dpkg - en to pt translation catalogue (985 entries)

en: 
    
    Move around with ^P and ^N, cursor keys, initial letters, or digits;
    Press <enter> to confirm selection.   ^L redraws screen.
pt: 
    
    Mova-se com ^P e ^N, teclas de cursor, letras iniciais, ou dígitos;
    Pressione <enter> para confirmar a seleção.   ^L redesenha a tela.

en: 
    
    Read-only access: only preview of selections is available!
pt: 
    
    Acesso apenas-leitura: apenas a previsão das seleções está disponível!

en: 
         Not modified since installation.
pt: 
         Não modificado desde a instalação.

en: 
     ==> File on system created by you or by a script.
     ==> File also in package provided by package maintainer.
pt: 
     ==> Arquivo no sistema criado por você ou por um script.
     ==> Arquivo também no pacote, fornecido pelo mantenedor dele.

en: 
     ==> Modified (by you or by a script) since installation.
pt: 
     ==> Modificado (por você ou por um script) desde a instalação.

en: 
    Configuration file `%s'
pt: 
    Arquivo de configuração `%s'

en: 
    Configuration file `%s', does not exist on system.
    Installing new config file as you request.
pt: 
    O arquivo de configuração `%s' não existe no sistema.
    Instalando novo arquivo de configuração como você pediu.

en: 
    Press <enter> to continue.
pt: 
    Pressione <enter> para continuar.

en:      Version in package is the same as at last installation.
pt:      A versão no pacote é a mesma que a da última instalação.

en:      not a plain file          %.255s
pt:      não é um arquivo comum          %.255s

en:    What would you like to do about it ?  Your options are:
        Y or I  : install the package maintainer's version
        N or O  : keep your currently-installed version
          D     : show the differences between the versions
          Z     : background this process to examine the situation
pt:    O que você gostaria de fazer sobre isso ? Suas opções são:
        Y ou I  : instalar a versão do mantenedor do pacote
        N ou O  : manter sua versão atual instalada
          D     : mostrar as diferenças entre as versões
          Z     : jogar este processo para 2o plano para examinar a situação

en:   %.250s (version %.250s) is %s.
pt:   %.250s (versão %.250s) está %s.

en:   %.250s (version %.250s) is to be installed.
pt:   %.250s (versão %.250s) está para ser instalado.

en:   %.250s is %s.
pt:   %.250s está %s.

en:   %.250s is installed, but is version %.250s.
pt:   %.250s está instalado, mas sua versão é %.250s.

en:   %.250s is not installed.
pt:   %.250s não está instalado.

en:   %.250s is to be deconfigured.
pt:   %.250s está para ser desconfigurado.

en:   %.250s is to be installed, but is version %.250s.
pt:   %.250s está para ser instalado, mas sua versão é %.250s.

en:   %.250s is to be removed.
pt:   %.250s está para ser removido.

en:   %.250s is unpacked, but has never been configured.
pt:   %.250s está descompactado, mas nunca foi configurado.

en:   %.250s is unpacked, but is version %.250s.
pt:  %.250s está descompactado, mas sua versão é %.250s.

en:   %.250s latest configured version is %.250s.
pt:   a versão mais recente configurada de %.250s é %.250s.

en:   %.250s provides %.250s and is %s.
pt:   %.250s oferece %.250s e está %s.

en:   %.250s provides %.250s and is to be installed.
pt:   %.250s oferece %.250s e está para ser instalado.

en:   %.250s provides %.250s but is %s.
pt:   %.250s oferece %.250s mas está %s.

en:   %.250s provides %.250s but is to be deconfigured.
pt:   %.250s oferece %.250s mas está para ser desconfigurado.

en:   %.250s provides %.250s but is to be removed.
pt:   %.250s oferece %.250s mas está para ser removido.

en:   -- %d%%, press
pt:   -- %d%%, pressione

en:   Package
pt:   Pacote

en:   Version of
pt:   Versão de

en:  %7ld bytes, %5d lines   %c  %-20.127s %.127s
pt:  %7ld bytes, %5d linhas   %c  %-20.127s %.127s

en:  %d in %s:
pt:  %d em %s:

en:  %d packages, from the following sections:
pt:  %d pacotes, das seguintes seções:

en:  %s (not a plain file)
pt:  %s (não é um arquivo comum)

en:  (actually `%s')
pt:  (na verdade `%s')

en:  (alphabetically)
pt:  (ordem alfabética)

en:  (avail., priority)
pt:  (disp., prioridade)

en:  (avail., section)
pt:  (disp., seção)

en:  (by availability)
pt:  (por disponibilidade)

en:  (by priority)
pt:  (por prioridade)

en:  (by section)
pt:  (por seção)

en:  (by status)
pt:  (por status)

en:  (package:
pt:  (pacote:

en:  (status, priority)
pt:  (status, prioridade)

en:  (status, section)
pt:  (status, seção)

en:  --licence for copyright and license details.
pt:  --licence para copyright e detalhes de licenciamento.

en:  ==> Keeping old config file as default.
pt:  ==> Mantendo arquivo de configuração antigo como padrão.

en:  ==> Package distributor has shipped an updated version.
pt:  ==> O distribuidor do pacote lançou uma versão atualizada.

en:  ==> Using current old file as you requested.
pt:  ==> Usando arquivo atual como você pediu.

en:  ==> Using new config file as default.
pt:  ==> Usando novo arquivo de configuração como padrão.

en:  ==> Using new file as you requested.
pt:  ==> Usando novo arquivo como você pediu.

en:  The default action is to install the new version.
pt:  A ação padrão é instalar a nova versão.

en:  The default action is to keep your current version.
pt:  A ação padrão é manter sua versão atual.

en:  [<option>] <command>
    Commands:
      -s|--status <package-name> ...      display package status details
      -p|--print-avail <package-name> ... display available version details
      -L|--listfiles <package-name> ...   list files `owned' by package(s)
      -l|--list [<pattern> ...]           list packages concisely
      -W|--show <pattern> ...             show information on package(s)
      -S|--search <pattern> ...           find package(s) owning file(s)
      --help | --version                  show this help / version number
      --licence                           print copyright licensing terms
    
    Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s
      --showformat=<format>      Use alternative format for --show
    
    Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
       case left aligenment will be used.
pt:  [<opção>] <comando>
    Comandos:
      -s| --status <nome-pacote> ...      exibe detalhes do status do pacote
      -p| --print-avail <nome-pacote> ... exibe detalhes de versões disponíveis
      -L| --listfiles <nome-pacote> ...   lista arquivos de `propriedade' do(s) pacote(s)
      -l| --list [<padrão>] ...]          lista pacotes abreviadamente
      -W| --show <padrão> ...             mostra informação sobre o(s) pacote(s)
      -S| --search <padrão> ...           procura pacote(s) prorietário(s) do(s) arquivo(s)
      --help | --version                  mostra esta ajuda / número de versão
      --license                           imprime os termos de copyright e licenciamento
    
    Opções:
      --admindir=<diretório>     Usa <diretório> ao invés de %s
      --showformat=<formato>     Usa formato alternativo para --show
    
    Sintaxe de formato:
      Um formato é uma string que será a saída para cada pacote. O formato
      pode incluir as sequências de escape padrão \n (nova linha). \r 
      (retorno de carro) ou \\ (barras invertidas comuns). Informação de
      pacote pode ser incluída inserindo referências variáveis para campos
      de pacotes usando a sintaxe ${var[;width]}. Campos serão alinhados
      à direita a menos que a largura seja negativa e neste caso o 
      alinhamento à esquerda será usado. 
    Use --help for help about querying packages;
    Use --licence for copyright licence and lack of warranty (GNU GPL).
    
    Use --help para ajuda sobre pesqusa de pacotes;
    Use --license para copyright e licencimento e isenção de garantia (GNU GPL).

en:  and
pt:  e

en:  conflicts with
pt:  conflita com

en:  depends on
pt:  depende de

en:  does not appear to be available
pt:  não parece estar disponível

en:  enhances
pt:  aprimora

en:  is not configured yet.
pt:  não está configurado ainda.

en:  is not installed.
pt:  não está instalado.

en:  is to be removed.
pt:  está para ser removido.

en:  mark:+/=/- terse:v help:?
pt:  marca:+/=/- resumo:v ajuda:?

en:  mark:+/=/- verbose:v help:?
pt:  marca:+/=/- detalhado:v ajuda:?

en:  new debian package, version %s.
     size %ld bytes: control archive= %zi bytes.
pt:  novo pacote debian, versão %s.
     tamanho %ld bytes: arquivo de controle= %zi bytes.

en:  old debian package, version %s.
     size %ld bytes: control archive= %zi, main archive= %ld.
pt:  antigo pacote debian , versão %s.
     tamanho %ld bytes: arquivo de controle= %zi, arquivo main= %ld.

en:  on system is
pt:  no sistema é

en:  or
pt:  ou

en:  package `%.255s'
pt:  pacote `%.255s'

en:  pre-depends on
pt:  pré-depende de

en:  recommends
pt:  recomenda

en:  suggests
pt:  sugere

en:  terse:v help:?
pt:  resumo:v ajuda:?

en:  to: %s
pt:  para: %s

en:  verbose:v help:?
pt:  detalhado:v ajuda:?

en:  which provides
pt:  que fornece

en: %-*s %s%s%s;  %s (was: %s).  %s
pt: %-*s %s%s%s;  %s (era: %s).  %s

en: %d errors in control file
pt: %d erros no arquivo de controle

en: %d expected program(s) not found on PATH.
    NB: root's PATH should usually contain /usr/local/sbin, /usr/sbin and /sbin.
pt: %d programa(s) esperados não encontrados no PATH.
    Nota: o PATH do root deve conter /usr/local/sbin, /usr/sbin e /sbin normalmente.

en: %d files and directories currently installed.)
pt: %d arquivos e diretórios atualmente instalados.)

en: %d requested control components are missing
pt: componentes de controle requeridos %d estão faltando

en: %s %s packages
pt: Pacotes %s %s

en: %s %s packages in section %s
pt: Pacotes %s %s na seção %s

en: %s %s packages without a section
pt: Pacotes %s %s sem seção

en: %s (subprocess): %s
pt: %s (subprocesso): %s

en: %s - warning: downgrading %.250s from %.250s to %.250s.
pt: %s - aviso: rebaixando %.250s de %.250s para %.250s.

en: %s debugging option, --debug=<octal> or -D<octal>:
    
     number  ref. in source   description
          1   general           Generally helpful progress information
          2   scripts           Invocation and status of maintainer scripts
         10   eachfile          Output for each file processed
        100   eachfiledetail    Lots of output for each file processed
         20   conff             Output for each configuration file
        200   conffdetail       Lots of output for each configuration file
         40   depcon            Dependencies and conflicts
        400   depcondetail      Lots of dependencies/conflicts output
       1000   veryverbose       Lots of drivel about eg the dpkg/info directory
       2000   stupidlyverbose   Insane amounts of drivel
    
    Debugging options are be mixed using bitwise-or.
    Note that the meanings and values are subject to change.
pt: %s opção de depuração, --debug=<octal> ou -D<octal>:
    
    número de ref. no fonte   descrição
          1   general           Informação de progresso geralmente valiosa
          2   scripts           Invocação e status de scripts do mantenedor
         10   eachfile          Saída para cada arquivo processado
        100   eachfiledetail    Muita saída para cada arquivo processado
         20   conff             Saída para cada arquivo de configuração
        200   conffdetail       Muita saída para cada arquivo de configuração
         40   depcon            Dependências e conflitos
        400   depcondetail      Muita saída de dependências/conflitos
       1000   veryverbose       Um monte de besteiras sobre ex: os diretórios dpkg/info
       2000   stupidlyverbose   Quantidades insanas de besteiras
    
    Opções de depuração são misturadas usando o bitwise-or.
    Note que os significados e valores estão sujeitos à mudanças.

en: %s for more
pt: %s para mais

en: %s forcing options - control behaviour when problems found:
      warn but continue:  --force-<thing>,<thing>,...
      stop with error:    --refuse-<thing>,<thing>,... | --no-force-<thing>,...
     Forcing things:
      all                    Set all force options
      auto-select [*]        (De)select packages to install (remove) them
      downgrade [*]          Replace a package with a lower version
      configure-any          Configure any package which may help this one
      hold                   Process incidental packages even when on hold
      bad-path               PATH is missing important programs, problems likely
      not-root               Try to (de)install things even when not root
      overwrite              Overwrite a file from one package with another
      overwrite-diverted     Overwrite a diverted file with an undiverted version
      bad-verify             Install a package even if it fails authenticity check
      depends-version [!]    Turn dependency version problems into warnings
      depends [!]            Turn all dependency problems into warnings
      confnew [!]            Always use the new config files, don't prompt
      confold [!]            Always use the old config files, don't prompt
      confdef [!]            Use the default option for new config files if one
                             is available, don't prompt. If no default can be found,
                             you will be prompted unless one of the confold or
                             confnew options is also given
      confmiss [!]           Always install missing config files
      conflicts [!]          Allow installation of conflicting packages
      architecture [!]       Process even packages with wrong architecture
      overwrite-dir [!]      Overwrite one package's directory with another's file
      remove-reinstreq [!]   Remove packages which require installation
      remove-essential [!]   Remove an essential package
    
    WARNING - use of options marked [!] can seriously damage your installation.
    Forcing options marked [*] are enabled by default.
pt: opções para forçar do %s - controla o comportamento quando problemas são encontrados:
      avisar mas continuar:  --force-<coisa>,<coisa>,...
      parar com erro(s):     --refuse-<coisa>,<coisa>,... | --no-force-<coisa>,...
     Forçando coisas:
      all                    Definie todas opções de forçar
      auto-select [*]        (De)selecionar pacotes para instalar (remover) eles
      downgrade [*]          Substituir um pacote com uma versão mais antiga
      configure-any          Configurar qualquer pacote que possa vir a ajudar esse
      hold                   Processar pacotes incidentais mesmo quando segurando-os
      bad-path               Faltam programas importantes no PATH, devendo aparecer problemas
      not-root               Tentar (des)instalar coisas mesmo não sendo root
      overwrite              Sobrescrever um arquivo de um pacote com outro
      overwrite-diverted     Sobrescrever um arquivo desviado com uma versão sem desvios
      depends-version [!]    Converter problemas de dependências da versão em avisos
      depends [!]            Converter todos os problemas de dependências em avisos
      confnew [!]            Sempre usar os novos arquivos de configuração, não perguntar
      confold [!]            Sempre usar os antigos arquivos de configuração, não perguntar
      confdef [!]            Usar as opções padrões para novos arquivos de configuração se um
                             estiver disponível, não perguntar. Se nenhum padrão pode ser achado,
                             você será questionado a menos que uma das opções, confold ou
                             confnew também sejam dadas
      confmiss [!]           Sempre instalar arquivos de configuração faltando
      conflicts [!]          Permitir instalação de pacotes conflitantes
      architecture [!]       Processar até mesmo pacotes com arquitetura errada
      overwrite-dir [!]      Sobrescrever um diretório de um pacote com um arquivo de outro
      remove-reinstreq [!]   Remover pacotes que requerem instalação
      remove-essential [!]   Remover um pacote essencial
    
    AVISO - o uso das opções marcadas com [!] pode danificar seriamente a sua instalação.
    Opções para forçar marcadas com [*] são habilitadas por padrão.

en: %s is missing
pt: %s está faltando

en: %s is not properly installed - ignoring any dependencies on it.
pt: %s não está instalado corretamente - ignorando dependências a ele.

