aptitude - en to no translation catalogue (711 entries)

en: 
     Tasks are groups of packages which provide an easy way to select a predefined set of packages for a particular purpose.
no: 
     Oppgaver er en gruppe pakker som gjør det enkelt å velge en forhåndsvalgt gruppe programmer til et bestemt formål.

en: 
    Curses version: %s
no: 
    Curses-versjon: %s

en: 
    Dependency information will be shown.
no: 
    Viser informasjon om avhengigheter.

en: 
    Dependency information will not be shown.
no: 
    Viser ikke informasjon om avhengigheter.

en: 
    NCurses version: %s
no: 
    NCurses-versjon: %s

en: 
    Size changes will be shown.
no: 
    Størrelsesendringer vil bli vist.

en: 
    Size changes will not be shown.
no: 
    Størrelsesendringer vil ikke bli vist.

en: 
    Versions will be shown.
no: 
    Versjoner vil bli vist.

en: 
    Versions will not be shown.
no: 
    Versjoner vil ikke bli vist.

en:                   This aptitude does not have Super Cow Powers.
no:                   Denne aptituden har ikke superku-krefter.

en:        aptitude [options] <action> ...
no:        aptitude [valg] <handling> ...

en:   Actions (if none is specified, aptitude will enter interactive mode):
no:   Handlinger (hvis ingen er oppgitt, vil aptitude starte i interaktiv modus):

en:   Options:
no:   Valg:

en:  (provided by %F)
no:  (kreves av %F)

en:  --with(out)-recommends	Specify whether or not to treat recommends as
                    strong dependencies
no:  --with(out)-recommends	 Oppgi om anbefalte pakker skal håndteres
                    som strenge avhengigheter

en:  -D             Show the dependencies of automatically changed packages.
no:  -D             Vis pakkekrava til automatisk endrede pakker.

en:  -F format      Specify a format for displaying search results; see the manual
no:  -F format      Oppgi et format for visning av søkeresultatet; se manualen

en:  -O order       Specify how search results should be sorted; see the manual
no:  -O rekkefølge  Oppgir hvordan et søkeresultat skal sorteres; se manualen

en:  -P             Always prompt for confirmation or actions
no:  -P             Spør alltid om bekreftelse eller handlinger

en:  -S fname: Read the aptitude extended status info from fname.
no:  -S fnavn: Les den utvidede statusinfo-fila for aptitude fra fnavn.

en:  -V             Show which versions of packages are to be installed.
no:  -V             Vis hvilke versjoner av pakkene som skal installeres.

en:  -Z		    Show the change in installed size of each package.
no:  -Z		    Vis endringene på installert størrelse på hver pakke.

en:  -d             Only download packages, do not install or remove anything.
no:  -d             Bare last ned pakker, ikke installer eller slett noe.

en:  -f             Aggressively try to fix broken packages.
no:  -f             Prøv hardt å reparere ødelagte pakker.

en:  -h             This help text
no:  -h             Denne hjelpeteksten

en:  -i      : Perform an install run on startup.
no:  -i      : Utfør en installasjonskjøring ved oppstart.

en:  -o key=val     Directly set the configuration option named 'key'
no:  -o nøkkel=verdi  Sett direkte oppsettsvalget «nøkkel»

en:  -s             Simulate actions, but do not actually perform them.
no:  -s             Simuler handlinger, men ikke utfør dem.

en:  -t [release]   Set the release from which packages should be installed
no:  -t [slippversjon]  Angi hvilken versjon pakker skal installeres fra

en:  -u      : Download new package lists on startup.
no:  -u      : Last ned ny pakkeliste ved oppstart.

en:  -v             Display extra information. (may be supplied multiple times)
no:  -v             Vis ekstra informasjon. (kan tilføyes flere ganger)

en:  -w width       Specify the display width for formatting search results
no:  -w bredde     Oppgi visingsbredde for formatering av søkeresultatet

en:  -y             Assume that the answer to simple yes/no questions is 'yes'
no:  -y             Forutset at svaret på enkle ja/nei-spørsmål er «Ja»

en:  [ %i%% ] (%sB/s, %s remaining)
no:  [ %i%% ] (%sB/s, %s igjen)

en:  [ %i%% ] (stalled)
no:  [ %i%% ] (stoppa)

en:  [Working]
no:  [Arbeider]

en:  [held]
no:  [holdt igjen]

en:  autoclean    - Erase old downloaded package files
no:  autoclean    - Slett eldre nedlastede pakkefiler

en:  changelog    - View a package's changelog
no:  endringslogg    - Vis en pakkes endringslogg

en:  clean        - Erase downloaded package files
no:  clean        - Slett nedlastede pakkefiler

en:  dist-upgrade - Perform an upgrade, possibly installing and removing packages
no:  dist-upgrade - Utfør en oppgradering, det kan være pakker blir installert og fjernet

en:  download     - Download the .deb file for a package
no:  download     - Les ned .deb-fila til en pakke

en:  forbid-version - Forbid aptitude from upgrading to a specific package version.
no:  forby versjon - Forby aptitude å oppgradere til en bestemt pakkeversjon.

en:  forget-new   - Forget what packages are "new"
no:  forget-new   - Glem hvilke pakker som er «nye»

en:  hold         - Place packages on hold
no:  hold         - Beholder pakkevalget

en:  install      - Install/upgrade packages
no:  install      - Installer/oppgrader pakker

en:  markauto     - Mark packages as having been automatically installed
no:  markauto     - Merk pakker som automatisk installert k

en:  or
no:  eller

en:  purge        - Remove packages and their configuration files
no:  purge        - Fjerner pakker og oppsettsfilene deres

en:  remove       - Remove packages
no:  remove       - Fjerner pakker

en:  search       - Search for a package by name and/or expression
no:  search       - Søk etter en pakke utifra navn og/eller uttrykk

en:  show         - Display detailed information about a package
no:  show         - Vis detaljert informasjon om en pakke

en:  unhold       - Cancel a hold command for a package
no:  unhold       - Fjern en hold-kommando for en pakke

en:  unmarkauto   - Mark packages as having been manually installed
no:  unmarkauto   - Merk pakker som manuelt installert

en:  update       - Download lists of new/upgradable packages
no:  update       - Last ned listene over nye/oppgraderbare pakker

en:  upgrade      - Perform a safe upgrade
no:  upgrade      - Utfør en trygg oppgradering

en:  which is a virtual package.
no:  som er en virtuell pakke.

en: "%s" exists in the package database, but it is not a
    real package and no package provides it.
no: «%s» eksisterer i pakkedatabasen, men det er ingen
    virkelig pakke og ingen pakker trenger den.

en: "%s" is a virtual package provided by:
no: «%s» er en virtuell pakke som behøves av:

en: #Broken
no: #Ødelagt

en: #Broken: %ld
no: #Ødelagte: %ld

en: %B%s%b cannot be upgraded now, but if it could be, it would still be held at version %B%s%b.
no: %B%s%b kan ikke oppgraderes nå, men hadde den kunnet oppgraderes, så hadde den fortsatt blitt beholdt i versjon %B%s%b.

en: %B%s%b could be upgraded to version %B%s%b, but it is being held at version %B%s%b.
no: %B%s%b kunne blitt oppgradert til versjon %B%s%b, men blir beholdt som versjon %B%s%b.

en: %B%s%b is currently installed.
no: %B%s%b er allerede installert.

en: %B%s%b is not currently installed.
no: %B%s%b er ikke installert.

en: %B%s%b was installed automatically;  it is being removed because all of the packages which depend upon it are being removed:
no: %B%s%b ble installert automatisk;  den blir slettet fordi alle pakkene som hadde avhengigheter til den også slettes:

en: %B%s%b will be automatically installed to satisfy the following dependencies:
no: %B%s%b vil bli installert automatisk for å tilfredsstille følgende avhengigheter:

en: %B%s%b will be automatically removed because of dependency errors:
no: %B%s%b vil bli slettet automatisk på grunn av avhengighetsfeil:

en: %B%s%b will be downgraded.
no: %B%s%b vil bli nedgradert.

en: %B%s%b will be installed.
no: %B%s%b vil bli installert.

en: %B%s%b will be re-installed.
no: %B%s%b vil bli installert på nytt.

en: %B%s%b will be removed.
no: %B%s%b blir slettet.

en: %B%s%b will be upgraded from version %B%s%b to version %B%s%b.
no: %B%s%b vil bli oppgradert fra versjon %B%s%b til versjon %B%s%b.

en: %B%s%b will not be upgraded to the forbidden version %B%s%b.
no: %B%s%b vil ikke bli oppgradert til den forbudte versjonen %B%s%b.

en: %B%s%b will not be upgraded to version %B%s%b, to avoid breaking the following dependencies:
no: %B%s%b vil ikke bli oppgradert til versjon %B%s%b for å hindre at følgende avhengigheter blir brutt:

en: %i/%i mines  %d %s
no: %i/%i miner  %d %s

en: %lu downgraded,
no: %lu nedgraderte,

en: %lu packages upgraded, %lu newly installed,
no: %lu pakker oppgradert, %lu nylig installert,

en: %lu reinstalled,
no: %lu installert på nytt,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
no: %lu skal fjernes og %lu skal ikke oppgraderes.

en: %s %s compiled at %s %s
no: %s %s kompilert på %s %s

en: %s is already installed at the requested version (%s)
no: %s er allerede installert og er av den ønskede versjonen (%s)

en: %s is an essential package!
    
    Are you sure you want to remove it?
    Type '%s' if you are.
no: %s er en grunnleggende pakke!
    
