nano 1.2.2 - en to sr translation catalogue (315 entries)

en: 
     Compiled options:
sr: 
     Уграђене опције:

en: 
    Buffer written to %s
sr: 
    Бафер уписан у %s

en: 
    No %s written (too many backup files?)
sr: 
    Не уписах %s (превише резервних датотека?)

en: 
    Press return to continue starting nano
sr: 
    Притисните ентер за наставак покретања нана

en:    DIR: ...
sr:    ДИР: ...

en:   File: ...
sr:   Датотека: ...

en:  (to replace)
sr:  (за замену)

en:  DIR:
sr: ДИР:

en:  Email: nano@nano-editor.org	Web: http://www.nano-editor.org/
sr: Е-пошта: nano@nano-editor.org	Веб: http://www.nano-editor.org/

en:  GNU nano version %s (compiled %s, %s)
sr: ГНУ нано издање %s (изграђено %s, %s)

en:  Modified
sr:  Измењено

en:  View
sr:  Преглед

en:  [Backup]
sr: [Резерва]

en:  [Backwards]
sr: [уназад]

en:  [Case Sensitive]
sr: [разл. слова по величини]

en:  [DOS Format]
sr: [ДОС запис]

en:  [Mac Format]
sr: [Мек запис]

en:  [Regexp]
sr: [рег. израз]

en:  nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor: The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages. The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     The notation for shortcuts is as follows: Control-key sequences are notated with a caret (^) symbol and are entered with the Control (Ctrl) key.  Escape-key sequences are notated with the Meta (M) symbol and can be entered using either the Esc, Alt or Meta key depending on your keyboard setup.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
sr:  Помоћ за нана
    
     Уређивач нано је израђен да опонаша могућности и лакоћу употребе уређивача Пико са Универзитета у Вашингтону. Постоји четири главна одељка уређивача: горњи ред приказује издање програма, име датотеке која се управо уређује, и да ли је датотека измењена или не. Следећи део је главни уређивач који приказује датотеку која се уређује. Ред са стањем је трећи ред одоздо и приказује важне поруке. Два доња реда приказују најчешће коришћене пречице у уређивачу.
    
     Запис пречица је овакав: Пречице уз Control тастер су означени помоћу симбола капице (^) и уносе се уз тастер Control (Ctrl).  Пречице уз Escape тастер су означене помоћу Мета (М) симбола и уносе се помоћу неког од Esc, Alt или Meta тастера у зависности од подешавања ваше тастатуре. Наредни тастери обављају неки посао у прозору главног уређивача. Допунски тастери су приказани у заградама:

en: "%s" is a directory
sr: „%s“ је директоријум

en: "%s" not found
sr: Не нађох „%s“

en: "%s..." not found
sr: Не нађох „%s...“

en: "start=" requires a corresponding "end="
sr: „start=“ захтева и одговарајући „end=“

en: (ignored, for Pico compatibility)
sr: (занемарен, ради сагласности са Пиком)

en: (more)
sr: (више)

en: +LINE
sr: +РЕД

en: --fill=[#cols]
sr: --fill=[#колона]

en: --operatingdir=[dir]
sr: --operatingdir=[дир]

en: --quotestr=[str]
sr: --quotestr=[ниска]

en: --speller=[prog]
sr: --speller=[програм]

en: --syntax [str]
sr: --syntax [ниска]

en: --tabsize=[num]
sr: --tabsize=[број]

en: -Q [str]
sr: -Q [ниска]

en: -T [num]
sr: -T [број]

en: -Y [str]
sr: -Y [ниска]

en: -o [dir]
sr: -o [дир]

en: -r [#cols]
sr: -r [#колона]

en: -s [prog]
sr: -s [програм]

en: Aa
sr: AaАа

en: Aborted
sr: Обустављен

en: All
sr: Све

en: Append
sr: Надодај

en: Append Selection to File
sr: Додај избор на крај датотеке

en: Append to the current file
sr: Додај на текућу датотеку

en: Auto indent
sr: Самоувлачење

en: Auto save on exit, don't prompt
sr: Сам упиши при излазу, не питај

en: Auto wrap
sr: Самопрелом

en: Automatically indent new lines
sr: Само увуци нове редове

en: Back
sr: Назад

en: Back up original file when saving
sr: Направи резервни примерак изворне датотеке при снимању

en: Backing up file
sr: Правим резервни примерак

en: Backspace
sr: Брисање

en: Backup File
sr: Сачини резерву датотеке

en: Backup existing files on save
sr: Направи резерву постојећих датотека при снимању

en: Bad quote string %s: %s
sr: Лоша ниска за цитирање %s: %s

en: Bad regex "%s": %s
sr: Лош регуларни израз „%s“: %s

en: Brought to you by:
sr: Омогућили су вам:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the TAB key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
sr: Помоћ за одлазак у директоријум
    
     Унесите име директоријума у који желите да одете.
    
