aptitude 0.2.15.6-1 - en to ja translation catalogue (708 entries)

en: 
     Tasks are groups of packages which provide an easy way to select a predefined set of packages for a particular purpose.
ja: 
    タスクは特定目的のためのパッケージを簡単に選択するために定義されたグループです。

en: 
    Curses version: %s
ja: 
    Cursesバージョン: %s

en: 
    Dependency information will be shown.
ja: 
    依存関係情報を表示します。

en: 
    Dependency information will not be shown.
ja: 
    依存関係情報を表示しません。

en: 
    NCurses version: %s
ja: 
    NCurseバージョン: %s

en: 
    Size changes will be shown.
ja: 
    サイズの変更を表示します。

en: 
    Size changes will not be shown.
ja: 
    サイズの変更を表示しません。

en: 
    Versions will be shown.
ja: 
    バージョンを表示します。

en: 
    Versions will not be shown.
ja: 
    バージョンを表示しません。

en:                   This aptitude does not have Super Cow Powers.
ja:                   aptitudeはスーパー牛さんパワーなど持っていません

en:        aptitude [options] <action> ...
ja:       aptitude [オプション]<アクション> ...

en:   Actions (if none is specified, aptitude will enter interactive mode):
ja:   アクション (指定がない場合、aptitudeはインタラクティブモードで起動します):

en:   Options:
ja:   オプション:

en:  (provided by %F)
ja: (提供 %F)

en:  --with(out)-recommends	Specify whether or not to treat recommends as
                    strong dependencies
ja:  --with(out)-recommends	Specify 
                    recommendパッケージを強い依存関係みなすか設定する

en:  -D             Show the dependencies of automatically changed packages.
ja:  -D              自動的に変更したパッケージの依存関係を表示する

en:  -F format      Specify a format for displaying search results; see the manual
ja:  -F 形式        検索結果の表示フォーマットを指定； マニュアルを参照

en:  -O order       Specify how search results should be sorted; see the manual
ja:  -O 順序        検索結果の並びを指定； マニュアルを参照

en:  -P             Always prompt for confirmation or actions
ja:  -P              常にプロンプトで確認または実行する

en:  -S fname: Read the aptitude extended status info from fname.
ja:  -S ファイル名: ファイル名からaptitudeの詳細ステータス読む

en:  -V             Show which versions of packages are to be installed.
ja:  -V             インストールされているバージョンを表示する

en:  -Z		    Show the change in installed size of each package.
ja:  -Z		    インストールされているパッケージのサイズを表示する

en:  -d             Only download packages, do not install or remove anything.
ja:  -d              パッケージのダウンロードのみ行ない、インストールや削除などは行なわない

en:  -f             Aggressively try to fix broken packages.
ja:  -f             積極的に壊れているパッケージを修復しようとする

en:  -h             This help text
ja:  -h              この手引きを表示する

en:  -i      : Perform an install run on startup.
ja:  -i           : 起動時にインストールを行なう

en:  -o key=val     Directly set the configuration option named 'key'
ja:  -o key=val     ディレクトリに設定可能オプション 'key' を設定する

en:  -s             Simulate actions, but do not actually perform them.
ja:  -s              実際には何もせず、シミュレートのみ行なう

en:  -t [release]   Set the release from which packages should be installed
ja:  -t [リリース]  インストールされているパッケージからリリースをセットする

en:  -u      : Download new package lists on startup.
ja:  -u           : 起動時に新規のパッケージ一覧をダウンロードする

en:  -v             Display extra information. (may be supplied multiple times)
ja:  -v             詳細な情報を表示する

en:  -w width       Specify the display width for formatting search results
ja:  -w 幅          検索結果の表示の幅を指定する

en:  -y             Assume that the answer to simple yes/no questions is 'yes'
ja:  -y              すべてのyes/noの質問に対して 'yes' と答えたとみなす

en:  [ %i%% ] (%sB/s, %s remaining)
ja:  [ %i%% ] (%sB/秒, 残り %s秒)

en:  [ %i%% ] (stalled)
ja:  [ %i%% ] (待機中)

en:  [Working]
ja:  [作業中]

en:  [held]
ja: [ヘルプ]

en:  autoclean    - Erase old downloaded package files
ja:  autoclean    - 古いダウンロードしたパッケージファイルを削除する

en:  changelog    - View a package's changelog
ja: changelog     - パッケージの changelog を表示する

en:  clean        - Erase downloaded package files
ja:  clean        - ダウンロードしたパッケージファイルを削除する

en:  dist-upgrade - Perform an upgrade, possibly installing and removing packages
ja:  dist-upgrade - パッケージのインストールや削除を伴う更新を行なう

en:  download     - Download the .deb file for a package
ja:  download     - パッケージの.debファイルをダウンロードする

en:  forbid-version - Forbid aptitude from upgrading to a specific package version.
ja:  forbid-version - 特定バージョンのパッケージを更新禁止にする。

en:  forget-new   - Forget what packages are "new"
ja:  forget-new   - "新規"に分類されているパッケージ一覧情報を消去

en:  hold         - Place packages on hold
ja:  hold         - パッケージのバージョンを保持する

en:  install      - Install/upgrade packages
ja:  install      - パッケージのインストール/更新

en:  markauto     - Mark packages as having been automatically installed
ja:  markauto     - パッケージに自動でインストールの印を付ける

en:  or
ja:  または

en:  purge        - Remove packages and their configuration files
ja:  purge        - パッケージと設定ファイルを削除する

en:  remove       - Remove packages
ja:  remove       - パッケージの削除

en:  search       - Search for a package by name and/or expression
ja:  search       - パッケージを名前や正規表現で検索する

en:  show         - Display detailed information about a package
ja:  show         - 詳細なパッケージ情報を表示する

en:  unhold       - Cancel a hold command for a package
ja:  unhold       - パッケージの保持を解除する

en:  unmarkauto   - Mark packages as having been manually installed
ja:  unmarkauto   - パッケージに手動でインストールの印を付ける

en:  update       - Download lists of new/upgradable packages
ja:  update       - 新規および更新可能なパッケージの一覧をダウンロードする

en:  upgrade      - Perform a safe upgrade
ja:  upgrade      - 安全な更新を行なう

en:  which is a virtual package.
ja: しかし、これは仮想パッケージです。

en: "%s" exists in the package database, but it is not a
    real package and no package provides it.
ja: "%s" パッケージはデータベースには存在します、ですが
    実際のパッケージのファイルが提供されていません。

en: "%s" is a virtual package provided by:
ja: "%s" は以下のパッケージで提供されている仮想パッケージです:

en: #Broken
ja: #壊れている

en: #Broken: %ld
ja: #壊れている: %ld

en: %B%s%b cannot be upgraded now, but if it could be, it would still be held at version %B%s%b.
ja: %B%s%b は更新できません。バージョン %B%s%bで変更禁止されています。

en: %B%s%b could be upgraded to version %B%s%b, but it is being held at version %B%s%b.
ja: %B%s%b はバージョン %B%s%b に更新可能です、しかしバージョン %B%s%bで更新禁止になっています。

en: %B%s%b is currently installed.
ja: %B%s%b は既にインストールされています

en: %B%s%b is not currently installed.
ja: %B%s%b はインストールされていません

en: %B%s%b was installed automatically;  it is being removed because all of the packages which depend upon it are being removed:
ja: %B%s%b は自動的にインストールされました; このパッケージを削除すると依存して いる以下のパッケージも削除されます:

en: %B%s%b will be automatically installed to satisfy the following dependencies:
ja: %B%s%b は依存関係を解決するために自動的にインストールされます:

en: %B%s%b will be automatically removed because of dependency errors:
ja: %B%s%b は依存関係エラーにより自動的に削除されます:

en: %B%s%b will be downgraded.
ja: %B%s%b はダウングレードされます。

en: %B%s%b will be installed.
ja: %B%s%b はインストールされます。

en: %B%s%b will be re-installed.
ja: %B%s%b は再インストールされます。

en: %B%s%b will be removed.
ja: %B%s%b は削除されます。

en: %B%s%b will be upgraded from version %B%s%b to version %B%s%b.
ja: %B%s%b はバージョン %B%s%b からバージョン %B%s%b に更新されます。

en: %B%s%b will not be upgraded to the forbidden version %B%s%b.
ja: %B%s%b からバージョン %B%s%b への更新を禁止されています。

en: %B%s%b will not be upgraded to version %B%s%b, to avoid breaking the following dependencies:
ja: %B%s%b はバージョン %B%s%b から更新できません、以下の依存 関係を維持するためです:

en: %i/%i mines  %d %s
ja: %i/%i 地雷  %d %s

en: %lu downgraded,
ja: ダウングレード: %lu 個、

en: %lu packages upgraded, %lu newly installed,
ja: 更新: %lu 個、新規インストール: %lu 個、

en: %lu reinstalled,
ja: 再インストール: %lu 個、

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
ja: 削除: %lu 個、保留: %lu 個。

en: %s %s compiled at %s %s
ja: %s %s は %s %s でコンパイルされました

en: %s is already installed at the requested version (%s)
ja: %s は既に要求されたバージョン (%s) でインストールされています

en: %s is an essential package!
    
    Are you sure you want to remove it?
    Type '%s' if you are.
ja: %sは不可欠のパッケージです!
    
