aptitude - en to tr translation catalogue (711 entries)

en: 
     Tasks are groups of packages which provide an easy way to select a predefined set of packages for a particular purpose.
tr: 
     Görevler, belirli bir amaç için önceden tanımlanmış paket gruplarını topluca seçmek için kolay bir yol sağlar.

en: 
    Curses version: %s
tr: 
    Curses versiyon: %s

en: 
    Dependency information will be shown.
tr: 
    Bağımlılık bilgisi gösterilecek.

en: 
    Dependency information will not be shown.
tr: 
    Bağımlılık bilgisi gösterilmeyecek.

en: 
    NCurses version: %s
tr: 
    NCurses versiyon: %s

en: 
    Size changes will be shown.
tr: 
    Boyut değişiklikleri gösterilecek.

en: 
    Size changes will not be shown.
tr: 
    Boyut değişiklikleri gösterilmeyecek.

en: 
    Versions will be shown.
tr: 
    Sürümler gösterilecek.

en: 
    Versions will not be shown.
tr: 
    Sürümler gösterilmeyecek.

en:                   This aptitude does not have Super Cow Powers.
tr:                   Bu yetenek Süper İnek Güçlerine sahip değil.

en:        aptitude [options] <action> ...
tr:        aptitude [seçenekler] <eylem> ...

en:   Actions (if none is specified, aptitude will enter interactive mode):
tr:   Eylemler (Eğer seçilmemişse, aptitude etkileşimli moda girer):

en:   Options:
tr:   Seçenekler:

en:  (provided by %F)
tr:  (%F tarafından sağlanan)

en:  --with(out)-recommends	Specify whether or not to treat recommends as
                    strong dependencies
tr:  --with(out)-recommends	Önerilenlerin (recommends) önemli bağımlılık olarak
                    var sayılıp sayılmayacağını belirler.

en:  -D             Show the dependencies of automatically changed packages.
tr:  -D             Otomatik olarak değişecek bağımlılık dosyalarını göster.

en:  -F format      Specify a format for displaying search results; see the manual
tr:  -F format      Arama sonuçlarını göstermek için bir format belirle; kılavuza bakınız

en:  -O order       Specify how search results should be sorted; see the manual
tr:  -O düzen       Arama sonuçlarının nasıl sıralanacağını belirt; kılavuza bakınız

en:  -P             Always prompt for confirmation or actions
tr:  -p             Her zaman onay için ya da eylem için sor

en:  -S fname: Read the aptitude extended status info from fname.
tr:  -S dosyaadi: aptitude gelişmiş durum bilgisini dosyaadi'ndan oku.

en:  -V             Show which versions of packages are to be installed.
tr:  -V             Paketlerin hangi versiyonlarının kurulacağını göster.

en:  -Z		    Show the change in installed size of each package.
tr:  -Z		     Her bir paketin kurulduktan sonraki büyüklük değişikliğini göster.

en:  -d             Only download packages, do not install or remove anything.
tr:  -d             Sadece paketleri indir, hiç bir şey kurma ya da kaldırma

en:  -f             Aggressively try to fix broken packages.
tr:  -f             Kırık paketleri zorla düzeltmeye çalış.

en:  -h             This help text
tr:  -h             Bu yardım metni

en:  -i      : Perform an install run on startup.
tr:  -i      : Bir kurulum yap ve başlangıçta çalıştır.

en:  -o key=val     Directly set the configuration option named 'key'
tr:  -o key=değ     'key' yapılandırma seçeneğini doğrudan değiştir

en:  -s             Simulate actions, but do not actually perform them.
tr:  -s             Eylemi simule et, fakat işlemi gerçekleştirme.

en:  -t [release]   Set the release from which packages should be installed
tr:  -t [sürüm]   Paketlerin kurulacağı sürümü ayarla

en:  -u      : Download new package lists on startup.
tr:  -u      : Başlangıçta yeni paket listelerini indir.

en:  -v             Display extra information. (may be supplied multiple times)
tr:  -v             Ekstra bilgi göster. (birden fazla desteklenebilir)

en:  -w width       Specify the display width for formatting search results
tr:  -w genişlik       Arama sonuçları için gösterme genişliği belirt

en:  -y             Assume that the answer to simple yes/no questions is 'yes'
tr:  -y             Sadece evet/hayır şeklindeki sorulara onaya gerek kalmadan 'evet' de

en:  [ %i%% ] (%sB/s, %s remaining)
tr:  [ %i%% ] (%sB/s, %s kaldı)

en:  [ %i%% ] (stalled)
tr:  [ %i%% ] (askıda)

en:  [Working]
tr: [Çalışılıyor]

en:  [held]
tr:  [tut]

en:  autoclean    - Erase old downloaded package files
tr:  autoclean    - Eski indirilmiş paket dosyalarını sil

en:  changelog    - View a package's changelog
tr:  changelog    - Paketin değişiklik güncesini göster

en:  clean        - Erase downloaded package files
tr:  clean         - İndirilmiş paket dosyalarını sil

en:  dist-upgrade - Perform an upgrade, possibly installing and removing packages
tr:  dist-upgrade    Güncelleme uygula, mümkün olduğunca paketleri kurma ve kaldırma

en:  download     - Download the .deb file for a package
tr:  download    - Bir paket için.deb dosyasını indir

en:  forbid-version - Forbid aptitude from upgrading to a specific package version.
tr:  forbid-version - Aptitude'un belirli bir paket sürümüne yükseltmesini engelle.

en:  forget-new   - Forget what packages are "new"
tr: forget-new       Hangi paketlerin "yeni" olduğunu unut

en:  hold         - Place packages on hold
tr:  hold         - Paketleri tut

en:  install      - Install/upgrade packages
tr: install      - Paketleri kur/güncelle

en:  markauto     - Mark packages as having been automatically installed
tr: markauto     - Paketler otomatik olarak kurulacak şekilde işaretlenir

en:  or
tr:  ya da

en:  purge        - Remove packages and their configuration files
tr:  purge        - Paketleri ve onlara ait ayar dosyalarını kaldır

en:  remove       - Remove packages
tr:  remove       - Paketleri kaldır

en:  search       - Search for a package by name and/or expression
tr:  search       - Paketleri ismine ve/veya tanımlara göre ara

en:  show         - Display detailed information about a package
tr:  show         - Bir paket hakkında detaylı bilgi göster

en:  unhold       - Cancel a hold command for a package
tr:  unhold         - Bir paket için hold(tut) komutunu iptal et

en:  unmarkauto   - Mark packages as having been manually installed
tr:  unmarkauto     - Paketler elle kurulacak şekilde işaretlenir

en:  update       - Download lists of new/upgradable packages
tr:  update     - Yeni/güncellenebilir paketlerin listesini indir

en:  upgrade      - Perform a safe upgrade
tr:  upgrade     - Güvenli bir güncelleme uygula

en:  which is a virtual package.
tr:  sanal bir paket.

en: "%s" exists in the package database, but it is not a
    real package and no package provides it.
tr: "%s" paket veritabanında var, fakat gerçek bir
    paket değil ve hiç bir paket tarafından sağlanmıyor.

en: "%s" is a virtual package provided by:
tr: %s bir sanal paket, ve şu paket tarafından sağlanıyor:

en: #Broken
tr: #Kırık

en: #Broken: %ld
tr: #Kırık: %ld

en: %B%s%b cannot be upgraded now, but if it could be, it would still be held at version %B%s%b.
tr: %B%s%b şu anda yükseltilemiyor fakat yükseltilebilecek olsaydı bile %B%s%b sürümünde tutulacaktı.

en: %B%s%b could be upgraded to version %B%s%b, but it is being held at version %B%s%b.
tr: %B%s%b paketi %B%s%b sürümüne güncellenebilirdi, fakat %B%s%b sürümünde kalacak.

en: %B%s%b is currently installed.
tr: %B%s%b şu anda kurulmuş durumda.

en: %B%s%b is not currently installed.
tr: %B%s%b şu anda kurulu değil.

en: %B%s%b was installed automatically;  it is being removed because all of the packages which depend upon it are being removed:
tr: %B%s%b paketi otomatik olarak kurulmuştu,  şimdi kaldırılacak çünkü bu pakete bağımlı olan paketler kaldırılıyor:

en: %B%s%b will be automatically installed to satisfy the following dependencies:
tr: %B%s%b paketi bağımlılıkları karşılamak için otomatik olarak kurulacak:

en: %B%s%b will be automatically removed because of dependency errors:
tr: Bağımlılık hatalarından dolayı %B%s%b paketi otomatik olarak kaldırılacak:

en: %B%s%b will be downgraded.
tr: %B%s%b paketinin eski sürümü kurulacak.

en: %B%s%b will be installed.
tr: %B%s%b kurulacak.

en: %B%s%b will be re-installed.
tr: %B%s%b yeniden kurulacak.

en: %B%s%b will be removed.
tr: %B%s%b kaldırılacak.

en: %B%s%b will be upgraded from version %B%s%b to version %B%s%b.
tr: %B%s%b paketi %B%s%b sürümünden %B%s%b sürümüne yükseltilecek.

en: %B%s%b will not be upgraded to the forbidden version %B%s%b.
tr: %B%s%b paketi, kurulumu engellenen %B%s%b sürümüne yükseltilmeyecek.

en: %B%s%b will not be upgraded to version %B%s%b, to avoid breaking the following dependencies:
tr: %B%s%b paketi bazı bağımlılıkları bozmamak için %B%s%b sürümüne yükseltilmeyecek:

en: %i/%i mines  %d %s
tr: %i/%i mayın  %d %s

en: %lu downgraded,
tr: %lu eski sürümü yüklendi,

en: %lu packages upgraded, %lu newly installed,
tr: %lu paket yükseltildi, %lu yeni kuruldu,

en: %lu reinstalled,
tr: %lu yeniden kuruldu,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
tr: %lu kaldırıldı, %lu yükseltilmedi.

en: %s %s compiled at %s %s
tr: %s %s derlendi %s %s

en: %s is already installed at the requested version (%s)
tr: %s paketinin istenen sürümü zaten kurulu (%s)

en: %s is an essential package!
    
    Are you sure you want to remove it?
    Type '%s' if you are.
tr: %s önemli bir pakettir!
    
