findutils 4.2.24 - en to ro translation catalogue (104 entries)

en: 
    	%s contain newline characters,
ro: 
    	%s conţin caractele linie-nouă,

en: 
    	and %s contain characters with the high bit set.
ro: 
    	şi %s conţin caractere cu bitul înalt setat.

en: 
    	of which %s contain whitespace,
ro: 
    	din care %s conţin spaţii albe,

en: 
    Report bugs to <bug-findutils@gnu.org>.
ro: 
    Raportaţi bug-uri la <bug-findutils@gnu.org>.

en: 
    default path is the current directory; default expression is -print
    expression may consist of: operators, options, tests, and actions:
ro: 
    calea implicită este directorul curent; expresia implicită este -print
    expresia poate fi compusă din: operatori opţiuni, teste şi acţiuni:

en:       -nouser -nogroup -path PATTERN -perm [+-]MODE -regex PATTERN
          -wholename PATTERN -size N[bcwkMG] -true -type [bcdpflsD] -uid N
          -used N -user NAME -xtype [bcdpfls]
ro:       -nouser -nogroup -path PATTERN -perm [+-]MOD -regex PATTERN
          -wholename PATTERN -size N[bcwkMG] -true -type [bcdpflsD] -uid N
          -used N -user NUME -xtype [bcdpfls]

en: %s terminated by signal %d
ro: %s terminat de semnal %d

en: %s%s changed during execution of %s (old device number %ld, new device number %ld, filesystem type is %s) [ref %ld]
ro: %s%s s-a schimbat în timpul execuţiei lui %s (vechiul nr. dispozitiv %ld, noul nr. dispozitiv %ld, tipul sistemului de fişiere este %s) [ref %ld]

en: %s%s changed during execution of %s (old inode number %ld, new inode number %ld, filesystem type is %s) [ref %ld]
ro: %s%s s-a schimbat în timpul execuţiei lui %s (vechiul nr. inode %ld, noul nr. inode %ld, tipul sistemului de fişiere este %s) [ref %ld]

en: %s: exited with status 255; aborting
ro: %s: a terminat cu starea 255; renunţ

en: %s: illegal option -- %c
ro: %s: opţiune ilegală -- %c

en: %s: invalid number for -%c option
ro: %s: număr invalid pentru opţiunea -%c

en: %s: invalid option -- %c
ro: %s: opţiune ilegală -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `%c%s' nu permite un argument

en: %s: option `%s' is ambiguous
ro: %s: opţiunea `%s' este ambiguă

en: %s: option `%s' requires an argument
ro: %s: opţiunea `%s' necesită un argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `--%s' nu permite un argument

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `-W %s' nu permite un argument

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ro: %s: opţiunea `-W %s' este ambiguă

en: %s: option requires an argument -- %c
ro: %s: opţiunea necesită un argument -- %c

en: %s: stopped by signal %d
ro: %s: oprit de semnalul %d

en: %s: terminated by signal %d
ro: %s: terminat de semnalul %d

en: %s: unrecognized option `%c%s'
ro: %s: opţiune nerecunoscută `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
ro: %s: opţiune nerecunoscută `--%s'

en: %s: value for -%c option should be < %ld
ro: %s: valoarea pentru opţiunea -%c ar trebui să fie < %ld

en: %s: value for -%c option should be >= %ld
ro: %s: valoarea pentru opţiunea -%c ar trebui să fie >= %ld

en: Cannot open input file `%s'
ro: Nu pot deschide fişierul de intrare `%s'

en: Compression ratio %4.2f%%
ro: Raport de compresie %4.2f%%

en: Database %s is in the %s format.
ro: Baza de date %s este în formatul %s.

en: Features enabled:
ro: Capabilităţi activate:

en: Filenames: %s
ro: Nume fişiere: %s

en: Filesystem loop detected; `%s' has the same device number and inode as a directory which is %d %s.
ro: Am detectat o buclă în sistemul de fişiere; `%s' are acelaşi număr de unitate şi inode ca şi un director care este %d %s.

