shadow 1990827 - en to ja translation catalogue (456 entries)

en: 		[-d home [-m]] [-s shell] [-c comment] [-l new_name]
ja: 		[-d ホーム [-m]] [-s シェル] [-c コメント] [-l 新規ユーザ名]

en: 		[-d home] [-s shell] [-c comment] [-m [-k template]]
ja: 		[-d ホーム] [-s シェル] [-c コメント] [-m [-k テンプレート]]

en: 		[-f inactive] [-e expire ]
ja: 		[-f 無効日数] [-e 期限切れ日]

en: 	Full Name: %s
ja: 	フルネーム: %s

en: 	Home Phone: %s
ja: 	自宅電話番号: %s

en: 	Room Number: %s
ja: 	部屋番号: %s

en: 	Work Phone: %s
ja: 	職場電話番号: %s

en: 
    %s: %s is unchanged
ja: 
    %s: %s は変更されません

en: 
    Login timed out after %d seconds.
ja: 
    あと %d 秒でログインはタイムアウトします。

en: 
    System closed for routine maintenance
ja: 
    システムは定期メンテナンスのため閉じています

en: 
    Type control-d to proceed with normal startup,
    (or give root password for system maintenance):
ja: 
    通常の起動を継続するには Ctrl-D を押してください。
    (システムメンテナンスをするには root のパスワードを入力):

en: 
    Warning: weak password (enter it again to use it anyway).
ja: 
    警告: 弱いパスワードです (どうしてもこれを使いたければもう一度入力)。

en: 
    [Disconnect bypassed -- root login allowed.]
ja: 
    [切断を迂回 -- root ログインが可能です。]

en:        %s	-D [-g group] [-b base] [-s shell]
ja:        %s	-D [-g グループ] [-b ベース] [-s シェル]

en:        %s [-A user,...] [-M user,...] group
ja:        %s [-A ユーザ,...] [-M ユーザ,...] グループ

en:        %s [-M user,...] group
ja:        %s [-M ユーザ,...] グループ

en:        %s [-a user] group
ja:        %s [-a ユーザ] グループ

en:        %s [-d user] group
ja:        %s [-d ユーザ] グループ

en:        %s [-p] -r host
ja:        %s [-p] -r ホスト

en:        %s [-p] [-h host] [-f name]
ja:        %s [-p] [-h ホスト] [-f ユーザ名]

en:        %s [-x max] [-n min] [-w warn] [-i inact] name
ja:        %s [-x 最大] [-n 最小] [-w 警告] [-i 無効] ユーザ名

en:        %s {-l|-u|-d|-S|-e} name
ja:        %s {-l|-u|-d|-S|-e} ユーザ名

en:   %s on %s
ja: %s 端末 %s

en:   Choose a new password.
ja:   新しいパスワードを選択してください。

en:   Contact the system administrator.
ja:   システム管理者と相談してください。

en:  [%lds left]
ja: [残り %ld 秒]

en:  [%lds lock]
ja: [ロック %ld 秒]

en:  groups=
ja:  グループ=

en:  is too long
ja:  で始まるエントリは長過ぎます

en:  on `%.100s' from `%.200s'
ja:  on `%s.100s' from `%.200s'

en: %d failure since last login.  Last was %s on %s.
     | %d failures since last login.  Last was %s on %s.
ja[0]: 最後のログインから %d 回失敗。最後のログインは %s (マシン %s)。
ja[1]: 最後のログインから %d 回失敗。最後のログインは %s (マシン %s)。

en: %s is an invalid shell.
ja: %s は不正なシェルです。

en: %s not found
ja: %s は見付かりません

en: %s's Password:
ja: %s のパスワード:

en: %s: "%s" contains illegal characters
ja: %s: "%s" には利用できない文字が含まれています

en: %s: %s
    (Ignored)
ja: %s: %s
    (無視)

en: %s: %s is a not a valid group name
ja: %s: %s はグループ名として正しくありません

en: %s: %s is not a unique name
ja: %s: 名前 %s は重複しています

en: %s: %s is the NIS master
ja: %s: %s が NIS マスターです

en: %s: %s not found in /etc/group
ja: %s: /etc/groupに %s が見付かりません

en: %s: %s not found in /etc/passwd
ja: %s: %s が /etc/passwd 中に見付かりません

en: %s: %s not owned by %s, not removing
ja: %s: %s は %s の所有ではありません。削除は行いません。

en: %s: %u is not a unique gid
ja: %s: グループ ID %u は重複しています

en: %s: -O requires NAME=VALUE
ja: %s: -O には NAME=VALUE が必要です

en: %s: -s and -r are incompatibile
ja: %s: -s と -r は同時に指定できません

en: %s: Cannot determine your user name.
ja: %s: あなたのユーザ名を判定できません。

en: %s: Cannot execute %s
ja: %s: %sを実行できません

en: %s: Invalid entry: %s
ja: %s: 不正な入力: %s

en: %s: Not a tty
ja: %s: 端末ではありません

en: %s: PAM authentication failed
ja: %s: PAM 認証に失敗しました。

en: %s: PAM chauthtok failed
ja: %s: PAM chauthtok に失敗しました

en: %s: Passwords do not match, try again.
ja: %s: パスワードが一致しません。もう一度お願いします。

en: %s: Permission denied
ja: %s: 権限がありません

en: %s: Permission denied.
ja: %s: 権限がありません。

en: %s: Shadow passwords are not configured.
ja: %s: シャドウパスワード機能は組込まれていません。

en: %s: Shell %s not found.
ja: %s: シェル %s が見付かりません。

en: %s: Try again later
ja: %s: 後でもう一度お願いします

en: %s: Unknown user %s
ja: %s: 不明なユーザ %s

en: %s: WARNING!  Must be set-UID root!
ja: %s: 警告!  set-UID root されてなくてはなりません!