     Уколико није искључено допуњавање табулатором, можете користити TAB тастер да (покушате да) самодопуните име директоријума.
    
     Наредни тастери обављају неки посао у режиму одласка у директоријум:

en: Can now UnJustify!
sr: Сада могу да „одравнам“!

en: Can't go outside of %s in restricted mode
sr: Не могох да одем ван %s у ограниченом режиму

en: Can't insert file from outside of %s
sr: Не могох да уметнем датотеку изван %s

en: Can't move up a directory
sr: Не могох да уђем у наддиректоријум

en: Can't open "%s": %s
sr: Не могох да отворим „%s“ : %s

en: Can't write outside of %s
sr: Не могох да упишем изван %s

en: Cancel
sr: Откажи

en: Cancel the current function
sr: Откажи текућу операцију

en: Cancelled
sr: Отказано

en: Cannot add a color directive without a syntax line
sr: Не могох да додам упуте за боју без синтаксног реда

en: Case Sens
sr: Вел. слова

en: Close
sr: Затвори

en: Close currently loaded file/Exit from nano
sr: Затвори тренутно учитану датотеку/изађи из нана

en: Color syntax highlighting
sr: Истицање синтаксе у боји

en: Come on, be reasonable
sr: 'ајде, буди разуман

en: Command to execute
sr: Наредба за извршавање

en: Constant cursor position
sr: Константан положај курзора

en: Constantly show cursor position
sr: Стално приказуј положај курзора

en: Could not close %s: %s
sr: Не могох да затворим %s: %s

en: Could not create a temporary filename: %s
sr: Не могох да направим привремену датотеку: %s

en: Could not create pipe
sr: Не могох да направим цевку

en: Could not fork
sr: Не могу да покренем

en: Could not get size of pipe buffer
sr: Не могох да сазнам величину бафера за цевку

en: Could not invoke "%s"
sr: Не могох да покренем „%s“

en: Could not open %s for prepend: %s
sr: Не могох да отворим %s ради додавања на почетак: %s

en: Could not open %s for writing: %s
sr: Не могох да отворим %s ради уписа: %s

en: Could not open file for writing: %s
sr: Не могох да отворим датотеку ради уписа: %s

en: Could not pipe
sr: Не могу да направим цев

en: Could not read %s for backup: %s
sr: Не могох да прочитам %s ради прављења резерве: %s

en: Could not reopen %s: %s
sr: Не могох да поново отворим %s: %s

en: Could not set access/modification time on backup %s: %s
sr: Не могох да поставим време приступа и измене за резерву %s: %s

en: Could not set owner %d/group %d on backup %s: %s
sr: Не могох да поставим власника %d и групу %d за резерву %s: %s

en: Could not set permissions %o on %s: %s
sr: Не могох да поставим овлашћења %o за %s: %s

en: Could not set permissions %o on backup %s: %s
sr: Не могох да поставим овлашћења %o за резерву %s: %s

en: Couldn't write backup: %s
sr: Не могох да упишем резерву: %s

en: Creating misspelled word list, please wait...
sr: Образујем списак погрешно унетих речи, сачекајте...

en: Cur Pos
sr: Пол. курз.

en: Cut Text
sr: Исеци текст

en: Cut the current line and store it in the cutbuffer
sr: Исеци текући ред и смести га у исечке

en: Cut to end
sr: Исеци до краја

en: DOS Format
sr: ДОС запис

en: Delete
sr: Обриши

en: Delete the character to the left of the cursor
sr: Обриши знак лево од курзора

en: Delete the character under the cursor
sr: Обриши знак под курзором

en: Direction
sr: Смер

en: Do regular expression searches
sr: Изводи претраге по регуларним изразима

en: Don't convert files from DOS/Mac format
sr: Не претварај датотеке из ДОС/Мекинтош облика

en: Don't follow symbolic links, overwrite
sr: Не прати симболичке везе, пресними их

