man-db 2.4.2-pre1 - en to ro translation catalogue (139 entries)

en: 
    Updating cat files for section %s of man hierarchy %s
ro: 
    Se înnoiesc(update) fişierele cat pentru secţiunea %s a ierarhiei man %s

en: 
    cannot write to %s in catman mode
ro: 
    nu se poate scrie în %s în modul catman

en:  ?ltline %lt?L/%L.:byte %bB?s/%s..?e (END):?pB %pB\%..
ro:  ?ltlinie %lt?L/%L.:octet %bB?s/%s..?e (SFÂRŞIT):?pB %pB\%..

en:  Manual page
ro:  Pagină de manual

en:  in section %s
ro:  în secţiunea %s

en: %d man subdirectories contained newer manual pages.
    %d manual pages were added.
ro: %d subdirectoare man conţin pagini de manual noi.
    %d pagini de manual au fost adăugate.

en: %d old database entries were purged.
ro: %d intrări vechi în baza de date au fost eliminate.

en: %d stray cats were added.
ro: %d cat-uri rătăcite au fost adăugate.

en: %s is self referencing
ro: %s este auto-referinţă(self-referencing)

en: %s what?
ro: %s ce?

en: %s, version %s, %s
ro: %s, versiunea %s, %s

en: %s: Failed su to user %s
ro: %s:su spre user %s eşuat

en: %s: nothing appropriate.
ro: %s: nimic potrivit.

en: %s: relying on whatis refs is deprecated
ro: %s: încrederea în referinţele whatis este învechită

en: (unknown subject)
ro: (subiect necunoscut)

en: --Man-- next: %s [ view (return) | skip (Ctrl-D) | quit (Ctrl-C) ]
ro: --Man-- următor: %s [ vizualizare (return) | omitere (Ctrl-D) | ieşire (Ctrl-C) ]

en: -D, --default               reset all options to their default values.
    -C, --config-file file      use this user configuration file.
    -M, --manpath path          set search path for manual pages to `path'.
    -P, --pager pager           use program `pager' to display output.
    -S, --sections list         use colon separated section list.
    -m, --systems system        search for man pages from other unix system(s).
    -L, --locale locale         define the locale for this particular man search.
    -p, --preprocessor string   string indicates which preprocessors to run.
                                 e - [n]eqn   p - pic    t - tbl
                                 g - grap     r - refer  v - vgrind
    -V, --version               show version.
    -h, --help                  show this usage message.
ro: -D, --default               resetează toate opţiunile la valorile lor implicite
    -C, --config-file fişier      foloseşte acest fişier de configurare al utilzatorului.
    -M, --manpath cale          setează calea de căutare pentru paginile de manual la `cale'
    -P, --pager pager           foloseşte programul `pager' pentru a afişa output-ul.
    -S, --sections listă         foloseşte listă de secţiuni separată prin două puncte.
    -m, --systems sistem        caută pagini de man din alt(e) sistem(e) unix.
    -L, --locale localizare         defineşte localizarea pentru această particulară căutare prin man.
    -p, --preprocessor şir   şir indică ce preprocesor va rula.
                                 e - [n]eqn   p - pic    t - tbl
                                 g - grap     r - refer  v - vgrind
    -V, --version               afişează versiunea.
    -h, --help                  afişează acest mesaj de folosire.

en: -H, --html                  use lynx or argument to display html output.
    -Z, --ditroff               use groff and force it to produce ditroff.
    -X, --gxditview             use groff and display through gditview (X11):
                                -X = -TX75, -X100 = -TX100, -X100-12 = -TX100-12.
ro: -H, --html                  foloseşte lynx sau parametru pentru a afişa output HTML.
    -Z, --ditroff               foloseşte groff şi forţează producerea ditroff.
    -X, --gxditview             foloseşte groff şi afişează prin gditview (X11):
                                -X = -TX75, -X100 = -TX100, -X100-12 = -TX100-12.

