.
fi: %s: ei voi lukita tiedostoa /etc/passwd.

en: %s: can't lock files, try again later
fi: %s: tiedostoja ei voi lukita, yritä myöhemmin uudelleen

en: %s: can't lock group file
fi: %s: ryhmätiedostoa ei voi lukita

en: %s: can't lock passwd file
fi: %s: tiedostoa passwd voi lukita

en: %s: can't lock password file
fi: %s: salasanatiedostoa ei voi lukita

en: %s: can't lock shadow file
fi: %s: shadow-tiedostoa ei voi lukita

en: %s: can't lock shadow group file
fi: %s: varjoryhmätiedostoa ei voi lukita

en: %s: can't lock shadow password file
fi: %s: varjosalasanatiedostoa ei voi lukita

en: %s: can't open %s
fi: %s: ei voi avata %s

en: %s: can't open file
fi: %s: tiedostoa ei voi avata

en: %s: can't open files
fi: %s: tiedostoja ei voi avata

en: %s: can't open group file
fi: %s: ryhmätiedostoa ei voi avata

en: %s: can't open passwd file
fi: %s: tiedostoa passwd ei voi avata

en: %s: can't open password file
fi: %s: salasanatiedostoa ei voi avata

en: %s: can't open shadow file
fi: %s: shadow-tiedostoa ei voi avata

en: %s: can't open shadow group file
fi: %s: varjoryhmätiedostoa ei voi avata

en: %s: can't open shadow password file
fi: %s: varjosalasanatiedostoa ei voi avata

en: %s: can't re-write file
fi: %s: tiedoston päällekirjoitus ei onnistu

en: %s: can't re-write shadow file
fi: %s: shadow-tiedoston päällekirjoitus ei onnistu

en: %s: can't remove shadow entry for %s
fi: %s: käyttäjän %s varjotietuetta ei voi poistaa

en: %s: can't remove shadow group %s
fi: %s: varjoryhmää %s ei voi poistaa

en: %s: can't restore %s: %s (your changes are in %s)
fi: %s: tiedostoa %s ei voi palauttaa: %s (muutoksesi ovat tiedostossa %s)

en: %s: can't rewrite password file
fi: %s: salasanatiedoston päällekirjoitus ei onnistu

en: %s: can't rewrite shadow password file
fi: %s: varjosalasanatiedoston päällekirjoitus ei onnistu

en: %s: can't unlock file
fi: %s: tiedoston lukkoa ei voi avata

en: %s: can't update DBM files
fi: %s: DBM-tiedostoja ei voi päivittää

en: %s: can't update DBM shadow files
fi: %s: DBM:n shadow-tiedostoja ei voi päivittää

en: %s: can't update entry
fi: %s: tietuetta ei voi päivittää

en: %s: can't update entry for group %s
fi: %s: ryhmän %s tietuetta ei voi päivittää

en: %s: can't update entry for user %s
fi: %s: käyttäjän %s tietuetta ei voi päivittää

en: %s: can't update group file
fi: %s: ryhmätiedostoa ei voi päivittää

en: %s: can't update passwd entry for %s
fi: %s: käyttäjän %s passwd-tietuetta ei voi päivittää

en: %s: can't update passwd file
fi: %s: tiedostoa passwd ei voi päivittää

en: %s: can't update password file
fi: %s: salasanatiedostoa ei voi päivittää

en: %s: can't update shadow entry
fi: %s: shadow-tietuetta ei voi päivittää

en: %s: can't update shadow entry for %s
fi: %s: varjotietuetta %s ei voi päivittää

en: %s: can't update shadow file
fi: %s: tiedostoa shadow ei voi päivittää

en: %s: can't update shadow group file
fi: %s: varjoryhmätiedostoa ei voi päivittää

en: %s: can't update shadow password file
fi: %s: varjosalasanatiedostoa ei voi päivittää

en: %s: cannot add new dbm group entry
fi: %s: uutta dbm:n ryhmätietuetta ei voi lisätä

en: %s: cannot add new dbm shadow group entry
fi: %s: uutta dbm:n varjoryhmän tietuetta ei voi lisätä

en: %s: cannot change user `%s' on NIS client.
fi: %s: käyttäjän "%s" tietoja ei voi muuttaa NIS-asiakaskoneessa.