en: %s packages in section %s
pt: Pacotes %s na seção %s

en: %s packages without a section
pt: Pacotes %s sem uma seção

en: %s to go back
pt: %s para voltar

en: %s, in file `%.255s' near line %d
pt: %s, no arquivo `%.255s', próximo à linha %d

en: %s:
        Part format version:            %s
        Part of package:                %s
            ... version:                %s
            ... MD5 checksum:           %s
            ... length:                 %lu bytes
            ... split every:            %lu bytes
        Part number:                    %d/%d
        Part length:                    %zi bytes
        Part offset:                    %lu bytes
        Part file size (used portion):  %lu bytes
pt: %s:
        Versão do format part:          %s
        Part do pacote:                 %s
            ... versão:                 %s
            ... MD5 checksum:           %s
            ... tamanho:                %lu bytes
            ... divido a cada:          %lu bytes
        Número part:                    %d/%d
        Tamanho do part:                %zi bytes
        Offset do part:                 %lu bytes
        Tam. arq. part (porção usada):  %lu bytes

en: %s: %d of %d file(s) failed MD5 check
pt: %s: %d de %d arquivo(s) falhou/falharam a checagem MD5

en: %s: MD5 check failed for '%s'
pt: %s: checagem MD5 falhou para '%s'

en: %s: can't open %s
pt: %s: não é possível abrir %s

en: %s: compression
pt: %s: compressão

en: %s: decompression
pt: %s: descompressão

en: %s: error processing %s (--%s):
     %s
pt: %s: erro processando %s (--%s):
     %s

en: %s: error reading %s
pt: %s: erro lendo %s

en: %s: error while cleaning up:
     %s
pt: %s: erro enquanto efetuava-se a limpeza:
     %s

en: %s: failed to exec bzip2 %s
pt: %s: falha ao executar bzip2 %s

en: %s: failed to exec bzip2 -dc
pt: %s: não foi possível executar bzip2 -dc

en: %s: failed to exec gzip %s
pt: %s: falha ao executar gzip %s

en: %s: failed to exec gzip -dc
pt: %s: não foi possível executar gzip -dc

en: %s: internal bzip2 error: `%s'
pt: %s: erro interno do bzip2: `%s'

en: %s: internal bzip2 error: read(%i) != write(%i)
pt: %s: erro interno do bzip2: read(%i) != write(%i)

en: %s: internal bzip2 error: read: `%s'
pt: %s: erro interno do bzip2: read: `%s'

en: %s: internal bzip2 error: write: `%s'
pt: %s: erro interno do bzip2: write: `%s'

en: %s: internal gzip error: `%s'
pt: %s: erro interno do gzip: `%s'

en: %s: internal gzip error: read(%i) != write(%i)
pt: %s: erro interno do gzip: read(%i) != write(%i)

en: %s: internal gzip error: read: `%s'
pt: %s: erro interno do gzip: read: `%s'

en: %s: internal gzip error: write: `%s'
pt: %s: erro interno do gzip: write: `%s'

en: %s: no files checked
pt: %s: nenhum arquivo checado

en: %s: unrecognized line
pt: %s: linha não reconhecida

en: %s:%d: internal error `%s'
pt: %s:%d: erro interno `%s'

en: ' package archive backend version
pt: ' backend arquivo de pacote versão

en: ' package management program query tool
pt: ' ferramento de procura do programa de gerenciamento de pacotes

en: ' package management program version
pt: ' programa de gerenciamento de pacotes versão

en: (It left a coredump.)
pt: (Deixou um coredump.)

en: (Noting disappearance of %s, which has been completely replaced.)
pt: (Percebendo desaparecimento de %s, que foi completamente substituído.)

en: (Reading database ...
pt: (Lendo banco de dados ...

en: (no `control' file in control archive!)
pt: (nenhum arquivo `control' no arquivo de controle!)

en: (no clientdata)
pt: (sem dados do cliente)

en: (no description available)
pt: (nenhuma descrição disponível)

en: * Highlight: One line in the package list will be highlighted.  It indicates
      which package(s) will be affected by presses of `+', `-' and `_'.
    
    * The dividing line in the middle of the screen shows a brief explanation of
      the status of the currently-highlighted package, or a description of which
      group is highlighted if a group line is.  If you don't understand the
      meaning of some of the status characters displayed, go to the relevant
      package and look at this divider line, or use the `v' key for a verbose
      display (press `v' again to go back to the terse display).
    
    * The bottom of the screen shows more information about the
      currently-highlighted package (if there is only one).
    
      It can show an extended description of the package, the internal package
      control details (either for the installed or available version of the
      package), or information about conflicts and dependencies involving the
      current package (in conflict/dependency resolution sublists).
    
      Use the `i' key to cycle through the displays, and `I' to hide the
      information display or expand it to use almost all of the screen.
pt: * Destaque: Uma linha na lista de pacotes será destacada. Ela indica
      qual(is) pacote(s) será(ão) afetado(s) pelas teclas `+', '-' e `_'.
    
    * A linha divisória no meio da tela mostra uma explicação breve do
      estado do pacote atualmente destacado, ou uma descrição do grupo que
      estiver destacado, se uma linha de grupo estiver. Se você não entender o
      significado de alguns dos caracteres de estado mostrados, vá ao pacote
      em questão e olhe para esta linha divisória, ou use a tecla `v' para uma
      exibição mais inteligível (pressione `v' novamente para voltar ao modo resumido).
    
    * A parte de baixo da tela mostra mais informação sobre o pacote
      atualmente destacado (se apenas um estiver destacado).
    
      Ela pode mostrar uma descrição mais longa do pacote, os detalhes internos
      de controle do pacote (ou para a versão instalada ou para a versão disponível
      do pacote), ou informação sobre conflitos e dependências envolvendo o
      pacote atual (em sublistas de resolução de conflitos/dependências).
    
      Use a tecla `i' para circular pelas telas, e `I' para esconder essa
      tela de informação ou expandí-la por quase toda a tela.

en: -%c option does not take a value
pt: opção -%c não precisa de um valor

en: -%c option takes a value
pt: opção -%c precisa de um valor

en: --%s --pending does not take any non-option arguments
pt: --%s --pending não precisa de nenhum argumento que não seja opção

en: --%s --recursive needs at least one path argument
pt: --%s --recursive precisa de ao menos um caminho como argumento

en: --%s needs a .deb filename argument
pt: --%s precisa de um nome de arquivo .deb como argumento

en: --%s needs a target directory.
    Perhaps you should be using dpkg --install ?
pt: --%s precisa de um diretório-alvo.
    Você não deveria estar usando dpkg --install ?

en: --%s needs at least one package archive file argument
pt: --%s precisa de ao menos um arquivo de pacote como argumento

en: --%s needs at least one package name argument
pt: --%s precisa de ao menos um nome de pacote como argumento

en: --%s needs exactly one Packages file argument
pt: --%s precisa de exatamente um arquivo Packages como argumento

en: --%s option does not take a value
pt: opção --%s não precisa de um valor

en: --%s option takes a value
pt: opção --%s precisa de um valor

en: --%s takes at most two arguments (.deb and directory)
pt: --%s só pode levar dois argumentos (.deb e diretório)

en: --%s takes no arguments
pt: --%s não precisa de argumentos

en: --%s takes only one argument (.deb filename)
pt: --%s recebe somente um argumento (nome de arquivo .deb)

en: --assert-* does not take any arguments
pt: --assert-* não precisa de nenhum argumento

en: --audit does not take any arguments
pt: --audit não precisa de argumentos

en: --auto requires exactly one part file argument
pt: --auto requer exatamente um arquivo part como argumento

en: --auto requires the use of the --output option
pt: --auto requer o uso da opção --output

en: --build needs a directory argument
pt: --build precisa de um diretório como argumento

en: --build takes at most two arguments
pt: --build precisa de no máximo dois argumentos

en: --command-fd only takes 1 argument
pt: --command-fd recebe somente 1 argumento

en: --command-fd takes 1 argument, not 0
pt: --command-fd recebe 1 argumento, não 0

en: --compare-versions bad relation
pt: má relação em --compare-versions

en: --compare-versions takes three arguments: <version> <relation> <version>
pt: --compare-versions levam 3 argumentos: <versão> <relação> <versão>

en: --contents takes exactly one argument
pt: --contents recebe exatamente um argumento

en: --debug requires an octal argument
pt: --debug requer um argumento octal

en: --forget-old-unavail takes no arguments
pt: --forgt-old-unavail não recebe argumentos

en: --ignore-depends requires a legal package name. `%.250s' is not; %s
pt: --ignore-depends requer um nome de pacote válido. `%.250s' não é; %s

en: --info requires one or more part file arguments
pt: --info requer um ou mais argumentos arquivo part

en: --join requires one or more part file arguments
pt: --join requer um ou mais argumentos arquivo part

en: --listq does not take any arguments
pt: --listq não recebe nenhum argumento

en: --predep-package does not take any argument
pt: --predep-package não precisa de argumentos

en: --print-architecture does not take any argument
pt: --print-architecture não precisa de argumentos

en: --print-installation-architecture does not take any argument
pt: --print-installation-architecture não precisa de argumentos

en: --search needs at least one file name pattern argument
pt: --search precisa de ao menos um padrão de nome de arquivo como argumento

en: --set-selections does not take any argument
pt: --set-selections não precisa de nenhum argumento

en: --split needs a source filename argument
pt: --split necessita de um nome de arquivo fonte como argumento

en: --split takes at most a source filename and destination prefix
pt: --split recebe pelo menos um nome de arquivo fonte e um prefixo de destino

en: --yet-to-unpack does not take any arguments
pt: --yet-to-unpack não precisa de argumentos

en: ; however:
pt: ; porém:

en: <none>
pt: <nenhuma>

en: <null>
pt: <nulo>

en: <unknown>
pt: <desconhecido>

en: Abbrev.
pt: Abrev.

en: Abort - quit without making changes
pt: Abortar - sair sem fazer mudanças

en: Access method `%s'.
pt: Método de acesso `%s'.

en: All
pt: Todos

en: All packages
pt: Todos os pacotes

en: Attributes:
pt: Atributos:

en: Authenticating %s ...
pt: Autenticando %s ...

en: Avail.ver
pt: Ver.disp.

en: Available
pt: disponíveis

en: Available packages (not currently installed)
pt: Pacotes disponíveis (não instalados no momento)

en: Broken
pt: Quebrado

en: Brokenly installed packages
pt: Pacotes instalados quebrados

en: Choose the access method to use.
pt: Escolher o método de acesso a usar.

en: Closing brace missing in format
pt: Fechamento de aspas faltando no formato

en: Colours:
pt: Cores:

en: Command:
      -b|--build <directory> [<deb>]    build an archive.
      -c|--contents <deb>               list contents.
      -I|--info <deb> [<cfile>...]      show info to stdout.
      -W|--show <deb>                   show information on package(s)
      -f|--field <deb> [<cfield>...]    show field(s) to stdout.
      -e|--control <deb> [<directory>]  extract control info.
      -x|--extract <deb> <directory>    extract files.
      -X|--vextract <deb> <directory>   extract & list files.
      --fsys-tarfile <deb>              output filesystem tarfile.
      -h|--help                         display this message.
      --version | --licence             show version/licence.
    
    <deb> is the filename of a Debian format archive.
    <cfile> is the name of an administrative file component.
    <cfield> is the name of a field in the main `control' file.
    
    Options:
      --showformat=<format>      use alternative format for --show
      -D                         enable debugging output
      --old, --new               select archive format
      --nocheck                  suppress control file check (build bad package).
      -z# to set the compression when building
      -Z<type>                   set the compression type to use when building.
                                 allowed values: gzip, bzip2, none
    
    Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
       case left alignment will be used. 
    
    Use `dpkg' to install and remove packages from your system, or
    `dselect' for user-friendly package management.  Packages unpacked
    using `dpkg-deb --extract' will be incorrectly installed !
pt: Comando:
      -b|--build <diretório> [<deb>]    constrói um arquivo.
      -c|--contents <deb>               lista o conteúdo.
      -I|--info <deb> [<cfile>...]      exibe informação na saída.
      -W|--show <deb>                   exibe informação sobre pacote(s)
      -f|--field <deb> [<cfield>...]    exibe campo(s) na saída.
      -e|--control <deb> [<diretório>]  extrai informação de controle.
      -x|--extract <deb> <diretório>    extrai arquivos.
      -X|--vextract <deb> <diretório>   extrai & lista arquivos.
      --fsys-tarfile <deb>              exibe arquivo tar do sistema de arquivo.
      -h|--help                         exibe esta mensagem.
      --version | --licence             exibe versão/licença.
    
    <deb> é o nome do arquivo de um arquivo no formato Debian,
    <cfile> é o nome de um componente de arquivo administrativo.
    <cfield> é o nome de um campo no arquivo principal `control'.
    
    Opções:
      --showformat=<formato>     usar formato alternativo para --show
      -D                         habilita saída de depuração
      --old, --new               seleciona formato de arquivo
      --nocheck                  suprime checagem de arquivo de controle (constroí pacote ruim).
      -z# para definir compressão na construção
      -Z<tipo>                   define o tipo de compressão a ser usado 
                                 na construção. Valores permitidos : gzip, 
                                 bzip2, none
    
    Sintaxe de Formato:
      Um formato é uma string que será a saída para cada pacote. O formato
      pode incluir as sequências de escape padrão \n (nova linha), \r 
      (retorno de carro) ou \\ (barra invertida pura). Informação de pacote 
      pode ser incluída inserindo referências variáveis para campos de pacote 
      usando a sintaxe $[var[;width]}
    , Campos serão alinhados à direita a menos que a
      largura seja negativa e nesse caso o alinhamento a esquerda será usado. 
    
    Use `dpkg' para instalar e remover pacotes de seu sistema, ou `dselect'
    para gerencimento de pacotes amigável ao usuário. Pacotes desempacotados
    usando `dpkg-deb --extract' serão instalados incorretamente !

en: Configure any packages that are unconfigured.
pt: Configurar quaisquer pacotes que estejam desconfigurados.

en: Configured-Version for package with inappropriate Status
pt: Configured-Version para pacote com Status inapropriado

en: Contrib
pt: contribuídos

en: Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.  This is free software; see the
    GNU General Public Licence version 2 or later for copying conditions.
    There is NO warranty.  See dpkg-split --licence for details.
pt: Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson. Isso é software livre; veja a 
    Licença Pública Geral GNU versão 2 ou superior para condições de cópia.
    NÃO existe garantia. Veja dpkg-split --licence para detalhes.

en: Cycle through information displays
pt: Percorrer os caminhos de informações

en: De-configuring %s, so that we can remove %s ...
pt: Desconfigurando %s, para que possamos remover %s ...

en: Debian GNU/Linux `dpkg-split' package split/join tool; version
pt: Ferramento de split/join de pacote Debian GNU/Linux `dpkg-split'; versão

en: Debian `
pt: Debian GNU/Linux `

en: Debian `%s' package handling frontend.
pt: Frontend de gerenciador de pacotes do Debian GNU/Linux `%s'

en: Deleted %s.
pt: Apagado %s.

en: Dependency/conflict resolution - introduction.
    
    One or more of your choices have raised a conflict or dependency problem -
    some packages should only be installed in conjunction with certain others, and
    some combinations of packages may not be installed together.
    
    You will see a sub-list containing the packages involved.  The bottom half of
    the display shows relevant conflicts and dependencies; use `i' to cycle between
    that, the package descriptions and the internal control information.
    
    A set of `suggested' packages has been calculated, and the initial markings in
    this sub-list have been set to match those, so you can just hit Return to
    accept the suggestions if you wish.  You may abort the change(s) which caused
    the problem(s), and go back to the main list, by pressing capital `X'.
    
    You can also move around the list and change the markings so that they are more
    like what you want, and you can `reject' my suggestions by using the capital
    `D' or `R' keys (see the keybindings help screen).  You can use capital `Q' to
    force me to accept the situation currently displayed, in case you want to
    override a recommendation or think that the program is mistaken.
    
    Press <space> to leave help and enter the sub-list; remember: press `?' for help.
pt: Resolução de dependências/conflitos - introdução.
    
    Uma ou mais de uma de suas escolhas fizeram surgir um problema de conflito
    ou de dependência - alguns pacotes só devem ser instalados em conjunto com
    certos outros, e algumas combinações de pacotes não podem estar instaladas
    ao mesmo tempo.
    
    Você verá uma sub-lista contendo os pacotes envolvidos.  A metade de baixo da
    tela mostra conflitos e dependências relevantes; use `i' para circular entre
    estes, as descrições dos pacotes e as informações de controle internas.
    
    Um conjunto de pacotes `sugeridos' foi calculado, e as marcações iniciais nessa
    sub-lista foram estabelecidas para casar com essas, para que você possa apenas
    pressionar Return (Enter) para aceitar as sugestões caso queira. Você pode abortar
    a(s) mudança(s) que causou/causaram o(s) problema(s), e voltar para a lista principal,
    pressionando `X' maiúsculo.
    
    Você também pode movimentar-se pela lista e mudar as marcações de modo que elas
    estejam mais da maneira que você queira, e você pode `rejeitar' minhas sugestões
    usando as teclas `D' or `R' maiúsculas (veja a tela de ajuda de atribuições de teclas).
    Você pode usar `Q' maiúsculo para me forçar a aceitar a situação como ela está, no
    caso de você querer ignorar uma recomendação ou pensar que o programa está enganado.
    