en: -a, --all                   find all matching manual pages.
    -d, --debug                 emit debugging messages.
    -e, --extension             limit search to extension type `extension'.
    -f, --whatis                equivalent to whatis.
    -k, --apropos               equivalent to apropos.
    -w, --where, --location     print physical location of man page(s).
    -W, --where-cat,
        --location-cat          print physical location of cat file(s).
    -l, --local-file            interpret `page' argument(s) as local filename(s).
    -u, --update                force a cache consistency check.
    -i, --ignore-case           look for pages case-insensitively (default).
    -I, --match-case            look for pages case-sensitively.
    -r, --prompt string         provide the `less' pager with a prompt
    -c, --catman                used by catman to reformat out of date cat pages.
    -7, --ascii                 display ASCII translation of certain latin1 chars.
    -E, --encoding encoding     use the selected nroff device and display in pager.
ro: -a, --all                   găseşte toate paginile de manual potrivite.
    -d, --debug                 emite mesaje de debugging.
    -e, --extension             limitează căutarea la tipul de extensie `extensie'.
    -f, --whatis                echivalent cu whatis.
    -k, --apropos               echivalent cu apropos.
    -w, --where, --location     afişează locaţia fizică a paginii(ilor) de man.
    -W, --where-cat,
        --location-cat          afişează locaţia fizică a paginii(ilor) de cat.
    -l, --local-file            interpretează parametrul(ii) `pagină' ca nume de fişier(e)local(e).
    -u, --update                forţează o verificare de consistenţă a cache-ului.
    -i, --ignore-case           caută paginile caz insenzitiv (implicit).
    -I, --match-case            caută paginile caz senzitiv.
    -r, --prompt şir         furnizează pagerul `less' cu întrebare(prompt)
    -c, --catman                folosit de catman pentru a reformata paginile de cat expirate.
    -7, --ascii                 afişează traducerea ASCII a anumitor caracterelatin 1.
    -E, --encoding codare     se foloseşte dispozitivul nroff selectat şi se afişează înpager.

en: -c, --catpath               show relative catpaths.
    -g, --global                show the entire global manpath.
    -d, --debug                 produce debugging info.
    -q, --quiet                 produce fewer warnings.
    -C, --config-file file      use this user configuration file.
    -m, --systems system        express which `systems' to use.
    -V, --version               show version.
    -h, --help                  show this usage message.
ro: -c, --catpath               afişează căile de cat relatibe.
    -g, --global                afişează întreaga cale man globală.
    -d, --debug                 produce informaţii de debugging.
    -q, --quiet                 produce mai puţine avertismente.
    -C, --config-file fişier      foloseşte acest fişier de configurare utilizator.
    -m, --systems sistem        exprimă ce `sistem' trebuie folosit.
    -V, --version               afişează versiunea.
    -h, --help                  afişează acest mesaj de folosire.

en: -d, --debug                 emit debugging messages.
    -e, --extension             limit search to extension type `extension'.
    -i, --ignore-case           look for pages case-insensitively (default).
    -I, --match-case            look for pages case-sensitively.
    -V, --version               show version.
    -h, --help                  show this usage message.
ro: -d, --debug                 emitere mesaje de debugging.
    -e, --extension             limitează căutarea la tipul de extensie `extension'.
    -i, --ignore-case           caută paginile folosind caz insenzitiv (implicit).
    -I, --match-case            caută paginile folosind caz senzitiv.
    -V, --version               afişează versiunea.
    -h, --help                  afişează acest mesaj de folosire.

en: -d, --debug                 produce debugging info.
    -M, --manpath path          set search path for manual pages to `path'.
    -C, --config-file file      use this user configuration file.
    -V, --version               show version.
    -h, --help                  show this usage message.
ro: -d, --debug                 produce informaţii de debugging.
    -M, --manpath cale          setează calea de căutare pentru paginile de manual la `cale'.
    -C, --config-file fişier      foloseşte acest fişier de configuraţie utilizator.
    -V, --version               afişează versiunea.
    -h, --help                  afişează acest mesaj de folosire.

en: -d, --debug                 produce debugging info.
    -q, --quiet                 work quietly, except for 'bogus' warning.
    -s, --no-straycats          don't look for or add stray cats to the dbs.
    -p, --no-purge              don't purge obsolete entries from the dbs.
    -u, --user-db               produce user databases only.
    -c, --create                create dbs from scratch, rather than updating.
    -t, --test                  check manual pages for correctness.
    -f, --filename              update just the entry for this filename.
    -C, --config-file           use this user configuration file.
    -V, --version               show version.
    -h, --help                  show this usage message.
ro: -d, --debug                 produce informaţii de debugging.
    -q, --quiet                 lucrează silenţios, exceptând avertismentele de 'bogus'.
    -s, --no-straycats          nu căuta sau nu adăuga cat-uri rătăcite în b.d.-uri.
    -p, --no-purge              nu elimina intrările expirate din b.d.-uri.
    -u, --user-db               produce doar baza de date utilizator.
    -c, --create                creează b.d.-uri din nou decât să faci update.
    -t, --test                  verifică paginile de manual pentru corectitudine.
    -f, --filename              înnoieşte(update) doar intrarea pentru acest nume fişier.
    -C, --config-file           foloseşte acest fişier de configuraţie utilizator.
    -V, --version               afişează versiunea.
    -h, --help                  afişează acest mesaj de folosire.