en: %s: You may not view or modify password information for %s.
ja: %s: あなたは %s のパスワード情報を閲覧ないし変更できません。

en: %s: `%s' is the NIS master for this client.
ja: %s: `%s' がこのクライアントの NIS マスターです。

en: %s: can't chown %s
ja: %s: %s を chown できません

en: %s: can't create %s
ja: %s: %sを作成できません

en: %s: can't create %s
ja: %s: %s を作成できません

en: %s: can't delete shadow group file
ja: %s: シャドウグループファイルを削除できません

en: %s: can't delete shadow password file
ja: %s: シャドウパスワードファイルを削除できません

en: %s: can't get lock
ja: %s: ロックできません

en: %s: can't get shadow lock
ja: %s: シャドウをロックできません

en: %s: can't get unique gid
ja: %s: 他と重ならないグループ ID を取得できません

en: %s: can't get unique uid
ja: %s: 他と重ならないユーザ ID を取得できません

en: %s: can't lock /etc/passwd.
ja: %s: /etc/passwd をロックできません。

en: %s: can't lock files, try again later
ja: %s: ファイルをロックできません。後でもう一度試してください

en: %s: can't lock group file
ja: %s: グループファイルをロックできません

en: %s: can't lock passwd file
ja: %s: パスワードファイルをロックできません

en: %s: can't lock password file
ja: %s: パスワードファイルをロックできません

en: %s: can't lock shadow file
ja: %s: シャドウファイルをロックできません

en: %s: can't lock shadow group file
ja: %s: シャドウグループファイルをロックできません

en: %s: can't lock shadow password file
ja: %s: シャドウパスワードファイルをロックできません

en: %s: can't open %s
ja: %s: %sを開けません

en: %s: can't open file
ja: %s: ファイルを開けません

en: %s: can't open files
ja: %s: ファイルを開けません

en: %s: can't open group file
ja: %s: グループファイルを開けません

en: %s: can't open passwd file
ja: %s: パスワードファイルを開けません

en: %s: can't open password file
ja: %s: パスワードファイルが開けません

en: %s: can't open shadow file
ja: %s: シャドウファイルを開けません

en: %s: can't open shadow group file
ja: %s: シャドウグループファイルを開けません

en: %s: can't open shadow password file
ja: %s: シャドウパスワードファイルを開けません

en: %s: can't re-write file
ja: %s: ファイルを書換えできません

en: %s: can't re-write shadow file
ja: %s: シャドウファイルを書換えできません

en: %s: can't remove shadow entry for %s
ja: %s: %s のシャドウエントリを削除できません

en: %s: can't remove shadow group %s
ja: %s: シャドウグループ %s を削除できません

en: %s: can't restore %s: %s (your changes are in %s)
ja: %s: %s を復旧できませんでした: %s (あなたの変更は %s にあります)

en: %s: can't rewrite password file
ja: %s: パスワードファイルを書換えできません

en: %s: can't rewrite shadow password file
ja: %s: シャドウパスワードファイルを書換えできません

en: %s: can't unlock file
ja: %s: ファイルをロックできません

en: %s: can't update DBM files
ja: %s: DBM ファイルを更新できません

en: %s: can't update DBM shadow files
ja: %s: DBM シャドウファイルを更新できません

en: %s: can't update entry
ja: %s: エントリを更新できません

en: %s: can't update entry for group %s
ja: %s: グループ %s のエントリを更新できません

en: %s: can't update entry for user %s
ja: %s: ユーザ %s のエントリを更新できません

en: %s: can't update group file
ja: %s: グループファイルを更新できません

en: %s: can't update passwd entry for %s
ja: %s: %s のパスワードエントリを更新できません

en: %s: can't update passwd file
ja: %s: パスワードファイルを更新できません

en: %s: can't update password file
ja: %s: パスワードファイルを更新しません

en: %s: can't update shadow entry
ja: %s: シャドウエントリを更新できません

en: %s: can't update shadow entry for %s
ja: %s: %s のシャドウエントリを更新できません

en: %s: can't update shadow file
ja: %s: シャドウファイルを更新できません

en: %s: can't update shadow group file
ja: %s: シャドウグループファイルを更新できません

en: %s: can't update shadow password file
ja: %s: シャドウパスワードファイルを更新しません

en: %s: cannot add new dbm group entry
ja: %s: 新規 DBM グループエントリを追加できません

en: %s: cannot add new dbm shadow group entry
ja: %s: 新規の DBM シャドウグループエントリを追加できません

en: %s: cannot change user `%s' on NIS client.
ja: %s: NIS クライアントではユーザ `%s' を変更できません。