    Pressione <espaço> para sair da ajuda e entrar na sub-lista; lembre-se: pressione `?' para ajuda.

en: Description
pt: Descrição

en: Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
    | Status=Not/Installed/Config-files/Unpacked/Failed-config/Half-installed
    |/ Err?=(none)/Hold/Reinst-required/X=both-problems (Status,Err: uppercase=bad)
pt: Desejado=U=Desconhecido/Instalar/Remover/aPagar/H=Manter
    | status=Não/Instalado/arquiv.-Config./U=Descomp./Falhou-config/H=semi-inst.
    |/ Erro?=(nenhum)/H=Mantido/precisa-Reinst./X=os dois problemas (status,Erro: maiúsculas=ruim)
    ||/ Nome            Versão         Descrição
    +++-===============-==============-============================================

en: Display, part 1: package listing and status chars
pt: Tela, parte 1: lista de pacotes e caracteres de estado

en: Display, part 2: list highlight; information display
pt: Tela, parte 2: destaques na lista; tela de informação

en: Don't forget to foreground (`fg') this process when you're done !
pt: Não esqueça de passar este processo para 1o plano (usando `fg') quando
    terminar !

en: EOF after field name `%.*s'
pt: EOF após campo de nome `%.*s'

en: EOF before option name start
pt: EOF antes do início do nome da opção

en: EOF before summary
pt: EPF antes do sumário

en: EOF before value of field `%.*s' (missing final newline)
pt: EOF antes de valor do campo `%.*s' (faltando nova linha final)

en: EOF during value of field `%.*s' (missing final newline)
pt: EOF durante o valor do campo `%.*s' (faltando nova linha final)

en: EOF in index string
pt: EOF no índice da string

en: EOF in option name
pt: EOF no nome da opção

en: EOF in summary - missing newline
pt: EOF no sumário - nova linha faltando

en: EOF on stdin at conffile prompt
pt: EOF em stdin no prompt do conffile

en: Error
pt: Erro

en: Error allocating memory for cfgfilename
pt: Erro alocando memória para cfgfilename

en: Error in format
pt: Erro no formato

en: Error:
pt: Erro:

en: Errors were encountered while processing:
pt: Erros foram encontrados durante processamento de:

en: Extra
pt: extras

en: FAILED
pt: FALHOU

en: File `%.250s' is not part of a multipart archive.
pt: Arquivo `%.250s' não é parte de um arquivo multipart.

en: Go to end of list
pt: Ir ao fim da lista

en: Go to top of list
pt: Ir ao topo da lista

en: Help information is available under the following topics:
pt: Informações de ajuda estão disponíveis nesses tópicos:

en: Help:
pt: Ajuda:

en: Important
pt: importantes

en: Information about %d package(s) was updated.
pt: Informações sobre %d pacote(s) foram atualizadas.

en: Inst.ver
pt: Ver.inst.

en: Install and upgrade wanted packages.
pt: Instalar e atualizar pacotes desejados.

en: Installed
pt: Instalado

en: Installed packages
pt: Pacotes instalados

en: Installed?
pt: Instalado?

en: Installing new version of config file %s ...
pt: Instalando nova versão do arquivo de configuração %s ...

en: Internal error, compress_type `%i' unknown!
pt: Erro interno, tipo_compressão `%i' desconhecido !

en: Introduction to conflict/dependency resolution sub-list
pt: Introdução à sub-lista de resolução de conflitos/dependências

en: Introduction to method selection display
pt: Introdução à tela de seleção de métodos

en: Introduction to package selections
pt: Introdução a seleção de pacotes

en: Introduction to read-only package list browser
pt: Introdução ao navegador da lista de pacotes somente-leitura

en: Invalid %s `%s'
pt: %s inválido `%s'

en: Junk files left around in the depot directory:
pt: Arquivos com lixo deixados para trás no diretório depot:

en: Keystrokes
pt: Combinações de teclas

en: Keystrokes for method selection
pt: Teclas para seleção de método

en: MSDOS EOF (^Z) in field name `%.*s'
pt: EOF de MSDOS (^Z) em campo de nome `%.*s'

en: MSDOS EOF char in value of field `%.*s' (missing newline?)
pt: caracter EOF de MSDOS no valor do campo `%.*s' (nova linha faltando?)

en: Make highlight less specific
pt: Fazer destaque menos específico

en: Make highlight more specific
pt: Fazer destaque mais específico

en: Mark package(s) for deinstall and purge
pt: Marcar pacote(s) para desinstalação e purgamento

en: Mark package(s) for deinstallation
pt: Marcar pacote(s) para desinstalação

en: Mark package(s) for installation
pt: Marcar pacote(s) para instalação

en: Marked for
pt: Marcado para

en: More than one copy of package %s has been unpacked
     in this run !  Only configuring it once.
pt: Mais de uma cópia do pacote %s foi descompactada
     nessa execução ! Configurando-o apenas uma vez.

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      Down-arrow, j         Up-arrow, k             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    
    Mark packages for later processing:
     +, Insert  install or upgrade      =, H  hold in present state
     -, Delete  remove                  :, G  unhold: upgrade or leave uninstalled
     _          remove & purge config
                                                 Miscellaneous:
    Quit, exit, overwrite (note capitals!):       ?, F1 request help (also Help)
     Return  Confirm, quit (check dependencies)   i, I  toggle/cycle info displays
       Q     Confirm, quit (override dep.s)       o, O  cycle through sort options
     X, Esc  eXit, abandoning any changes made    v, V  change status display opts
       R     Revert to state before this list      ^l   redraw display
       U     set all to sUggested state             /   search (Return to cancel)
       D     set all to Directly requested state  n, \  repeat last search
pt: Teclas de movimentação: Próx./Anterior, Topo/Final, Cima/Baixo, Trás/Frente:
      Seta-baixo, j         Seta-cima, k            move destaque
      N, Page-down, Espaço  P, Page-up, Backspace   rola lista em 1 página
      ^n                    ^p                      rola lista em 1 linha
      t, Home               e, End                  pula p/topo/final da lista
      u                     d                       rola info. em 1 página
      ^u                    ^d                      rola info. em 1 linha
      B, Seta-esquerda      F, Seta-direita         rola 1/3 da tela p/o lado
      ^b                    ^f                      rola 1 caracter p/o lado
    
    Marca pacotes para processamento posterior:
     +, Insert  instala ou atualiza     =, H  manter no estado atual
     -, Delete  remove                  :, G  largar: atualizar ou deixar desinst.
     _          remover & purgar config.
                                                 Miscelânea:
    Deixar, sair, sobrescrever (note maiúsc.!)    ?, F1 pedir ajuda (também Ajuda)
     Return  Confirma, deixa (checa depend.)      i, I  ent./circ. p/ telas de inf.
       Q     Confirma, deixa (ignora depend.)     o, O  circ. por opc. de classif.
       X, Esc saída, abandonando mudanças         v, V  muda opções de estado de exibição
       R     Reverte ao estado anterior           ^l    redesenhar tela
       U     colocar tudo no estado sUgerido       /    procurar (Enter p/cancelar)
       D     colocar tudo em est. Diretamente req. \    repetir últ. busca

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      n, Down-arrow         p, Up-arrow             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    (These are the same motion keys as in the package list display.)
    
    Quit:
     Return, Enter    select this method and go to its configuration dialogue
     x, X             exit without changing or setting up the installation method
    
    Miscellaneous:
      ?, Help, F1      request help
     ^l                redraw display
      /                search (just return to cancel)
      \                repeat last search
pt: Teclas de movimentação: Próx./Anterior, Topo/Final, Cima/Baixo, Trás/Frente:
      n, Seta-baixo         p, Seta-cima            move destaque
      N, Page-down, Espaço  P, Page-up, Backspace   rola lista em 1 página
      ^n                    ^p                      rola lista em 1 linha
      t, Home               e, End                  pula p/topo/final da lista
      u                     d                       rola info. em 1 página
      ^u                    ^d                      rola info. em 1 linha
      B, Seta-esquerda      F, Seta-direita         rola 1/3 da tela p/o lado
      ^b                    ^f                      rola 1 caracter p/o lado
    (Essas são as mesmas teclas de movimentação da tela da lista de pacotes.)
    
    Sair:
     Return, Enter    seleciona esse método e vai para sua configuração
     x, X             sair sem mudar ou configurar o método de instalação
    
    Miscelânea:
      ?, Ajuda, F1    pedir ajuda
     ^l               redesenhar a tela
      /               procurar (enter para cancelar procura)
      \               repetir última busca

en: Move down
pt: Mover abaixo

en: Move up
pt: Mover acima

en: Name
pt: Nome

en: New
pt: Novos

en: Newly available packages
pt: Novos pacotes disponíveis

en: No explanation available.
pt: Sem explicação disponível

en: No packages found matching %s.
pt: Nenhum pacote encontrado casando com %s.

en: Null colour specification
pt: Especificação de cor nula

en: Obsolete and local packages present on system
pt: Pacotes obsoletos e locais presentes no sistema

en: Obsolete/local
pt: Obsoletos/locais

en: Old mark
pt: Marca antiga

en: One requested control component is missing
pt: Um componente de controle requerido está faltando

en: Only exact versions may be used for Provides
pt: Podem ser usadas somente versões exatas para Provides

en: Opt
pt: Opc

en: Optional
pt: opcionais

en: Package
pt: Pacote

en: Package %s is on hold, not touching it.  Use --force-hold to override.
pt: Pacote %s está sendo mantido, não vou tocá-lo. Use --force-hold para ignorar.

en: Package %s listed more than once, only processing once.
pt: Pacote %s listado várias vezes, processando apenas uma vez.

en: Package %s was on hold, processing it anyway as you request
pt: Pacote %s estava sendo mantido, processando assim mesmo como pedido

en: Package `%s' does not contain any files (!)
pt: Pacote `%s' não contém arquivos (!)

en: Package `%s' is not available.
pt: Pacote `%s' não está disponível.

en: Package `%s' is not installed and no info is available.
pt: Pacote `%s' não está instalado e não há informações disponíveis.

en: Package `%s' is not installed.
pt: Pacote `%s' não está instalado.

en: Package is in a very bad inconsistent state - you should
     reinstall it before attempting a removal.
pt: O pacote está em um estado grave de inconsistência - você deve
     reinstalá-lo antes de tentar uma remoção.

en: Package is in a very bad inconsistent state - you should
     reinstall it before attempting configuration.
pt: O pacote está em um status de inconsistência muito grave - você deve
     reinstalá-lo antes de tentar configurar.

en: Package which in state not-installed has conffiles, forgetting them
pt: Pacote que quando não instalado possui arquivos de configuração, esquecendo-os

en: Packages not yet reassembled:
pt: Pacotes ainda não remontados:

en: Part %d of package %s filed (still want
pt: Part %d do pacote %s preenchida (continua precisando

en: Preparing to replace %s %s (using %s) ...
pt: Preparando para substituir %s %s (usando %s) ...

en: Press <enter> to continue.
pt: Pressione <enter> para continuar.

en: Press ? for help menu, . for next topic, <space> to exit help.
pt: Pressione ? para menu de ajuda, . para o próximo tópico, <espaço> para sair da ajuda

en: Press a key from the list above, <space> or `q' to exit help,
      or `.' (full stop) to read each help page in turn.
pt: Pressione uma das teclas da lista acima, <espaço> ou `q' para
     sair da ajuda, ou `.' (ponto final) para ler uma página de ajuda por vez.

en: Priority
pt: Prioridade

en: Processing was halted because there were too many errors.
pt: Processamento parou porque haviam muitos erros.

en: Purged
pt: Purgado

en: Purged packages and those never installed
pt: Pacotes purgados e os nunca instalados

en: Purging configuration files for %s ...
pt: Apagando arquivos de configuração de %s ...

en: Quit dselect.
pt: Sair do dselect.

en: Quit without changing selected access method
pt: Sair sem mudar método de acesso selecionado

en: Quit, confirming without check
pt: Sair, confirmando sem checar

en: Quit, confirming, and checking dependencies
pt: Sair, confirmando, e checando dependências

en: Quit, rejecting conflict/dependency suggestions
pt: Sair, rejeitando sugestões de conflito/dependências

en: REINSTALL
pt: Reinstalar

en: Recommended
pt: recomendados

en: Recorded info about %s from %s.
pt: Informação gravada sobre %s de %s.

en: Redraw display
pt: Redesenhar a tela

en: Remove unwanted software.
pt: Remover programas indesejados.

en: Removed
pt: removidos

en: Removed and no longer available packages
pt: Pacotes removidos e não mais disponíveis

en: Removed packages (configuration still present)
pt: Pacotes removidos (configuração ainda presente)

en: Removing %s ...
pt: Removendo %s ...

en: Repeat last search.
pt: Repetir busca anterior.

en: Replacing available packages info, using %s.
pt: Substituindo informações de pacotes disponíveis, usando %s.

en: Replacing files in old package %s ...
pt: Substituindo arquivos no pacote antigo %s ...

en: Req
pt: Nec

en: Request help (cycle through help screens)
pt: Pedir ajuda (percorrer as telas de ajuda)

en: Request which packages you want on your system.
pt: Solicita quais pacotes você quer em seu sistema.

en: Required
pt: necessários

en: Revert to directly requested state for all packages
pt: Reverter ao estado de diretamente requisitado em todos os pacotes

en: Revert to old state for all packages
pt: Reverter para estado antigo em todos os pacotes

en: Revert to suggested state for all packages
pt: Reverter ao estado sugerido em todos os pacotes

en: Scroll backwards through help/information
pt: Rolar para trás pela ajuda/informação

en: Scroll backwards through help/information by 1 line
pt: Rolar para trás pela ajuda/informação em 1 linha

en: Scroll backwards through list
pt: Rolar para trás pela lista

en: Scroll backwards through list by 1 line
pt: Rolar para trás pela lista em 1 linha

en: Scroll onwards through help/information
pt: Rolar para a frente pela ajuda/informação

en: Scroll onwards through help/information by 1 line
pt: Rolar pela frente pela ajuda/informação em 1 linha

en: Scroll onwards through list
pt: Rolar para a frente pela lista

en: Scroll onwards through list by 1 line
pt: Rolar para a frente pela lista em 1 linha

en: Search for ?
pt: Procurar por ?

en: Search for a package whose name contains a string
pt: Procurar por um pacote cujo nome contém uma string

en: Section
pt: Seção

en: Select currently-highlighted access method
pt: Selecionar método de acesso destacado

en: Selecting previously deselected package %s.
pt: Selecionando pacote previamente não selecionado %s.

en: Set your TERM variable correctly, use a better terminal,
    or make do with the per-package management tool
pt: Define sua variável TERM corretamente, use um terminal melhor,
    ou faça com a ferramento de gerenciamento por-pacote

en: Setting up %s (%s) ...
pt: Instalando %s (%s) ...

en: Signal no.%d
pt: Sinal no. %d

en: Skipping deselected package %s.
pt: Ignorando pacote não selecionado %s.

en: Standard
pt: padrões

en: Std
pt: Pdr

en: Swap sort order priority/section
pt: Mudar ordem de classificação prioridade/seção

en: System error no.%d
pt: Erro do sistema no. %d

en: Terminal does not appear to support cursor addressing.
pt: Terminal não parece suportar endereçamento de cursor.

en: Terminal does not appear to support highlighting.
pt: Terminal não parece suportar highlighting.

en: The following packages are in a mess due to serious problems during
    installation.  They must be reinstalled for them (and any packages
    that depend on them) to function properly:
pt: Os pacotes a seguir estão bagunçados devido a sérios problemas durante
    a instalação, e precisam ser reinstalados para que eles (e quaisquer
    pacotes deles dependentes) funcionem corretamente:

en: The following packages are only half configured, probably due to problems
    configuring them the first time.  The configuration should be retried using
    dpkg --configure <package> or the configure menu option in dselect:
pt: Os pacotes a seguir estão apenas meio configurados, provavelmente devido a
    problemas ao configurá-los pela primeira vez. A configuração deve ser feita
    novamente usando dpkg --configure <pacote> ou a opção no menu do dselect:

en: The following packages are only half installed, due to problems during
    installation.  The installation can probably be completed by retrying it;
    the packages can be removed using dselect or dpkg --remove:
pt: Os pacotes a seguir estão apenas meio instalados, devido a problemas durante
    a instalação, que provavelmente estará completa se você tentar executá-la
    novamente; os pacotes podem ser removidos com o dselect ou dpkg --remove:

en: The following packages have been unpacked but not yet configured.
    They must be configured using dpkg --configure or the configure
    menu option in dselect for them to work:
pt: Os pacotes a seguir foram descompactados mas ainda não foram configurados.
    Eles precisam estar cofigurados usando dpkg --configure ou a opção do menu
    do dselect de configuração para que funcionem:

en: The line you have highlighted represents many packages; if you ask to install, remove, hold, etc. it you will affect all the packages which match the criterion shown.
    
