tar 1.13.25 - en to ms translation catalogue (167 entries)

en: 
    If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.  Similarly for optional arguments.
ms: 
    Jika opsyen panjang menunjukkan hujah adalah mandatori, maka ianya mandatori
    bagi opsyen pendek juga. Sama juga dengan hujah opsyenal.

en: 
    Main operation mode:
      -t, --list              list the contents of an archive
      -x, --extract, --get    extract files from an archive
      -c, --create            create a new archive
      -d, --diff, --compare   find differences between archive and file system
      -r, --append            append files to the end of an archive
      -u, --update            only append files newer than copy in archive
      -A, --catenate          append tar files to an archive
          --concatenate       same as -A
          --delete            delete from the archive (not on mag tapes!)
ms: 
    Mod operasi utama:
      -t, --list              senarai kandungan drpd satu arkib
      -x, --extract, --get    ekstrak fail drpd satu arkib
      -c, --create            cipta arkib baru
      -d, --diff, --compare   cari perbezaan antara arkib dan sistem fail
      -r, --append            tambah fail ke hujung arkib
      -u, --update            hanya tambah fail lebih baru drpd salinan dlm arkib
      -A, --catenate          tambah fail tar ke arkib
          --concatenate       sama seperti -A
          --delete            padam drpd arkib (bukan pada pita magnetik!)

en: 
    Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
    
    Examples:
      %s -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      %s -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      %s -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
ms: 
    Penggunaan: %s [OPSYEN]... [FAIL]...
    
    Contoh:
      %s -cf arkib.tar foo bar   # Cipta arkib.tar drpd fail foo dan bar.
      %s -tvf arkib.tar          # Senarai semua fail pada arkib secara verbose.
      %s -xf arkib.tar           # Ekstrak semua fail drpd arkib.tar.

en:       --backup[=CONTROL]       backup before removal, choose version control
          --suffix=SUFFIX          backup before removal, override usual suffix
ms:       --backup[=KAWALAN]       backup sebelum buang, pilih versi kawalan
          --suffix=SUFFIKS         backup sebelum buang, tindih suffiks biasa

en:  link to %s
ms: Pautan ke %s

en:  n [name]   Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q          Abort tar
     !          Spawn a subshell
     ?          Print this list
ms:  n [nama]   Beri nama fail baru bagi volum berikutnya
     q          Batal tar
     !          Spawn  subshell
     ?          Cetak senarai ini

en:  unknown file type %s
ms: jenis fail tak diketahui %s

en: %s is not continued on this volume
ms: %s tidak bersambung pada volum ini

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
ms: %s adalah salah saiz (%s != %s + %s)

en: %s: Cannot %s
ms: %s: Tak dapat %s

en: %s: Cannot change mode to %s
ms: %s: Tak dapat menukar mod ke %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
ms: %s: Tak dapat menukar pemilikan ke uid %lu, gid %lu

en: %s: Cannot create symlink to %s
ms: %s: Tak dapat mencipta symlink ke %s

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
ms: %s: Tak dapat ekstrak -- fail bersambung dari volum lain

en: %s: Cannot hard link to %s
ms: %s: Tak dapat memaut keras ke %s

en: %s: Cannot remove
ms: %s: tak dapat buang

en: %s: Cannot rename to %s
ms: %s: Tak dapat menukarnama ke %s

en: %s: Cannot seek to %s
ms: %s: Tak dapat rayau ke %s

en: %s: Cannot symlink to %s
ms: %s: Tak dapat symlink ke %s

en: %s: Deleting %s
ms: %s: Memadam %s

en: %s: Directory has been renamed
ms: %s: Direktori telah ditukarnama

en: %s: Directory is new
ms: %s: Direktori adalah baru

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
ms: %s: Direktori ditukarnama sebelum statusnya boleh diekstrak

en: %s: File removed before we read it
ms: %s: Fail dibuang sebelum kami membacanya

en: %s: Invalid group
ms: %s: Kumpulan tidak sah

en: %s: Not found in archive
ms: %s: Tak dijumpai pada arkib

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
ms: %s: Ketidakkonsistenan luar dugaan bila membuat direktori