    本当に削除したいですか?
    削除する場合ば'%s'と入力してください。

en: %s is not an official Debian package, cannot display its changelog.
ja: %s は正式な Debian パッケージではありませんので、 changelog を表示できません。

en: %s is not currently installed, so it will not be reinstalled.
ja: %s は既にインストールされているのでインストールされません。

en: %s%s; will be downgraded [%s -> %s]
ja: %s%s ダウングレードされます。[%s -> %s]

en: %s%s; will be upgraded [%s -> %s]
ja: %s%s アップグレードされます。[%s -> %s]

en: %s: Menu  %s: Help  %s: Quit  %s: Update  %s: Download/Install/Remove Pkgs
ja: %s: メニュー  %s: ヘルプ  %s: 終了  %s: 更新  %s: パッケージの 取得/導入/削除

en: %s; version %s will be installed
ja: %s の、バージョン %s がインストールされます。

en: %s; version %s will be installed automatically
ja: %s のバージョン %s が自動的にインストールされます。

en: %s; will be purged
ja: %s は完全削除されます。

en: %s; will be purged because nothing depends on it
ja: なにからも依存されていない %s は完全削除されます。

en: %s; will be removed
ja: %s は削除されます。

en: %s; will be removed because nothing depends on it
ja: なにからも依存されていない %s は削除されます:

en: %sB bytes of disk space will be freed
ja: %sBバイトのディスク領域を解放します

en: %sB of disk space will be used
ja: %sB のディスク領域を使用します

en: -o requires an argument of the form key=value, got %s
ja: -o は %s の key=value の引き数が必要です

en: -u and -i may not be specified in command-line mode (eg, with 'install')
ja: -u と -i はコマンドラインモードのオプションではありません(例、'install'と使う)

en: -u and -i may not be specified with a command
ja: -u と -i はコマンドの指定ではありません

en: <none>
ja: <なし>

en: ===============================================================================
    
    Log complete.
ja: ===============================================================================
    
    ログ完了。

en: A little dart shoots out at you!  You are hit by a little dart!  --More--
ja: 小さな投げ矢が飛んできました! 小さな投げ矢はあなたに命中しました! --More--

en: A package-list update or install run is already taking place.
ja: 現在パッケージリストのアップデート、またはインストールを実行中です。

en: Abort.
ja: 中断。

en: Ack!  Something bad happened while installing packages.  Trying to recover:
ja:  パッケージのインストール中に問題が起こりました。修復を試みます:

en: Action
ja: 動作

en: Actions
ja: アクション

en: Administrative utilities (install software, manage users, etc)
     Packages in the 'admin' section allow you to perform administrative tasks such as installing software, managing users, configuring and monitoring your system, examining network traffic, and so on.
ja: 管理ユーティリティ (ソフトウェアの導入、ユーザ管理、など)
     'admin' に分類されているパッケージはソフトウェアのインストールやユーザ管理、システムの設定や監視、ネットワークの流量の調査など、管理作業を行なうソフトウェアを提供します。

en: Advance to the next item after changing the state of a package
ja: パッケージのステータスを変更したら依存関係のあるものも変更する

en: After unpacking %sB will be freed.
ja: 展開後に %sB のディスク容量が解放されます。

en: After unpacking %sB will be used.
ja: 展開後に追加で %sB のディスク容量が消費されます。

en: All Packages
ja: すべてのパッケージ

en: All right, you win.
ja: わかったよ、 あなたの勝ちだ。

en: Apply a filter to the package list
ja: パッケージリストをフィルタリングする

en: Aptitude %s
    
    Copyright 2000 Daniel Burrows.
    
    aptitude comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details see 'license' in the
    Help menu.  This is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; see 'license' for details.
ja: Aptitude %s
    
    Copyright 2000 Daniel Burrows.
    
    aptitudeは無保証です。詳細はメニューのヘルプにあるライセンスを見てください。 
    このソフトはフリーソフトウェアです、ライセンスに従って再配布が認められています。詳しくは'license' を見てください

en: Architecture:
ja: アーキテクチャ:

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Auto
ja: 自動

en: Automatically fix broken packages before installing or removing
ja: インストール、または削除の前に自動的に壊れているパッケージを修復する

en: Automatically installed
ja: 自動的にインストールされる

en: Automatically remove unused packages matching this filter
ja: このフィルターに当てはまる使われていないパッケージを自動的に削除する

en: Automatically resolve dependencies of a package when it is selected
ja: パッケージ選択時に自動的に依存関係を解決する

en: Automatically show why packages are broken
ja: パッケージが壊れた理由を自動的に表示する

en: Automatically upgrade installed packages
ja: 導入済みのパッケージを自動的にアップグレードする

en: Available versions of
ja: 利用可能バージョン

en: BROKEN
ja: 壊れている

en: Bad action character '%c'
ja: 不正なアクションキャラクタ '%c'

en: Bad filter type '%s' (valid types are: 'missing')
ja:  '%s' は不正なフィルタータイプです(有効タイプ: 'missing')

en: Bad passthrough setting '%s' (use 'passthrough' or 'nopassthrough')
ja: 不正な区切の設定 '%s' ( 'passthrough' か 'nopassthrough'を使ってください)

en: Bad record encountered (Package=%s, Group=%s), skipping
ja: 不正なレコードを発見しました(Package=%s, Group=%s)。このレコードを無視します

en: Bad record encountered (no Package or Group entry), skipping
ja: (パッケージやグループのエントリではない)不正なレコードがありました。無視します

en: Bad section name '%s' (use 'none', 'topdir', or 'subdir')
ja: 不正な分類名 '%s'('none'、'topdir'もしくは、'subdir' を使ってください)

en: Badly formed expression
ja: 書式が正しくありません

en: Become root
ja: root になる

en: Browse packages by category
ja: パッケージを詳しく分類して表示します。

en: Building view
ja: 表示画面を構築中

en: By-installed size sorting policies take no arguments
ja: インストールサイズによる並び替えは引数を取りません

en: By-mode grouping policies take no arguments
ja: モードによるグループ化ポリシーは引数を取りません

en: By-name sorting policies take no arguments
ja: 名前による並べ替えは引数を取りません

en: By-priority grouping policies take no arguments
ja: 優先度によるグループ化ポリシーは引数を取りません

en: By-priority sorting policies take no arguments
ja: 優先度による並び替えは引数を取りません

en: By-status grouping policies take no arguments
ja: ステータスによるグループ化ポリシーは引数を取りません

en: Can't execute sensible-pager, is this a working Debian system?
ja: sensible-pager が実行できません、 Debian システムが動作していますか?

en: Can't find a package named "%s"
ja: パッケージ名 "%s" は発見できませんでした

en: Can't get value of $HOME, using TMPDIR (insecure)
ja: $HOME が取得できません、 TMPディレクトリを使用します。

en: Can't open Aptitude extended state file
ja: Aptitudeの拡張ステータスファイルを開けません

en: Can't parse background "%s" of color "%s"
ja: "%2$s" 色は背景色 "%1$s" を解析できません

en: Can't parse foreground "%s"of color "%s"
ja: "%2$s" 色は前景色  "%1$s" を解析できません

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel any action on the selected package
ja: 選択されたパッケージはアクションが取り消される

en: Cancel any action on the selected package, and protect it from future upgrades
ja: 選択されたパッケージはアクションが取り消され、今後もアップグレードも 防がれる

en: CandVer
ja: 候補

en: Cannot open Aptitude state file
ja: Aptitudeのステータスファイルを開けません

en: Cannot open package hierarchy file %s
ja: パッケージの階層ファイル %s が開けません

en: Change miscellaneous program settings
ja: その他の設定の変更

en: Change the settings which affect how package dependencies are handled
ja: パッケージ依存関係の処理に関する設定を変更

en: Change the settings which affect the user interface
ja: ユーザインターフェースに影響する設定を変更する。

en: ChangeLog of %s
ja: %s の更新履歴

en: Check for new versions of packages
ja: パッケージの新しいバージョンを確認する

en: Choose difficulty level
ja: レベルを選択

en: Clean ^obsolete files
ja: 使われていないファイルを消す

en: Cleaning while a download is in progress is not allowed
ja: ダウンロード中の削除は許可されていません

en: Click!  You trigger a rolling boulder trap!  You are hit by a boulder! --More--
ja: カチッ! 転がる岩のスイッチだ! 岩はあなたに当った! --More--

en: Close this display
ja: この画面を閉じる

en: Closing the last view exits the program
ja: 表示画面をすべて閉じた時点でプログラムを終了する

en: Collections of software routines
     Packages in the 'libs' section provide necessary functionality for other software on the computer. With very few exceptions, you should not need to explicitly install a package from this section; the package system will install them as required to fulfill dependencies.
ja: ソフトウェアルーチン集
     'libs' に分類されたパッケージはコンピュータ上のその他のソフトウェアに必要な機能を提供します。若干の例外を除いて、この分類内のソフトウェアを直接インストールする必要はないでしょう。パッケージシステムが依存関係の解決に必要な際自動的にインストールします。

en: Command shells and alternative console environments
     Packages in the 'shells' section include programs providing a command-line interface.
ja: コマンドシェルやその他コンソール環境 
     'shells'に分類されたパッケージはコマンドラインインターフェースを提供するものを含みます。

en: Commands:
      y: continue with the installation
      n: abort and quit
      i: show information about one or more packages;
         the package names should follow 'i'
      c: show the Debian changelogs of one or more packages;
         the package names should follow 'c'
      d: toggle display of dependency information
      s: toggle display of changes in package sizes
      v: toggle display of versions
      e: enter the full visual interface
    
      You may also specify modifications to the set of package actions.
      To do so, type an action character followed by one or more package names
    or patterns.  The action will be applied to all packages. (you may specify
    additional actions; each will be applied to all packages that follow it)
    
    Actions:
      + : Install
      - : Remove
      _ : Purge
      = : Hold
ja: コマンド: 
      y: インストールを続行します
      n: 中断と終了
      i: 一つ又は複数のパッケージ情報を表示します
         'i' の後にパッケージ名を入力してください。
      c: 一つ又は複数のパッケージ更新履歴を表示します
         'c' の後にパッケージ名を入力してください。
      d: トグルで依存関係情報を表示します
      s: トグルでパッケージサイズの変更を表示します
      v: トグルでバージョンを表示します
      e: すべての表示インタフェースを入力する
    
      パッケージの動作を設定できます。
      アクションのキャラクターは一つ以上のパッケージ名かパターンを指定します。
    アクションはマッチしたパッケージすべてに適用されます。(マッチしたパッケージ
    すべてにアクションを追加することができます。)
    