en: %s: cannot create directory %s
ja: %s: ディレクトリ %s を作成できません

en: %s: cannot create new defaults file
ja: %s: 新しいデフォルトファイルを作れません

en: %s: cannot lock TCFS key file
ja: %s: TCFS キーファイルをロックできません

en: %s: cannot lock file %s
ja: %s: ファイル %s をロックできません

en: %s: cannot lock shadow password file
ja: %s: シャドウパスワードファイルがロックできません

en: %s: cannot open DBM files for %s
ja: %s: %s の DBM ファイルを開けません

en: %s: cannot open TCFS key file
ja: %s: TCFS キーファイルを開けません

en: %s: cannot open file %s
ja: %s: ファイル %s を開けません

en: %s: cannot open group file
ja: %s: グループファイルを開けません

en: %s: cannot open new defaults file
ja: %s: 新しいデフォルトファイルを開けません

en: %s: cannot open shadow group file
ja: %s: シャドウグループファイルを開けません

en: %s: cannot open shadow password file
ja: %s: シャドウパスワードファイルが開けません

en: %s: cannot overwrite file %s
ja: %s: ファイル %s を書換えできません

en: %s: cannot remove dbm group entry
ja: %s: dbm のグループエントリを削除できません

en: %s: cannot remove user's primary group.
ja: %s: ユーザのプライマリグループは削除できません。

en: %s: cannot rename directory %s to %s
ja: %s: ディレクトリ %s の名前を %s に変更できません

en: %s: cannot rewrite TCFS key file
ja: %s: TCFS キーファイルを書換えできません

en: %s: cannot rewrite group file
ja: %s: グループファイルを書換えできません

en: %s: cannot rewrite password file
ja: %s: パスワードファイルの書換えができません

en: %s: cannot rewrite shadow group file
ja: %s: シャドウグループファイルを書換えできません

en: %s: cannot rewrite shadow password file
ja: %s: シャドウパスワードファイルの書換えができません

en: %s: cannot update dbm group entry
ja: %s: DBM グループエントリを更新できません

en: %s: cannot update file %s
ja: %s: ファイル %s を更新できません

en: %s: directory %s exists
ja: %s: ディレクトリ %s は存在します

en: %s: do not include "l" with other flags
ja: %s: "l" オプションは他のフラグと同時には指定できません

en: %s: error adding authentication method
ja: %s: 認証メソッドの追加でエラーが起きました

en: %s: error adding new group entry
ja: %s: 新規グループエントリ追加の際にエラーが起こりました

en: %s: error adding new password entry
ja: %s: 新しいパスワードエントリの追加の際にエラーが起きました

en: %s: error adding new shadow password entry
ja: %s: 新しいシャドウパスワードエントリ追加の際にエラーが起きました

en: %s: error adding password dbm entry
ja: %s: パスワード DBM エントリの追加でエラーが起きました

en: %s: error adding record for
ja: %s: この名前の追加でエラーが起きました

en: %s: error changing authentication method
ja: %s: 認証メソッドの変更でエラーが起きました

en: %s: error changing fields
ja: %s: 項目変更でエラーが起こりました

en: %s: error changing password entry
ja: %s: パスワードエントリの変更でエラーが起きました

en: %s: error deleting TCFS entry
ja: %s: TCFS エントリの削除でエラーが起きました

en: %s: error deleting authentication
ja: %s: 認証を削除する際にエラーが起きました

en: %s: error deleting authentication method
ja: %s: 認証メソッドの削除でエラーが起きました

en: %s: error deleting password dbm entry
ja: %s: パスワード DBM エントリの削除でエラーが起きました

en: %s: error deleting password entry
ja: %s: パスワードエントリの削除でエラーが起きました

en: %s: error deleting shadow passwd dbm entry
ja: %s: シャドウパスワード DBM エントリの削除でエラーが起きました

en: %s: error deleting shadow password entry
ja: %s: シャドウパスワードエントリの削除でエラーが起きました

en: %s: error detected, changes ignored
ja: %s: エラーが検出されました。変更は行いません。

en: %s: error locking group file
ja: %s: グループファイルのロックでエラーが起こりました

en: %s: error locking shadow group file
ja: %s: シャドウグループファイルのロックでエラーが起こりました

en: %s: error opening group file
ja: %s: グループファイルを開く際にエラーが起きました

en: %s: error opening shadow group file
ja: %s: シャドウグループファイルを開く際にエラーが起きました

en: %s: error parsing line "%s"
ja: %s: 行 "%s" の解釈でエラーが起こりました

en: %s: error removing directory %s
ja: %s: ディレクトリ %s の削除でエラーが起きました

en: %s: error removing group dbm entry
ja: %s: グループ dbm エントリ削除の際にエラーが起こりました

en: %s: error removing group entry
ja: %s: グループエントリ削除の際にエラーが起こりました

en: %s: error removing passwd dbm entry
ja: %s: パスワード DBM エントリの削除でエラーが起きました

en: %s: error removing password entry
ja: %s: パスワードエントリの削除でエラーが起きました

en: %s: error removing shadow group dbm entry
ja: %s: シャドウグループ dbm エントリ削除の際にエラーが起こりました

en: %s: error removing shadow group entry
ja: %s: シャドウグループエントリ削除の際にエラーが起こりました

en: %s: error removing shadow passwd dbm entry
ja: %s: シャドウパスワード DBM エントリの削除でエラーが起きました