    Er du sikker på at du vil fjerne den?
    Skriv %s hvis du er sikker.

en: %s is not an official Debian package, cannot display its changelog.
no: %s er ikke en offisiell Debian-pakke, dens endringslogg kan ikke vises.

en: %s is not currently installed, so it will not be reinstalled.
no: %s er ikke installert nå, så den blir ikke re-installert.

en: %s%s; will be downgraded [%s -> %s]
no: %s%s vil bli nedgradert [%s -> %s]

en: %s%s; will be upgraded [%s -> %s]
no: %s%s vil bli oppgradert [%s -> %s]

en: %s: Menu  %s: Help  %s: Quit  %s: Update  %s: Download/Install/Remove Pkgs
no: %s: Meny  %s: Hjelp  %s: avslutt  %s: Oppdater  %s: Last ned/installer/slett pakker

en: %s; version %s will be installed
no: %s, versjon %s vil bli installert

en: %s; version %s will be installed automatically
no: %s, versjon %s vil bli installert automatisk

en: %s; will be purged
no: %s vil bli slettet

en: %s; will be purged because nothing depends on it
no: %s vil bli slettet fordi ingenting er avhengig av det

en: %s; will be removed
no: %s vil bli fjernet

en: %s; will be removed because nothing depends on it
no: %s vil bli fjernet fordi ingenting avhenger av det

en: %sB bytes of disk space will be freed
no: %sB med diskplass vil bli frigjort

en: %sB of disk space will be used
no: %sB med diskplass vil bli brukt

en: -o requires an argument of the form key=value, got %s
no: -o krever et argument av formen nøkkel=verdi, fikk %s

en: -u and -i may not be specified in command-line mode (eg, with 'install')
no: -u og -i kan ikke oppgis i kommandolinjemodus (dvs, med «install»)

en: -u and -i may not be specified with a command
no: -u og -i kan ikke oppgis med en kommando

en: 30 6 6 1 1 40 10 10 11 10 35 9 10 2 1 1 10 12 30 15 15
no: 30 6 6 1 1 40 10 10 11 10 35 9 10 2 1 1 12 30 15 15

en: <N/A>
no: <I/T>

en: <none>
no: <ingen>

en: ===============================================================================
    
    Log complete.
no: ===============================================================================
    
    Logg ferdig.

en: A little dart shoots out at you!  You are hit by a little dart!  --More--
no: En liten pil ble skutt mot deg!  Du ble truffet av den vesle pila.  --Mer--

en: A package-list update or install run is already taking place.
no: Det foregår allerede en oppdatering av pakkelistene eller en installasjon.

en: Abort.
no: Avbryt.

en: Ack!  Something bad happened while installing packages.  Trying to recover:
no: Uff! Noe gikk galt under installasjonen av pakker. Prøver å gjenopprette:

en: Action
no: Handling

en: Actions
no: Handlinger

en: Administrative utilities (install software, manage users, etc)
     Packages in the 'admin' section allow you to perform administrative tasks such as installing software, managing users, configuring and monitoring your system, examining network traffic, and so on.
no: Administrative verktøy
     Pakken i bolken «admin» gjør det mulig å utføre administrative oppgaver, som å installere programmer, opprette eller slette brukere, vise informasjon om systemet eller nettverkstrafikken osv.

en: Advance to the next item after changing the state of a package
no: Gå videre til neste punkt når pakkestatusen er blitt endret

en: After unpacking %sB will be freed.
no: Etter utpakking vil %sB bli frigjort.

en: After unpacking %sB will be used.
no: Etter utpakking vil %sB bli brukt.

en: All Packages
no: Alle pakkene

en: All right, you win.
no: OK, du vinner.

en: Apply a filter to the package list
no: Bruk et filter på pakkelista

en: Aptitude %s
    
    Copyright 2000 Daniel Burrows.
    
    aptitude comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details see 'license' in the
    Help menu.  This is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; see 'license' for details.
no: Aptitude %s
    
    Copyright 2000 Daniel Burrows.
    
    aptitude gir ABSOLUTT INGEN GARANTI, for mer informasjon, se «lisens» i hjelpemenyen. Dette er fri programvare, og du må gjerne kopiere det til andre,
    men under bestemte betingelser, se «lisens» for mer informasjon.

en: Architecture:
no: Arkitektur:

en: Archive
no: Arkiv

en: Automatically fix broken packages before installing or removing
no: Reparer ødelagte pakker automatisk før andre installeres eller fjernes

en: Automatically installed
no: Automatisk installert

en: Automatically remove unused packages matching this filter
no: Fjern ubrukte pakker som passer med dette filteret automatisk

en: Automatically resolve dependencies of a package when it is selected
no: Finn pakke-avhengighetene automatisk når en pakke blir valgt

en: Automatically show why packages are broken
no: Vis automatisk hvorfor pakker er ødelagte

en: Automatically upgrade installed packages
no: Oppgrader installerte pakker automatisk

en: Available versions of
no: Tilgjengelige versjoner av

en: BROKEN
no: ØDELAGT

en: Bad action character '%c'
no: Feil handlingstegn «%c»

en: Bad filter type '%s' (valid types are: 'missing')
no: Kan ikke bruke «%s» som en filtertype (gyldige typer er: «missing»)

en: Bad passthrough setting '%s' (use 'passthrough' or 'nopassthrough')
no: Innstillingen for å sende gjennom «%s» er ikke brukbart (bruk «passthrough» eller «nopassthrough»)

en: Bad record encountered (Package=%s, Group=%s), skipping
no: Dårlig oppføring oppdaget (Pakke=%s, Gruppe=%s), hopper over

en: Bad record encountered (no Package or Group entry), skipping
no: Dårlig oppføring oppdaget (ingen element for pakke eller gruppe), hopper over

en: Bad section name '%s' (use 'none', 'topdir', or 'subdir')
no: Kan ikke bruke «%s» som bolknavn (bruk «none», «topdir» eller «subdir»)

en: Badly formed expression
no: Dårlig utformet uttrykk

en: Become root
no: Bli root

en: Browse packages by category
no: Vis pakker etter pakketype

en: Building view
no: Bygger visning

en: By-installed size sorting policies take no arguments
no: Metoden for sortering etter installert størrelse tar ingen argument

en: By-mode grouping policies take no arguments
no: Metoden «gruppering etter modus» tar ingen argument

en: By-name sorting policies take no arguments
no: Metoden for sortering etter navn tar ingen argument

en: By-priority grouping policies take no arguments
no: Metoden «gruppering etter prioritet» tar ingen argument

en: By-priority sorting policies take no arguments
no: Metoden for sortering etter prioritet tar ingen argument

en: By-status grouping policies take no arguments
no: Metoden «gruppering etter status» tar ingen argument

en: Can't execute sensible-pager, is this a working Debian system?
no: Kan ikke kjøre sensible-pager, er dette et fungerende Debian-system?

en: Can't find a package named "%s"
no: Fant ingen pakke kalt «%s»

en: Can't get value of $HOME, using TMPDIR (insecure)
no: Finner ingen verdi for $HOME, bruker TMPDIR (utrygt)

en: Can't open Aptitude extended state file
no: Klarer ikke å åpne Aptitude utvidet tilstandsfil

en: Can't parse background "%s" of color "%s"
no: Klarer ikke å tolke bakgrunn «%s» til fargen «%s»

en: Can't parse foreground "%s"of color "%s"
no: Klarer ikke å tolke forgrunn «%s» til fargen «%s»

en: Cancel
no: Avbryt

en: Cancel any action on the selected package
no: Opphev alle handlinger med den valgte pakken

en: Cancel any action on the selected package, and protect it from future upgrades
no: Opphev alle handlinger med den valgte pakken og beskytt den mot senere oppgradering

en: CandVer
no: Kdt.Ver

en: Cannot open Aptitude state file
no: Klarer ikke åpne Aptitude tilstandsfil

en: Cannot open package hierarchy file %s
no: Kan ikke åpne pakkehierarkifila %s

en: Change miscellaneous program settings
no: Gjør endringer i andre programinnstillinger

en: Change the settings which affect how package dependencies are handled
no: Gjør om på innstillingene som berører hvordan pakkeavhengigheter behandles

en: Change the settings which affect the user interface
no: Gjør om på innstillingene som berører grensesnittet

en: ChangeLog of %s
no: Endringslogg for %s

en: Check for new versions of packages
no: Se etter nye versjoner av pakkene

en: Choose difficulty level
no: Velg vanskelighetsgrad

en: Clean ^obsolete files
no: Fjern ^foreldede filer

en: Cleaning while a download is in progress is not allowed
no: Du kan ikke slette nedlastede filer mens nedlasting foregår

en: Click!  You trigger a rolling boulder trap!  You are hit by a boulder! --More--
no: Klikk!  Du utløste en rullende kampestein! Du blir truffet av den store steinen! --Mer--

en: Close this display
no: Lukk dette skjermbildet

en: Closing the last view exits the program
no: Ved å lukke det siste skjermbildet avslutter du programmet

en: Collections of software routines
     Packages in the 'libs' section provide necessary functionality for other software on the computer. With very few exceptions, you should not need to explicitly install a package from this section; the package system will install them as required to fulfill dependencies.
no: Samling av programvarerutiner
     Pakker i «libs»-seksjonen sørger for nødvendige funksjoner som er felles for andre programmer på maskina. Med svært få unntak skal det ikke væra nødvendig å be om at slike pakker blir installert. Pakkesystemet sørger for å installere dem når de andre programmene trenger dem.

en: Command shells and alternative console environments
     Packages in the 'shells' section include programs providing a command-line interface.
no: Kommandoskall og alternative konsollmiljø
     Pakker i «skall» er programmer som tilbyr grensesnitt med kommandolinje.

en: Commands:
      y: continue with the installation
      n: abort and quit
      i: show information about one or more packages;
         the package names should follow 'i'
      c: show the Debian changelogs of one or more packages;
         the package names should follow 'c'
      d: toggle display of dependency information
      s: toggle display of changes in package sizes
      v: toggle display of versions
      e: enter the full visual interface
    
      You may also specify modifications to the set of package actions.
      To do so, type an action character followed by one or more package names
    or patterns.  The action will be applied to all packages. (you may specify
    additional actions; each will be applied to all packages that follow it)
    
    Actions:
      + : Install
      - : Remove
      _ : Purge
      = : Hold
no: Kommandoer:
      j: fortsett installasjonen
      n: avbryt og avslutt
      i: vis informasjon om en eller flere pakker,
         pakkenavnene bør følge etter «i»
      c: vis Debian endringslogg(er) for en eller flere pakker,
         pakkenavnene bør følge etter «c»
      d: slå av og på visning av informasjon om avhengigheter
      s: slå av og på visning av endringer i pakkestørrelser
      v: slå av og på visning av versjoner
      e: start det fullstendige visuelle grensesnittet
    
      Du kan også oppgi endringer i pakkehandlingene.
      For å gjøre det må du trykke et handlingstegn etterfulgt av et eller flere
    pakkenavn eller mønster. Handlingen vil bli utført på alle pakkene. (Du kan
    oppgi flere handlinger, hver enkelt vil bli utført på alle pakkene som er lista
    opp etterpå)
    
    Handlinger:
      + : Installer
      - :  Slett
      _ : Slett helt
      = : Hold igjen

en: Compiler: g++ %s
no: Kompilator: g++ %s

en: Compressed Size:
no: Komprimert størrelse:

en: Compressed size:
no: Komprimert størrelse:

en: Conflicts
no: Konflikter

en: Continue
no: Fortsett

en: Could not load game from %s
no: Klarte ikke lasta spill fra %s

en: Could not open file "%s"
no: Klarte ikke å åpne fila «%s»

en: Could not regain the system lock!  (Perhaps another apt or dpkg is running?)
no: Klarte ikke å skru av symbollåsen! (Kanskje en annet apt eller dpkg kjører?)

