libc 2.3.3 - en to ja translation catalogue (1239 entries)

en: 		Access Rights :
ja: 		アクセス権限  :

en: 		Attributes    :
ja: 		属性          :

en: 	%s [-abkCLNTM][-Dname[=value]] [-i size] [-I [-K seconds]] [-Y path] infile
ja: 	%s [-abkCLNTM][-D名前[=値]] [-i サイズ] [-I [-K 秒数]] [-Y パス] 入力ファイル

en: 	%s [-c | -h | -l | -m | -t | -Sc | -Ss | -Sm] [-o outfile] [infile]
ja: 	%s [-c | -h | -l | -m | -t | -Sc | -Ss | -Sm] [-o 出力ファイル] [入力ファイル]

en: 	%s [-n netid]* [-o outfile] [infile]
ja: 	%s [-n netid]* [-o 出力ファイル] [入力ファイル]

en: 	%s [-s nettype]* [-o outfile] [infile]
ja: 	%s [-s ネットタイプ]* [-o 出力ファイル] [入力ファイル]

en: 	Access rights:
ja: 	アクセス権限 :

en: 	Entry data of type %s
ja: 	エントリデータの型 %s

en: 	Name       : %s
ja: 	名前       : %s

en: 	Public Key :
ja: 	公開鍵     :

en: 	Type         : %s
ja: 	型           : %s

en: 	Universal addresses (%u)
ja: 	ユニバーサルアドレス (%u)

en: 	[%d]	Name          : %s
ja: 	[%d]	名前          : %s

en: 	[%u] - [%u bytes]
ja: 	[%u] - [%uバイト]

en: 
    %s cache:
    
    %15s  cache is enabled
    %15Zu  suggested size
    %15lu  seconds time to live for positive entries
    %15lu  seconds time to live for negative entries
    %15lu  cache hits on positive entries
    %15lu  cache hits on negative entries
    %15lu  cache misses on positive entries
    %15lu  cache misses on negative entries
    %15lu%% cache hit rate
    %15lu  current number of cached values
    %15lu  maximum number of cached values
    %15lu  maximum chain length searched
    %15lu  number of delays on rdlock
    %15lu  number of delays on wrlock
    %15s  check /etc/%s for changes
ja: 
    %s キャッシュ:
    
    %15s  キャッシュは有効
    %15Zu  推奨されているサイズ
    %15lu  ポジティブエントリが有効な秒数
    %15lu  ネガティブエントリが有効な秒数
    %15lu  ポジティブエントリのキャッシュヒット数
    %15lu  ネガティブエントリのキャッシュヒット数
    %15lu  ポジティブエントリのキャッシュミス数
    %15lu  ネガティブエントリのキャッシュミス数
    %15lu%% キャッシュのヒット率
    "%15lu  キャッシュされたエントリ数の現在値
    "%15lu  キャッシュされたエントリ数の最大値
    "%15lu  検索したチェイン長の最大値
    "%15lu  rdlockの遅延数
    "%15lu  wrlockの遅延数
    %15s  /etc/%sの変更をチェックする

en: 
    Group Members :
ja: 
    グループメンバ :

en: 
    Time to Live  :
ja: 
    生存時間      :

en:             %2lus  server runtime
ja:             %2lus  サーバ 実行時間

en:         %2um %2lus  server runtime
ja:         %2um %2lus  サーバ 実行時間

en:        rpcinfo -p [ host ]
ja:        rpcinfo -p [ ホスト ]

en:        rpcinfo [ -n portnum ] -t host prognum [ versnum ]
ja:        rpcinfo [ -n portnum ] -t ホスト prognum [ versnum ]

en:       no
ja:   いいえ

en:      yes
ja:     はい

en:     %2uh %2um %2lus  server runtime
ja:     %2uh %2um %2lus  サーバ 実行時間

en:     Data Length = %u
ja:     データ長    = %u

en:     Explicit members:
ja:     明示的メンバ:

en:     Explicit nonmembers:
ja:     明示的非メンバ:

en:     Implicit members:
ja:     暗黙的メンバ:

en:     Implicit nonmembers:
ja:     暗黙的非メンバ:

en:     No explicit members
ja:     非明示的メンバ

en:     No explicit nonmembers
ja:     非明示的非メンバ

en:     No implicit members
ja:     非暗黙的メンバ

en:     No implicit nonmembers
ja:     非暗黙的非メンバ

en:     No recursive members
ja:     非再帰的メンバ

en:     No recursive nonmembers
ja:     非再帰的非メンバ

en:     Recursive members:
ja:     再帰的メンバ:

en:    program vers proto   port
ja:    プログラム バージョン プロトコル ポート

en:   or:
ja:  又は:

en:  (SKIPPED)
ja:  (スキップ)

en:  (changed)
ja:  (変更)

en:  (rule from "%s", line %d)
ja:  ("%s"からの規則, %d行)

en:  [OPTION...]
ja:  [オプション...]

en: "%s" is no directory; ignored
ja: "%s" はディレクトリではありません; 無視します

en: "%s", line %d: %s
ja: "%s", %d行: %s

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
ja: "Zone %s"行と -l オプションは同時指定できません

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
ja: "Zone %s"行と -p オプションは同時指定できません

en: "infile" is required for template generation flags.
ja: テンプレート生成フラグには"入力ファイル"が必要です.

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
ja: %.*s: ARGP_HELP_FMT パラメータには値が必要です

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
ja: %.*s: 不明な ARGP_HELP_FMT パラメータ

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
ja: %1$s: 定義が `END %1$s' で終っていません

en: %15lu  number of times clients had to wait
ja: %15lu  クライアントが待たされた回数

en: %3ud %2uh %2um %2lus  server runtime
ja: %3ud %2uh %2um %2lus  サーバ 実行時間

en: %d libs found in cache `%s'
ja: %d ライブラリがキャッシュ `%s で見つかりました

en: %s is a 32 bit ELF file.
ja: %s は32ビットELFファイルです.

en: %s is a 64 bit ELF file.
ja: %s は64ビットELFファイルです.

en: %s is for unknown machine %d.
ja: %s は未知のマシン %d に対するものです.

en: %s is not a known library type
ja: %s は未知のライブラリタイプです

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
ja: %s は共有オブジェクトファイルではありません (タイプ: %d).

en: %s is not a symbolic link
ja: %s はシンボリックリンクではありません

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
ja: %s はELFファイルではありません - 間違ったmagicバイトをファイルの先頭に持っています.

en: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' failed.
ja: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' が失敗しました.

en: %s%s%s:%u: %s%sUnexpected error: %s.
ja: %s%s%s:%u: %s%s予期しないエラー: %s.

en: %s%sUnknown signal %d
ja: %s%s未知のシグナル %d です

en: %s: %d did not sign extend correctly
ja: %s: %d は正しく記号を拡張しませんでした

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
ja: %s: <mb_cur_max>は<mb_cur_min>より大きくなければなりません

en: %s: C preprocessor failed with exit code %d
ja: %s: C プリプロセッサは終了コード %d で失敗しました

en: %s: C preprocessor failed with signal %d
ja: %s: C プリプロセッサはシグナル %d で失敗しました

en: %s: Can't create %s: %s
ja: %s: %sを作成できません: %s

en: %s: Can't create directory %s: %s
ja: %s: ディレクトリ%sを作成できません: %s

en: %s: Can't link from %s to %s: %s
ja: %s: %sから%sへリンクを張れません: %s

en: %s: Can't open %s: %s
ja: %s: %sを開けません: %s

en: %s: Can't remove %s: %s
ja: %s: %sを削除できません: %s

en: %s: Can't unlink  %s: %s
ja: %s: %sをアンリンクできません: %s

en: %s: Error closing %s: %s
ja: %s: %sをクローズ中にエラー: %s

en: %s: Error reading %s
ja: %s: %sの読み込みエラー

en: %s: Error writing %s
ja: %s: %sの書き込みエラーです

en: %s: Leap line in non leap seconds file %s
ja: %s: 閏秒ファイルでないファイル %s に Leap 行があります

en: %s: Memory exhausted: %s
ja: %s: メモリが足りません: %s

en: %s: More than one -L option specified
ja: %s: -L オプションが複数指定されています

en: %s: More than one -d option specified
ja: %s: -d オプションが複数指定されています

en: %s: More than one -l option specified
ja: %s: -l オプションが複数指定されています

en: %s: More than one -p option specified
ja: %s: -p オプションが複数指定されています

en: %s: More than one -y option specified
ja: %s: -y オプションが複数指定されています

en: %s: Too many arguments
ja: %s: 引数が多すぎます

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
ja: %s: `%s'は重み定義 %d 中で複数回使われています

en: %s: `%s' must be a character
ja: %s: `%s'は単一のキャラクタでなければいけません

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
ja: %s: `%s'値は`%s'の値にマッチしません

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
ja: %s: `-1'は`%s'フィールドの、最後の項目でなければいけません

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
ja: %s: `forward' と `backward' は排他的です

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
ja: %s: `position'は特定レベルに対し、全セクションで使用か未使用かのどちらかです

en: %s: `translit_start' section does not end with `translit_end'
ja: %s: `translit_start' セクションが `translit_end' で終っていません

en: %s: bad symbol <%.*s>
ja: %s: 間違ったシンボル <%.*s>

en: %s: byte sequence of first character of sequence is not lower than that of the last character
ja: %s: シーケンス中の最初の文字のバイトシーケンスは最後の文字のよりもlowerではありません

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
ja: %s: 最初と最後の文字のバイトシーケンスは同一長でなければなりません

en: %s: cannot have `%s' as end of ellipsis range
ja: %s: 省略記号の範囲の終わりに`%s'がありません

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
ja: %s: %.*sの後で再並び替えができません: 未知のシンボルです

en: %s: character `%s' in charmap not representable with one byte
ja: %s: キャラクタマップ中の文字`%s'は1バイトで表現できません

en: %s: character `%s' needed as default value not representable with one byte
ja: %s: デフォルト値として必要なキャラクタ`%s'は1バイトで表現できません

en: %s: character `%s' not defined in charmap while needed as default value
ja: %s: キャラクタマップ中で文字`%s'が未定義ですがデフォルト値として必要です

en: %s: character `%s' not defined while needed as default value
ja: %s: キャラクタ`%s'が定義されていませんが、デフォルト値として必要です

en: %s: command was '%s', result was %d
ja: %s: コマンドは'%s', 結果は %dでした

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
ja: %s: `era'フィールド中の文字列 %Zd 内の方向フラグが'+'でも'-'でもありません

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
ja: %s: `era'フィールド内の文字列 %Zd の方向フラグが単一文字ではありません

en: %s: duplicate `default_missing' definition
ja: %s: `default_missing'定義が重複しています

en: %s: duplicate category version definition
ja: %s: カテゴリバージョンの定義が重複しています

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
ja: %s: セクション`%s'の記述が重複しています

en: %s: duplicate definition of `%s'
ja: %s: `%s'の定義が重複しています

en: %s: empty category description not allowed
ja: %s: 空のカテゴリ記述は許されてません

en: %s: empty weight string not allowed
ja: %s: 空の重み文字列は許されていません

en: %s: error in state machine
ja: %s: 状態機械中でエラー

en: %s: field `%s' declared more than once
ja: %s: フィールド`%s'が複数回宣言されています

en: %s: field `%s' does not contain exactly ten entries
ja: %s: フィールド`%s'はきっかり10項目分含んでいません

en: %s: field `%s' must not be empty
ja: %s: フィールド`%s'は空ではいけません

en: %s: field `%s' not defined
ja: %s: フィールド`%s'は定義されていません

en: %s: field `%s' undefined
ja: %s: フィールド`%s'は未定義です

en: %s: garbage at end of offset value in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era'フィールド中の文字列 %Zd 内のオフセット値の最後にゴミがあります

en: %s: garbage at end of starting date in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era'フィールド中の文字列 %Zd 内の開始日付の最後にゴミがあります

en: %s: garbage at end of stopping date in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era'フィールド中の文字列 %Zd 内の終了日付の最後にゴミがあります

en: %s: illegal option -- %c
ja: %s: 不正なオプションです -- %c

en: %s: incomplete `END' line
ja: %s: 不完全な`END'行です

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
ja: %s: 不正なエスケープシーケンス`%%%c'がフィールド`%s'中にあります

en: %s: invalid escape sequence in field `%s'
ja: %s: フィールド`%s'中の不正なエスケープシーケンスです

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era'フィールド内の文字列 %Zd 内のオフセットに対する番号が不正です

en: %s: invalid number of sorting rules
ja: %s: 並び替え規則の番号が不正です

en: %s: invalid option -- %c
ja: %s: オプションが違います -- %c

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era'フィールド中にある文字列 %Zd 内の開始日付が不正です