en: %s: cannot create directory %s
fi: %s: hakemistoa %s ei voi luoda

en: %s: cannot create new defaults file
fi: %s: uutta oletusarvotiedostoa ei voi luoda

en: %s: cannot lock TCFS key file
fi: %s: TCFS-avainten tiedostoa ei voi lukita

en: %s: cannot lock file %s
fi: %s: tiedostoa %s ei voi lukita

en: %s: cannot lock shadow password file
fi: %s: varjosalasanatiedostoa ei voi lukita

en: %s: cannot open DBM files for %s
fi: %s: DBM-tiedostoja ei voi avata %s

en: %s: cannot open TCFS key file
fi: %s: TCFS-avainten tiedostoa ei voi avata

en: %s: cannot open file %s
fi: %s: tiedostoa %s ei voi avata

en: %s: cannot open group file
fi: %s: tiedostoa group ei voi avata

en: %s: cannot open new defaults file
fi: %s: uutta oletusarvotiedostoa ei voi avata

en: %s: cannot open shadow group file
fi: %s: varjoryhmätiedostoa ei voi avata

en: %s: cannot overwrite file %s
fi: %s: tiedoston %s päällekirjoitus ei onnistu

en: %s: cannot remove dbm group entry
fi: %s: tietokannan ryhmätietuetta ei voi poistaa

en: %s: cannot remove user's primary group.
fi: %s: käyttäjän ensisijaista ryhmää ei voi poistaa.

en: %s: cannot rename directory %s to %s
fi: %s: hakemiston %s nimeksi ei voi muuttaa %s

en: %s: cannot rewrite TCFS key file
fi: %s: TCFS-avainten tiedoston päällekirjoitus ei onnistu

en: %s: cannot rewrite group file
fi: %s: ryhmätiedoston päälle ei voi kirjoittaa

en: %s: cannot rewrite password file
fi: %s: salasanatiedoston päällekirjoitus ei onnistu

en: %s: cannot rewrite shadow group file
fi: %s: varjoryhmätiedoston päälle ei voi kirjoittaa

en: %s: cannot rewrite shadow password file
fi: %s: varjosalasanatiedoston päällekirjoitus ei onnistu

en: %s: cannot update dbm group entry
fi: %s: tietokannan ryhmätietuetta ei voi päivittää

en: %s: cannot update file %s
fi: %s: tiedostoa %s ei voi päivittää

en: %s: directory %s exists
fi: %s: hakemisto %s on olemassa

en: %s: do not include "l" with other flags
fi: %s: älä käytä lippua "l" muiden lippujen kanssa

en: %s: error adding authentication method
fi: %s: tapahtui virhe lisättäessä tunnistustapaa

en: %s: error adding new group entry
fi: %s: tapahtui virhe lisättäessä uuden ryhmän tietuetta

en: %s: error adding new password entry
fi: %s: tapahtui virhe lisättäessä uutta salasanatietuetta

en: %s: error adding new shadow password entry
fi: %s: tapahtui virhe lisättäessä uutta varjosalasanatietuetta

en: %s: error adding password dbm entry
fi: %s: tapahtui virhe lisättäessä salasanatietokannan tietuetta

en: %s: error adding record for
fi: %s: tapahtui virhe lisättäessä tietuetta nimelle

en: %s: error changing authentication method
fi: %s: tapahtui virhe muutettaessa tunnistustapaa

en: %s: error changing fields
fi: %s: tapahtui virhe muutettaessa kenttiä

en: %s: error changing password entry
fi: %s: tapahtui virhe muutettaessa salasanatietuetta

en: %s: error deleting TCFS entry
fi: %s: tapahtui virhe poistettaessa TCFS-tietuetta

en: %s: error deleting authentication
fi: %s: tapahtui virhe poistettaessa tunnistusta

en: %s: error deleting authentication method
fi: %s: tapahtui virhe poistettaessa tunnistustapaa

en: %s: error deleting password dbm entry
fi: %s: tapahtui virhe poistettaessa salasanatietokannan tietuetta

en: %s: error deleting password entry
fi: %s: tapahtui virhe poistettaessa salasanatietuetta

en: %s: error deleting shadow passwd dbm entry
fi: %s: tapahtui virhe poistettaessa varjosalasanatietokannan tietuetta

en: %s: error deleting shadow password entry
fi: %s: tapahtui virhe poistettaessa varjosalasanatietuetta

en: %s: error detected, changes ignored
fi: %s: löytyi virhe, muutokset hylätään

en: %s: error locking group file
fi: %s: tapahtui virhe lukittaessa ryhmätiedostoa

en: %s: error locking shadow group file
fi: %s: tapahtui virhe lukittaessa varjoryhmätiedostoa

en: %s: error opening group file
fi: %s: tapahtui virhe avattaessa ryhmätiedostoa

en: %s: error opening shadow group file
fi: %s: tapahtui virhe avattaessa varjoryhmätiedostoa

en: %s: error parsing line "%s"
fi: %s: tapahtui virhe jäsennettäessä riviä "%s"

en: %s: error removing directory %s
fi: %s: tapahtui virhe poistettaessa hakemistoa %s

en: %s: error removing group dbm entry
fi: %s: tapahtui virhe poistettaessa ryhmän dbm-tietuetta

en: %s: error removing group entry
fi: %s: tapahtui virhe poistettaessa ryhmätietuetta

en: %s: error removing passwd dbm entry
fi: %s: tapahtui virhe poistettaessa salasanatietokannan tietuetta

en: %s: error removing password entry
fi: %s: tapahtui virhe poistettaessa salasanatietuetta

en: %s: error removing shadow group dbm entry
fi: %s: tapahtui virhe poistettaessa varjoryhmän dbm-tietuetta