en: Couldn't clean out list directories
no: Klarte ikke å slette listemappene

en: Couldn't find a changelog for %s
no: Klatre ikke finne en endringslogg for %s

en: Couldn't find any package matching "%s", and more than 40
    packages contain "%s" in their description.
no: Fant ingen pakke som passer med «%s», og mer enn 40
    pakker har «%s» i beskrivelsen.

en: Couldn't find any package matching "%s".  However, the following
    packages contain "%s" in their description:
no: Fant ingen pakke som passer med «%s». Men disse pakkene
    har «%s» i beskrivelsen:

en: Couldn't find any package whose name or description matched "%s"
no: Fant ingen pakke med et navn eller en beskrivelse som passer med «%s»

en: Couldn't find package "%s", and more than 40
    packages contain "%s" in their name.
no: Klarte ikke å finne pakken «%s», og mer enn 40
    pakker har «%s» i navnet.

en: Couldn't find package "%s".  However, the following
    packages contain "%s" in their name:
no: Klarte ikke å finne pakken «%s». Men disse pakkene
    har «%s» i navnet:

en: Couldn't lock list directory..are you root?
no: Klarte ikke å låse listekatalogen.. er du root?

en: Couldn't open for writing
no: Klarte ikke å åpne for skriving

en: Couldn't parse layout: No column format specified for static item
no: Klarte ikke tolke utseendet: Intet kolonneformat oppgitt for det statiske elementet

en: Couldn't parse layout: no height specified
no: Klarte ikke tolke utseendet: høyden er ikke oppgitt

en: Couldn't parse layout: no row number specified
no: Klarte ikke tolke utseendet: radnummeret er ikke oppgitt

en: Couldn't parse layout: no width specified
no: Klarte ikke tolke utseendet: bredden er ikke oppgitt

en: Couldn't parse layout: unknown view item type "%s"
no: Klarte ikke tolke utseendet: ukjent visingselementtype «%s»

en: Couldn't read list of package sources
no: Klarte ikke å lese lista over pakkekilder

en: Couldn't read list of sources
no: Klarte ikke å lese kildelista

en: Couldn't read source list
no: Klarte ikke å lese kildelista

en: Couldn't write state file
no: Klarte ikke å skrive tilstandsfil

en: Create a new default package view
no: Lag en ny pakkevisning

en: Custom
no: Tilpasset

en: DL Size: %sB
no: DL størrelse: %sB

en: DebSz
no: DebStr

en: Del %s* %spartial/*
no: Slett %s* %spartial/*

en: Delete package files which can no longer be downloaded
no: Slett pakkefiler som ikke lenger kan lastes ned

en: Delete package files which were previously downloaded
no: Slett alle pakkefiler som ble lastet ned tidligere

en: Deleting downloaded files
no: Sletter nedlastede filer

en: Deleting obsolete downloaded files
no: Sletter nedlastede filer som er foreldet

en: Deleting obsolete downloaded files
no: Sletter nedlastede filer som er foreldet

en: Dep-generating grouping policies must be the tail of a chain
no: Metoden «gruppering etter kravopprettelse» må stå sist i kjeden

en: Dep-generating grouping policies take no arguments
no: Metoden «gruppering etter kravopprettelse» tar ingen argument

en: Dependencies of %s
no: Avhengigheter av %s

en: Depends
no: Krav

en: Description
no: Beskrivelse

en: Description:
no: Beskrivelse:

en: Development
no: Utvikling

en: Development files for libraries
     Packages in the 'libdevel' section contain files required for building programs that use libraries in the 'libs' section.  You don't need packages from this section unless you want to compile software yourself.
no: Utviklingsfiler for biblioteker
     Pakker i «libdevel»-bolken inneholder filer som trengs for å lage programmer som bruker biblioteker i «libs»-bolken.  Du trengeer ikke pakker fra denne bolken hvis du ikke har tenkt å lage programmer selv.

en: Didn't I already tell you that there are no Easter Eggs in this program?
no: Har jeg ikke allerede sagt at det ikke er noen påskeegg i dette programmet?

en: DiskUsage
no: DiskBruk

en: Display a preview of what will be done before doing it
no: Forhåndsvis hva som vil bli gjort før det blir gjort

en: Display more information about the selected package
no: Vis mer informasjon om den valgte pakka

en: Display some available commands at the top of the screen
no: Vis noen tilgjengelige kommandoer på toppen av skjermbildet

en: Display the Debian changelog of the selected package
no: Vis Debians endringslogg for den valgte pakka

en: Display the extended description area by default
no: Vis området med utvidede beskrivelser som standard

en: Do you want to continue? [Y/n/?]
no: Vil du fortsette? [J/n/?]

en: Documentation and specialized programs for viewing documentation
     Packages in the 'doc' section document parts of the Debian system, or are viewers for documentation formats.
no: Dokumentasjon og spesialiserte program for visning av dokumentasjon
     Pakker i «dok»-seksjonen dokumenterer deler av Debian-systemet eller viser fram dokumenter i forskjellige format.

en: Don't become root
no: Ikke bli root

en: DownloadSize
no: NedlastingsStr

en: Downloaded %sB in %s (%sB/s).
no: Lasta ned %sB på %s (%sB/s).

en: Downloaded %sB in %ss (%sB/s).
no: Lasta ned %sB på %ss (%sB/s).

en: Downloaded package files have been deleted
no: Nedlastede filer er slettet

en: Downloading
no: Laster ned

en: Downloading Changelog
no: Laster ned endringslogg

en: Downloading packages
no: Laster ned pakker

en: Downloading...
no: Laster ned ...

en: E: The update command takes no arguments
no: E: Oppdateringskommandoen tar ingen argument

en: ERR
no: FEIL

en: ERROR
no: FEIL

en: Easy
no: Lett

en: Emulators and software to read foreign filesystems
     Packages in the 'otherosfs' section emulate hardware and operating systems and provide tools for transferring data between different operating systems and hardware platforms. (for instance, utilities to read DOS floppies, and utilities to communicate with Palm Pilots)
     .
     It is worth noting that CD burning software is included in THIS section.
no: Programmer som etterlikner andre datasystemer og  og programmer som hjelper deg med å lese fremmede filsystem
     Pakker i bolken «andreosfs» etterlikner maskinvare og operativsystem og tilbyr verktøy for å overføre data mellom ulike operativsystem og maskinvareplattformer. (For eksempel verktøy for å lese DOS-disketter, og verktøy til å kommunisere med håndholdte maskiner som Palm Pilot)
     .
     Programmer for å brenne CD-plater er også med i denne seksjonen.

en: End-user
no: Sluttbruker

en: Enter the filename to load:
no: Skriv inn navnet på fila som skal lastes:

en: Enter the filename to save:
no: Skriv inn navnet på fila som skal lagres:

en: Enter the new package grouping mechanism for this display:
no: Skriv inn den nye mekanismen for å gruppere pakker på dette skjermbildet:

en: Enter the new package sorting mechanism for this display:
no: Skriv inn den nye mekanismen for å sortere pakker på dette skjermbildet:

en: Enter the new package tree limit:
no: Skriv inn en ny grense for pakketreet:

en: Er, there aren't any errors, this shouldn't have happened..
no: Ehm, det er ingen feil. Dette burde ikke ha skjedd ...

en: Err
no: Feil

en: Error writing state file
no: Feil under skriving av tilstandsfil

en: Essential:
no: Grunnleggende:

en: Exactly one filter name must be provided as an argument to a filter policy
no: Nøyaktig et filternavn må gis som argument til en filterregel

en: Exit the program
no: Avslutt programmet

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
no: Henta %sB på %s (%sB/s)

en: File to log actions into
no: Fil som handlinger skal loggføres i

en: Filename:
no: Filnavn:

en: Find ^Again
no: Finn ^igjen

en: Find ^Broken
no: Finn ^Ødelagt

en: Find the next package with unsatisfied dependencies
no: Finn neste pakke med utilfredsstilte avhengigheter

en: First-character grouping policies take no arguments
no: Metoden «gruppering etter første tegnet» tar ingen argument

en: Flag the currently selected package and its configuration files for removal
no: Merk den valgte pakken og dens oppsettsfiler for fjerning

en: Flag the currently selected package for installation or upgrade
no: Merk den valgte pakken for installasjon eller oppgradering

en: Flag the currently selected package for removal
no: Merk den valgte pakken for fjerning

en: Forbid the candidate version of the selected package from being installed;
    newer versions of the package will be installed as usual
no: Forby installasjon av kandidatversjonen av den valgte pakka,
    nyere versjoner av pakka vil bli installert som vanlig

en: Forbidden version
no: Forbudt versjon

en: Forget which packages are "new"
no: Glem hvilke pakker som er «nye»

en: Forget which packages are "new" whenever packages are installed or removed
no: Glem hvilke pakker som er «nye» når pakker blir installert eller fjernet

en: Forget which packages are "new" whenever the package lists are updated
no: Glem hvilke pakker som er «nye» når pakkelistene blir oppdatert

en: Games, toys, and fun programs
     Packages in the 'games' section are meant primarily for entertainment.
no: Spill, leketøy og andre programmer som bare er for gøy
     Pakker i «spill»-bolken er stort sett bare til for underholdningens skyld.

en: Get:
no: Hent:

en: Global block encountered after first record, ignoring
no: Global lås oppdaget etter første oppføring, ignorerer

en: Got
no: Fikk

en: HN too long
no: HN er for lang

en: HOLD
no: BEHOLD

en: HOLD, DEPENDENCIES
no: BEHOLD, PAKKEKRAV

en: Happy?
no: Er du fornøyd?

en: Hard
no: Vanskelig

en: Hardware Support
no: Maskinvare-støtte

en: Height of board:
no: Høyden på brettet:

en: Help
no: Hjelp

en: Hide the menubar when it is not being used
no: Skjul menylinja når den ikke er i bruk

en: Hierarchy editor
no: Gjør om på hierarkiet

en: Hit
no: Treff

en: I am aware that this is a very bad idea
no: Jeg er klar over at dette er en svært dårlig ide

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
no: Fant ikke fila for pakka %s. Det kan hende du må fikse denne pakka selv (fordi arkitekturen mangler)

en: IMPORTANT: this log only lists intended actions; actions which fail due to
    dpkg problems may not be completed.
no: VIKTIG: denne loggen lister bare opp ønskede handlinger, handlinger som mislykkes
    på grunn av dpkg-problemer kan være ufullstendige.