    If you move the highlight to a line for a particular package you will see information about that package displayed here.
    You can use `o' and `O' to change the sort order and give yourself the opportunity to mark packages in different kinds of groups.
pt: A linha que você destacou representa muitos pacotes; se você pedir para instalá-la, removê-la, mantê-la, etc, você irá afetar todos os pacotes que casam com o critério exibido.
    
    Se você mover o destaque para uma linha de um pacote em particular você verá informações sobre este pacote exibidas aqui.
    Você pode usar `o' e `O' para mudar a ordem de classificação e ter a oportunidade de marcar pacotes em diferentes tipos de grupos.

en: The top half of the screen shows a list of packages.  For each package you see
    four columns for its current status on the system and mark.  In terse mode (use
    `v' to toggle verbose display) these are single characters, from left to right:
    
     Error flag: Space - no error (but package may be in broken state - see below)
                  `R'  - serious error during installation, needs reinstallation;
     Installed state:   Space - not installed;
                         `*'  - installed;
                         `-'  - not installed but config files remain;
           packages in { `U'  - unpacked but not yet configured;
          these states { `C'  - half-configured (an error happened);
            are broken { `I'  - half-installed (an error happened).
     Old mark: what was requested for this package before presenting this list;
     Mark: what is requested for this package:
      `*': marked for installation or upgrade;
      `-': marked for removal, but any configuration files will remain;
      `=': on hold: package will not be processed at all;
      `_': marked for purge completely - even remove configuration;
      `n': package is new and has yet to be marked for install/remove/&c.
    
    Also displayed are each package's Priority, Section, name, installed and
    available version numbers (shift-V to display/hide) and summary description.
pt: A metade de cima da tela mostra uma lista de pacotes.  Para cada pacote você vê
    quatro colunas para seu estado atual no sistema e marcação.  No modo resumido
    (use `v' para ligar exibição prolixa),  esses são caracteres simples, da esq.
    para a direita:
    
     Marca de Erro: Espaço - sem erros (pacote pode estar quebrado - veja abaixo)
                    `R'    - erro sério durante instalação, requer reinstalação;
     Estado de Instalação:   Espaço - não instalado;
                             `*'  - instalado;
                             `-'  - não instalado mas arquivos de config. existem;
                   pacotes   { `U'  - descompactado mas ainda não configurado;
            nesses estados   { `C'  - meio-configurado (um erro aconteceu);
           estão quebrados   { `I'  - meio-instalado (um erro aconteceu).
     Marca antiga: o que foi req. para esse pacote antes de apresentar essa lista;
     Marca: o que é requesitado para este pacote:
      `*': marcado para instalação ou atualização;
      `-': marcado para remoção, mas os arquivos de configuração ficarão;
      `=': em manutenção: pacote não será processado;
      `_': marcado para purgamento completo - remover até a configuração;
      `n': pacote é novo e ainda deve ser marcado para instalação/remoção/etc.
    
    Também são exibidas cada Prioridade, Seção, nome, núm. de versão inst. e
    disponíveis de cada pacote (shift-V para mostrar/esc.) e desc. resumida.

en: This is an essential package - it should not be removed.
pt: Este é um pacote essencial - não deve ser removido.

en: This is free software; see the GNU General Public Licence version 2 or
    later for copying conditions.  There is NO warranty.
    See
pt: Isso é um software livre; veja a Licença Pública Geral (GPL) versão 2 ou
    mais atual para condições de cópia.  Não há NENHUMA garantia.
    Veja

en: This is free software; see the GNU General Public Licence version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
    See dpkg-deb --licence for details.
pt: Isso é um software livre; veja a Licença Pública Geral (GPL) versão 2 ou
    mais atual para condições de cópia.  Não há NENHUMA garantia.
    Veja dpkg-deb --license para direitos autorais e detalhes de licença.

en: Type `exit' when you're done.
pt: Digite `exit' quando terminar.

en: Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages [*];
    Use dselect for user-friendly package management;
    Type dpkg -Dhelp for a list of dpkg debug flag values;
    Type dpkg --force-help for a list of forcing options;
    Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --licence for copyright licence and lack of warranty (GNU GPL) [*].
    
    Options marked [*] produce a lot of output - pipe it through `less' or `more' !
pt: Digite dpkg --help para ajuda sobre instalação e desinstalação de pacotes [*];
    Use dselect para gerenciamento amigável de pacotes;
    Digite dpkg -Dhelp para uma lista de valores de marcas de debug do dpkg;
    Digite dpkg --force-help para uma lista de opções para forçar certas operações;
    Digite dpkg-deb --help para ajuda sobre manipulação de arquivos *.deb;
    Digite dpkg --licence para licença de direitos autorais e falta de garantia (GNU GPL) [*].
    
    Opções marcadas com [*] produzem muita saída de texto - passe-a por `less' ou `more' !

en: Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages.
pt: Digite dpkg-deb --help para ajuda sobre manipulação de arquivos *.deb;
    Digite dpkg --help para ajuda sobre instalação e desinstalação de pacotes.

en: Type dpkg-split --help for help.
pt: Digite dpkg-split --help para ajuda.

en: Type dselect --help for help.
pt: Digite dselect --help para ajuda.

en: Type md5sum --help for help.
pt: Digite md5sum --help para ajuda.

en: Unclassified
pt: Sem classificação

en: Unpacking %s (from %s) ...
pt: Descompactando %s (de %s) ...

en: Unpacking replacement %.250s ...
pt: Descompactando substituto %.250s ...

en: Up to date installed packages
pt: Pacotes instalados atualizados

en: Up-to-date
pt: atualizados

en: Update list of available packages, if possible.
pt: Atualizar lista de pacotes disponíveis, se possível.

en: Updated
pt: Atualizados

en: Updated packages (newer version is available)
pt: Pacotes atualizados (nova versão está disponível)

en: Updating available packages info, using %s.
pt: Atualizando informações de pacotes disponíveis, usando %s.

en: Usage:
pt: Uso:

en: Usage: 
      dpkg -i|--install      <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --unpack          <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg -A|--record-avail <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --configure              <package name> ... | -a|--pending
      dpkg -r|--remove | -P|--purge <package name> ... | -a|--pending
      dpkg --get-selections [<pattern> ...]    get list of selections to stdout
      dpkg --set-selections                    set package selections from stdin
      dpkg --update-avail <Packages-file>      replace available packages info
      dpkg --merge-avail <Packages-file>       merge with info from file
      dpkg --clear-avail                       erase existing available info
      dpkg --forget-old-unavail                forget uninstalled unavailable pkgs
      dpkg -s|--status <package-name> ...      display package status details
      dpkg -p|--print-avail <package-name> ... display available version details
      dpkg -L|--listfiles <package-name> ...   list files `owned' by package(s)
      dpkg -l|--list [<pattern> ...]           list packages concisely
      dpkg -S|--search <pattern> ...           find package(s) owning file(s)
      dpkg -C|--audit                          check for broken package(s)
      dpkg --print-architecture                print target architecture (uses GCC)
      dpkg --print-gnu-build-architecture      print GNU version of target arch
      dpkg --print-installation-architecture   print host architecture (for inst'n)
      dpkg --compare-versions <a> <rel> <b>    compare version numbers - see below
      dpkg --help | --version                  show this help / version number
      dpkg --force-help | -Dh|--debug=help     help on forcing resp. debugging
      dpkg --licence                           print copyright licensing terms
    
    Use dpkg -b|--build|-c|--contents|-e|--control|-I|--info|-f|--field|
     -x|--extract|-X|--vextract|--fsys-tarfile  on archives (type %s --help.)
    
    For internal use: dpkg --assert-support-predepends | --predep-package |
      --assert-working-epoch | --assert-long-filenames | --assert-multi-conrep
    
    Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s
      --root=<directory>         Install on alternative system rooted elsewhere
      --instdir=<directory>      Change inst'n root without changing admin dir
      -O|--selected-only         Skip packages not selected for install/upgrade
      -E|--skip-same-version     Skip packages whose same version is installed
      -G|--refuse-downgrade      Skip packages with earlier version than installed
      -B|--auto-deconfigure      Install even if it would break some other package
      --no-debsig                Do no try to verify package signatures
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Just say what we would do - don't do it
      -D|--debug=<octal>         Enable debugging - see -Dhelp or --debug=help
      --status-fd <n>            Send status change updates to file descriptor <n>
      --ignore-depends=<package>,... Ignore dependencies involving <package>
      --force-...                    Override problems - see --force-help
      --no-force-...|--refuse-...    Stop when problems encountered
      --abort-after <n>              Abort after encountering <n> errors
    
    Comparison operators for --compare-versions are:
     lt le eq ne ge gt       (treat empty version as earlier than any version);
     lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (treat empty version as later than any version);
     < << <= = >= >> >       (only for compatibility with control file syntax).
    
    Use `dselect' or 'aptitude' for user-friendly package management.
pt: Uso: 
      dpkg -i|--install      <nome de arquivo .deb> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --unpack          <nome de arquivo .deb> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg -A|--record-avail <nome de arquivo .deb> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --configure              <nome de pacote> ... | -a|--pending
      dpkg -r|--remove | -P|--purge <nome de pacote> ... | -a|--pending
      dpkg --get-selections [<padrão> ...]     jogar lista de seleções na saída padrão (stdout)
      dpkg --set-selections                    atribuir seleções a partir da entrada padrão (stdin)
      dpkg --update-avail <arquivo-Packages>   substituir inf. de pacotes disp.
      dpkg --merge-avail <arquivo-Packages>    juntar com inf. do arquivo
      dpkg --clear-avail                       apagar inf. existentes disponíveis
      dpkg --forget-old-unavail                esquecer dos pacotes não inst. e não disp.
      dpkg -s|--status <nome-do-pacote> ...    mostrar detalhes do estado do pacote
      dpkg -p|--print-avail <package-name> ... mostrar detalhes disponíveis da versão
      dpkg -L|--listfiles <nome-do-pacote> ... mostra arquivos `pertencentes' ao(s) pacote(s)
      dpkg -l|--list [<padrão> ...]            lista pacotes de maneira concisa
      dpkg -S|--search <padrão> ...            acha pacote(s) `donos' de arquivo(s)
      dpkg -C|--audit                          procurar por pacote(s) quebrado(s)
      dpkg --print-architecture                exibe arquitetura alvo (usando o GCC)
      dpkg --print-gnu-build-architecture      exibe versão GNU da arquitetura alvo
      dpkg --print-installation-architecture   exibe arquitetura da máquina (p/inst.)
      dpkg --compare-versions <a> <rel> <b>    compara números de versão - veja abaixo
      dpkg --help | --version                  mostra essa ajuda / número da versão
      dpkg --force-help | -Dh|--debug=help     ajuda para forçar debugging resp.
      dpkg --licence                           exibe termos de direitos autorais e licenciamento
    
    Use dpkg -b|--build|-c|--contents|-e|--control|-I|--info|-f|--field|
     -x|--extract|-X|--vextract|--fsys-tarfile  em arquivos (digite %s --help.)
    
    Para uso interno: dpkg --assert-support-predepends | --predep-package |
      --assert-working-epoch | --assert-long-filenames | --assert-multi-conrep
    
    Opções:
      --admindir=<diretório>     Usar <diretório> em vez de %s
      --root=<diretório>         Instalar em outro sistema com root em outro lugar
      --instdir=<diretório>      Mudar root de instalação sem mudar o root de admin
      -O|--selected-only         Pular pacotes não selec. para inst./atualização
      -E|--skip-same-version     Pular pacotes cuja mesma versão já está instalada
      -G|--refuse-downgrade      Pular pacotes c/ versão mais antiga que a instalada
      -B|--auto-deconfigure      Instalar mesmo que isso quebre outro pacote
      --no-debsign               Não tenta verificar assinaturas de pacotes
      --no-act                   Apenas direi o que irei fazer - mas não farei
      -D|--debug=<octal>         Habilita debugging - ver -Dhelp ou --debug=help
      --status-fd <n>            Envia atualizações do status das mudanças para o descritor de arquivos <n>
      --ignore-depends=<package>,... Ignorar dependências envolvendo <pacote>
      --force-...                    Ignorar problemas - ver --force-help
      --no-force-...|--refuse-...    Parar quando problemas forem encontrados
      --abort-after <n>              Aborta depois de <n> erros encontrados
    
    Operadores de comparação para --compare-versions são:
     lt le eq ne ge gt       (não tratar nenhuma versão como mais antiga que outra);
     lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (não tratar nenhuma versão como mais recente que outra);
     < << <= = >= >> >       (apenas para compatibilidade com sintaxe do arquivo de controle).
    
    Use `dselect' ou 'aptitude' para gerenciamento amigável de pacotes.

en: Usage: dpkg-split -s|--split <file> [<prefix>]     Split an archive.
           dpkg-split -j|--join <part> <part> ...      Join parts together.
           dpkg-split -I|--info <part> ...             Display info about a part.
           dpkg-split -h|--help|--version|--licence    Show help/version/licence.
    
           dpkg-split -a|--auto -o <complete> <part>   Auto-accumulate parts.
           dpkg-split -l|--listq                       List unmatched pieces.
           dpkg-split -d|--discard [<filename> ...]    Discard unmatched pieces.
    
    Options:  --depotdir <directory>  (default is %s/%s)
              -S|--partsize <size>    (in Kb, for -s, default is 450)
              -o|--output <file>      (for -j, default is <package>-<version>.deb)
              -Q|--npquiet            (be quiet when -a is not a part)
              --msdos                 (generate 8.3 filenames)
    
    Exit status: 0 = OK;  1 = -a is not a part;  2 = trouble!
pt: Uso: dpkg-split -s|--split <arquivo> [<prefixo>]   Divide um arquivo.
         dpkg-split -j|--join <part> <part> ...        Junta partes.
         dpkg-split -I|--info <part> ...               Exibe informação sobre uma part.
       dpkg-split -h|--help|--version|--licence    Exibe ajuda /versão/licença.
    
         dpkg-split -a|--auto -o <completa> <part>     Auto-acumula parts,
         dpkg-split -l|--listq                         Lista peças que não casam.
         dpkg-split -d|--discard [<nomearquivo>] ...]  Descarta peças que não casam.
    
    Opções:   --depotdir <diretório>  (padrão é %s/%s)
              -S|--partsize <tamanho> (em Kb, para -s, padrão é 450)
              -o|--output <arquivo>   (para -j, padrão é <pacote>-<versão>.deb)
              -Q|--npquiet            (fique quieto quando -a não for uma part)
              --msdos                 (gerar nome de arquivos 8.3)
    
    Estado de saída: 0 = OK; 1 = -a não é uma part; 2 = problema!

en: Usage: dselect [options]
           dselect [options] action ...
    Options:  --admindir <directory>  (default is /var/lib/dpkg)
              --help  --version  --licence  --expert  --debug <file> | -D<file>
              --colour screenpart:[foreground],[background][:attr[+attr+..]]
    Actions:  access update select install config remove quit
pt: Uso:   dselect [opções]
           dselect [opções] ação ...
    Opções:  --admindir <diretório>  (padrão é /var/lib/dpkg)
             --help  --version  --licence  --expert  --debug <arquivo> |
     -D<arquivo>
              --colour screenpart:[foreground],[background][:attr[+attr+..]]
    Ações:    access update select install config remove quit

en: Use --help for help about querying packages;
    Use --licence for copyright licence and lack of warranty (GNU GPL).
pt: Use --help para ajuda sobre pesquisa de pacotes;
    Use --licence para informação de copyright e inexistência de garantia (GNU GPL).

en: Use dpkg --info (= dpkg-deb --info) to examine archive files,
    and dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) to list their contents.
pt: Use dpkg --info (= dpkg-deb --info) para examinar arquivos do pacote,
    e dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) para listar seu conteúdo.

en: Verification on package %s failed!
pt: Verificação no pacote %s falhou!

en: Verification on package %s failed,
    but installing anyway as you request.
pt: Verificação no pacote %s falhou,
    mas o instalarei de qualquer forma como você requisitou.

en: Version
pt: Versão

en: Version %.250s of %.250s already installed, skipping.
pt: Versão %.250s de %.250s já instalada, ignorando.

en: Version %s.
    Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
    This is free software; see the GNU General Public Licence version 2
    or later for copying conditions.  There is NO warranty.  See
    dselect --licence for details.
pt: Versão %s.
    Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
    Este é um software livre; veja a Licença Pública Geral GNU versão 2
    ou posterior para condições de cópia. Não há NENHUMA garantia. Veja
    dselect --licence para detalhes.

en: Version of dpkg with working epoch support not yet configured.
     Please use `dpkg --configure dpkg', and then try again.
pt: Versão de dpkg com suporte a épocas funcionando ainda não configurada.
     Por favor use `dpkg --configure dpkg' e tente novamente.

en: Warning: obsolete option `--%s'
pt: Aviso: opção obsoleta `--%s'

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  Since you do not have the privilege necessary to update
    package states, you are in a read-only mode.  You can navigate around the
    list using the cursor keys (please see the `Keystrokes' help screen), observe
    the status of the packages and read information about them.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press `?' at
    any time for help.
    