    アクション:
      + : インストール
      - : 削除
      _ : 完全削除
      = : 保持

en: Compiler: g++ %s
ja: コンパイラ: g++ %s

en: Compressed Size:
ja: 圧縮サイズ:

en: Compressed size:
ja: 圧縮サイズ:

en: Conflicts
ja: 競合

en: Continue
ja: 続行

en: Could not load game from %s
ja: %s のゲームがロードできません

en: Could not open file "%s"
ja: "%s" ファイルが開けません

en: Could not regain the system lock!  (Perhaps another apt or dpkg is running?)
ja: システムロックを復帰できません(他にaptかdpkgが動いていませんか？)

en: Couldn't clean out list directories
ja: 入手先一覧のディレクトリを綺麗にできませんでした

en: Couldn't find a changelog for %s
ja: %s の更新履歴が見付かりません

en: Couldn't find any package matching "%s", and more than 40
    packages contain "%s" in their description.
ja: パッケージ "%s" は見つかりませんでした。そして説明文には
    40以上のパッケージで  "%s" が含まれていました。

en: Couldn't find any package matching "%s".  However, the following
    packages contain "%s" in their description:
ja: パッケージ "%s" は見つかりませんでした。しかしこの
    "%s" は以下のパッケージの説明文に含まれています:

en: Couldn't find any package whose name or description matched "%s"
ja: "%s" はパッケージ名とも説明文ともマッチしませんでした

en: Couldn't find package "%s", and more than 40
    packages contain "%s" in their name.
ja: "%s"パッケージが見つかりませんでした。
    パッケージ名に "%s" を含むものが40以上ありました。

en: Couldn't find package "%s".  However, the following
    packages contain "%s" in their name:
ja: パッケージ "%s" は見つかりませんでした。しかしこの
    "%s"は以下のパッケージ名に含まれています:

en: Couldn't lock list directory..are you root?
ja: 入手先一覧のディレクトリがロックできません…rootになっていますか?

en: Couldn't open for writing
ja: 書き込み可能な状態で開けません

en: Couldn't parse layout: No column format specified for static item
ja: レイアウトをパースできません: 静的なアイテムにカラムフォーマットは指定できません

en: Couldn't parse layout: no height specified
ja: レイアウトをパースできません: 高さが指定されていません

en: Couldn't parse layout: no row number specified
ja: レイアウトをパースできません: 列の数が指定されていません

en: Couldn't parse layout: no width specified
ja: レイアウトをパースできません: 幅が指定されていません

en: Couldn't parse layout: unknown view item type "%s"
ja: レイアウトをパースできません: "%s" のタイプの表示は無効です

en: Couldn't read list of package sources
ja: パッケージ入手先一覧を読み込みに失敗しました

en: Couldn't read list of sources
ja: パッケージ入手先一覧を読み込めませんでした

en: Couldn't read source list
ja: パッケージ入手先情報の一覧を読み込めませんでした

en: Couldn't write state file
ja: ステータスファイルに書き込めませんでした

en: Create a new default package view
ja: 新規に標準のパッケージ画面を作成

en: Custom
ja: 独自

en: DL Size: %sB
ja: DL 量: %sB

en: DebSz
ja: Deb量

en: Del %s* %spartial/*
ja: 削除 %s* %spartial/*

en: Delete package files which can no longer be downloaded
ja: もうダウンロードできないパッケージのファイルを削除する

en: Delete package files which were previously downloaded
ja: ダウンロードされたパッケージのファイルを削除する

en: Deleting downloaded files
ja: ダウンロードされたファイルを削除しています

en: Deleting obsolete downloaded files
ja: ダウンロードされた古いファイルを削除しています

en: Deleting obsolete downloaded files
ja: 古いダウンロード済みファイルを削除します

en: Dep-generating grouping policies must be the tail of a chain
ja: 依存関係によるグループ化ポリシーはチェーンの最後にする必要があります

en: Dep-generating grouping policies take no arguments
ja: 依存関係によるグループ化ポリシーは引数を取りません

en: Dependencies of %s
ja: %s の依存関係

en: Depends
ja: 依存

en: Description
ja: 詳細

en: Description:
ja: 詳細:

en: Development
ja: 開発用

en: Development files for libraries
     Packages in the 'libdevel' section contain files required for building programs that use libraries in the 'libs' section.  You don't need packages from this section unless you want to compile software yourself.
ja: ライブラリの開発ファイル
     'libdevel' の分類のパッケージは 'libs' の分類のライブラリをビルドするのに必須なファイルが含まれています。自分でソフトウェアをコンパイルするのでなければこの分類のパッケージは必要ないでしょう。

en: Didn't I already tell you that there are no Easter Eggs in this program?
ja: もうこのプログラムにイースターエッグはないよっていいませんでしたかね?

en: DiskUsage
ja: ディスク使用量

en: Display a preview of what will be done before doing it
ja: なにを行なおうとしているか事前に表示する

en: Display more information about the selected package
ja: 選択されたパッケージのより詳しい情報が表示される

en: Display some available commands at the top of the screen
ja: 利用可能なコマンドを画面の上部に表示する

en: Display the Debian changelog of the selected package
ja: 選択されたパッケージの更新履歴が表示される

en: Display the extended description area by default
ja: 拡張説明欄を常に表示する

en: Do you want to continue? [Y/n/?]
ja: 続けますか？ [Y/n/?]

en: Documentation and specialized programs for viewing documentation
     Packages in the 'doc' section document parts of the Debian system, or are viewers for documentation formats.
ja: 文章と文章閲覧プログラム
     'doc' に分類されたパッケージは Debian システムのドキュメントおよびドキュメントビューアを含みます。

en: Don't become root
ja: root にならない

en: DownloadSize
ja: ダウンロード量

en: Downloaded %sB in %s (%sB/s).
ja: %sB を %s 秒で取得しました。(%sB/s)。続けるには何かキーを押してください。

en: Downloaded %sB in %ss (%sB/s).
ja: %sB を %s 秒で取得しました。(%sB/s). 続けるにはキーを押してください...

en: Downloaded package files have been deleted
ja: ダウンロードされたパッケージファイルは既に削除されています

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Downloading Changelog
ja: 更新履歴をダウンロード中

en: Downloading packages
ja: ダウンロード中

en: Downloading...
ja: ダウンロード中...

en: E: The update command takes no arguments
ja: エラー: update コマンドは引数を取りません

en: ERR
ja: 失

en: ERROR
ja: エラー

en: Easy
ja: 簡単

en: Emulators and software to read foreign filesystems
     Packages in the 'otherosfs' section emulate hardware and operating systems and provide tools for transferring data between different operating systems and hardware platforms. (for instance, utilities to read DOS floppies, and utilities to communicate with Palm Pilots)
     .
     It is worth noting that CD burning software is included in THIS section.
ja: エミュレータや異なるファイルシステムを読むためのソフトウェア
     'otherosfs' に分類されたパッケージはハードウェアやオペレーティングシステムをエミュレートする、別々のオペレーティングシステムやハードウェアのプラットフォーム間でのデータの変換を行うツール(例、 DOS のフロッピーを読むユーティリティや、 Palm Pilot との通信ユーティリティなど)
     .
    注意: CDへのデータ書き込みソフトウェアも、この分類に属します

en: End-user
ja: エンドユーザ

en: Enter the filename to load:
ja: 読み込むファイル名を入力してください:

en: Enter the filename to save:
ja: 保存するファイル名を入力してくだし:

en: Enter the new package grouping mechanism for this display:
ja: 新規パッケージの分類のルールを入力してください:

en: Enter the new package sorting mechanism for this display:
ja: 新規パッケージの並び替えルールを入力してください:

en: Enter the new package tree limit:
ja: 新しいパッケージツリーの制限を入力してください：

en: Er, there aren't any errors, this shouldn't have happened..
ja: おっと、予期せぬエラーです。こういうことは起きて欲しくなかったのですが…

en: Err
ja: エラー

en: Error writing state file
ja: ステータスファイルの書き込みの際にエラーが起きました

en: Essential:
ja: 必須:

en: Exactly one filter name must be provided as an argument to a filter policy
ja: フィルターポリシーには一つのフィルタ名を引数に与えなければなりません

en: Exit the program
ja: プログラムの終了

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
ja: %sB を %s 秒で取得しました。(%sB/s)

en: File to log actions into
ja: アクションのログを保存するファイル

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Find ^Again
ja: 再検索

en: Find ^Broken
ja: 壊れているものを探す

en: Find the next package with unsatisfied dependencies
ja: 解決できない依存関係があるパッケージを探す

en: First-character grouping policies take no arguments
ja: 頭文字によるグループ化ポリシーは引数を取りません

en: Flag the currently selected package and its configuration files for removal
ja: パッケージ及び設定ファイルを削除するよう選択されたパッケージ

en: Flag the currently selected package for installation or upgrade
ja: インストールかアップグレードするよう選択されたパッケージ

en: Flag the currently selected package for removal
ja: 削除されるよう選択されたパッケージ

en: Forbid the candidate version of the selected package from being installed;
    newer versions of the package will be installed as usual
ja: 選択されたパッケージの候補バージョンがインストールされるのを禁止する;
    通常インストールされているものより新しいバージョンのパッケージです

en: Forbidden version
ja: 禁止バージョン

en: Forget which packages are "new"
ja: どのパッケージが "新規"かを消去

en: Forget which packages are "new" whenever packages are installed or removed
ja: パッケージのインストールまたは削除を行なった後に "新規" のリストを空にする

en: Forget which packages are "new" whenever the package lists are updated
ja: パッケージ一覧を更新した後に "新規" のリストを空にする

en: Games, toys, and fun programs
     Packages in the 'games' section are meant primarily for entertainment.
ja: ゲーム、おもちゃ、楽しげなプログラム
     'game' に分類されたパッケージは主に娯楽のためのものです。

en: Get:
ja: 取得:

en: Global block encountered after first record, ignoring
ja: 最初のレコードの後にグローバルブロックが見つかりました。このグローバルブロックを無視します

en: Got
ja: 取得

en: HN too long
ja: HN が長すぎます

en: HOLD
ja: 維持

en: HOLD, DEPENDENCIES
ja: 依存関係により維持

en: Happy?
ja: 幸せかい?

en: Hard
ja: 難しい

en: Hardware Support
ja: ハードウェアサポート

en: Height of board:
ja: ボードの高さ:

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide the menubar when it is not being used
ja: 使用時以外はメニューバーを隠す

en: Hierarchy editor
ja: 階層エディタ

en: Hit
ja: 発見

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
ja: %s パッケージが見つかりませんでした。手動でパッケージを補う必要があるかもしれません。(または適切なアーキテクチャが見つからない)

en: IMPORTANT: this log only lists intended actions; actions which fail due to
    dpkg problems may not be completed.
ja: 重要: このログは、明示的に記録するよう設定したアクションのみを記録します。
          つまり、dpkgの問題によるアクションは記録されない可能性があります。

en: INSTALL
ja: インストール

en: INSTALL, DEPENDENCIES
ja: 依存関係によりインストール

en: I^nformation
ja: 情報

en: If you select a package, an explanation of its current state will appear in this space.
ja: パッケージ選択時に、現在の状態と説明がここに表示されます。

en: Ign
ja: 無視

en: Ignoring invalid keybinding "%s" -> "%s"
ja:  "%s" -> "%s" は無効なキー設定です

en: Imp
ja: 重

en: Information about
ja: 情報

en: Information about %s
ja: %s の情報

en: Initializing package states
ja: パッケージステータスの初期化

en: InstSz
ja: インストール量

en: InstVer
ja: 現在

en: Install Recommended packages automatically
ja: 推奨パッケージ自動的にインストールする

en: Installed Packages
     These packages are currently installed on your computer.
ja: 導入済みパッケージ
     あなたのコンピュータにインストールされているパッケージ。

en: Installing/removing packages requires administrative privileges, which
    you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
ja: パッケージのインストールもしくは削除を行うには管理者権限が必要です。 
    現在権限がありません。rootになりますか？

en: Internal Error, Ordering didn't finish
ja: 内部エラー、中断します

en: Internal buffer overflow on package "%s" while writing state file
ja:  "%s" パッケージのステータスファイル書き込み時に内部バッファオーバーフローが発生しました

en: Internal error: Default column string is unparsable
ja: 内部エラー: デフォルトのカラム文字列を解析できません

en: Internal error: couldn't generate list of packages to download
ja: 内部エラー: ダウンロードするパッケージの一覧を作成できません

en: Internal error: invalid value %i passed to cmdline_find_ver!
ja: 内部エラー: cmdline_find_ver で不正な値 %i を渡されました!

en: Interpreters for interpreted languages
     Packages in the 'interpreters' section include interpreters for languages like Python, Perl, and Ruby, and libraries for these same languages.
ja: インタープリタ型言語
     'interpreters' に分類されたパッケージは Python や Perl、Ruby のようなインタープリタ型言語や、それらの言語のライブラリを含みます。

en: Invalid entry in color definition group: "%s"
ja: 無効な色定義グループエントリ: "%s"

en: Invalid entry in keybinding group: "%s"
ja: キー設定グループ "%s"で無効なエントリです

en: Invalid grouping policy type '%s'
ja: '%s' は無効なグループ化ポリシーのタイプです

en: Invalid operation %s
ja: 不正な操作 %s

en: Invalid option for interactive mode: -s
ja: インタラクティブモードで不正なオプション: -s

en: Invalid response.  Please enter a valid command or '?' for help.
ja: 不正な応答。正しいコマンドを入力するか '?' でヘルプを参照してください。

en: Invalid sorting policy type '%s'
ja: '%s'は無効な並び替えポリシーです

en: Invalid tagless entry in color definition group: "%s"
ja: 無効な色定義グループのタグのないエントリ: "%s"

en: Invalid zero-length grouping policy name
ja: 空白文字はグループ化のポリシー名として無効です

en: Invalid zero-length sorting policy name
ja: 空欄は無効な並び替えポリシー名です

en: KABOOM!  You step on a land mine.  --More--
ja: ドカーン! 地雷を踏みました。 --More--

en: Loading cache
ja: キャッシュを読み込んでいます

en: Localization
ja: 地域化

en: LongAction
ja: アクション

en: LongState
ja: 状態

en: Lost
ja: 敗北

en: MD5sum:
ja: MD5sum

en: Maintainer
ja: 保守担当者

en: Maintainer:
ja: 保守担当者:

en: Mark ^Auto
ja: 自動マーク

en: Mark ^Manual
ja: 手動マーク

en: Mark ^Upgradable
ja: 更新可能なものをマークする

en: Mark all upgradable packages which are not held for upgrade
ja: 更新用にマークされていない更新可能なパッケージをすべてマークする

en: Mark the selected package as having been automatically installed;
    it will automatically be removed if no other packages depend on it
ja: 選択されたパッケージに自動でインストールされた印を付ける;
    依存していたパッケージがなくなるとと自動的削除されるだろう

en: Mark the selected package as having been manually installed;
    it will not be removed unless you manually remove it
ja: 選択されたパッケージに手動でインストールされた印を付ける;
    手動で削除されない限り削除されないだろう

en: Media Change: Please insert the disc labeled '%s' in the drive '%s' and press enter
ja: "%s"  と書かれたディスクを "%s" ドライブに入れてください

en: Medium
ja: 普通

en: Minesweeper
ja: マインスイーパ

en: Minesweeper    %s in %d %s
ja: マインスイーパ    %s %d %s

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Miscellaneous software
     Packages in the 'misc' section have too unusual a function to be classified.
ja: その他のソフトウェア
     'misc' に分類されたパッケージは、一風変わった機能のためどの分類にもあてはまらないものです。

en: Multiple descriptions found for group %s, ignoring one
ja: %s のグループで複数の説明が見つかりました。無視します

en: Need exactly two colors in color definition "%s"
ja: 色の定義 "%s"には2色必要です

en: Need to get %sB of archives.
ja: %sB のアーカイブを取得する必要があります

en: Need to get %sB/%sB of archives.
ja: %2$sB 中 %1$sB のアーカイブを取得する必要があります。

en: New
ja: 新規

en: New Categorical ^Browser
ja: 新しいカテゴリーで表示

en: New Package ^View
ja: 新しいパッケージ画面

en: New Packages
     These packages have been added to Debian since the last time you cleared the list of "new" packages. (choose "Forget new packages" from the Actions menu to empty this list)
ja: 新規パッケージ
     "新規" パッケージ最後にリストを消してから Debian に追加されたパッケージ群("新規パッケージ一覧を消去 " をメニューから選ぶとリストを空にできる)

en: No candidate version found for %s
ja: %s の候補となるバージョンがありません

en: No downloadable files for %s version %s; perhaps it is a local or obsolete package?
ja: %s の %s バージョンのファイルをダウンロードできません; ローカルで作成されたか廃れたパッケージではないですか?

en: No hierarchy information to edit
ja: 階層情報を書き込めません

en: No packages are scheduled to be installed, removed, or upgraded.
ja: 導入、削除、更新をする予定のパッケージがありません。

en: No packages found -- enter the package names on the line after 'c'.
ja: 表示するパッケージがありません -- 'c' の後にパッケージ名を入力してください。

en: No packages matched the pattern "%s".
ja: "%s" にマッチするパッケージがありません。

en: No packages to show -- enter the package names on the line after 'i'.
ja: 表示するパッケージがありません -- 'i' の後にパッケージ名を入力してください。

en: No packages will be installed, removed or upgraded.
    
    Some packages could be upgraded, but you have not chosen to upgrade them.
    Type "U" to prepare an upgrade.
ja: 導入や削除、更新するパッケージがありません。
    
    幾つかのパッケージは更新可能かもしれませんが、更新を選択されていません。
    "U"と打って更新の準備をしてください。

en: No packages will be installed, upgraded, or removed.
ja: 導入、削除、更新をするパッケージがありません。

en: Not Installed Packages
     These packages are not installed on your computer.
ja: 導入されていないパッケージ
     あなたのコンピュータにインストールされていないパッケージ。

en: Note: "%s", providing the virtual package
          "%s", is already going to be installed.
ja: 注: "%s", 仮想パッケージを提供します
        "%s", は既にインストール予定です。

en: Note: "%s", providing the virtual package
          "%s", is already installed.
ja: 注: "%s", 仮想パッケージを提供します
        "%s", はすでにインストールされています。

en: Note: selecting "%s" instead of the
          virtual package "%s"
ja: 注: "%s" を
        仮想パッケージ "%s" の替わりに選択しました

en: Note: selecting the task "%s: %s" for installation
ja: 注: インストールされる "%s: %s" タスクを選択します

en: Number of mines:
ja: 地雷の数:

en: Numeric analysis and other mathematics-related software
     Packages in the 'math' section include calculators, languages for mathematical computation (similar to Mathematica), symbolic algebra packages, and programs to visualize mathematical objects.
ja: 数学的解析や数学関連のソフトウェア
    'math' に分類されたパッケージはコンピュータや、数学的演算を行う (Mathematica に類似した)言語、代数処理パッケージや数学的オブジェクトの可視化プログラムを含みます

en: Obsolete and Locally Created Packages
     These packages are currently installed on your computer, but they are not available from any apt source.  They may be obsolete and removed from the archive, or you may have built a private version of them yourself.
ja: 古い、もしくはローカルで作成されたパッケージ
     これらのパッケージは現在あなたのコンピュータにインストールされていますが、aptのアーカイブから入手できません。古いためアーカイブから削除されたか、あなた自身がビルドした独自バージョンと思われます。

en: Obsolete downloaded package files have been deleted
ja: ダウンロードされた古いパッケージのファイルは削除されました

en: Obsolete libraries
     Packages in the 'oldlibs' section are obsolete and should not be used by new software.  They are provided for compatibility reasons, or because software distributed by Debian still requires them.
     .
     With very few exceptions, you should not need to explicitly install a package from this section; the package system will install them as required to fulfill dependencies.
ja: 旧式ライブラリ
     'oldlibs' に分類されたパッケージは旧式のもので、原則として新しいソフトウェアとともに使用してはいけません。これらは互換性の保持のため、もしくは Debian が配布するソフトウェアでこれらのパッケージを必要としているからです。
     .
    若干の例外を除いて、この分類内のソフトウェアを直接インストールする必要はないでしょう。通常はパッケージシステムが依存関係の解決の際、自動的にインストールされます。

en: Obsoletes
ja: 廃止

en: Ok
ja: OK

en: Okay, okay, if I give you an Easter Egg, will you go away?
ja: わかった、わかった、 あんたにイースターエッグをあげればどっかいってくれるかい?