en: INSTALL
no: INSTALLER

en: INSTALL, DEPENDENCIES
no: INSTALLER, PAKKEKRAV

en: I^nformation
no: I^nformasjon

en: If you select a package, an explanation of its current state will appear in this space.
no: Hvis du velger en pakke, så vil en beskrivelse av statusen dens vises i dette feltet.

en: Ignoring invalid keybinding "%s" -> "%s"
no: Ignorerer de ugyldige tastebindingene «%s» -> «%s»

en: Imp
no: Vikt

en: Information about
no: Informasjon om

en: Information about %s
no: Informasjon om %s

en: Initializing package states
no: Oppdater pakkenes status

en: InstSz
no: InstStr

en: InstVer
no: Ins.Ver

en: Install Recommended packages automatically
no: Installer anbefalte pakker automatisk

en: Installed Packages
     These packages are currently installed on your computer.
no: Installerte pakker
     Disse pakkene er nå installert på din maskin.

en: Installing/removing packages requires administrative privileges, which
    you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
no: Å installere eller fjerne pakker krever at du er logget inn som root,
    noe du ikke er. Vil du logge deg inn som root nå?

en: Internal Error, Ordering didn't finish
no: Intern feil, bestillingen ble ikke ferdig

en: Internal buffer overflow on package "%s" while writing state file
no: Intern bufferoverflyt på pakke «%s» under skriving av tilstandsfil

en: Internal error: Default column string is unparsable
no: Intern feil: Standard kolonnestreng er uleselig

en: Internal error: couldn't generate list of packages to download
no: Intern feil: klarte ikke å lage en liste over pakker som skal lastes ned

en: Internal error: invalid value %i passed to cmdline_find_ver!
no: Intern feil: ugyldig verdi %i ble sendt til cmdline_find_ver.

en: Interpreters for interpreted languages
     Packages in the 'interpreters' section include interpreters for languages like Python, Perl, and Ruby, and libraries for these same languages.
no: Programmer som kjører skriptspråk
     Pakker i «tolkeprogram»-bolken er programmer som kompilerer og kjører språk som Python, Perl og Ruby, og som sørger for standardbibliotek for disse språkene.

en: Invalid entry in color definition group: "%s"
no: Ugyldig oppføring i gruppa for fargeangivelser: «%s»

en: Invalid entry in keybinding group: "%s"
no: Ugyldig oppføring i gruppa med tastebindinger: «%s»

en: Invalid grouping policy type '%s'
no: Som grupperingsmåte er «%s» ugyldig

en: Invalid operation %s
no: Ugyldig operasjon %s

en: Invalid option for interactive mode: -s
no: Ugyldig valg for interaktiv modus: -s

en: Invalid response.  Please enter a valid command or '?' for help.
no: Ugyldig respons. Skriv inn en gyldig kommando eller «?» for hjelp.

en: Invalid sorting policy type '%s'
no: Som sorteringsmåte er «%s» ugyldig

en: Invalid tagless entry in color definition group: "%s"
no: Ugyldig oppføring uten tagg i gruppa for fargeangivelser «%s»

en: Invalid zero-length grouping policy name
no: Ugyldig nullengdenavn på grupperingsmetode

en: Invalid zero-length sorting policy name
no: Ugyldig nullengdenavn på sorteringsmetoden

en: KABOOM!  You step on a land mine.  --More--
no: KABOOM!  Du tråkka på en landmine.  --Mer--

en: Loading cache
no: Laster mellomlageret

en: Localization
no: Lokalisering

en: LongAction
no: LangHandling

en: LongState
no: LangTilstand

en: Lost
no: Tapt

en: Maintainer
no: Vedlikeholder

en: Maintainer:
no: Vedlikeholder:

en: Mark ^Auto
no: Merk ^Auto

en: Mark ^Manual
no: Merk ^Manuell

en: Mark ^Upgradable
no: Marker ^oppgraderbare

en: Mark all upgradable packages which are not held for upgrade
no: Marker alle oppgraderbare pakker som ikke holdes tilbake

en: Mark the selected package as having been automatically installed;
    it will automatically be removed if no other packages depend on it
no: Merk den valgte pakka som automatisk installert, 
    den blir automatisk fjernet hvis ingen andre pakker avhenger av den

en: Mark the selected package as having been manually installed;
    it will not be removed unless you manually remove it
no: Merk den valgte pakka som manuelt installert,
    den blir ikke fjernet hvis du ikke fjerner den manuelt

en: Media Change: Please insert the disc labeled '%s' in the drive '%s' and press enter
no: CD-skift: Sett inn CD-en som er merket «%s» i stasjonen «%s» og trykk Enter

en: Medium
no: Middels

en: Minesweeper
no: Minesveiper

en: Minesweeper    %s in %d %s
no: Minesveiper    %s på %d %s

en: Miscellaneous
no: Diverse

en: Miscellaneous software
     Packages in the 'misc' section have too unusual a function to be classified.
no: Ymse programvare
     Pakker i «ymse»-bolken er ofte vanskelige å klassifisere, men det betyr ikke at de ikke finnes.

en: Multiple descriptions found for group %s, ignoring one
no: Flere beskrivelser er funnet for gruppe %s, ignorerer en

en: N/A
no: I/T

en: Need exactly two colors in color definition "%s"
no: Trenger nøyaktig to farger i fargeangivelsen «%s»

en: Need to get %sB of archives.
no: Trenger å hente %sB i installasjonspakker.

en: Need to get %sB/%sB of archives.
no: Trenger å hente %sB/%sB i installasjonspakker.

en: New
no: Ny

en: New Categorical ^Browser
no: Ny visning etter ^kategori

en: New Package ^View
no: Ny pakke^visning

en: New Packages
     These packages have been added to Debian since the last time you cleared the list of "new" packages. (choose "Forget new packages" from the Actions menu to empty this list)
no: Nye pakker
     Disse pakkene er blitt lagt til Debian siden sist du slettet lista over «nye» pakker (velg «glem nye pakker» fra handlingsmenyen for å slette denne lista)

en: No
no: Nei

en: No candidate version found for %s
no: Ingen kandidatversjon funnet for %s

en: No downloadable files for %s version %s; perhaps it is a local or obsolete package?
no: Ingen nedlastbare filer for %s versjon %s, kanskje det er en lokal eller en utdatert pakke?

en: No hierarchy information to edit
no: Ingen hierarkiinformasjon å redigere

en: No packages are scheduled to be installed, removed, or upgraded.
no: Ingen pakker vil bli installert, oppgradert eller fjernet.

en: No packages found -- enter the package names on the line after 'c'.
no: Ingen pakker funnet -- oppgi pakkenavnene på linja etter «c».

en: No packages matched the pattern "%s".
no: Ingen pakker passet med mønsteret «%s».

en: No packages to show -- enter the package names on the line after 'i'.
no: Ingen pakker å vise -- oppgi pakkenavnene på linja etter «i».

en: No packages will be installed, removed or upgraded.
    
    Some packages could be upgraded, but you have not chosen to upgrade them.
    Type "U" to prepare an upgrade.
no: Ingen pakker vil bli installert, oppgradert eller fjernet.
    
    Noen pakker kunne oppgraderes, men du har ikke valgt at de skulle oppgraderes.
    Tast «U» for å forberede oppgradering.

en: No packages will be installed, upgraded, or removed.
no: Ingen pakker vil bli installert, oppgradert eller fjernet.

en: Not Installed Packages
     These packages are not installed on your computer.
no: Pakker som ikke er installert
     Disse pakkene er ikke installert på din maskin.

en: Note: "%s", providing the virtual package
          "%s", is already going to be installed.
no: Merk: «%s», tilbyr den virtuelle pakken
          «%s», står allerede på tur til å bli installert.

en: Note: "%s", providing the virtual package
          "%s", is already installed.
no: Merk: «%s», tilbyr den virtuelle pakken
          «%s», er allerede installert.

en: Note: selecting "%s" instead of the
          virtual package "%s"
no: Merk: Ved å velge «%s» istedenfor
          den virtuelle pakken «%s»

en: Note: selecting the task "%s: %s" for installation
no: Merk: Velg oppgaven «%s: %s» for installasjon

en: Number of mines:
no: Antall miner:

en: Numeric analysis and other mathematics-related software
     Packages in the 'math' section include calculators, languages for mathematical computation (similar to Mathematica), symbolic algebra packages, and programs to visualize mathematical objects.
no: Numerisk analyse og andre matematikkrelaterte programmer
     Blant pakker i «matte»-bolken fins kalkulatorer, språk for matematiske utregninger, symbolsk algebra og programmer for å tegne ut matematiske objekter.

en: Obsolete and Locally Created Packages
     These packages are currently installed on your computer, but they are not available from any apt source.  They may be obsolete and removed from the archive, or you may have built a private version of them yourself.
no: Foreldede pakker og pakker som er laget lokalt
     Disse pakkene er installert på din maskin, men de er ikke tilgjengelige fra noen av dine apt-kilder. De kan være foreldet og derfor fjernet fra arkivet, eller du kan ha laget dine egne pakker.

en: Obsolete downloaded package files have been deleted
no: Foreldede, nedlastede pakkefiler er blitt slettet

en: Obsolete libraries
     Packages in the 'oldlibs' section are obsolete and should not be used by new software.  They are provided for compatibility reasons, or because software distributed by Debian still requires them.
     .
     With very few exceptions, you should not need to explicitly install a package from this section; the package system will install them as required to fulfill dependencies.
no: Foreldede programbibliotek
     Pakker i bolken «gamle bibliotek» er foreldede og bør ikke brukes i ny programvare. De er tilgjengelige for at eldre programmer som er avhengige av programmene  her fortsatt skal kunne virke.
     .
     Du skal normalt ikke behøve å be om å få installert pakker herfra. Pakkesystemet vil ta med disse pakkene når andre pakker krever det.

en: Obsoletes
no: Foreldet

en: Okay, okay, if I give you an Easter Egg, will you go away?
no: Javel da, hvis jeg gir deg et påskeegg vil du gi deg da?

en: Only one of -u and -i may be specified
no: Du kan bare oppgi enten -u eller -i

en: Opt
no: Valgfri

en: Options
no: Valg

en: Ouch!  Got SIGABRT, dying..
no: Au!  Fikk signalet SIGABRT, avslutter ...

en: Ouch!  Got SIGQUIT, dying..
no: Au!  Fikk signalet SIGQUIT, avslutter ...