en: %s: error removing shadow group entry
fi: %s: tapahtui virhe poistettaessa varjoryhmätietuetta

en: %s: error removing shadow passwd dbm entry
fi: %s: tapahtui virhe poistettaessa varjosalasanatietokannan tietuetta

en: %s: error removing shadow password entry
fi: %s: tapahtui virhe poistettaessa varjosalasanatietuetta

en: %s: error updating files
fi: %s: tapahtui virhe päivitettäessä tiedostoja

en: %s: error updating group entry
fi: %s: tapahtui virhe päivitettäessä ryhmätietuetta

en: %s: error updating password dbm entry
fi: %s: tapahtui virhe päivitettäessä salasanatietokannan tietuetta

en: %s: error updating password file
fi: %s: tapahtui virhe päivitettäessä salasanatiedostoa

en: %s: error updating shadow file
fi: %s: tapahtui virhe päivitettäessä shadow-tiedostoa

en: %s: error updating shadow passwd dbm entry
fi: %s: tapahtui virhe päivitettäessä varjosalasanatietokannan tietuetta

en: %s: fields too long
fi: %s: liian pitkiä kenttiä

en: %s: gid %u is not unique
fi: %s: gid %u ei ole yksikäsitteinen

en: %s: group %s does not exist
fi: %s: ryhmä %s ei ole olemassa

en: %s: group %s exists
fi: %s: ryhmä %s on olemassa

en: %s: group %s exists - if you want to add this user to that group, use -g.
fi: %s: ryhmä %s on olemassa - käytä -g halutessasi lisätä tämän käyttäjän ryhmään.

en: %s: group %s is a NIS group
fi: %s: ryhmä %s on NIS-ryhmä

en: %s: group `%s' is a NIS group.
fi: %s: ryhmä `%s' on NIS-ryhmä.

en: %s: invalid base directory `%s'
fi: %s: kotihakemistojen juurihakemisto "%s" ei kelpaa

en: %s: invalid comment `%s'
fi: %s: kommentti "%s" ei kelpaa

en: %s: invalid date `%s'
fi: %s: päiväys "%s" ei kelpaa

en: %s: invalid field `%s'
fi: %s: kenttä "%s" ei kelpaa

en: %s: invalid group %s
fi: %s: ryhmä ei kelpaa %s

en: %s: invalid home directory `%s'
fi: %s: kotihakemisto "%s" ei kelpaa

en: %s: invalid home phone: "%s"
fi: %s: kotipuhelin ei kelpaa: "%s"

en: %s: invalid name: "%s"
fi: %s: nimi ei kelpaa: "%s"

en: %s: invalid numeric argument `%s'
fi: %s: numeerinen argumentti "%s" ei kelpaa

en: %s: invalid room number: "%s"
fi: %s: huoneen numero ei kelpaa: "%s"

en: %s: invalid shell `%s'
fi: %s: komentotulkki "%s" ei kelpaa

en: %s: invalid user name '%s'
fi: %s: käyttäjätunnus "%s" ei kelpaa

en: %s: invalid work phone: "%s"
fi: %s: työpuhelin ei kelpaa: "%s"

en: %s: line %d: can't create GID
fi: %s: rivi %d: ei voi luoda GID:tä

en: %s: line %d: can't create UID
fi: %s: rivi %d: ei voi luoda UID:tä

en: %s: line %d: can't update entry
fi: %s: rivi %d: tietuetta ei voi päivittää

en: %s: line %d: can't update password
fi: %s: rivi %d: ei voi päivittää salasanaa

en: %s: line %d: cannot find user %s
fi: %s: rivi %d: ei löydy käyttäjää %s

en: %s: line %d: cannot update password entry
fi: %s: rivi %d: salasanatietuetta ei voi päivittää

en: %s: line %d: chown failed
fi: %s: rivi %d: chown epäonnistui

en: %s: line %d: invalid line
fi: %s: rivi %d: rivi ei kelpaa

en: %s: line %d: line too long
fi: %s: rivi %d: liian pitkä rivi

en: %s: line %d: missing new password
fi: %s: rivi %d: uusi salasana puuttuu

en: %s: line %d: mkdir failed
fi: %s: rivi %d: mkdir epäonnistui

en: %s: line %d: unknown user %s
fi: %s: rivi %d: tuntematon käyttäjä %s

en: %s: must be run from a terminal
fi: %s: on käynnistettävä päätteeltä

en: %s: name %s is not unique
fi: %s: nimi %s ei ole yksikäsitteinen

en: %s: no DBM database on system - no action performed
fi: %s: järjestelmässä ei ole DBM-tietokantaa - mitään toimintoa ei tehty

en: %s: no changes
fi: %s: ei muutoksia

en: %s: no flags given
fi: %s: ei ollut yhtään lippua

en: %s: not configured for shadow group support.
fi: %s: tukea varjoryhmille ei ole asetuksissa mukana.