    Bu paketi kaldırmak istediğinizden emin misiniz?
    Eğer eminseniz '%s' yazın.

en: %s is not an official Debian package, cannot display its changelog.
tr: %s resmi bir Debian paketi değil, değişiklik güncesi gösterilemiyor.

en: %s is not currently installed, so it will not be reinstalled.
tr: %s şu anda kurulu değil, bu nedenle yeniden yüklenmeyecek.

en: %s%s; will be downgraded [%s -> %s]
tr: %s%s; daha eski sürümü kurulacak [%s -> %s]

en: %s%s; will be upgraded [%s -> %s]
tr: %s%s; yükseltilecek [%s -> %s]

en: %s: Menu  %s: Help  %s: Quit  %s: Update  %s: Download/Install/Remove Pkgs
tr: %s: Menü  %s: Yardım  %s: Çık  %s: Güncelle  %s: Paketleri İndir/Kur/Kaldır

en: %s; version %s will be installed
tr: %s; %s sürümü kurulacak.

en: %s; version %s will be installed automatically
tr: %s; %s sürümü otomatik olarak kurulacak

en: %s; will be purged
tr: %s; temizlenecek

en: %s; will be purged because nothing depends on it
tr: %s; paketi ihtiyaç duyulmadığından yapılandırması ile beraber silinecek

en: %s; will be removed
tr: %s; kaldırılacak

en: %s; will be removed because nothing depends on it
tr: %s; paketi başka paketlerce ihtiyaç duyulmadığından kaldırılacak

en: %sB bytes of disk space will be freed
tr: %sB disk alanı serbest kalacak

en: %sB of disk space will be used
tr: %sB disk alanı kullanılacak

en: -o requires an argument of the form key=value, got %s
tr: -o key=değer şeklinde bir seçenek gerekiyor, %s elde edildi

en: -u and -i may not be specified in command-line mode (eg, with 'install')
tr: -u ve -i komut satırı modunda belirtilemez ('install' ile, gibi)

en: -u and -i may not be specified with a command
tr: -u ve -i bir komutla birlikte kullanılamaz

en: <N/A>
tr: <yok>

en: <none>
tr: <yok>

en: ===============================================================================
    
    Log complete.
tr: ===============================================================================
    
    Günlük tamamlandı.

en: A little dart shoots out at you!  You are hit by a little dart!  --More--
tr: Sana doğru küçük bir ok atıldı!  Bu ok sana isabet etti!  --Daha--

en: A package-list update or install run is already taking place.
tr: Paket listesi güncellemesi veya kurulum işlemi zaten sürüyor.

en: Abort.
tr: İptal.

en: Ack!  Something bad happened while installing packages.  Trying to recover:
tr: Bilgi! ..Paketler kurulurken bazı şeyler yolunda gitmedi.  Geri almaya çalışılıyor:

en: Action
tr: Eylem

en: Actions
tr: Eylemler

en: Administrative utilities (install software, manage users, etc)
     Packages in the 'admin' section allow you to perform administrative tasks such as installing software, managing users, configuring and monitoring your system, examining network traffic, and so on.
tr: Yönetim araçları (yazılım kur, kullanıcıları düzenle, vb.)
     'yönetim' bölümündeki paketler yazılım kurmak, kullanıcıları düzenlemek, sisteminizin ayarları ve gözlemlenmesi, ağ trafiğinin sınanması gibi yönetsel işleri yapmanızı sağlar.

en: Advance to the next item after changing the state of a package
tr: Paket durumu değiştirilince bir sonraki öğeye geç

en: After unpacking %sB will be freed.
tr: Paketler açıldıktan sonra %sB serbest kalacak.

en: After unpacking %sB will be used.
tr: Paketler açıldıktan sonra %sB yer kullanılacak.

en: All Packages
tr: Tüm Paketler

en: All right, you win.
tr: Tamam, sen kazandın.

en: Apply a filter to the package list
tr: Paket listesini filtrele

en: Aptitude %s
    
    Copyright 2000 Daniel Burrows.
    
    aptitude comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details see 'license' in the
    Help menu.  This is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; see 'license' for details.
tr: Aptitude %s
    
    Copyright 2000 Daniel Burrows.
    
    aptitude kesinlikle HERHANGİ BİR GARANTİ içermez; detaylar için Yardım menüsündeki 'Lisans' seçeneğine bakabilirsiniz.  Bu bir Özgür Yazılım'dır, ve belirli koşullar altında dağıtılabilir.

en: Architecture:
tr: Mimari:

en: Archive
tr: Arşiv

en: Auto
tr: Oto

en: Automatically fix broken packages before installing or removing
tr: Kurma ya da kaldırma işlemlerinden önce bozuk paketleri otomatik düzelt

en: Automatically installed
tr: Otomatik olarak kuruldu

en: Automatically remove unused packages matching this filter
tr: Kullanılmayan paketleri bu filtreye uyarak otomatik olarak kaldır

en: Automatically resolve dependencies of a package when it is selected
tr: Bir paket seçildiğinde bağımlılıkları otomatik olarak çözümle

en: Automatically show why packages are broken
tr: Paketlerin neden bozulduğunu otomatik olarak göster

en: Automatically upgrade installed packages
tr: Kurulu paketleri otomatik olarak yükselt

en: Available versions of
tr: Kullanılabilir sürümleri

en: BROKEN
tr: KIRIK

en: Bad action character '%c'
tr: Kötü eylem karakteri '%c'

en: Bad filter type '%s' (valid types are: 'missing')
tr: Hatalı filtre tipi '%s' ( geçerli tip: 'kayıp')

en: Bad passthrough setting '%s' (use 'passthrough' or 'nopassthrough')
tr: Kötü düzgeçiş ayarı '%s' ('passthrough' ya da 'nopassthrough' kullanın)

en: Bad record encountered (Package=%s, Group=%s), skipping
tr: Kötü kayıtla karşılaşıldı (Paket=%s, Grup=%s), geçiliyor

en: Bad record encountered (no Package or Group entry), skipping
tr: Kötü kayıtla karşılaşıldı (Paket ya da Grup girişi yok), geçiliyor

en: Bad section name '%s' (use 'none', 'topdir', or 'subdir')
tr: Hatalı bölüm ismi '%s' ('none', 'topdir' ya da 'subdir' kullan)

en: Badly formed expression
tr: Kötü biçimli ifade

en: Become root
tr: Root ol

en: Browse packages by category
tr: Paketlere kategoriye göre gözat

en: Building view
tr: Görüntü oluşturuluyor

en: By-installed size sorting policies take no arguments
tr: Kurulu boyuta göre sıralama kuralı argüman almaz

en: By-mode grouping policies take no arguments
tr: Kip gruplama kuralı argüman almaz

en: By-name sorting policies take no arguments
tr: İsme göre sıralama kuralı argüman almaz

en: By-priority grouping policies take no arguments
tr: Öncelikli gruplama kuralları argüman almaz

en: By-priority sorting policies take no arguments
tr: Önceliğe göre sıralama kuralı argüman almaz

en: By-status grouping policies take no arguments
tr: Duruma göre gruplama kuralı argüman almaz

en: Can't execute sensible-pager, is this a working Debian system?
tr: Sensible-pager çalıştırılamıyor, bu çalışan bir Debian sistemi mi?

en: Can't find a package named "%s"
tr: "%s" adında bi paket bulunamıyor

en: Can't get value of $HOME, using TMPDIR (insecure)
tr: $HOME değeri alınamadı, TMPDIR kullanılıyor (güvensiz)

en: Can't open Aptitude extended state file
tr: Aptitude geniş durum dosyası açılamıyor

en: Can't parse background "%s" of color "%s"
tr: "%s" arkaplan rengi "%s"den ayrıştırılamıyor

en: Can't parse foreground "%s"of color "%s"
tr: "%s" ön plan rengi "%s"den ayrıştırılamıyor

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel any action on the selected package
tr: Seçili paket ile ilgili herhangi bir işlemi iptal et

en: Cancel any action on the selected package, and protect it from future upgrades
tr: Seçili paket ile ilgili herhangi bir işlemi iptal et ve daha sonra yapılacakyükseltmelerden koru

en: CandVer
tr: AdaySür

en: Cannot open Aptitude state file
tr: Aptitude durum dosyası açılamıyor

en: Cannot open package hierarchy file %s
tr: %s paket hiyerarşi dosyası açılamadı

en: Change miscellaneous program settings
tr: Programın çeşitli ayarlarını değiştirir

en: Change the settings which affect how package dependencies are handled
tr: Paket bağımlılıklarının işlenmesini etkileyen ayarları değiştirir

en: Change the settings which affect the user interface
tr: Kullanıcı arayüzünü etkileyen ayarları değiştirir

en: ChangeLog of %s
tr: %s için Değişim Günlüğü

en: Check for new versions of packages
tr: Paketleri yeni sürümleri için denetler

en: Choose difficulty level
tr: Zorluk derecesini seç

en: Clean ^obsolete files
tr: Eski d^osyaları temizle

en: Cleaning while a download is in progress is not allowed
tr: İndirme işlemi sürerken temizlemeye izin verilmez.

en: Click!  You trigger a rolling boulder trap!  You are hit by a boulder! --More--
tr: Tık! Bir tuzağa yakalandınız! Bir kafa size çarptı!  --Daha--

en: Close this display
tr: Bu ekranı kapat

en: Closing the last view exits the program
tr: Son ekranın kapatılması ile programdan çıkılır

en: Collections of software routines
     Packages in the 'libs' section provide necessary functionality for other software on the computer. With very few exceptions, you should not need to explicitly install a package from this section; the package system will install them as required to fulfill dependencies.
tr: Yazılım rutinleri kolleksiyonu
     'libs' bölümündeki paketler diğer yazılımların ihtiyaç duyduğu işlevleri sağlar. Birkaç küçük istisna dışında bu bölümden ayrıca paket kurmanız gerekmez; paket sistemi bağımlılıkların bütünlüğünü sağlamak için gerektiğinde bu paketleri kuracaktır.

en: Command shells and alternative console environments
     Packages in the 'shells' section include programs providing a command-line interface.
tr: Komut kabukları ve diğer alternatif konsol ortamları
     'shells' bölümündeki paketler komut satırı arayüzü sağlayan programlar içerir.

en: Commands:
      y: continue with the installation
      n: abort and quit
      i: show information about one or more packages;
         the package names should follow 'i'
      c: show the Debian changelogs of one or more packages;
         the package names should follow 'c'
      d: toggle display of dependency information
      s: toggle display of changes in package sizes
      v: toggle display of versions
      e: enter the full visual interface
    
      You may also specify modifications to the set of package actions.
      To do so, type an action character followed by one or more package names
    or patterns.  The action will be applied to all packages. (you may specify
    additional actions; each will be applied to all packages that follow it)
    
    Actions:
      + : Install
      - : Remove
      _ : Purge
      = : Hold
tr: Komutlar:
      y: Kuruluma devam et
      n: iptal et ve çık
      i: paketler hakkında bilgi göster;
         'i'den sonra paket ismi girilmeli
      c: bir ya da daha çok paket için Debian değişiklik
         güncesini göster; 'c'den sonra paket isimleri girilmeli
      d: bağımlılık bilgisini gösterme/göstermeme
      s: paket büyüklüğündeki değişiklikleri göster/gösterme
      v: versiyonları göster/gösterme
      e: tam görsel ekrana geç
    
      Paket eylemleri kümesi için değişiklikleri de belirtebilirsiniz.
      şöyle ki, bir eylem karakteri yazın ardındandan bir ya da birden fazla paket adı
    ya da desen girin. (Ek eylemler belirtebilirsini; her biri takip eden her pakete
    uygulanır)
    
    Eylemler:
      + : Kur
      - : Kaldır
      _ : Temizle
      = : Tut

en: Compiler: g++ %s
tr: Derleyici: g++ %s

en: Compressed Size:
tr: Sıkıştırılmış boyutu:

en: Compressed size:
tr: Sıkıştırılmış boyut:

en: Conflicts
tr: Çakışmalar

en: Continue
tr: Devam

en: Could not load game from %s
tr: %s'den oyun yüklenemiyor

en: Could not open file "%s"
tr: Dosya açılamıyor: "%s"

en: Could not regain the system lock!  (Perhaps another apt or dpkg is running?)
tr: Sistem kilidi ele geçirilemiyor!  (Belki başka bir apt ya da dpkg çalışıyor?)