en: Ouch!  Got SIGSEGV, dying..
no: Au!  Fikk signalet SIGSEGV, avslutter ...

en: Ouch!  Got SIGTERM, dying..
no: Au!  Fikk signalet SIGTERM, avslutter ...

en: Package
no: Pakke

en: Package %s is not installed, cannot forbid an upgrade
no: Pakke %s er ikke installert, kan ikke forby oppgradering

en: Package %s is not installed, so it will not be removed
no: Pakke %s er ikke installert, så den blir ikke fjernet

en: Package %s is not upgradable, cannot forbid an upgrade
no: Pakke %s kan ikke oppgraderes, kan ikke forby oppgradering

en: Package names provided by %s
no: Pakkenavn som skaffes av %s

en: Package:
no: Pakke:

en: Packages
no: Pakker

en: Packages being automatically held in their current state
     These packages could be upgraded, but they have been kept in their current state to avoid breaking dependencies.
no: Pakker som ikke skal endre status
     Disse pakkene kunne ha blitt oppgradert, men de beholdes slik de er for å forhindre brutte avhengigheter.

en: Packages being automatically installed to satisfy dependencies
     These packages are being installed because they are required by another package you have chosen for installation.
no: Pakker som installeres automatisk for å tilfredsstille avhengigheter
     Disse pakkene blir installert fordi de behøves av en annen pakke som du har valgt å installere.

en: Packages being deleted due to unsatisfied dependencies
     These packages are being deleted because one or more of their dependencies is no longer available, or because another package conflicts with them.
no: Pakker som blir slettet pga. manglende avhengigheter
     Disse pakkene blir slettet fordi en eller flere av deres avhengigheter ikke lenger er tilgjengelig, eller fordi de er i konflikt med en annen pakke.

en: Packages being held back
     These packages could be upgraded, but you have asked for them to be held at their current version.
no: Pakker som holdes tilbake
     Disse pakkene kunne ha blitt oppgradert, men du har bedt om at de beholdes i sin nåværende utgave.

en: Packages being removed because they are no longer used
     These packages are being deleted because they were automatically installed to fulfill dependencies, and the planned action will result in no installed package declaring an 'important' dependency on them.
no: Pakker som blir fjernet fordi de ikke behøves mer
     Disse pakkene blir fjernet fordi de en gang ble installert for å tilfredsstille en eller annen «viktig» avhengighet til en eller flere pakker du nå er i ferd med å slette.

en: Packages converted from foreign formats (rpm, tgz, etc)
     Packages in the 'alien' section were created by the 'alien' program from a non-Debian package format such as RPM
no: Pakker som er laget av pakker i et annet format (rpm, tgz mm)
     Pakkene i bolken «alien» ble laget av programmet «alien» fra et annet format enn Debians eget pakkeformat, f.eks fra RPM-pakker

en: Packages depending on %s
no: Pakker som er avhengige av %s

en: Packages to be downgraded
     An older version of these packages than is currently installed will be installed.
no: Pakker som skal nedgraderes
     En eldre versjon av disse pakkene vil bli installert istedenfor den nåværende.

en: Packages to be installed
     These packages have been manually selected for installation on your computer.
no: Pakker som skal installeres
     Disse pakkene har du selv valgt at skal installeres på din maskin.

en: Packages to be reinstalled
     These packages will be reinstalled.
no: Pakker som skal reinstalleres
     Disse pakkene vil bli reinstallert.

en: Packages to be removed
     These packages have been manually selected for removal.
no: Pakker som skal fjernes
     Disse pakkene har du selv valgt at skal fjernes fra din maskin.

en: Packages to be upgraded
     These packages will be upgraded to a newer version.
no: Pakker som skal oppgraderes
     Disse pakkene vil bli oppgradert til en nyere versjon.

en: Packages which are recommended by other packages
     These packages are not strictly required, but they may be necessary to provide full functionality in some other programs that you are installing or upgrading.
no: Pakker som anbefales av andre pakker
     Disse pakkene er ikke strengt nødvendige, men kan trengs for at noen av de programmene du holder på å installere eller oppgradere skal få full funksjonalitet.

en: Packages which are suggested by other packages
     These packages are not required in order to make your system function properly, but they may provide enhanced functionality for some programs that you are currently installing.
no: Pakker som foreslås av andre pakker
     Disse pakkene er ikke nødvendige for at systemet ditt skal fungere som det skal, men kan gi ekstrafunksjoner til noen av de programmene du holder på å installere.

en: Packages which depend on %s
no: Pakker som er avhengige av %s

en: Packages which set up your computer to perform a particular task
     Packages in the 'Tasks' section contain no files; they merely depend upon other packages. These packages provide an easy way to select a predefined set of packages for a specialized task.
no: Pakker som setter opp systemet ditt til å utføre en bestemt oppgave
     Pakkene i bolken «oppgaver» inneholder ingen filer, det kan hende de bare er avhengige av andre pakker. Disse pakkene gjør det mulig å installere pakker for en bestemt oppgave på en lett måte.

en: Packages with no declared section
     No section is given for these packages. Perhaps there is an error in the Packages file?
no: Pakker uten en bestemt bolk
     Disse pakkene tilhører ingen bestemt bolk. Kanskje det er noe feil ved dem?

en: Packages with unsatisfied dependencies
     The dependency requirements of these packages will be unmet after the install is complete.
     .
     The presence of this tree probably indicates that something is broken, either on your system or in the Debian archive.
no: Pakker med utilfredsstilte avhengigheter
     Disse pakkene vil ikke ha oppfylt alle avhengigheter når installasjonen er over.
    
    Det at denne bolken er tilstede kan tyde på at noe er ødelagt, enten på ditt system eller i Debian-arkivet.

en: Pause after downloading files
no: Pause etter nedlasting av filer

en: Perform all pending installs and removals
no: Utfør alle ventende installeringer og slettinger

en: Perl interpreter and libraries
     Packages in the 'perl' section provide the Perl programming language and many third-party libraries for it. Unless you are a Perl programmer, you don't need to install packages from this section explicitly; the package system will install them if they are required.
no: Perl-tolker og biblioteker
     Pakker i «perl»-bolken sørger for programmeringsspråket Perl og mange tredjeparts-bibblioteker til Perl. Hvis du ikke er Perl-programmerer selv, så trenger du ikke uttrykkelig installere pakker fra denne bolken, pakkesystemet installerer dem selv hvis det er nødvendig.

en: Please insert the disc labeled "%s" into the drive "%s"
no: Sett inn CD-en merket med «%s» i stasjonen «%s»

en: Please insert the following disc into the drive "%s":
    %s
no: Sett denne CD-en inn i CD-spilleren «%s»:
    %s

en: PreDepends
no: Forkrav

en: Press Return to continue.
no: Trykk Enter for å fortsette.

en: Press return to continue.
no: Trykk Enter for å fortsette.

en: Preview of package installation
no: Forhåndsvisning av pakkeinstallasjonen

en: Priority
no: Prioritet

en: Priority %s
no: Prioritet %s

en: Priority:
no: Prioritet:

en: ProgName
no: ProgNavn

en: Programs for embedded systems
     Packages in the 'embedded' section are meant to run on embedded devices. Embedded devices are specialized hardware devices with much less power than a typical desktop system: for instance, a PDA, a cell phone, or a Tivo.
no: Programmer for innebygde systemer
    Pakker i bolken «innebygd» er ment til å kjøre på innebygde systemer. Dette er spesialisert maskinvare med mye mindre datakraft enn en typisk skrivebordssystem, for eksempel en PDA, en mobiltelefon eller en Tivo.

en: Programs for faxmodems and other communications devices
     Packages in the 'comm' section are used to control modems and other hardware communications devices. This includes software to control faxmodems (for instance, PPP for dial-up internet connections and programs originally written for that purpose (zmodem/kermit), as well as software to control cellular phones, interface with FidoNet, and run a BBS.
no: Programmer for faksmodem og andre kommunikasjonsenheter
     Pakkene i bolken «Kommunikasjon» brukes til å kontrollere modemer og andre enheter på maskina, for eksempel faks eller mobiltelefoner, eller programmer for å bruke FidoNet og BBS.Eksempler på slike programmer er: PPP, zmodem og kermit.

en: Programs for working with circuits and electronics
     Packages in the 'electronics' section include circuit design tools, simulators and assemblers for microcontrollers, and other related software.
no: Program for å jobba med elektronikk og elektriske kretser
     Pakker i «elektronikk»-seksjonen inneholder verktøy for design av elektriske kretser, simulatorer og assemblere for mikrokontrollere og andre liknende programmer.

en: Programs stored outside the US due to export controls
     Packages in 'non-US' likely contain cryptography; a few implement patented algorithms. Because of this, they cannot be exported from the United States, and hence are stored on a server in the "free world".
     .
     Note: the Debian Project is currently merging cryptographic software into the US-based archives after consulting with legal experts about recent changes in export policies. Most packages which were formerly found in this section, therefore, are now in 'main'.
no: Programmer som er lagret utenfor USA på grunn av eksportforbud.
     Det er stor sjanse for at pakkene i «utenfor USA» inneholder kryptografi, og noen få av dem inneholder patenterte algoritmer. På grunn av dette kan de ikke eksporteres ut av USA, og lagres derfor på en tjener i «den frie verden».
     .
     Merk: Debian-prosjektet er, etter samtale med eksperter på rettsvesenet om nye endringer i eksporteringsreglene, i ferd med å flette kryptografiske programmer inn i de USA-baserte arkivene. De fleste pakkene som før lå i denne bolken er derfor flyttet til «hoved».

en: Programs to connect to and provide various services
     Packages in the 'net' section include clients and servers for many protocols, tools to manipulate and debug low-level network protocols, IM systems, and other network-related software.
no: Programmer for å koble til og tilby ulike tjenester i et nettverk
     Blant pakker i «nett»-bolken finner du  klienter og tjenere for mange protokoller, verktøy for å manipulere og avluse lavnivå nettverksprotokoller, system for direkte meldingstjeneste og andre nettverksrelaterte programmer.

en: Programs to write, send, and route email messages
     Packages in the 'mail' section include mail readers, mail transport daemons, mailing list software, and spam filters, as well as various other software related to electronic mail.
no: Program for å skrive, sende og omdirigere epostmeldinger
     Pakker i «epost»-bolken inneholder epostlesere, nisser som flytter eposten dit den skal, programvare for epostlister og filter for søppelpost. Det fins også diverse andre programmer som gjør noe med elektronisk post, men som ikke er så lette å plassere i grupper.

en: Programs which are not free software
     Packages in the 'non-free' section are not part of Debian.
     .
     These packages fail to meet one or more of the requirements of the Debian Free Software Guidelines (see below) You should read the license of programs in this section to be sure that you are allowed to use them in the way you intend.
     .
     For more information about what Debian considers to be Free Software, see http://www.debian.org/social_contract#guidelines
no: Programmer som ikke er fri programvare 
     Pakkene i bolken «ufri» er ikke en del av Debian
     .
     Disse pakkene passet ikke med en eller flere av betingelsene i Debians retningslinjer for fri programvare (Debian Free Software Guidelines; se nedenfor). Du bør lese lisensen for programmene i denne bolken for å være sikker på at du har rett til å bruke dem slik du har tenkt.
     .
     For mer informasjon om hva Debian mener med «Fri programvare», se http://www.debian.org/social_contract#guidelines

en: Programs which depend on software not in Debian
     Packages in the 'contrib' section are not part of Debian.
     .
     These packages are Free Software, but they depend on software which is not part of Debian.  This may be because it is not Free Software, but is packaged in the non-free section of the archive, because Debian cannot distribute it at all, or (in rare cases) because no-one has packaged it yet.
     .
     For more information about what Debian considers to be Free Software, see http://www.debian.org/social_contract#guidelines
no:  Programmer som avhenger av programvare utenfor Debian.
     Pakker i bolken«bidrag» er ikke med i Debian.
    