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era'フィールドにある文字列 %Zd 内の終了日付が不正です

en: %s: invalid value for field `%s'
ja: %s: フィールド`%s'に対する不正な値です

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
ja: %s: 言語名省略形 `%s'が定義されていません

en: %s: line %d: bad command `%s'
ja: %s: %d行: 間違ったコマンド `%s'

en: %s: line %d: cannot specify more than %d services
ja: %s: %d行: %d サービス以上指定できません

en: %s: line %d: cannot specify more than %d trim domains
ja: %s: %d行: %d 削除(trim)ドメイン以上指定できません

en: %s: line %d: expected `on' or `off', found `%s'
ja: %s: %d行: 期待された `on' または `off' が `%s' が見つかりませんでした

en: %s: line %d: expected service, found `%s'
ja: %s: %d行: 要求したサービス `%s' が見つかりました

en: %s: line %d: ignoring trailing garbage `%s'
ja: %s: %d行: 後に残ったゴミ `%s' を無視します

en: %s: line %d: list delimiter not followed by domain
ja: %s: %d行: リストデリミタがドメイン内についていません

en: %s: line %d: list delimiter not followed by keyword
ja: %s: %d行: リストデリミタはキーワードにしたがってません

en: %s: missing `order_end' keyword
ja: %s: `order_end'キーワードが見つかりません

en: %s: missing `reorder-end' keyword
ja: %s: `reorder-end'キーワードが見つかりません

en: %s: missing `reorder-sections-end' keyword
ja: %s: `reorder-sections-end'キーワードが見つかりません

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era'フィールドにある文字列 %Zd 内のeraフォーマットが見つかりません

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era'フィールドにある文字列 %Zd 内のera名が見つかりません

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
ja: %s: セクション`%s'に対する並び替え定義が複数あります

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
ja: %s: 名前のないセクションに対する並び替え定義が複数あります

en: %s: no correct regular expression for field `%s': %s
ja: %s: フィールド`%s'に対する正規表現は正しくありません: %s

en: %s: no identification for category `%s'
ja: %s: カテゴリ`%s'に対するidentificationがありません

en: %s: no representable `default_missing' definition found
ja: %s: 表現可能な`default_missing'定義が見つかりません

en: %s: not enough sorting rules
ja: %s: 並び替え規則が不十分です

en: %s: numeric country code `%d' not valid
ja: %s: 国コード番号`%d'は不正です

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション`%c%s'は引数をとりません

en: %s: option `%s' is ambiguous
ja: %s: オプション`%s'は曖昧です

en: %s: option `%s' requires an argument
ja: %s: オプション`%s'には引数が必要です

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション`--%s'は引数をとりません

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション`-W %s'は引数をとりません

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ja: %s: オプション `-W %s' が曖昧です

en: %s: option requires an argument -- %c
ja: %s: オプションには引数が必要です -- %c

en: %s: order for `%.*s' already defined at %s:%Zu
ja: %s: `%.*s'に対する並べ替えはすでに %s:%Zu で定義されています

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
ja: %s: 照合要素 %.*s に対する並べ替えがまだ定義されていません

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
ja: %s: 照合シンボル %.*s に対する並べ替えがまだ定義されていません

en: %s: output would overwrite %s
ja: %s: 出力は %s を上書きしてしまうかもしれません

en: %s: panic: Invalid l_value %d
ja: %s: パニック: 不当な l_value(%d)です

en: %s: premature end of file
ja: %s ファイル終端が早すぎます

en: %s: profiler found no PLTREL in object %s
ja: %s: プロファイラがオブジェクト %s 中に PLTREL がないことを見つけました

en: %s: profiler out of memory shadowing PLTREL of %s
ja: %s: %s の PLTREL 用メモリが足りません

en: %s: section `%.*s' not known
ja: %s: セクション`%.*s'は未知です

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era'フィールドにある文字列 %Zd 中の開始日は不正です

en: %s: stopping date is invalid in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era'フィールドにある文字列 %Zd 中の終了年は不正です

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
ja: %s: シンボル範囲省略記号は`order_end'のすぐ後に続いてはいけません

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
ja: %s: シンボルの範囲の省略は`order_start'のすぐ後に置いてはいけません

en: %s: syntax error
ja: %s: 文法エラー

en: %s: syntax error in definition of new character class
ja: %s: 新しいキャラクタクラスの定義中に文法エラーがあります

en: %s: syntax error in definition of new character map
ja: %s: 新しいキャラクタマップの定義中に文法エラーがあります

en: %s: table for class "%s": %lu bytes
ja: %s: クラス "%s" に対するテーブル: %lu バイト

en: %s: table for map "%s": %lu bytes
ja: %s: マップ "%s" に対するテーブル: %lu バイト

en: %s: table for width: %lu bytes
ja: %s: width に対するテーブル: %lu バイト

en: %s: terminology language code `%s' not defined
ja: %s: terminology言語コード`%s'は定義されていません

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
ja: %s: ある範囲の開始・終了シンボルはキャラクタに基づかなければなりません

en: %s: third operand for value of field `%s' must not be larger than %d
ja: %s: フィールド`%s'の値に対する３番目のオペランドは %d よりも大きくあってはなりません

en: %s: too few values for field `%s'
ja: %s: フィールド`%s'に対して少なすぎる値です

en: %s: too many rules; first entry only had %d
ja: %s: 規則が多すぎます; 最初のエントリは %d を持っています

en: %s: too many values
ja: %s: 引数が多すぎます

en: %s: too many values for field `%s'
ja: %s: フィールド`%s'に対して多すぎる値です

en: %s: transliteration data from locale `%s' not available
ja: %s: ロケール`%s'でのtransliterationデータは利用可能ではありません

en: %s: unable to open %s: %m
ja: %s: %s を開けません: %m

en: %s: unknown character in collating symbol name
ja: %s: 照合シンボル名中に未知の文字があります

en: %s: unknown character in equivalent definition name
ja: %s: 等価な定義名中に未知の文字があります

en: %s: unknown character in equivalent definition value
ja: %s: 等価な定義値中に未知の文字があります

en: %s: unknown character in field `%s'
ja: %s: フィールド`%s'中に未知の文字があります

en: %s: unknown section name `%s'
ja: %s: 未知のセクション名`%s'です

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
ja: %s: 等価な定義中で未知のシンボル`%s'がありました

en: %s: unrecognized option `%c%s'
ja: %s: 認識できないオプション`%c%s'です

en: %s: unrecognized option `--%s'
ja: %s: 認識できないオプション`--%s'です

en: %s: usage is %s [ --version ] [ -s ] [ -v ] [ -l localtime ] [ -p posixrules ] \
    	[ -d directory ] [ -L leapseconds ] [ -y yearistype ] [ filename ... ]
ja: %s: 使用法 %s [ --version ] [ -s ] [ -v ] [ -l ローカル時刻 ] [ -p posixrules ] \
    	[ -d ディレクトリ ] [ -L 閏秒 ] [ -y yearistype ] [ ファイル名 ... ]

en: %s: usage is %s [ --version ] [ -v ] [ -c cutoff ] zonename ...
ja: %s: 使用法 %s [ --version ] [ -v ] [ -c cutoff ] zonename ...

en: %s: value for field `%s' must be a single character
ja: %s: フィールド`%s'の値はシングルキャラクタでなければいけません

en: %s: value for field `%s' must be in range %d...%d
ja: %s: フィールド`%s'の値は %d...%d の範囲になければなりません

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
ja: %s: フィールド`%s'に対する値は空の文字列ではいけません

en: %s: value for field `%s' must not be the empty string
ja: %s: フィールド`%s'に対する値は空の文字列ではいけません

en: %s: value of field `int_curr_symbol' does not correspond to a valid name in ISO 4217
ja: %s: フィールド`int_curr_symbol'の値はISO 4217中に従った適切な名前に対応していません

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
ja: %s: フィールド`int_curr_symbol'の値の長さが間違っています

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
ja: %s: フィールド`%s'に対する値は127以下でなければいけません

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
ja: %s: フィールド`%s'の値は %d 以上であってはいけません

en: %s: values of field `%s' must not be larger than %d
ja: %s: フィールド`%s'の値は %d 以上であってはいけません

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
ja: %s: 重みはその名称として同じ省略シンボルを使用しなければなりません

en: %s: while writing output %s: %m
ja: %s: 出力 %s を書き込み中: %m

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
ja: (プログラムエラー) 未知のバージョン!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
ja: (プログラムエラー) オプションは認識されているべきです!?

en: (Unknown object)
ja: (不明なオブジェクトです)

en: (unknown authentication error - %d)
ja: (不明な認証エラー - %d)

en: (unknown)
ja: (不明)

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
ja: *** ファイル `%s' は strip されています: 詳細な解析が出来ません

en: *standard input*
ja: *標準入力*

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
ja: -o 出力ファイル [入力ファイル]...
    [出力ファイル [入力ファイル]...]

en: .lib section in a.out corrupted
ja: a.out 中の .lib セクションが壊れています

en: ; low version = %lu, high version = %lu
ja: ; low バージョン = %lu, high バージョン = %lu

en: ; why =
ja: ; 理由 =

en: <%s> and <%s> are illegal names for range
ja: <%s> と <%s> は範囲として不正な名前です

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
ja: <%s> と <%s> は範囲として不正な名前です

en: <SP> character must not be in class `%s'
ja: <SP> 文字はクラス `%s' にあってはなりません

en: <SP> character not in class `%s'
ja: <SP> 文字はクラス `%s' にありません

en: Aborted
ja: アボートしました

en: Access Rights :
ja: アクセス権限  :

en: Accessing a corrupted shared library
ja: 壊れた共有ライブラリにアクセスしています

en: Add locales named by parameters to archive
ja: パラメータで指定された名前を持つロケールをアーカイブに追加

en: Adding %s
ja: %s を追加中

en: Address already in use
ja: アドレスは既に使用中です

en: Address family for hostname not supported
ja: hostnameのアドレスファミリはサポートされていません

en: Address family not supported by protocol
ja: アドレスファミリはプロトコルによってサポートされていません

en: Address family not supported by protocol family
ja: アドレスファミリはプロトコルファミリによってサポートされていません

en: Advertise error
ja: Advertiseエラー

en: Alarm clock
ja: アラームクロック

en: All requests done
ja: 全ての要求は完了しました

en: Also draw graph for total memory consumption
ja: トータルメモリの消費に対するグラフも描きます

en: Anode table overflow
ja: アノードテーブルオーバーフロー

en: Another string for testing.
ja: テストのための他の文字列.