en: %s: error removing shadow password entry
ja: %s: シャドウパスワードエントリの削除でエラーが起きました

en: %s: error updating files
ja: %s: ファイル更新のエラーです

en: %s: error updating group entry
ja: %s: グループエントリ更新の際にエラーが起きました

en: %s: error updating password dbm entry
ja: %s: パスワード dbm エントリ更新の際にエラーが起きました

en: %s: error updating password file
ja: %s: パスワードファイル更新の際にエラーが起きました

en: %s: error updating shadow file
ja: %s: シャドウファイル更新の際にエラーが起きました

en: %s: error updating shadow passwd dbm entry
ja: %s: シャドウパスワード dbm エントリ更新の際にエラーが起きました

en: %s: fields too long
ja: %s: 入力内容が長過ぎます

en: %s: gid %u is not unique
ja: %s: グループ ID %u が重複しています

en: %s: group %s does not exist
ja: %s: グループ %s は存在しません

en: %s: group %s exists
ja: %s: グループ %s は既に存在します

en: %s: group %s exists - if you want to add this user to that group, use -g.
ja: %s: グループ %s は存在します。このユーザをそのグループへ追加するには -g を用いてください。

en: %s: group %s is a NIS group
ja: %s: グループ %s は NIS のグループです

en: %s: group `%s' is a NIS group.
ja: %s: グループ `%s' は NIS グループです。

en: %s: invalid base directory `%s'
ja: %s: ベースディレクトリ `%s' は不正です

en: %s: invalid comment `%s'
ja: %s: コメント `%s' は不正です

en: %s: invalid date `%s'
ja: %s: 日付 `%s' は不正です

en: %s: invalid field `%s'
ja: %s: フィールド `%s' は不正です

en: %s: invalid group %s
ja: %s: グループ %s は不適切です

en: %s: invalid home directory `%s'
ja: %s: ホームディレクトリ `%s' は不正です

en: %s: invalid home phone: "%s"
ja: %s: 自宅電話番号が不正です: "%s"

en: %s: invalid name: "%s"
ja: %s: ユーザ名が不正です: "%s"

en: %s: invalid numeric argument `%s'
ja: %s: 数値の引数 `%s' は正しくありません

en: %s: invalid room number: "%s"
ja: %s: 部屋番号が不正です: "%s"

en: %s: invalid shell `%s'
ja: %s: シェル `%s' は不正です

en: %s: invalid user name '%s'
ja: %s: ユーザ名 `%s' は不正です

en: %s: invalid work phone: "%s"
ja: %s: 職場電話番号が不正です: "%s"

en: %s: line %d: can't create GID
ja: %s: %d 行: グループ ID を作成できません

en: %s: line %d: can't create UID
ja: %s: %d 行: ユーザ ID を作成できません

en: %s: line %d: can't update entry
ja: %s: %d 行: エントリを更新できません

en: %s: line %d: can't update password
ja: %s: %d 行: パスワードを更新できません

en: %s: line %d: cannot find user %s
ja: %s: %d 行: ユーザ %s が見付かりません

en: %s: line %d: cannot update password entry
ja: %s: %d 行: パスワードエントリを更新できません

en: %s: line %d: chown failed
ja: %s: %d 行: chown に失敗しました

en: %s: line %d: invalid line
ja: %s: %d 行: 不正な行です

en: %s: line %d: line too long
ja: %s: %d 行: 行が長過ぎます

en: %s: line %d: missing new password
ja: %s: %d 行: 新規パスワードがありません

en: %s: line %d: mkdir failed
ja: %s: %d 行: mkdir に失敗しました

en: %s: line %d: unknown user %s
ja: %s: %d 行: ユーザ %s は不明です

en: %s: must be run from a terminal
ja: %s: 端末から実行してください

en: %s: name %s is not unique
ja: %s: 名前 %s は重複しています

en: %s: no DBM database on system - no action performed
ja: %s: DBM データベースがシステムにありません: 何も実行しません

en: %s: no changes
ja: %s: 変更はありません

en: %s: no flags given
ja: %s: ひとつもフラグが指定されていません

en: %s: not configured for shadow group support.
ja: %s: シャドウグループのサポートが設定されていません。

en: %s: not removing directory %s (would remove home of user %s)
ja: %s: ディレクトリ %s の削除は行いません (ユーザ %s のホームディレクトリです)

en: %s: out of memory
ja: %s: メモリが足りません

en: %s: out of memory in update_group
ja: %s: update_group 中にメモリが不足しました

en: %s: out of memory in update_gshadow
ja: %s: update_gshadow 中にメモリが不足しました

en: %s: pam_start: error %d
ja: %s: pam_start: エラー %d

en: %s: permission denied
ja: %s: 権限がありません

en: %s: rebuild the group database
ja: %s: グループデータベースを再構築します

en: %s: rebuild the shadow group database
ja: %s ： シャドウグループデータベースを再構築します

en: %s: rename: %s
ja: %s: ファイル名変更: %s

en: %s: repository %s not supported
ja: %s: レポジトリ %s はサポートしていません

en: %s: shadow group passwords required for -A
ja: %s: -A にはシャドウグループパスワードが必要です

en: %s: shadow passwords required for -e
ja: %s: シャドウパスワードには -e が必要です

en: %s: shadow passwords required for -e and -f
ja: %s: -e および -f にはシャドウパスワードが必要です