en: Couldn't clean out list directories
tr: Liste klasörü temizlenemiyor

en: Couldn't find a changelog for %s
tr: %s için değişiklik güncesi bulunamıyor

en: Couldn't find any package matching "%s", and more than 40
    packages contain "%s" in their description.
tr: "%s" paketi bulunamadı, ve 40'tan fazla
    paket "%s" 'i tanımlarında içermekte.

en: Couldn't find any package matching "%s".  However, the following
    packages contain "%s" in their description:
tr: "%s" 'e uygun paket bulunamadı, Bununla beraber,
    aşağıdaki paketler "%s" 'i tanımlarında içermekte:

en: Couldn't find any package whose name or description matched "%s"
tr: Adında ya da tanımında "%s" içeren hiçbir paket bulunamadı

en: Couldn't find package "%s", and more than 40
    packages contain "%s" in their name.
tr: "%s" paketi bulunamadı, ve 40'tan fazla
    paket "%s" 'i isimlerinde içermekte.

en: Couldn't find package "%s".  However, the following
    packages contain "%s" in their name:
tr: "%s" paketi bulunamadı.  Bununla beraber aşağıdaki
    paketler "%s" 'i isimlerinde içermekte:

en: Couldn't lock list directory..are you root?
tr: Liste klasörü kilitlenemiyor.. root kullanıcısı mısınız?

en: Couldn't open for writing
tr: Yazmak için açılamıyor

en: Couldn't parse layout: No column format specified for static item
tr: Düzen ayrıştırılamadı: Statik öğe için kolon formatı belirtilmemiş

en: Couldn't parse layout: no height specified
tr: Düzen ayrıştırılamadı: yükseklik belirtilmemiş

en: Couldn't parse layout: no row number specified
tr: Düzen ayrıştırılamadı: satır numarası belirtilmemiş

en: Couldn't parse layout: no width specified
tr: Düzen ayrıştırılamadı: genişlik belirtilmemiş

en: Couldn't parse layout: unknown view item type "%s"
tr: Düzen ayrıştırılamadı: bilinmeyen görünüm öğe tipi "%s"

en: Couldn't read list of package sources
tr: Paket kaynakları listesi okunamıyor

en: Couldn't read list of sources
tr: Kaynak listesi okunamıyor

en: Couldn't read source list
tr: Kaynak listesi okunamıyor

en: Couldn't write state file
tr: Durum dosyası yazılamıyor

en: Create a new default package view
tr: Yeni bir öntanımlı paket görünümü oluştur

en: Custom
tr: Özel

en: DL Size: %sB
tr: İndirme boyutu: %sB

en: DebSz
tr: DebBoyu

en: Del %s* %spartial/*
tr: silinsin mi %s* %spartial/*

en: Delete package files which can no longer be downloaded
tr: Artık indirilemeyecek olan (eski) paket dosyalarını siler

en: Delete package files which were previously downloaded
tr: Daha önce indirilmiş paket dosyalarını siler

en: Deleting downloaded files
tr: İndirilmiş dosyalar siliniyor

en: Deleting obsolete downloaded files
tr: Eskimiş indirilmiş dosyalar siliniyor

en: Deleting obsolete downloaded files
tr: Eskimiş indirilmiş dosyalar siliniyor

en: Dep-generating grouping policies must be the tail of a chain
tr: Dep üretme gruplama kuralları zincirin sonu olmalı

en: Dep-generating grouping policies take no arguments
tr: Dep üretme gruplama kuralları argüman almaz

en: Dependencies of %s
tr: %s paketinin bağımlılıkları

en: Depends
tr: bağımlılıklar

en: Description
tr: Açıklama

en: Description:
tr: Tanım:

en: Development
tr: Geliştirme

en: Development files for libraries
     Packages in the 'libdevel' section contain files required for building programs that use libraries in the 'libs' section.  You don't need packages from this section unless you want to compile software yourself.
tr: Geliştirme ve kütüphaneler

en: Didn't I already tell you that there are no Easter Eggs in this program?
tr: Sana bu uygulamadan hiç Süpriz Yumurta olmadığını öylememişmiydim?

en: DiskUsage
tr: DiskKull

en: Display a preview of what will be done before doing it
tr: Herhangi bir işlemden önce neler yapılacağına dair bir özet göster

en: Display more information about the selected package
tr: Seçilen paket hakkında daha detaylı bilgi göster

en: Display some available commands at the top of the screen
tr: Bazı komutları ekranın üst kısmında göster

en: Display the Debian changelog of the selected package
tr: Seçili paketin Debian değişiklik güncesini göster

en: Display the extended description area by default
tr: Öntanımlı olarak geniş açıklama bölümünü göster

en: Do you want to continue? [Y/n/?]
tr: Devam etmek istiyor musunuz? [Y/n/?]

en: Documentation and specialized programs for viewing documentation
     Packages in the 'doc' section document parts of the Debian system, or are viewers for documentation formats.
tr: Belgeleme ve belge görüntüleme için programlar
     'belge' bölümündeki paketler Debian sistemin parçaları, ya da belge biçimleriiçin görüntüleme araçlarıdır.

en: Don't become root
tr: Root olma

en: DownloadSize
tr: İndirmeBoyutu

en: Downloaded %sB in %s (%sB/s).
tr: %sB %s de indirildi (%sB/s).

en: Downloaded %sB in %ss (%sB/s).
tr: İndirildi: %2$ss'de %1$sB (%3$sB/s).

en: Downloaded package files have been deleted
tr: İndirilmiş paketler silindi.

en: Downloading
tr: İndiriliyor

en: Downloading Changelog
tr: Changelog İndiriliyor

en: Downloading packages
tr: Paketler indiriliyor

en: Downloading...
tr: Indiriliyor...

en: E: The update command takes no arguments
tr: E: Güncelle komutu argüman kabul etmez

en: ERR
tr: HATA

en: ERROR
tr: HATA

en: Easy
tr: Kolay

en: Emulators and software to read foreign filesystems
     Packages in the 'otherosfs' section emulate hardware and operating systems and provide tools for transferring data between different operating systems and hardware platforms. (for instance, utilities to read DOS floppies, and utilities to communicate with Palm Pilots)
     .
     It is worth noting that CD burning software is included in THIS section.
tr: Öykünücüler ve yabancı dosya sistemlerini okumak için yazılımlar
     'otherosfs' bölümündeki paketler donanımlara ve işletim sistemlerine öykünür, ve farklı işletim sistemleri arasında veri aktarmak için araçlar sağlar. (halihazırda DOS disketlerini okuyacak ve Palm Pilot gibi cihazlarla iletişim kuracak araçlardan ibarettir)
     
     Ayrıca CD yazmak için gerekli yazılımlar da bu bölümdedir.

en: End-user
tr: Son-kullanıcı

en: Enter the filename to load:
tr: Yüklenecek dosya adını giriniz:

en: Enter the filename to save:
tr: Kaydedilecek dosya adını giriniz:

en: Enter the new package grouping mechanism for this display:
tr: Bu ekran için yeni paket gruplama mekanizmasını girin:

en: Enter the new package sorting mechanism for this display:
tr: Bu ekran için yeni paket sıralama mekanizmasını girin:

en: Enter the new package tree limit:
tr: Yeni paket ağacı sınırını girin:

en: Er, there aren't any errors, this shouldn't have happened..
tr: Herhangi bir hata yok, bu gerçekleşmemeliydi...

en: Err
tr: Hat

en: Error writing state file
tr: Durum dosyası yazma hatası

en: Essential:
tr: Önemli:

en: Exactly one filter name must be provided as an argument to a filter policy
tr: Filtreleme için sadece bir filtre adı sağlanmalı

en: Exit the program
tr: Programdan çıkar

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
tr: %2$s'de  %1$sB alındı (%3$sB/s)

en: File to log actions into
tr: Günlüğün tutulacağı dosya

en: Filename:
tr: Dosyaadı:

en: Find ^Again
tr: ^Tekrar Bul

en: Find ^Broken
tr: ^Bozukları Bul

en: Find the next package with unsatisfied dependencies
tr: Paket bağımlılığı karşılanamayan sonraki paketi bul

en: First-character grouping policies take no arguments
tr: İlk karakter gruplama kuralı argüman almaz

en: Flag the currently selected package and its configuration files for removal
tr: Seçili olan paketi ve yapılandırma dosyalarını kaldırma işlemi için işaretle

en: Flag the currently selected package for installation or upgrade
tr: Şu an seçili paketi kurma ya da yükseltme işlemi için işaretle

en: Flag the currently selected package for removal
tr: Şu an seçili paketi kaldırma işlemi için işaretle

en: Forbid the candidate version of the selected package from being installed;
    newer versions of the package will be installed as usual
tr: Şu anda seçili paketin kurulacak sürümünün kurulumunu engelle;
    paketin daha yeni sürümleri alışıldık şekilde kurulacaktır

en: Forbidden version
tr: Engellenen sürüm

en: Forget which packages are "new"
tr: Yeni paketleri unutur

en: Forget which packages are "new" whenever packages are installed or removed
tr: Paket kurulumu ya da kaldırmadan sonra hangi paketlerin "yeni" olduğunu unut

en: Forget which packages are "new" whenever the package lists are updated
tr: Paket listeleri güncellendiğinde hangi paketlerin "yeni" olduğunu unut

en: Games, toys, and fun programs
     Packages in the 'games' section are meant primarily for entertainment.
tr: Oyun, ve eğlence programları
    'oyunlar' bölümündeki paketler eğlence amaçlı programları kapsar.

en: Get:
tr: Alınıyor:

en: Global block encountered after first record, ignoring
tr: İlk kayıttan sonra global blok algılandı, yok sayılıyor

en: Got
tr: Alındı

en: HN too long
tr: HN çok uzun

en: HOLD
tr: TUT

en: HOLD, DEPENDENCIES
tr: TUT, BAĞIMLILIKLAR

en: Happy?
tr: Şimdi mutlu musun?

en: Hard
tr: Zor

en: Hardware Support
tr: Donanım Desteği

en: Height of board:
tr: Alan yüksekliği:

en: Help
tr: Yardım

en: Hide the menubar when it is not being used
tr: Kullanılmadığı zaman menü çubuğunu gizle

en: Hierarchy editor
tr: Hiyerarşi düzenleyici

en: Hit
tr: İsabet

en: I am aware that this is a very bad idea
tr: Bunun kötü bir fikir olduğunun farkındayım

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
tr: %s paketi için bir dosyayı bulamadım. Bu sizin bu paketi elle düzeltmeniz anlamına gelebilir.

en: IMPORTANT: this log only lists intended actions; actions which fail due to
    dpkg problems may not be completed.
tr: ÖNEMLI: Bu günlük yalnızca denenmiş eylemleri listeler; dpkg sorunlarından dolayı yerine getirilmemiş eylemler.

en: INSTALL
tr: KUR

en: INSTALL, DEPENDENCIES
tr: KUR, BAĞIMLILIKLAR

en: I^nformation
tr: ^Bilgi

en: If you select a package, an explanation of its current state will appear in this space.
tr: Bir paket seçerseniz, şu andaki durumu ile ilgili bir açıklama burada görünecek.

en: Ign
tr: Gze

en: Ignoring invalid keybinding "%s" -> "%s"
tr: hatalı tuşeşleme gözardı ediliyor "%s" -> "%s"

en: Imp
tr: Yük

en: Information about
tr: Hakkında bilgi

en: Information about %s
tr: %s hakkında bilgi

en: Initializing package states
tr: Paketlerin durumu güncelleniyor

en: InstSz
tr: KurBoyu

en: InstVer
tr: KurSür

en: Install Recommended packages automatically
tr: Önerilen paketleri otomatik olarak kur

en: Installed Packages
     These packages are currently installed on your computer.
tr: Kurulmuş Paketler
     Bu paketler şu anda bilgisayarınızda kurulmuş durumdadır.