en: Don't look at nanorc files
sr: Не гледај у датотеке nanorc

en: Don't show help window
sr: Не приказуј прозор за помоћ

en: Don't wrap long lines
sr: Не преламај дуге редове

en: Down
sr: Доле

en: Edit a replacement
sr: Измените замену

en: Edit the previous search/replace strings
sr: Уреди ниске претходних претрага и замена

en: Enable alternate speller
sr: Омогући неку другу проверу правописа

en: Enable mouse
sr: Укључи миша

en: Enable multiple file buffers
sr: Омогући бафере са више датотека

en: Enable suspend
sr: Укључи суспензију

en: End
sr: Крај

en: Enter
sr: Унос

en: Enter line number
sr: Унесите број реда

en: Error in %s on line %d:
sr: Грешка у %s у %d. реду:

en: Error invoking "sort -f"
sr: Грешка при покретању „sort -f“-а

en: Error invoking "spell"
sr: Грешка при покретању „spell“-а

en: Error invoking "uniq"
sr: Грешка при покретању „uniq“-а

en: Errors found in .nanorc file
sr: Нађох грешке у датотеци .nanorc

en: Execute Command
sr: Изврши наредбу

en: Execute external command
sr: Изврши спољну наредбу

en: Exit
sr: Изађи

en: Exit from nano
sr: Изађи из нана

en: External Command Help Text
    
     This menu allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or a new buffer in multibuffer mode).
    
     The following keys are available in this mode:
sr: Помоћ за спољну наредбу
    
     Овај мени вам омогућава да уметнете излаз наредбе коју покреће љуска у текући бафер (или у нови бафер у вишебаферском режиму).
    
     Наредни тастери обављају неки посао у овом режиму:

en: File "%s" is a device file
sr: Датотека „%s“ чини датотеку уређаја

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
sr: Помоћ за прегледач датотека
    
     Прегледач датотека се користи за визуелно разгледање директоријума за избор датотеке ради читања или уписа. Можете користити стрелице или PageUp/Down тастере за разгледање датотека, а S или Ентер да изаберете означену датотеку или да уђете у означени директоријум. Да одете један ниво изнад, изаберите директоријум са називом „..“ у врху списка датотека.
    
     Наредни тастери обављају неки посао у режиму прегледача датотека:

en: File Name to Append to
sr: У коју датотеку додати

en: File Name to Prepend to
sr: У коју датотеку додати

en: File Name to Write
sr: У коју датотеку уписати

en: File exists, OVERWRITE ?
sr: Датотека постоји, да ПРЕСНИМИМ?

en: File to insert [from %s]
sr: Датотека коју уметнути [из %s]

en: File to insert [from ./]
sr: Датотека коју уметнути [из ./]

en: File to insert into new buffer [from %s]
sr: Датотека коју уметнути у нови бафер [из %s]

en: File to insert into new buffer [from ./]
sr: Датотека коју уметнути у нови бафер [из ./]

en: File:
sr: Датотека:

en: Find Other Bracket
sr: Нађи другу заграду

en: Find other bracket
sr: Нађи другу заграду

en: Finished checking spelling
sr: Завршена провера правописа

en: First Line
sr: Први ред

en: For ncurses:
sr: За ен-курсис:

en: Forward
sr: Напред

en: Get Help
sr: Добијте помоћ

en: Go To Dir
sr: Иди у директоријум

en: Go To Line
sr: Иди у ред

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
sr: Помоћ за одлазак у ред
    
     Унесите број реда у који желите да одете и притисните Ентер. Уколико има мање редова текста од броја који сте унели, поставићу вас на последњи ред датотеке.
    
     Наредни тастери обављају неки посао у режиму одласка у ред:

en: Go to a specific line number
sr: Иди на одређени ред

en: Go to directory
sr: Иди у директоријум

en: Go to file browser
sr: Иди у прегледач датотека

en: Go to the first line of the file
sr: Иди у први ред датотеке

en: Go to the last line of the file
sr: Иди у последњи ред датотеке

en: Goto Cancelled
sr: Улазак отказан

en: Goto Directory
sr: Иди у директоријум

en: Help mode
sr: Режим помоћи

en: History
sr: Историјат

en: Home
sr: Почетак

en: I can't find my home directory!  Wah!
sr: Не могох да нађем мој лични директоријум! Бре!

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
    
     If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
sr: Помоћ за уметање датотеке
    
     Унесите име датотеке коју желите да уметнете у текући бафер на текућем положају курзора.
    