en: %s: not removing directory %s (would remove home of user %s)
fi: %s: hakemistoa %s ei poisteta (poistaisi käyttäjän %s kotihakemiston)

en: %s: out of memory
fi: %s: muisti ei riitä

en: %s: out of memory in update_group
fi: %s: muisti ei riitä suoritettaessa update_group

en: %s: out of memory in update_gshadow
fi: %s: muisti ei riitä suoritettaessa update_gshadow

en: %s: pam_start: error %d
fi: %s: pam_start: virhe %d

en: %s: permission denied
fi: %s: käyttö kielletty

en: %s: rebuild the group database
fi: %s: rakennetaan ryhmätietokanta uudestaan

en: %s: rebuild the shadow group database
fi: %s: rakennetaan varjoryhmätietokanta uudestaan

en: %s: rename: %s
fi: %s: nimeä uudelleen: %s

en: %s: repository %s not supported
fi: %s: tallennuspaikka %s ei ole tuettu

en: %s: shadow group passwords required for -A
fi: %s: ryhmän varjosalasanat tarvitaan käytettäessä parametria -A

en: %s: shadow passwords required for -e
fi: %s: optio -e vaatii varjosalasanat

en: %s: shadow passwords required for -e and -f
fi: %s: optiot -e ja -f tarvitsevat varjosalasanat

en: %s: shadow passwords required for -f
fi: %s: optio -f vaatii varjosalasanat

en: %s: the beginning with
fi: %s: alku jossa on

en: %s: the files have been updated
fi: %s: tiedostot on päivitetty

en: %s: the files have been updated; run mkpasswd
fi: %s: tiedostot on päivitetty; suorita mkpasswd

en: %s: too many groups specified (max %d).
fi: %s: liian monta ryhmää (enintään %d).

en: %s: uid %lu is not unique
fi: %s: uid %lu ei ole yksikäsitteinen

en: %s: uid %u is not unique
fi: %s: uid %u ei ole yksikäsitteinen

en: %s: unable to lock group file
fi: %s: ryhmätiedostoa ei voi lukita

en: %s: unable to lock password file
fi: %s: salasanatiedostoa ei voi lukita

en: %s: unable to lock shadow group file
fi: %s: varjoryhmätiedostoa ei voi lukita

en: %s: unable to open group file
fi: %s: ryhmätiedostoa ei voi avata

en: %s: unable to open password file
fi: %s: salasanatiedostoa ei voi avata

en: %s: unable to open shadow group file
fi: %s: varjoryhmätiedostoa ei voi avata

en: %s: unknown gid %s
fi: %s: tuntematon gid %s

en: %s: unknown group %s
fi: %s: tuntematon ryhmä %s

en: %s: unknown member %s
fi: %s: tuntematon jäsen %s

en: %s: unknown user
fi: %s: tuntematon käyttäjä

en: %s: unknown user %s
fi: %s: tuntematon käyttäjä %s

en: %s: unknown user: %s
fi: %s: tuntematon käyttäjä: %s

en: %s: user %s does not exist
fi: %s: käyttäjää %s ei ole

en: %s: user %s exists
fi: %s: käyttäjä %s on olemassa

en: %s: user %s is a NIS user
fi: %s: käyttäjä %s on NIS-käyttäjä

en: %s: user %s is currently logged in
fi: %s: käyttäjä %s on nyt kirjautuneena

en: %s: warning: %s not owned by %s
fi: %s: varoitus: hakemiston %s omistaja ei ole %s

en: %s: warning: %s not owned by %s, not removing
fi: %s: varoitus: tiedoston %s omistaja ei ole %s, ei poisteta

en: %s: warning: CREATE_HOME not supported, please use -m instead.
fi: %s: varoitus: CREATE_HOME ei ole tuettu, käytä -m sen tilalla.

en: %s: warning: can't remove
fi: %s: varoitus: ei voi poistaa

en: %s: warning: failed to completely remove old home directory %s
fi: %s: varoitus: vanhan kotihakemiston %s täydellinen poistaminen epäonnistui

en: (Echo on)
fi: (Kaiuta merkit)

en: (Enter your own password.)
fi: (Kirjoita oma salasanasi.)

en: **Never logged in**
fi: **Ei ole kirjautunut sisään koskaan**

en: Access to su to that account DENIED.
fi: Mahdollisuus tehdä su tuohon käyttäjätunnukseen on KIELLETTY.

en: Account Expiration Date (YYYY-MM-DD)
fi: Tunnuksen viimeinen käyttöpäivä (VVVV-MM-PP)

en: Account Expires:
fi: Tunnuksen viimeinen käyttöpäivä:

en: Adding user %s to group %s
fi: Lisätään käyttäjä %s ryhmään %s

en: Bad password: %s.
fi: Salasana ei kelpaa: %s.

en: Can't change root directory to "%s"
fi: Juurihakemistoa ei voi muuttaa hakemistoon "%s"

en: Cannot change ID to root.
fi: Pääkäyttäjäksi vaihtaminen ei onnistu.