en: %s: shadow passwords required for -f
ja: %s: シャドウパスワードには -f が必要です

en: %s: the beginning with
ja: %s: 行が

en: %s: the files have been updated
ja: %s: ファイルは更新されました

en: %s: the files have been updated; run mkpasswd
ja: %s: ファイルが更新されました。mkpasswd を実行してください

en: %s: too many groups specified (max %d).
ja: %s: 指定したグループ数が多すぎます (最大 %d 個)。

en: %s: uid %lu is not unique
ja: %s: ユーザID %lu が重複しています

en: %s: uid %u is not unique
ja: %s: ユーザ ID %u が重複しています

en: %s: unable to lock group file
ja: %s: グループファイルをロックできません

en: %s: unable to lock password file
ja: %s: パスワードファイルがロックできません

en: %s: unable to lock shadow group file
ja: %s: シャドウグループファイルをロックできません

en: %s: unable to open group file
ja: %s: グループファイルを開けません

en: %s: unable to open password file
ja: %s: パスワードファイルが開けません

en: %s: unable to open shadow group file
ja: %s: シャドウグループファイルを開けません

en: %s: unknown gid %s
ja: %s: グループ ID %s は不明です

en: %s: unknown group %s
ja: %s: グループ %s は不明です

en: %s: unknown member %s
ja: %s: メンバー %s は不明です

en: %s: unknown user
ja: %s: 不明なユーザです

en: %s: unknown user %s
ja: %s: ユーザ %s は不明です

en: %s: unknown user: %s
ja: %s: 不明なユーザです: %s

en: %s: user %s does not exist
ja: %s: ユーザ %s は存在しません

en: %s: user %s exists
ja: %s: ユーザ %s は存在します

en: %s: user %s is a NIS user
ja: %s: ユーザ %s は NIS ユーザです

en: %s: user %s is currently logged in
ja: %s: ユーザ %s は現在ログイン中です

en: %s: warning: %s not owned by %s
ja: %s: 警告: %s は %s の所有ではありません

en: %s: warning: %s not owned by %s, not removing
ja: %s: 警告: %s は %s の所有ではありません。削除は行いません。

en: %s: warning: CREATE_HOME not supported, please use -m instead.
ja: %s: 警告: CREATE_HOME はサポートされていません。代わりに -m を用いてください

en: %s: warning: can't remove
ja: %s: 警告: 削除できません

en: %s: warning: failed to completely remove old home directory %s
ja: %s: 警告: 古いホームディレクトリ %s を完全削除できませんでした

en: (Echo on)
ja: (エコーON)

en: (Enter your own password.)
ja: (あなたのパスワードを入力してください。)

en: **Never logged in**
ja: **一度もログインしていません**

en: Access to su to that account DENIED.
ja: このアカウントへの su アクセスは禁止されています。

en: Account Expiration Date (YYYY-MM-DD)
ja: アカウント期限切れ日付 (YYYY-MM-DD)

en: Account Expires:
ja: アカウント期限切れ:

en: Adding user %s to group %s
ja: ユーザ %s をグループ %s に追加

en: Bad password: %s.
ja: 不正なパスワードです: %s

en: Can't change root directory to "%s"
ja: ルートディレクトリを "%s"へ変更できません

en: Cannot change ID to root.
ja: ID を root へ変更できません。

en: Cannot commit TCFS changes.
ja: TCFS の変更を書き込めません。

en: Cannot commit password file changes.
ja: パスワードファイルの変更を書き込めません。

en: Cannot execute %s
ja: %s を実行できません

en: Cannot lock the TCFS key database; try again later
ja: TCFS キーデータベースをロックできません。後でもう一度試してください。

en: Cannot lock the password file; try again later.
ja: パスワードファイルをロックできません; 後でもう一度試してください。

en: Cannot open the TCFS key database.
ja: TCFS キーデータベースを開けません。

en: Cannot open the password file.
ja: パスワードファイルを開けません。

en: Cannot unlock the password file.
ja: パスワードファイルのロックを解除できません。

en: Changing password for %s
ja: %s のパスワードを変更しています

en: Changing the aging information for %s
ja: %s の期限情報を変更中

en: Changing the login shell for %s
ja: %s のログインシェルを変更中

en: Changing the password for group %s
ja: グループ %s のパスワードを変更中

en: Changing the user information for %s
ja: %s のユーザ情報を変更中

en: Command line args too long
ja: コマンドライン引き数が長過ぎます

en: Could not allocate space for config info.
ja: 設定情報用の空き容量が確保できませんでした。

en: Could not set %s's secret key: is the keyserv daemon running?
ja: %s の秘密鍵を設定できませんでした。keyserv デーモンは起動していますか?