     Уколико сте изградили нана са подршком за вишедатотечне бафере, и укључили више бафера са опцијама „-F“ или „--multibuffer“, Мета-F изменом, или nanorc датотеком, уметање датотеке ће је учитати у одвојеном баферу (користите Мета-< и > за пребацивање између бафера).
    
     Уколико вам треба још један празан бафер, не уносите име датотеке, или укуцајте име непостојеће датотеке и притисните Ентер.
    
     Наредни тастери обављају неки посао у режиму уметања датотеке:

en: Insert a carriage return at the cursor position
sr: Уметни прелом реда на текућем положају

en: Insert a tab character
sr: Уметни табулатор

en: Insert another file into the current one
sr: Уметни другу датотеку у текућу

en: Invalid regex "%s"
sr: Неисправан регуларни израз „%s“

en: Invoke the help menu
sr: Покрени мени за помоћ

en: Invoke the spell checker, if available
sr: Покрени правописну проверу, ако је доступна

en: Justify
sr: Пораванај

en: Justify the current paragraph
sr: Поравнај текући пасус

en: Key illegal in VIEW mode
sr: Тастер недозвољен у прегледачком режиму

en: Key illegal in non-multibuffer mode
sr: Недозвољен тастер у не-вишебаферском режиму

en: Last Line
sr: Последњи ред

en: Let ^K cut from cursor to end of line
sr: Нека ^K исеца од курзора до краја реда

en: Log & read search/replace string history
sr: Дневник и читање претходних претрага/замена

en: Mac Format
sr: Мекинтош запис

en: Make the current search or replace case (in)sensitive
sr: Нека текућа претрага или замена не разликује велика и мала слова.

en: Mark Set
sr: Ознака постављена

en: Mark Text
sr: Означи текст

en: Mark UNset
sr: Ознака ОДпостављена

en: Mark text at the current cursor location
sr: Означи текст на текућем положају курзора

en: Missing color name
sr: Недостаје име боје

en: Missing syntax name
sr: Недостаје име синтаксе

en: Mouse support
sr: Подршка за миша

en: Move back one character
sr: Иди један знак назад

en: Move backward one word
sr: Иди једну реч уназад

en: Move down one line
sr: Иди један ред испод

en: Move forward one character
sr: Иди један знак напред

en: Move forward one word
sr: Иди једну реч унапред

en: Move to the beginning of the current line
sr: Иди на почетак текућег реда

en: Move to the end of the current line
sr: Иди на крај текућег реда

en: Move to the next screen
sr: Пребаци се на следећи екран

en: Move to the previous screen
sr: Пребаци се на претходни екран

en: Move up one line
sr: Иди један ред изнад

en: Multiple file buffers
sr: Бафери више датотека

en: New Buffer
sr: Нови бафер

en: New File
sr: Нова датотека

en: Next File
sr: Следећа датотека

en: Next Page
sr: Следећа страна

en: Next Word
sr: Следећа реч

en: Nn
sr: НнNn

en: No
sr: Не

en: No Replace
sr: Без замене

en: No conversion from DOS/Mac format
sr: Без претварања из Мекинтош/ДОС записа

en: No matching bracket
sr: Нема одговарајуће заграде

en: No more open files
sr: Нема више отворених датотека

en: Not a bracket
sr: Није заграда

en: NumLock glitch detected.  Keypad will malfunction with NumLock off
sr: Примећена грешка са NumLock-ом. Нумеричка тастатура неће радити када је он искључен

en: Open next loaded file
sr: Отвори следеће учитану датотеку

en: Open previously loaded file
sr: Отвори претходно коришћену датотеку

en: Option		Long option		Meaning
sr: Опција		Дуга опција		Значење

en: Option		Meaning
sr: Опција		Значење

en: Prepend
sr: Додај на почетак

en: Prepend Selection to File
sr: Додај избор на почетак датотеке

en: Prepend to the current file
sr: Додај на почетак текуће датотеке

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
sr: Тастери за очување XON-а (^Q) и XOFF-а (^S)

en: Prev Page
sr: Претходна страна

en: Prev Word
sr: Претходна реч

en: Previous File
sr: Претходна датотека

en: Print version information and exit
sr: Испиши податке о издању и изађи

en: Quoting string, default "> "
sr: Ниска за цитирање, подразумевано „> “

en: Read %d line | Read %d lines
sr[0]: Учитах %d ред
sr[1]: Учитах %d реда
sr[2]: Учитах %d редова