en: Archive control:
ja: アーカイブ制御

en: Arg list too long
ja: 引数リストが長すぎます

en: Argument list too long
ja: 引数リストが長すぎます

en: Argument out of domain
ja: 引数リストが長すぎます

en: Attempt to remove a non-empty table
ja: 空でないテーブルを削除しようとしています

en: Attempting to link in more shared libraries than system limit
ja: システムの制限以上の共有ライブラリへリンクしようとしています

en: Attempting to link in too many shared libraries
ja: あまりに多過ぎる共有ライブラリへリンクしようとしています

en: Authentication OK
ja: 認証 OK

en: Authentication error
ja: 認証エラーです

en: Bad address
ja: 不正なアドレスです

en: Bad exchange descriptor
ja: 不正なファイル記述子です

en: Bad file descriptor
ja: 不正なファイル記述子です

en: Bad file number
ja: 不正なファイル番号です

en: Bad font file format
ja: 不正なフォントファイル形式です

en: Bad message
ja: 不正なメッセージです

en: Bad request code
ja: 不正な要求コードです

en: Bad request descriptor
ja: 不正な要求記述子です

en: Bad system call
ja: 不正なシステムコール

en: Bad value for ai_flags
ja: ai_flags の値が不正です

en: Be strictly POSIX conform
ja: 厳密にPOSIX規格に従う

en: Binary data
ja: バイナリデータ

en: Block device required
ja: ブロックデバイスが必要です

en: Broadcast poll problem
ja: ブロードキャスト調査で問題

en: Broken pipe
ja: パイプが切断されました

en: Bus error
ja: バスエラー

en: CPU time limit exceeded
ja: CPU時間制限を超過しました

en: Cache expired
ja: キャッシュが破棄されました

en: Can not access a needed shared library
ja: 必要な共有ライブラリにアクセスできません

en: Can not exec a shared library directly
ja: 共有ライブラリは直接実行できません

en: Can't bind to server which serves this domain
ja: このドメインを扱うサーバへバインドできません

en: Can't chdir to /
ja: / にchdirできません

en: Can't communicate with portmapper
ja: ポートマッパーと通信できません

en: Can't communicate with ypbind
ja: ypbindと通信できません

en: Can't communicate with ypserv
ja: ypservと通信できません

en: Can't create temporary cache file %s
ja: テンポラリキャッシュファイル %s が作成できません

en: Can't find %s
ja: %s を見つけられません

en: Can't link %s to %s
ja: %s から %s へリンクを張れません

en: Can't lstat %s
ja: lstat %s できません

en: Can't open cache file %s
ja: キャッシュファイル %s を開けません

en: Can't open cache file directory %s
ja: キャッシュファイルディレクトリ %s を開けません

en: Can't open configuration file %s
ja: 設定ファイル %s を開けません

en: Can't open directory %s
ja: ディレクトリ %s を開けません

en: Can't remove old temporary cache file %s
ja: 古いテンポラリキャッシュファイル %s を削除できません

en: Can't stat %s
ja: stat %s ができません

en: Can't stat %s
ja: stat %s ができません

en: Can't unlink %s
ja: %s をアンリンクできません

en: Cannot allocate memory
ja: メモリを確保できません

en: Cannot assign requested address
ja: 要求アドレスに割り当てられません

en: Cannot create socket for broadcast rpc
ja: ブロードキャストRPCのためのソケットを作成できません

en: Cannot exec a shared library directly
ja: 共有ライブラリは直接実行できません

en: Cannot fstat file %s.
ja: ファイル %s を fstat できません.

en: Cannot have more than one file generation flag!
ja: ファイル生成フラグは複数指定できません!

en: Cannot lstat %s
ja: lstat %s できません

en: Cannot mmap file %s.
ja: ファイル %s をmmapできません.

en: Cannot receive reply to broadcast
ja: ブロードキャストへの応答を受け取られません

en: Cannot register service
ja: サービスを登録できません

en: Cannot run nscd in secure mode as unprivileged user
ja: 非特権ユーザはセキュアモードでnscdを実行できません

en: Cannot send after socket shutdown
ja: ソケットのシャットダウン後は送信できません

en: Cannot send after transport endpoint shutdown
ja: 通信端点のシャットダウン後は送信できません

en: Cannot send broadcast packet
ja: ブロードキャストパケットを送信できません

en: Cannot set LC_ALL to default locale
ja: LC_ALLをデフォルトロケールへ設定できませんでした

en: Cannot set LC_COLLATE to default locale
ja: LC_COLLATEをデフォルトロケールへ設定できませんでした

en: Cannot set LC_CTYPE to default locale
ja: LC_CTYPEをデフォルトロケールへ設定できませんでした

en: Cannot set LC_MESSAGES to default locale
ja: LC_MESSAGESをデフォルトロケールへ設定できませんでした

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
ja: ソケットオプション SO_BROADCAST を設定できません

en: Cannot specify more than one input file!
ja: 入力ファイルを複数指定できません!

en: Cannot stat %s
ja: stat %s ができません

en: Cannot use netid flag with inetd flag!
ja: inetd フラグとともに netid フラグは使えません!

en: Cannot use netid flag without TIRPC!
ja: TIRPC なしに netid フラグは使えません!

en: Cannot use table flags with newstyle!
ja: 新形式をもつテーブルフラグは使えません!

en: Change to and use ROOT as root directory
ja: ルートディレクトリとしてROOTを使用し、そこへ変更します

en: Changing access rights of %s to %#o failed
ja: %s のアクセス権限を %#o へ変更するのに失敗しました

en: Channel number out of range
ja: チャンネル番号が範囲外です

en: Character Separator : %c
ja: 文字セパレータ      : %c

en: Child exited
ja: 子プロセスが終了しました

en: Client credential too weak
ja: クライアントの信任が弱すぎます

en: Columns             :
ja: カラム              :

en: Communication error on send
ja: 送信中の通信エラー

en: Compile locale specification
ja: ロケール仕様をコンパイルする

en: Computer bought the farm
ja: コンピュータが「戦死」しました

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
ja: ダイナミックリンカのランタイムバインディングを設定します.

en: Connection refused
ja: 接続を拒否されました

en: Connection reset by peer
ja: 接続が相手からリセットされました

en: Connection timed out
ja: 接続がタイムアウトしました

en: Continued
ja: 継続

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
ja: 与えられたファイルのエンコーディングを変換する.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ja: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    これはフリーソフトウェアです。利用許諾についてはソースをご覧ください。
    商業性や特定の目的への適合性の如何に関わらず、無保証です。

en: Could not create log file "%s"
ja: ログファイル"%s"を作成できませんでした

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
ja: シンボル定義を含んだ C ヘッダファイル NAME を作成

en: Create fastloading iconv module configuration file.
ja: 高速読込み用 iconv モジュール設定ファイルを作成します.

en: Create old-style tables
ja: 古い形式のテーブルを作成

en: Create output even if warning messages were issued
ja: 警告メッセージがあっても出力を作成

en: Creation Time : %s
ja: 作成日時      : %s

en: Cross-device link
ja: クロスデバイスリンク

en: DATAFILE [OUTFILE]
ja: データファイル [出力ファイル]

en: DES entry for netname %s not unique
ja: ネット名 %s の DES エントリが重複しています

en: DIRECTORY
ja: ディレクトリ

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
ja: DSTはSUID/SGIDプログラム中では許されていません

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
ja: ダイナミックリンカのバグ!!!

en: Database for table does not exist
ja: テーブルのデータベースが存在しません

en: Database is busy
ja: データベースがビジー状態です

en: Deadlock situation detected/avoided
ja: デッドロック状態を検知/回避しました

en: Default Access rights :
ja: デフォルトアクセス権限 :

en: Destination address required
ja: 送信先アドレスが必要です

en: Device busy
ja: デバイスがビジー状態です

en: Device not a stream
ja: デバイスはストリーム型ではありません

en: Device or resource busy
ja: デバイスもしくはリソースがビジー状態です

en: Diffie-Hellmann (%d bits)
ja: Diffie-Hellmann (%d ビット)

en: Directory     : %s
ja: ディレクトリ  : %s

en: Directory not empty
ja: ディレクトリは空ではありません

en: Disc quota exceeded
ja: ディスク使用量制限(クォータ)を超過しました

en: Disk quota exceeded
ja: ディスク使用量制限を超過しました

en: Do not fork and display messages on the current tty
ja: フォークしないで現在のttyにメッセージを表示する

en: Do not use existing catalog, force new output file
ja: 既存のカタログを使用せず、強制的に新しい出力ファイルにします

en: Domain not bound
ja: ドメインはバインドされていません

en: Don't add new data to archive
ja: アーカイブに新しいデータを追加しない

en: Don't buffer output
ja: 出力をバッファしません

en: Don't build cache
ja: キャッシュの構築を行わない

en: Don't generate links
ja: リンクを生成しない

en: Dump information generated by PC profiling.
ja: PCプロファイリングによって生成される情報をダンプ.

en: ELF file ABI version invalid
ja: ELFファイルのABIバージョンが不正です.

en: ELF file OS ABI invalid
ja: ELFファイルのOS ABIが不正です.

en: ELF file data encoding not big-endian
ja: ELFファイルデータがビッグエンディアンではありません

en: ELF file data encoding not little-endian
ja: ELFファイルデータがリトルエンディアンではありません

en: ELF file version does not match current one
ja: ELFファイルのバージョン番号が現在のファイルに一致していません

en: ELF file version ident does not match current one
ja: ELFファイルのバージョン識別子は現在のファイルに一致していません

en: ELF file's phentsize not the expected size
ja: ELFファイルのphentsizeは期待されるサイズではありません

en: ELF load command address/offset not properly aligned
ja: ELFロードコマンドのアドレス/オフセットは適切にアラインされていません

en: ELF load command alignment not page-aligned
ja: ELFロードコマンドのアラインメントはページアラインされていません

en: EMT trap
ja: EMT トラップ

en: ENTRY
ja: エントリ

en: Encrypted data
ja: 暗号化データ

en: Entry/table type mismatch
ja: エントリとテーブルの型が一致しません

en: Enumeration not supported on %s
ja: 数値は %s でサポートされていません

en: Error 0
ja: エラー 0

en: Error 100
ja: エラー 100

en: Error 101
ja: エラー 101

en: Error 102
ja: エラー 102

en: Error 103
ja: エラー 103

en: Error 104
ja: エラー 104

en: Error 105
ja: エラー 105

en: Error 106
ja: エラー 106

en: Error 107
ja: エラー 107

en: Error 108
ja: エラー 108

en: Error 109
ja: エラー 109

en: Error 110
ja: エラー 110

en: Error 111
ja: エラー 111

en: Error 112
ja: エラー 112

en: Error 113
ja: エラー 113

en: Error 114
ja: エラー 114

en: Error 115
ja: エラー 115

en: Error 116
ja: エラー 116

en: Error 117
ja: エラー 117

en: Error 118
ja: エラー 118

en: Error 119
ja: エラー 119

en: Error 136
ja: エラー 136

en: Error 142
ja: エラー 142

en: Error 58
ja: エラー 58

en: Error 59
ja: エラー 59

en: Error 72
ja: エラー 72

en: Error 73
ja: エラー 73

en: Error 75
ja: エラー 75

en: Error 76
ja: エラー 76

en: Error 91
ja: エラー 91

en: Error 92
ja: エラー 92

en: Error in RPC subsystem
ja: RPCサブシステム内エラー

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
ja: NIS+ コールドスタートファイルへのアクセスでエラー. NIS+ はインストールされていますか?

en: Error in unknown error system:
ja: 不明なエラーシステムでのエラー:

en: Error while talking to callback proc
ja: コールバックプロシージャと通信中にエラーが発生しました

en: Error writing standard output
ja: エラーを標準出力に書き出し中

en: Error: .netrc file is readable by others.
ja: エラー: ファイル.netrcが他者によって読み込み許可されています

en: Exec format error
ja: 実行形式エラー

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
ja: 致命的エラー: システムは`_POSIX2_LOCALEDEF'が定義されていません

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
ja: ファイルはシンボル名からUCS4値へのマッピングを含んでいます

en: Failed (unspecified error)
ja: 失敗しました(原因不特定のエラー)

en: Failed to run nscd as user '%s'
ja: ユーザ '%s' で nscd を実行するのに失敗しました

en: File %s is too small, not checked.
ja: ファイル %s は小さすぎます, チェックされていません.

en: File descriptor in bad state
ja: ファイル記述子が不正の状態にあります

en: File exists
ja: ファイルが存在します

en: File is not a cache file.
ja: ファイルはキャッシュファイルではありません.

en: File locking deadlock
ja: ファイルロックのデッドロックです

en: File locking deadlock error
ja: ファイルロックのデッドロックエラーです

en: File name too long
ja: ファイル名が長すぎます

en: File size limit exceeded
ja: ファイルサイズ制限を超過しました

en: File table overflow
ja: ファイルテーブルオーバーフロー

en: File too large
ja: ファイルが大きすぎます

en: Filters not supported with LD_TRACE_PRELINKING
ja: LD_TRACE_PRELINKINGでフィルタがサポートされていません

en: First string for testing.
ja: テストのための最初の文字列.

en: First/next chain broken
ja: 最初/次のチェインが壊れています

en: Floating point exception
ja: 浮動小数点演算例外です

en: Format to use: new, old or compat (default)
ja: 使用フォーマット: 新, 旧, 互換 (デフォルト)

en: Full resync required for directory
ja: ディレクトリに対する完全再syncが要求されました

en: Function not implemented
ja: 関数は実装されていません

en: GROUP
ja: グループ

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
ja: ARGP_HELP_FMT 中にごみがあります: %s

en: Generate graphic from memory profiling data
ja: メモリプロファイルデータから画像を生成

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
ja: メッセージカタログを生成します. もし入力ファイルに - を指定した場合、入力は標準入力から読み込まれます。もし出力ファイルに - を
    指定した場合、出力は標準出力へ書き込まれます.