en: Only one of -u and -i may be specified
ja: -u と -i は片方しか指定できません

en: Opt
ja: 任

en: Options
ja: オプション

en: Ouch!  Got SIGABRT, dying..
ja: あが! SIGABRTを受けました、 死亡…

en: Ouch!  Got SIGQUIT, dying..
ja: あが! SIGQUITを受けました、死亡…

en: Ouch!  Got SIGSEGV, dying..
ja: あが! SIGSEGVを受けました、 死亡…

en: Ouch!  Got SIGTERM, dying..
ja: あが! SIGTERMを受けました、 死亡…

en: Package
ja: パッケージ

en: Package %s is not installed, cannot forbid an upgrade
ja: %s パッケージはインストールされていないので更新禁止にできません

en: Package %s is not installed, so it will not be removed
ja: %s パッケージはインストールされていないので削除しません

en: Package %s is not upgradable, cannot forbid an upgrade
ja: %s パッケージはアップグレードできないので更新禁止にできません

en: Package names provided by %s
ja: パッケージ名は %s から提供されています

en: Package:
ja: パッケージ:

en: Packages
ja: パッケージ

en: Packages being automatically held in their current state
     These packages could be upgraded, but they have been kept in their current state to avoid breaking dependencies.
ja: 現在の状態に自動的に更新禁止されるパッケージ
     これらのパッケージは更新可能ですが、依存関係の破綻を回避するために現在の状態に保持されます。

en: Packages being automatically installed to satisfy dependencies
     These packages are being installed because they are required by another package you have chosen for installation.
ja: 依存関係解決のため自動的にインストールされるパッケージ
     これらのパッケージは、あなたがインストールしようとした他のパッケージが必要としているため、インストールされます。

en: Packages being deleted due to unsatisfied dependencies
     These packages are being deleted because one or more of their dependencies is no longer available, or because another package conflicts with them.
ja: 依存関係が満たされたないために削除されるパッケージ
     これらのパッケージは削除されます。なぜなら一つ以上の依存関係がもはや利用不可能か、他のパッケージと衝突しているからです。

en: Packages being held back
     These packages could be upgraded, but you have asked for them to be held at their current version.
ja: 更新禁止になるパッケージ
     これらのパッケージは更新可能ですが、現在のバージョンを維持するように要求されました。

en: Packages being removed because they are no longer used
     These packages are being deleted because they were automatically installed to fulfill dependencies, and the planned action will result in no installed package declaring an 'important' dependency on them.
ja: もはや使われていないので削除されるパッケージ
     これらのパッケージは自動的に依存関係を解決するためにインストールされましたが、設定されたアクションを実行することによりインストールされるどのパッケージも"重要な "依存関係として明示していないので削除されます。

en: Packages converted from foreign formats (rpm, tgz, etc)
     Packages in the 'alien' section were created by the 'alien' program from a non-Debian package format such as RPM
ja: 他フォーマット(rpm、 tgz、 などなど)から変換されたパッケージ 
     'alien' に分類されたパッケージは'alien'プログラムによって RPM などのDebian以外のパッケージ形式から変換されたパッケージです

en: Packages depending on %s
ja: %s に依存しているパッケージ

en: Packages to be downgraded
     An older version of these packages than is currently installed will be installed.
ja: ダウングレードされるパッケージ
     現在インストールされているバージョンよりも古いバージョンのパッケージがインストールされます。

en: Packages to be installed
     These packages have been manually selected for installation on your computer.
ja: インストールされるパッケージ
     これらのパッケージは手動で選択されたインストールされるパッケージです。

en: Packages to be reinstalled
     These packages will be reinstalled.
ja: 再インストールパッケージ
     これらのパッケージは再インストールされるパッケージです。

en: Packages to be removed
     These packages have been manually selected for removal.
ja: 削除されるパッケージ
     これらのパッケージは手動で選ばれた削除されるパッケージです。

en: Packages to be upgraded
     These packages will be upgraded to a newer version.
ja: 更新されるパッケージ
     これらのパッケージは新しいバージョンに更新されるパッケージです。

en: Packages which are recommended by other packages
     These packages are not strictly required, but they may be necessary to provide full functionality in some other programs that you are installing or upgrading.
ja: 他のパッケージから提案されているパッケージ
     これらのパッケージは厳密には動作のために必須というわけありませんが、インストールやアップグレードをしようとしているパッケージに完全な機能を提供するでしょう。

en: Packages which are suggested by other packages
     These packages are not required in order to make your system function properly, but they may provide enhanced functionality for some programs that you are currently installing.
ja: 他のパッケージから提案されているパッケージ
     これらのパッケージは正確な動作のために必須ではありませんが、インストールしようとしているパッケージに強力な機能を追加するでしょう。

en: Packages which depend on %s
ja: %s に依存しているパッケージ

en: Packages which set up your computer to perform a particular task
     Packages in the 'Tasks' section contain no files; they merely depend upon other packages. These packages provide an easy way to select a predefined set of packages for a specialized task.
ja: 目的に応じたタスクを実行してコンピュータをセットアップするためのパッケージ。
     'タスク'に分類されたパッケージはファイルを含んでいません。
    他のパッケージに依存しているだけです。
    これらのパッケージは特定の目的に必要なパッケージの選択を容易にしてくれます。

en: Packages with no declared section
     No section is given for these packages. Perhaps there is an error in the Packages file?
ja: 未分類のパッケージ
     パッケージの分類情報が与えられていません。パッケージファイルにエラーがあるのではないでしょうか?

en: Packages with unsatisfied dependencies
     The dependency requirements of these packages will be unmet after the install is complete.
     .
     The presence of this tree probably indicates that something is broken, either on your system or in the Debian archive.
ja: 依存関係が解決されていないパッケージ
     インストール完了後に必要な依存関係です。
    .
     これはあなたのシステムかDebianのアーカイブが壊れている徴候でしょう。

en: Pause after downloading files
ja: ファイルをダウンロード後に停止する

en: Perform all pending installs and removals
ja: 選択されているパッケージの導入や削除

en: Perl interpreter and libraries
     Packages in the 'perl' section provide the Perl programming language and many third-party libraries for it. Unless you are a Perl programmer, you don't need to install packages from this section explicitly; the package system will install them if they are required.
ja: Perl インタープリタとライブラリ
     'perl' の分類のパッケージは Perl 言語と多くのサードパーティーのライブラリを提供します。あなたが Perl プログラマでないならばこの分類内のソフトウェアを直接インストールする必要はないでしょう。パッケージシステムが依存関係の解決に必要な際自動的にインストールします。

en: Please insert the disc labeled "%s" into the drive "%s"
ja: "%s"  と書かれたディスクを "%s" ドライブに入れてください

en: Please insert the following disc into the drive "%s":
    %s
ja: ドライブ "%s": に、ディスク %s を入れてください

en: PreDepends
ja: 先行依存

en: Press Return to continue.
ja: 続けるには RETURN を押してください。

en: Press return to continue.
ja: 続けるには RETURN を押してください。

en: Preview of package installation
ja: 導入するパッケージのプレビュー

en: Priority
ja: 優先度

en: Priority %s
ja: 優先度 %s

en: Priority:
ja: 優先度:

en: ProgName
ja: 名前

en: ProgVer
ja: バージョン

en: Programs for embedded systems
     Packages in the 'embedded' section are meant to run on embedded devices. Embedded devices are specialized hardware devices with much less power than a typical desktop system: for instance, a PDA, a cell phone, or a Tivo.
ja: 組み込みシステム用プログラム
     'embedded' な分類のパッケージは組み込みデバイスで動くことを意図しています。組み込みデバイスは特定ハードウェアデバイスで、典型的なデスクトップシステムを使用するにはあまりに非力です。例、PDA や携帯電話や Tivo。

en: Programs for faxmodems and other communications devices
     Packages in the 'comm' section are used to control modems and other hardware communications devices. This includes software to control faxmodems (for instance, PPP for dial-up internet connections and programs originally written for that purpose (zmodem/kermit), as well as software to control cellular phones, interface with FidoNet, and run a BBS.
ja:  FAXモデムやその他の通信デバイス関連のプログラム 
     'comm' に分類されたパッケージはモデムやその他通信機器のコントロールのために使用される。これは； FAXモデムコントロールするソフトウェア(例えば、ダイアルアップ接続のための PPP、(zmodem/kermit) の機能を持つオリジナルのプログラム、携帯電話、 FidoNet インターフェースを制御するプログラム、BBS)を含みます。

en: Programs for working with circuits and electronics
     Packages in the 'electronics' section include circuit design tools, simulators and assemblers for microcontrollers, and other related software.
ja: 電子回路と電子工学のためのプログラム
     'electronics' に分類されたパッケージは回路設計のためのツール、シミュレーション、マイクロコントローラの組み立てや、その他関連ソフトウェアを含まれています。

en: Programs stored outside the US due to export controls
     Packages in 'non-US' likely contain cryptography; a few implement patented algorithms. Because of this, they cannot be exported from the United States, and hence are stored on a server in the "free world".
     .
     Note: the Debian Project is currently merging cryptographic software into the US-based archives after consulting with legal experts about recent changes in export policies. Most packages which were formerly found in this section, therefore, are now in 'main'.
ja: アメリカが輸出規制しているプログラム
    'non-US' に分類されたパッケージは主に暗号技術が含まれおり、その中には特許を取得しているアルゴリズムも存在します。このため、アメリカ国内から輸出ができないので"特許を侵害しない場所 "にあるサーバにファイルが置かれています。 
     .
     注: Debian プロジェクトは現在、暗号関連のソフトウェアをアメリカでの近年の輸出ポリシーの変化に基づいて法律の専門家から助言を得、アメリカベースのアーカイブに統合している。多くのパッケージは以前はこのセクションにあったが今では main に移っている。

en: Programs to connect to and provide various services
     Packages in the 'net' section include clients and servers for many protocols, tools to manipulate and debug low-level network protocols, IM systems, and other network-related software.
ja: 様々なサービスやそれらに接続するためのプログラム
     'net' に分類されたパッケージは様々なプロトコルに対応するクライアントとサーバ、低い階層のネットワークプロトコルのデバッグや操作、IMシステム、その他ネットワーク関連のソフトウェアを含みます。

en: Programs to write, send, and route email messages
     Packages in the 'mail' section include mail readers, mail transport daemons, mailing list software, and spam filters, as well as various other software related to electronic mail.
ja: 電子メールの作成、送信、配送を行なうプログラム
     'mail' に分類されたパッケージはメールリーダー、メール配送デーモン、メーリングリストソフトウェア、スパムフィルターなど電子メールに関すソフトウェアを含みます。