     Disse pakkene er fri programvare, men de avhenger av programmer som ikke er en del av Debian.  Dette kan skyldes at de ikke er fri programvare og ligger i bolken «ufri» i pakkearkivet, og disse kan Debian slett ikke distribuere, eller - i noen sjeldne tilfeller - at ingen har laget en pakke av dette ennå.
     .
     For mer informasjon om hva Debian mener med «fri programvare», se http://www.debian.org/social_contract#guidelines

en: Prompt for confirmation at exit
no: Be om bekreftelse ved avslutning

en: Provided by
no: Skaffes av

en: Provides
no: Skaffer

en: Python interpreter and libraries
     Packages in the 'python' section provide the Python programming language and many third-party libraries for it. Unless you are a Python programmer, you don't need to install packages from this section explicitly; the package system will install them if they are required.
no: Python-tolker og biblioteker
     Pakker i «python»-bolken sørger for programmeringsspråket Python og mange tredjeparts-bibblioteker til det. Hvis du ikke er Python-programmerer selv, så trenger du ikke uttrykkelig installere pakker fra denne bolken, pakkesystemet installerer dem selv hvis det er nødvendig.

en: README
no: LES_MEG

en: REINSTALL
no: INSTALLER PÅ NYTT

en: REMOVE
no: FJERN

en: REMOVE, DEPENDENCIES
no: FJERN, PAKKEKRAV

en: REMOVE, NOT USED
no: FJERN, UBRUKTE

en: Reading extended state information
no: Les utvidet tilstandsinformasjon

en: Reading task descriptions
no: Leser oppgavebeskrivelser

en: Really discard your personal settings and reload the defaults?
no: Vil du virkelig slette dine selvvalgte innstillinger og bruke standardinnstillingene?

en: Really quit Aptitude?
no: Vil du virkelig avslutte aptitude?

en: Recommends
no: Anbefalinger

en: Reconfiguring %s
no: Setter opp %s på nytt

en: Reload the package cache
no: Last mellomlageret for pakker på nytt

en: Remove obsolete package files after downloading new package lists
no: Fjern foreldede pakkefiler etter at nye pakkelister er hentet

en: Remove the filter from the package list
no: Fjern filtrering av pakkelista

en: Remove unused packages automatically
no: Fjern ubrukte pakker automatisk

en: Repeat the last search
no: Gjenta siste søk

en: Replaces
no: Erstatter

en: Reporting a bug in %s:
no: Rapporterer en feil i %s:

en: Req
no: Krav

en: Reset all settings to the system defaults
no: Gjenopprett standardinnstillingene

en: Run 'su' to become root; this will restart the program, but your
    settings will be preserved
no: Kjør «su» for å bli root.  Dette vil starte programmet på nytt, men 
    innstillingene blir bevart

en: Search
no: Søk

en: Search for a package
no: Søk etter en pakke

en: Search for:
no: Søk etter:

en: Search for:
no: Søk etter:

en: Section
no: Bolk

en: Section:
no: Bolk:

en: Security Updates
     Security updates for these packages are available from security.debian.org.
no: Sikkerhetsoppdateringer
    Sikkerhetsoppdateringer for disse pakkene er tilgjengelige fra security.debian.org.

en: Servers
no: Tjenere

en: Setup custom game
no: Sett opp et tilpasset spill

en: Show partial search results (incremental search)
no: Vis delvise søkeresultat (fortløpende søk)

en: Software for ham radio operators
     Packages in the 'hamradio' section are meant primarily for ham radio operators.
no: Programvare for radioamatører
     Pakker i «hamradio»-bolken er stort sett ment for radioamatører.

en: Software for scientific work
     Packages in the 'science' section include tools for astronomy, biology, and chemistry, as well as other science-related software.
no: Programvare for vitenskaplig arbeid
     Pakker i «vitenskap»-bolken er verktøy for astronomi, biologi og kjemi, pluss andre programmer man bruker i vitenskapelig arbeide.

en: Some broken packages could not be fixed!
no: Noen pakker kunne ikke repareres!

en: Some dependencies of %B%s%b are not satisfied:
no: Noen av %B%s%bs avhengigheter er ikke tilfredsstilt:

en: Some packages are broken.  Try to fix them?
no: Noen pakker er skadet.  Vil du prøve å fikse dem?

en: Some packages had unmet dependencies.  This may mean that you have
    requested an impossible situation or if you are using the unstable
    distribution that some required packages have not yet been created
    or been moved out of Incoming.
no: Noen pakker hadde utilfredsstilte avhengigheter. Dette kan bety at du har bedt
    om en umulig situasjon, eller at du bruker den ustabile utgaven og
    at noen av de pakkene som er nødvendige ikke er laget ennå eller er flyttet ut fra incoming.

en: Some packages were broken and have been fixed
no: Noen pakker var skadet og har blitt reparert

en: Source Package:
no: Kildepakke:

en: State
no: Tilstand

en: Stop it!
no: Slutt nå!

en: Subprocess exited with an error -- did you type your password correctly?
no: Underprosessen avsluttet med en feil -- skrev du inn rett passord?

en: Suggests
no: Forslag

en: Tag
no: Merke

en: Task grouping policies take no arguments
no: Metoden «gruppering etter oppgave» tar ingen argument

en: Tasks
no: Oppgaver

en: Tasks/Tasks
no: Oppgaver/oppgaver

en: Text editors and word processors
     Packages in the 'editors' section allow you to edit plain ASCII text. These are not necessarily word processors, although some word processors may be found in this section.
no: Skriveprogram og tekstbehandlere
     Pakker i bolken «skriveprogram» lar deg redigere ren ASCII-tekst. Dette er nødvendigvis ikke tekstbehandlere, selv om du kan finne noen av dem her i denne bolken.

en: Text processing utilities
     Packages in the 'text' section include text filters and processors, spelling checkers, dictionary programs, utilities to convert between character encodings and text file formats (eg, Unix and DOS), text formatters and pretty-printers, and other software which operates on plain text.
no: Tekstverktøy
     I bolken «tekst» finner du skriveprogrammer og tekstfiltere, stavekontroll, ordbøker og verktøy for å oversette mellom tegnkoding og tekst-filformater (for eksempel Unix og DOS) og programmer for å formatere, skrive ut og redigere som ren tekst.

en: The Debian base system
     Packages in the 'base' section are part of the initial system installation.
no: Debians grunnsystem
     Pakkene i bolken «grunnsystem» hører med til første del av Debian-installasjonen.

en: The GNOME Desktop System
     GNOME is a collection of software which provides an easy-to-use desktop environment for Linux.  Packages in the 'gnome' section are part of the GNOME environment or closely integrated into it.
no: Skrivebordssystemet GNOME
     GNOME er en samling programvare som danner et lettbrukt skrivbordsmiljø for Linux.  Pakker i «gnome»-bolken er enten deler av GNOME-miljøet eller tett sammenvevd med det.

en: The KDE Desktop System
     KDE is a collection of software which provides an easy-to-use desktop environment for Linux.  Packages in the 'kde' section are part of the KDE environment or closely integrated into it.
no: Skrivebordssystemet KDE
     KDE er en samling programvare som danner et lettbrukt skrivbordsmiljø for Linux.  Pakker i «kde»-bolken er enten deler av KDEE-miljøet eller tett sammenvevd med det.

en: The TeX typesetting system
     Packages in the 'tex' section are related to TeX, a system for producing high-quality typeset output.  They include TeX itself, TeX packages, editors designed for TeX, utilities to convert TeX and TeX output files to various formats, TeX fonts, and other software related to TeX.
no: TeX typografi-systemet
     Pakker i bolken «tex» er deler i et system for å produsere utskrifter og andre slags utdata med høy typografisk kvalitet. Det omfatter selve TeX, TeX-pakker, skriveprogrammer som hjelper deg med å lage dokumenter i TeX, verktøy for å gjøre om TeX og TeX utdatafiler til ulike andre format, TeX-skrifttyper og annen programvare knyttet TeX.

en: The X window system and related software
     Packages in the 'x11' section include the core packages for the X window system, window managers, utility programs for X, and miscellaneous programs with an X GUI which were placed here because they didn't fit anywhere else.
no: Vindussystemet «X» og beslektede programmer
     Pakkene i bolken «X11» inneholder også grunnpakka for vindussystemet «X», vindusbehandlere, verktøy for X og andre programmer med en X-grensesnitt som ble plassert her fordi de ikke passet inn noen andre steder.

en: The board height must be a number
no: Høyden på brettet må være et tall

en: The board width must be a number
no: Bredden på brettet må være et tall

en: The dart was poisoned!  The poison was deadly...  --More--
no: Pila var forgifta!  Gifta var dødelig ...  --Mer--

en: The default display-limit for package views
no: Standard avgrensning for visning av pakker

en: The default grouping method for package views
no: Standard grupperingsmetode for visning av pakker

en: The display format for package views
no: Formatet for pakkevisninger

en: The display format for the header line
no: Format for visning av overskriftslinja

en: The display format for the status line
no: Format for visning av statuslinja

en: The following ESSENTIAL packages will be BROKEN by this action:
no: Disse VIKTIGE pakkene vil bli ØDELAGT med denne handlingen:

en: The following ESSENTIAL packages will be REMOVED!
no: Disse VIKTIGE pakkene vil bli FJERNET!