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
ja: 時刻順に出力を生成 (デフォルトは関数呼び出しの値順)

en: Generate verbose messages
ja: 詳細なメッセージの表示

en: Generic system error
ja: 一般的なシステムエラー

en: Get locale-specific information.
ja: ロケール固有情報を得る.

en: Give a short usage message
ja: 短い使用方法の表示

en: Give this help list
ja: このヘルプの表示

en: Gratuitous error
ja: 不必要なエラー

en: Group         : %s
ja: グループ      : %s

en: Group Flags :
ja: グループフラグ:

en: Group entry for "%s.%s" group:
ja: グループエントリ "%s.%s" グループ:

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
ja: SECS 秒でハング (デフォルト 3600)

en: Hangup
ja: ハングアップ

en: Haven't found "%d" in group cache!
ja: グループキャッシュ中に "%d" が見つかりません!

en: Haven't found "%d" in password cache!
ja: パスワードキャッシュに "%d" が見つかりません!

en: Haven't found "%s" in group cache!
ja: グループキャッシュに "%s" が見つかりません!

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
ja: ホストキャッシュに "%s" が見つかりません!

en: Haven't found "%s" in password cache!
ja: パスワードキャッシュに "%s" が見つかりません!

en: Host is down
ja: ホストが落ちています

en: Host name lookup failure
ja: ホスト名の検索に失敗しました

en: I/O error
ja: I/Oエラー

en: I/O possible
ja: I/O可能です

en: IOT trap
ja: IOTトラップ

en: Identifier removed
ja: 識別子を除去しました

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
ja: 正規のファイルではないためファイル %s を無視します

en: Illegal byte sequence
ja: 不正なバイトシーケンスです

en: Illegal instruction
ja: 不正な命令です

en: Illegal object type for operation
ja: 操作に対する不正なオブジェクトタイプです

en: Illegal seek
ja: 不正なシークです

en: Inappropriate file type or format
ja: 不適切なファイル形式かフォーマットです

en: Inappropriate ioctl for device
ja: デバイスに対する不適切なioctlです

en: Inappropriate operation for background process
ja: バックグラウンドプロセスに対する不適切な操作です

en: Information request
ja: 情報要求

en: Information:
ja: 情報:

en: Input Files:
ja: 入力ファイル:

en: Input file %s not found.
ja: 入力ファイル %s が見つかりません.

en: Input/Output format specification:
ja: 入力/出力フォーマットの仕様:

en: Input/output error
ja: 入力/出力エラーです

en: Internal NIS error
ja: NIS内部エラー

en: Internal ypbind error
ja: ypbind内部エラー

en: Interrupt
ja: 割り込み

en: Interrupted by a signal
ja: シグナルによる割り込み

en: Interrupted system call
ja: システムコール割り込み

en: Interrupted system call should be restarted
ja: 割り込まれたシステムコールは再スタートさせるべきです

en: Invalid argument
ja: 無効な引数です

en: Invalid back reference
ja: 無効な後方参照です

en: Invalid character class name
ja: 無効なキャラクタクラス名です

en: Invalid client credential
ja: 無効なクライアントの信任です

en: Invalid client verifier
ja: 無効なクライアント確認です

en: Invalid collation character
ja: 無効な照合文字です

en: Invalid content of \{\}
ja: 無効な \{\} の内容です

en: Invalid cross-device link
ja: 無効なクロスデバイスリンクです

en: Invalid exchange
ja: 無効な交換です

en: Invalid numeric gid "%s"!
ja: 無効な gid の数値 "%s"!

en: Invalid numeric uid "%s"!
ja: 無効な uid の数値 "%s"!

en: Invalid object for operation
ja: 操作に対する無効なオブジェクトです

en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
ja: 無効または不完全なマルチバイトまたはワイド文字です

en: Invalid preceding regular expression
ja: 無効な前述の正規表現です

en: Invalid range end
ja: 無効な終端範囲です

en: Invalid regular expression
ja: 無効な正規表現です

en: Invalid request code
ja: 無効なリクエストコードです

en: Invalid request descriptor
ja: 無効なリクエスト記述子です

en: Invalid server verifier
ja: 無効なサーバー認証者です

en: Invalid slot
ja: 無効なスロットです

en: Invalidate the specified cache
ja: 指定キャッシュは無効です

en: Is a directory
ja: ディレクトリです

en: Is a name file
ja: 名前ファイルです

en: Is a named type file
ja: 名前付きファイルです

en: Killed
ja: 強制終了

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
ja: ディレクトリ %2$s の UID %1$d に対するローカルエントリがユニークではありません

en: Level 2 halted
ja: レベル2停止

en: Level 2 not synchronized
ja: レベル2は同期していません

en: Level 3 halted
ja: レベル3停止

en: Level 3 reset
ja: レベル3はリセットしました

en: Link has been severed
ja: リンクが切れています

en: Link number out of range
ja: リンク数が範囲外です

en: Link points to illegal name
ja: リンクが不正な名前を指しています

en: Linked Object Type :
ja: リンクされたオブジェクト型 :

en: Linked to : %s
ja: リンク先 : %s

en: List content of archive
ja: アーカイブ中のリストを表示

en: Local domain name not set
ja: ローカルドメイン名が設定されていません

en: Local resource allocation failure
ja: ローカルリソース確保の失敗しました

en: Machine is not on the network
ja: マシンはネットワークにつながっていません

en: Malformed name, or illegal name
ja: 不当, または不正な名前です

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
ja: ロングオプションで必須または任意の引数は、それに対応するショートオプションでも同じように必須または任意です.

en: Manually link individual libraries.
ja: 個々のライブラリに手動でリンクしてください.

en: Master Server :
ja: マスターサーバ:

en: Master server busy, full dump rescheduled.
ja: マスターサーバがビジーです, フルダンプは再スケジュールしました.

en: Memory allocation failure
ja: メモリ確保に失敗しました

en: Memory exhausted
ja: メモリを使い尽しました

en: Message tables full
ja: メッセージテーブルが一杯です

en: Message too long
ja: メッセージが長すぎます

en: Missing or malformed attribute
ja: 属性が見当たらないか不当です

en: Mod. Time     : %s
ja: 更新時刻      : %s

en: Modification failed
ja: 更新に失敗しました

en: Modify operation failed
ja: 更新操作に失敗しました

en: Modify output format:
ja: 出力形式の更新:

en: Multihop attempted
ja: 多重ホップが企てられました

en: Must specify user name for server-user option
ja: server-user オプションに対してユーザ名を指定する必要があります

en: Must specify user name for stat-user option
ja: stat-user オプションに対してユーザ名を指定する必要があります

en: NAME
ja: 名前

en: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FILE...
    --list-archive [FILE]
ja: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] ファイル...
    --list-archive [ファイル]

en: NAME
    [-a|-m]
ja: 名前
    [-a|-m]

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
ja: NISクライアントとサーバのバージョンが一致しません - サービスを提供できません

en: NIS map database is bad
ja: NISマップデータベースが不正です

en: NIS+ operation failed
ja: NIS+ の操作に失敗しました

en: NIS+ servers unreachable
ja: NIS+ サーバに届きません

en: NIS+ service is unavailable or not installed
ja: NIS+ サービスが利用不能か、インストールされていません

en: NO OBJECT
ja: オブジェクトがありません

en: NUMBER
ja: 番号

en: Name : `%s'
ja: 名前 : `%s'

en: Name Service Cache Daemon.
ja: ネームサービスキャッシュデーモン.

en: Name not served by this server
ja: 名前はこのサーバーで管理されてません

en: Name not unique on network
ja: 名前がネットワーク上で重複しています

en: Name or service not known
ja: 名前またはサービスが不明です

en: Name output file
ja: 出力ファイルの名前

en: Name/entry isn't unique
ja: 名前/エントリがユニークではありません

en: Named object is not searchable
ja: 名前付きオブジェクトが検索可能ではありません

en: Need authenticator
ja: 認証者(authenticator)が必要です

en: Network dropped connection because of reset
ja: リセットされたためネットワーク接続が切れました

en: Network dropped connection on reset
ja: リセット中ネットワークの接続が切れました

en: Network is down
ja: ネットワークが落ちています

en: Network is unreachable
ja: ネットワークに届きません

en: No CSI structure available
ja: CSI 構造が利用できません

en: No XENIX semaphores available
ja: XENIX セマフォが利用できません

en: No address associated with hostname
ja: ホスト名に対応するアドレスがありません

en: No address associated with name
ja: 名前に対応するアドレスがありません

en: No anode
ja: アノードがありません

en: No buffer space available
ja: 利用可能な空きバッファがありません

en: No character set name specified in charmap
ja: キャラクタマップ中で文字集合名が指定されていません

en: No child processes
ja: 子プロセスがありません

en: No data available
ja: 利用可能なデータがありません

en: No definition for %s category found
ja: %s カテゴリに対する定義が見つかりません

en: No file space on server
ja: サーバにファイルの領域がありません

en: No link created since soname could not be found for %s
ja: %s に対する soname が見つからないためリンクが作成されません

en: No locks available
ja: ロックが利用できません

en: No match
ja: 一致しません

en: No medium found
ja: メディアが見つかりません

en: No message of desired type
ja: 要求した形式のメッセージはありません

en: No more records in map database
ja: マップデータベースにこれ以上記録がありません

en: No previous regular expression
ja: 以前に正規表現が定義されていません

en: No record locks available
ja: レコードロックが利用できません

en: No remote programs registered.
ja: 遠隔プログラムが登録されていません.

en: No route to host
ja: ホストへの経路がありません

en: No space left on device
ja: デバイスに空き領域がありません

en: No such device
ja: そのようなデバイスはありません

en: No such device or address
ja: そのようなデバイスやアドレスはありません

en: No such file or directory
ja: そのようなファイルやディレクトリはありません

en: No such key in map
ja: マップにそのようなキーはありません

en: No such map in server's domain
ja: サーバドメインにそのようなマップはありません

en: No such process
ja: そのようなプロセスはありません

en: Non NIS+ namespace encountered
ja: NIS+ 名前空間に遭遇していません

en: Non-recoverable failure in name resolution
ja: 名前の解決時に回復不可能な失敗

en: None.
ja: 終了.

en: Not a XENIX named type file
ja: XENIX の名前付きファイルではありません

en: Not a data message
ja: データメッセージではありません

en: Not a directory
ja: ディレクトリではありません

en: Not a name file
ja: 名前ファイルではありません

en: Not a stream device
ja: ストリームデバイスではありません

en: Not available
ja: 利用出来ません

en: Not enough space
ja: 十分な領域がありません

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Not found, no such name
ja: そのような名前は見つかりません

en: Not master server for this domain
ja: このドメインのマスターサーバではありません

en: Not owner
ja: 所有者ではありません

en: Not supported
ja: サポートされていません

en: Number of Columns   : %d
ja: カラム数            : %d

en: Number of objects : %u
ja: オブジェクト数    : %u

en: Number of symbolic links encountered during path name traversal exceeds MAXSYMLINKS
ja: パス名を検査中に通過したシンボリックリンクの数がMAXSYNLINKSを越えました

en: Numerical argument out of domain
ja: 数値の引数はドメイン外です

en: Numerical result out of range
ja: 計算結果は範囲外の値です

en: Object #%d:
ja: オブジェクト #%d:

en: Object Name   : %s
ja: オブジェクト名: %s

en: Object Type   :
ja: オブジェクト型:

en: Object is remote
ja: オブジェクトはリモートにあります

en: Object with same name exists
ja: 同じ名前を持つオブジェクトが存在します

en: Odd number of quotation marks
ja: クォートするマークが奇数個分しかありません

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
ja: コマンドラインに指定されたディレクトリのみ処理します. キャッシュを構築しません.

en: Only root is allowed to use this option!
ja: このオプションはrootでしか使えません!

en: Only root or %s is allowed to use this option!
ja: root または %s だけがこのオプションを使用することができます!