    When you have finished browsing, press `Q' or <enter> to quit.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
pt: Bem-vindo à lista principal de pacotes do dselect.
    
    Será apresentada à você uma lista de pacotes os quais estão instalados ou disponíveis
     para instalação. Uma vez que você não possui os privilégios necessários para atualizar o estado dos pacotes, você está em modo somente leitura. Você pode navegar pela lista usando as teclas de cursor (por favor veja a tela de ajuda `Teclas de atalho'), observar
     o status dos pacotes e ler informações sobre os mesmos.
    
    Você deverá ler a lista de teclas e suas explicações na tela.
    Muita ajuda on-line está disponível, faça uso dela - tecle `?' para ajuda.
    a qualquer momento.
    
    
    Quando acabar de navegar, tecle `Q' ou <enter> para sair.
    
    Pressione <espaço> para deixar a ajuda e entrar na lista agora.

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  You can navigate around the list using the cursor keys,
    mark packages for installation (using `+') or deinstallation (using `-').
    Packages can be marked either singly or in groups; initially you will see that
    the line `All packages' is selected.  `+', `-' and so on will affect all the
    packages described by the highlighted line.
    
    Some of your choices will cause conflicts or dependency problems; you will be
    given a sub-list of the relevant packages, so that you can solve the problems.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press `?' at
    any time for help.
    
    When you have finished selecting packages, press <enter> to confirm changes,
    or `X' to quit without saving changes. A final check on conflicts and
    dependencies will be done - here too you may see a sublist.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
pt: Bem-vindo a listagem principal de pacotes do dselect.
    
    Será apresentada a você a lista de pacotes que estão instalados ou disponíveis
     para instalação. Você pode navegar pela lista usando as teclas dos cursores,
    marcar pacotes para instalação (usando `+') ou desinstalação (usando `-').
    
    Pacotes podem ser marcados individualmente ou em grupos; inicialmente, você
    vai ver que a linha `Todos os pacotes' está selecionada.  Comandos como `+',
    `-', e outros vão afetar todos os pacotes descritos pela linha destacada.
     
    Algumas de suas escolhas causarão conflitos ou problemas de dependências; 
    lhe será apresentada uma sub-lista dos pacotes relevantes, dessa forma você
    poderá resolver os problemas.
    
    Você deverá ler a lista de teclas e as explicações na tela.
    Muita ajuda on-line está disponível, por favor faça uso disso - pressione `?' a
    qualquer momento para ajuda.
    
    Quando estiver satisfeito com suas escolhas, pressione <enter> para confirmar 
    suas mudanças ou `X' para sair sem gravar as mudanças. Uma checagem final de 
    conflitos e de dependências será feita - aqui, você também poderá ver uma sub-lista.
    
    Pressione <espaço> para sair da ajuda e entrar na lista agora.

en: Will not downgrade %.250s from version %.250s to %.250s, skipping.
pt: Não vou rebaixar %.250s da versão %.250s para %.250s, ignorando.

en: Would remove or purge %s ...
pt: Iria remover ou purgar %s ...

en: Xtr
pt: Ext

en: [A]ccess
pt: [A]cesso

en: [C]onfig
pt: [C]onfigurar

en: [I]nstall
pt: [I]nstalar

en: [Q]uit
pt: [Q]Sair

en: [R]emove
pt: [R]emover

en: [S]elect
pt: [S]elecionar

en: [default=N]
pt: [padrão=N]

en: [default=Y]
pt: [padrão=Y]

en: [no default]
pt: [sem padrão]

en: [none]
pt: [nenhum]

en: [not bound]
pt: [não atribuído]

en: [unk: %d]
pt: [des: %d]

en: `%.*s' is not allowed for %s
pt: `%.*s' não tem permissão para %s

en: `%.255s' is not a debian format archive
pt: `%.255s' não é um formato de arquivo debian

en: `%s' field, invalid package name `%.255s': %s
pt: campo `%s', nome de pacote inválido `%.255s': %s

en: `%s' field, missing package name, or garbage where package name expected
pt: campo `%s', nome de pacote faltando, ou lixo no lugar em que se esperava o nome do pacote

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     `%c' is obsolete, use `%c=' or `%c%c' instead
pt: campo `%s', referência a `%.255s':
     `%c' está obsoleto, em seu lugar use `%c=' ou `%c%c'

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     bad version relationship %c%c
pt: campo `%s', referência a `%.255s:
    ' relacionamento de versões ruim %c%c

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     implicit exact match on version number, suggest using `=' instead
pt: campo `%s', referência a `%.255s':
     combinação exata com a versão implícita, é sugerido que se use `='

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     version value starts with non-alphanumeric, suggest adding a space
pt: campo `%s', referência a `%.255s':
     valor da versão começa com caracter não-alfanumérico, é sugerida a adição de um espaço

en: `%s' field, reference to `%.255s': error in version: %.255s
pt: campo `%s', referência a `%.255s': erro em versão: %.255s

en: `%s' field, reference to `%.255s': version contains ` '
pt: campo `%s', referência a `%.255s': versão contém ` '

en: `%s' field, reference to `%.255s': version contains `('
pt: campo `%s', referência a `%.255s': versão contém `('

en: `%s' field, reference to `%.255s': version unterminated
pt: campo `%s', referência a `%.255s': versão não terminada

en: `%s' field, syntax error after reference to package `%.255s'
pt: campo `%s', erro de sintaxe após referência a pacote `%.255s'

en: alternatives (`|') not allowed in %s field
pt: alternativas (`|') não permitidas no campo %s

en: archive contained object `%.255s' of unknown type 0x%x
pt: arquivo continha objeto `%.255s' de tipo desconhecido 0x%x

en: archive has malformatted ctrl len `%s'
pt: arquivo possui len de ctrl malformado `%s'

en: archive has no dot in version number
pt: arquivo não possui ponto no número de versão

en: archive has no newlines in header
pt: arquivo não possui novas linhas no cabeçalho

en: archive version %.250s not understood, get newer dpkg-deb
pt: versão do arquivo %.250s não compreendida, obtenha dpkg-deb mais recente

en: available version of control file info
pt: versão disponível da informação do arquivo de controle

en: available version of control info for
pt: versão disponível da informação de controle para

en: backend dpkg-deb during `%.255s'
pt: backend dpkg-deb durante `%.255s'

en: baselist::startdisplay() done ...
    
     xmax=%d, ymax=%d;
    
     title_height=%d, colheads_height=%d, list_height=%d;
     thisstate_height=%d, info_height=%d, whatinfo_height=%d;
    
     colheads_row=%d, thisstate_row=%d, info_row=%d;
     whatinfo_row=%d, list_row=%d;
pt: baselist::startdisplay() feito ...
    
     xmax=%d, ymax=%d;
    
     title_height=%d, colheads_height=%d, list_height=%d;
     thisstate_height=%d, info_height=%d, whatinfo_height=%d;
    
     colheads_row=%d, thisstate_row=%d, info_row=%d;
     whatinfo_row=%d, list_row=%d;

en: between members
pt: entre membros

en: broken due to failed removal
pt: quebrado devido a falha na remoção

en: broken due to postinst failure
pt: estragado devido a falha do postinst

en: bulk available update requires write access to dpkg status area
pt: atualização complete de disponibilidade reuqer acesso de escrita a àrea de status do dpkg

en: can't mmap package info file `%.255s'
pt: não foi possível mapear a memória do arquivo de configuração do pacote `%.255s'

en: can't remove old postrm script
pt: não foi possível remover script postrm antigo

en: can't stat package info file `%.255s'
pt: não foi possível obter estado do arquivo de informação do pacote `%.255s'

en: cannot access archive
pt: impossível acessar arquivo

en: cannot open GPL file
pt: não pude abrir arquivo GPL

en: cannot open `%.255s' (in `%.255s')
pt: não é possível abrir `%.255s' ( em `%.255s')

en: cannot open archive part file `%.250s'
pt: não é possível abrir arquivo part `%.250s'

en: cannot read config file dir `%.250s' (from `%.250s')
pt: não foi possível ler diretório de arquivo do configuração `%.250s' (de `%.250s')

en: cannot read info directory
pt: não foi possível ler diretório info

en: cannot remove `%.250s'
pt: não foi possível remover `%.250s'

en: cannot remove file `%.250s'
pt: não foi possível remover arquivo `%.250s'

en: cannot remove old backup config file `%.250s' (of `%.250s')
pt: não foi possível remover antigo arquivo de configuração de backup `%.250s' (de `%.250s')

en: cannot remove old config file `%.250s' (= `%.250s')
pt: não foi possível remover arquivo de configuração antigo `%.250s' (= `%.250s')

en: cannot remove old files list
pt: não foi possível remover a antiga lista de arquivos

en: cannot satisfy pre-dependencies for %.250s (wanted due to %.250s)
pt: impossível satisfazer pré-dependências para %.250s (querido devido a %.250s)

en: cannot scan directory `%.255s'
pt: não é possível fazer scan no diretório `%.255s'

en: cannot scan updates directory `%.255s'
pt: não foi possível varrer diretório de atualizações `%.255s'

en: cannot stat `%.255s' (in `%.255s')
pt: não é possível fazer stat `%.255s' (em `%.255s')

en: character `%c' not allowed - only letters, digits and %s allowed
pt: caracter `%c' não permitido - apenas letras, dígitos e %s permitidos

en: colour
pt: cor

en: colour attribute
pt: atributo cor

en: compiler libgcc filename not understood: %.250s
pt: nome de arquivo do compilador libgcc não entendido: %.250s

en: conffile `%.250s' does not appear in package
pt: conffile `%.250s' não aparece no pacote

en: conffile `%.250s' is not stattable
pt: não é possível obter estado do conffile `%.250s'

en: configuration error: %s does not take a value
pt: erro de configuração: %s não recebe valor

en: configuration error: %s needs a value
pt: erro de configuração: %s precisa de um valor

en: configuration error: unknown option %s
pt: erro de configuração: opção desconhecida %s

en: conflicting actions --%s and --%s
pt: ações conflitantes --%s e --%s

en: conflicting diversions involving `%.250s' or `%.250s'
pt: desvios conflitantes envolvendo `%.250s' ou `%.250s'

en: conflicting packages - not installing %.250s
pt: pacotes conflitantes - não instalando %.250s

en: conflicts with
pt: conflita com

en: control
pt: controle

en: control directory has bad permissions %03lo (must be >=0755 and <=0775)
pt: diretório de controle possui permissões ruins %03lo (devem ser >=0755 e <=0755)

en: copy info file `%.255s'
pt: copiar arquivo de informação `%.250s'

en: corrupted filesystem tarfile - corrupted package archive
pt: sistema de arquivos de arquivo tar corrompido - arquivo de pacote corrompido

en: could not open the `control' component
pt: não foi possível abrir o componente `control'

en: couldn't allocate memory for strdup in findpackage(%s)
pt: não foi possível alocar memória para strdup em findpackage(%s)

en: couldn't malloc in execbackend
pt: não foi possível alocar memória em execbackend

en: couldn't open `%i' for stream
pt: não foi possível abrir `%i' para stream

en: couldn't open debug file `%.255s'
pt: não foi possível abrir arquivo de depuração `%.250s'

en: couldn't strdup in execbackend
pt: não foi possível fazer strdup em execbackend

en: ctrl information length
pt: tamanho da informação de ctrl

en: currently installed control info
pt: informação de controle atualmente instalada

en: data
pt: dado

en: dependency problems - leaving unconfigured
pt: problemas de dependência - deixando desconfigurado

en: dependency problems - not removing
pt: problemas de dependência - não será removido

en: depends on
pt: depende de

en: description
pt: descrição

en: description of
pt: descrição de

en: diversion by %s
pt: desvio por %s

en: diversions file has too-long line or EOF [i]
pt: arquivo de desvios tem linha muito longa ou EOF [i]

en: diversions file has too-long line or EOF [ii]
pt: arquivo de desvios tem linha muito longa ou EOF [ii]

en: diverted by %s
pt: desviado por %s

en: done
pt: feito

en: doupdate failed
pt: doupdate falhou

en: doupdate in SIGWINCH handler failed
pt: doupdate no handler SIGWINCH falhou

en: dpkg - error: PATH is not set.
pt: dpkg - erro: PATH não está definido.

en: dpkg - trying script from the new package instead ...
pt: dpkg - tentando script do novo pacote em vez disso ...

en: dpkg - warning, overriding problem because --force enabled:
pt: dpkg - aviso, ignorando problema porque --force foi habilitado:

en: dpkg - warning: ignoring request to remove %.250s which isn't installed.
pt: dpkg - aviso: ignorando pedido para remover %.250s que não está instalado.

en: dpkg - warning: ignoring request to remove %.250s, only the config
     files of which are on the system.  Use --purge to remove them too.
pt: dpkg - aviso: ignorando pedido para remover %.250s, pois apenas os arquivos
     de configuração do mesmo estão no sistema. Use --purge para removê-los.

en: dpkg - warning: while removing %.250s, directory `%.250s' not empty so not removed.
pt: dpkg - aviso: na remoção de %.250s, diretório `%.250s' não estava vazio, logo não foi removido.

en: dpkg - warning: while removing %.250s, unable to remove directory `%.250s': %s - directory may be a mount point ?
pt: dpkg - aviso: na remoção de %.250s, não foi possível remover diretório `%.250s': %s - o diretório seria um ponto de montagem ?

en: dpkg not recorded as installed, cannot check for epoch support !
pt: dpkg não marcado como instalado, impossível checar suporte a épocas !

en: dpkg-deb - error: %s (`%s') doesn't contain any digits
pt: dpkg-deb - erro: %s (`%s') não contém nenhum dígito

en: dpkg-deb: `%.255s' contains no control component `%.255s'
pt: dpkg-deb: `%.255s' não contém componente de controle `%.255s'

en: dpkg-deb: building package `%s' in `%s'.
pt: dpkg-deb: construíndo pacote `%s' em `%s'.

en: dpkg-deb: file looks like it might be an archive which has been
    dpkg-deb:    corrupted by being downloaded in ASCII mode
pt: dpkg-deb: arquivo parece ser um arquivo que foi corrompido por
    dpkg-deb:            ter sido baixado em modo ASCII

en: dpkg-deb: ignoring %d warnings about the control file(s)
pt: dpkg-deb: ignorando %d avisos sobre o(s) arquivo(s) de controle

en: dpkg-deb: warning, not checking contents of control area.
    dpkg-deb: building an unknown package in `%s'.
pt: dpkg-deb: aviso, não checando o conteúdo da área de controle.
    dpkg-deb: construíndo um pacote desconhecido em `%s'.

en: dpkg: %s not found.
pt: dpkg: %s não encontrado.