en: GNU find version %s
ro: GNU find versiunea %s

en: GNU findutils version %s
ro: GNU findutils versiunea %s

en: GNU locate version %s
ro: GNU locate versiunea %s

en: GNU xargs version %s
ro: GNU xargs versiunea %s

en: Locate database size: %s bytes
ro: Dimensiune baza de date locate: %s octeţi

en: Maximum length of command we could actually use: %ld
ro: Lungimea mazimă a unei comenzi pe care o putem în fapt folosi: %ld

en: Only one instance of {} is supported with -exec%s ... +
ro: Numai o singură instanţă de {} este suportată cu -exec%s ... +

en: Report (and track progress on fixing) bugs via the findutils bug-reporting
    page at http://savannah.gnu.org/ or, if you have no web access, by sending
    email to <bug-findutils@gnu.org>.
ro: Raportaţi (şi urmăriţi progresul reparării) bug-urilor folosind pagina de
    raportare a bug-urilor din findutils de la http://savannah.gnu.org/ sau,
    dacă nu aveţi acces la internet, trimiţând email la <bug-findutils@gnu.org>.

en: Symbolic link `%s' is part of a loop in the directory hierarchy; we have already visited the directory to which it points.
ro: Legătura simbolică `%s' este parte a unei bucle în ierarhia de directoare; am vizitat deja directorul către care ţinteşte.

en: The current directory is included in the PATH environment variable, which is insecure in combination with the %s action of find.  Please remove the current directory from your $PATH (that is, remove "." or leading or trailing colons)
ro: Directorul curent este inclus în variabila de mediu PATH, ceea ce este periculos (insecure) în combinaţie cu acţiune %s a lui find.  Vă rugăm îndepărtaţi directorul curent din $PATH (adică îndepărtaţi "." sau primul sau ultimul ":")

en: The environment variable FIND_BLOCK_SIZE is not supported, the only thing that affects the block size is the POSIXLY_CORRECT environment variable
ro: Variabila de mediu FIND_BLOCK_SIZE nu este suportată, singurul lucru care afectează dimensiunea blocului esre variabila de mediu POSIXLY_CORRECT

en: Unknown system error
ro: Eroare de sistem necunoscută

en: Usage: %s [--version | --help]
    or     %s most_common_bigrams < file-list > locate-database
ro: Folosire: %s [--version | --help]
    sau       %s cele_mai_comune_bigrame < listă-fisiere > baza-de-date-locate

en: Usage: %s [-H] [-L] [-P] [path...] [expression]
ro: Folosire : %s [-H] [-L] [-P] [cale...] [expresie]

en: Usage: %s [-d path | --database=path] [-e | -E | --[non-]existing]
          [-i | --ignore-case] [-w | --wholename] [-b | --basename] 
          [--limit=N | -l N] [-S | --statistics] [-0 | --null] [-c | --count]
          [-P | -H | --nofollow] [-L | --follow] [-m | --mmap ] [ -s | --stdio ]
          [-A | --all] [-p | --print] [-r | --regex ] [--regextype=TYPE]
          [-version] [--help]
          pattern...
ro: Folosire: %s [-d cale | --database=cale] [-e | -E | --[non-]existing]
          [-i | --ignore-case] [-w | --wholepath] [-b | --basename] 
          [--limit=N | -l N] [-S | --statistics] [-0 | --null] [-c | --count]
          [-P | -H | --nofollow] [-L | --follow] [-m | --mmap ] [ -s | --stdio ]
          [-A | --all] [-p | --print] [-r | --regex ] [--regextype=TYPE]
          [--version] [--help]
          pattern...

en: Usage: %s [path...] [expression]
ro: Folosire : %s [cale...] [expresie]

en: Valid arguments are:
ro: Argumente valide sunt:

en: WARNING: Hard link count is wrong for %s: this may be a bug in your filesystem driver.  Automatically turning on find's -noleaf option.  Earlier results may have failed to include directories that should have been searched.
ro: AVERTISMENT: Numărul de legături hard este greşit pentru %s: acesta ar putea fi un bug în driverul dvs. pentru sistemul de fişiere.  Pornesc automat opţiunea -noleaf a lui find.  Rezultatele precedente ar fi putut eşua să includă directoare care ar fi trebuit căutate.

en: Warning: filesystem %s has recently been mounted.
ro: Avertisment: sistemul de fişiere %s de fost montat de curând.

en: Warning: filesystem %s has recently been unmounted.
ro: Avertisment: sistemul de fişiere %s de fost demontat de curând.