en: Operation already in progress
ja: 操作はすでに処理中です

en: Operation canceled
ja: 操作は中断されました

en: Operation not applicable
ja: 操作は適用できません

en: Operation not permitted
ja: 許可されていない操作です

en: Operation not supported
ja: サポートされていない操作です

en: Operation not supported on transport endpoint
ja: 通信端点ではサポートされていない操作です

en: Operation now in progress
ja: 現在処理中の操作です

en: Operation would block
ja: ブロックされうる操作です

en: Option not supported by protocol
ja: オプションはプロトコルによってサポートされていません

en: Optional output file prefix
ja: 出力ファイルにプレフィックスを付加する

en: Out of stream resources
ja: ストリームリソース外です

en: Out of streams resources
ja: ストリームリソース外です

en: Output control:
ja: 出力制御:

en: Output selection:
ja: 出力選択:

en: Owner         : %s
ja: 所有者        : %s

en: Package not installed
ja: パッケージはインストールされていません

en: Parse error: %s
ja: パーサエラー: %s

en: Partial success
ja: 部分的に成功

en: Passed object is not the same object on server
ja: パスされたオブジェクトはサーバ上のそれと同一ではありません

en: Path `%s' given more than once
ja: 1回以上与えられたパス`%s'

en: Permission denied
ja: 許可がありません

en: Power failure
ja: 電源障害

en: Prefix used for all file accesses
ja: 全ファイルのアクセスにプレフィックスを使用します

en: Premature end of regular expression
ja: 正規表現の終端が早すぎます

en: Print cache
ja: キャッシュの表示

en: Print current configuration statistic
ja: 現在のコンフィギュレーションの統計を表示する

en: Print more information
ja: 詳細情報の表示

en: Print more messages
ja: 詳細なメッセージの表示

en: Print program version
ja: プログラムのバージョンを表示する

en: Probable success
ja: おそらく成功

en: Probably not found
ja: おそらく見つかりません

en: Processing request in progress
ja: 要求はすでに処理中です

en: Profiling timer expired
ja: プロファイリングタイマが破棄されました

en: Protocol driver not attached
ja: プロトコルドライバがアタッチされていません

en: Protocol error
ja: プロトコルエラー

en: Protocol family not supported
ja: プロトコルファミリはサポートしていません

en: Protocol not available
ja: プロトコルは利用できません

en: Protocol not supported
ja: プロトコルはサポートされていません

en: Protocol wrong type for socket
ja: ソケットに対し間違ったプロトコルの形式です

en: Query illegal for named table
ja: named table に対して不正なクエリです

en: Quit
ja: 終了

en: RFS specific error
ja: RFS特定エラー

en: RPC bad procedure for program
ja: プログラムに対して不正なRPCの手続きです

en: RPC failure on NIS operation
ja: NIS操作におけるRPCの失敗です

en: RPC program not available
ja: RPCプログラムは利用できません

en: RPC program version wrong
ja: RPCプログラムバージョンが違います

en: RPC struct is bad
ja: RPC構造が不正です

en: RPC version wrong
ja: RPCバージョンが違います

en: RPC: (unknown error code)
ja: RPC: (未知のエラーコード)

en: RPC: Authentication error
ja: RPC: 認証エラー

en: RPC: Can't decode result
ja: RPC: デコードできません

en: RPC: Can't encode arguments
ja: RPC: 引数をエンコードできません

en: RPC: Failed (unspecified error)
ja: RPC: 失敗しました (原因不特定のエラー)

en: RPC: Incompatible versions of RPC
ja: RPC: RPCのバージョンが非互換です

en: RPC: Port mapper failure
ja: RPC: ポートマッパーの失敗です

en: RPC: Procedure unavailable
ja: RPC: 手続きが利用できません

en: RPC: Program not registered
ja: RPC: プログラムが登録されていません

en: RPC: Program unavailable
ja: RPC: プログラムは利用できません

en: RPC: Program/version mismatch
ja: RPC: プログラムとバージョンが一致しません

en: RPC: Remote system error
ja: RPC: 遠隔システムエラー

en: RPC: Server can't decode arguments
ja: RPC: サーバが引数をデコードできません

en: RPC: Success
ja: RPC: 成功です

en: RPC: Timed out
ja: RPC: タイムアウトしました

en: RPC: Unable to receive
ja: RPC: 受け取れません

en: RPC: Unable to send
ja: RPC: 送信できません

en: RPC: Unknown host
ja: RPC: 不明なホストです

en: RPC: Unknown protocol
ja: RPC: 不明なプロトコルです

en: RSA (%d bits)
ja: RSA (%d ビット)

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
ja: コード中で使われているRTLD_NEXTを動的に読み込めません

en: RTLD_SELF used in code not dynamically loaded
ja: コード中で使われているRTLD_SELFを動的に読み込めません

en: Read and display shared object profiling data
ja: 共有オブジェクトプロファイリングデータを読み込み表示する

en: Read configuration data from NAME
ja: NAME から設定情報を読み込む

en: Read-only file system
ja: 読み込み専用ファイルシステムです

en: Real-time signal %d
ja: リアルタイムシグナル %d です

en: Regular expression too big
ja: 正規表現が長すぎます

en: Remote I/O error
ja: 遠隔I/Oエラーです

en: Remote address changed
ja: 遠隔アドレスが変更されました

en: Remove locales named by parameters from archive
ja: パラメータで指定された名前を持つロケールをアーカイブから削除

en: Remove password or make file unreadable by others.
ja: パスワードが削除, またはファイルが第三者によって読み込みできません

en: Renaming of %s to %s failed
ja: %s から %s への名前変更に失敗しました

en: Reopening shared object `%s' failed
ja: 共有オブジェクト`%s'の再オープンに失敗しました

en: Replace existing archive content
ja: アーカイブの現存する中身を置換

en: Replicate :
ja: 複製 :

en: Report bugs to %s.
ja: バグを発見したら %s 宛に報告して下さい.

en: Report bugs using the `glibcbug' script to <bugs@gnu.org>.
ja: バグはスクリプト`glibcbug'を用いて<bugs@gnu.org>まで報告してください.

en: Request arguments bad
ja: 要求引数が不正です

en: Request canceled
ja: 要求は中断されました

en: Request not canceled
ja: 要求は中断されませんでした

en: Reserved for future use
ja: 将来のために予約済み

en: Resolver Error 0 (no error)
ja: リゾルバエラー 0 (エラーはありません)

en: Resolver internal error
ja: リゾルバ内部エラー

en: Resource deadlock avoided
ja: リソースのデッドロック回避

en: Resource lost
ja: リソースが失われました

en: Resource temporarily unavailable
ja: リソースが一時的に利用できません

en: Result too large
ja: 結果が大きすぎます

en: Results sent to callback proc
ja: コールバックプロシージャに結果を送りました

en: Search Path         : %s
ja: 検索パス            : %s

en: Segmentation fault
ja: セグメンテーション違反です

en: Server busy, try again
ja: サーバがビジー状態です, 再試行してください

en: Server out of memory
ja: サーバのメモリが足りません

en: Server rejected credential
ja: サーバが証明を拒否しました

en: Server rejected verifier
ja: サーバが確認を拒否しました

en: Service configuration to be used
ja: このサービス設定を使用する

en: Servname not supported for ai_socktype
ja: サーバ名は ai_socktype に対してサポートしていません

en: Set the program name
ja: プログラム名をセットする

en: Shut the server down
ja: サーバを終了する

en: Signal 0
ja: シグナル 0

en: Socket operation on non-socket
ja: ソケットでないものにソケット操作をしています

en: Socket type not supported
ja: ソケット形式はサポートしていません

en: Software caused connection abort
ja: ソフトウェアが接続を中断しました

en: Sorry. You are not root
ja: 失礼. あなたは root ではありません

en: Source definitions are found in FILE
ja: ファイル中にソース定義がありました

en: Srmount error
ja: Srmount エラー

en: Stack fault
ja: スタック失敗

en: Stale NFS file handle
ja: 実効性のないNFSファイルハンドルです

en: Start NUMBER threads
ja: NUMBERスレッドで起動する

en: Status            : %s
ja: ステータス        : %s

en: Stopped
ja: 停止しました

en: Stopped (signal)
ja: 停止しました (シグナル)

en: Stopped (tty input)
ja: 停止しました (端末入力)

en: Stopped (tty output)
ja: 停止しました (端末出力)

en: Streams pipe error
ja: ストリームパイプエラー

en: Structure needs cleaning
ja: 構造体を内容消去する必要があります

en: Success
ja: 成功です

en: Supported databases:
ja: サポートされているデータベース:

en: Suppress warnings and information messages
ja: 警告と情報メッセージの抑制

en: Symbolic character names defined in FILE
ja: シンボルキャラクタ名は FILE 中で定義されています

en: System error
ja: システムエラー

en: System information:
ja: システム情報:

en: System resource allocation failure
ja: システムリソースの確保に失敗

en: System's directory for character maps : %s
                           repertoire maps: %s
                           locale path    : %s
    %s
ja: キャラクタマップがある  システムディレクトリ: %s
    レパートリーマップがあるシステムディレクトリ: %s
    ロケールパスに対する    システムディレクトリ: %s
    %s

en: TABLE
ja: テーブル

en: TABLE
ja: テーブル

en: TABLE,yes
ja: テーブル,はい

en: TLS generation counter wrapped!  Please send report with the 'glibcbug' script.
ja: TLS生成カウンタが一周しました! 'glibcbug' スクリプトを使ってレポートを送信下さい.

en: Table Type          : %s
ja: テーブル型          : %s

en: Temporary failure in name resolution
ja: 名前解決時の一時的な失敗

en: Terminated
ja: 終了しました

en: Text file busy
ja: テキストファイルがビジー状態です

en: The following list contain all the coded character sets known.  This does
    not necessarily mean that all combinations of these names can be used for
    the FROM and TO command line parameters.  One coded character set can be
    listed with several different names (aliases).
ja: 以下のリストには、知られているすべてのキャラクタコードが含まれています.
    これは、これらの名前はコマンドラインパラメータのFROMとTOで使われる全ての
    組合せを意味しているわけではありません. あるキャラクタセットは、
    いくつかの異なる名前(エイリアス)と共にリストされます.

en: This implementation doesn't support newstyle or MT-safe code!
ja: この実装は新形式またはMTセーフなコードをサポートしていません!

en: Time to live :
ja: 生存時間 :

en: Timer expired
ja: タイマが破棄されました

en: Title string used in output graphic
ja: タイトル文字列は出力グラフィック中で使用されています

en: Too many attributes
ja: 属性が多すぎます

en: Too many levels of symbolic links
ja: シンボリックリンクの階層が多すぎます

en: Too many links
ja: リンクが多すぎます

en: Too many open files
ja: ファイルを開きすぎです

en: Too many open files in system
ja: システム中のファイルを開きすぎです

en: Too many processes
ja: プロセスが多すぎます

en: Too many references: cannot splice
ja: 参照が多すぎます: 接続できません

en: Too many users
ja: ユーザが多すぎます

en: Trace/breakpoint trap
ja: トレース/ブレイクポイント トラップ

en: Trailing backslash
ja: バックスラッシュが残っています

en: Translator died
ja: 翻訳用プログラムが死んでいます

en: Transport endpoint is already connected
ja: 通信端点が既に接続されています

en: Transport endpoint is not connected
ja: 通信端点が接続されていません

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
ja: 詳細は`%s --help'または`%s --usage'を実行して下さい.

en: Trying %s...
ja: %s へ接続中...

en: Type : %s
ja: 型   : %s

en: UNKNOWN
ja: 未知

en: Unable to authenticate NIS+ client
ja: NIS+ クライアントを認証できません

en: Unable to authenticate NIS+ server
ja: NIS+ サーバを認証できません

en: Unable to create callback
ja: コールバックを作成できません

en: Unable to create process on server
ja: サーバ上にプロセスを作成できません

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
ja: 未知 (型 = %d, ビット = %d)

en: Unknown .netrc keyword %s
ja: 未知の .netrc キーワード %s

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
ja: ファイル %s 中で未知のELFCLASS.

en: Unknown NIS error code
ja: 未知のNISエラーコード

en: Unknown OS
ja: 未知のOS

en: Unknown database: %s
ja: 未知のデータベース: %s

en: Unknown error
ja: 未知のエラー

en: Unknown error
ja: 未知のエラー

en: Unknown host
ja: 不明なホスト

en: Unknown object
ja: 不明なオブジェクト

en: Unknown option: %s %s %s
ja: 不明なオプション: %s %s %s

en: Unknown resolver error
ja: 不明なリゾルバエラー

en: Unknown server error
ja: 不明なサーバエラー

en: Unknown signal %d
ja: 未知のシグナル(%d)

en: Unknown system error
ja: 未知のシステムエラー

en: Unknown ypbind error
ja: 不明なypbindエラー

en: Unmatched ( or \(
ja: ( もしくは \( が一致しません

en: Unmatched ) or \)
ja: ) もしくは \) が一致しません

en: Unmatched [ or [^
ja: [ もしくは [^ が一致しません

en: Unmatched \{
ja: \{ が一致しません

en: Unrecognized variable `%s'
ja: 変数`%s'を認識できません

en: Urgent I/O condition
ja: 緊急I/O条件

en: Usage:
ja: 使用法:

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
ja: 使用法: %s [-v 仕様] 変数名 [パス名]

en: Usage: rpcinfo [ -n portnum ] -u host prognum [ versnum ]
ja: 使用法: rpcinfo [ -n ポート番号 ] -u ホスト
                                  プログラム番号 [ バージョン番号 ]

en: Use CACHE as cache file
ja: キャッシュファイルとして CACHE を使用します

en: Use CONF as configuration file
ja: 設定ファイルとして CONF を使用します

en: Use separate cache for each user
ja: 各ユーザに対して異なるキャッシュを使用します

en: User defined signal 1
ja: ユーザ定義シグナル 1

en: User defined signal 2
ja: ユーザ定義シグナル 2

en: Value too large for defined data type
ja: 定義されたデータ型に対して値が大きすぎます

en: Virtual timer expired
ja: 仮想タイマが終了しました

en: Wild result from command execution
ja: コマンド実行からの粗い結果

en: Window changed
ja: ウィンドウが変更されました

en: Write names of available charmaps
ja: 利用可能なキャラクタマップ名の出力

en: Write names of available locales
ja: 利用可能なロケール名の出力

en: Write names of selected categories
ja: 選択したカテゴリ名の出力

en: Write names of selected keywords
ja: 選択したキーワード名の出力

en: Write output to file NAME
ja: ファイル NAME へ出力を書き込む

en: Writing of cache data failed
ja: キャッシュデータの書込みに失敗

en: Writing of cache data failed.
ja: キャッシュデータの書込みに失敗しました.

en: Written by %s.
ja: 作者: %s.

en: Wrong medium type
ja: 不正なメディア形式です

en: Yes, 42 is the meaning of life
ja: はい、42は人生の平均です

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
ja: ゾーン連続行 end time は前の行の end time よりも後であってはなりません

en: [DIR...]
ja: [ディレクトリ...]

en: [FILE...]
ja: [ファイル...]

en: [FILE]
ja: [ファイル]

en: __get_myaddress: ioctl (get interface configuration)
ja: __get_myaddress: ioctl (インターフェースの設定を取得します)

en: `%.*s' already defined as collating element
ja: `%.*s' は既に照合要素として定義されています

en: `%.*s' already defined as collating symbol
ja: `%.*s' は既に照合シンボルとして定義されています

en: `%.*s' already defined in charmap
ja: `%.*s'は既に charmap 中で定義されています

en: `%.*s' already defined in repertoire
ja: `%.*s' は既にレパートリ中で定義されています

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
ja: 定義`%1$s' が `END %1$s' で終っていません

en: `%s' and `%.*s' are no valid names for symbolic range
ja: `%s' と `%.*s' はシンボルの範囲として不正な名前です

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
ja: %s'は`%s'に対する正しいプロファイルデータではありません

en: `digit' category has not entries in groups of ten
ja: `digit' カテゴリはグループ中に10個のエントリを持っていません

en: ai_family not supported
ja: ai_family はサポートしていません

en: ai_socktype not supported
ja: ai_socktype はサポートしていません

en: already running
ja: 既に起動しています

en: argument to <%s> must be a single character
ja: 引数 <%s> はシングルキャラクタでなければいけません

en: argument to `%s' must be a single character
ja: 引数 `%s' はシングルキャラクタでなければいけません

en: auth_none.c - Fatal marshalling problem
ja: auth_none.c - 致命的な整列の問題

en: authunix_create: out of memory
ja: authunix_create: メモリが足りません

en: bad argument
ja: 不正な引数です

en: bad owner
ja: 不正な所有者です

en: blank FROM field on Link line
ja: Link 行の FROM フィールドが空欄です

en: blank TO field on Link line
ja: Link 行の TO フィールドが空欄です

en: block freed twice
ja: ブロックの解放が2度行われました

en: bogus mcheck_status, library is buggy
ja: mcheck_status があいまいです。ライブラリのバグです。

en: broadcast: ioctl (get interface configuration)
ja: ブロードキャスト: ioctl (インターフェース設定を取得)

en: broadcast: ioctl (get interface flags)
ja: ブロードキャスト: ioctl (インターフェースフラグを取得)

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
ja: cache_set: 新しいrpc_bufferを確保できませんでした

en: cache_set: victim alloc failed
ja: cache_set: 犠牲領域確保に失敗しました

en: cache_set: victim not found
ja: cache_set: 犠牲領域がみつかりません

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
ja: ちょうどその時刻を使用するタイムゾーンの省略形を決定できません

en: can't reassign procedure number %ld
ja: 手続き番号 %ld を再割り当てできません

en: cannot add already read locale `%s' a second time
ja: 読込済みのロケール`%s'は2回も追加できません

en: cannot add to locale archive
ja: ロケールアーカイブに追加できません

en: cannot allocate TLS data structures for initial thread
ja: 最初のスレッドのためのTLSデータ構造体が確保できません

en: cannot allocate dependency list
ja: 依存リストを確保できません

en: cannot allocate memory for program header
ja: プログラムヘッダに対するメモリを確保できません

en: cannot allocate memory in static TLS block
ja: 静的TLSブロック用メモリを確保できません

en: cannot allocate name record
ja: 名前レコードを確保できません

en: cannot allocate symbol data
ja: シンボル情報を確保できません

en: cannot allocate symbol search list
ja: シンボル探索リストを確保できません

en: cannot allocate version reference table
ja: バージョン参照リストを確保できません

en: cannot change memory protections
ja: メモリ保護を変更できません

en: cannot change mode of new locale archive
ja: 新しいロケールアーカイブファイルのモードを変更できません

en: cannot change mode of resized locale archive
ja: サイズを変更したロケールアーカイブのファイルモードを変更できません

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
ja: RUNPATH/RPATHのコピーを作成できません

en: cannot create TLS data structures
ja: TLSデータ構造体を作成できません

en: cannot create cache for search path
ja: サーチパスに対するキャッシュを作成できません

en: cannot create capability list
ja: ケーパビリティリストを作成できません

en: cannot create directory for output files
ja: 出力ファイル用ディレクトリが作成できません

en: cannot create internal descriptor
ja: 内部記述子を作成できません

en: cannot create internal descriptors
ja: 内部記述子を作成できません

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
ja: カテゴリ`%2$s'用の出力ファイル`%1$s'を作成できません

en: cannot create scope list
ja: スコープリストを作成できません

en: cannot create search path array
ja: サーチパスアレイを作成できません

en: cannot create searchlist
ja: サーチリストを作成できません

en: cannot create shared object descriptor
ja: 共有オブジェクト記述子を作成できません

en: cannot create temporary file
ja: テンポラリファイルが作成できません

en: cannot determine escape character
ja: エスケープキャラクタを決定できません

en: cannot dynamically load executable
ja: 実行ファイルを動的にロードできません

en: cannot enable executable stack as shared object requires
ja: 共有オブジェクトが必要としている実行可能スタックを有効にできません

en: cannot enable socket to accept connections: %s
ja: 接続を受け付けるソケットを有効にできません: %s

en: cannot extend global scope
ja: 大域的スコープを拡張できません

en: cannot extend locale archive file
ja: ロケールアーカイブファイルを拡張できません

en: cannot find C preprocessor: %s
ja: C プリプロセッサが見つかりません: %s

en: cannot find any C preprocessor (cpp)
ja: どのような C プリプロセッサも見つかりません (cpp)

en: cannot generate output file
ja: 出力ファイルを生成できません

en: cannot handle TLS data
ja: TLSデータを扱えません

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
ja: 要求された古いバージョン %d を扱うことができません。現在のバージョンは %d です

en: cannot initialize archive file
ja: アーカイブファイルを初期化できません

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
ja: 動的ロードに際し空文字トークンによる置換えを行ったために auxliary `%s' のロードに失敗しました

en: cannot load profiling data
ja: プロファイリングデータをロードできません

en: cannot lock locale archive "%s"
ja: ロケールアーカイブ "%s" をロックできません

en: cannot lock new archive
ja: 新しいアーカイブのファイルロックを取得できません

en: cannot make segment writable for relocation
ja: 再確保用のセグメントを書込み可能にできません

en: cannot map archive header
ja: アーカイブヘッダをマップできません

en: cannot map locale archive file
ja: ロケールアーカイブファイルをマップできません

en: cannot map zero-fill pages
ja: ゼロで埋められたページをマップできません

en: cannot open
ja: 開けません

en: cannot open `%s'
ja: `%s'を開けません

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
ja: ディレクトリ "%s" が開けません: %s を無視します

en: cannot open input file
ja: 入力ファイルを開けません

en: cannot open input file `%s'
ja: 入力ファイル`%s'を開けません

en: cannot open locale archive "%s"
ja: ロケールアーカイブ "%s" を開けません

en: cannot open locale definition file `%s'
ja: ロケール定義ファイル`%s'を開けません

en: cannot open output file
ja: 出力ファイルを開けません

en: cannot open output file `%s'
ja: 出力ファイル`%s'を開けません

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
ja: カテゴリ`%2$s'用の出力ファイル`%1$s'を開けません

en: cannot open shared object file
ja: 共有オブジェクトファイルを開けません

en: cannot open socket: %s
ja: ソケットを開けません: %s

en: cannot open zero fill device
ja: ゼロで埋められたデバイスを開けません

en: cannot read all files in "%s": ignored
ja: "%s" 中の全ファイルを読めません: 無視します

en: cannot read archive header
ja: アーカイブヘッダが読めません

en: cannot read character map directory `%s'
ja: キャラクタマップディレクトリ`%s'を読み込めません

en: cannot read configuration file; this is fatal
ja: 設定ファイルを読み込めません。これは致命的です

en: cannot read file data
ja: ファイルデータが読めません

en: cannot read header
ja: ヘッダが読めません

en: cannot read header from `%s'
ja: `%s'のヘッダを読めません

en: cannot read statistics data
ja: 統計情報を読み込めません

en: cannot rename new archive
ja: 新しいロケールアーカイブのファイル名を変更できません

en: cannot resize archive file
ja: アーカイブファイルのサイズ変更ができません

en: cannot restore segment prot after reloc
ja: 再配置後にセグメントprotをリストアできません

en: cannot safe new repertoire map
ja: 新しいレパートリマップは安全ではありません

en: cannot stat locale archive "%s"
ja: ロケールアーカイブ "%s" を stat できません

en: cannot stat shared object
ja: 共有オブジェクトをstatできません

en: cannot stat() file `%s': %s
ja: ファイル`%s'が stat() できません: %s

en: cannot write output files to `%s'
ja: 出力ファイル`%s'へ書き込めません

en: cannot write result: %s
ja: 結果を書き込めません: %s

en: cannot write statistics: %s
ja: 統計を書き込めません: %s

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
ja: クラス`%2$s'の文字`%1$s'はクラス`%3$s'になければいけません

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
ja: クラス`%2$s'の文字`%1$s'はクラス`%3$s'にあってはいけません

en: character <SP> not defined in character map
ja: 文字 <SP> がキャラクタマップで定義されていません

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must be in class `%s'
ja: 文字 L'\u%0*x' (クラス`%s'内) はクラス`%s'になければいけません

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must not be in class `%s'
ja: 文字 L'\u%0*x' (クラス`%s'内) はクラス`%s'にあってはいけません

en: character `%s' not defined while needed as default value
ja: デフォルト値として必要なキャラクタ`%s'が定義されていません

en: character class `%s' already defined
ja: キャラクタクラス`%s'はすでに定義されています

en: character map `%s' already defined
ja: キャラクタマップ`%s'はすでに定義されています

en: character map `%s' is not ASCII compatible, locale not ISO C compliant
ja: キャラクタマップ `%s' は ASCII 互換ではありません, ロケールは ISO C に従っていません

en: character map file `%s' not found
ja: キャラクタマップファイル `%s' が見つかりません

en: character sets with locking states are not supported
ja: ロック状態を持つキャラクタ集合がサポートされていません

en: circular dependencies between locale definitions
ja: ロケール定義中で依存関係のループがあります

en: clnt_raw.c - Fatal header serialization error.
ja: clnt_raw.c - ヘッダの直列化で致命的エラー.