en: Read %d line (Converted from DOS format) | Read %d lines (Converted from DOS format)
sr[0]: Учитах %d ред (претворен из ДОС записа)
sr[1]: Учитах %d реда (претворених из ДОС записа)
sr[2]: Учитах %d редова (претворених из ДОС записа)

en: Read %d line (Converted from Mac format) | Read %d lines (Converted from Mac format)
sr[0]: Учитах %d ред (претворен из Мекинтош записа)
sr[1]: Учитах %d реда (претворених из Мекинтош записа)
sr[2]: Учитах %d редова (претворених из Мекинтош записа)

en: Read File
sr: Прочитај датотеку

en: Reading File
sr: Учитавам датотеку

en: Received SIGHUP or SIGTERM
sr: Примих SIGHUP или SIGTERM

en: Refresh
sr: Освежи

en: Refresh (redraw) the current screen
sr: Освежи (понов исцртај) текући екран

en: Refusing 0 length regex match
sr: Одбијам поклапање са регуларним изразом дужине 0

en: Regexp
sr: Рег. израз

en: Replace
sr: Замени

en: Replace Cancelled
sr: Замена отказана

en: Replace failed: unknown subexpression!
sr: Не успех да заменим: непознат подизраз!

en: Replace text within the editor
sr: Замени текст из уређивача

en: Replace this instance?
sr: Да заменим ову појаву?

en: Replace with
sr: Замени са

en: Replaced %d occurrence | Replaced %d occurrences
sr[0]: Замених %d појаву
sr[1]: Замених %d појаве
sr[2]: Замених %d појава

en: Save modified buffer (ANSWERING "No" WILL DESTROY CHANGES) ?
sr: Сачувати измењени бафер (ОДГОВАРАЊЕМ СА „Не“ ЋЕТЕ БАЦИТИ СВЕ ИЗМЕНЕ) ?

en: Search
sr: Тражи

en: Search Cancelled
sr: Претрага отказана

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, then hit enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the Search: prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
    
     The following function keys are available in Search mode:
sr: Помоћ за наредбу претраге
    
     Унесите речи или знаке које желите да нађете, и притисните Ентер. Уколико се тражени текст пронађе, на екрану ће се приказати положај најближег резултата претраге.
    
     Претходна ниска претраге ће се приказати у угластим заградама након „Тражи:“. Притиском на Ентер уместо уноса новог текста ће извести претходну претрагу.
    
     Наредни тастери обављају неки посао у режиму претраге:

en: Search Wrapped
sr: Претрага у круг

en: Search backwards
sr: Тражи уназад

en: Search for text within the editor
sr: Тражи текст у уређивачу

en: Set fill cols to (wrap lines at) #cols
sr: Постави испуњавање колона (прелом реда) на #колона

en: Set operating directory
sr: Поставља радни директоријум

en: Set width of a tab to num
sr: Поставља ширину табулатора на број

en: Show the position of the cursor
sr: Прикажи положај курзора

en: Show this message
sr: Прикажи ову поруку

en: Smooth scrolling
sr: Глатко клизање

en: Sorry, support for this function has been disabled
sr: Нажалост, подршка за ову функцију је искључена

en: Space
sr: Простор

en: Special thanks to:
sr: Посебну захвалност дугујемо:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file.
    
     The following other functions are available in Spell Check mode:
sr: Помоћ за проверу правописа
    
     Провера правописа ради на свом тексту текуће датотеке.  Када се наиђе на непознату реч, она се истиче и замена се може уредити.  Тада ћете бити упитани да замените сваку појаву дате погрешно унете речи у текућој датотеци.
    
     Наредни тастери обављају неки посао у режиму провере правописа:

en: Spell checking failed: %s
sr: Неуспешна провера правописа: %s

en: Spell checking failed: unable to write temp file!
sr: Неуспешна провера правописа: не могох да пишем у привремену датотеку!

en: Start at line number LINE
sr: Почни у реду број РЕД

en: Suspend
sr: Суспендуј

en: Switched to %s
sr: Пребацих се на %s

en: Syntax definition to use
sr: Која дефиниција синтаксе се користи

en: Tab
sr: Табулатор

en: Tab size is too small for nano...
sr: Величина табулатора премала за нана...

en: Thank you for using nano!
sr: Хвала што користите нана!