en: Programs which are not free software
     Packages in the 'non-free' section are not part of Debian.
     .
     These packages fail to meet one or more of the requirements of the Debian Free Software Guidelines (see below) You should read the license of programs in this section to be sure that you are allowed to use them in the way you intend.
     .
     For more information about what Debian considers to be Free Software, see http://www.debian.org/social_contract#guidelines
ja: フリーでないソフトウェアのパッケージ
     'non-free' に分類されたパッケージは Debian の一部とみなされていません。
     .
     これらのパッケージは Debian Free Software Guidelines (下記参照)の条件を満していません。あなたはこの分類のプログラムのライセンスを読み、あなたの使用用途が許可されているかどうか確認しなければなりません。
     .
     Debian のフリーソフトウェアに対する考えの詳細は、以下の URL を参照してください。http://www.debian.org/social_contract#guidelines

en: Programs which depend on software not in Debian
     Packages in the 'contrib' section are not part of Debian.
     .
     These packages are Free Software, but they depend on software which is not part of Debian.  This may be because it is not Free Software, but is packaged in the non-free section of the archive, because Debian cannot distribute it at all, or (in rare cases) because no-one has packaged it yet.
     .
     For more information about what Debian considers to be Free Software, see http://www.debian.org/social_contract#guidelines
ja: Debian 以外のソフトウェアに依存しているプログラム
     'contrib' に分類されているパッケージは Debian の一部とみなされていません。
     .
    これらのパッケージはフリーソフトウェアですが、 Debian に含まれないソフトウェアに依存しています。これは、パッケージがフリーソフトウェアではなく non-free に分類されているため、もしくは Debian がこれらのソフトウェアを配付することが全くできないからです。また、(稀なことですが)まだ誰もパッケージを作成していない可能性もあります。
     .
     Debian のフリーソフトウェアに対する考えの詳細は、以下の URL を参照してください。http://www.debian.org/social_contract.ja.html#guidelines

en: Prompt for confirmation at exit
ja: 終了の確認を行なう

en: Provided by
ja: 提供

en: Provides
ja: 提供

en: Python interpreter and libraries
     Packages in the 'python' section provide the Python programming language and many third-party libraries for it. Unless you are a Python programmer, you don't need to install packages from this section explicitly; the package system will install them if they are required.
ja: Python インターブリタとライブラリ
     'python' に分類されたパッケージは Python 言語と多くのサードパーティーのライブラリを提供します。あなたが Python プログラマでないならばこの分類内のソフトウェアを直接インストールする必要はないでしょう。パッケージシステムが依存関係の解決に必要な際自動的にインストールします。

en: REINSTALL
ja: 再インストール

en: REMOVE
ja: 削除

en: REMOVE, DEPENDENCIES
ja: 依存関係により削除

en: REMOVE, NOT USED
ja: 使われていないため削除

en: Reading extended state information
ja: 拡張ステータス情報を読み込んでいます

en: Reading task descriptions
ja: タスクの説明を読み込み中

en: Really discard your personal settings and reload the defaults?
ja: 変更された設定を破棄してデフォルトの設定に戻しますか?

en: Really quit Aptitude?
ja: 本当に aptitude を終了しますか?

en: Recommends
ja: 提案

en: Reconfiguring %s
ja: %s を再設定

en: Reload the package cache
ja: パッケージのキャッシュを再度読み込む

en: Remove obsolete package files after downloading new package lists
ja: パッケージ一覧の更新と同時に古いパッケージのファイルを削除する

en: Remove the filter from the package list
ja: パッケージリストのフィルターを削除する

en: Remove unused packages automatically
ja: 使われていないパッケージを自動的に削除する

en: Repeat the last search
ja: 最後に行なった検索を繰り換えす

en: Replaces
ja: 置換

en: Reporting a bug in %s:
ja: %s のバグを報告します。

en: Req
ja: 必

en: Reset all settings to the system defaults
ja: すべての設定をデフォルトの設定に戻す

en: Run 'su' to become root; this will restart the program, but your
    settings will be preserved
ja: su を実行して root になり、プログラムを再起動します。
    その際、現在の設定は保持されます。

en: Search
ja: 検索

en: Search for a package
ja: パッケージを検索する

en: Search for:
ja: 検索:

en: Search for:
ja: 検索:

en: Section
ja: 分類

en: Section:
ja: 分類:

en: Security Updates
     Security updates for these packages are available from security.debian.org.
ja: セキュリティアップデート
     セキュリティアップデートのパッケージは security.debian.org より提供されています。

en: Servers
ja: サーバ

en: Setup custom game
ja: カスタムゲームの設定

en: Show partial search results (incremental search)
ja: 部分検索結果を表示する (インクリメンタルサーチ)

en: Software for ham radio operators
     Packages in the 'hamradio' section are meant primarily for ham radio operators.
ja: アマチュア無線のためのソフトウェア 'hamradio' に分類されたパッケージは主にアマチュア無線のためのものです。

en: Software for scientific work
     Packages in the 'science' section include tools for astronomy, biology, and chemistry, as well as other science-related software.
ja: 科学技術ソフトウェア
     'science' に分類されたパッケージは天文学や生物学、化学や、科学関連のソフトウェアを含みます。

en: Some broken packages could not be fixed!
ja: 壊れたパッケージを修復できません!

en: Some dependencies of %B%s%b are not satisfied:
ja: %B%s%b の依存関係が解決されていません:

en: Some packages are broken.  Try to fix them?
ja: パッケージが壊れています。修復を試みますか?

en: Some packages had unmet dependencies.  This may mean that you have
    requested an impossible situation or if you are using the unstable
    distribution that some required packages have not yet been created
    or been moved out of Incoming.
ja: インストールできないパッケージがありました。おそらく、ありえない状況
    を要求したか、不安定版ディストリビューションを使用しているなら必要な
    パッケージがまだ作成されていないか Incoming から移動されていないと考
    えられます。

en: Some packages were broken and have been fixed
ja: 一部のパッケージが壊れています。修復しました

en: Source Package:
ja: ソースパッケージ:

en: State
ja: ステータス

en: Std
ja: 標

en: Stop it!
ja: やめて!

en: Subprocess exited with an error -- did you type your password correctly?
ja: サブプロセスはエラーで終了しました。入力したパスワードは正しいですか?

en: Suggests
ja: 推奨

en: Tag
ja: タグ

en: Task grouping policies take no arguments
ja: タスクによるグループ化ポリシーは引数を取りません

en: Tasks
ja: タスク

en: Tasks/Tasks
ja: タスク/タスク

en: Text editors and word processors
     Packages in the 'editors' section allow you to edit plain ASCII text. These are not necessarily word processors, although some word processors may be found in this section.
ja: テキストエディタおよびワードプロセッサ
     'editor' に分類されたパッケージはプレーンテキストを書く機能を提供します。全部が全部ワードプロセッサという訳ではないのですが、いくつかのワードプロセッサも含まれます。

en: Text processing utilities
     Packages in the 'text' section include text filters and processors, spelling checkers, dictionary programs, utilities to convert between character encodings and text file formats (eg, Unix and DOS), text formatters and pretty-printers, and other software which operates on plain text.
ja: テキスト処理ユーティリティ
     'text' に分類されたパッケージはテキストフィルタや処理、スペルチェッカ、辞書プログラム、文字コードやテキストファイルのフォーマット(例、Unix から DOS ) の変換、テキストの整形や綺麗な印刷や、プレーンテキストに作用するソフトウェアを含みます。

en: The Debian base system
     Packages in the 'base' section are part of the initial system installation.
ja: Debian ベースシステム 
     'base' に分類されたパッケージは導入時のシステムインストレーションを担うパッケージ

en: The GNOME Desktop System
     GNOME is a collection of software which provides an easy-to-use desktop environment for Linux.  Packages in the 'gnome' section are part of the GNOME environment or closely integrated into it.
ja: GNOME デスクトップシステム
     GNOME はLinuxで簡単にデスクトップ環境を使うためのソフトウェアを集めて提供するものです。'gnome' の分類のパッケージは GNOME 環境のものか、親密に連携するものです。

en: The KDE Desktop System
     KDE is a collection of software which provides an easy-to-use desktop environment for Linux.  Packages in the 'kde' section are part of the KDE environment or closely integrated into it.
ja: KDE デスクトップシステム
     KDE はLinuxで簡単にデスクトップ環境を使うためのソフトウェアを集めて提供するものです。'kde' の分類のパッケージは KDE 環境のものか、親密に連携するものです。

en: The TeX typesetting system
     Packages in the 'tex' section are related to TeX, a system for producing high-quality typeset output.  They include TeX itself, TeX packages, editors designed for TeX, utilities to convert TeX and TeX output files to various formats, TeX fonts, and other software related to TeX.
ja: TeX組版システム
     'tex' に分類されたパッケージは高品質な組版出力を提供するシステムであるTeXに関連するものです。TeX本体、TeX用のエディタ、TeXのパッケージ、TeXの出力を各種フォーマットに変換するユーティリティ、TeXのフォントなどのTeX関連のソフトウェアを含みます。

en: The X window system and related software
     Packages in the 'x11' section include the core packages for the X window system, window managers, utility programs for X, and miscellaneous programs with an X GUI which were placed here because they didn't fit anywhere else.
ja: Xウィンドウシステムや関連ソフトウェア
     'x11' に分類されたパッケージはXウィンドウシステムの中心パッケージ、ウィンドゥマネージャ、X のユーティリティプログラム、X GUI の種々プログラムで、他のどの分類にも属さなかったものを含みます。

en: The board height must be a number
ja: ボードの高さを数字で入力してください

en: The board width must be a number
ja: ボードの幅を数字で入力してください

en: The dart was poisoned!  The poison was deadly...  --More--
ja: 投げ矢には毒が塗られていました! 致死量にでした。。。 --More--

en: The default display-limit for package views
ja: 標準で表示するパッケージの制限

en: The default grouping method for package views
ja: パッケージを表示する際にデフォルトの分類を決定する

en: The display format for package views
ja: パッケージを表示する場合のフォーマット

en: The display format for the header line
ja: ヘッダーラインの表示フォーマット

en: The display format for the status line
ja: ステータスラインの表示フォーマット

en: The following ESSENTIAL packages will be BROKEN by this action:
ja: このアクションにより以下の必須パッケージが壊れます:

en: The following ESSENTIAL packages will be REMOVED!
ja: 以下の必須パッケージが削除されます!