en: Cannot commit TCFS changes.
fi: TCFS:n muutoksia ei voi tallentaa.

en: Cannot commit password file changes.
fi: Salasanatiedoston muutoksia ei voi tallentaa.

en: Cannot execute %s
fi: Ei voi suorittaa %s

en: Cannot lock the TCFS key database; try again later
fi: TCFS-avainten tietokantaa ei voi lukita, yritä myöhemmin uudelleen

en: Cannot lock the password file; try again later.
fi: Salasanatiedostoa ei voi lukita; yritä myöhemmin uudelleen.

en: Cannot open the TCFS key database.
fi: TCFS-avainten tietokantaa ei voi avata.

en: Cannot unlock the password file.
fi: Salasanatiedoston lukitusta ei voi avata.

en: Changing password for %s
fi: Muutetaan käyttäjän %s salasanaa

en: Changing the aging information for %s
fi: Muutetaan käyttäjän %s vanhentumistietoja

en: Changing the login shell for %s
fi: Vaihdetaan käyttäjän %s komentotulkki

en: Changing the password for group %s
fi: Vaihdetaan ryhmän %s salasana

en: Changing the user information for %s
fi: Muutetaan käyttäjän %s tietoja

en: Command line args too long
fi: Komentoriviargumentit ovat liian pitkiä

en: Could not allocate space for config info.
fi: Ei voitu varata tilaa asetustiedoille.

en: Could not set %s's secret key: is the keyserv daemon running?
fi: Ei voitu asettaa käyttäjän %s salaista avainta: onko keyserv-palvelu käynnissä?

en: Couldn't lock file
fi: Tiedostoa ei voitu lukita

en: Couldn't make backup
fi: Varmuuskopiota ei voitu tehdä

en: Dialup Password:
fi: Soittoyhteyden salasana:

en: Enter the new password (minimum of %d, maximum of %d characters)
    Please use a combination of upper and lower case letters and numbers.
fi: Kirjoita uusi salasana (vähintään %d, enintään %d merkkiä)
    Käytä isoja ja pieniä kirjaimia sekä numeromerkkejä.

en: Enter the new value, or press ENTER for the default
fi: Kirjoita uusi arvo, tai paina ENTER käyttääksesi oletusarvoa

en: Enter the new value, or press ENTER for the default
fi: Kirjoita uusi arvo, tai paina ENTER käyttääksesi oletusarvoa

en: Enter the new value, or press return for the default
fi: Kirjoita uusi arvo, tai paina return käyttääksesi oletusarvoa

en: Entering System Maintenance Mode
fi: Siirrytään toimintatilaan jossa tehdään järjestelmän ylläpitoa

en: Environment overflow
fi: Ympäristömuuttujien tila täyttyi

en: Error updating the DBM password entry.
fi: Tapahtui virhe päivitettäessa DBM-salasanatietuetta.

en: Error updating the TCFS key database.
fi: Tapahtui virhe päivitettäessä TCFS-avainten tietokantaa.

en: Error updating the password entry.
fi: Tapahtui virhe päivitettäessä salasanatietuetta.

en: Executing shell %s
fi: Käynnistetään komentotulkki %s

en: FAILED LOGIN (%d)%s FOR `%s', %s
fi: SISÄÄNKIRJAUTUMINEN EPÄONNISTUI (%d)%s KÄYTTÄJÄLLE "%s", %s

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Home Phone
fi: Kotipuhelin

en: Inactive:	%ld
fi: Ei käytössä:	%ld

en: Incorrect password for %s.
fi: Väärä salasana käyttäjälle "%s".

en: Incorrect password for `%s'
fi: Väärä salasana käyttäjälle "%s"

en: Invalid login time
fi: Sisäänkirjautumisaika ei kelpaa

en: Invalid root directory "%s"
fi: Juurihakemisto "%s" ei kelpaa

en: Last Change:
fi: Viimeisin muutos:

en: Last Password Change (YYYY-MM-DD)
fi: Viimeisin salasanan vaihto (VVVV-MM-PP)

en: Last login: %.19s on %s
fi: Viimeisin kirjautuminen: %.19s päätteellä %s

en: Last login: %s on %s
fi: Viimeisin kirjautuminen: %s päätteellä %s

en: Login Shell
fi: Komentotulkki sisäänkirjauduttaessa

en: Login incorrect
fi: Sisäänkirjautuminen epäonnistui

en: Maximum Password Age
fi: Salasanan ikä enintään

en: Maximum number of tries exceeded (%d)
fi: Kaikki yritykset käytetty (%d)

en: Maximum:	%ld
fi: Enintään:	%ld

en: Minimum Password Age
fi: Salasanan ikä vähintään

en: Minimum:	%ld
fi: Vähintään:	%ld

en: Never
fi: Ei koskaan

en: New Password:
fi: Uusi salasana:

en: New password:
fi: Uusi salasana:

en: No
fi: Ei

en: No directory, logging in with HOME=/
fi: Ei hakemistoa, kotihakemistoksi tulee HOME=/

en: No mail.
fi: Ei postia.