en: The following NEW packages will be automatically installed:
no: Disse NYE pakkene vil bli installert automatisk:

en: The following NEW packages will be installed:
no: Disse NYE pakkene vil bli installert:

en: The following packages are BROKEN:
no: Disse pakkene er ØDELAGTE:

en: The following packages are RECOMMENDED but will NOT be installed:
no: Disse pakkene er ANBEFALT men blir IKKE installert:

en: The following packages are SUGGESTED but will NOT be installed:
no: Disse pakkene er FORESLÅTT men blir IKKE installert:

en: The following packages are unused and will be REMOVED:
no: Disse pakkene er ikke i bruk og vil bli FJERNET:

en: The following packages conflict with %B%s%b and will be broken by its installation:
no: Følgende pakker er i konflikt med %B%s%b og vil bli skadet hvis den installeres:

en: The following packages conflict with %B%s%b, or depend on a version of it which is not going to be installed.
no: Følgende pakker er i konflikt med %B%s%b eller er avhengige av en versjon av den som ikke vil bli installert.

en: The following packages conflict with %B%s%b:
no: Følgende pakker er i konflikt med %B%s%b:

en: The following packages conflict with version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
no: Følgende pakker er konflikt med versjon %B%s%b av %B%s%b og vil bli skadet hvis den blir %s.

en: The following packages depend on %B%s%b and are broken:
no: Følgende pakker er avhengige av %B%s%b og er skadet:

en: The following packages depend on %B%s%b and will be broken by its removal:
no: Følgende pakker er avhengige av %B%s%b og vil bli skadet hvis du fjerner den:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b, or conflict with the currently installed version:
no: Følgende pakker er avhengige av en annen versjon av %B%s%b enn den versjonen av %B%s%b som nå er installert, eller er i konflikt med nåværende versjon:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b:
no: Følgende pakker er avhengige av en annen versjon av %B%s%b enn den versjonen av %B%s%b som nå er installert:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b which is not going to be installed.
no: Følgende pakker er avhengige av en versjon av %B%s%b som ikke vil bli installert.

en: The following packages depend on the currently installed version of %B%s%b (%B%s%b), or conflict with the version it will be %s to (%B%s%b), and will be broken if it is %s.
no: Følgende pakker er avhengige av den installerte versjonen av %B%s%b (%B%s%b), eller er i konflikt med den versjonen den vil bli %s til (%B%s%b), og vil bli skadet hvis den blir %s.

en: The following packages depend on version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
no: Følgende pakker er avhengig av versjon %B%s%b av %B%s%b og vil bli skadet hvis den blir %s.

en: The following packages have been automatically kept back:
no: Disse pakkene er holdt tilbake automatisk:

en: The following packages have been kept back:
no: Disse pakkene blir holdt tilbake:

en: The following packages have unmet dependencies:
no: Disse pakkene hadde utilfredsstilte avhengigheter:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
no: Disse pakkene vil bli NEDGRADERT:

en: The following packages will be REINSTALLED:
no: Disse pakkene vil bli INSTALLERT PÅ NYTT:

en: The following packages will be REMOVED:
no: Disse pakkene vil bli FJERNET:

en: The following packages will be automatically REMOVED:
no: Disse pakkene vil bli fjernet automatisk:

en: The following packages will be upgraded:
no: Disse pakkene vil bli oppgradert:

en: The list of sources could not be read.
no: Kildelista kan ikke leses.

en: The main Debian archive
     The Debian distribution consists of packages from the 'main' section. Every package in 'main' is Free Software.
     .
     For more information about what Debian considers to be Free Software, see http://www.debian.org/social_contract#guidelines
no: Debians hovedarkiv
     Selve Debian-distribusjonen består av pakker fra hovedbolken. Alle pakkene her er fri programvare.
     .
     For mer informasjon om hva Debian mener med «fri programvare», se http://www.debian.org/social_contract#guidelines

en: The number of mines must be a number
no: Antall miner må være et tall

en: The package index files are corrupted. No Filename: field for package %s.
no: Pakkeindeksfilene er ødelagte. Feltet «Filename:» mangler for pakken %s.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
no: Klarte ikke å tolke eller åpne pakkelista eller tilstandsfila.

en: The spikes were poisoned!  The poison was deadly..  --More--
no: Spydene var forgiftet!  Gifta var dødelig ...  --Mer--

en: There are no Easter Eggs in this program.
no: Det er ingen påskeegg i dette programmet.

en: There really are no Easter Eggs in this program.
no: Det er virkelig ingen påskeegg i dette programmet.

en: To continue, type the phrase "%s":
no: For å fortsette, skriv inn teksten «%s»:

en: Too many arguments to by-section grouping policy
no: For mange argumenter for metoden «gruppering etter bolk»

en: Total Progress:
no: Totalt utført:

en: Touching the cockatrice corpse was a fatal mistake.  --More--
no: Det var en dødelig feil å ta på kadaveret til basilisken.  --Mer--

en: UNAVAILABLE
no: UTILGJENGELIG

en: UNSATISFIED
no: IKKE OPPFYLT

en: URL to use to download changelogs
no: Nettadresse som changelogs skal hentes fra

en: Unable to correct dependencies, some packages cannot be installed
no: Klarte ikke å rette opp avhengigheter, noen pakker kan ikke installeres

en: Unable to correct for unavailable packages
no: Ikke i stand til å korrigere for utilgjengelige pakker

en: Unable to find a version "%s" for the package "%s"
no: Klarer ikke finne noen versjon «%s» for pakken «%s»

en: Unable to find an archive "%s" for the package "%s"
no: Klarer ikke å finne et arkiv «%s» for pakken «%s»

en: Unable to open %s for writing
no: Klarer ikke å åpne %s for å skrive til den

en: Unable to open %s to log actions
no: Ikke i stand til å åpne %s for å logge handlinger

en: Unable to open /usr/share/tasksel/debian-tasks.desc
no: Ikke i stand til å åpne /usr/share/tasksel/debian-tasks.desc

en: Unable to replace %s with new configuration file
no: Klarer ikke å bytte ut %s med ny oppsettsfil

en: Uncompressed Size:
no: Ukomprimert størrelse:

en: Uncompressed size:
no: Ukomprimert størrelse:

en: Undo
no: Angre

en: Undo the last package operation or group of operations
no: Angre den siste pakkeoperasjonen eller en gruppe operasjoner

en: Unexpected ')'
no: Uventet «)»

en: Unexpected empty expression
no: Uventet tomt uttrykk

en: Unknown
no: Ukjent

en: Unknown action type: %s
no: Ukjent handlingstype: %s

en: Unknown alignment type '%s'
no: Ukjent oppstillingstype «%s»

en: Unknown command "%s"
no: Ukjent kommando «%s»

en: Unknown dependency type: %s
no: Ukjent kravtype: %s

en: Unknown pattern type: %c
no: Ukjent mønstertype: %c

en: Unknown priority %s
no: Ukjent prioritet %s

en: Unknown/Unknown
no: Ukjent/ukjent

en: Unmatched '('
no: Mangler motsvar til «(»

en: Unmatched '(' in grouping policy description
no: Ubalansert «(» i beskrivelsen av grupperingsmetode

en: Unmatched '(' in sorting policy description
no: Manglende sluttparentes i beskrivelsen av sorteringsmetode

en: Unrecognized tasks
no: Ikke gjenkjente oppgaver

en: Updating package lists
no: Oppdater pakkelistene

en: Updating the package lists requires administrative privileges, which
    you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
no: Å oppdatere pakkelistene krever at du er logget inn som root,
    noe du ikke er. Vil du logge deg inn som root nå?

en: Upgradable Packages
     A newer version of these packages is available.
no: Oppgraderbare pakker
     En nyere versjon av disse pakkene er tilgjengelige.

en: Usage: aptitude [-S fname] [-u|-i]
no: Bruk: aptitude [-S fnavn] [-u|-i]

en: Use a 'status-line' download indicator for all downloads
no: Vis en framdriftsviser når filer blir lastet ned

en: Use a minibuffer-style prompt when possible
no: Bruk ledetekst med minibuffer-stil når det er mulig

en: Usenet clients and servers
     Packages in the 'news' section are related to the Usenet distributed news system.  They include news readers and news servers.
no: Klienter og tjenere for Usenet
     Pakker i bolken «nyheter» henger sammen med til det distribuerte nyhetssystemet Usenet. Seksjonen tjenere og leseprogrammer (klienter) for dette systemet.

en: User's ^Manual
no: Bruker^håndbok

en: Utilities and programs for software development
     Packages in the 'devel' section are used to write new software and work on existing software. Non-programmers who do not compile their own software probably do not need much software from this section.
     .
     It includes compilers, debugging tools, programmer's editors, source processing tools, and other things related to software development.
no: Verktøy og programmer for programvareutvikling
     Pakker i seksjonen «utvikling» blir brukt til å skrive nye programmer og for å jobbe med videre med programmer som allerede er laget. Vanlige brukere som ikke kompilerer (setter sammen) sine egne programmer trenger neppe så mange programmer herfra.
     .
     Her finner du kompilatorer, avlusingsverktøy, skriveprogrammer som hjelper til med programmeringen, verktøy for håndtering av kildekode og andre ting som har med utvikling av programmer å gjøre.

en: Utilities to create, view, and edit graphics files
     Packages in the 'graphics' section include viewers for image files, image processing and manipulation software, software to interact with graphics hardware (such as video cards, scanners, and digital cameras), and programming tools for handling graphics.
no: Verktøy for å lage, vise og redigere grafikkfiler
     Pakker i «grafikk»-bolken er programmer for visning av bildefiler, bildebehandlingsprogrammer, støtteprogrammer for forskjellig utstyr (som videokort, skanner og digitalt kamera) og programmeringsverktøy for å håndtere grafikk.

en: Utilities to play and record sound
     Packages in the 'sound' section include sound players, recorders, and encoders for many formats, mixers and volume controls, MIDI sequencers and programs to generate musical notation, drivers for sound hardware, and sound processing software.
no: Verktøy for å spille av og ta opp lyd
    I «lyd»-bolken finner du lydavspillere, opptakere, lydkomprimeringsprogram for mange format, miksere og lydstyring, program for MIDI-sekvenser og program for å lage noter. Her finner du også drivere for lydkort og programmer for lydprosessering.