en: Installing/removing packages requires administrative privileges, which
    you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
tr: Paket kurma/kaldırma işlemi şu anda sahip olmadığınız yönetici yetkilerini
    gerektirir.  Root kullanıcı hesabına geçmek ister misiniz?

en: Internal Error, Ordering didn't finish
tr: İç hata, istek bitirilemedi

en: Internal buffer overflow on package "%s" while writing state file
tr: "%s" paketinde durum dosyası yazılırken iç tampon taşması

en: Internal error: Default column string is unparsable
tr: Dahili hata: Varsayılan kolon dizgisi ayrıştırılamaz

en: Internal error: couldn't generate list of packages to download
tr: İç hata: İndirilecek paketlerin listesi oluşturulamıyor

en: Internal error: invalid value %i passed to cmdline_find_ver!
tr: İc hata: cmdline_find_ver için hatalı değer %i geçildi!

en: Interpreters for interpreted languages
     Packages in the 'interpreters' section include interpreters for languages like Python, Perl, and Ruby, and libraries for these same languages.
tr: Yorumlayıcılar ve yordamsal diller
    'yorumlayıcı' bölümündeki paketler Python, Perl, ve Ruby gibi diller için yorumlayıcılar ve bu diller için kütüphaneleri içerir.

en: Invalid entry in color definition group: "%s"
tr: Renk tanımında geçersiz girdi: "%s"

en: Invalid entry in keybinding group: "%s"
tr: tuşeşleme grubunda hatalı giriş: "%s"

en: Invalid grouping policy type '%s'
tr: Geçersiz gruplama kural tipi '%s'

en: Invalid operation %s
tr: Geçersiz işlem %s

en: Invalid option for interactive mode: -s
tr: Etkileşimli mod için geçersiz seçenek: -s

en: Invalid response.  Please enter a valid command or '?' for help.
tr: Yanlış cevap.  Lütfen geçerli bir komut girin ya da yardım için '?'.

en: Invalid sorting policy type '%s'
tr: Geçersiz sıralama kural tipi '%s'

en: Invalid tagless entry in color definition group: "%s"
tr: Renk tanım grubunda hatalı etiketsiz giriş: "%s"

en: Invalid zero-length grouping policy name
tr: Geçersiz sıfır uzunluklu gruplama kural adı

en: Invalid zero-length sorting policy name
tr: Geçersiz sıfır uzunluklu kural adı

en: KABOOM!  You step on a land mine.  --More--
tr: BOOOM!  Bir kara mayınına bastın.  --More--

en: Loading cache
tr: Önbellek yükleniyor

en: Localization
tr: Yerelleştirme

en: LongAction
tr: Uzunİşlem

en: LongState
tr: UzunDurum

en: Lost
tr: Kaybettin

en: Maintainer
tr: Geliştirici

en: Maintainer:
tr: Sağlayıcı:

en: Mark ^Auto
tr: ^Otom. İşaretle

en: Mark ^Manual
tr: Elle ^İşaretle

en: Mark ^Upgradable
tr: ^Güncellenebilir işaretle

en: Mark all upgradable packages which are not held for upgrade
tr: Güncellenmemek üzere tutulan paketler dışındaki tüm paketleri güncellemek için işaretler

en: Mark the selected package as having been automatically installed;
    it will automatically be removed if no other packages depend on it
tr: Paketi otomatik kurulmuş olarak işaretle; daha sonra bu pakete
    bağımlı paket kalmazsa otomatik olarak kaldır

en: Mark the selected package as having been manually installed;
    it will not be removed unless you manually remove it
tr: Paketi el ile kurulmuş olarak işaretle; siz silmek istemediğiniz
    sürece kurulu kalacaktır

en: Media Change: Please insert the disc labeled '%s' in the drive '%s' and press enter
tr: Disk değiştirme: Lütfen '%s' diskini '%s' sürücüsüne yerleştirin ve enter tuşuna basın

en: Medium
tr: Orta

en: Minesweeper
tr: Mayın tarlası

en: Minesweeper    %s in %d %s
tr: Mayın tarlası    %s ile %d %s

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Miscellaneous software
     Packages in the 'misc' section have too unusual a function to be classified.
tr: Karışık yazılımlar
    'karışık' bölümündeki paketler çok kullanılmayan sınıflandırılamamış yazılımları içerir.

en: Multiple descriptions found for group %s, ignoring one
tr: %s için birden fazla tanım bulundu, biri gözardı ediliyor

en: Need exactly two colors in color definition "%s"
tr: Tam olarak iki renk tanımına ihtiyaç var "%s"

en: Need to get %sB of archives.
tr: Arşivlerden %sB veri alınacak.

en: Need to get %sB/%sB of archives.
tr: Arşivden %sB/%sB alınacak.

en: New
tr: Yeni

en: New Categorical ^Browser
tr: Yeni kategorik ^gezgin

en: New Package ^View
tr: Yeni paket gö^rünümü

en: New Packages
     These packages have been added to Debian since the last time you cleared the list of "new" packages. (choose "Forget new packages" from the Actions menu to empty this list)
tr: Yeni Paketler
     Bu paketler siz "yeni paket listesi"ni son temizlediğinizden beri Debian'a eklenmiş paketlerdir. (Listeyi temizlemek için Eylemler menüsündeki "Yeni paketleri unut" seçeneğini kullanın)

en: No
tr: Hayır

en: No candidate version found for %s
tr: %s'in kullanılabilir bir sürümü bulunamadı

en: No downloadable files for %s version %s; perhaps it is a local or obsolete package?
tr: %s için %s sürümü paket indirilemiyor; belki yerel olarak kurulu ya da artık kullanılmayan bir paket?

en: No hierarchy information to edit
tr: Düzenlemek için hiyerarşi bilgisi bulunamadı

en: No packages are scheduled to be installed, removed, or upgraded.
tr: Hiçbir paket kurulmayacak, yükseltilmeyecek ya da kaldırılmayacak.

en: No packages found -- enter the package names on the line after 'c'.
tr: Paket bulunamadı -- 'c'ye bastıktan sonra çıkan satıra paket isimlerini girin.

en: No packages matched the pattern "%s".
tr: "%s" kalıbına uygun paket yok.

en: No packages to show -- enter the package names on the line after 'i'.
tr: Gösterilecek paket yok -- 'i'ye bastıktan sonra çıkan satıra paket isimlerini girin.

en: No packages will be installed, removed or upgraded.
    
    Some packages could be upgraded, but you have not chosen to upgrade them.
    Type "U" to prepare an upgrade.
tr: Hiç bir paket kurulmayacak, kaldırılmayacak ya da yükseltilmeyecek.
    
    Bazı paketler yükseltilebilir, ama onları yükseltmeyi seçmediniz.
    Yükseltme için "U" tuşuna basın.

en: No packages will be installed, upgraded, or removed.
tr: Hiçbir paket kurulmayacak, yükseltilmeyecek ya da kaldırılmayacak.

en: Not Installed Packages
     These packages are not installed on your computer.
tr: Kurulmamış Paketler
     Bu paketler bilgisayarınıza henüz kurulmamıştır.

en: Note: "%s", providing the virtual package
          "%s", is already going to be installed.
tr: Not: "%s", Sanal paket sağlıyor
          "%s", zaten kurulacak.

en: Note: "%s", providing the virtual package
          "%s", is already installed.
tr: Not: "%s", Sanal paket sağlıyor
          "%s", zaten kurulu.

en: Note: selecting "%s" instead of the
          virtual package "%s"
tr: Not: "%2$s" sanal paketi yerine
          "%1$s" seçiliyor

en: Note: selecting the task "%s: %s" for installation
tr: Not: "%s: %s" görevi kurulum için seçildi

en: Number of mines:
tr: Mayın adedi:

en: Numeric analysis and other mathematics-related software
     Packages in the 'math' section include calculators, languages for mathematical computation (similar to Mathematica), symbolic algebra packages, and programs to visualize mathematical objects.
tr: Nümerik analiz ve diğer matematikle ilgili yazılımlar
    'mat' bölümündeki yazılımlar, hesap makineleri, matematik hesaplamadilleri(Matematica benzeri), Sembolik cebir paketleri, ve matematik nesneleriningörsel gösterimi için programlar.

en: Obsolete and Locally Created Packages
     These packages are currently installed on your computer, but they are not available from any apt source.  They may be obsolete and removed from the archive, or you may have built a private version of them yourself.
tr: Eski ve Yerel Olarak Oluşturulmuş Paketler
     Bu paketler bilgisayarınızda kurulmuş durumda, fakat herhangi bir apt kaynağından edinilebilir değiller.  Eskimiş, arşivden çıkarılmış olabilirler veya kendiniz için özel bir sürüm hazırlamış olabilirsiniz.

en: Obsolete downloaded package files have been deleted
tr: İndirilmiş eski paketler temizlendi.

en: Obsolete libraries
     Packages in the 'oldlibs' section are obsolete and should not be used by new software.  They are provided for compatibility reasons, or because software distributed by Debian still requires them.
     .
     With very few exceptions, you should not need to explicitly install a package from this section; the package system will install them as required to fulfill dependencies.
tr: Eski kütüphaneler
     'oldlibs' bölümündeki paketler eskidir ve yeni yazılımlar tarafından kullanılmamalıdırlar.  Uyumluluk nedenlerinden veya Debian tarafından dağıtılan bazı yazılımlar gerek duyduğundan sağlanmışlardır.
     