en: You may not use {} within the utility name for -execdir and -okdir, because this is a potential security problem.
ro: Nu puteţi folosi {} în cadrul numelui utilitarului pentru -execdir şi -okdir, pentru că aceasta este o potenţială problemă de securitate.

en: actions: -delete -print0 -printf FORMAT -fprintf FILE FORMAT -print 
          -fprint0 FILE -fprint FILE -ls -fls FILE -prune -quit
          -exec COMMAND ; -exec COMMAND {} + -ok COMMAND ;
          -execdir COMMAND ; -execdir COMMAND {} + -okdir COMMAND ;
ro: acţiuni: -delete -print0 -printf FORMAT -fprintf FORMAT FIŞIER -print 
          -fprint0 FIŞIER -fprint FIŞIER -ls -fls FIŞIER -prune -quit
          -exec COMANDĂ ; -exec COMANDĂ {} + -ok COMANDĂ ;
          -execdir COMANDĂ ; -execdir COMANDĂ {} + -okdir COMANDĂ ;

en: ambiguous argument %s for %s
ro: argument ambiguu %s pentru %s

en: argument line too long
ro: linie argumente prea lungă

en: argument to --limit
ro: argument pentru --limit

en: block size
ro: dimensiune bloc

en: cannot fork
ro: nu pot executa fork

en: cannot get current directory
ro: nu pot obţine directorul curent

en: days
ro: zile

en: double
ro: dublu

en: environment is too large for exec
ro: mediul (environment) este prea larg pentru exec

en: error waiting for %s
ro: eroare aşteptând pentru %s

en: error waiting for child process
ro: eroare aşteptând pentru procese copil

en: invalid -size type `%c'
ro: tip -size invalid `%c'

en: invalid argument %s for %s
ro: argument invalid %s pentru %s

en: invalid argument `%s' to `%s'
ro: argument invalid `%s' pentru `%s'

en: invalid expression
ro: expresie invalidă

en: invalid expression; I was expecting to find a ')' somewhere but did not see one.
ro: expresie invalidă; aşteptam să găsesc o ')' pe undeva, dar nu am găsit-o.

en: invalid expression; you have too many ')'
ro: expresie invalidă; aveţi prea multe ')'

en: invalid expression; you have used a binary operator with nothing before it.
ro: expresie invalidă; aţi folosit un operator binar cu nimic înaintea sa.

en: invalid mode `%s'
ro: mod invalid `%s'

en: invalid null argument to -size
ro: argument null invalid pentru -size

en: invalid predicate `%s'
ro: predicat invalid `%s'

en: level higher in the filesystem hierarchy
ro: nivel mai înalt în ierarhia sistemului de fişiere

en: levels higher in the filesystem hierarchy
ro: nivele mai înalte în ierarhia sistemului de fişiere

en: locate database `%s' is corrupt or invalid
ro: baza de date locate `%s' este coruptă sau invalidă

en: missing argument to `%s'
ro: argument lipsă pentru `%s'

en: old
ro: vechi

en: oops -- invalid default insertion of and!
ro: hopa -- inserare implicită invalidă de and!

en: oops -- invalid expression type (%d)!
ro: hopa -- tip expresie invalid (%d)!

en: oops -- invalid expression type in mark_stat!
ro: hopa -- tip expresie invalid în mark_stat!

en: oops -- invalid expression type in mark_type!
ro: hopa -- tip expresie invalid în mark_type!

en: oops -- invalid expression type!
ro: hopa -- tip expresie invalid!

en: operators (decreasing precedence; -and is implicit where no others are given):
          ( EXPR )   ! EXPR   -not EXPR   EXPR1 -a EXPR2   EXPR1 -and EXPR2
          EXPR1 -o EXPR2   EXPR1 -or EXPR2   EXPR1 , EXPR2
ro: operatori (precedenţa în scădere; -and este implicit când alţii nu sunt precizaţi):
          ( EXPR )   ! EXPR   -not EXPR   EXPR1 -a EXPR2   EXPR1 -and EXPR2
          EXPR1 -o EXPR2   EXPR1 -or EXPR2   EXPR1 , EXPR2

en: paths must precede expression
ro: căile trebuie specificate înaintea expresiei