en: clnttcp_create: out of memory
ja: clnttcp_create: メモリが足りません

en: clntudp_create: out of memory
ja: clntudp_create: メモリが足りません

en: clntunix_create: out of memory
ja: clntunix_create: メモリが足りません

en: connect to address %s:
ja: アドレス %s へ接続:

en: constant or identifier expected
ja: 定数または識別子が適当です

en: conversion from `%s' and to `%s' are not supported
ja: `%s'からの変換と`%s'への変換はどちらもサポートされていません

en: conversion from `%s' is not supported
ja: `%s'からの変換はサポートされていません

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
ja: `%s'から`%s'への変換はサポートされていません

en: conversion modules not available
ja: 変換モジュールが利用できません

en: conversion rate value cannot be zero
ja: 変換レート値はゼロにはできません

en: conversion stopped due to problem in writing the output
ja: 出力書き出し中に問題があったため変換を中止しました

en: conversion to `%s' is not supported
ja: `%s'への変換はサポートされていません

en: couldn't create an rpc server
ja: RPCサーバを作成できませんでした

en: couldn't register prog %ld vers %ld
ja: プログラム %ld バージョン %ld を登録できませんでした

en: database [key ...]
ja: データベース [キー ...]

en: default character map file `%s' not found
ja: 標準キャラクタマップファイル`%s'が見つかりません

en: duplicate definition of <%s>
ja: <%s> の定義が重複しています

en: duplicate definition of script `%s'
ja: スクリプト `%s' の定義が重複しています

en: duplicate set definition
ja: 設定の定義が重複しています

en: duplicate zone name %s (file "%s", line %d)
ja: ゾーン名 %s が重複しています(ファイル"%s", %d 行)

en: duplicated definition for mapping `%s'
ja: 重複したマッピング `%s' の定義

en: duplicated message identifier
ja: 重複したメッセージ識別子

en: duplicated message number
ja: 重複したメッセージ番号

en: ellipsis range must be marked by two operands of same type
ja: 省略の範囲は同じ型の2つのオペランドによってマークづけされてなければなりません

en: empty char string
ja: 空の char 文字列

en: empty dynamic string token substitution
ja: 空な動的文字列トークンの代入

en: empty dynamics string token substitution
ja: 空な動的文字列トークンの代入

en: enablecache: cache already enabled
ja: enablecache: キャッシュは既に有効です

en: enablecache: could not allocate cache
ja: enablecache: キャッシュを確保できませんでした

en: enablecache: could not allocate cache data
ja: enablecache: キャッシュデータを確保できませんでした

en: enablecache: could not allocate cache fifo
ja: enablecache: キャッシュfifoを確保できませんでした

en: encoding for output
ja: 出力時のエンコーディング

en: encoding of original text
ja: 元のテキストのエンコーディング

en: ending year too high to be represented
ja: 終了年の値が大きすぎるため表現できません

en: ending year too low to be represented
ja: 終了年の値が小さすぎるため表現できません

en: error getting callers id: %s
ja: 呼び出しIDの取得でエラー: %s

en: error while adding equivalent collating symbol
ja: 等価な照合シンボル追加中でエラー

en: error while closing input `%s'
ja: 入力ファイル `%s' を閉じている間のエラー

en: error while closing output file
ja: 出力ファイルを閉じている間のエラー

en: error while closing the profiling data file
ja: プロファイル情報ファイルを閉じている間のエラー

en: error while loading shared libraries
ja: 共有ライブラリのロード中にエラー

en: error while reading the input
ja: 入力読み込み中のエラー

en: expect string argument for `copy'
ja: `copy'には文字列引数が期待されます

en: expected continuation line not found
ja: 継続行が期待されましたが見つかりません

en: extra trailing semicolon
ja: 余計なセミコロンが残っています

en: failed to create new locale archive
ja: 新しいロケールアーカイブの作成に失敗しました

en: failed to load shared object `%s'
ja: 共有オブジェクト`%s' の読み込みに失敗

en: failed to load symbol data
ja: シンボル情報の読み込みに失敗

en: failed to map segment from shared object
ja: 共有オブジェクトのセグメントをマップするのに失敗しました

en: failed to mmap the profiling data file
ja: プロファイル情報ファイルのmmapに失敗しました

en: failed to start conversion processing
ja: 変換処理の開始に失敗しました

en: failure while writing data for category `%s'
ja: カテゴリ`%s'のデータを書き込み中に失敗しました

en: file %s is truncated
ja: ファイル %s はトランケート(短く)されました

en: file `%s' already exists and may be overwritten
ja: ファイル`%s'は既に存在します。上書きされるかもしれません

en: file too short
ja: ファイルが小さすぎます

en: fstat failed
ja: fstatに失敗しました

en: garbage at end of character code specification
ja: キャラクタコード指定の終わりにゴミがあります

en: garbage at end of number
ja: 数字の終わりにゴミがあります

en: generate call graph
ja: 呼び出しグラフを生成します

en: generate flat profile with counts and ticks
ja: カウントとティックをフラットにプロファイル生成します

en: get_myaddress: ioctl (get interface configuration)
ja: get_myaddress: ioctl (インターフェースの設定を取得します)

en: getent - get entries from administrative database.
ja: getent - 管理データベースからエントリを得る

en: getgrouplist failed
ja: getgrouplistに失敗しました

en: handle_request: request received (Version = %d)
ja: handle_request: 要求が到着 (バージョン = %d)

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
ja: handle_request: リクエストが到着 (バージョン = %d) 送信PID %ld

en: hard link failed, symbolic link used
ja: ハードリンクに失敗したため、シンボリックリンクを使います

en: hard linked somewhere
ja: どこかでハードリンクされています

en: hexadecimal range format should use only capital characters
ja: 16進数の範囲フォーマットは英大文字でのみ使用すべきです

en: illegal CORRECTION field on Leap line
ja: Leap 行に不正な CORRECTION フィールドがあります

en: illegal Rolling/Stationary field on Leap line
ja: Leap 行に不正な Rolling/Stationary フィールドがあります

en: illegal character in file:
ja: ファイル中に不正なキャラクタがあります:

en: illegal escape sequence at end of string
ja: 文字列の終わりに不正なエスケープシーケンスがありました

en: illegal input sequence at position %Zd
ja: 位置 %Zd で不正な入力シーケンスがありました

en: illegal input sequence at position %ld
ja: 位置 %ld で不正な入力シーケンスがありました

en: illegal nettype :`%s'
ja: 不正な nettype です:`%s'

en: illegal set number
ja: 不正な設定値です

en: implementation limit: no more than %Zd character classes allowed
ja: 実装上の制限: %Zd 以上のキャラクタクラスは許されていません

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
ja: 実装上の制限: %d 以上のキャラクタマップは許されていません

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
ja: バッファの最後での一致しない文字またはシフトシーケンスです

en: incomplete set of locale files in "%s"
ja: ロケールファイル "%s" 中のロケール集合が不完全です

en: input line of unknown type
ja: 不明な形式の入力ライン行です

en: internal error
ja: 内部エラー

en: internal error (illegal descriptor)
ja: 内部エラー (不正な記述子です)

en: internal error - addtype called with bad isdst
ja: 内部エラー - 間違った isdst とともに addtype が呼ばれました

en: internal error - addtype called with bad ttisgmt
ja: 内部エラー - 間違った ttisgmt とともに addtype が呼ばれました

en: internal error - addtype called with bad ttisstd
ja: 内部エラー - 間違った ttisstd とともに addtype が呼ばれました

en: internal error in %s, line %u
ja: %s中(%u行)で、内部エラーが起こりました

en: invalid ELF header
ja: 不当なELFヘッダ

en: invalid UTC offset
ja: 不当なUTCオフセット

en: invalid abbreviation format
ja: 不当な省略形

en: invalid character: message ignored
ja: 無効なキャラクタ: メッセージを無視します

en: invalid day of month
ja: 不当な1ヶ月中の日にちです

en: invalid definition
ja: 不正な定義です

en: invalid encoding given
ja: 不正なエンコーディングが与えられました

en: invalid ending year
ja: 不当な終了年

en: invalid escape sequence
ja: 不当な保存時刻です

en: invalid leaping year
ja: 不当なうるう年です

en: invalid line
ja: 不当な行です

en: invalid mode for dlopen()
ja: dlopen()に対する不正なモードです

en: invalid month name
ja: 不当な月名です

en: invalid names for character range
ja: キャラクタ範囲として不正な名前

en: invalid pointer size
ja: 不正なポインタサイズ

en: invalid quote character
ja: 不正なクォートキャラクタです

en: invalid saved time
ja: 不正な保存時刻

en: invalid starting year
ja: 不当な開始年

en: invalid time of day
ja: 1日辺りの時間が不正

en: invalid weekday name
ja: おかしな曜日名

en: key length in request too long: %d
ja: リクエストに含まれるキー長が長すぎます: %d

en: libc4 library %s in wrong directory
ja: 誤ったディレクトリ内のlibc4ライブラリ %s

en: libc5 library %s in wrong directory
ja: 誤ったディレクトリ内のlibc5ライブラリ %s

en: libc6 library %s in wrong directory
ja: 誤ったディレクトリ内のlibc6ライブラリ %s

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
ja: ディレクトリ %3$s 内にあるライブラリ %1$s と %2$s は同一の soname ですが異なったタイプです.

en: line too long
ja: 行が長すぎます

en: list all known coded character sets
ja: 既知の全キャラクタセットを表示

en: locale "%s" not in archive
ja: ロケール "%s" はアーカイブ中にありません

en: locale '%s' already exists
ja: ロケール '%s' はすでに存在します

en: locale alias file `%s' not found
ja: ロケールエイリアスファイル `%s' が見つかりません

en: locale name should consist only of portable characters
ja: ロケール名はポータブル文字だけで構成すべきです

en: locale.alias file to consult when making archive
ja: アーカイブ作成中に使用するlocale.aliasファイル

en: lstat failed
ja: lstatに失敗しました

en: make output graphic VALUE pixel high
ja: 出力グラフィック値のピクセルを高くします

en: make output graphic VALUE pixel wide
ja: 出力グラフィック値のピクセルを広くします

en: makecontext: does not know how to handle more than 8 arguments
ja: makecontext: 8引数以上を扱う方法がわかりません

en: malformed line ignored
ja: 不当な行を無視しました

en: mapping of section header string table failed
ja: セクションヘッダの文字列テーブルのマッピングに失敗しました

en: mapping of section headers failed
ja: セクションヘッダのマッピングに失敗しました

en: memory clobbered before allocated block
ja: ブロック確保前にメモリを利用しました

en: memory clobbered past end of allocated block
ja: ブロック確保の最後より以後にメモリを利用しました

en: memory exhausted
ja: メモリを使い果たしました

en: memory is consistent, library is buggy
ja: メモリは一貫性を持っていますが、ライブラリがバギーです

en: mmap of cache file failed.
ja: キャッシュファイルのmmapに失敗しました.

en: more than one dynamic segment
ja: 複数の動的セグメント

en: nameless rule
ja: 名前がないルールです

en: netname2user: DES entry for %s in directory %s not unique
ja: netname2user: ディレクトリ %2$s の %1$s に対する DES エントリが重複しています

en: netname2user: LOCAL entry for %s in directory %s not unique
ja: netname2user: ディレクトリ %2$s の %1$s に対する LOCAL エントリが重複していす

en: netname2user: missing group id list in `%s'.
ja: netname2user: `%s'にグループIDリストがありません.

en: netname2user: principal name `%s' too long
ja: netname2user: principal名 `%s' が長すぎます

en: netname2user: should not have uid 0
ja: netname2user: uid 0 を使ってはいけません

en: never registered prog %d
ja: プログラム %d は登録されていません

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
ja: <Uxxxx> または <Uxxxxxxxx> 値が与えられませんでした

en: no day in month matches rule
ja: 月の中の日にちはルールにマッチしていません

en: no definition of `UNDEFINED'
ja: `UNDEFINED'は定義されていません

en: no input digits defined and none of the standard names in the charmap
ja: 入力桁が定義されていないか、キャラクタマップ中に標準名がありません

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
ja: `copy' を使用したときに他のいかなるキーワードも指定されませんでした

en: no output digits defined and none of the standard names in the charmap
ja: 出力桁が定義されていないか、キャラクタマップ中に標準名がありません

en: no output file produced because warning were issued
ja: 警告が出されたためファイルに出力されませんでした

en: no symbolic name given
ja: シンボル名が与えられていません

en: no symbolic name given for end of range
ja: 領域の最後にシンボル名が与えられていません

en: non-symbolic character value should not be used
ja: 非シンボルキャラクタ値は使用すべきではありません

en: not all characters used in `outdigit' are available in the charmap
ja: `outdigit'で使用中の文字の一部はキャラクタマップで利用可能ではありません

en: not all characters used in `outdigit' are available in the repertoire
ja: `outdigit'で使用中の文字の一部はレパートリマップで利用可能ではありません

en: not regular file
ja: 通常のファイルではありません

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
ja: nscd コンフィギュレーション:
    
    %15d  サーバのデバッグレベル

en: nscd not running!
ja: nscdは起動していません!