     Birkaç istisna dışında, bu bölümdeki paketleri kurmanız gerekmez, paket sistemi gerektiğinde bağımlılıkları karşılamak amacıyla bu paketleri sizin adınıza kuracaktır.

en: Obsoletes
tr: Eskiyenler

en: Ok
tr: Tamam

en: Okay, okay, if I give you an Easter Egg, will you go away?
tr: Tamam, tamam, sana bir Süpriz Yumurta verirsem gidecek misin?

en: Only one of -u and -i may be specified
tr: Yalnızca -u ve -i den biri belirtilmeli

en: Opt
tr: Ter

en: Options
tr: Seçenekler

en: Ouch!  Got SIGABRT, dying..
tr: SIGABRT sinyali alındı, program kapanıyor..

en: Ouch!  Got SIGQUIT, dying..
tr: SIGQUIT sinyali alındı, program kapanıyor..

en: Ouch!  Got SIGSEGV, dying..
tr: SIGSEGV sinyali alındı, program kapanıyor..

en: Ouch!  Got SIGTERM, dying..
tr: SIGTERM sinyali alındı, program kapanıyor..

en: Package
tr: Paket

en: Package %s is not installed, cannot forbid an upgrade
tr: %s paketi kurulu değil, bu nedenle yükseltilmesi engellenemez

en: Package %s is not installed, so it will not be removed
tr: %s paketi kurulu değil, bu nedenle kaldırılmayacak

en: Package %s is not upgradable, cannot forbid an upgrade
tr: %s paketi yükseltilemez, bu nedenle yükseltilmesi engellenemez

en: Package names provided by %s
tr: %s tarafından sağlanan paketlerin isimleri

en: Package:
tr: Paket:

en: Packages
tr: Paketler

en: Packages being automatically held in their current state
     These packages could be upgraded, but they have been kept in their current state to avoid breaking dependencies.
tr: Şu andaki durumlarında otomatik olarak tutulacak olan paketler
     Bu paketler yükseltilebilirdi, fakat bağımlılıkların bozulmasını engellemek için şu andaki durumlarında tutuluyorlar.

en: Packages being automatically installed to satisfy dependencies
     These packages are being installed because they are required by another package you have chosen for installation.
tr: Bağımlılıkları karşılamak için otomatik olarak kurulacak paketler
     Bu paketler kurmak için seçtiğiniz bir başka paket tarafından gereksinim duyuldukları için kurulacaklar.

en: Packages being deleted due to unsatisfied dependencies
     These packages are being deleted because one or more of their dependencies is no longer available, or because another package conflicts with them.
tr: Karşılanmamış bağımlılıklardan dolayı silinecek paketler
     Bu paketler bağımlı oldukları paketler artık kullanılamaz durumda olduklarından veya bir başka paket bağımlı oldukları paketlerle çakıştığından silinecek.

en: Packages being held back
     These packages could be upgraded, but you have asked for them to be held at their current version.
tr: Geride tutulacak paketler
     Bu paketler güncellenebilirdi, fakat şu andaki sürümlerinde tutulmalarını istediniz.

en: Packages being removed because they are no longer used
     These packages are being deleted because they were automatically installed to fulfill dependencies, and the planned action will result in no installed package declaring an 'important' dependency on them.
tr: Kullanımda olmadığı için kaldırılacak paketler
     Bu paketler sisteminizden silinecek çünkü bağımlılıkları tamamlamak için otomatik olarak kurulmuşlardı ve tasarladığınız eylemler bu paketler üzerinde önemli bir bağımlılık kalmamasına neden olacak.

en: Packages converted from foreign formats (rpm, tgz, etc)
     Packages in the 'alien' section were created by the 'alien' program from a non-Debian package format such as RPM
tr: Yabancı biçimlerden çevrilmiş paketler (rom, tgz, vb)
     'yabancı' bölümündeki paketler 'alien' programıyla RPM gibi diğer biçimlerden çevrilmiş paketlerden oluşur

en: Packages depending on %s
tr: %s paketine bağımlı paketler

en: Packages to be downgraded
     An older version of these packages than is currently installed will be installed.
tr: Eski sürümü kurulacak olan paketler
     Bu paketlerin şu anda kurulmuş olan sürümlerinden daha eski birer sürümleri kurulacak.

en: Packages to be installed
     These packages have been manually selected for installation on your computer.
tr: Kurulacak paketler
     Bu paketleri sisteminize kurmak üzere seçtiniz.

en: Packages to be reinstalled
     These packages will be reinstalled.
tr: Yeniden kurulacak paketler
     Bu paketler yeniden kurulacak.

en: Packages to be removed
     These packages have been manually selected for removal.
tr: Kaldırılacak paketler
     Bu paketleri sisteminizden kaldırılmak üzere seçtiniz.

en: Packages to be upgraded
     These packages will be upgraded to a newer version.
tr: Yükseltilecek paketler
     Bu paketler daha güncel sürümlerine yükseltilecek.

en: Packages which are recommended by other packages
     These packages are not strictly required, but they may be necessary to provide full functionality in some other programs that you are installing or upgrading.
tr: Diğer paketler tarafından önerilen paketler
     Bu paketler sisteminizin düzgün işlemesi için gerekli değildir, fakat kurmakta ya da yükseltmekte olduğunuz bazı programların tüm işlevselliğinin sağlanması için gereklidir.

en: Packages which are suggested by other packages
     These packages are not required in order to make your system function properly, but they may provide enhanced functionality for some programs that you are currently installing.
tr: Diğer paketler tarafından teklif edilen paketler
     Bu paketler sisteminizin düzgün işlemesi için gerekli değildir, fakat kurmakta olduğunuz bazı programlar için gelişkin işlevler sağlayabilirler.

en: Packages which depend on %s
tr: %s paketine bağımlı paketler

en: Packages which set up your computer to perform a particular task
     Packages in the 'Tasks' section contain no files; they merely depend upon other packages. These packages provide an easy way to select a predefined set of packages for a specialized task.
tr: Bilgisayarınızda belirli bir işi yerine getiren paketler
     'Görevler' bölümündeki paketler dosya içermez: Bu paketler sadece diğer paketlere bağımlıdır. Bu paketler ön tanımlı bir paket kümesinin kolayca seçilmesini sağlar

en: Packages with no declared section
     No section is given for these packages. Perhaps there is an error in the Packages file?
tr: Bölüm belirtilmemiş paketler
     Bu paketler için bölüm belirtilmemiş. Belki paket dosyalarında bir hata vardır?

en: Packages with unsatisfied dependencies
     The dependency requirements of these packages will be unmet after the install is complete.
     .
     The presence of this tree probably indicates that something is broken, either on your system or in the Debian archive.
tr: Karşılanmamış bağımlılıkları olan paketler
     Bu paketlerin bağımlılık gereksinimleri kurulum tamamlandıktan sonra karşılanmamış olacak." .
     Bu bölümün varlığı büyük olasılıkla sisteminizde veya Debian arşivinde birşeylerin bozuk olduğuna işarettir.

en: Pause after downloading files
tr: Dosyalar indirildikten sonra bekle

en: Perform all pending installs and removals
tr: Bekleyen tüm kurulum ve kaldırma işlemlerini gerçekleştirir

en: Perl interpreter and libraries
     Packages in the 'perl' section provide the Perl programming language and many third-party libraries for it. Unless you are a Perl programmer, you don't need to install packages from this section explicitly; the package system will install them if they are required.
tr: Perl yorumlayıcı ve kütüphaneleri
     'perl' bölümündeki paketler Perl uygulama geliştirme dilini ve bir çok üçüncü parti kütüphaneleri içerir. Perl geliştiricisi olmadığınız sürece bu bölümdeki paketleri kurmanız gerekmemektedir; paket yönetim sistemi bütünlüğü sağlamak için gerektiğinde bu paketleri kuracaktır.

en: Please insert the disc labeled "%s" into the drive "%s"
tr: Lütfen "%2$s" sürücüsüne "%1$s" diskini yerleştirin

en: Please insert the following disc into the drive "%s":
    %s
tr: Lütfen aşağıdaki CD'yi sürücüye yerleştirin "%s":
    %s

en: PreDepends
tr: ÖnBağımlılıklar

en: Press Return to continue.
tr: Devam etmek için Enter tuşuna basın.

en: Press return to continue.
tr: Devam etmek için enter tuşuna basın.

en: Preview of package installation
tr: Paket kurulumu önizlemesi

en: Priority
tr: Öncelik

en: Priority %s
tr: Öncelik %s

en: Priority:
tr: Öncelik:

en: ProgName
tr: UygAdı

en: ProgVer
tr: UygSür

en: Programs for embedded systems
     Packages in the 'embedded' section are meant to run on embedded devices. Embedded devices are specialized hardware devices with much less power than a typical desktop system: for instance, a PDA, a cell phone, or a Tivo.
tr: Gömülü sistemler için uygulamalar
     'embeded' bölümünde ki paketler gömülü sistemlerde kullanılmalıdır. Gömülü sistemler alışılmış masaüstü bilgisayarlardan çok daha basit sistemlerdir. Örnek olarak PDA, cep telefonu ve Tivo'lar.

en: Programs for faxmodems and other communications devices
     Packages in the 'comm' section are used to control modems and other hardware communications devices. This includes software to control faxmodems (for instance, PPP for dial-up internet connections and programs originally written for that purpose (zmodem/kermit), as well as software to control cellular phones, interface with FidoNet, and run a BBS.
tr: faxmodem ve diğer haberleşme cihazları için programlar
    'comm' bölümündeki paketler modem ve diğer haberleşme cihazlarının kontrolünde kullanılır. Bunlar faxmodemi kontrol eden yazılımlar (örneğin, internete bağlanmak için PP ve bu iş için yazılmış programlar(zmodem/kermit)) olabileceği gibi, cep telefonları için programlar, FidoNet için arayüz, ve BBS programları da olabilir.

en: Programs for working with circuits and electronics
     Packages in the 'electronics' section include circuit design tools, simulators and assemblers for microcontrollers, and other related software.
tr: Devreler ve elektronik için gerekli paketler
     'elektronik' bölümündeki paketler devre dizayn araçları, simülatörler ve mikro kontrol için gerekli yazılımları kapsar.

en: Programs stored outside the US due to export controls
     Packages in 'non-US' likely contain cryptography; a few implement patented algorithms. Because of this, they cannot be exported from the United States, and hence are stored on a server in the "free world".
     .
     Note: the Debian Project is currently merging cryptographic software into the US-based archives after consulting with legal experts about recent changes in export policies. Most packages which were formerly found in this section, therefore, are now in 'main'.
tr: İhraç denetimleri nedeniyle ABD dışında tutulan yazılımlar
     'non-US' bölümündeki paketler büyük olasılıkla patentli kriptografi algoritmalarını uyguladıklarından Amerika Birleşik Devletleri'nden ihraç edilemiyorlar ve bu nedenle de "özgür dünya"daki bir sunucu üzerinde arşivleniyorlar.
     .
     Not: Debian projesi, ilgili kanundaki son değişikliklerle ilgili olarak uzmanlara danıştıktan sonra kriptografik yazılımları 'main' arşivi ile birleştiriyor. Dolayısıyla daha önceden bu bölümde yer alamn paketler şimdi 'main' arşivi içerisinde yer alıyor.

en: Programs to connect to and provide various services
     Packages in the 'net' section include clients and servers for many protocols, tools to manipulate and debug low-level network protocols, IM systems, and other network-related software.
tr: Çeşitli servis ve servislere bağlanma programları
     'net' bölümündeki paketler birçok protokol için istemci ve sunucular,ağ protokolleri için hata ayıklama ve yönlendirme araçları, IM sistemleri,ve diğer ağla ilgili yazılımları içerir.

en: Programs to write, send, and route email messages
     Packages in the 'mail' section include mail readers, mail transport daemons, mailing list software, and spam filters, as well as various other software related to electronic mail.
tr: email yazmak, göndermek, almak için programlar
    'mail' bölümündeki paketler mail okuma, mail taşıma servisleri, mail listeyazılımları, spam filtreleri, ve çeşitli elektronik posta yazılımları bulunur.

en: Programs which are not free software
     Packages in the 'non-free' section are not part of Debian.
     .
     These packages fail to meet one or more of the requirements of the Debian Free Software Guidelines (see below) You should read the license of programs in this section to be sure that you are allowed to use them in the way you intend.
     .
     For more information about what Debian considers to be Free Software, see http://www.debian.org/social_contract#guidelines
tr: Özgür Yazılım olmayan paketler
     'non-free' arşivi içerisindeki paketler Debian kapsamında değildir.
     .
     Bu paketler Debian Özgür Yazılım Rehberi'nin bir veya daha fazla gereksinimini karşılamıyor. Bu bölümdeki yazılımları kullanmadan önce lisanslarını okumalı ve amacınıza uygun kullanma izniniz olduğundan emin olmalısınız.
     .
     Debian tarafından neyin Özgür Yazılım olarak değerlendirildiği hakkında daha fazla bilgi için http://www.debian.org/social_contract#guidelines adresine bakabilirsiniz.