en: The Free Software Foundation
sr: Задужбина за Слободни Софтвер

en: The nano text editor
sr: Уређивач текста нано

en: This is the only occurrence
sr: Ово је једина појава

en: To Files
sr: У датотеке

en: To Spell
sr: У проверу правописа

en: Toggle insert into new buffer
sr: Измена убацивања у нови бафер

en: UnCut Txt
sr: Убаци текст

en: UnJustify
sr: Одравнај

en: Unable to open ~/.nano_history file, %s
sr: Не могох да отворим датотеку ~/.nano_history, %s

en: Unable to open ~/.nanorc file, %s
sr: Не могох да отворим датотеку ~/.nanorc, %s

en: Unable to write ~/.nano_history file, %s
sr: Не могох да упишем датотеку ~/.nano_history, %s

en: Uncut from the cutbuffer into the current line
sr: Убаци исечак у текући ред

en: Unjustify after a justify
sr: Одравнај после поравнавања

en: Up
sr: Горе

en: Usage: nano [+LINE] [GNU long option] [option] [file]
sr: Употреба: nano [+РЕД] [Дуге Гнуове опције] [опција] [датотека]

en: Usage: nano [+LINE] [option] [file]
sr: Употреба: nano [+РЕД] [опција] [датотека]

en: Use "fg" to return to nano
sr: Користите „fg“ да се вратите у нана

en: Use alternate keypad routines
sr: Користи неке друге функције за нумеричку тастатуру

en: Use regular expressions
sr: Користи регуларне изразе

en: View (read only) mode
sr: Режим прегледа (само за читање)

en: Where Is
sr: Где је

en: Window size is too small for nano...
sr: Величина прозора је премала за нана...

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and hit Enter to save the file.
    
     If you have selected text with Ctrl-^, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
sr: Помоћ за упис датотеке
    
     Унесите име датотеке у коју желите да упишете текући бафер и притисните Ентер да снимите.
    
     Уколико сте изабрали текст помоћу Ctrl-^, бићете упитани да ли желите да сачувате изабрани део у одвојену датотеку. Да умањите шансе преснимавања постојеће датотеке једним њеним делом, име текуће датотеке се не подразумева у овом режиму.
    
     Наредни тастери обављају неки посао у режиму уписа датотеке:

en: Write Selection to File
sr: Упиши избор у датотеку

en: Write file in DOS format
sr: Упишите датотеку у ДОС облику

en: Write file in Mac format
sr: Упишите датотеку у Мек облику

en: Write file out in DOS format
sr: Испиши датотеку у ДОС запису

en: Write file out in Mac format
sr: Испиши датотеку у Мекинтош запису

en: Write the current file to disk
sr: Упиши текућу датотеку на диск

en: WriteOut
sr: Испиши

en: Writing file in DOS format
sr: Уписујем датотеку у ДОС запису

en: Writing file in Mac format
sr: Уписујем датотеку у Мекинтош запису

en: Wrote %d line | Wrote %d lines
sr[0]: Уписах %d ред
sr[1]: Уписах %d реда
sr[2]: Уписах %d редова

en: XOFF ignored, mumble mumble.
sr: XOFF занемарен, трт-мрт.

en: XON ignored, mumble mumble.
sr: XON занемарен, трт-мрт.

en: Yes
sr: Да

en: Yy
sr: YyДдDd

en: and anyone else we forgot...
sr: и сви остали које смо пропустили...

en: argument %s has unterminated "
sr: аргумент %s садржи недовршен "

en: color %s not understood.
    Valid colors are "green", "red", "blue", 
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" and 
    "black", with the optional prefix "bright".
sr: Не разумех боју %s.
    Дозвољене боје су „green“ (зелена), „red“ (црвена), „blue“ (плава), 
    „white“ (бела), „yellow“ (жута), „cyan“ (цијан), „magenta“ (магента) и
    „black“ (црна), са необавезним предметком „bright“ (светло).

en: command %s not understood
sr: не разумех наредбу %s

en: disabled
sr: искључено

en: enable/disable
sr: укључи/искључи

en: enabled
sr: укључено

en: line %ld/%ld (%d%%), col %lu/%lu (%d%%), char %lu/%ld (%d%%)
sr: ред %ld/%ld (%d%%), стубац %lu/%lu (%d%%), знак %lu/%ld (%d%%)

en: nano is out of memory!
sr: нану је понестало меморије!

en: option %s requires an argument
sr: опција „%s“ захтева аргумент

en: regex strings must begin and end with a " character
sr: ниске регуларних израза морају почети и завршити се знаком "

en: requested fill size %d invalid
sr: тражена величина попуне %d је неисправна

en: requested tab size %d invalid
sr: тражена величина табулатора %d је неисправна

en: version
sr: издање