en: The following NEW packages will be automatically installed:
ja: 以下の新しいパッケージが自動的にインストールされます:

en: The following NEW packages will be installed:
ja: 以下の新しいパッケージがインストールされます:

en: The following packages are BROKEN:
ja: 以下のパッケージが壊れています:

en: The following packages are RECOMMENDED but will NOT be installed:
ja: 以下のパッケージが提案されていますがインストールされません:

en: The following packages are SUGGESTED but will NOT be installed:
ja: 以下のパッケージが提案されていますがインストールされません:

en: The following packages are unused and will be REMOVED:
ja: 以下のパッケージが使われていないので削除されます:

en: The following packages conflict with %B%s%b and will be broken by its installation:
ja: 以下のパッケージは %B%s%b と競合し依存関係が解決できなくなります :

en: The following packages conflict with %B%s%b, or depend on a version of it which is not going to be installed.
ja: 以下のパッケージは%B%s%bと競合するかインストールされていないバージョンに依存しています

en: The following packages conflict with %B%s%b:
ja: 以下のパッケージは %B%s%b と競合しています:

en: The following packages conflict with version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
ja: 以下のパッケージは %B%2$s%b のバージョン %B%1$s%b と衝突してしまうので、 %s の依存関係が解決できなくなります。

en: The following packages depend on %B%s%b and are broken:
ja: 以下のパッケージは 依存関係が解決できない %B%s%b に依存しています:

en: The following packages depend on %B%s%b and will be broken by its removal:
ja: 以下のパッケージは %B%s%b に依存しています。削除すると依存関係が解決されなくなります:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b, or conflict with the currently installed version:
ja: 以下のパッケージはバージョン %B%s%b に依存していますが、現在インストールされているバージョンは %B%s%b です、もしくは現在インストールされているバージョンと競合します:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b:
ja: 以下のパッケージはバージョン %B%s%b に依存していますが、現在インストールされているバージョンは %B%s%b です:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b which is not going to be installed.
ja: 以下のパッケージはバージョン %B%s%b に依存していますがインストールできません

en: The following packages depend on the currently installed version of %B%s%b (%B%s%b), or conflict with the version it will be %s to (%B%s%b), and will be broken if it is %s.
ja: 以下のパッケージは現在のバージョン %B%s%b (%B%s%b) に依存しているか、%s (%B%s%b) と衝突してしまい、依存関係を解決できません。

en: The following packages depend on version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
ja: 以下のパッケージは %B%2$s%b のバージョン %B%1$s%b に依存していますので、%s の依存関係を解決できません。

en: The following packages have been automatically kept back:
ja: 以下のパッケージが自動的に保持されます:

en: The following packages have been kept back:
ja: 以下のパッケージが保持されます:

en: The following packages have unmet dependencies:
ja: 以下のパッケージには解決できない依存関係があります:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
ja: 以下のパッケージがダウングレードされます:

en: The following packages will be REINSTALLED:
ja: 以下のパッケージが再インストールされます:

en: The following packages will be REMOVED:
ja: 以下のパッケージが削除されます:

en: The following packages will be automatically REMOVED:
ja: 以下のパッケージが自動的に削除されます:

en: The following packages will be upgraded:
ja: 以下のパッケージが更新されます:

en: The list of sources could not be read.
ja: ソースの一覧が読めません

en: The main Debian archive
     The Debian distribution consists of packages from the 'main' section. Every package in 'main' is Free Software.
     .
     For more information about what Debian considers to be Free Software, see http://www.debian.org/social_contract#guidelines
ja: メイン Debian アーカイブ
     Debian での配布版は 'main' セクションのパッケージで構成されています。'main' のパッケージはすべてフリーソフトウェアです。
     .
     Debian のフリーソフトウェアに対する考えの詳細は、以下のURLを参照してください。http://www.debian.org/social_contract.ja.html#guidelines

en: The number of mines must be a number
ja: 地雷の数を数字で入力してください

en: The package index files are corrupted. No Filename: field for package %s.
ja: パッケージインデックスファイルが腐ってます。%s パッケージにファイル名がありません

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
ja: パッケージの一覧またはステータスファイルを開くまたはパースすることができませんでした

en: The spikes were poisoned!  The poison was deadly..  --More--
ja: 刺には毒が塗られていました! 致死量でした。。。 --More--

en: There are no Easter Eggs in this program.
ja: このプログラムはイースターエッグはありません。

en: There really are no Easter Eggs in this program.
ja: このプログラムには本当にイースターエッグはありませんよ。

en: To continue, type the phrase "%s":
ja: 続行するには、'%s' というフレーズをタイプしてください:

en: Too many arguments to by-section grouping policy
ja: 分類によるグループ化ポリシーの引数が多すぎます

en: Total Progress:
ja: 進行状況:

en: Touching the cockatrice corpse was a fatal mistake.  --More--
ja: コカトリスの死体に触るのは致命的ミスだ。 --More--

en: UNAVAILABLE
ja: 入手不可

en: UNSATISFIED
ja: 依存関係未解決

en: URL to use to download changelogs
ja: 更新履歴を取得する URL

en: Unable to correct dependencies, some packages cannot be installed
ja: 依存関係を解決できないため、パッケージをインストールできません

en: Unable to correct for unavailable packages
ja: 入手不可能なパッケージの修正ができません

en: Unable to find a version "%s" for the package "%s"
ja: "%2$s" パッケージのアーカイブ "%1$s" が見つかりません

en: Unable to find an archive "%s" for the package "%s"
ja:  "%2$s" パッケージのアーカイブ "%1$s" が見つかりません

en: Unable to open %s for writing
ja: %s を書き込み可能な状態で開けません

en: Unable to open %s to log actions
ja: ログ記録のための %s を開くことができません

en: Unable to open /usr/share/tasksel/debian-tasks.desc
ja: /usr/share/tasksel/debian-tasks.desc が開けません

en: Unable to replace %s with new configuration file
ja: %sを新規の設定ファイルと入れ替えることができません

en: Uncompressed Size:
ja: 展開サイズ:

en: Uncompressed size:
ja: 展開サイズ:

en: Undo
ja: 戻る

en: Undo the last package operation or group of operations
ja: 最後に行なったパッケージ管理操作を戻す

en: Unexpected ')'
ja: 想定外の')'です

en: Unexpected empty expression
ja: 想定外の空の式です

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown action type: %s
ja: 不明な動作: %s

en: Unknown alignment type '%s'
ja: 未知の並び方: %s

en: Unknown command "%s"
ja: 不明なコマンド "%s"

en: Unknown dependency type: %s
ja: 不明な依存形式: %s

en: Unknown pattern type: %c
ja: 不明なパターン: %c

en: Unknown priority %s
ja: 不明な優先度: %s

en: Unknown/Unknown
ja: 不明/不明

en: Unmatched '('
ja: '('のかっこ対応がとれません

en: Unmatched '(' in grouping policy description
ja:  対応していない'('がグループ化ポリシーの詳細部に含まれています

en: Unmatched '(' in sorting policy description
ja: 並び替えポリシー内に対応していない'('が含まれています

en: Unrecognized tasks
ja: 未承認タスク

en: Updating package lists
ja: パッケージリストの更新

en: Updating the package lists requires administrative privileges, which
    you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
ja: パッケージリストの更新には管理者権限が必要です。 
    現在権限がありません。root になりますか？

en: Upgradable Packages
     A newer version of these packages is available.
ja: 更新可能なパッケージ
     新しいバージョンが利用可能なパッケージ

en: Usage: aptitude [-S fname] [-u|-i]
ja: 使用方法: aptitude [-S ファイル名] [-u|-i]

en: Use a 'status-line' download indicator for all downloads
ja: ダウンロードの進行状況をステータスラインに表示する

en: Use a minibuffer-style prompt when possible
ja: 可能な時はミニバッファ形式のプロンプトを使う

en: Usenet clients and servers
     Packages in the 'news' section are related to the Usenet distributed news system.  They include news readers and news servers.
ja: Usenet のクライアントとサーバ
     'news' に分類されたパッケージは、分散型ニュースシステムである Usenet に関連するニュースリーダーやニュースサーバを含みます。

en: User's ^Manual
ja: ユーザマニュアル

en: Utilities and programs for software development
     Packages in the 'devel' section are used to write new software and work on existing software. Non-programmers who do not compile their own software probably do not need much software from this section.
     .
     It includes compilers, debugging tools, programmer's editors, source processing tools, and other things related to software development.
ja: ソフトウェア開発者のためのプログラムやユーティリティ
     'devel' に分類されたパッケージは新しいソフトウェアを書いたり既存のソフトウェアをいじるのに使用されます。プログラムをコンパイルしようとしないプログラマでない人には、おそらくこの分類内のソフトウェアは必要ではないでしょう。
    .
     コンパイラや、デバッカ、プログラマー向けのエディタ、ソース処理ツール、そしてソフトウェア開発に関連するものが含まれています。

en: Utilities to create, view, and edit graphics files
     Packages in the 'graphics' section include viewers for image files, image processing and manipulation software, software to interact with graphics hardware (such as video cards, scanners, and digital cameras), and programming tools for handling graphics.
ja: 画像の作成、閲覧、編集など行うユーティリティ
     graphics' に分類されたパッケージは画像ビューア、画像処理、グラフィックハードウェア(ビデオカード、スキャナ、デジタルカメラ)を使うためのソフトウェア、画像処理のプログラミングツールを含みます。

en: Utilities to play and record sound
     Packages in the 'sound' section include sound players, recorders, and encoders for many formats, mixers and volume controls, MIDI sequencers and programs to generate musical notation, drivers for sound hardware, and sound processing software.
ja: 音声の再生、録音などを行うユーティリティ
     'sound' に分類されたパッケージは音楽再生や録音、各種フォーマットへのエンコーダ、ミキサや音量調節、MIDIシーケンサ、音符生成のためのプログラム、音楽ハードウェアのドライバなどの、音声処理ソフトウェアを含みます。

en: Various system utilities
     Packages in the 'utils' section are utilities whose purpose is too unique to be classified.
ja: 様々なシステムユーティリティ
     'utils' に分類されたパッケージは特定用途向けで、他に分類できないユーティリティです。