en: Programs which depend on software not in Debian
     Packages in the 'contrib' section are not part of Debian.
     .
     These packages are Free Software, but they depend on software which is not part of Debian.  This may be because it is not Free Software, but is packaged in the non-free section of the archive, because Debian cannot distribute it at all, or (in rare cases) because no-one has packaged it yet.
     .
     For more information about what Debian considers to be Free Software, see http://www.debian.org/social_contract#guidelines
tr: Debian içerisinde bulunmayan yazılımlara bağımlı programlar
     'contrib' bölümü içerisindeki paketler Debian kapsamında değildir.
     .
     Bu paketler Özgür Yazılım'dır, fakat Debian Debian kapsamında olmayan bazı paketere bağımlıdırlar.  Bunun nedeni bağımlı oldukları yazılımların non-free içerisinde paketlenmiş ancak Özgür Yazılım olmayan bir paket oluşu, Debian'ın bu paketi asla dağıtamayacak olması veya (çok nadiren) kimsenin henüz paketini hazırlamamış olması olabilir.
     .
     Debian tarafından neyin Özgür Yazılım olarak değerlendirildiği hakkındadaha fazla bilgi için http://www.debian.org/social_contract#guidelines adresine bakabilirsiniz.

en: Prompt for confirmation at exit
tr: Çıkışta sor

en: Provided by
tr: Sağlayıcı

en: Provides
tr: Sağladığı

en: Python interpreter and libraries
     Packages in the 'python' section provide the Python programming language and many third-party libraries for it. Unless you are a Python programmer, you don't need to install packages from this section explicitly; the package system will install them if they are required.
tr: Python yorumlayıcı ve kütüphaneleri
     'python' bölümündeki paketler Python uygulama geliştirme dilini ve bir çok üçüncü parti kütüphaneleri içerir. Python geliştiricisi olmadığınız sürece bu bölümdeki paketleri kurmanız gerekmemektedir; paket yönetim sistemi bütünlüğü sağlamak için gerektiğinde bu paketleri kuracaktır.

en: README
tr: BENİOKU

en: REINSTALL
tr: YENIDEN KUR

en: REMOVE
tr: KALDIR

en: REMOVE, DEPENDENCIES
tr: KALDIR, BAĞIMLILIKLAR

en: REMOVE, NOT USED
tr: KALDIR, KULLANILMAYAN

en: Reading extended state information
tr: Geniş durum bilgisi okunuyor

en: Reading task descriptions
tr: Görev açıklamaları okunuyor

en: Really discard your personal settings and reload the defaults?
tr: Kişisel tercihleriniz unutulup öntanımlı ayarlar yüklensin mi?

en: Really quit Aptitude?
tr: Aptitude'dan çıkılsın mı?

en: Recommends
tr: Önerilenler

en: Reconfiguring %s
tr: %s paketi yeniden yapılandırılıyor

en: Reload the package cache
tr: Paket önbelleğini yeniden yükle

en: Remove obsolete package files after downloading new package lists
tr: Yeni paket listeleri indirildikten sonra eskimiş paket dosyalarını sil

en: Remove the filter from the package list
tr: Paket listesine uygulanan filtreyi kaldır

en: Remove unused packages automatically
tr: Kullanılmayan paketleri otomatik olarak kaldır

en: Repeat the last search
tr: Son aramayı tekrarla

en: Replaces
tr: Değiştirilenler

en: Reporting a bug in %s:
tr: %s ile ilgili hata bildirimi:

en: Req
tr: Ger

en: Reset all settings to the system defaults
tr: Tüm ayarları sistem öntanımlı biçimlerine getirir

en: Run 'su' to become root; this will restart the program, but your
    settings will be preserved
tr: Root olmak için 'su' komutunu çalıştır;  bu işlem programı yeniden
    başlatır ama ayarlarınız korunacak

en: Search
tr: Ara

en: Search for a package
tr: Paket ara

en: Search for:
tr: Ara:

en: Search for:
tr: Ara:

en: Section
tr: Bölüm

en: Section:
tr: Bölüm:

en: Security Updates
     Security updates for these packages are available from security.debian.org.
tr: Güvenlik Güncellemeleri
    Bu paketler için güvenlik güncellemeleri security.debian.org adresindedir.

en: Servers
tr: Sunucular

en: Setup custom game
tr: Özel oyun ayarları

en: Show partial search results (incremental search)
tr: Parçalı arama sonuçlarını göster (anında arama)

en: Software for ham radio operators
     Packages in the 'hamradio' section are meant primarily for ham radio operators.
tr: Amatör radyo yazılımları
     'amatörradyo' bölümündeki programlar amatör radyo operatörlerinin ihtiyaç duyacağı yazılımları içerir.

en: Software for scientific work
     Packages in the 'science' section include tools for astronomy, biology, and chemistry, as well as other science-related software.
tr: Bilimsel çalışmalar için yazılımlar
     'science' bölümündeki yazılımlar astronomi, biyoloji ve kimya için araçların yanı sıra diğer bilimle ilgili yazılımları da içerir.

en: Some broken packages could not be fixed!
tr: Bazı kırık paket bağımlılıkları düzeltilemedi!

en: Some dependencies of %B%s%b are not satisfied:
tr: %B%s%b paketinin bazı bağımlılıkları karşılanamadı:

en: Some packages are broken.  Try to fix them?
tr: Bazı paket bağımlılıkları kırık.  Düzeltme denensin mi?

en: Some packages had unmet dependencies.  This may mean that you have
    requested an impossible situation or if you are using the unstable
    distribution that some required packages have not yet been created
    or been moved out of Incoming.
tr: Bazı paketler bağımlılıkları karşılamıyor.  Bu şu anlama gelebilir
    Ya mümkün olmayan birşey için istekte bulundunuz ya da kararsız
    (unstable) dağıtımı kullanıyorsanız bazı gerekli paketler henüz
    arşivdeki yerini almamış.

en: Some packages were broken and have been fixed
tr: Bazı paket bağımlılıkları kırıktı ve düzeltildi.

en: Source Package:
tr: Kaynak paketi:

en: State
tr: Durum

en: Stop it!
tr: Kes şunu!

en: Subprocess exited with an error -- did you type your password correctly?
tr: Altsüreç bir hata ile sonlandı -- parolanızı doğru girdiniz mi?

en: Suggests
tr: Teklif edilenler

en: Tag
tr: Etiket

en: Task grouping policies take no arguments
tr: Görev gruplama kuralları argüman almaz

en: Tasks
tr: Görevler

en: Tasks/Tasks
tr: Görevler/Görevler

en: Text editors and word processors
     Packages in the 'editors' section allow you to edit plain ASCII text. These are not necessarily word processors, although some word processors may be found in this section.
tr: Metin editörleri ve kelime işlemciler
    'editör' bölümündeki paketler düz metin belgeleri düzenlemenizi sağlar. Bunlar gerekli kelime işlemciler değildir, ayrıca bu başlık altında bazı kelime işlemcilerdebulabilirsiniz.

en: Text processing utilities
     Packages in the 'text' section include text filters and processors, spelling checkers, dictionary programs, utilities to convert between character encodings and text file formats (eg, Unix and DOS), text formatters and pretty-printers, and other software which operates on plain text.
tr: Metin işleme araçları
     'text' bölümündeki paketler metin filtre ve işlemcileri, yazım denetimcileri, sözlük programları, karakter kodlama ve dosya biçimleri dönüştürücülerini (Unix ve DOS gibi), metin biçemleyicilerini, düzgün-göstericileri ve diğer düz metin işleyebilen yazılımları içerir.

en: The Debian base system
     Packages in the 'base' section are part of the initial system installation.
tr: Debian temem sistem
    'temel' bölümünde başlangıçtaki sistem kurulumunun bir parçasıdır

en: The GNOME Desktop System
     GNOME is a collection of software which provides an easy-to-use desktop environment for Linux.  Packages in the 'gnome' section are part of the GNOME environment or closely integrated into it.
tr: GNOME Masaüstü Sistemi
     GNOME, Linux için kullanımı kolay bir masaüstü ortamı oluşturan yazılımlar bütünüdür. 'gnome' bölümdeki paketler GNOME masaüstü ortamının bir parçası ya da bu ortamla bütünleşik çalışan üçüncü parti yazılımlardır.

en: The KDE Desktop System
     KDE is a collection of software which provides an easy-to-use desktop environment for Linux.  Packages in the 'kde' section are part of the KDE environment or closely integrated into it.
tr: KDE Masaüstü Sistemi
     KDE, Linux için kullanımı kolay bir masaüstü ortamı oluşturan yazılımlar bütünüdür. 'kde' bölümüdeki paketler KDE masaüstü ortamının bir parçası ya da bu ortamla bütünleşik çalışan üçüncü parti yazılımlardır.

en: The TeX typesetting system
     Packages in the 'tex' section are related to TeX, a system for producing high-quality typeset output.  They include TeX itself, TeX packages, editors designed for TeX, utilities to convert TeX and TeX output files to various formats, TeX fonts, and other software related to TeX.
tr: TeX typesetting sistemi
     'tex' bölümü içerisindeki paketler, yüksek kaliteli typeset çıktısı üretebilen TeX sistemi ile ilgilidir. TeX'in kendisini, TeX paketlerini, TeX için tasarlanmış düzenleyicileri, TeX ve TeX çıktı dosyalarını çeşitli biçemlere dönüştürecek araçları ve TeX ile ilgili diğer yazılımları içerirler.

en: The X window system and related software
     Packages in the 'x11' section include the core packages for the X window system, window managers, utility programs for X, and miscellaneous programs with an X GUI which were placed here because they didn't fit anywhere else.
tr: X Pencere Sistemi ve ilgili yazılımlar
     'x11' bölümündeki yazılımlar X Pencere Sistemi için çekirdek paketleri, pencere yöneticilerini, X için yardımcı araçları ve daha uygun bir yer bulunamadığı için buraya yerleştirilen X arayüzüne sahip programları içerir.

en: The board height must be a number
tr: Alan yüksekliği bir sayı olmalı

en: The board width must be a number
tr: Alan genişliği bir sayı olmalı

en: The dart was poisoned!  The poison was deadly...  --More--
tr: Ok zehirliydi!  Zehit ölümcül...  --Daha--

en: The default display-limit for package views
tr: Paket görüntüleme için varsayılan gösterme sınırı

en: The default grouping method for package views
tr: Paket görüntüleme için varsayılan gruplama yöntemi

en: The display format for package views
tr: Paket görüntüleme için varsayılan gösterim biçimi

en: The display format for the header line
tr: Başlık çubuğu için gösterim biçimi

en: The display format for the status line
tr: Durum-çubuğu için gösterim biçimi

en: The following ESSENTIAL packages will be BROKEN by this action:
tr: Bu işlem aşağıdaki TEMEL paketleri BOZACAK:

en: The following ESSENTIAL packages will be REMOVED!
tr: Aşağıdaki TEMEL paketler KALDIRILACAK!