en: Various system utilities
     Packages in the 'utils' section are utilities whose purpose is too unique to be classified.
no: Forskjellige systemverktøy
     Pakkene i bolken «verktøy» har oppgaver som faller utenfor de andre kategoriene.

en: Version-generating grouping policies must be the tail of a chain
no: Metoden «gruppering etter versjonsopprettelse» må avslutta kjeda

en: Version-generating grouping policies take no arguments
no: Metoden «gruppering etter versjonsopprettelse» tar ingen argument

en: Version:
no: Versjon:

en: Versions
no: Versjoner

en: View a list of frequently asked questions
no: Vis en liste over Ofte Spurte Spørsmål

en: View and/or adjust the actions that will be performed
no: Vis og/eller juster handlingene som vil bli utført

en: View available packages and choose actions to perform
no: Vis tilgjengelige pakker og velg hvilken handlinger du vil utføre

en: View information about this program
no: Vis informasjon om dette programmet

en: View next display
no: Vis neste skjermbilde

en: View previous display
no: Vis forrige skjermbilde

en: View the detailed program manual
no: Vis en detaljert brukerhåndbok

en: View the important changes made in each version of the program
no: Vis hvilke viktige endringer som er blitt gjort i hver ny versjon av programmet

en: View the on-line help
no: Vis hjelpen

en: View the progress of the package download
no: Vis framgangen i pakkenedlasting

en: View the progress of the package list update
no: Vis framgangen i oppdatering av pakkelista

en: View the terms under which you may copy the program
no: Vis under hvilke betingelser du kan kopiere dette programmet

en: Views
no: Visninger

en: Virtual Packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
no: Virtuelle pakker
     Disse pakkene finnes ikke, de er bare navn som andre pakker bruker for å få en eller annen egenskap.

en: Virtual packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
no: Virtuelle pakker
     Disse pakkene finnes ikke, de er navn som andre pakker bruker for å oppnå en eller annen egenskap.

en: WARNING: Performing this action will probably cause your system to break!
             Do NOT continue unless you know EXACTLY what you are doing!
no: ADVARSEL: Ved å utføre denne handlingen vil systemet ditt trolig bli ødelagt!
              IKKE fortsett dersom du ikke vet NØYAKTIG hva du gjør!

en: WEIRDNESS: unknown option code received
no: MERKELIG: mottok en ukjent valgkode

en: Warn when attempting to perform a privileged action as a non-root user
no: Gi advarsel når en vanlig bruker prøver å gjøre noe som krever root-rettigheter

en: Warning: could not lock the cache file.  Opening in read-only mode
no: Advarsel: klarer ikke å låse mellomlagerfila. åpner i skrivebeskyttet modus

en: Warning: group %s is involved in a cycle
no: Advarsel: gruppe %s er involvert i en syklus

en: Waste time trying to find mines
no: Kast bort tid på å finne miner

en: Web browsers, servers, proxies, and other tools
     Packages in the 'web' section include Web browsers, Web servers and proxies, software to write CGI scripts or Web-based programs, pre-written Web-based programs, and other software related to the World Wide Web.
no: Nettlesere, tjenere, mellomtjenere og andre verktøy
     I bolken «nett» finner du blant annet nettlesere, tjenere og mellomtjenere, programmer for å skrive CGI-skript eller nettbaserte programmer og andre programmer som har med verdensveven å gjøre.

en: What is it?  It's an elephant being eaten by a snake, of course.
no: Hva dette er? Det er selvsagt en elefant som blir spist av en slange.

en: Width of board:
no: Bredden på brettet:

en: Will free %sB of disk space
no: Vil frigjøre %sB av plassen på harddisken

en: Will install %li packages, and remove %li packages.
no: Vil installere %li pakker, og fjerne %li pakker.

en: Will use %sB of disk space
no: Vil bruke %sB av plassen på harddisken

en: Won
no: Vunnet

en: Would download/install/remove packages.
no: Vil laste ned, installere og/eller fjerne pakker.

en: Would forget what packages are new
no: Vil glemme hvilke pakker som er nye

en: Writing extended state information
no: Skriv utvidet tilstandsinformasjon

en: Yes
no: Ja

en: Yes, I am aware this is a very bad idea
no: Ja, jeg vet at dette er en meget dårlig ide

en: You already are root!
no: Du er allerede root.

en: You are jolted by a surge of electricity!  --More--
no: Du får et elektrisk støt!  --Mer--

en: You are not root and I cannot find any way
    to become root.  To reconfigure this package,
    install the menu package, the login package,
    or run aptitude as root.
no: Du er ikke root, og programmet finner ingen
    måte det kan bli root på. For å sette opp denne 
    pakken på nytt, installer menypakken, logg inn-
    pakken, eller kjør aptitude som root.

en: You can only specify a package archive with an 'install' command.
no: Du kan bare oppgi et arkiv med «install»-kommandoen

en: You can only specify a package version with an 'install' command.
no: Du kan bare oppgi en pakkeversjon med «install»-kommandoen

en: You can only view changelogs of official Debian packages.
no: Du kan bare se på endringslogger til offisielle Debian-pakker.

en: You cannot specify both an archive and a version for a package
no: Du kan ikke oppgi både et arkiv og en versjon for en pakke

en: You die...  --More--
no: Du dør ...  --Mer--

en: You fall into a pit!  --More--
no: Du datt ned i et hull!  --Mer--

en: You feel here a cockatrice corpse.  --More--
no: Her kan du kjenne kadaveret til en basilisk.  --Mer--

en: You have won.
no: Du har vunnet.

en: You land on a set of sharp iron spikes!  --More--
no: Du landet på noen skarpe jernspyd!  --Mer--

en: You lose!
no: Du tapte.

en: You may want to update the package lists to correct these missing files
no: Du vil kanskje oppdatere pakkelista for å rette på de manglende filene

en: You must choose one to install.
no: Du må velge en som skal installeres.

en: You turn to stone... --More--
no: Du blir til stein ...  --Mer--

en: Your wand of %s breaks apart and explodes!  --More--
no: Tryllestaven din fra %s går i stykker og eksploderer!  --Mer--

en: [DOWNGRADE] %s %s -> %s
no: [NEDGRADER] %s %s -> %s

en: [Downloaded]
no: [Nedlastet]

en: [ERROR]
no: [FEIL]

en: [Hit]
no: [Treff]

en: [IGNORED]
no: [IGNORERT]

en: [UPGRADE] %s %s -> %s
no: [OPPGRADER] %s %s -> %s

en: ^About
no: ^Om

en: ^Become root
no: ^Bli root

en: ^ChangeLog
no: ^Endringslogg

en: ^Changelog
no: ^Endringslogg

en: ^Clean package cache
no: ^Slett mellomlageret for pakker

en: ^Close
no: ^Lukk

en: ^Dependency handling
no: ^Håndtering av avhengigheter

en: ^FAQ
no: ^OSS

en: ^Find
no: ^Finn

en: ^Forbid Version
no: ^Forby versjon

en: ^Forget new packages
no: ^Glem nye pakker

en: ^Help
no: ^Hjelp

en: ^Install
no: ^Installer

en: ^Install/remove packages
no: ^installer/slett pakker

en: ^Keep
no: ^Behold

en: ^License
no: ^Lisens

en: ^Limit Display
no: Be^grens visning

en: ^Miscellaneous
no: ^Annet

en: ^Next
no: ^Neste

en: ^Play Minesweeper
no: ^Spill minesveiper

en: ^Prev
no: ^Forh

en: ^Purge
no: ^Slett helt

en: ^Quit
no: ^Avslutt

en: ^Reload package cache
no: ^Last pakkelageret på nytt

en: ^Remove
no: ^Fjern

en: ^Revert options
no: ^Slett valgene

en: ^UI options
no: ^Innstillinger av grensesnittet

en: ^Un-Limit Display
no: ^Ubegrenset visning

en: ^Update package list
no: ^Oppdater pakkelista

en: broken
no: ødelagt

en: but %s is installed and it is kept back.
no: men %s er installert og blir holdt tilbake.

en: but %s is installed.
no: men %s er installert.

en: but %s is to be installed.
no: men %s blir installert.

en: but it is not installable
no: men lar seg ikke installere

en: cold
no: kald

en: config-files
no: oppsettsfiler

en: conflicts with
no: er i konflikt med

en: couldn't replace old state file
no: klarte ikke å bytte ut tidligere tilstandsfil

en: death
no: død

en: delete
no: slett

en: depends on
no: avhenger av

en: downgraded
no: nedgradert

en: download: you must specify at least one package to download
no: nedlasting: Du må oppgi minst en pakke som skal lastes ned

en: half-config
no: halv-oppsett

en: half-install
no: halv-inst

en: help.txt
no: hjelp.txt

en: hold
no: behold

en: install
no: installer

en: installed
no: installert

en: invisibility
no: usynlig

en: libsigc++ version: %s
no: «libsigc++»-versjon: %s

en: log report
no: loggrapport

en: magic missile
no: magisk missil

en: main
no: hoved

en: make_package_view: bad argument!
no: make_package_view: ugyldig argument.

en: make_package_view: error in arguments -- bad column list for static item
no: make_package_view: feil ved argumentet -- feil på kolonnelista for statiske elementer

en: make_package_view: error in arguments -- two main widgets??
no: make_package_view: feil i argumentene -- er det to hovedelementer??

en: make_package_view: no main widget found
no: make_package_view: fant intet hovedelement

en: mine-help.txt
no: mine-hjelp.txt

en: no
no: ingen

en: no_key
no: nei_tast

en: none
no: ingen

en: not a real package
no: ikke en virkelig pakke

en: not installed
no: ikke installert

en: not installed (configuration files remain)
no: ikke installert (oppsettsfiler gjenstår)

en: obsoletes
no: foreldede

en: partially configured
no: delvis oppsatt

en: partially installed
no: delvis installert

en: polymorph
no: mangeformet

en: pre-depends on
no: krev på forhånd

en: purge
no: slett helt

en: purged
no: Helt slettet

en: recommends
no: krever

en: reinstall
no: installer på nytt

en: replaces
no: erstatter

en: search: You must provide at least one search term
no: søk: Du må oppgi minst ett søkeord

en: second
no: sekund

en: seconds
no: sekunder

en: secret door detection
no: oppdaging av hemmelige dører

en: sleep
no: sov

en: striking
no: angrep

en: suggests
no: anbefaler

en: unknown
no: ukjent

en: unpacked
no: utpakket

en: upgrade
no: oppgrader

en: upgraded
no: oppgradert

en: virtual
no: virtuell

en: virtual/virtual
no: virtuell/virtuell

en: yes
no: ja

en: yes_key
no: ja_tast