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
ms: %s: Jenis fail tak dikenali '%c', berlainan dengan fail normal

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
ms: %s: Jenis fail tak dikenali '%c', diekstrak sebagai fail biasa

en: %s: Unknown file type; file ignored
ms: %s: Jenis fail tak dikenali; fail diabaikan

en: %s: Warning: Cannot %s
ms: %s: Amaran: Tak dapat %s

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
ms: %s: Amaran: tidak dapat rayau ke %s

en: %s: Was unable to backup this file
ms: %s: Tak dapat backup fail ini

en: %s: contains invalid volume number
ms: %s: mengandungi nombor volum yg tidak sah

en: %s: door ignored
ms: %s: pintu diabaikan

en: %s: file changed as we read it
ms: %s: fail berubah bila kami membacanya

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
ms: %s: fail adalah pada sistemfail lain; tidak dilonggokkan

en: %s: file is the archive; not dumped
ms: %s: fail adalah arkib; tidak dilonggokkan

en: %s: file is unchanged; not dumped
ms: %s: fail tidak berubah; tidak dilonggokkan

en: %s: illegal option -- %c
ms: %s: opsyen salah  -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ms: %s: opsyen tidak sah -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ms: %s: opsyen %c%s'  tidak mengizinkan hujah

en: %s: option `%s' is ambiguous
ms: %s: opsyen `%s' adalah kabur

en: %s: option `%s' requires an argument
ms: %s: opsyen `%s' memerlukan hujah

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ms: %s: opsyen `--%s' tidak mengizinkan hujah

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ms: %s: opsyen `-W %s' tidak mengizinkan hujah

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ms: %s: opsyen `-W %s' adalah kabur

en: %s: option requires an argument -- %c
ms: %s: opsyen memerlukan hujah -- %c

en: %s: socket ignored
ms: %s: soket diabaikan

en: %s: time stamp %s is %lu s in the future
ms: %s: setem masa %s adalah %lu pada masa akan datang

en: %s: unrecognized option `%c%s'
ms: %s: opsyen tidak dikenali '%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
ms: %s: opsyen tidak dikenali `--%s'

en: (pipe)
ms: (paip)

en: --Continued at byte %s--
ms: --Bersambung pada byte %s--

en: --Volume Header--
ms: --Pengepala Volum--

en: Archive base-256 value is out of %s range
ms: Nilai base-256 arkub adalah diluar julat %s

en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
ms: Arkib mengandungi %.*s dimana nilai %s numerik dijangka

en: Archive not labeled to match %s
ms: Arkib tidak dilabelkan supaya memadan %s

en: Archive octal value %.*s is out of %s range
ms: Nilai oktal arkib %.*s diluar julat %s

en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
ms: Nilai oktal arkib %.*s diluar julat %s; anggap kedua-dua pelengkap

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
ms: Rentetan %s base-64 ditandatangani arkibadalah diluar julat %s

en: At beginning of tape, quitting now
ms: Pada permulaan pita, keluar sekarang

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
ms: Cuba mengekstrak pautan simbolik sebagai pautan keras

en: Blanks in header where numeric %s value expected
ms: Pengepala kosong dimana nilai %s numerik dijangka

en: Cannot allocate buffer space
ms: Tak dapat memperuntukkan ruang penimbal

en: Cannot allocate memory for blocking factor %d
ms: Tak dapat memperuntukkan memori bagi faktor pemblokan %d