en: The following NEW packages will be automatically installed:
tr: Aşağıdaki YENİ paketler otomatik olarak kurulacak:

en: The following NEW packages will be installed:
tr: Aşağıdaki YENI paketler otomatik olarak kurulacak:

en: The following packages are BROKEN:
tr: Aşağıdaki paketler BOZUK:

en: The following packages are RECOMMENDED but will NOT be installed:
tr: Aşağıdaki paketlerin kurulması ÖNERİLDİ, fakat KURULMAYACAK:

en: The following packages are SUGGESTED but will NOT be installed:
tr: Aşağıdaki paketlerin kurulması TEKLİF EDİLDİ, fakat kurulmayacak:

en: The following packages are unused and will be REMOVED:
tr: Aşağıdaki paketler kullanılmıyor ve KALDIRILACAK:

en: The following packages conflict with %B%s%b and will be broken by its installation:
tr: Bu paketler %B%s%b ile çakışıyorlar ve kurulursa bozuk olacaklar:

en: The following packages conflict with %B%s%b, or depend on a version of it which is not going to be installed.
tr: Bu paketler %B%s%b paketi ile çakışıyorlar veya kurulmayacak olan bir sürümüne bağımlılar:

en: The following packages conflict with %B%s%b:
tr: Bu paketler %B%s%b ile çakışıyorlar:

en: The following packages conflict with version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
tr: Bu paketler %B%s%b sürümündeki %B%s%b paketi ile çakışıyorlar ve eğer bu paket %s kırık bağımlılıkları olacak.

en: The following packages depend on %B%s%b and are broken:
tr: Bu paketler %B%s%b paketine bağımlıydı ve kırık bağımlılıkları var:

en: The following packages depend on %B%s%b and will be broken by its removal:
tr: Bu paketler %B%s%b paketine bağımlı ve bu paket kaldırılırsa bozulacaklar:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b, or conflict with the currently installed version:
tr: Belirilen paketler %B%s%b paketinin şu anda kurulmuş olan %B%s%b sürümü dışında bir sürüme bağımlılar veya şu anda kurulmuş olan sürümle çakışıyorlar:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b:
tr: Bu paketler %B%s%b paketinin kurulmuş olan %B%s%b sürümünden farklı bir sürümüne bağımlı:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b which is not going to be installed.
tr: Bu paketler kurulmayacak olan %B%s%b paketinin bir sürümüne bağımlılar.

en: The following packages depend on the currently installed version of %B%s%b (%B%s%b), or conflict with the version it will be %s to (%B%s%b), and will be broken if it is %s.
tr: Bu paketler kurulmuş durumda olan %B%s%b paketinin (%B%s%b) sürümüne bağımlılar veya (%B%s%b) olacak sürümü ile çakışıyorlar ve %s bozuk olacaklar.

en: The following packages depend on version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
tr: Bu paketler %B%s%b sürümündeki %B%s%b paketine ihtiyaç duyuyorlar, ve bu paket %s kırık bağımlılıkları olacak.

en: The following packages have been automatically kept back:
tr: Aşağıdaki paketler otomatik olarak korunacak:

en: The following packages have been kept back:
tr: Aşağıdaki paketler otomatik olarak korundu:

en: The following packages have unmet dependencies:
tr: Aşağıdaki paketler bağımlılıkları karşılamıyor:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
tr: Aşağıdaki paketlerin ÖNCEKI SURUMLERI yüklenecek:

en: The following packages will be REINSTALLED:
tr: Aşağıdaki paketler otomatik olarak YENIDEN KURULDU:

en: The following packages will be REMOVED:
tr: Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:

en: The following packages will be automatically REMOVED:
tr: Aşağıdaki paketler otomatik olarak KALDIRILACAK:

en: The following packages will be upgraded:
tr: Aşağıdaki paketler yükseltilecek:

en: The list of sources could not be read.
tr: Kaynak listesi okunamıyor

en: The main Debian archive
     The Debian distribution consists of packages from the 'main' section. Every package in 'main' is Free Software.
     .
     For more information about what Debian considers to be Free Software, see http://www.debian.org/social_contract#guidelines
tr: Ana Debian arşivi
     Debian dağıtımı, 'main' bölümündeki paketlerden oluşur. 'main' içerisindeki her paket Özgür Yazılım'dır.
     .
     Debian tarafından neyin Özgür Yazılım olarak değerlendirildiği hakkında daha fazla bilgi için http://www.debian.org/social_contract#guidelines adresine bakabilirsiniz.

en: The number of mines must be a number
tr: Mayın adedi bir sayı olmalı

en: The package index files are corrupted. No Filename: field for package %s.
tr: Paket indeks dosyaları bozulmuş. %s paketi için hiçbir Dosya adı: alanı bulunamadı

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
tr: Paket listesi ya da durum dosyası anlaşılamadı ya da açılamadı

en: The spikes were poisoned!  The poison was deadly..  --More--
tr: Çiviler zehirliydi!  Zehir ölümcül..  --Daha--

en: There are no Easter Eggs in this program.
tr: Bu uygulamada Süpriz Yumurta yok.

en: There really are no Easter Eggs in this program.
tr: Bu uygulamada gerçekten Süpriz Yumurta yok.

en: To continue, type the phrase "%s":
tr: Devam etmek için, "%s" ifadesini girin :

en: Too many arguments to by-section grouping policy
tr: Bölüme göre gruplama kuralı için çok fazla argüman

en: Total Progress:
tr: Toplam İlerleme:

en: Touching the cockatrice corpse was a fatal mistake.  --More--
tr: Ölü yılana dokunmak ölümcül bir hataydu.  --Daha--

en: UNAVAILABLE
tr: MEVCUT DEĞİL

en: UNSATISFIED
tr:  KARŞILANAMAZ

en: URL to use to download changelogs
tr: Değişim günlüklerini indirmek için kullanılacak URL(adres)

en: Unable to correct dependencies, some packages cannot be installed
tr: Bağımlılıklar sağlanamıyor, bazı paketler kurulamıyor

en: Unable to correct for unavailable packages
tr: Mevcut olmayan paketler için düzeltme yapılamıyor

en: Unable to find a version "%s" for the package "%s"
tr: "%2$s" paketi için sürüm "%1$s" bulunamıyor

en: Unable to find an archive "%s" for the package "%s"
tr: "%2$s" paketi için "%1$s" arşivi bulunamıyor

en: Unable to open %s for writing
tr: %s yazmak için açılamıyor

en: Unable to open %s to log actions
tr: Günlük eylemleri için %s açılamıyor

en: Unable to open /usr/share/tasksel/debian-tasks.desc
tr: /usr/share/tasksel/debian-tasks.desc açılamıyor

en: Unable to replace %s with new configuration file
tr: %s yeni yapılandırma dosyası ile değiştirilemiyor

en: Uncompressed Size:
tr: Açılmış boyutu:

en: Uncompressed size:
tr: Sıkıştırılmamış boyut:

en: Undo
tr: Geri al

en: Undo the last package operation or group of operations
tr: Son yapılan paket işlemini veya işlem grubunu geri alır

en: Unexpected ')'
tr: Beklenmeyen ')'

en: Unexpected empty expression
tr: Beklenmeye boş ifade

en: Unknown
tr: bilinmeyen

en: Unknown action type: %s
tr: Bilinmeye eylem tipi: %s

en: Unknown alignment type '%s'
tr: Bilinmeyen hizalama tipi '%s'

en: Unknown command "%s"
tr: Bilinmeyen komut "%s"

en: Unknown dependency type: %s
tr: Bilinmeye bağımlılık tipi: %s

en: Unknown pattern type: %c
tr: Bilinmeye desen tipi: %c

en: Unknown priority %s
tr: Bilinmeyen öncelik: %s

en: Unknown/Unknown
tr: Bilinmeyen/Bilinmeyen

en: Unmatched '('
tr: Eşleştirilemeyen '('

en: Unmatched '(' in grouping policy description
tr: Eşleştirilemedi '(' gruplama kuralı tanımında

en: Unmatched '(' in sorting policy description
tr: Eşleştirilemedi '(' sıralama kural tanımında

en: Unrecognized tasks
tr: Tanınmayan Görevler

en: Updating package lists
tr: Paket listeleri güncelleniyor

en: Updating the package lists requires administrative privileges, which
    you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
tr: Paket listesi güncelleme işlemi şu anda sahip olmadığınız yönetici
    yetkilerini gerektirir.  Root kullanıcı hesabına geçmek ister misiniz?

en: Upgradable Packages
     A newer version of these packages is available.
tr: Yükseltibilir paketler
     Bu paketlerin daha güncel sürümleri mevcut.

en: Usage: aptitude [-S fname] [-u|-i]
tr: Kullanım: aptitude [-S dosyaadı [-u|-i]

en: Use a 'status-line' download indicator for all downloads
tr: İndirme işleminin tamamı için 'durum-çubuğu' indirme göstergesi kullan

en: Use a minibuffer-style prompt when possible
tr: Mümkün olduğunda minibuffer stili bilgi iste

en: Usenet clients and servers
     Packages in the 'news' section are related to the Usenet distributed news system.  They include news readers and news servers.
tr: Usenet istemci ve sunucular
     'news' bölümünde Usenet dağıtık haber sistemi ile ilgili paketler bulunur.  Bunlar haber okuma ve haber sunucu programları dahildir.

en: User's ^Manual
tr: Kulla^nıcı Elkitabı

en: Utilities and programs for software development
     Packages in the 'devel' section are used to write new software and work on existing software. Non-programmers who do not compile their own software probably do not need much software from this section.
     .
     It includes compilers, debugging tools, programmer's editors, source processing tools, and other things related to software development.
tr: Yazılım geliştirme programları ve araçları
    'geliştirme' bölümündeki paketler yeni program yazmak için ya da varolanlar üzerinde çalışmak için kullanılır. Programcı olmayanlar, kendi yazılımlarını derlemeyenler genellikle bu bölümdeki yazılımlara ihtiyaç duymazlar
     .
    Burada derleyiciler, hata ayıklama araçları, programcılar için editörler, kaynak işleme araçları, ve diğer yazılım geliştirmeyle ilgili şeyler bulunur.

en: Utilities to create, view, and edit graphics files
     Packages in the 'graphics' section include viewers for image files, image processing and manipulation software, software to interact with graphics hardware (such as video cards, scanners, and digital cameras), and programming tools for handling graphics.
tr: Grafik dosyaları yaratmak, görüntülemek ve değiştirmek için araçlar
    'grafik' bölümündeki paketler görüntü dosyaları için görüntüleyiciler, görüntü işlemeyazılımları, grafik donanımıyla etkileşim yazılımları (video kartları, tarayıcılar, dijital kameralar) ve grafikleri işlemek için programlama araçlardan oluşur.

en: Utilities to play and record sound
     Packages in the 'sound' section include sound players, recorders, and encoders for many formats, mixers and volume controls, MIDI sequencers and programs to generate musical notation, drivers for sound hardware, and sound processing software.
tr: Ses kaydetme ve çalma araçları
     'sound' bölümündeki paketler ses çalma, kaydetme yazılımlarının yanı sıra çeşitli biçemlerde dosya kaydediciler, karıştırıcılar ve ses ayarlayıcılar, MIDI sıralayıcılar ve müzik notasyonu oluşturmaya yarayan programlar, ses donanımı sürücüleri ile ses işleyici yazılımları içerir.

en: Various system utilities
     Packages in the 'utils' section are utilities whose purpose is too unique to be classified.
tr: Muhtelif sistem araçları
     'utils' bölümündeki paketler sınıflandırılabilmek için fazla eşsiz amaçlara sahip araçlardır.