en: -m -c: incompatible options
ro: -m -c: opţiuni incompatibile

en: -m, --man                   parse as man page.
    -c, --cat                   parse as cat page.
    -w, --whatis                show whatis information.
    -f, --filters               show guessed series of preprocessing filters.
    -V, --version               show version.
    -h, --help                  show this usage message.
    
    The defaults are --man and --whatis.
ro: -m, --man                   analizează ca pagină man.
    -c, --cat                   analizează ca pagină cat.
    -w, --whatis                afişează informaţie whatis.
    -f, --filters               afişează seriile bănuite de filtre de preprocesare.
    -V, --version               afişează versiunea.
    -h, --help                  afişează acest mesaj de folosire.
    
    Implicitele sunt --man şi --whatis.

en: -t, --troff                 use %s to format pages.
    -T, --troff-device device   use %s with selected device.
ro: -t, --troff                 foloseşte %s pentru a formata paginile.
    -T, --troff-device dispozitiv   foloseşte %s cu dispozitivul selectat.

en: : incompatible options
ro: : opţiuni incompatibile

en: Can't convert %s to cat name
ro: Nu pot converti %s în nume cat

en: Checking for stray cats under %s...
ro: Se verifică cat-urile rătăcite sub %s...

en: Database %s corrupted; rebuild with mandb --create
ro: Baza de date %s e coruptă; reconstruiţi cu mandb --create

en: Don't know which program should I run being >%s<
ro: Nu ştiu ce program ar trebui să rulez fiind >%s<

en: NULL content for key: %s
ro: conţinut NULL pentru cheia: %s

en: No databases updated.
ro: Nici o bază de date înnoită (updated).

en: No manual entry for %s
ro: Nu există intrare în manual pentru %s

en: No source manual entry for %s
ro: Nu există intrare în manualul sursă pentru %s

en: Processing manual pages under %s...
ro: Se procesează paginile de manual sub %s...

en: Purging old database entries in %s...
ro: Se curăţă(purge) intrările vechi ale bazei de date în %s...

en: Reformatting %s, please wait...
ro: Reformatare %s, vă rugăm aşteptaţi...

en: See '%s' for help when manual pages are not available.
ro: Citiţi `%s' pentru ajutor în caz că paginile de manual nu sunt disponibile.

en: Still saving the page, please wait...
ro: Încă se salvează pagina, vă rugăm aşteptaţi...

en: Updating index cache for path `%s/%s'. Wait...
ro: Se înnoieşte(update) index cache-ul pentru calea `%s%s'. Aşteptaţi...

en: What manual page do you want from section %s?
ro: Ce pagină de manual doriţi din secţiunea %s?

en: What manual page do you want?
ro: Ce pagină de manual doriţi?

en: bad fetch on multi key %s
ro: aducere(fetch) incorectă în multi chei %s

en: badly formed configuration directive: '%s'
ro: directivă de configurare greşit formată: `%s'

en: can't change to directory %s
ro: nu se poate schimba în directorul %s

en: can't chdir to %s
ro: nu se poate schimba directorul(chdir) în %s

en: can't chmod %s
ro: nu se poate face chmod pe %s

en: can't chown %s
ro: nu se poate face chown pe %s

en: can't create a temporary filename
ro: nu se poate crea un nume de fişier temporar

en: can't create index cache %s
ro: nu se poate crea index cache-ului %s

en: can't determine current directory
ro: nu se poate determina directorul curent

en: can't execute %s
ro: nu pot executa %s

en: can't fork
ro: nu se poate face fork

en: can't get man command's exit status
ro: nu s-a putut afla starea de ieşire a comenzii man

en: can't get passwd structure for uid 0
ro: nu se poate primi structura passwd pentru uid 0