en: Couldn't lock file
ja: ファイルをロックできません

en: Couldn't make backup
ja: バックアップを作成できません

en: Dialup Password:
ja: ダイアルアップパスワード:

en: EXPIRE=%s
ja: 期限切れ=%s

en: Enter the new password (minimum of %d, maximum of %d characters)
    Please use a combination of upper and lower case letters and numbers.
ja: 新しいパスワードを入れてください (最低 %d 文字、最高 %d 文字)
    大文字・小文字・数字を混ぜて使うようにしてください。

en: Enter the new value, or press ENTER for the default
ja: 新しい値を入力してください。標準設定値を利用するならリターンを押してください。

en: Enter the new value, or press ENTER for the default
ja: 新しい値を入力してください。標準設定値を利用するならリターンを押してください。

en: Enter the new value, or press return for the default
ja: 新しい値を入力してください。標準設定値を利用するならリターンを押してください。

en: Entering System Maintenance Mode
ja: システムメンテナンスモードへ入ります

en: Environment overflow
ja: 環境オーバーフローです

en: Error updating the DBM password entry.
ja: DBM パスワードエントリの更新でエラーが起こりました。

en: Error updating the TCFS key database.
ja: TCFS キーデータベースの更新のエラーです。

en: Error updating the password entry.
ja: パスワード入力の更新のエラーです。

en: Executing shell %s
ja: シェル %s の実行中

en: Full Name
ja: フルネーム

en: GROUP=%u
ja: グループ=%u

en: HOME=%s
ja: ホーム=%s

en: Home Phone
ja: 自宅電話番号

en: INACTIVE=%ld
ja: 無効=%ld

en: Inactive:	%ld
ja: 無効:	%ld

en: Incorrect password for %s.
ja: %s のパスワードが正しくありません。

en: Incorrect password for `%s'
ja: `%s' のパスワードが正しくありません

en: Invalid login time
ja: ログイン時間が不正です

en: Invalid root directory "%s"
ja: ルートディレクトリ "%s" は不正です

en: Last Change:
ja: 最近の変更:

en: Last Password Change (YYYY-MM-DD)
ja: 最後パスワード変更日付 (YYYY-MM-DD)

en: Last login: %.19s on %s
ja: 最近のログイン: %.19s on %s

en: Last login: %s on %s
ja: 最近のログイン: %s on %s

en: Login Shell
ja: ログインシェル

en: Login incorrect
ja: ログインが違います

en: Maximum Password Age
ja: 最大パスワード変更可能日数

en: Maximum number of tries exceeded (%d)
ja: 最大試行回数 (%d) を越えました

en: Maximum:	%ld
ja: 最大:	%ld

en: Minimum Password Age
ja: 最小パスワード変更不可能日数

en: Minimum:	%ld
ja: 最小:	%ld

en: Never
ja: なし:

en: New Password:
ja: 新規パスワード:

en: New password:
ja: 新しいパスワード:

en: No directory, logging in with HOME=/
ja: ディレクトリがありません。HOME=/ としてログインします。

en: No mail.
ja: メールはありません。

en: No password entry for 'root'
ja: 'root'のパスワードエントリがありません

en: No password file
ja: パスワードファイルがありません

en: No shell
ja: シェルがありません

en: Old password:
ja: 古いパスワード:

en: Other
ja: その他

en: Password Expiration Warning
ja: パスワード期限切れ警告日数

en: Password Expires:
ja: パスワード期限:

en: Password Inactive
ja: パスワード無効日数

en: Password Inactive:
ja: パスワード無効:

en: Password authentication bypassed.
ja: パスワード認証を迂回します。

en: Password changed.
ja: パスワードは変更されました。

en: Password does not decrypt secret key for %s.
ja: パスワードは %s の秘密鍵を暗号復元できません。

en: Password:
ja: パスワード:

en: Permission denied.
ja: 権限がありません。

en: Please enter your OWN password as authentication.
ja: 認証として、あなた自身のパスワードを入力してください。

en: Re-enter new password:
ja: 新規パスワード再入力:

en: Removing user %s from group %s
ja: ユーザ %s をグループ %s から削除

en: Room Number
ja: 部屋番号

en: SHELL=%s
ja: シェル=%s

en: SKEL=%s
ja: 雛型=%s

en: Shell password:
ja: シェルパスワード:

en: Sorry, the password for %s cannot be changed yet.
ja: 申し訳ありませんが、%s のパスワードはまだ変更できません。

en: Sorry.
ja: ごめんなさい。

en: Sorry.
ja: ごめんなさい。

en: Starting rad_login
ja: rad_login を開始します

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%d)%s FOR `%s'
ja: TOO MANY LOGIN TRIES (%d)%s for `%s'"

en: The password for %s cannot be changed.
ja: %s のパスワードは変更できません。

en: The password for %s is unchanged.
ja: %sのパスワードは変更されません。

en: They don't match; try again
ja: 一致しません; もう一度お願いします

en: They don't match; try again.
ja: 一致しません。もう一度お願いします。

en: Too many logins.
ja: ログイン数が多すぎます。

en: Try again.
ja: もう一度お願いします。

en: Unable to cd to "%s"
ja: "%s"へディレクトリを変更できません

en: Unable to change tty %s
ja: 端末 %s を変更できません

en: Unknown User: %s
ja: 不明なユーザです: %s

en: Unknown id: %s
ja: 不明な ID です: %s

en: Usage:
    `vipw' edits /etc/passwd        `vipw -s' edits /etc/shadow
    `vigr' edits /etc/group         `vigr -s' edits /etc/gshadow
ja: 使用法:
    `vipw' /etc/passwd を編集       `vipw -s' /etc/shadowを編集
    `vigr' /etc/groupを編集         `vigr -s' /etc/gshadowを編集

en: Usage: %s [-(a|d)] shell
ja: 使用法: %s [-(a|d)] シェル

en: Usage: %s [-f full_name] [-r room_no] [-w work_ph]
    	[-h home_ph] [-o other] [user]
ja: 使用法: %s [-f フルネーム] [-r 部屋番号] [-w 職場TEL]
    	[-h 自宅TEL] [-o その他] [ユーザ]