en: dpkg: %s: dependency problems, but configuring anyway as you request:
    %s
pt: dpkg: %s: problemas de dependência, mas configurando assim mesmo como pedido:
    %s

en: dpkg: %s: dependency problems, but removing anyway as you request:
    %s
pt: dpkg: %s: problemas de dependência, mas removendo assim mesmo conforme pedido:
    %s

en: dpkg: %s: warning - conffile `%.250s' is not a plain file or symlink (= `%s')
pt: dpkg: %s: aviso - arquivo de configuração `%.250s' não é um arquivo simples ou link simbólico (= `%s')

en: dpkg: %s: warning - conffile `%.250s' resolves to degenerate filename
     (`%s' is a symlink to `%s')
pt: dpkg: %s: aviso - arquivo de configuração `%.250s' leva a um nome de arquivo degenerado
     (`%s' é um link simbólico a `%s')

en: dpkg: %s: warning - config file `%s' is a circular link
     (= `%s')
pt: dpkg: %s: aviso - arquivo de configuração `%s' é um link circular
     (= `%s')

en: dpkg: %s: warning - failed to link `%.250s' to `%.250s': %s
pt: dpkg: %s: aviso - falha ao ligar `%.250s' a `%.250s': %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove `%.250s' (before overwrite): %s
pt: dpkg: %s: aviso - falha ao remover `%.250s' (antes de sobrescrever): %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove `%.250s': %s
pt: dpkg: %s: aviso - falha ao remover `%.250s': %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove old backup `%.250s': %s
pt: dpkg: %s: aviso - falha ao remover backup antigo `%.250s': %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove old distrib version `%.250s': %s
pt: dpkg: %s: aviso - falha ao remover antiga versão distrib `%.250s': %s

en: dpkg: %s: warning - failed to rename `%.250s' to `%.250s': %s
pt: dpkg: %s: aviso - falha ao renomear `%.250s' para `%.250s': %s

en: dpkg: %s: warning - unable to open conffile %s for hash: %s
pt: dpkg: %s: aviso - não foi possível abrir arquivo de configuração %s para hash: %s

en: dpkg: %s: warning - unable to readlink conffile `%s'
     (= `%s'): %s
pt: dpkg: %s: aviso - não foi possível efetuar readlink em arquivo de configuração `%s'
     (= `%s'): %s

en: dpkg: %s: warning - unable to stat config file `%s'
     (= `%s'): %s
pt: dpkg: %s: aviso - não foi possível efetuar stat do arquivo de configuração `%s'
     (= `%s'): %s

en: dpkg: ... it looks like that went OK.
pt: dpkg: ... parece que acabou tudo OK.

en: dpkg: `%s' not found on PATH.
pt: dpkg: `%s' não encontrado no PATH.

en: dpkg: also configuring `%s' (required by `%s')
pt: dpkg: também configurando `%s' (necessário para `%s')

en: dpkg: cannot see how to satisfy pre-dependency:
     %s
pt: dpkg: impossível satisfazer pré-dependência:
     %s

en: dpkg: considering removing %s in favour of %s ...
pt: dpkg: considerando remoção de %s em favor de %s ...

en: dpkg: dependency problems prevent configuration of %s:
    %s
pt: dpkg: problemas de dependência impedem configuração de %s:
    %s

en: dpkg: dependency problems prevent removal of %s:
    %s
pt: dpkg: problemas de dependência impedem remoção de %s:
    %s

en: dpkg: failed to allocate memory for new entry in list of failed packages.
pt: falha ao alocar memória para nova entrada em lista de pacotes falhos.

en: dpkg: may have trouble removing %s, as it provides %s ...
pt: dpkg: pode haver problemas removendo %s, já que ele oferece %s ...

en: dpkg: no, %s is essential, will not deconfigure
     it in order to enable removal of %s.
pt: dpkg: não, %s é essencial, não vou desconfigurá-lo
     para permitir remoção de %s.

en: dpkg: no, cannot remove %s (--auto-deconfigure will help):
    %s
pt: dpkg: não, não posso remover %s (--auto-deconfigure vai te ajudar):
    %s

en: dpkg: package %s requires reinstallation, but will remove anyway as you request.
pt: dpkg: pacote %s precisa de reinstalação, mas vou removê-lo assim mesmo como você pediu.

en: dpkg: package %s requires reinstallation, will not remove.
pt: dpkg: pacote %s precisa de reinstalação, não vou removê-lo.

en: dpkg: regarding %s containing %s, pre-dependency problem:
    %s
pt: dpkg: quanto a %s, contendo %s, problema de pré-dependência:
    %s

en: dpkg: regarding %s containing %s:
    %s
pt: dpkg: sobre %s contendo %s:
    %s

en: dpkg: serious warning: files list file for package `%.250s' missing, assuming package has no files currently installed.
pt: dpkg: aviso sério: arquivo com lista de arquivos do pacote `%.250s' está faland, assumindo que pacote não tem arquivos instalados atualmente.

en: dpkg: too many errors, stopping
pt: dpkg: erros demais, parando

en: dpkg: too many nested errors during error recovery !!
pt: dpkg: muitos erros correlatos durante recuperação dos erros !!

en: dpkg: unexpected output from `%s --print-libgcc-file-name':
     `%s'
pt: dpkg: saída inesperada de `%s --print-libgcc-file-name':
     `%s'

en: dpkg: warning - %s killed by signal (%s)%s
pt: dpkg: aviso - %s foi morto por sinal (%s)%s

en: dpkg: warning - %s returned error exit status %d
pt: dpkg: aviso - %s retornou erro de estado de saída %d

en: dpkg: warning - considering deconfiguration of essential
     package %s, to enable removal of %s.
pt: dpkg: aviso - considerando desconfiguração do pacote essencial
     %s, para permitir remoção de %s.

en: dpkg: warning - ignoring conflict, may proceed anyway !
pt: dpkg: aviso - ignorando conflito, posso continuar de qualquer modo !

en: dpkg: warning - ignoring dependency problem with removal of %s:
    %s
pt: dpkg: aviso - ignorando problema de dependência com remoção de %s:
    %s

en: dpkg: warning - ignoring pre-dependency problem !
pt: dpkg: aviso - ignorando problema de pré-dependência !

en: dpkg: warning - package %s contained list as info file
pt: dpkg: aviso - pacote %s continha lista como arquivo info

en: dpkg: warning - unable to delete old file `%.250s': %s
pt: dpkg: aviso - não foi possível apagar arquivo antigo `%.250s': %s

en: dpkg: warning - unable to stat %s `%.250s': %s
pt: dpkg: aviso - nõa foi possível efetuar stat %s `%.250s': %s

en: dpkg: warning, architecture `%s' not in remapping table
pt: dpkg: aviso, arquitetura `%s' não está em tabela de remapeamento

en: dpkg: yes, will remove %s in favour of %s.
pt: dpkg: sim, vou remover %s em favor de %s.

en: dselect - inspection of package states
pt: dselect - inspeção de estado de pacotes

en: dselect - list of access methods
pt: dselect - lista de métodos de acesso

en: dselect - main package listing
pt: dselect - lista principal de pacotes

en: dselect - recursive package listing
pt: dselect - lista recursiva de pacotes

en: dselect and dpkg can do automatic installation, loading the package files to be
    installed from one of a number of different possible places.
    
    This list allows you to select one of these installation methods.
    
    Move the highlight to the method you wish to use, and hit Enter.  You will then
    be prompted for the information required to do the installation.
    
    As you move the highlight a description of each method, where available, is
    displayed in the bottom half of the screen.
    
    If you wish to quit without changing anything use the `x' key while in the list
    of installation methods.
    
    A full list of keystrokes is available by pressing `k' now, or from the help
    menu reachable by pressing `?'.
pt: dselect e dpkg podem fazer instalação automática, carregando os arquivos de
    pacote a serem instalados de uma série de lugares possíveis e diferentes.
    
    Essa lista permite a você selecionar um desses métodos de instalação.
    
    Mova o destaque para o método que quiser usar, e aperte Enter. Você será então
    questionado sobre as informações necessárias para a instalação.
    
    Enquanto você move o destaque uma descrição de cada método, quando disponível,
    é exibida na parte de baixo da tela.
    
    Se você quiser sair sem mudar nada aperte a tecla `x' enquanto estiver na lista
    de métodos de instalação.
    
    Uma lista completa de teclas está disponível apertando `k' agora, ou no menu
    de ajuda acessível pressionando-se `?'.

en: duplicate value for `%s' field
pt: valor duplicado para o campo `%s'

en: duplicate value for user-defined field `%.*s'
pt: valor duplo para campo definido pelo usuário `%.*s'

en: empty file details field `%s'
pt: campo de detalhes `%s' de arquivo vazio

en: empty output
pt: saída vazia

en: empty string from fgets reading conffiles
pt: string vazia vinda de fgets ao ler conffiles

en: empty value for %s
pt: valor vazio para %s

en: enhances
pt: aprimora

en: eof in buffer_write(stream): %s
pt: eof em buffer_write(stream): %s

en: epoch in version is not number
pt: época em versão não é um número

en: error closing %.250s
pt: erro fechando %.250s

en: error closing configuration file `%.255s'
pt: erro ao fechar arquivo de configuração `%.255s'

en: error closing files list file for package `%.250s'
pt: erro fechando arquivo com lista de arquivos do pacote `%.250s'

en: error closing find's pipe
pt: erro fechando o pipe do find

en: error closing/writing `%.255s'
pt: erro fechando/escrevendo `%.255s'

en: error creating device `%.255s'
pt: erro criando dispositivo `%.255s'

en: error creating directory `%.255s'
pt: erro criando diretório `%.255s'

en: error creating hard link `%.255s'
pt: erro criando link fixo `%.255s'

en: error creating pipe `%.255s'
pt: erro criando pipe `%.255s'

en: error creating symbolic link `%.255s'
pt: erro criando link simbólico `%.255s'

en: error during read of method options file `%.250s'
pt: erro durante a leitura do arquivo de opções de método `%.250s'

en: error during read of option description file `%.250s'
pt: erro durante a leitura do arquivo de descrição de opção `%.250s'

en: error ensuring `%.250s' doesn't exist
pt: erro ao se certificar que `%.250s' não existe

en: error in Config-Version string `%.250s': %.250s
pt: erro em string em Config-Version `%.250s': %.250s

en: error in Version string `%.250s': %.250s
pt: erro em string em Version `%.250s': %.250s

en: error in buffer_read(stream): %s
pt: erro em buffer_read(stream): %s

en: error in buffer_write(stream): %s
pt: erro em buffer_write(stream): %s

en: error in regular expression
pt: erro na expressão regular

en: error opening conffiles file
pt: erro abrindo arquivo conffiles

en: error processing %s: %s
pt: erro processando %s: %s

en: error reading %.250s
pt: erro lendo %.250s

en: error reading %s
pt: erro lendo %s

en: error reading %s from %.255s
pt: erro lendo %s de %.255s

en: error reading acknowledgement of program failure message
pt: erro lendo reconhecimento da messagem de falha do programa

en: error reading conffiles file
pt: erro lendo arquivo conffiles

en: error reading dpkg-deb tar output
pt: erro lendo a saída do tar do dpkg-deb

en: error reading find's pipe
pt: erro lendo o pipe do find

en: error reading from CC pipe
pt: erro lendo do pipe CC

en: error reading from dpkg-deb pipe
pt: erro lendo do pipe de dpkg-deb

en: error reading keyboard in help
pt: erro lendo teclado na ajuda

en: error reading options file `%.250s'
pt: erro lendo arquivo de opções `%.250s'

en: error setting ownership of `%.255s'
pt: erro estabelecendo posse de `%.255s'

en: error setting ownership of symlink `%.255s'
pt: erro estabelecendo posse de link simbólico `%.255s'

en: error setting permissions of `%.255s'
pt: erro estabelecendo permissões de `%.255s'

en: error setting timestamps of `%.255s'
pt: erro estabelecendo estampas de tempo de `%.255s'

en: error trying to open %.250s
pt: erro tentando abrir %.250s

en: error un-catching signal %d: %s
pt: erro un-catching sinal %d: %s

en: error un-catching signal %s: %s
pt: erro soltando-se do sinal %s: %s

en: error writing `%s'
pt: erro ao gravar `%s'

en: error writing to stderr, discovered before conffile prompt
pt: erro escrevendo para stderr, descoberto antes do prompt do conffile

en: explanation of
pt: explicação de

en: failed config
pt: falha na configuração

en: failed during read of `control' component
pt: falha durante a leitura do componente `control'

en: failed in buffer_copy (%s)
pt: falha em buffer_copy (%s)

en: failed in buffer_read(fd): %s
pt: falha em buffer_read(fd): %s

en: failed in buffer_write(fd) (%i, ret=%li): %s
pt: falha em buffer_write(fd) (%i, ret=%li): %s

en: failed to allocate buffer in buffer_copy (%s)
pt: falha ao alocar buffer em buffer_copy (%s)

en: failed to allocate colour pair
pt: falha ao alocar par de cores

en: failed to block SIGWINCH
pt: falha ao bloquear SIGWINCH

en: failed to chdir to .../DEBIAN
pt: falhou ao mudar o diretório para .../DEBIAN

en: failed to chdir to `%.255s'
pt: falhou ao mudar para o diretório `%.255s'

en: failed to chdir to `/' for cleanup
pt: não foi possível mudar para `/' para limpeza

en: failed to chdir to directory
pt: não foi possível mudar para o diretório

en: failed to chdir to directory after creating it
pt: não foi posível mudar para o diretório após criá-lo

en: failed to chroot to `%.250s'
pt: falha no chroot para `%.250s'

en: failed to close `%.250s' after writing %s information
pt: fechamento de `%.250s' após gravar informação %s falhou

en: failed to close after read: `%.255s'
pt: falha ao fechar após ler: `%.255s'

en: failed to close gzip -dc
pt: falha ao fechar gzip -dc

en: failed to close pipe in copy
pt: não foi possível fechar o pipe na cópia

en: failed to close updated files list file for package %s
pt: falha ao fechar arquivo com lista de arquivos para o pacote %s

en: failed to create baselist pad
pt: falha ao criar baselist pad

en: failed to create directory
pt: não foi possível criar diretório

en: failed to create heading pad
pt: falha ao criar heading pad

en: failed to create info pad
pt: falha ao criar info pad

en: failed to create pipe
pt: criação de pipe falhou

en: failed to create query window
pt: falha ao criar janela de query

en: failed to create thisstate pad
pt: falha ao criar thisstate pad

en: failed to create title window
pt: falha ao criar título da janela

en: failed to create whatinfo window
pt: falha ao criar janela whatinfo

en: failed to dup for fd %d
pt: dup para fd %d falhou

en: failed to dup for std%s
pt: dup para std%s falhou

en: failed to exec %s
pt: falha ao executar %s

en: failed to exec dpkg-deb to extract control information
pt: falha ao executar dpkg-deb para extrair informação de controle

en: failed to exec dpkg-split to see if it's part of a multiparter
pt: falha ao executar dpkg-split para ver se é parte de um arquivo dividido em partes

en: failed to exec find
pt: falha ao executar find

en: failed to exec find for --recursive
pt: falha ao executar find para --recursive

en: failed to exec rm -rf
pt: não foi possível executar rm -rf

en: failed to exec rm for cleanup
pt: falha ao executar rm para limpeza

en: failed to exec sh -c mv foo/* &c
pt: falhou ao executar sh -c mv foo/* &c

en: failed to exec shell (%.250s)
pt: falha ao executar shell (%.250s)

en: failed to exec tar
pt: não foi possível executar tar

en: failed to exec tar -cf
pt: falhou ao executar tar -cf

en: failed to execl debsig-verify
pt: falha ao executar debsign-verify

en: failed to fdopen CC pipe
pt: falha ao executar fdopen CC pipe

en: failed to fdopen find's pipe
pt: falhei no fdopen do pipe do find

en: failed to fdopen p1 in paste
pt: falha ao fazer fdopen p1 no paste

en: failed to flush %s information to `%.250s'
pt: flush de informação %s para `%.250s' falhou

en: failed to flush updated files list file for package %s
pt: falha ao efetuar flush do arquivo com lista de arquivos atualizada para o pacote %s

en: failed to fork for cleanup
pt: não foi possível fazer o fork para limpeza

en: failed to fstat archive
pt: falhou ao fazer fstat no arquivo

en: failed to fstat diversions file
pt: falha ao efetuar fstat do arquivo de desvios

en: failed to fstat previous diversions file
pt: falha ao efetuar fstat do arquivo de desvios anterior

en: failed to fstat previous statoverride file
pt: falha ao efetuar fstat do arquivo statoverride anterior

en: failed to fstat statoverride file
pt: falha ao efetuar fstat do arquivo statoverride

en: failed to fstat tmpfile (control)
pt: falhou ao fazer fstat no tmpfile (control)

en: failed to fsync %s information to `%.250s'
pt: fsync de informação %s para `%.250s' falhou

en: failed to get old SIGWINCH sigact
pt: falha ao obter antiga sigact SIGWINCH

en: failed to get old signal mask
pt: falha ao obter antiga máscara de sinal

en: failed to getch in main menu
pt: falha ao fazer getch no menu principal

en: failed to install `%.250s' as `%.250s' containing %s info
pt: instalação de `%.250s' como `%.250s' contendo informação de %s falhou

en: failed to install updated files list file for package %s
pt: falha ao instalar arquivo com lista de arquivos atualizados para o pacote %s

en: failed to link `%.250s' to `%.250s' for backup of %s info
pt: ligação de `%.250s' a `%.250s' para backup de informação de %s