en: can't install SIGCHLD handler
ro: nu s-a putut instala instrumentul(handler) SIGCHLD

en: can't lock index cache %s
ro: nu se poate face lock pe index cache %s

en: can't make sense of the manpath configuration file %s
ro: nu pot înţelege fişierul de configuraţie pentru cale man %s

en: can't open %s
ro: nu se poate deschide %s

en: can't open %s for reading
ro: nu se poate deschide %s pentru citire

en: can't open the manpath configuration file %s
ro: nu se poate deschide fişierul de configurare al căii de man %s

en: can't parse directory list `%s'
ro: nu se poate analiza(parse) lista de directoare `%s'

en: can't read from %s
ro: nu se poate citi din %s

en: can't remove %s
ro: nu se poate şterge %s

en: can't remove directory %s
ro: nu se poate şterge directorul %s

en: can't rename %s to %s
ro: nu se poate redenumi %s în %s

en: can't resolve %s
ro: nu se poate rezolva %s

en: can't search directory %s
ro: nu se poate căuta directorul %s

en: can't set effective uid
ro: nu se poate seta uid efectiv

en: can't set times on %s
ro: nu se poate seta timpul pe %s

en: can't unlink %s
ro: nu se poate scoate linkul(unlink) la %s

en: can't update index cache %s
ro: nu se poate înnoi(update) index cache %s

en: can't write to %s
ro: nu se poate scrie în %s

en: cannot insert unused key %s
ro: nu s-a putut insera cheia nefolosită %s

en: cannot read database %s
ro: nu se poate citi baza de date %s.

en: cannot replace key %s
ro: nu s-a putut înlocui cheia %s

en: cannot write within %s
ro: nu se poate scrie în %s

en: close failed
ro: închidere eşuată

en: closing pipeline input failed
ro: închiderea intrării(input) de pipeline a eşuat

en: closing pipeline input stream failed
ro: închiderea secvenţei(stream) de intrare pipeline a eşuat

en: closing pipeline output failed
ro: închiderea ieşirii(output) de pipeline a eşuat

en: closing pipeline output stream failed
ro: închiderea secvenţei(stream) de ieşire pipeline a eşuat

en: command '%s' failed with exit status %d
ro: comanda `%s' a eşuat cu stare de ieşire %d

en: command exited with status %d: %s
ro: comanda a ieşit cu starea %d: %s

en: done.
ro: efectuat.

en: dup2 failed
ro: dup2 eşuat

en: error trying to read from stdin
ro: eroare în încercarea de a citi de la stdin

en: error writing to temporary file %s
ro: eroare în scrierea fişierului temporar %s

en: fatal: unable to insert version identifier into %s
ro: fatal: nu se poate insera identificatorul de versiune în %s

en: fork failed
ro: fork eşuat

en: ignoring unknown preprocessor `%c'
ro: se ignoră preprocesorul necunoscut `%c'

en: index cache %s corrupt
ro: index cache %s este corupt

en: internal error: candidate type %d out of range
ro: eroare internă: candidatul tip %d depăşeşte domeniul

en: man command failed with exit status %d
ro: comanda man a eşuat cu stare de ieşire %d

en: mandb command failed with exit status %d
ro: comanda mandb a eşuat cu stare de ieşire %d

en: manpath list too long
ro: lista de căi man este prea lungă

en: multi key %s does not exist
ro: multi key %s nu există

en: only %d fields in content
ro: numai %d câmpuri în conţinut

en: pipe failed
ro: legătură(pipe) eşuată

en: pipeline input not open
ro: intrarea de pipeline nu este deschisă

en: pipeline output not open
ro: ieşirea de pipeline nu este deschisă

en: the setuid man user "%s" does not exist
ro: utilizatorul man setuidat "%s" nu există

en: unable to reset cursor position in %s
ro: nu se poate reseta poziţia cursorului în %s

en: unable to update %s
ro: nu se poate înnoi(update) %s

en: usage: %s [-c|-f|-k|-w] [-i|-I] [-adlhu7V] [-Mpath] [-Ppager]
               [-Cfile] [-Slist] [-msystem] [-pstring] [-Llocale] [-eextension]
               [section] page ...
ro: folosire: %s [-c|-f|-k|-w] [-i|-I] [-adlhu7V] [-Mcale] [-Ppager]
               [-Cfişier] [-Slistă] [-msistem] [-pşir] [-Llocalizare] [-eextensie]
               [secţiune] pagină ...