en: Usage: %s [-f full_name] [-r room_no] [-w work_ph] [-h home_ph]
ja: 使用法: %s [-f フルネーム] [-r 部屋番号] [-w 職場TEL] [-h 自宅TEL]

en: Usage: %s [-l] [-m min_days] [-M max_days] [-W warn]
    	[-I inactive] [-E expire] [-d last_day] user
ja: 使用法: %s [-l] [-m 最小日数] [-M 最大日数] [-W 警告日数]
    	[-I 無効日数] [-E 期限切れ] [-d 最後日] ユーザ

en: Usage: %s [-l] [-m min_days] [-M max_days] [-d last_day] user
ja: 使用法: %s [-l] [-m 最小日数] [-M 最大日数] [-d 最後日] ユーザ

en: Usage: %s [-q] [-r] [-s] [passwd [shadow]]
ja: 使用法: %s [-q] [-r] [-s] [パスワード [シャドウ]]

en: Usage: %s [-q] [-r] [-s] [passwd]
ja: 使用法: %s [-q] [-r] [-s] [パスワード]

en: Usage: %s [-r] [-s] [group [gshadow]]
ja: 使用法: %s [-r] [-s] [group [gshadow]]

en: Usage: %s [-r] [-s] [group]
ja: 使用法: %s [-r] [-s] [group]

en: Usage: %s [-s shell] [name]
ja: 使用法: %s [-s シェル] [ユーザ名]

en: Usage: %s [-vf] [-p|g] file
ja: 使用法: %s [-vf] [-p|g] ファイル

en: Usage: %s [-vf] [-p|g|sp] file
ja: 使用法: %s [-vf] [-p|g|sp] ファイル

en: Usage: %s [-vf] [-p|g|sp|sg] file
ja: 使用法: %s [-vf] [-p|g|sp|sg] ファイル

en: Usage: %s [<-u|--login> login-name] [<-t|--time> days] [<-h|--help>]
ja: 使用法: %s [<-u|--login> ログイン名] [<-t|--time> 日にち] [<-h|--help]

en: Usage: %s [input]
ja: 使用法: %s [入力]

en: Usage: chpasswd [options]
    
    Options:
      -e, --encrypted	supplied passwords are encrypted
      -h, --help		display this help message and exit
      -m, --md5		use MD5 encryption instead DES when the supplied
    			passwords are not encrypted
ja: 使用法: chpasswd [オプション]
    
    オプション:
      -e, --encrypted	パスワードを暗号化済みとみなす
      -h, --help		このヘルプメッセージを表示して終了する
      -m, --md5		パスワードの暗号化に DES ではなく MD5 を用いる
    			(パスワードが暗号化済みのものでない場合)

en: Usage: expiry {-f|-c}
ja: 使用法: expiry {-f|-c}

en: Usage: su [OPTS] [-] [username [ARGS]]
    	-	make this a login shell
    	-c, --command=<command>
    		pass command to the invoked shell using its -c
    		option
           -m, -p, --preserve-environment
    		do not reset environment variables, and keep the
    		same shell
           -s, --shell=<shell>
    		use shell instead of the default in /etc/passwd
ja: 使用法: su [オプション] [-] [ユーザ名 [引き数]]
    	-	これをログインシェルにする
    	-c, --command=<command>
    		起動されるシェルに command を渡し、シェルの
    		-c オプションで実行させる
           -m, -p, --preserve-environment
    		環境変数をリセットせず、シェルも変更しない
           -s, --shell=<shell>
    		シェルを /etc/passwd の既定値ではなく shell にする

en: User %s has a TCFS key, his old password is required.
ja: ユーザ %s には TCFS キーがあります。このユーザの旧パスワードが必要です。

en: Username                Port     Latest
ja: ユーザ名                ポート   最近のログイン

en: Username         Port     From             Latest
ja: ユーザ名         ポート   場所             最近のログイン

en: Username   Failures  Maximum  Latest
ja: ユーザ名   失敗      最大     最近

en: Warning:	%ld
ja: 警告:	%ld

en: Warning: login re-enabled after temporary lockout.
ja: 警告: 一時的にロックアウトします。しばらく経ってからやり直してください。

en: Warning: too many groups
ja: 警告: グループが多すぎます

en: Warning: unknown group %s
ja: 警告: 不明なグループ %s です

en: Warning: user %s has a TCFS key.
ja: 警告: ユーザ %s には TCFS キーがあります。

en: Who are you?
ja: あなたは誰?

en: Work Phone
ja: 職場電話番号

en: You are not authorized to su %s
ja: あなたには su %s する権限がありません

en: You can use -t option to force the change.
ja: 強制的に変更を行うには、オプション -t を使ってください。

en: You have mail.
ja: メールがあります。

en: You have new mail.
ja: 新しいメールが来ています。

en: You may not change $%s
ja: $%s を変更できません

en: You may not change the shell for %s.
ja: あなたが %s のシェルを変更することはできません。

en: Your login has expired.
ja: あなたのログインは期限が切れました。

en: Your password has expired.
ja: あなたのパスワードは期限が切れました。

en: Your password is inactive.
ja: あなたのパスワードは現在使えません。

en: Your password will expire in %ld days.
ja: あなたのパスワードはあと %ld 日で期限が切れます。

en: Your password will expire today.
ja: あなたのパスワードは本日で期限が切れます。

en: Your password will expire tomorrow.
ja: あなたのパスワードは明日に期限が切れます。

en: [-A program]
ja: [-A プログラム]

en: [-A {DEFAULT|program},... ]
ja: [-A {DEFAULT|プログラム},...]