en: failed to make temporary directoryname
pt: não foi possível criar nome de diretório temporário

en: failed to make tmpfile (control)
pt: falhou ao criar tmpfile (control)

en: failed to make tmpfile (data)
pt: falhou ao criar tmpfile (data)

en: failed to malloc for info file `%.255s'
pt: falha ao alocar memória para o arquivo de informação `%.255s'

en: failed to open `%s' for writing %s information
pt: abertura de `%s' para gravar informação de %s falhou

en: failed to open configuration file `%.255s' for reading
pt: falha ao abrir arquivo de configuração `%.255s' para leitura

en: failed to open diversions file
pt: falha ao abrir arquivo de desvios

en: failed to open package info file `%.255s' for reading
pt: abertura de arquivo de informações de pacote `%.255s' para leitura falhou

en: failed to open statoverride file
pt: falha ao abrir arquivo statoverride

en: failed to open tmpfile (control), %s
pt: falhou ao abrir tmpfile (control), %s

en: failed to open tmpfile (data), %s
pt: falhou ao abrir tmpfile (data), %s

en: failed to re-block SIGWINCH
pt: falha ao re-bloquear SIGWINCH

en: failed to read `%.255s' (in `%.255s')
pt: não foi possível ler `%.255s' (em `%.255s')

en: failed to read `%s' at line %d
pt: falha ao ler `%s' na linha %d

en: failed to read `control' (in `%.255s')
pt: não foi possível ler `control' (em `%s.255s')

en: failed to read archive `%.255s'
pt: falhou ao ler arquivo `%.255s'

en: failed to read option description file `%.250s'
pt: falhou ao ler arquivo de descrição de opção `%.250s'

en: failed to realloc for variable buffer
pt: falha ao efetuar realloc para memória temporária variável

en: failed to remove incorporated update file %.255s
pt: remoção de arquivo de atualização incorporado %.255s falhou

en: failed to remove my own update file %.255s
pt: remoção de meu próprio arquivo de atualização %.255s falhou

en: failed to restore old SIGWINCH sigact
pt: falha ao restaurar antigo sigact SIGWINCH

en: failed to restore old signal mask
pt: falha ao restaurar antiga máscara de sinal

en: failed to rewind tmpfile (control)
pt: falhou ao fazer rewind no tmpfile (control)

en: failed to rewind tmpfile (data)
pt: falhou ao fazer rewind no tmpfile (data)

en: failed to rmdir/unlink `%.255s'
pt: falha no rmdir/unlink `%.255s'

en: failed to run %s (%.250s)
pt: falha ao executar %s (%.250s)

en: failed to set new SIGWINCH sigact
pt: falha ao definir novo sigact SIGWINCH

en: failed to sync updated files list file for package %s
pt: falha ao sincronizar arquivo com lista de arquivos atualizada para o pacote %s

en: failed to syscall lseek to files archive portion
pt: não foi possível fazer a chamada de sistema lseek para a porção files do arquivo

en: failed to unblock SIGWINCH
pt: falha ao desbloquear SIGWINCH

en: failed to unlink tmpfile (control), %s
pt: falhou ao fazer unlink no tmpfile (control), %s

en: failed to unlink tmpfile (data), %s
pt: falhou ao fazer unlink no tmpfile (data), %s

en: failed to wait for rm cleanup
pt: não foi possível aguardar pela limpeza do rm

en: failed to write %s record about `%.50s' to `%.250s'
pt: gravação do registro %s sobre `%.50s' para `%.250s' falhou

en: failed to write filename to tar pipe (data)
pt: falhou ao gravar o nome de arquivo para o pipe tar (data)

en: failed to write parsing warning
pt: gravação de aviso de parsing falhou

en: failed to write to gzip -dc
pt: falha ao gravar para gzip -dc

en: failed to write to pipe in copy
pt: não foi possível gravar para o pipe na cópia

en: failed to write to updated files list file for package %s
pt: falha ao gravar no arquivo com lista de arquivos atualizada para o pacote %s

en: failed with an unknown wait return code %d.
pt: falhou com um código de retorno de aguardo desconhecido %d.

en: failed write during hashreport
pt: escrita falhou durante hashreport

en: fgetpos failed
pt: fgetpos falhou

en: fgets gave an empty string from diversions [i]
pt: fgets deu uma string vazia dos desvios [i]

en: fgets gave an empty string from diversions [ii]
pt: fgets deu uma string vazia dos desvios [ii]

en: fgets gave an empty string from diversions [iii]
pt: fgets deu uma string vazia dos desvios [iii]

en: field name `%.*s' must be followed by colon
pt: campo de nome `%.*s' precisa ser seguido de vírgula

en: file `%.250s' contains two control members, giving up
pt: arquivo `%.250s' contém dois membros de controle, desistindo

en: file `%.250s' contains ununderstood data member %.*s, giving up
pt: arquivo `%.250s' contém membros de dados não entendidos %.*s, desistindo

en: file `%.250s' is corrupt - %.250s length contains nulls
pt: arquivo `%.250s' está corrompido - tamnaho de %.250s contém nulos

en: file `%.250s' is corrupt - %.250s missing
pt: arquivo `%.250s' está corrompido - %.250s faltando

en: file `%.250s' is corrupt - bad MD5 checksum `%.250s'
pt: arquivo `%.250s' está corrompido - checksum md5 ruim `%.250s'

en: file `%.250s' is corrupt - bad digit (code %d) in %s
pt: arquivo `%.250s' está corrompido - dígito ruim (código %d) em %s

en: file `%.250s' is corrupt - bad magic at end of first header
pt: arquivo `%.250s' está corrompido - magic ruim no final do primeiro cabeçalho

en: file `%.250s' is corrupt - bad magic at end of second header
pt: arquivo `%.250s' está corrompido - magic ruim no fim do segundo cabeçalho

en: file `%.250s' is corrupt - bad padding character (code %d)
pt: arquivo `%.250s' está corrompido - caracter de padding ruim (código %d)

en: file `%.250s' is corrupt - bad part number
pt: arquivo `%.250s'está corrompido - part number ruim

en: file `%.250s' is corrupt - missing newline after %.250s
pt: arquivo `%.250s' está corrompido - nova linha faltando depois de %.250s

en: file `%.250s' is corrupt - negative member length %zi
pt: arquivo `%.250s' está corrompido - tamanho %zi do membro negativo

en: file `%.250s' is corrupt - no slash between part numbers
pt: arquivo `%.250s' está corrompido - sem barra entre part numbers

en: file `%.250s' is corrupt - nulls in info section
pt: arquivo `%.250s' está corrompido - nulos na seção info

en: file `%.250s' is corrupt - second member is not data member
pt: arquivo `%.250s' está corrompido - segundo membro não é um membro de dados

en: file `%.250s' is corrupt - size is wrong for quoted part number
pt: arquivo `%.250s' está corrompido - tamanho para o part number quotado está errado

en: file `%.250s' is corrupt - too short
pt: arquivo `%.250s' está corrompido - muito curto

en: file `%.250s' is corrupt - wrong number of parts for quoted sizes
pt: arquivo `%.250s' está corrompido - número errado de partes para tamanhos quotados

en: file `%.250s' is format version `%.250s' - you need a newer dpkg-split
pt: arquivo `%.250s' está no formato versão `%.250s' - você precisa de um dpkg-split mais novo

en: file `%.250s' is not a debian binary archive (try dpkg-split?)
pt: arquivo `%.250s' não é um arquivo binário debian (tente dpkg-split?)

en: file `%.250s' is not an archive part
pt: arquivo `%.250s' não é um arquivo part

en: file `%s' is not an archive part
pt: arquivo `%s' não é um arquivo part

en: file details field `%s' not allowed in status file
pt: campo de detalhes de arquivo `%s' não permitido em arquivo de status

en: files `%.250s' and `%.250s' are not parts of the same file
pt: arquivos `%.250s' e `%.250s' não são partes do mesmo arquivo

en: files list file for package `%.250s' contains empty filename
pt: arquivo com lista de arquivos do pacote `%.250s' contém nome de arquivo vazio

en: files list for package `%.250s'
pt: lista de arquivos do pacote `%.250s'

en: find for --recursive returned unhandled error %i
pt: procura por --recursive retornou erro não gerenciado %i

en: fork failed
pt: fork falhou

en: from
pt: de

en: fsetpos failed
pt: fsetpos falhou

en: getch failed
pt: getch falhou

en: got wrong child's status - asked for %ld, got %ld
pt: obtive status errado do filho - pedi por %ld, recebi %ld

en: half installed
pt: semi-instalado

en: header info member
pt: membro do cabeçalho info

en: hold
pt: manter

en: illegal package name at line %d: %.250s
pt: nome de pacote ilegal na linha %d: %.250s

en: index string too long
pt: índice da string muito longo

en: install
pt: instalar

en: installation script
pt: script de instalação

en: installed
pt: instalado

en: installed control info for
pt: informação de controle instalada para

en: interrelationships
pt: interrelações

en: interrelationships affecting
pt: interrelações afetando

en: invalid character `%c' in field width
pt: caracter `%c'inválido na tamanho do campo

en: invalid integer for --%s: `%.250s'
pt: inteiro inválido para --%s: `%.250s'

en: invalid number for --command-fd
pt: número inválido para --command-fd

en: invalid package name (%.250s)
pt: nome de pacote inválido (%.250s)

en: invalid search option given
pt: fornecida opção de busca inválida

en: ioctl(TIOCGWINSZ) failed
pt: ioctl(TIOCGWINSZ) falhou

en: junk after %s
pt: lixo depois de %s

en: local diversion
pt: desvio local

en: locally diverted
pt: localmente desviado

en: maintainer script `%.50s' has bad permissions %03lo (must be >=0555 and <=0775)
pt: script de mantenedor `%.50s' possui permissões ruins %03lo (devem ser >=0555 e <=0775)

en: maintainer script `%.50s' is not a plain file or symlink
pt: script de mantenedor `%.50s' não é um arquivo comum ou uma ligação simbólica

en: maintainer script `%.50s' is not stattable
pt: não é possível obter estado do script `%.50s'

en: malloc failed (%ld bytes)
pt: malloc falhou (%ld bytes)

en: may not be empty string
pt: pode não ser uma string vazia

en: method `%.250s' has name that is too long (%d > %d characters)
pt: método `%.250s' possui um nome muito longo (%d > %d caracteres)

en: missing %s
pt: %s faltando

en: must start with an alphanumeric
pt: precisa começar com um alfanumérico

en: name of conffile (starting `%.250s') is too long (>%d characters)
pt: nome do arquivo de configuração (começando `%.250s') é muito longo (maior que %d caracteres)

en: need an action option
pt: preciso de uma opção de ação

en: new %s script
pt: novo script %s

en: new package
pt: novo pacote

en: newline before option name start
pt: nova linha antes do início do nome da opção

en: newline before summary
pt: nova linha antes do sumário

en: newline in field name `%.*s'
pt: nova linha em campo de nome `%.*s'

en: no description available.
pt: nenhuma descrição disponível.

en: no newline
pt: nenhuma newline

en: no package information in `%.255s'
pt: sem informações de pacote em `%.255s'

en: no package named `%s' is installed, cannot configure
pt: nenhum pacote chamado `%s' está instalado, não posso configurar

en: non-alphanum in option name
pt: non-alphanum no nome da opção

en: non-digit where digit wanted
pt: não-dígito onde era necessário dígito

en: nonalpha where option name start wanted
pt: noalpha onde era necessário o início do nome da opção

en: not installed
pt: não instalado

en: not installed but configs remain
pt: não instalado mas a configuração permanece

en: nothing after colon in version number
pt: nada após vírgula em número de versão

en: null package name in --ignore-depends comma-separated list `%.250s'
pt: nome de pacote nulo na lista separada por vírgulas `%.250s' em --ignore-depends

en: obsolete `Revision' or `Package-Revision' field used
pt: campo `Revision' ou `Package-Revision' obsoleto foi usado

en: old %s script
pt: antigo script %s

en: old version of package has overly-long info file name starting `%.250s'
pt: versão antiga do pacote possui nome de arquivo info demasiadamente longo iniciando `%.250s'

en: open component `%.255s' (in %.255s) failed in an unexpected way
pt: abertura do componente `%.255s' (em %.255s) falhou de maneira não esperada

en: operation requires read/write access to dpkg status area
pt: operação requer acesso de leitura/gravação à área de status do dpkg

en: out of memory for new cleanup entry
pt: sem memória para nova entrada de cleanup

en: out of memory for new cleanup entry with many arguments
pt: sem memória para nova entrada de cleanup com tantos argumentos

en: out of memory pushing error handler:
pt: sem memória ao empurrar gerenciador de erros:

en: package %.250s is already installed and configured
pt: pacote %.250s já está instalado e configurado

en: package %.250s is not ready for configuration
     cannot configure (current status `%.250s')
pt: pacote %.250s não está pronto para configuração
     não posso configurar (status atual `%.250s')

en: package architecture (%s) does not match system (%s)
pt: arquitetura do pacote (%s) não é a mesma do sistema (%s)

en: package contains overly-long control info file name (starting `%.50s')
pt: pacote contém nome de arquivo de controle damasiadamente longo (iniciando `%.50s')

en: package control info contained directory `%.250s'
pt: informação de controle do pacote continha diretório `%.250s'

en: package control info rmdir of `%.250s' didn't say not a dir
pt: remoção do diretório de informação de controle do pacote `%.250s' não disse que tratava-se de um diretório

en: package diverts others
pt: pacote desvia outros

en: package name has characters that aren't lowercase alphanums or `-+.'
pt: nome do pacote possui caracteres que não são alfanúmericos em caixa-baixa ou `-+.'

en: parse error
pt: erro de interpretação

en: part %d is missing
pt: part %d está faltando

en: part file `%.250s' has trailing garbage
pt: arquivo part `%.250s' possui rastros de lixo

en: part file `%.250s' is not a plain file
pt: arquivo part `%.250s' não é um arquivo simples

en: part size is far too large or is not positive
pt: tamanho da part é muito grande ou não é positivo

en: part size must be at least %dk (to allow for header)
pt: tamanho da part deve ser pelo menos %dk (para permitir cabeçalho)

en: passed
pt: passou

en: pre-dependency problem - not installing %.250s
pt: problema de pré-dependência - %.250s não será instalado

en: pre-depends on
pt: pré-depende de

en: process_archive ...  already disappeared !
pt: process_archive ... já desapareceu !

en: provides
pt: inclui

en: purge
pt: purgar

en: query/setup script
pt: script de pesquisa/configuração

en: read error in %.250s
pt: erro de leitura em %.250s

en: read error in configuration file `%.255s'
pt: erro de leitura no arquivo de configuração `%.255s'

en: read error in diversions [i]
pt: erro de leitura em desvios [i]

en: read error in diversions [ii]
pt: erro de leitura em desvios [ii]

en: read error in diversions [iii]
pt: erro de leitura em desvios [iii]

en: read error in vsnprintf truncated
pt: erro de leitura em vsnprintf truncado

en: read error on standard input
pt: erro de leitura na entrada padrão

en: read error on stdin at conffile prompt
pt: erro de leitura em stdin no prompt do conffile

en: realloc failed (%ld bytes)
pt: realloc falhou (%ld bytes)

en: reassembled package file
pt: arquivo de pacote remontado

en: recommends
pt: recomenda

en: remove
pt: remover

en: removed (configs remain)
pt: removido (configs permanecem)

en: replaces
pt: substitui

en: requested operation requires superuser privilege
pt: a operação pedida requer nível de superusuário

en: returned error exit status %d.
pt: retornaod status de erro saída %d.