en: usage: %s [-c|-f|-k|-w|-tZT device] [-i|-I] [-adlhu7V] [-Mpath] [-Ppager]
               [-Cfile] [-Slist] [-msystem] [-pstring] [-Llocale] [-eextension]
               [section] page ...
ro: folosire: %s [-c|-f|-k|-w|-tZT dispozitiv] [-i|-I] [-adlhu7V] [-Mcale] [-Ppager]
               [-Cfişier] [-Slistă] [-msistem] [-pşir] [-Llocalizare] [-eextensie]
               [secţiune] pagină ...

en: usage: %s [-dhV] [-C file] [-M manpath] [section] ...
ro: folosire: %s [-dhV] [-C fişier] [-M caleman] [secţiune] ...

en: usage: %s [-dqspuct|-h|-V] [-C file] [-f filename] [manpath]
ro: folosire: %s [-dqspuct|-h|-V] [-C fişier] [-f numefişier] [caleman]

en: usage: %s [-mcwfhV] file ...
ro: folosire: %s [-mcwfhV] fişier ...

en: usage: %s [[-gcdq] [-C file] [-m system]] | [-V] | [-h]
ro: folosire: %s [[-gcdq] [-C fişier] [-m sistem]] | [-V] | [-h]

en: waitpid failed
ro: waitpid eşuat

en: warning: $MANPATH set, appending %s
ro: avertisment: $MANPATH setat, se adaugă(append) %s

en: warning: $MANPATH set, ignoring %s
ro: avertisment: $MANPATH setat, se ignoră %s

en: warning: $MANPATH set, inserting %s
ro: avertisment: $MANPATH setat, se inserează %s

en: warning: $MANPATH set, prepending %s
ro: avertisment: $MANPATH setat, se adaugă la început(prepending) %s

en: warning: $PATH not set
ro: avertisment: nu este setat $PATH

en: warning: %s
ro: avertisment: %s

en: warning: %s contains a pointer loop
ro: avertisment: %s conţine o buclă pointer

en: warning: %s does not begin with %s
ro: avertisment: %s nu începe cu %s

en: warning: %s has no version identifier
ro: avertisment: %s nu are identificator de versiune

en: warning: %s is a dangling symlink
ro: avertisment: %s este un symlink nesigur(dangling)

en: warning: %s is version %s, expecting %s
ro: avertisment: %s este versiunea %s, se aştepta %s

en: warning: %s isn't a directory
ro: avertisment: %s nu este un director

en: warning: %s/man%s/%s.%s*: competing extensions
ro: avertisment: %s/man%s/%s.%s*: extensii concurente

en: warning: %s: bad symlink or ROFF `.so' request
ro: avertisment: %s: symlink eronat sau cerere ROFF `.so'

en: warning: %s: ignoring bogus filename
ro: avertisment: %s: se ignoră numele de fişier fals(bogus)

en: warning: %s: ignoring empty file
ro: avertisment: %s: se ignoră fişierul vid.

en: warning: %s: whatis parse for %s(%s) failed
ro: avertisment: %s: analiza(parse) whatis pentru %s(%s) eşuată

en: warning: can't create temp file %s
ro: avertisment: nu se poate crea fişierul temporar %s

en: warning: can't read the fallback whatis text database.
ro: avertisment: nu se poate citi rezultatul bazei de date text whatis

en: warning: can't update index cache %s
ro: avertisment: nu se poate înnoi(update) index cache-ul %s

en: warning: cannot create catdir %s
ro: avertisment: nu se poate crea catdir %s

en: warning: empty $PATH
ro: avertisment: %PATH vid

en: warning: failed to store entry for %s(%s)
ro: avertisment: am eşuat în depozitarea intrării pentru %s (%s)

en: warning: mandatory directory %s doesn't exist
ro: avertisment: directorul necesar %s nu există

en: warning: no MANDB_MAP directives in %s, using your manpath
ro: avertisment: nu există directive MANDB_MAP în %s, se foloseşte calea voastră de man

en: warning: no global manpaths set in config file %s
ro: avertisment: nu există căi man globale setate în fişierul de configurare %s

en: warning: whatis for %s exceeds %d bytes, truncating.
ro: avertisment: whatis pentru %s depăşeşte %d octeţi, se trunchiază.