en: positional options (always true): -daystart -follow -regextype
    
    normal options (always true, specified before other expressions):
          -depth --help -maxdepth LEVELS -mindepth LEVELS -mount -noleaf
          --version -xdev -ignore_readdir_race -noignore_readdir_race
ro: opţiuni poziţionale (întotdeauna adevărat): -daystart -follow -regextype
    
    opţiuni normale (întotdeauna adevărat, specificate înaintea altor expresii):
          -depth --help -maxdepth LEVELS -mindepth LEVELS -mount -noleaf
          --version -xdev -ignore_readdir_race -noignore_readdir_race

en: sanity check of the fnmatch() library function failed.
ro: verificarea corectitudinii funcţie de bibliotecă fnmatch() a eşuat.

en: single
ro: singur

en: tests (N can be +N or -N or N): -amin N -anewer FILE -atime N -cmin N
          -cnewer FILE -ctime N -empty -false -fstype TYPE -gid N -group NAME
          -ilname PATTERN -iname PATTERN -inum N -iwholename PATTERN -iregex PATTERN
          -links N -lname PATTERN -mmin N -mtime N -name PATTERN -newer FILE
ro: teste (N poate fi +N sau -N sau N): -amin N -anewer FIŞIER -atime N -cmin N
          -cnewer FIŞIER -ctime N -empty -false -fstype TIP -gid N -group NUME
          -ilname PATTERN -iname PATTERN -inum N -iwholename PATTERN -iregex PATTERN
          -links N -lname PATTERN -mmin N -mtime N -name PATTERN -newer FIŞIER

en: unexpected extra predicate
ro: predicat adiţional neaşteptat

en: unknown
ro: necunoscut

en: unmatched %s quote; by default quotes are special to xargs unless you use the -0 option
ro: ghilimele %s fără pereche; în mod implicit ghilimelele sunt speciale pentru xargs, în afară de cazul în care folosiţi opţiunea -0

en: warning: Unix filenames usually don't contain slashes (though pathnames do).  That means that '%s %s' will probably evaluate to false all the time on this system.  You might find the '-wholename' test more useful, or perhaps '-samefile'.  Alternatively, if you are using GNU grep, you could use 'find ... -print0 | grep -FzZ %s'.
ro: avertisment: de obicei, numele de fişiere în Unix nu conţin shash-uri (dar numele de căi da).  Aceasta înseamnă că '%s %s' va fi evaluat ca fals tot timpul pe acest sistem.  Aţi putea găsi testul '-wholename' mai folositor, sau probabil '-samefile'.  Alternativ, dacă folosiţi GNU grep, puteţi folosi 'find ... -print0 | grep -FzZ %s'.

en: warning: database `%s' is more than %d %s old
ro: avertisment: baza de date `%s' este mai veche de %d %s

en: warning: not following the symbolic link %s
ro: avertisment: nu urmez legătura simbolică %s

en: warning: the -d option is deprecated; please use -depth instead, because the latter is a POSIX-compliant feature.
ro: avertisment: opţiunea -d nu mai este validă; vă rugăm folosiţi -depth în locul lui, pentru că aceasta din urmă respectă standardul POSIX.

en: warning: the locate database can only be read from stdin once.
ro: avertisment: baza de date locate poate fi doar citită de la stdin o dată.

en: warning: the predicate -ipath is deprecated; please use -iwholename instead.
ro: avertisment: predicatul -ipath nu mai este valid; vă rugă să folosiţi -iwholename în locul lui.

en: warning: unrecognized escape `\%c'
ro: avertisment: escape nerecunoscut `\%c'

en: warning: unrecognized format directive `%%%c'
ro: avertisment: directivă format nerecunoscută `%%%c'

en: warning: you have specified the %s option after a non-option argument %s, but options are not positional (%s affects tests specified before it as well as those specified after it).  Please specify options before other arguments.
ro: avertisment: aţi specificat opţiunea %s după un argument non-opţiune %s, dar opţiunile nu sunt poziţionale (%s afectează testele specificate înainte de el ca şi cele specificate după el).  Vă rugăm specificaţi opţiunile înainte de alte argumente.

en: with a cumulative length of %s bytes
ro: cu o lungime cumulativă de %s octeţi