en: Version-generating grouping policies must be the tail of a chain
ja: バージョンから生成されたグループ化ポリシーはチェーンの最後にする必要があります

en: Version-generating grouping policies take no arguments
ja: バージョンから生成されたグループ化ポリシーは引数を取りません

en: Version:
ja: バージョン:

en: Versions
ja: バージョン

en: View a list of frequently asked questions
ja: 頻繁に質問される事を表示します

en: View and/or adjust the actions that will be performed
ja: 実行されるアクションの表示や設定を行なう

en: View available packages and choose actions to perform
ja: 利用可能なパッケージを閲覧し、実行するアクションを選択したりする

en: View information about this program
ja: このプログラムについての説明

en: View next display
ja: 次の画面を表示

en: View previous display
ja: 前の画面を表示

en: View the detailed program manual
ja: 詳細なマニュアルを表示します

en: View the important changes made in each version of the program
ja: プログラムの重要なバージョンごとの変更点を表示します

en: View the on-line help
ja: オンラインヘルプを表示します

en: View the progress of the package download
ja: パッケージのダウンロード経過を表示

en: View the progress of the package list update
ja: パッケージリストの更新の経過を表示

en: View the terms under which you may copy the program
ja: プログラムを再配布する際などの条件を表示

en: Views
ja: 表示

en: Virtual Packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
ja: 仮想パッケージ
     これらのパッケージは実在するわけではありません、これらの名前は他のパッケージに必要とされていたり機能を提供するために使われています。

en: Virtual packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
ja: 仮想パッケージ
     これらのパッケージに実体はありません、これらは他のパッケージの依存関係の解決に役立てられています。

en: WARNING: Performing this action will probably cause your system to break!
             Do NOT continue unless you know EXACTLY what you are doing!
ja: 警告: このアクションシステムを壊す原因になりかねません。
          何をしようとしているかが理解していない場合は、実行してはいけません!

en: WEIRDNESS: unknown option code received
ja: 不可思議: 未知のオプションのコードを受けました

en: Warn when attempting to perform a privileged action as a non-root user
ja: root 以外のユーザが特権を必要とする動作を行なおうとした時に警告する

en: Warning: could not lock the cache file.  Opening in read-only mode
ja: 警告: キャッシュファイルをロックできません。表示のみモードで開きます

en: Warning: group %s is involved in a cycle
ja: 警告:  グループ %s が循環参照になっています

en: Waste time trying to find mines
ja: 地雷探しに挑戦して時間つぶし

en: Web browsers, servers, proxies, and other tools
     Packages in the 'web' section include Web browsers, Web servers and proxies, software to write CGI scripts or Web-based programs, pre-written Web-based programs, and other software related to the World Wide Web.
ja: ウェブブラウザ、サーバ、プロクシ、などのツール
     'web' に分類されたパッケージはウェブブラウザ、ウェブサーバ、ウェブプロクシ、CGI やウェブベースのプログラム、すでに作成されたウェブベースプログラム、その他 World Wide Web に関連するソフトウェアを含みます。

en: What is it?  It's an elephant being eaten by a snake, of course.
ja: なにそれ? もちろんウワバミに食べられてる象に決ってるじゃん。

en: Width of board:
ja: ボードの幅:

en: Will free %sB of disk space
ja: %sB のディスクを解放します

en: Will install %li packages, and remove %li packages.
ja: %liのパッケージをインストールし、%liのパッケージを削除します。

en: Will use %sB of disk space
ja: 予想ディスク使用量 %sB

en: Won
ja: 勝利

en: Would download/install/remove packages.
ja: パッケージのインストールまたは削除。

en: Would forget what packages are new
ja: どのパッケージが "新規" かを消去

en: Writing extended state information
ja: 拡張ステータス情報を書き込んでいます

en: Xtr
ja: 番

en: You already are root!
ja: 既に root です!

en: You are jolted by a surge of electricity!  --More--
ja: 電流があなたの体に衝撃を与えた! --More--

en: You are not root and I cannot find any way
    to become root.  To reconfigure this package,
    install the menu package, the login package,
    or run aptitude as root.
ja: 現在 root 権限を持っていません。また root になる他の方法も
    見つかりませんでした。 このパッケージを設定し直すには、
    menu や login パッケージをインストールするか、
    aptitude を root で起動してください。

en: You can only specify a package archive with an 'install' command.
ja: 'install'コマンドは特定のアーカイブを指定できます。

en: You can only specify a package version with an 'install' command.
ja: 'install'コマンドは特定のバージョンを指定できます。

en: You can only view changelogs of official Debian packages.
ja: 公式 Debian パッケージの更新履歴のみ閲覧することができます。

en: You cannot specify both an archive and a version for a package
ja: パッケージのバージョンとアーカイブを同時には指定できません

en: You die...  --More--
ja: あなたは死にました... --More--

en: You fall into a pit!  --More--
ja: 落し穴に落ちました! --More--

en: You feel here a cockatrice corpse.  --More--
ja: あなたはコカトリスの死体に触った。--More--

en: You have won.
ja: あなたの勝ちです。

en: You land on a set of sharp iron spikes!  --More--
ja: 設置してあった鉄の刺に着陸しました! --More--

en: You lose!
ja: あなたの負けです

en: You may want to update the package lists to correct these missing files
ja: 見当たらないファイルを補うためにパッケージリストを更新してください

en: You must choose one to install.
ja: インストールするものを一つ選んでください。

en: You turn to stone... --More--
ja: あなたは石になりました。。。 --More--

en: Your wand of %s breaks apart and explodes!  --More--
ja: あなたの %s の杖はバラバラに砕け散った! --More--

en: [DOWNGRADE] %s %s -> %s
ja: [ダウングレード] %s %s -> %s

en: [Downloaded]
ja: [ダウンロード済み]

en: [ERROR]
ja: [エラー]

en: [Hit]
ja: [発見]

en: [IGNORED]
ja: [無視]

en: [UPGRADE] %s %s -> %s
ja: [更新] %s %s -> %s

en: ^About
ja: このプログラムについて

en: ^Become root
ja: root になる

en: ^ChangeLog
ja: 変更履歴

en: ^Changelog
ja: 変更履歴

en: ^Clean package cache
ja: パッケージのキャッシュを消去

en: ^Close
ja: 閉じる

en: ^Dependency handling
ja: 依存関係の処理

en: ^FAQ
ja: FAQ

en: ^Find
ja: 検索

en: ^Forbid Version
ja: 禁止バージョン

en: ^Forget new packages
ja: 新規パッケージ一覧を消去

en: ^Help
ja: ヘルプ

en: ^Hold
ja: 維持

en: ^Install
ja: インストール

en: ^Install/remove packages
ja: パッケージのインストールまたは削除

en: ^Keep
ja: 保持

en: ^License
ja: ライセンス

en: ^Limit Display
ja: 表示制限

en: ^Miscellaneous
ja: その他

en: ^Next
ja: 次

en: ^Play Minesweeper
ja: マインスイーパで遊ぶ

en: ^Prev
ja: 前

en: ^Purge
ja: 完全削除

en: ^Quit
ja: 終了

en: ^Reload package cache
ja: パッケージキャッシュの再読み込み

en: ^Remove
ja: 削除

en: ^Revert options
ja: オプションを元に戻す

en: ^UI options
ja: UIオプション

en: ^Un-Limit Display
ja: 表示制限解除

en: ^Update package list
ja: パッケージのリストを更新する

en: broken
ja: 壊れている

en: but %s is installed and it is kept back.
ja: しかし、%s はインストールされており保持されています。

en: but %s is installed.
ja: しかし %s はインストールされています。

en: but %s is to be installed.
ja: しかし、%s はインストール予定です。

en: but it is not installable
ja: しかしそれはインストールできません

en: cold
ja: 冷気

en: config-files
ja: 設定ファイル

en: conflicts with
ja: と競合している

en: couldn't replace old state file
ja: 古いステータスファイルを置き替えることができませんでした

en: death
ja: 死亡

en: delete
ja: 削除

en: depends on
ja: に依存されている

en: downgraded
ja: ダウングレード

en: download: you must specify at least one package to download
ja: ダウンロード: 最低でも一つのダウンロードするパッケージを指定してください

en: half-config
ja: 未設定

en: half-install
ja: 未インストール

en: help.txt
ja: help-ja.txt

en: hold
ja: 維持

en: install
ja: インストール

en: installed
ja: インストール済み

en: invisibility
ja: 盲目

en: libsigc++ version: %s
ja: libsigc++バージョン : %s

en: log report
ja: ログ報告

en: magic missile
ja: 魔法の矢

en: main
ja: メイン

en: make_package_view: bad argument!
ja: make_package_view: 不正な引数!

en: make_package_view: error in arguments -- bad column list for static item
ja: make_packafe_view: 引数エラー -- 静的なアイテムで不正なカラムリスト

en: make_package_view: error in arguments -- two main widgets??
ja: make_package_view: 引数エラー -- 二つのメインウィジェット??

en: make_package_view: no main widget found
ja: make_package_view: メインウィジェットが見つかりません

en: no_key
ja: no key

en: none
ja: なし

en: not a real package
ja: 本当のパッケージではない

en: not installed
ja: インストールされていません

en: not installed (configuration files remain)
ja: インストールされていない(設定ファイルは残っている)

en: obsoletes
ja: 廃止

en: partially configured
ja: 設定未完了

en: partially installed
ja: インストール未完了

en: polymorph
ja: 変身

en: pre-depends on
ja: に先行依存されている

en: purge
ja: 完全削除

en: purged
ja: 完全削除

en: recommends
ja: に推奨されている

en: reinstall
ja: 再インストール

en: replaces
ja: に置換される

en: search: You must provide at least one search term
ja: search: 少なくとも一つの検索語が必要です

en: second
ja: 秒

en: seconds
ja: 秒

en: secret door detection
ja: 秘密の扉看破

en: sleep
ja: 眠り

en: striking
ja: 打撃

en: suggests
ja: に提案されている

en: unknown
ja: 不明

en: unpacked
ja: 展開済み

en: upgrade
ja: 更新

en: upgraded
ja: アップグレード

en: virtual
ja: 仮想

en: virtual/virtual
ja: 仮想/仮想

en: yes_key
ja: yes keu