en: No password entry for 'root'
fi: Salasanatietuetta käyttäjälle "root" ei ole

en: No password file
fi: Salasanatiedostoa ei ole

en: No shell
fi: Komentotulkkia ei ole

en: Old password:
fi: Vanha salasana:

en: Other
fi: Muuta

en: PAM_ABORT returned from pam_authenticate()
fi: PAM_ABORT-paluuarvo pam_authenticate():sta

en: Password Expiration Warning
fi: Varoitus salasanan vanhentumisesta

en: Password Expires:
fi: Salasanan viimeinen käyttöpäivä:

en: Password Inactive
fi: Salasana ei käytössä

en: Password Inactive:
fi: Salasana ei käytössä:

en: Password authentication bypassed.
fi: Salasanatunnistus ohitettiin.

en: Password changed.
fi: Salasana muutettu.

en: Password does not decrypt secret key for %s.
fi: Salasana ei pura salaista avainta %s.

en: Password:
fi: Salasana:

en: Permission denied.
fi: Käyttö kielletty.

en: Please enter your OWN password as authentication.
fi: Kirjoita OMA salasanasi tunnisteeksi.

en: Re-enter new password:
fi: Kirjoita uusi salasana toisen kerran:

en: Removing user %s from group %s
fi: Poistetaan käyttäjä %s ryhmästä %s

en: Room Number
fi: Huoneen numero

en: Shell password:
fi: Komentotulkin salasana:

en: Sorry, the password for %s cannot be changed yet.
fi: Anteeksi vaan, mutta käyttäjän %s salasanaa ei voi vaihtaa vielä.

en: Sorry.
fi: Anteeksi.

en: Sorry.
fi: Anteeksi.

en: Starting rad_login
fi: Käynnistetään rad_login

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%d)%s FOR `%s'
fi: LIIAN MONTA SISÄÄNKIRJAUTUMISYRITYSTÄ (%d)%s KÄYTTÄJÄLLE "%s"

en: The password for %s cannot be changed.
fi: Käyttäjän %s salasanaa ei voi vaihtaa.

en: The password for %s is unchanged.
fi: Käyttäjän %s salasana on ennallaan.

en: They don't match; try again
fi: Ne eivät ole samat; yritä uudelleen

en: They don't match; try again.
fi: Ne eivät ole samat; yritä uudelleen

en: Too many logins.
fi: Liian monta sisäänkirjautumista.

en: Try again.
fi: Yritä uudelleen.

en: Unable to cd to "%s"
fi: Ei voi vaihtaa hakemistoon "%s"

en: Unable to change tty %s
fi: Ei voi vaihtaa päätettä tty %s

en: Unknown User: %s
fi: Tuntematon käyttäjä: %s

en: Unknown id: %s
fi: Tuntematon id: %s

en: Usage:
    `vipw' edits /etc/passwd        `vipw -s' edits /etc/shadow
    `vigr' edits /etc/group         `vigr -s' edits /etc/gshadow
fi: Käyttö:
    "vipw" muokkaa /etc/passwd        "vipw -s" muokkaa /etc/shadow
    "vigr" muokkaa /etc/group         "vigr -s" muokkaa /etc/gshadow

en: Usage: %s [-(a|d)] shell
fi: Käyttö: %s [-(a|d)] komentotulkki

en: Usage: %s [-f full_name] [-r room_no] [-w work_ph]
    	[-h home_ph] [-o other] [user]
fi: Käyttö: %s [-f koko_nimi] [-r huoneen_nro] [-w työ_puh]
    	[-h koti_puh] [-o muuta] [käyttäjä]

en: Usage: %s [-f full_name] [-r room_no] [-w work_ph] [-h home_ph]
fi: Käyttö: %s [-f koko_nimi ] [-r huoneen_nro] [-w työ_puh] [-h koti_puh]

en: Usage: %s [-l] [-m min_days] [-M max_days] [-W warn]
    	[-I inactive] [-E expire] [-d last_day] user
fi: Käyttö: %s [-l] [-m päiviä_vähintään] [-M päiviä_enintään] [-W varoita]
    	[-I ei-käytössä] [-E käyttöoikeus_loppunut] [-d viimeinen_päivä] käyttäjä

en: Usage: %s [-l] [-m min_days] [-M max_days] [-d last_day] user
fi: Käyttö: %s [-l] [-m päiviä_vähintää] [-M päiviä_enintään] [-d víimeinen_päivä] käyttäjä

en: Usage: %s [-q] [-r] [-s] [passwd [shadow]]
fi: Käyttö: %s [-q] [-r] [-s] [passwd [shadow]]

en: Usage: %s [-q] [-r] [-s] [passwd]
fi: Käyttö: %s [-q] [-r] [-s] [passwd]

en: Usage: %s [-r] [-s] [group [gshadow]]
fi: Käyttö: %s [-r] [-s] [ryhmä [varjoryhmä]]