en: Version-generating grouping policies must be the tail of a chain
tr: Versiyon üretme gruplama kuralları zincirin sonu olmalı

en: Version-generating grouping policies take no arguments
tr: Versiyon üretme gruplama kuralları argüman almaz

en: Version:
tr: Sürüm:

en: Versions
tr: Sürümler

en: View a list of frequently asked questions
tr: Sık sorulan soruların bir listesini görüntüler

en: View and/or adjust the actions that will be performed
tr: Yapılacak değişiklikleri görüntüle ve/veya değiştir

en: View available packages and choose actions to perform
tr: Kullanılabilir paketleri gösterir ve bir eylem seçmenizi sağlar

en: View information about this program
tr: Bu program hakkındaki bilgileri görüntüler

en: View next display
tr: Sonraki ekranı görüntüle

en: View previous display
tr: Önceki ekranı görüntüle

en: View the detailed program manual
tr: Programın detaylı elkitabını görüntüler

en: View the important changes made in each version of the program
tr: Programın her sürümünde yapılmış önemli değişiklikleri görüntüler

en: View the on-line help
tr: Çevrimiçi yardımı görüntüler

en: View the progress of the package download
tr: Paket indirme işlemi için ilerleme durumunu göster

en: View the progress of the package list update
tr: Paket listesi güncelleme durum bilgisi göster

en: View the terms under which you may copy the program
tr: Programı kopyalayabileceğiniz koşulları görüntüler

en: Views
tr: Görünümler

en: Virtual Packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
tr: Sanal paketler
     Bu paketler gerçekte yoktur, yalnızca diğer paketlerin bağımlılıkları tamamlamak için kullandıkları veya bazı işlevler sağlamak için kullanılan isimlerdir.

en: Virtual packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
tr: Sanal paketler
     Bu paketler gerçekte yoktur, yalnızca diğer paketlerin bağımlılıkları tamamlamak için kullandıkları veya bazı işlevler sağlamak için kullanılan isimlerdir.

en: WARNING: Performing this action will probably cause your system to break!
             Do NOT continue unless you know EXACTLY what you are doing!
tr: UYARI: Bu işlemi gerçekleştirmek sisteminize zarar verebilir!
           TAM OLARAK ne yaptığınızdan emin olmadan DEVAM ETMEYIN!

en: WEIRDNESS: unknown option code received
tr: TUHAFLIK: bilinmeyen seçenek kodu alındı

en: Warn when attempting to perform a privileged action as a non-root user
tr: Root olmayan bir kullanıcı, yetki gerektiren bir işlem yapmaya çalıştıdığında uyar

en: Warning: could not lock the cache file.  Opening in read-only mode
tr: Dikkat: Geçici dosya kilitlenemedi.  Yalnızca okuma modunda açılıyor

en: Warning: group %s is involved in a cycle
tr: Dikkat: %s grubu kısır döngüde

en: Waste time trying to find mines
tr: Mayınları bulmaya çalışırken zamanı boşa harcayın

en: Web browsers, servers, proxies, and other tools
     Packages in the 'web' section include Web browsers, Web servers and proxies, software to write CGI scripts or Web-based programs, pre-written Web-based programs, and other software related to the World Wide Web.
tr: Web gözatıcıları, sunucular, vekiller ve diğer araçlar
     'web' bölümündeki paketler Web gözatıcıları, Web sunucuları ve vekilleri, CGI betikleri veya Web-tabanlı programları geliştirmek için yazılımları, önceden-yazılmış Web-tabanlı programları ve Web ile ilişkisi olan diğer yazılımları içerir.

en: What is it?  It's an elephant being eaten by a snake, of course.
tr: Bu da ne? Yılan tarafından yenen bir fil, tabii ki.

en: Width of board:
tr: Alan genişliği:

en: Will free %sB of disk space
tr: %sB disk alanı boşaltılacak

en: Will install %li packages, and remove %li packages.
tr: %li paket kurulacak, ve %li paket kaldırılacak.

en: Will use %sB of disk space
tr: %sB disk alanı kullanılacak

en: Won
tr: Kazandın

en: Would download/install/remove packages.
tr: paketleri indir/kur/kaldır.

en: Would forget what packages are new
tr: Hangi paketlerin yeni olduğu unutulsun mu

en: Writing extended state information
tr: Geniş durum bilgisi yazılıyor

en: Xtr
tr: Ek

en: Yes
tr: Evet

en: Yes, I am aware this is a very bad idea
tr: Evet, bunun çok kötü bir fikir olduğunun bilincindeyim

en: You already are root!
tr: Zaten root yetkiniz var!

en: You are jolted by a surge of electricity!  --More--
tr: Güçlü bir elektrik çarpmasıyla sarsıldınız!  --Daha--

en: You are not root and I cannot find any way
    to become root.  To reconfigure this package,
    install the menu package, the login package,
    or run aptitude as root.
tr: Root yetkisine sahip değilsiniz ve size bu
    yetkiyi sağlayabilmek için uygun bir yol bulunamadı.
    Bu paketi yeniden yapılandırmak için 'menu' veya 
    'login' paketlerinden birini kurun veya aptitude 
    programını root yetkisiyle çalıştırın.

en: You can only specify a package archive with an 'install' command.
tr: 'kur' komutu için yalnızca bir paket arşivi belirtebilirsiniz

en: You can only specify a package version with an 'install' command.
tr: 'kur' komutu için yalnızca sürüm belirtebilirsiniz

en: You can only view changelogs of official Debian packages.
tr: Sadece resmi Debian paketlerinin değişiklik güncesini görebilirsiniz.

en: You cannot specify both an archive and a version for a package
tr: Bir paket için bir arşiv ve bir sürümü birlikte belirtemezsiniz

en: You die...  --More--
tr: Öldünüz...  --Daha--

en: You fall into a pit!  --More--
tr: Bir çukurun içine düştün!  --Daha--

en: You feel here a cockatrice corpse.  --More--
tr: Ölüm bir yılan fark ettiniz.  --Daha--

en: You have won.
tr: Kazandınız.

en: You land on a set of sharp iron spikes!  --More--
tr: Sivri çivilerin üstüne düştün!  --Daha--

en: You lose!
tr: Kaybettiniz!

en: You may want to update the package lists to correct these missing files
tr: Bu kayıp dosyalar için paket listesini güncellemek istemelisiniz

en: You must choose one to install.
tr: Kurmak için birini seçmelisiniz.

en: You turn to stone... --More--
tr: Kayaya dönün...  --Daha--

en: Your wand of %s breaks apart and explodes!  --More--
tr: %s'den âsanız kırıldı ve infilak etti!  --Daha--

en: [DOWNGRADE] %s %s -> %s
tr: [İNDİRGEME] %s %s -> %s

en: [Downloaded]
tr: [İndirilmiş]

en: [ERROR]
tr: [HATA]

en: [Hit]
tr: [İsabet]

en: [IGNORED]
tr: [GÖZARDI EDILDI]

en: [UPGRADE] %s %s -> %s
tr: [YÜKSELTME] %s %s -> %s

en: ^About
tr: ^Hakkında

en: ^Become root
tr: Root o^l

en: ^Clean package cache
tr: Paket ön^belleğini temizle

en: ^Close
tr: ^Kapat

en: ^Dependency handling
tr: ^Bağımlılık işleme

en: ^FAQ
tr: ^SSS

en: ^Find
tr: ^Bul

en: ^Forbid Version
tr: Sürümü ^Engelle

en: ^Forget new packages
tr: Yeni paketleri ^unut

en: ^Help
tr: ^Yardım

en: ^Hold
tr: ^Tut

en: ^Install
tr: ^Kur

en: ^Install/remove packages
tr: ^Paketleri kur/kaldır

en: ^Keep
tr: ^Koru

en: ^License
tr: ^Lisans

en: ^Limit Display
tr: Görünümü ^Kısıtla

en: ^Miscellaneous
tr: ^Çeşitli

en: ^Next
tr: ^Sonraki

en: ^Play Minesweeper
tr: Mayın tarlası ^oyna

en: ^Prev
tr: Ön^ceki

en: ^Purge
tr: ^Temizle

en: ^Quit
tr: Çı^k

en: ^Reload package cache
tr: Paket arabelleğini ^yenile

en: ^Remove
tr: ^Kaldır

en: ^Revert options
tr: ^Seçenekleri sıfırla

en: ^UI options
tr: ^Arayüz seçenekleri

en: ^Un-Limit Display
tr: Görünümü Kısıtla^ma

en: ^Update package list
tr: Paket listesini ^güncelle

en: broken
tr: kırık

en: but %s is installed and it is kept back.
tr: fakat %s kurulu ve tutulacak.

en: but %s is installed.
tr: fakat %s kurulu.

en: but %s is to be installed.
tr: fakat %s kurulacak.

en: but it is not installable
tr: fakat kurulabilir değil

en: cold
tr: soğuk

en: config-files
tr: ayar dosyaları

en: conflicts with
tr: çakışırsa

en: couldn't replace old state file
tr: Eski durum dosyası değiştirilemiyor

en: death
tr: ölüm

en: delete
tr: sil

en: depends on
tr: bağımlı olursa

en: downgraded
tr: eski sürümü kurulursa

en: download: you must specify at least one package to download
tr: İndirme: Indirmek için en az bir paket belirtmelisiniz

en: half-config
tr: yarım-ayarlı

en: half-install
tr: yarım-kurulu

en: help.txt
tr: yardım.txt

en: hold
tr: tut

en: install
tr: kur

en: installed
tr: kuruldu

en: invisibility
tr: görünmezlik

en: libsigc++ version: %s
tr: libsigc++ versiyon: %s

en: log report
tr: Günlük raporu

en: magic missile
tr: sihirli mermi

en: make_package_view: bad argument!
tr: make_package_view: hatalı ifade!

en: make_package_view: error in arguments -- bad column list for static item
tr: make_package_view: ifadelerde hata -- kalıcı öğe için yanlış kolon listesi

en: make_package_view: error in arguments -- two main widgets??
tr: make_package_view: ifadelerde hata -- iki ana pencere mi olacak??

en: make_package_view: no main widget found
tr: make_package_view: Ana nesne bulunamadı

en: no
tr: hayır

en: no_key
tr: anahtar_yok

en: none
tr: yok

en: not a real package
tr: gerçek bir paket değil

en: not installed
tr: kurulmadı

en: not installed (configuration files remain)
tr: kurulu değil (yapılandırma dosyaları kalmış)

en: obsoletes
tr: eskitirse

en: partially configured
tr: tam yapılandırılmamış

en: partially installed
tr: kısmen kuruldu

en: polymorph
tr: polimorf

en: pre-depends on
tr: ön-bağımlı ise

en: purge
tr: temizle

en: purged
tr: temizlendi

en: recommends
tr: tavsiye ederse

en: reinstall
tr: tekrarkur

en: replaces
tr: yerini alırsa

en: search: You must provide at least one search term
tr: Arama: En az bir arama terimi sağlamalısınız

en: second
tr: saniye

en: seconds
tr: saniye

en: secret door detection
tr: gizli kapı bulma

en: sleep
tr: uyu

en: striking
tr: vurma

en: suggests
tr: teklif ederse

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: unpacked
tr: paketlenmemiş

en: upgrade
tr: güncelle

en: upgraded
tr: güncellenirse

en: virtual
tr: Sanal

en: virtual/virtual
tr: sanal/sanal

en: yes
tr: evet

en: yes_key
tr: evet_anahtarı