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
ms: tak dapat backspace fail arkib; ia mungkin tak boleh dibaca tanpa -i

en: Cannot change working directory
ms: Tak dapat tukar direktori kerja

en: Cannot combine --listed-incremental with --newer
ms: Tak boleh gabung  --listed-incremental dengan --newer

en: Cannot execute remote shell
ms: Tak boleh laksanakan shell jauh

en: Cannot save working directory
ms: Tak dapat simpan direktori kerja

en: Cannot update compressed archives
ms: Tak dapat mengemaskini arkib termampat

en: Cannot use multi-volume compressed archives
ms: Tak dapat menggunakan arkib multi-volume termampat

en: Cannot verify compressed archives
ms: Tak dapat menentusahkan arkib termampat

en: Cannot verify multi-volume archives
ms: Tak dapat menentusah arkib multi-volume

en: Cannot verify stdin/stdout archive
ms: Tak dapat menentusahkan arkib stdin/stdout

en: Conflicting compression options
ms: Opsyen mampatan konflik

en: Contents differ
ms: Kandungan berlainan

en: Cowardly refusing to create an empty archive
ms: Secara dayus enggan mencipta arkib kosong

en: Creating directory:
ms: Mencipta direktori:

en: Date file not found
ms: Fail tarikh tidak dijumpai

en: Deleting non-header from archive
ms: Memadam bukan-pengepala drpd arkib

en: Device number differs
ms: Nombor beranti berbeza

en: Device number out of range
ms: Nombor peranti diluar julat

en: EOF where user reply was expected
ms: EOF dimana maklumbalas pengguna dijangka

en: Error exit delayed from previous errors
ms: Ralat keluar dilewatkan drpd ralat terdahulu

en: Error in writing to standard output
ms: Ralat ketika menulis ke output piawai

en: Error is not recoverable: exiting now
ms: Ralat adalah tidak boleh dipulihkan: keluar sekarang

en: Extracting contiguous files as regular files
ms: Mengekstrak fail bersambung sebagai fail biasa

en: File type differs
ms: Jenis fail berbeza

en: GNU `tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and
    can restore individual files from the archive.
ms: GNU tar menyimpan banyak fail bersama ke satu pita atak arkib cakera, dan
     boleh memulihkan fail secara individu daripada arkib.

en: Garbage command
ms: Arahan sampah

en: Generating negative octal headers
ms: Menjana pengepala oktal negatif

en: Gid differs
ms: Gid berbeza

en: Inode number out of range
ms: Nombor inod diluar julat

en: Invalid blocking factor
ms: Faktor pemblokan tidak sah

en: Invalid device number
ms: Nombor peranti tidak sah

en: Invalid inode number
ms: Nombot inod tidak sah

en: Invalid mode given on option
ms: Mod tidak sah diberi pada opsyen

en: Invalid owner
ms: Pemilik tidak sah

en: Invalid record size
ms: Saiz rekod tidak sah

en: Invalid tape length
ms: panjang pita tidak sah

en: Invalid time stamp
ms: Setem masa tidak sah

en: Invalid value for record_size
ms: Nilai tidak sah bagi record_size

en: Missing file name after -C
ms: Kehilangan nama fail selepas -C

en: Mod time differs
ms: Masa mod berbeza

en: Mode differs
ms: Mod berbeza

en: No archive name given
ms: Tiada nama arkib diberi

en: No new volume; exiting.
ms: Tiada volum baru; keluar.

en: Not linked to %s
ms: Tidak dipautkan ke %s

en: Old option `%c' requires an argument.
ms: OPsyen lama `%c' memerlukan hujah.

en: Options `-%s' and `-%s' both want standard input
ms: Opsyen `-%s' dan `-%s' kedua-duanya memerlukan input piawai

en: Options `-Aru' are incompatible with `-f -'
ms: Opsyen `-Aru' tak serasi dengan  `-f -'

en: Options `-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
ms: Opsyen `-[0-7][lmh]' tak disokong oleh tar *ini*

en: Premature end of file
ms: Akhir fail tak matang

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
ms: Menyedia volum #%d bagi %s dan tekan return:

en: Read checkpoint %d
ms: Membaca titiksemak %d

en: Reading %s
ms: Membaca %s

en: Record size must be a multiple of %d.
ms: Saiz rekod mesti dalam gandaan %d.