en: rm cleanup failed, code %d
pt: limpeza do rm falhou, código %d

en: root or null directory is listed as a conffile
pt: diretório root ou nulo é listado como arquivo de configuração

en: searched, but found no packages (files matching *.deb)
pt: procurei, mas não achei pacotes (arquivos casando com *.deb)

en: several package info entries found, only one allowed
pt: muitas entradas de informação do pacote foram encontradas e só uma é permitida

en: short read in buffer_copy (%s)
pt: leitura curta em buffer_copy (%s)

en: size %7d occurs %5d times
pt: tamanho %7d ocorre %5d vezes

en: skipped member data from %s
pt: pulado dado membro de %s

en: source file `%.250s' not a plain file
pt: arquivo fonte `%.250s' não é um arquivo simples

en: statoverride file `%.250s'
pt: arquivo statoverride `%.250s'

en: statoverride file contains empty line
pt: arquivo statoverride contém linha em branco

en: status database area is locked by another process
pt: banco de dados da área de status está bloqueada por outro processo

en: subprocess %s failed with wait status code %d
pt: subprocesso %s falhou com código de status de espera %d

en: subprocess %s killed by signal (%s)%s
pt: subprocesso %s morto por sinal (%s)%s

en: subprocess %s returned error exit status %d
pt: subprocesso %s retornou código de saída de error %d

en: suggests
pt: sugere

en: syntax error in method options file `%.250s' -- %s
pt: erro de sintaxe no arquivo de opções de método `%.250s' -- %s

en: target is directory - cannot skip control file check
pt: alvo é um diretório - não é possível pular a checagem do arquivo de controle

en: terminal lacks necessary features, giving up
pt: faltam recursos necessários no terminal, desistindo

en: there are several versions of part %d - at least `%.250s' and `%.250s'
pt: existem diversas versões da part %d - pelo menos `%.250s' e `%.250s'

en: there is no script in the new version of the package - giving up
pt: não há script na nova versão do pacote - desistindo

en: third (status) word in `status' field
pt: terceira palavra de status no campo `status'

en: to
pt: para

en: too few values in file details field `%s' (compared to others)
pt: muito poucos valores em campo de detalhes de arquivo `%s' (comparado com outros)

en: too many values in file details field `%s' (compared to others)
pt: muitos valores em campo de detalhes de arquivo `%s' (comparado com outros)

en: trying to overwrite `%.250s', which is also in package %.250s
pt: tentando sobrescrever `%.250s', que também está no pacote %.250s

en: trying to overwrite `%.250s', which is the diverted version of `%.250s'%.10s%.100s%.10s
pt: tentando sobrescrever `%.250s', que é a versão desviada de `%.250s'%.10s%.100s%.10s

en: trying to overwrite directory `%.250s' in package %.250s with nondirectory
pt: tentando sobrescrever diretório `%.250s' no pacote %.250s com não-diretório

en: unable flush %.250s after padding
pt: não foi possível efetuar flush %.250s after padding

en: unable seek to start of %.250s after padding
pt: não foi possível efetuar seek no começo de %.250s depois `enchimento'

en: unable to (re)open input part file `%.250s'
pt: impossível (re)abrir arquivo part de entrada `%.250s'

en: unable to access dpkg status area
pt: não foi possível acessar área de status do dpkg

en: unable to access dpkg status area for bulk available update
pt: não foi possível acessar a àrea de status do dpkg para uma completa atualização de disponibilidade

en: unable to access method script `%.250s'
pt: não é possível acessar script de método `%.250s'

en: unable to change ownership of new dist conffile `%.250s'
pt: não foi possível mudar posse de novo dist conffile `%.250s'

en: unable to check existence of `%.250s'
pt: não foi possível verificar a existência de `%.250s'

en: unable to check for existence of `%.250s'
pt: não foi possível checar a existência de `%.250s'

en: unable to check for existence of archive `%.250s'
pt: não foi possível checar a existência do repositório `%.250s'

en: unable to chown backup symlink for `%.255s'
pt: não foi possível efetuar chown do link simbólico de backup para `%.255s'

en: unable to clean up mess surrounding `%.255s' before installing another version
pt: não foi possível limpar a sujeira em torno de `%.255s' antes de instalar outra versão

en: unable to close new option file `%.250s'
pt: não é possível fechar novo arquivo de opção `%.250s'

en: unable to close updated status of `%.250s'
pt: não foi possível fechar status atualizado de `%.250s'

en: unable to create %.250s
pt: não foi possível criar %.250s

en: unable to create `%.255s'
pt: não foi possível criar `%.255s'

en: unable to create updated files list file for package %s
pt: não foi possível criar arquivo com lista de arquivos atualizados para o pacote %s

en: unable to delete control info file `%.250s'
pt: não foi possível remover arquivo de informações de controle `%.250s'

en: unable to delete disappearing control info file `%.250s'
pt: não foi possível apagar arquivo info de controle desaparecendo `%.250s'

en: unable to delete used-up depot file `%.250s'
pt: não é possível apagar arquivo depot acima usado `%.250s'

en: unable to discard `%.250s'
pt: não é possível descartar `%.250s'

en: unable to exec dpkg-deb to get filesystem archive
pt: não foi possível executar dpkg-deb para obter um arquivo do sistema de arquivos

en: unable to exec mksplit
pt: não é possível executar mksplit

en: unable to execute %s
pt: não foi possível executar %s

en: unable to execute new %s
pt: não foi possível executar novo %s

en: unable to fill %.250s with padding
pt: não foi possível preencher %.250s com enchimento

en: unable to flush in vsnprintf
pt: não foi possível efetuar flush em vsnprintf

en: unable to flush updated status of `%.250s'
pt: não foi possível efetuar flush do status atualizado de `%.250s'

en: unable to fstat part file `%.250s'
pt: impossível fazer fstat no part file `%.250s'

en: unable to fstat source file
pt: não é possível fazer fstat no arquivo fonte

en: unable to fsync updated status of `%.250s'
pt: não foi possível efetuar fsync do status atualizado de `%.250s'

en: unable to get unique filename for control info
pt: não foi possível pegar nome de arquivo único para informação de controle

en: unable to ignore signal %d before running %.250s
pt: não é possível ignorar sinal %d antes de executar %.250s

en: unable to ignore signal %s before running script
pt: não foi possível ignorar sinal %s antes de rodar script

en: unable to install (supposed) new info file `%.250s'
pt: não foi possível instalar arquivo info (supostamente) novo `%.250s'

en: unable to install `%.250s' as `%.250s'
pt: não foi possível instalar `%.250s' como `%.250s'

en: unable to install new info file `%.250s' as `%.250s'
pt: não foi possível instalar novo arquivo info `%.250s' como `%.250s'

en: unable to install new option as `%.250s'
pt: não é possível instalar nova opção como `%.250s'

en: unable to install new version of `%.255s'
pt: não consigo instalar nova versão de `%.255s'

en: unable to install updated status of `%.250s'
pt: não foi possível instalar status atualizado de `%.250s'

en: unable to lock dpkg status database
pt: não foi possível bloquear banco de dados de status do dpkg

en: unable to make backup link of `%.255s' before installing new version
pt: não foi possível criar link de backup de `%.255s' antes de instalar nova versão

en: unable to make backup symlink for `%.255s'
pt: não foi possível criar link simbólico de backup para `%.255s'

en: unable to move aside `%.255s' to install new version
pt: não foi possível mover do caminho `%.255s' para instalar nova versão

en: unable to open current option file `%.250s'
pt: não é possível abrir arquivo de opção atual `%.250s'

en: unable to open files list file for package `%.250s'
pt: não foi possível abrir arquivo com lista de arquivos do pacote `%.250s'

en: unable to open new depot file `%.250s'
pt: não é possível abrir novo arquivo depot `%.250s'

en: unable to open new option file `%.250s'
pt: não é possível abrir novo arquivo de opção `%.250s'

en: unable to open option description file `%.250s'
pt: não é possível abrir arquivo de descrição de opção `%.250s'

en: unable to open output file `%.250s'
pt: impossível abrir arquivo de saída `%.250s'

en: unable to open source file `%.250s'
pt: não é possível abrir arquivo fonte `%.250s'

en: unable to open temp control directory
pt: não foi possível abrir diretório de controle temporário

en: unable to open tmpfile for vsnprintf
pt: não foi possível abrir tmpfile para vsnprintf

en: unable to open/create status database lockfile
pt: não foi possível abrir/criar lockfile da banco de dados de status

en: unable to read `%.250s' directory for reading methods
pt: não é possível ler diretório `%.250s' para métodos de leitura

en: unable to read depot directory `%.250s'
pt: não é possível ler o diretório depot `%.250s'

en: unable to read filedescriptor flags for %.250s
pt: não foi possível ler as flags do descritor de arquivos para %.250s

en: unable to read link `%.255s'
pt: não possível ler ligação `%.255s'

en: unable to read method options file `%.250s'
pt: não é possível ler arquivo de opções de método `%.250s'

en: unable to read part file `%.250s'
pt: não é possível ler arquivo part `%.250s'

en: unable to remove newly-extracted version of `%.250s'
pt: não consigo remover versão recém-extraída de `%.250s'

en: unable to remove newly-installed version of `%.250s' to allow reinstallation of backup copy
pt: não consigo remover versão recém-instalada de `%.250s' para permitir reinstalação de backup

en: unable to remove obsolete info file `%.250s'
pt: não foi possível remover arquivo info obsoleto `%.250s'

en: unable to rename new depot file `%.250s' to `%.250s'
pt: não é possível renomear novo arquivo depot de `%.250s' para `%.250s'

en: unable to reopen part file `%.250s'
pt: não é possível reabrir arquivo part `%.250s'

en: unable to restore backup version of `%.250s'
pt: não foi possível restaurar versão de backup de `%.250s'

en: unable to rewind at start of vsnprintf
pt: não foi possível efetuar rewind no começo de vsnprintf

en: unable to rewind in vsnprintf
pt: não foi possível efetuar rewind em vsnprintf

en: unable to run %.250s process `%.250s'
pt: não é possível executar %.250s processos `%.250s'

en: unable to seek back
pt: impossível procurar para trás

en: unable to set buffering on status file
pt: não foi possível estabelecer memória temporária em arquivo de status

en: unable to set close-on-exec flag for %.250s
pt: não foi possível definir a flag close-on-exec para %.250s

en: unable to set execute permissions on `%.250s'
pt: não foi possível estabelecer permissões de execução em `%.250s'

en: unable to set mode of new dist conffile `%.250s'
pt: não foi possível definir o modo do novo dist conffile `%.250s'

en: unable to stat %s `%.250s'
pt: não foi possível efetuar stat %s `%.250s'

en: unable to stat `%.250s'
pt: não é possível fazer stat em `%.250s'

en: unable to stat `%.255s' (which I was about to install)
pt: não foi possível efetuar stat de `%.255s' (que eu estava prestes a instalar)

en: unable to stat current installed conffile `%.250s'
pt: não foi possível obter estado sobre o conffile atualmente instalado `%.250s'

en: unable to stat in vsnprintf
pt: não foi possível efetuar stat em vsnprintf

en: unable to stat installed %s script `%.250s'
pt: não foi possível obter o estado da instalação %s do script `%.250s'

en: unable to stat new %s script `%.250s'
pt: não foi possível o stat do novo script %s `%.250s'

en: unable to stat new dist conffile `%.250s'
pt: não foi possível efetuar stat do novo dist conffile `%.250s'

en: unable to stat option description file `%.250s'
pt: não é possível fazer stat no arquivo de descrição de opção `%.250s'

en: unable to stat restored `%.255s' before installing another version
pt: não foi possível efetuar stat `%.255s' restaurado antes de instalar outra versão

en: unable to truncate for updated status of `%.250s'
pt: não foi possível truncar o status atualizado de `%.250s'

en: unable to truncate in vsnprintf
pt: não foi possível truncar em vsnprintf

en: unable to unbuffer `%.255s'
pt: não foi possível retirar `%.255s' do buffer

en: unable to unlock dpkg status database
pt: não foi possível desbloquear banco de dados de status do dpkg

en: unable to wait for %.250s
pt: não é possível aguardar por %.250s

en: unable to write new option to `%.250s'
pt: não é possível gravar nova opção para `%.250s'

en: unable to write updated status of `%.250s'
pt: não foi possível gravar status atualizado de `%.250s'

en: unexpected EOF in diversions [ii]
pt: EOF inesperado em desvios [ii]

en: unexpected EOF in diversions [iii]
pt: EOF inesperado em desvios [iii]

en: unexpected data after package and selection at line %d
pt: dado não esperado depois do pacote e seleção na linha %d

en: unexpected end of file in %.250s
pt: fim de arquivo não esperado em %.250s

en: unexpected end of file in %s in %.255s
pt: fim de arquivo inesperado em %s em %.255s

en: unexpected end of line after package name at line %d
pt: fim de linha não esperado depois do nome do pacote na linha %d

en: unexpected end of line in package name at line %d
pt: fim de linha inesperado no nome do pacote na linha %d

en: unexpected eof after package name at line %d
pt: eof inesperado após nome do pacote na linha %d

en: unexpected eof before end of line %d
pt: eof inesperado após fim da linha %d

en: unexpected eof in package name at line %d
pt: eof inesperado no nome do pacote na linha %d

en: unknown action string `%.50s'
pt: string de ação desconhecida `%.50s'

en: unknown compression type `%s'!
pt: tipo de compressão desconhecido `%s' !

en: unknown data type `%i' in buffer_read
pt: tipo de dado desconhecido `%i' em buffer_read

en: unknown data type `%i' in buffer_write
pt: tipo de dado desconhecido `%i' em buffer_write

en: unknown force/refuse option `%.*s'
pt: opção de forçar/recusar `%.*s' desconhecida

en: unknown option -%c
pt: opção desconhecida -%c

en: unknown option --%s
pt: opção desconhecida --%s

en: unknown wanted status at line %d: %.250s
pt: estado procurado desconhecido na linha %d: %.250s

en: unpacked (not set up)
pt: descompactado (não configurado)

en: unpacked but not configured
pt: descompactado mas não configurado

en: update available list script
pt: script de atualização da lista de disponíveis

en: updates directory contains file `%.250s' whose name is too long (length=%d, max=%d)
pt: diretório de atualizações contém arquivo
    `%.250s',
    cujo nome é muito longo (tamanho=%d, máx=%d)

en: updates directory contains files with different length names (both %d and %d)
pt: diretório de atualizações contém arquivos com nomes de tamanho diferentes (%d e %d)

en: usage: md5sum [-bv] [-c [file]] | [file...]
    Generates or checks MD5 Message Digests
        -c  check message digests (default is generate)
        -v  verbose, print file names when checking
        -b  read files in binary mode
    The input for -c should be the list of message digests and file names
    that is printed on stdout by this program when it generates digests.
pt: uso: md5sum [-bv] [-c [arquivo] | [arquivo...]
    Gera ou checa MD5 Message Digests
        -c  checa message digests (padrão é gerado)
        -v  verboso, imprimir nomes de arquivos quando checando
        -b  ler arquivos em modo binário
    A entrada para -c deverá ser uma lista de message digests e nomes de 
    arquivos que é impressa na saída padrão por este programa quando o 
    mesmo gera digests.

en: user-defined field name `%.*s' too short
pt: nome do campo `%.*s' definido pelo usuário é muito curto

en: value for `conffiles' has line starting with non-space `%c'
pt: valor para `conffiles' possui linha começando com `%c' sem espaçamento

en: value for `conffiles' has malformatted line `%.*s'
pt: valor para `conffiles' tem linha malformatada `%.*s'

en: value for `config-version' field not allowed in this context
pt: valor para campo `config-version` não permitido nesse contexto

en: value for `status' field not allowed in this context
pt: valor para campo `status' não permitido nesse contexto

en: version a has bad syntax: %s
pt: versão tem má sintaxe: %s

en: version b has bad syntax: %s
pt: versão b tem má sintaxe: %s

en: version number
pt: número de versão

en: version string has embedded spaces
pt: string de versão possui espaçõs embutidos

en: version string is empty
pt: string de versão está vazia

en: wait for %s failed
pt: espera por %s falhou

en: wait for dpkg-split failed
pt: espera por dpkg-split falhou

en: wait for shell failed
pt: espera pela shell falhou

en: warning
pt: aviso

en: warning, `%s' contains user-defined Priority value `%s'
pt: aviso, `%s' contém valor Prioridade `%s' definido pelo usuário

en: warning, `%s' contains user-defined field `%s'
pt: aviso, `%s' contém campo `%s' definido pelo usuário

en: warning, conffile `%s' is not a plain file
pt: aviso, conffile `%s' não é um arquivo comum

en: warning, conffile name `%.50s...' is too long, or missing final newline
pt: aviso, nome de conffile `%.50s...'é muito longo ou falta um caracter final de nova linha

en: was interrupted.
pt: foi interrompido.

en: was terminated by a signal: %s.
pt: foi abortado por um sinal: %s.

en: write error in vsnprintf
pt: erro de escrita em vsnprintf

en: write error on standard error
pt: erro de gravação na saída de erros padrão

en: yes/no in boolean field
pt: yes/no em campo booleano

en: you do not have permission to lock the dpkg status database
pt: você não tem permissão para bloquear o banco de dados de status do dpkg

en: you must specify packages by their own names, not by quoting the names of the files they come in
pt: você precisa especificar pacotes com seus próprios nomes, não citando os nomes dos arquivos em que eles vêm