en: Usage: %s [-r] [-s] [group]
fi: Käyttö: %s [-r] [-s] [ryhmä]

en: Usage: %s [-s shell] [name]
fi: Käyttö: %s [-s komentotulkki] [nimi]

en: Usage: %s [-vf] [-p|g] file
fi: Käyttö: %s [-vf] [-p|g] tiedosto

en: Usage: %s [-vf] [-p|g|sp] file
fi: Käyttö: %s [-vf] [-p|g|sp] tiedosto

en: Usage: %s [-vf] [-p|g|sp|sg] file
fi: Käyttö: %s [-vf] [-p|g|sp|sg] tiedosto

en: Usage: %s [<-u|--login> login-name] [<-t|--time> days] [<-h|--help>]
fi: Käyttö: %s [<-u|--login> sisäänkirjautumistunnus] [<-t|--time> päiviä] [<-h|--help>]

en: Usage: %s [input]
fi: Käyttö: %s [syöttötiedosto]

en: Usage: chpasswd [options]
    
    Options:
      -e, --encrypted	supplied passwords are encrypted
      -h, --help		display this help message and exit
      -m, --md5		use MD5 encryption instead DES when the supplied
    			passwords are not encrypted
fi: Käyttö: chpasswd [valitsimet]
    
    Valitsimet:
      -e, --encrypted	annetut salasanat on kryptattu
      -h, --help		näytä tämä ohje ja lopeta
      -m, --md5		käytä MD5-kryptausta eikä DES kun 			annettuja salasanoja ei ole kryptattu

en: Usage: expiry {-f|-c}
fi: Käyttö: expiry {-f|-c}

en: Usage: su [OPTS] [-] [username [ARGS]]
    	-	make this a login shell
    	-c, --command=<command>
    		pass command to the invoked shell using its -c
    		option
           -m, -p, --preserve-environment
    		do not reset environment variables, and keep the
    		same shell
           -s, --shell=<shell>
    		use shell instead of the default in /etc/passwd
fi: Käyttö: su [VALITSIMET] [-] [käyttäjä [ARGUMENTIT]]
    	-	tee tästä sisäänkirjautumiskuori
    	-c, --command=<komento>
    		välitä komento suoritettavaksi kuoressa sen -c-valitsimella
           -m, -p, --preserve-environment
    		älä tyhjennä ympäristömuuttujia ja pidä sama kuori
           -s, --shell=<kuori>
    		käytä kuorta oletusarvon /etc/passwd:stä sijaan

en: User %s has a TCFS key, his old password is required.
fi: Käyttäjällä %s on TCFS-avain, tarvitaan hänen vanha salasanansa.

en: Username                Port     Latest
fi: Tunnus                  Portti   Viimeisin

en: Username         Port     From             Latest
fi: Tunnus           Portti   Päätteeltä       Viimeisin

en: Username   Failures  Maximum  Latest
fi: Käyttäjä   Virhelkm  Enint.   Viimeisin

en: Warning:	%ld
fi: Varoitus:	%ld

en: Warning: login re-enabled after temporary lockout.
fi: Varoitus: sisäänkirjautuminen taas käytössä tilapäisen sulun jälkeen.

en: Warning: too many groups
fi: Varoitus: liian monta ryhmää

en: Warning: unknown group %s
fi: Varoitus: tuntematon ryhmä %s

en: Warning: user %s has a TCFS key.
fi: Varoitus: käyttäjällä %s on TCFS-avain.

en: Who are you?
fi: Kuka olet?

en: Work Phone
fi: Työpuhelin

en: You are not authorized to su %s
fi: Ei ole valtuuksia tehdä su %s

en: You can use -t option to force the change.
fi: Optiolla -t voit pakottaa muutoksen.

en: You have mail.
fi: Sinulle on postia.

en: You have new mail.
fi: Sinulle on uutta postia.

en: You may not change $%s
fi: Et voi vaihtaa $%s

en: You may not change the shell for %s.
fi: Et voi muuttaa käyttäjän %s komentotulkkia.

en: Your login has expired.
fi: Sisäänkirjautumisesi ei ole enää voimassa.

en: Your password has expired.
fi: Salasanasi voimassaoloaika on loppunut.

en: Your password is inactive.
fi: Salasanasi ei ole käytössä.

en: Your password will expire in %ld days.
fi: Salasanasi voimassaoloaika loppuu %ld päivän kuluttua.

en: Your password will expire today.
fi: Salasanasi voimassaoloaika loppuu tänään.

en: Your password will expire tomorrow.
fi: Salasanasi voimassaoloaika loppuu huomenna.