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
ja: バイトシーケンスの開始から終了までのバイト数と、範囲の終わりとが一致しません: %d vs %d

en: object file has no dynamic section
ja: オブジェクトファイルは動的セクションを持っていません

en: object file has no loadable segments
ja: オブジェクトファイルはロード可能セグメントを持っていません

en: omit invalid characters from output
ja: 出力から不正な文字を抜かす

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
ja: ET_DYN と ET_EXEC だけがロードできました

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
ja: WIDTH 定義は CHARMAP 定義に従うことのみ許されます

en: order for `%.*s' already defined at %s:%Zu
ja: `%.*s'に対するオーダーは %s:%Zu で既に定義されています

en: out of memory
ja: メモリ不足

en: output file
ja: 出力ファイル

en: parameter null or not set
ja: パラメータがNULLかセットされていません

en: pmap_getmaps rpc problem
ja: pmap_getmaps rpc が問題です

en: poll: protocol failure in circuit setup
ja: poll: 回線のセットアップ中でプロトコルが失敗しました

en: premature end of `translit_ignore' definition
ja: `translit_ignore'定義の終端が早すぎます

en: preprocessor error
ja: プリプロセッサエラー

en: previous definition was here
ja: 前の定義がここにありました

en: print list of count paths and their number of use
ja: カウントした経路とそれらの使用数のリストを表示

en: print progress information
ja: 経過情報の表示

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
ja: プロファイリングデータファイル`%s'は共有オブジェクト`%s'と一致しません

en: program %lu is not available
ja: プログラム%luは利用できません

en: program %lu version %lu is not available
ja: プログラム%luバージョン%luは利用できません

en: program %lu version %lu ready and waiting
ja: プログラム %lu バージョン %lu の準備が完了し待機中です

en: rcmd: %s: short read
ja: rcmd: %s: 短い読込み

en: rcmd: Cannot allocate memory
ja: rcmd: メモリを確保できません

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
ja: rcmd: poll (stderr を設定中です): %m

en: rcmd: socket: All ports in use
ja: rcmd: socket: 全ポートが使用中です

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
ja: rcmd: write (stderr を設定中です): %m

en: registerrpc: out of memory
ja: registerrpc: メモリが足りません

en: relative path `%s' used to build cache
ja: キャッシュ生成時に相対パス `%s' が使用されました

en: relocation error
ja: 再配置エラー

en: repeated leap second moment
ja: 循環閏秒の瞬間

en: repertoire map file `%s' not found
ja: レパートリマップファイル`%s'が見つかりません

en: resulting bytes for range not representable.
ja: 範囲内の結果バイトは表現可能ではありません.

en: rpcgen: arglist coding error
ja: rpcgen: 引数リストコーディングエラー

en: rpcgen: too many defines
ja: rpcgen: 定義が多すぎます

en: rpcinfo: %s is unknown host
ja: rpcinfo: %sは不明なホストです

en: rpcinfo: %s is unknown service
ja: rpcinfo: %sは不明なサービスです

en: rpcinfo: Could not delete registration for prog %s version %s
ja: rpcinfo: プログラム%sバージョン%sへの登録を削除できません

en: rpcinfo: broadcast failed: %s
ja: rpcinfo: ブロードキャストに失敗しました: %s

en: rpcinfo: can't contact portmapper
ja: rpcinfo: ポートマッパと接続できません

en: same rule name in multiple files
ja: 複数ファイルに同じルール名があります

en: setgroups failed
ja: setgroupsに失敗しました

en: shared object cannot be dlopen()ed
ja: 共有オブジェクトは dlopen() できません

en: shared object not open
ja: 共有オブジェクトが開けません

en: short read while reading request key: %s
ja: リクエストキー: %s を読込み中の短い読込みです

en: short read while reading request: %s
ja: リクエスト: %s を読込み中の短い読込みです

en: short write in %s: %s
ja: %s での短い書き込み: %s

en: socket: protocol failure in circuit setup
ja: socket: 回線のセットアップ中でプロトコルが失敗しました

en: standard input
ja: 標準入力

en: start and end character sequence of range must have the same length
ja: 範囲内の開始終了キャラクタシーケンスは同一長でなければなりません

en: starting year greater than ending year
ja: 開始年が終了年より大きくなっています

en: starting year too high to be represented
ja: 開始年の値が大きすぎるため表現できません

en: starting year too low to be represented
ja: 開始年の値が小さすぎるため表現できません

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
ja: "%s" の stat に失敗しました: %s を無視します

en: suppress warnings
ja: 警告の抑制

en: svc_run: - poll failed
ja: svc_run: - pollに失敗しました

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
ja: svc_tcp.c - getsocknameもしくはlistenできません

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
ja: svc_tcp.c - tcpソケット作成に問題があります

en: svc_tcp: makefd_xprt: out of memory
ja: svc_tcp: makefd_xprt: メモリが足りません

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
ja: svc_unix.c - AF_UNIXソケット作成に問題があります

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
ja: svc_unix.c - getsocknameもしくはlistenできません

en: svc_unix: makefd_xprt: out of memory
ja: svc_unix: makefd_xprt: メモリが足りません

en: svctcp_create: out of memory
ja: svctcp_create: メモリが足りません

en: svcudp_create - cannot getsockname
ja: svcudp_create - getsocknameできません

en: svcudp_create: out of memory
ja: svcudp_create: メモリが足りません

en: svcudp_create: socket creation problem
ja: svcudp_create: ソケットの作成に問題があります

en: svcudp_create: xp_pad is too small for IP_PKTINFO
ja: svcudp_create: xp_padはIP_PKTINFOに対して小さすぎます

en: svcunix_create: out of memory
ja: svcunix_create: メモリが足りません

en: symbol `%.*s' not in charmap
ja: 不明なシンボル`%.*s'がありました: この行は無視します

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
ja: シンボル `%.*s' がレパートリマップ中にありません

en: symbol `%s'
ja: シンボル `%s'

en: symbol `%s' has the same encoding as
ja: シンボル `%s' は以下と同じエンコーディングを持っています

en: symbol `%s' not defined
ja: シンボル`%s'が定義されていません

en: syntax error
ja: 文法エラー

en: syntax error in %s definition: %s
ja: %sの定義中に文法エラーがあります: %s

en: syntax error in prolog: %s
ja: prolog 中で文法エラーです: %s

en: syntax error in repertoire map definition: %s
ja: レパートリマップの定義中に文法エラーがあります: %s

en: syntax error: not inside a locale definition section
ja: 文法エラー: ロケール定義セクション内部ではありません

en: this is the first definition
ja: これが最初の定義です

en: time before zero
ja: ゼロ前の時刻

en: time overflow
ja: 時間オーバーフロー

en: time too large
ja: 時刻が大きすぎます

en: time too small
ja: 時刻が小さすぎます

en: to-value <U%0*X> of range is smaller than from-value <U%0*X>
ja: 範囲内のtoの値 <U%0*X> はfromの値 <U%0*X> よりも小さすぎます

en: to-value character sequence is smaller than from-value sequence
ja: to値の文字シーケンスはfrom値の文字シーケンスよりも小さすぎます

en: too few bytes in character encoding
ja: 文字エンコーディング中でのバイト数が少なすぎます

en: too many bytes in character encoding
ja: 文字エンコーディング中でのバイト数が多すぎます

en: too many errors; giving up
ja: エラーが多すぎます; 処理をあきらめます

en: too many leap seconds
ja: うるう秒が大きすぎます

en: too many local time types
ja: ローカル時間形式が多すぎます

en: too many transitions?!
ja: 遷移先が多すぎます?!

en: too many, or too long, time zone abbreviations
ja: タイムゾーンの省略名が多すぎるか長すぎます

en: trailing garbage at end of line
ja: 行末にゴミが残っています

en: trouble replying to prog %d
ja: プログラム %d への応答中に問題が起きました

en: unable to allocate buffer for input
ja: 入力用バッファを割り当てることができません

en: unable to free arguments
ja: 引数を解放できません

en: undefined
ja: 未定義

en: unknown
ja: 不明

en: unknown character `%s'
ja: 不明な文字`%s'

en: unknown directive `%s': line ignored
ja: 不明な指示`%s'がありました: この行は無視します

en: unknown iconv() error %d
ja: 不明な iconv() エラー %d

en: unknown set `%s'
ja: 不明なセット`%s'です

en: unknown specification "%s"
ja: 未知の仕様 "%s" です

en: unsupported dlinfo request
ja: 未サポートのdlinfoリクエスト

en: unterminated message
ja: メッセージが終了していません

en: unterminated string
ja: 文字列が終了していません

en: unterminated string constant
ja: 文字列定数が終了していません

en: unterminated symbolic name
ja: シンボル名が終了していません

en: upper limit in range is not higher then lower limit
ja: 範囲内の上限は下限より大きくありません

en: upper limit in range is not smaller then lower limit
ja: 範囲内の上限は下限より小さくありません

en: usage: %s infile
ja: 使用法: %s 入力ファイル

en: use of 2/29 in non leap-year
ja: 閏年ではないのに2/29を使っています

en: value for %s must be an integer
ja: %sの値は整数でなければなりません

en: value for <%s> must be 1 or greater
ja: <%s> の値は1以上でなければなりません

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
ja: <%s> の値は <%s> の値以上でなければいけません

en: warning:
ja: 警告:

en: while accepting connection: %s
ja: 受付コネクション中: %s

en: while allocating cache entry
ja: キャッシュエントリ割り当て中

en: while allocating cache: %s
ja: キャッシュ割り当て中: %s

en: while allocating hash table entry
ja: ハッシュテーブルエントリ割り当て中

en: while allocating key copy
ja: キーコピー割り当て中

en: while inserting in search tree
ja: 検索木へ挿入中です

en: while opening old catalog file
ja: 古いカタログファイルオープン中

en: while preparing output
ja: 前処理出力中

en: while stat'ing profiling data file
ja: データベースファイル書き込み中

en: with UCS range values one must use the hexadecimal symbolic ellipsis `..'
ja: UCS の値の範囲として16進シンボル省略 `..' を使用しなければなりません

en: with character code range values one must use the absolute ellipsis `...'
ja: 文字コードの値の範囲として絶対省略 `...' を使用しなければなりません

en: with symbolic name range values the absolute ellipsis `...' must not be used
ja: シンボル名の値の範囲として絶対省略 `...' は使用してはいけません

en: write incomplete
ja: 書込みが不完全です

en: writeable by other than owner
ja: 所有者以外が書き込みが可能です

en: wrong number of arguments
ja: 引数の数が間違っています

en: wrong number of fields on Leap line
ja: Leap行のフィールド数が間違っています

en: wrong number of fields on Link line
ja: Link行のフィールド数が間違っています

en: wrong number of fields on Rule line
ja: Rule行のフィールド数が間違っています

en: wrong number of fields on Zone continuation line
ja: Zone continuation行のフィールド数が間違っています

en: wrong number of fields on Zone line
ja: Zone行のフィールド数が間違っています

en: xdr_array: out of memory
ja: xdr_array: メモリが足りません

en: xdr_bytes: out of memory
ja: xdr_bytes: メモリが足りません

en: xdr_reference: out of memory
ja: xdr_reference: メモリが足りません

en: xdr_string: out of memory
ja: xdr_string: メモリが足りません

en: xdrrec_create: out of memory
ja: xdrrec_create: メモリが足りません

en: yp_update: cannot convert host to netname
ja: yp_update: ホストをネット名へ変換できません

en: yp_update: cannot get server address
ja: yp_update: サーバアドレスを得られません