en: [-f inactive] [-e expire ]
ja: [-f 無効日数] [-e 期限切れ日]

en: [-p passwd] [-L|-U] name
ja: [-p パスワード] [-L|-U] ユーザ名

en: [-p passwd] name
ja: [-p パスワード] ユーザ名

en: added %d entries, longest was %d
ja: %d のエントリを追加しました。最長は %d でした。

en: adding record for name
ja: この名前のレコードを追加します

en: configuration error - unknown item '%s' (notify administrator)
ja: 設定エラー: 項目 '%s' は不明です (管理者に連絡してください)

en: delete administrative member `%s'?
ja: 管理ユーザ `%s' を削除しますか?

en: delete line `%s'?
ja: 行 `%s' を削除しますか?

en: delete member `%s'?
ja: メンバー `%s' を削除しますか?

en: duplicate group entry
ja: グループエントリが重複しています

en: duplicate password entry
ja: パスワードエントリが重複しています

en: duplicate shadow group entry
ja: シャドウグループエントリが重複しています

en: duplicate shadow password entry
ja: シャドウパスワードエントリが重複しています

en: error - lookup '%s' failed
ja: エラー: '%s' のルックアップに失敗しました

en: failed to change mailbox owner
ja: mailbox 所有者の変更に失敗しました

en: failed to rename mailbox
ja: mailbox の名前変更に失敗しました

en: group %s: no user %s
ja: グループ %s: ユーザ %s はいません

en: group=%s,%u  basedir=%s  skel=%s
ja: グループ=%s,%u ベースディレクトリ=%s  雛型=%s

en: inactive=%ld  expire=%s
ja: 無効=%ld  期限切れ=%s

en: invalid group file entry
ja: 不正なグループファイルエントリです

en: invalid group name `%s'
ja: `%s' はグループ名として正しくありません

en: invalid password file entry
ja: パスワードファイルのエントリが不正です

en: invalid shadow group file entry
ja: シャドウグループファイルのエントリが正しくありません

en: invalid shadow password file entry
ja: 不正なシャドウパスワードのエントリです

en: invalid user name '%s'
ja: ユーザ名'%s' は不正です

en: login: abort requested by PAM
ja: login: PAM から中断要請がありました

en: malloc(%d) failed
ja: malloc(%d) に失敗しました

en: no matching group file entry
ja: 一致するグループファイルエントリがありません

en: no matching password file entry
ja: パスワードファイルエントリに対応するものがありません

en: passwd: %s
ja: パスワード: %s

en: passwd: pam_start() failed, error %d
ja: passwd: pam_start() にエラー %d で失敗しました。

en: re-enter Shell password:
ja: シェルパスワードの再入力:

en: shadow group %s: no administrative user %s
ja: シャドウグループ %s: 管理ユーザ %s は存在しません

en: shadow group %s: no user %s
ja: シャドウグループ %s: ユーザ %s は存在しません

en: shell=%s
ja: シェル=%s

en: too many groups
ja: グループが多すぎます

en: unknown gid: %lu
ja: 不明なグループ ID です: %lu

en: unknown group: %s
ja: 不明なグループです: %s

en: unknown uid: %u
ja: 不明なユーザ ID です: %u

en: unknown user %s
ja: ユーザ %s は不明です

en: usage: %s	[-u uid [-o]] [-g group] [-G group,...]
ja: 使用法: %s	[-u ユーザID [-o]] [-g グループ] [-G グループ,...]

en: usage: %s [-a|-u user] [-m max] [-r] [-t days] [-l locksecs]
ja: 使用法: %s [-a|-u ユーザ] [-m 最大] [-r] [-t 日数] [-l ロック秒]

en: usage: %s [-f|-s] [name]
ja: 使用法: %s [-f|-s] [ユーザ名]

en: usage: %s [-p] [name]
ja: 使用法:  %s [-p] [ユーザ名]

en: usage: %s [-r] name
ja: 使用法: %s [-r] ユーザ名

en: usage: %s [-r|-R] group
ja: 使用法: %s [-r|-R] グループ

en: usage: groupadd [-g gid [-o]] group
ja: 使用法: groupadd [-g グループID [-o]] グループ

en: usage: groupdel group
ja: 使用法: groupdel グループ

en: usage: groupmod [-g gid [-o]] [-n name] group
ja: 使用法: groupmod [-g グループID [-o]] [-n 名前] グループ

en: usage: id
ja: 使用法: id

en: usage: id [-a]
ja: 使用法: id [-a]

en: usage: newgrp [-] [group]
ja: 使用法: newgrp [-] [グループ]

en: usage: sg group [[-c] command]
ja: 使用法: sg グループ [[-c] コマンド]

en: user %s: directory %s does not exist
ja: ユーザ %s: ディレクトリ %s が存在しません

en: user %s: last password change in the future
ja: ユーザ %s: 最後のパスワード変更が未来になっています

en: user %s: no group %u
ja: ユーザ %s: グループ %u がありません

en: user %s: program %s does not exist
ja: ユーザ %s: プログラム %s は存在しません