en: [-A program]
fi: [-A ohjelma]

en: [-A {DEFAULT|program},... ]
fi: [-A {DEFAULT|ohjelma},... ]

en: [-f inactive] [-e expire ]
fi: [-f ei käytössä] [-e umpeutuu ]

en: [-p passwd] [-L|-U] name
fi: [-p salasana] [-L|-U] tunnus

en: [-p passwd] name
fi: [-p salasana] name

en: added %d entries, longest was %d
fi: lisättiin %d tietuetta, pisin oli %d

en: adding record for name
fi: lisätään tietue nimelle

en: configuration error - unknown item '%s' (notify administrator)
fi: virheellinen asetustieto - %s on tuntematon (ilmoita pääkäyttäjälle)

en: delete administrative member `%s'?
fi: poistetaanko ylläpitäjäjäsen "%s"?

en: delete line `%s'?
fi: poistetaanko rivi "%s"?

en: delete member `%s'?
fi: poistetaanko jäsen "%s"?

en: duplicate group entry
fi: sama ryhmätietue kahdesti

en: duplicate password entry
fi: sama salasanatietue kahdesti

en: duplicate shadow group entry
fi: sama varjoryhmätietue kahdesti

en: duplicate shadow password entry
fi: sama varjosalasanatietue kahdesti

en: error - lookup '%s' failed
fi: virhe - tiedon "%s" haku epäonnistui

en: failed to change mailbox owner
fi: sähköpostilaatikon omistajan vaihto ei onnistunut

en: failed to rename mailbox
fi: sähköpostilaatikon nimen vaihto ei onnistunut

en: group %s: no user %s
fi: ryhmä %s: käyttäjää %s ei ole

en: inactive=%ld  expire=%s
fi: ei käyt.=%ld  päättyy=%s

en: invalid group file entry
fi: ryhmätiedoston tietue ei kelpaa

en: invalid group name `%s'
fi: ryhmän nimi "%s" ei kelpaa

en: invalid password file entry
fi: salasanatiedoston tietue ei kelpaa

en: invalid shadow group file entry
fi: varjoryhmätiedoston tietue ei kelpaa

en: invalid shadow password file entry
fi: varjosalasanatiedoston tietue ei kelpaa

en: invalid user name '%s'
fi: käyttäjän nimi "%s" ei kelpaa

en: login: abort requested by PAM
fi: login: keskeytyspyyntö PAM:sta

en: malloc(%d) failed
fi: malloc(%d) epäonnistui

en: no matching group file entry
fi: vastaavaa ryhmätiedostotietuetta ei ole

en: no matching password file entry
fi: vastaavaa salasanatiedoston tietuetta ei ole

en: passwd: pam_start() failed, error %d
fi: passwd: pam_start() epäonnistui, virhe %d

en: re-enter Shell password:
fi: Kirjoita komentotulkin salasana uudelleen:

en: shadow group %s: no administrative user %s
fi: varjoryhmäp %s: ylläpitäjää %s ei ole

en: shadow group %s: no user %s
fi: varjoryhmä %s: käyttäjää %s ei ole

en: shell=%s
fi: komentotulkki=%s

en: too many groups
fi: Liian monta ryhmää

en: unknown gid: %lu
fi: tuntematon gid: %lu

en: unknown group: %s
fi: Tuntematon ryhmä: %s

en: unknown uid: %u
fi: tuntematon uid: %u

en: unknown user %s
fi: tuntematon käyttäjä %s

en: usage: %s	[-u uid [-o]] [-g group] [-G group,...]
fi: käyttö: %s	[-u uid [-o]] [-g ryhmä] [-G ryhmä,...]

en: usage: %s [-a|-u user] [-m max] [-r] [-t days] [-l locksecs]
fi: käyttö: %s [-a|-u tunnus] [-m kpl_enintään] [-r] [-t päiviä] [-l locksecs]

en: usage: %s [-f|-s] [name]
fi: käyttö: %s [-f|-s] [nimi]

en: usage: %s [-p] [name]
fi: käyttö: %s [-p] [nimi]

en: usage: %s [-r] name
fi: käyttö: %s [-r] tunnus

en: usage: %s [-r|-R] group
fi: käyttö: %s [-r|-R] ryhmä

en: usage: groupadd [-g gid [-o]] group
fi: käyttö: groupadd [-g gid [-o]] ryhmä

en: usage: groupdel group
fi: käyttö: groupdel ryhmä

en: usage: groupmod [-g gid [-o]] [-n name] group
fi: käyttö: groupmod [-g gid [-o]] [-n nimi] ryhmä

en: usage: id
fi: käyttö: id

en: usage: id [-a]
fi: käyttö: id [-a]

en: usage: newgrp [-] [group]
fi: käyttö: newgrp [-] [ryhmä]

en: usage: sg group [[-c] command]
fi: käyttö: sg ryhmä [[-c] komento]

en: user %s: directory %s does not exist
fi: käyttäjä %s: hakemistoa %s ei ole

en: user %s: last password change in the future
fi: käyttäjä %s: viimeisin salasanan vaihto on tapahtunut tulevaisuudessa

en: user %s: no group %u
fi: käyttäjä %s: ryhmää %u ei ole

en: user %s: program %s does not exist
fi: käyttäjä %s: ohjelmaa %s ei ole