en: Renamed %s to %s
ms: %s ditukarnama ke %s

en: Renaming %s back to %s
ms: Menukarnama %s kembali ke %s

en: Renaming %s to %s
ms: Menukarnama %s ke %s

en: Seek direction out of range
ms: Hala rayauan diluar julat

en: Seek offset out of range
ms: Offset rayauan diluar julat

en: Size differs
ms: Saiz berbeza

en: Skipping to next header
ms: Melangkah ke pengepala berikut

en: Substituting %s for unknown date format %s
ms: Mengganti %s bagi format tarikh tak diketahui %s

en: Symlink differs
ms: Symlink berbeza

en: Symlinked %s to %s
ms: %s disymlink ke %s

en: This does not look like a tar archive
ms: Ia nampaknya bukan seperti arkib tar

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
ms: Program ini datang TANPA WARANTI, ke tahap yang diizinkan oleh undang-undang
    Anda boleh mengagihkan ia dibawah syarat Lesen Awam Umum GNU;
    lihat fail bernama COPYING untuk maklumat lanjut

en: This volume is out of sequence
ms: Volum ini tidak dalam turutan

en: Time stamp out of range
ms: Setem masa diluar julat

en: Too many errors, quitting
ms: Terlalu banyak ralat, keluar

en: Try `%s --help' for more information.
ms: Cuba '%s --help' untuk maklumat lanjut.

en: Uid differs
ms: Uid berbeza

en: Unexpected EOF in archive
ms: EOF tanpa diduga pada arkib

en: Unknown system error
ms: Ralat sistem tidak diketahui

en: Usage: %s [OPTION]
    Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process.
    
      --version  Output version info.
      --help  Output this help.
ms: Penggunaan: %s [OPSYEN]
    Manupulasi pemacu pita, menerima arahan drpd proses jauh.
    
      --version  Output maklumat versi.
      --help  Output bantuan ini.

en: Valid arguments are:
ms: Hujah sah adalah:

en: Verify
ms: Tentusah

en: Visible long name error
ms: Ralat nama panjang boleh tampak

en: Volume %s does not match %s
ms: Volum %s tidak sepadan %s

en: WARNING: Archive is incomplete
ms: AMARAN: Arkib tidak lengkap

en: WARNING: No volume header
ms: AMARAN: Tiada pengepala volum

en: Warning: the -I option is not supported; perhaps you meant -j or -T?
ms: Amaran: opsyen -I tidak disokong; mungkin and amaksudkan -j atau -T?

en: Warning: the -y option is not supported; perhaps you meant -j?
ms: Amaran: opsyen -y tidak disokong; mungkin anda maksudkan -j?

en: Write checkpoint %d
ms: Menulis titiksemak %d

en: Written by John Gilmore and Jay Fenlason.
ms: Ditulis oleh John Gilmore dan Jay Fenlason.

en: You may not specify more than one `-Acdtrux' option
ms: Anda tak boleh nyatakan lebih drpd satu opsyen `-Acdtrux'

en: You must specify one of the `-Acdtrux' options
ms: Anda mesti nyatakan satu drpd opsyen `-Acdtrux'

en: `%s' command failed
ms: Arahan '%s' gagal

en: ambiguous argument %s for %s
ms: hujah kabur %s bagi %s

en: block %s:
ms: blok %s:

en: block %s: ** Block of NULs **
ms: blok %s: ** Blok TIADA **

en: block %s: ** End of File **
ms: blok %s: ** Akhir Fail **

en: block size
ms: saiz blok

en: child process
ms: proses anak

en: exec/tcp: Service not available
ms: exec/tcp: Tiada servis

en: interprocess channel
ms: saluran antaraproses

en: invalid argument %s for %s
ms: hujah tidak sah %s bagi %s

en: memory exhausted
ms: memori keletihan

en: rmtd: Cannot allocate buffer space
ms: rmtd: tak dapat memperuntukkan ruang penimbal

en: rmtd: Garbage command %c
ms: rmtd: Arahan Sampah %c

en: rmtd: Premature eof
ms: rmtd: eof tak matang

en: value %s out of %s range %s..%s
ms: nilai %s diluar julat %s %s..%s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
ms: nilai %s diluar julat %s %s..%s; menggantikan %s
